PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές φωτογραφίες μου



masistas
17-12-09, 21:21
Γεια σας, είμαι ο Γιώργος 40 ετών είμαι 180 ύψος και 72 κιλά. Μετά από πολλά χρόνια πλήρους αδράνειας, κατάφερα τους τελευταίους 9 μήνες να πηγαίνω τακτικά στο γυμναστήριο. Θα ήθελα πολύ να αποκτήσω περισσότερο μυικό όγκο. Δείτε μερικές πρόσφατες φωτογραφίες μου. Μόλις μπορέσω θα βγάλω και μερικές που να φαίνονται και τα πόδια. Άλλωστε η μέρα που κάνω πόδια στο gym είναι η αγαπημένη μου! :green:

savage
17-12-09, 21:50
ωραιος.λιγο ακομα μυικο ογκο θες. οπως το'πες :bbbiceps:
keep trying and good things will happen!

flinstone
17-12-09, 22:19
παρα πολυ καλος. μπραβο σου. αν συνεχισεις γραμοση καντο πολυ αργα για να μην χασεις μαζα. παντος εισαι πολυ καλος. πραβο και παλι.:thumbup::thumbup::thumbup:

KATERINI 144
17-12-09, 22:23
masistas πολύ δυνατός :clap:

masistas
17-12-09, 23:56
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Προσπαθώ συνεχώς να βελτιώνω και την προπόνηση και τη διατροφή μου.
Μου δίνετε κουράγιο για να συνεχίσω και το χρειάζομαι, γιατί έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου. Να στε καλά! :thumbup:

ioannis1
18-12-09, 00:26
:thumbup::clap:εισαι μασιστας...

Muscleboss
18-12-09, 01:46
masistas η κοιλιά σου είναι πολύ καλή! και όσο φαίνεται και απο τις φώτο το σώμα σου είναι καλά δουλεμένο. :thumbup:

Θα περιμένουμε περισσότερες φώτος, και γιατί όχι σε συγκεκριμένες πόζες που εκεί φαίνονται και καλύτερα όλα τα σημεία του σώματος.

ΜΒ

Haris Pilton
18-12-09, 02:22
Φοβερος Γιώργο!!
Μου ριχνεις 20 χρονια αλλα εχεις αξιοζηλευτο σωμα και για ενα 20αρη!

-beba-
18-12-09, 11:12
Συγχαρητήρια και από μένα.:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

mazarakiotis
18-12-09, 15:22
μπραβο φιλε, αν και καλυτερα θα ηταν να βαλεις πιο καλες και ολοκληρωμενες φωτογραφιες.

συνεχισε δυναμικα
:thumbup:

psv
18-12-09, 19:40
Οντως πολυ καλοι κοιλιακοι,αλλα αναρωτιεμαι γιατι δεν εχει σχολιασει ακομα κανεις αυτο το χερι που σπαει σιδερα!!!!!Μου εκανε πολυ καλη εντυπωση το χερι σου φιλε...Κι αυτες οι φλεβες τρομερες!!!

kaiowas
18-12-09, 20:12
Φίλε είσαι πολύ καλός:thumbup::thumbup::thumbup:

masistas
23-12-09, 17:45
Σήμερα έβγαλα φωτογραφίες και τα πόδια μου. Δε βγήκαν και πολύ καλές, αλλά απ΄το τίποτα...
Ορίστε λοιπόν! ;)

Polyneikos
23-12-09, 18:09
Εχω την εντυπωση ότι τα πόδια σου είναι underdeveloped,έχεις καποιο τραυματισμο που σε εμποδίζει να τα ζορίσεις;;

masistas
23-12-09, 18:19
Όχι ευτυχώς στα πόδια δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Από ασκήσεις τη μέρα που έχω πόδια κάνω

squat smith 4x12
εκτάσεις τετρακεφάλου ένα ένα με έξω στροφή 3Χ15
Κάμψεις δικεφάλου μηριαίου 4Χ12
και γάμπες 4χ20

Μάλλον θέλει πολλή δουλειά ακόμα... ;)

Polyneikos
23-12-09, 18:49
Aν εχεις power rack ξεχνα τα squat στο smith,καντε τα ελευθερα,παίξε περισσότερα σετ και με λιγότερες επαναλήψεις...Επίσης προσέθεσε πρεσσα ποδιων με διαφορα ανοίγνατα,αρσεις θανατου κτλ..Το πρόγραμμα σου στα πόδια είναι ελλειπες και κατα τν ταπεινη μου γνωμη έχεις μεινει πισω σε σύγκριση με τις φωτο του κορμου σου που εχεις βαλει....

masistas
23-12-09, 19:08
Αυτό που με φρενάρει είναι η μέση μου. :unsure: Παλιά πονούσε πολύ με την παραμικρή λάθος κίνηση, αλλά από τότε που κάνω συστηματικά κοιλιακούς και ραχιαίους δεν έχω καμία ενόχληση.
Όταν συζήτησα με τον γυμναστή που θα μου έβγαζε το πρόγραμμα, του ζήτησα μεταξύ άλλων να μην επιβαρύνεται η μέση.
Πρέσα ποδιών έκανα στο προηγούμενο μου πρόγραμμα χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα όσον αφορά τις άρσεις θανάτου δε νομίζω να το αποτολμήσω. Είναι καταπληκτική άσκηση, αλλά και μόνο που το σκέφτομαι, κάτι παθαίνω! :shock:

Polyneikos
23-12-09, 20:42
Αν εχεις θεμα με την μεση σου τα σκουωτ στο σμιθ είναι αντισος,επιβαρύνεται πολύ η μεση κ τα γόνατα λόγω της καθετης ανελαστικης κίνησης που κανεις στο σμιθ,εκτός αν παιζεις ελαχιστα κιλα...

masistas
23-12-09, 22:01
20+20 βάζω + όσο ζυγίζει η μπάρα. Σύνολο γύρω στα 50 κιλά υποθέτω.
Το ελεύθερο squat πιστεύεις ότι θα μου έρθει καλύτερα; Στο smith έχω κάποια σιγουριά ως πρός την κίνηση.

Polyneikos
23-12-09, 22:34
Στο σμιθ το σωμα σου είναι κουμπωμενο και κινειται καθετα στην τροχια που του ορίζει το μηχανημα με αποτελεσμα ο κορμος να μην μπορεί να "ελίσσεται",ούτε η πλατη να μπορεί να παρει καποια κλίση,αναλογα με την ανατομία του κορμιού σου.Στα 20 και 20 ίσως δεν το αντιλαμβανεσαι,στα περισσότερα θα καταλαβαινες την διαφορα....Δεν μπορω να στο περιγράψω καλύτερα,έτσι το εχω στο μυαλό μου,σορρυ...

masistas
23-12-09, 23:09
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :thumbup: Καταλαβαίνω τη διαφορά. Εννοείται ότι προσέχω και να σφίγγω τους κοιλιακούς και να κρατάω την αναπνοή μου και να δίνω κλίση στην πλάτη μου κατά τη διάρκεια της κίνησης.
Θα μπορούσα ίσως να δοκιμάσω το ελεύθερο με ελάχιστα κιλά για αρχή και να δω πώς θα πάει. Αν η επιβάρυνση σε μέση και γόνατα είναι λιγότερη θα το συνεχίσω.

TRIANTAFYLLOU
24-12-09, 17:10
στίς φωτο ο κορμός φαίνετε καλός δεν θα έλεγα αγωνιστικός αλλα ακόμη και για εκεί άνετα θα μπορούσες σημασία έχει το σωμα σου φαίνετε καλό και δουλεμένο.

τα πόδια όταν υπάρχει πρόβλημα με την μεση λογικο είναι να υστερούν , αλλα όπως είπε και ο πολυνεικος το σμίθ είναι μεγαλη παγίδα εστω και με λίγα κιλα για την μεση έχει την ίδια κάθετη επιβάρυνση χωρίς όμως να είναι φυσική η κίνηση και η πολύ σιγουρια βλάπτει καμια φορά, προτιμότερο η σωστη φυσική εκτέλεση αλλα με λίγα κιλά και καλό θα είναι μια σωστη διάγνωση της μέσης , γιατι αλλιώς ακόμη και να έχεις την δύναμη στα πόδια όχι φόρτωμα γιατι επιβαρύνετε η μεση και καλύτερα προπόνηση με ένταση και σούπερ σετ για να μην φορτώνεις κιλα και να κάνεις πάμπινκ .

καλή συνέχεια με προσοχή:thumbup:

masistas
30-12-09, 13:52
Ε λοιπόν σήμερα το πρωί έκανα ελεύθερα το squat! Εννοείται ότι κατέβασα τα κιλά σε 35 μιας και το δοκίμαζα για πρώτη φορά.
Η προτεραιότητά μου ήταν καταρχήν να μάθω καλά την κίνηση.
Ο γυμναστής μου έδειξε πώς ακριβώς έπρεπε να λυγίσω τα γόνατα και πώς να κρατήσω το κεφάλι και τη ράχη, και... όλα πήγαν καλά!
Ένιωσα πως η επιβάρυνση στη μέση και τα γόνατα ήταν σαφώς μικρότερη (εν μέρει και λόγω των λιγότερων κιλών που φόρτωσα) όμως ένιωσα πως οι μύες δούλεψαν πολύ καλύτερα απ' ότι όταν την έκανα στο smith. :thumbup::thumbup::thumbup:
Θα συνεχίσω έτσι λοιπόν μέχρι να μάθω πολύ καλά την τεχνική και αργότερα θα συνδυάσω και super set. ;)

Polyneikos και TRIANTAFYLLOU, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! :)

Polyneikos
30-12-09, 14:13
Aντε καλή αρχή στο ελεύθερο σκουωτ αλλα συνετα και χωρίς υπερβολές,
κυνηγα τις επαναλήψεις καλύτερα αλλα με "καθαρο" στυλ παρα τα μεγαλα φορτία λόγω μεσης .
Θα δεις μεγαλες διαφορές γιατί με το σμιθ πολλες φορές ο κορμός και οι υποστηρικτικοί μυς είναι χαλαροι ή ατονουν σε αυτη την ασκηση γιατί εχουμε την ασφαλεια του σμιθ και έτσι πολλες φορες έχουμε αντιθετα αποτελεσματα,ενω στα ελευθερα όλο σου το κορμί είναι σε ενταση και εγρύγορση,κατι που επιδιωκουμε.
Θεωρω ότι το σκουωτ είναι η πιο αναβολικη ασκηση . Καλά :squat: λοιπον !!

masistas
30-12-09, 14:58
Σ ευχαριστώ πολύ! Όντως σήμερα ένιωσα να δουλεύουν μύες που στο smith δεν τους αντιλαμβανόμουν.
Επίσης κατάλαβα την προσπάθεια του σώματος να ισορροπήσει κατά τη διάρκεια της κίνησης, πράγμα που ενεργοποίησε ακόμα περισσότερο το μυικό σύστημα. :clap:
Ανυπομονώ να ξαναδοκιμάσω την ερχόμενη εβδομάδα! :)

masistas
24-01-10, 01:21
Να και η πλάτη μου και άλλη μια φωτογραφία του κορμού μου. Είμαι στα 74 κιλά.

ΜrΚommatias
24-01-10, 13:04
Ενα μπραβο και απο εμενα για την προσπαθεια που εχεις κανει:thumbup::thumbup::thumbup:

masistas
03-02-10, 13:32
Άλλη μια ! :bbbiceps: :joker: :bbbiceps:

Polyneikos
03-02-10, 19:30
Πολυ καλός ,μπραβο!!Με τα σκουωτ,ενταξει;Συνηθισες το ελευθερο;;)

liserr
03-02-10, 20:28
Μακάρι στα 40 μου να έχω όρεξη ακόμα για να κάνω βάρη και να είμαι σαν εσένα...!
Πραγματικά το εύχομαι...
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!

masistas
04-02-10, 14:23
Πολυ καλός ,μπραβο!!Με τα σκουωτ,ενταξει;Συνηθισες το ελευθερο;;)

Φίλε Polyneikos, ναι το συνήθισα! Πλέον κάνω τα ίδια κιλά που έκανα και στο smith (50).
Από δω και στο εξής δεν πρόκειται να ανεβάσω άλλο τα κιλά. Θα επικεντρωθώ στη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων, ώστε η κίνηση να γίνεται σε όλη την έκταση που επιτρέπει η άσκηση (πιο βαθύ κάθισμα) και με πιο αργή και ελεγχόμενη εκτέλεση.

@ liserr, να σαι καλά! Μακάρι να είχα ξεκινήσει νωρίτερα, αλλά τελικά ποτέ δεν είναι αργά. ;)

masistas
05-02-10, 13:39
Και μια από σήμερα το πρωί ;)
Τους τσάκισα τους κοιλιακούς :green:

masistas
12-02-10, 17:28
Άλλες 2 χθεσινές φωτογραφίες. Δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με τα πόδια μου.

Doctorg
12-02-10, 18:03
Και μια από σήμερα το πρωί ;)
Τους τσάκισα τους κοιλιακούς :green:
Μπράβο masista, πολύ καλός :clap:

zarras
12-02-10, 18:53
Συγχαρητιρια Mas, με αυτες τις φωτο μας δινεις κουραγιο σε μας τους γέρους :)

masistas
13-03-10, 21:09
Σκέφτηκα να βγάλω και μία εντελώς χαλαρή φωτογραφία...
Εκείνη την ημέρα είχα ώμους.
Σκυλοβαρέθηκα γιατί έλειπε η παρέα μου :( , αλλά το πρόγραμμα βγήκε μέχρι τέλους. :bbbiceps:

masistas
23-03-10, 13:34
Και μια χθεσινή φωτογραφία μετά από την προπόνηση για στήθος.

ΥΓ. Τα πόδια μου έχουν βελτιωθεί κάπως το τελευταίο διάστημα. Μόλις τα φτάσω σε ικανοποιητικό σημείο θα ανεβάσω φωτογραφίες.

-beba-
23-03-10, 13:39
Mπράβο σου.:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Πολύ καλός.:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

giannaras2
23-03-10, 17:17
BRAVO MASISTA!!!πολυ καλος...μακαρι να ειμαι και γω ετσι στα 40 μου..!συγχαριτιρια!!!:bbbiceps::bowdown::bowdown:

TRIANTAFYLLOU
23-03-10, 17:36
πολύ καλός και εμφανώς βελτιωμένος σημασία έχει οτι υπάρχει ποιότητα και αυτό μετράει περισσότερο και εντυπωσιάζει :clap::clap:

AGGELOS.K
26-03-10, 17:47
Είσαι παράδειγμα προς μίμηση και για εμάς που έχουμε μπει στα .....αντα:clap::clap:
Άψογος !!!!!!!!:clap::clap::clap:

spiros22
27-03-10, 20:03
Είσαι παράδειγμα προς μίμηση και για εμάς που έχουμε μπει στα .....αντα:clap::clap:
Άψογος !!!!!!!!:clap::clap::clap:
μπραβο πολυ ωραιο σωμα...αυτο που θελω ν ρωτησω ειναι αν αυτα τ κοψιματα που εχεισ στου κατω κοιλιακουσ ειναι λογω οτι δεν εχεισ λιποσ στη μεση η ειναι θελα "σωματοσ"?

savage
27-03-10, 20:11
Συγχαρητηρια και απο μενα φιλε μου!!! Και για το αποτελεσμα της δουλειας σου,αλλα και για το γεγονος πως γυμναζεσαι στα 40+ σου,βαζοντας τα γυαλια σε πολλους νεοτερους σου!!:thumbup::thumbup:
Κeep it up!!

Polyneikos
27-03-10, 20:29
Mπραβο ρε συ,πολυ καλος ,ακόμα και το δερμα σου δεν φανερωνει την ηλικια σου,πολυ ωραία κοψίματα ..Αν φερεις στην ίδια κατασταση κ τα πόδια σου,σουπερ !!

masistas
27-03-10, 21:43
αυτο που θελω ν ρωτησω ειναι αν αυτα τ κοψιματα που εχεισ στου κατω κοιλιακουσ ειναι λογω οτι δεν εχεισ λιποσ στη μεση η ειναι θελα "σωματοσ"?

Πιστεύω ότι είναι συνδιασμός παραγόντων. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεσκίζομαι στους κοιλιακούς. 100 κοιλιακούς κάνω σε στρώμα 3 ή 4 φορές την εβδομάδα.
Η διατροφή μου πάλι είναι πολύ συγκεκριμένη. Ζάχαρη έχω φάει καμιά δεκαπενταριά φορές τους τελευταίους 10 μήνες και σε ελάχιστες ποσότητες. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τους τελευταίους 6 μήνες οι κοιλιακοί μου γίνονται ολοένα και πιο εμφανείς. Λογικά δε θα πρέπει να έχω μεγάλο ποσοστό λίπους τώρα, αν και δεν το έχω μετρήσει ποτέ.
Ο αδελφός μου που είναι πάνω από 50 χρονών και είναι και πιο αδύνατος από μένα, χωρίς να γυμνάζεται και πολύ, έχει κι αυτός εμφανείς κοιλιακούς (όχι σαν τους δικούς μου, αλλά ξεχωρίζουν), οπότε υποθέτω πως είναι και θέμα γονιδίων. Ο σωματότυπός μου με βοήθησε πολύ να πετύχω αυτό το αποτέλεσμα σε 12 μόνο μήνες.

savage και Polyneikos, για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Τα πόδια θα τα βελτιώσω σίγουρα! Δοκιμάζω κάτι παραλλαγές στις ασκήσεις που κάνω με και είμαι πολύ ενθουσιασμένος επειδή είχαν πολύ καλά αποτελέσματα.

masistas
18-05-10, 15:40
Άλλες δύο φωτογραφίες μου μετά από 14 μήνες προπόνησης και διατροφής. (για το 2ο κάνω φιλότιμες προσπάθειες :green: )

Eddie
18-05-10, 15:47
Πολυ καλος!!!!:clap:

Ειδικα η 2η,με ενα μαυρισματακι εισαι ετοιμος για περιοδικο:thumbup:

-beba-
18-05-10, 15:49
Μπράβο Σου.:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

superman79
18-05-10, 15:52
μεγαλη βελτιωση :clap::clap:

masistas
18-05-10, 16:05
Στη 2η φωτό βοηθάει λιγάκι και ο κάθετος φωτισμός :geek: :green: :green:

γιαννης93
18-05-10, 16:34
ετσι διατηρησε ολο το χρονο?

masistas
18-05-10, 17:51
Στα κιλά και το λίπος ναι, πάνω κάτω είμαι έτσι εδώ και ένα χρόνο. Από τον Ιανουάριο έχω πάρει 2 -3 κιλά και έχω χάσει και λίγο λίπος από τη μέση μου. Όσον αφορά τη μυική μάζα έχω την εντύπωση ότι έχω καταφέρει να κερδίσω λίγη τους τελευταίους μήνες.

Ramrod
18-05-10, 18:20
Masistas πολύ καλός. Και μπράβο που στην ηλικία που είσαι δε βαρίεσαι και ασχολείσαι. Μακάρι σε καμια 15 χρόνια να δείχνω σαν κι εσένα! Δείχνεις καλύτερα απο πολλούς απο εμάς τους "20χρονους."

Να σε ρωτήσω αν δε σε πειράζει...στη διατροφή σου συμπεριλαμβάνεις και συμπληρώματα?

masistas
18-05-10, 21:02
Καθόλου δε με πειράζει που ρωτάς φίλε. Λοιπόν, ναι παίρνω ακόμα συμπληρώματα.
Μέχρι πρίν από 2 μήνες έπαιρνα καθαρή whey με δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη (στη μεταπροπονητική δόση) καθώς και κρεατίνη και αμινοξέα.
Εδώ και 2 μήνες όμως ελάττωσα σταδιακά τα συμπληρώματα. Πλέον παίρνω μόνο κρεατίνη και μια δόση πρωτεϊνης με δεξτρόζη μεταπροπονητικά (3 φορές την εβδομάδα) και μια πολυβιταμίνη τις ίδιες μέρες. Τα συμπληρώματα θα τα σταματήσω εντελώς μόλις μου τελειώσουν και θα δω πώς θα πάει.

superman79
20-05-10, 09:37
πολυ καλος μπραβο:thumbup:

masistas
26-05-10, 14:12
Τρεχάτε ποδαράκια μου! :green:
Ψιλοχάλια βγήκαν οι φωτογραφίες λόγω φωτισμού, αλλά είπα να τις ανεβάσω.
...κι ο τετρακέφαλος μου ψιλοχάλια είναι! :(
Τεσπα, ελπίζω πως κάτι θα προλάβω να βελτιώσω μέχρι τις διακοπές. :weights:

masistas
25-06-10, 10:50
Μπορεί να μην έχω βελτιωθεί, αλλά δε χάνω το κέφι μου! :turtle:

gmalamos
26-06-10, 13:45
Μπορεί να μην έχω βελτιωθεί, αλλά δε χάνω το κέφι μου! :turtle:

Για μενα φιλε μου εισαι εξαιρετικος δεν χρειαζεσαι συμβουλες μονο συγχαρητηρια bravo σου!!!!!!

masistas
28-06-10, 21:06
Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια gmalamos.

και μια φωτογραφία από την πλάτη μου.
Τα χέρια μου είναι ψιλοχάλια... είναι το αδύνατο σημείο μου... :bbbiceps:
όσο για το ποζάρισμα, δείξτε επιείκεια πρώτη φορά το δοκίμασα. :P

masistas
13-01-11, 11:39
Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, σκέφθηκα να βγάλω μερικές φωτογραφίες, πιο πολύ για να δω σε ποια κατάσταση βρίσκομαι στην αρχή της νέας χρονιάς.

Λόγω αυξημένων οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων στο γυμναστήριο πηγαίνω 2 με 3 φορές την εβδομάδα και για 40 λεπτά το πολύ.
Για πλάτη και τραπεζοειδείς πρόσθεσα στο πρόγραμμά μου κάποιες ασκήσεις από το βιβλίο "Kelso's Shrug Book" και ένιωσα ότι "δουλεύουν" αρκετά καλά και μάλιστα σε σημεία που καμιά άλλη άσκηση δεν έπιανε ως τώρα. :thumbup:

Δε νομίζω ότι έχω βελτιωθεί από το καλοκαίρι, προσπαθώ απλά να κρατήσω τη φόρμα μου. Η διατροφή μου δεν είναι πλέον και πολύ αυστηρή.
Έχω σταματήσει εδώ και καιρό όλα τα συμπληρώματα και προσπαθώ να παίρνω την πρωτεϊνη μου μόνο από τις τροφές που καταναλώνω.
Πήρα μερικά σαβουρο-κιλάκια από τα χριστουγεννιάτικα φαγοπότια :toast: και είμαι πλέον στα 76 κιλά, αλλά ευελπιστώ απο δω και πέρα να τα πάω καλύτερα.

Wolve
13-01-11, 13:18
Μια χαρα εισαι, συνεχισε ετσι με καλη διατροφη και προπονηση. Αν βλεπεις οτι δεν βαζεις κιλα αυξησε την διατροφη σου.

Καλη προοδο.
:toast:

iron maiden
22-01-11, 00:17
και μονο οτι εχεισ κοιλιακουσ δειχνει οτι εισαι καλοσ.χερια καλα ομουσ καλα στηθοσ θελει λιγο ογκο και τα ποδια βαλτα σε προτεραιωτητα ,γαμπεσ πολυ καλεσ.εισαι πολυ καλοσ αν βαλεισ και την ηλικια.

gmalamos
22-01-11, 01:18
Μπραβο ρε μεγαλε!!

masistas
04-02-11, 11:28
Εδώ και 3 περίπου εβδομάδες, άλλαξα τρόπο προπόνησης και ακολουθώ πλέον το σύστημα Max Contraction.
Το καλό μ΄αυτό, είναι πως είναι πολύ εντατικό, αλλά και πάρα πολύ γρήγορο μιας και απαιτεί ένα ή δύο σετ ανά μυική ομάδα με μία μόνο επανάληψη κάθε φορά.
Έτσι σε 20 λεπτά με 10 τέτοιες ασκήσεις μπορώ και τελειώνω με όλο το σώμα.
Από τη μέχρι τώρα δοκιμή μπορώ να πω ότι είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα από ότι περίμενα.
Μετά από πολύ καιρό πιστεύω πως στο στήθος άρχισα κάπως να καλυτερεύω. Οι τραπέζιοι επίσης βελτιώθηκαν.
Μειονέκτημα είναι ότι σε κάποιες ασκήσεις χρειάζεται βοήθεια και την ώρα που πηγαίνω γυμναστήριο συνήθως δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Κατά τα άλλα, θα το συνεχίσω για ένα μήνα ακόμα και θα δω πως πάει...

naturale
04-02-11, 11:43
Στη 2η φωτό βοηθάει λιγάκι και ο κάθετος φωτισμός :geek: :green: :green:

φοβερος ....

αξιος!

gmalamos
04-02-11, 11:48
Εδώ και 3 περίπου εβδομάδες, άλλαξα τρόπο προπόνησης και ακολουθώ πλέον το σύστημα Max Contraction.
Το καλό μ΄αυτό, είναι πως είναι πολύ εντατικό, αλλά και πάρα πολύ γρήγορο μιας και απαιτεί ένα ή δύο σετ ανά μυική ομάδα με μία μόνο επανάληψη κάθε φορά.
Έτσι σε 20 λεπτά με 10 τέτοιες ασκήσεις μπορώ και τελειώνω με όλο το σώμα.
Από τη μέχρι τώρα δοκιμή μπορώ να πω ότι είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα από ότι περίμενα.
Μετά από πολύ καιρό πιστεύω πως στο στήθος άρχισα κάπως να καλυτερεύω. Οι τραπέζιοι επίσης βελτιώθηκαν.
Μειονέκτημα είναι ότι σε κάποιες ασκήσεις χρειάζεται βοήθεια και την ώρα που πηγαίνω γυμναστήριο συνήθως δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Κατά τα άλλα, θα το συνεχίσω για ένα μήνα ακόμα και θα δω πως πάει...

Ωραιος masistas..Καλη δουλεια φενεται κανεις!!Εχεις οντως αρπαξει στο στηθος οπως στο υπολοιπο σωμα..Εχεις βαλεις και λιπος βλεπω αλλα δεν βρισκω λογο να σε αγχωνει αυτο.Δειχνεις πολυ καλος και με συμμετρια πανω απο ολα.:thumbup::thumbup:


Να σε ρωτησω ποση ωρα πριν κανεις το πρωτο σου γευμα και τι?Σε ρωταω γιατι και γω πολλες φορες κανω πρωινες προπονησεις και δεν αισθανομαι τοσο γεματος απο ενεργεια.:unsure:

masistas
04-02-11, 12:14
Λοιπόν , ξυπνάω στις 5 το πρωί, στις 5:30 τρώω μια κρέμα από 100 gr βρώμη, γάλα, μαύρη ζάχαρη και κανέλα.
Στις 6:00 είμαι στο γυμναστήριο και ξεκινάω το πρόγραμμα μου. Στις 6:30 έχω τελειώσει.
Στις 7:30 που πεινάω πάλι τρώω το 2ο πρωινό μου (Πάλι βρώμη ή αυγά ή ένα τοστάκι ή μια μπανάνα κλπ)...

Με λίγα λόγια το μυστικό είναι η βρώμη.

Το λίπος ευελπιστώ να το ελαττώσω σιγά σιγά μέχρι τον Ιούνιο.
Γιά να δούμε αν θα τα καταφέρω... :turtle:

steg
04-02-11, 15:14
Αν είμουν στη θέση σου, δεν θα ανησυχούσα τόσο πολύ για το λίπος. Το "πρόβλημά" σου (για τη δική μου αισθητική σωματοδόμησης) είναι ότι δεν έχεις αρκετή μυική μάζα για να δείχνεις καλά σε χαμηλά ποσοστά λίπους. Τόχω πάθει και γω αυτό και κοιτώντας στον καθρέφτη κατάλαβα ότι αν κάποιος θέλει να γραμμώσει, πρέπει πρώτα να αναπτύξει ένα μίνιμουμ μυικότητας.

masistas
04-02-11, 20:55
Εχεις δίκιο για το μυικό όγκο. Στα 42 που είμαι δεν έχω αυταπάτες ότι θα μπορέσω εύκολα να βάλω μάζα. Ίσως μισό κιλό το χρόνο στην καλύτερη περίπτωση.
Προχωράω αργά και μεθοδικά. Το λίπος θα το ρίξω σιγά σιγά μόνο και μόνο για να φανούν καλύτερα οι κοιλιακοί μου.
Η αλήθεια είναι ότι το σώμα μου, με εξαίρεση τους κοιλιακούς, μου αρέσει περισσότερο τώρα που είμαι στα 75 κιλά παρά όταν ήμουν στα 71 κι ας έχω βάλει λίπος.
Κατά τα άλλα, πειραματίζομαι με διάφορα συστήματα και από αυτά κρατάω ότι καταλαβαίνω ότι "δουλεύει "στο σώμα μου.
Πιστεύω ότι έχω διορθώσει αρκετά από τα σοβαρά προπονητικά λάθη που έκανα πέρισυ και ευελπιστώ να δω κάποια εξέλιξη.

btw: ωραίο avatar :D

Gorillas
04-02-11, 22:01
Πολύ καλός συγχαρητήρια!
Είσαι παράδειγμα προς μίμηση. Οι πιο πολλοί μου λένε τώρα που μπορεις και έχεις χρόνο μπορείς να γυμναστείς όταν όμως κάνεις οικογένεια αλλάζουν οι προτεραιότητες, χαίρομαι πραγματικά να βλέπω άτομα σαν εσένα να μου δείχνουν το αντίθετο. Δείχνει τη δύναμη της θέλησης και πως όταν θέλεις κάτι μπορείς να βρεις χρόνο να κάνεις αυτό που αγαπάς.
Το σώμα σου είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, τα πόδια σου θέλουν πιο πολύ δουλειά αλλά το ξέρεις ήδη :green:
Το καλό είναι πως διαφοροποιείς το πρόγραμμά σου και ανάλογα με το πώς αντιδρά το σώμα σου προσαρμόζεις τις ασκήσεις.
Συνέχισε τη καλή προσπάθεια :clap::clap::clap::clap:

steg
04-02-11, 23:56
Μισό κιλό το χρόνο είναι πολύ χαμηλός στόχος, με σωστή προπόνηση όγκου μπορείς να βάλεις πολύ περισσότερο σε ένα χρόνο (χωρίς ενδιάμεσο πρόγραμμα γράμμωσης). Διακρίνω μία φοβία για το λίπος. Αλλά όσο περισσότερη μυικότητα χτίζεις τόσο πιο εύκολα φεύγει το λίπος μετά. Τώρα, για να σχολιάσω και το πρόγραμμα προπόνησής σου, με ένα-δύο σετ της μίας επανάληψης δεν νομίζω ότι δίνεις στο σώμα τα σωστά σήματα για να χτίσει μυικό ιστό.

masistas
05-02-11, 16:33
Δεν είναι συμβατικά τα σετ. Ακόμα και η επανάληψη είναι διαφορετική από τις γνωστές. Μην τα συγκρίνεις με τα σετ που όλοι ξέρουμε. Εκείνα πράγματι δεν αρκούν. Από τη μέχρι τώρα πείρα μου είδα πως όταν εκτελώ τις ασκήσεις με το σωστό τρόπο, η ένταση είναι τεράστια (μιας και τα βάρη είναι διπλάσια απ΄ότι έβαζα παλιά).
Γυμνάζομαι αδιάκοπα εδώ και 2 περίπου χρόνια και είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που ένιωσα τους μύες μου να ανταποκρίνονται τόσο έντονα. Μετά από μια τέτοια προπόνηση 20 λεπτών νιώθω διαλυμένος. Χρειάζομαι τουλάχιστον 3 με 4 μέρες ξεκούρασης για να μπορέσω να ξαναγυμναστώ. Με τα κλασσικά 3 ή 4 σετ των 6 - 15 επαναλήψεων ποτέ δε μου έχει συμβει κάτι τέτοιο.
Ότι και να' ναι, ένα ακόμη πείραμα κάνω. όταν το ξεκίνησα ήμουν κατά 90% σίγουρος πως δε θα έχω κανένα ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Απ' ότι φαίνεται, σ' εμένα το σύστημα αυτό δουλεύει. Σε ένα-δύο μήνες πιστεύω πως θα φανεί αν έχει καλά αποτελέσματα.

Το μισό μυικό κιλό ίσως είναι λίγο, απλά μετά από έναν ολόκληρο χρόνο στασιμότητας έβαλα χαμηλούς στόχους για να μην απαγοητευτώ :green:

steg
05-02-11, 20:50
Σωστός, μ' έπεισες να διαβάσω περισσότερα γι' αυτή τη μέθοδο.

Krokodeilakias
06-02-11, 01:17
Δηλώνω ότι είσαι πραγματική έμπνευση. Μπράβο!!!:clap::bowdown::thumbup:

masistas
18-11-11, 13:13
Μια φωτογραφία του Σεπτεμβρίου... όχι ότι σημαίνει τίποτε, απλά έτσι για να μην ξεχνιόμαστε από τους στόχους μας.
Φέτος προέκυψαν ένα σωρό εμπόδια... είχα μόνο μία ώρα την εβδομάδα στη διάθεσή μου για να γυμνάζομαι αλλά έστω κι αυτό καλό είναι...

34467

Goofonly
18-11-11, 13:26
Μια χαρά τα πας ;) Λίπωσες λίγο όμως έ?

masistas
18-11-11, 15:01
Αρκετά. Οι κάτω κοιλιακοί εξαφανίστηκαν! :shock: Υπό τις παρούσες συνθήκες ήταν πολύ δύσκολο να διατηρήσω την πειθαρχία που είχα παλιά στη διατροφή μου. ;)

Goofonly
18-11-11, 21:03
Αρκετά. Οι κάτω κοιλιακοί εξαφανίστηκαν! :shock: Υπό τις παρούσες συνθήκες ήταν πολύ δύσκολο να διατηρήσω την πειθαρχία που είχα παλιά στη διατροφή μου. ;)

no worries, έχει ο καιρός γυρίσματα ;)

masistas
26-01-12, 16:19
Πέρασαν δύο μήνες μετά από το τελευταίο μου post. Μέχρι τώρα δεν είχα καθόλου χρόνο, αλλά μιας και βρήκα ευκαιρία είπα να κάνω ένα update

Καταρχήν να πώ μερικά πράγματα για το Max Contraction. Ακολούθησα τη μέθοδο αυτή για 5 περίπου μήνες.
Στο στήθος και τα πόδια δούλεψε πολύ καλά. Στις υπόλοιπες μυικές ομάδες απλά συντήρησε την κατάσταση.
Κάποια στιγμή αποφάσισα να επιστρέψω σε πιο συμβατικούς τρόπους προπόνησης.
Ένας λόγος ήταν οτι βαρέθηκα, ένας άλλος ήταν ότι έπαιζα με πάρα πολλά κιλά, οπότε ανησύχησα μην πάθω τίποτα
τώρα στα γεράματα από λάθος εκτέλεση των ασκήσεων μιάς και ούτε βοήθεια είχα ούτε βόλευε πολύ με τα μηχανήματα στο γυμναστήριο.
Μπορώ να πώ ότι το Max Contraction με βοήθησε να πάω ένα βηματάκι πιο μπροστά. Επίσης δεν είχα κανέναν απολύτως τραυματισμό.
Κάποια στιγμή έχω σκοπό θα το ξαναδοκιμάσω τώρα που έχω μάθει και την τεχνική.

Για την ώρα η προπόνησή μου αποτελείται από ελάχιστες (1-3) βασικές ασκήσεις ανά μυική ομάδα με το μέγιστο βάρος που μου επιτρέπει να κάνω 2-6 επαναλήψεις.
Γυμναστήριο πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα κι αυτό όταν προλαβαίνω...
Δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα εδώ και ενάμισυ χρόνο. Τελικά δεν είδα καμία διαφορά στο σώμα μου από την εποχή που έπαιρνα whey, μόνο στο πορτοφόλι μου είδα διαφορά.

Αυτά τα ολίγα. προχθές έβγαλα κάποιες φωτό. . Θα τις ποστάρω, έτσι απλά για το αρχείο.
Μόνο τα πόδια δε φαίνονται καθόλου καλά, αλλά δε βελτιώθηκαν έτσι κι αλλιώς από παλιά. Υπόψη ότι δεν ξέρω να ποζάρω! :P Καλή συνέχεια σε όλους και καλές προπονήσεις. :)

masistas
03-08-16, 00:29
masista's log. 4μισυ χρόνια μετά... (αν ήταν όλοι εδώ σαν κι εμένα, θα είχε πιάσει αράχνες εδώ μέσα)
Μπορεί να μην έχω ποστάρει τίποτα εδώ και τόσα χρόνια, αλλά στην πραγματική ζωή ποτέ δεν τα παράτησα.
Συνέχισα τις προπονήσεις παρά τις τενοντίτιδες, τη θλάση, το πρόβλημα με την επιγονατίδα, το υπεξάρθρημα στερνοκλειδικής και τα όλα τα μικροαπρόοπτα που όπως ήρθαν, έφυγαν.
Έχω ελάχιστο χρόνο κι έτσι ελάττωσα τις προπονήσεις με βάρη στη 1 με 3 φορές την εβδομάδα για 20-30 λεπτά το πολύ. Δοκίμασα crossfit για 2 μήνες, αλλά δε μου άρεσε. Τελικά με κέρδισε το krav maga. Παράλληλα σηκώνω και τα βαράκια μου. Πρίν από 3 μήνες αποφάσισα να φτιάξω τη διατροφή μου και παράλληλα να πάρω μια καθαρή πρωτεϊνη και πραγματικά είδα μεγάλη διαφορά. Αυτά τα ολίγα.
Θα βάλω, έτσι για το αρχείο, μια φωτογραφία του ιουνίου, όταν ήμουν στο 11,4% λίπος, 42% μυική μάζα και 73 κιλά.
Προχθές που μετρήθηκα ήμουν στο 9,4% λίπος, 43,1% μυική μάζα και 71,40 κιλά.
Επόμενος στόχος... θα τον σκεφτώ μετά τις διακοπές. Να 'στε όλοι καλά.

Greek Gladiator
03-08-16, 12:40
Masista συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου είσαι σε φοβερή κατάσταση:clap::clap::bodybuilder2:
Αν θέλεις βάλε και καμία φωτο απο πόδια.

masistas
04-08-16, 13:11
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Προσπάθησα να βγάλω μερικές φωτογραφίες που φαίνονται και τα πόδια.
Δυστυχώς έχω να κάνω κανονική προπόνηση στα πόδια από το Φεβρουάριο, που εμφανίστηκε το πρόβλημα στο γόνατο.
Τον Απρίλιο μου πέρασε η ενόχλήση και ξεκίνησα πολύ προσεκτικά με τα πόδια. Μόνο προσαγωγούς-απαγωγούς κάνω άνετα, τις υπόλοιπες μυικές ομάδες των ποδιών τις κάνω με πολύ λίγο βάρος στα μηχανήματα. Προτιμω να μην επιβαρύνω τα πόδια με τα βάρη, ωστε να μπορώ να συνεχίσω το krav maga χωρίς προβλήματα. ;)
108040108041108042108043108044