PDA

Επιστροφή στο Forum : Bench Press Tip



thegravijia
18-12-09, 14:09
http://mdtv.musculardevelopment.com/content/view/2581/225/

οι πιο εμπειροι μπορουν να μας πουν καποιες λεπτομεριες για καλυτερο παγκο...?

ο παγκος παντα ηταν η πιο δυσκολη ασκηση για μενα.βασικα φετος αρχισα να κανω παγκο ,τα 2 προηγουμενα χρονια το χα κατΑργησει εκανα μονο με αλτηρες πιεσεις...
.εχω κολησει στα ιδια κιλα και δεν μπορω να ξεκολησω..στις αλλες βασικες ανεβαζω πολυ ευκολα αλλα στον παγκο οχι...

KATERINI 144
18-12-09, 14:54
νομιζω το προβλημα με τον παγκο ειναι περισσότερο ο φοβος, οχι απο τραυματισμο, απο την στάση της άσκησης..... φοβασε πως θα σε πλακωσουν τα κιλα.....

εντιτ: η λύση για μενα ηταν ενα διεγερτικό, εφτασα να κανω 120 κιλα χωρις βοηθο για 6 επαναληψεις (χωρις βοηθο φοβασε ακομη περισσοτερο)

gj
18-12-09, 15:11
νομιζω το προβλημα με τον παγκο ειναι περισσότερο ο φοβος, οχι απο τραυματισμο, απο την στάση της άσκησης..... φοβασε πως θα σε πλακωσουν τα κιλα.....


+1. Χρειαζεται να πηγαινεις γυμναστηριο με ενα φιλαρακι σου και στο τελευταιο σετ να ανεβάζεις καμια 5αρα τα κιλα και σιγα σιγα θα ανέβεις. Εγω οπως εγραψα και σε άλλο ποστ που και που κανω ένα extra σετ με το 100 % που μπορω για μια επαναληψη και με βοηθεια παλευω τη δευτερη.Αλλα δεν ξέρω αν ειναι σωστο γιαυτο καλύτερα σε αυτο να μας πει καποιος πιο έμπειρος.
Διεγερτηκα προσοπικά δεν χρησιμοποιώ. Εχω ενα θεματακι με αυτα. Μονο κρεατινη.

thegravijia
18-12-09, 15:13
+1. Χρειαζεται να πηγαινεις γυμναστηριο με ενα φιλαρακι σου και στο τελευταιο σετ να ανεβάζεις καμια 5αρα τα κιλα και σιγα σιγα θα ανέβεις. Εγω οπως εγραψα και σε άλλο ποστ που και που κανω ένα extra σετ με το 100 % που μπορω για μια επαναληψη και με βοηθεια παλευω τη δευτερη.Αλλα δεν ξέρω αν ειναι σωστο γιαυτο καλύτερα σε αυτο να μας πει καποιος πιο έμπειρος.
Διεγερτηκα προσοπικά δεν χρησιμοποιώ. Εχω ενα θεματακι με αυτα. Μονο κρεατινη.

νομιζω ειναι μεγαλο λαθος που μπλεκεις με τις εντασεις με στην ιδια προπονηση...τεσπα αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα...μην το αναλυσουμε τωρα..
εγω αναφερομουνα σε τεχνικα θεματα κυριως...

gj
18-12-09, 15:25
νομιζω ειναι μεγαλο λαθος που μπλεκεις με τις εντασεις με στην ιδια προπονηση...τεσπα αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα...μην το αναλυσουμε τωρα..
εγω αναφερομουνα σε τεχνικα θεματα κυριως...
Πιθανώς και να ναι:unsure:
Καποια πάντως ιδιαιτερη τακτική δεν υπαρχει...Απλα ανεβαζε λίγα κιλά και να ζητας απο κάποιον στο γυμναστηριο να είναι απο πάνω σου γιατι κάποια στιγμη δεν θα μπορέσεις να τα σηκώσεις...Μεγαλο πακέτο το χω πάθει...

KATERINI 144
18-12-09, 15:27
ενα τιπ ειναι το ''κλεψιμο'' αυτο φυσικα ισχύει για ολες τις ασκησεις.

Jeik
18-12-09, 20:28
τέρα δεν πιστεύω ότυ υπάρχει κάποιο μυστικό.εγώ κάθε βδομάδα η ανεβάζω επαναλήψεις η προσπαθώ να ανέβω σε κιλά.αυτό πιστεύω είναι το μυστικό..να μην μένει στάσιμος και θα δεις θα ξεκολλήσεις!!

-Giannis-
18-12-09, 20:50
τεραβιγια δοκίμασε να κανεις για 2-3 προπoνήσης super set για στήθος πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο με οριζόντιο με αλτήρες εγώ έτσι ξεκόλλησα και ανέβηκα 5 κιλά

flinstone
18-12-09, 21:20
τέρα δεν πιστεύω ότυ υπάρχει κάποιο μυστικό.εγώ κάθε βδομάδα η ανεβάζω επαναλήψεις η προσπαθώ να ανέβω σε κιλά.αυτό πιστεύω είναι το μυστικό..να μην μένει στάσιμος και θα δεις θα ξεκολλήσεις!!

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: συμφονω κι επαφξανω.

drago
18-12-09, 21:41
δες κι αυτο:

Dh3t6T-nqP0

τι ακριβως ενωεις για καλυτερο παγκο??? να σηκωσεις πιο πολλα κιλα? η να πιασεις περισσοτερο το στηθος?

δλδ, πρεπει να ξεκαθαρισεις τι κανεις. ΒΒ η PF?

επισης, εχε υπ' οψη σου, οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο ατομα που εχω δει σε ξενα φορουμ, οταν αλλαζεις απο ΒΒ παγκο σε PF αρχικα πευτεις σε κιλα!!! μεχρι να μαθεις την τεχνικη γιατι στο PF βαζουν πολυ τρικεφαλο μεσα και κατεβαινουν χαμηλα για να βρουν οσο το δυνατον πιο κοντα στην κορυφη του τοξου (κορυφη της μπακας) ωστε να κανουν μικροτερη διαδρομη.

GEORGEXX1
18-12-09, 22:06
Ενω ο παγκος μου αρεσει τον θεορω αναγκαιο.
Καθε φορα ομως που ανεβαζω κιλλα φοβαμαι μην σπασει και τα παρω αγκαλια.
Να πω οτι μιλαω για παγκο στο σπιτι,οχι επαγγελματικο γυμναστυριου......

thegravijia
18-12-09, 23:26
δες κι αυτο:

http://www.youtube.com/watch?v=Dh3t6T-nqP0

τι ακριβως ενωεις για καλυτερο παγκο??? να σηκωσεις πιο πολλα κιλα? η να πιασεις περισσοτερο το στηθος?

δλδ, πρεπει να ξεκαθαρισεις τι κανεις. ΒΒ η PF?

επισης, εχε υπ' οψη σου, οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο ατομα που εχω δει σε ξενα φορουμ, οταν αλλαζεις απο ΒΒ παγκο σε PF αρχικα πευτεις σε κιλα!!! μεχρι να μαθεις την τεχνικη γιατι στο PF βαζουν πολυ τρικεφαλο μεσα και κατεβαινουν χαμηλα για να βρουν οσο το δυνατον πιο κοντα στην κορυφη του τοξου (κορυφη της μπακας) ωστε να κανουν μικροτερη διαδρομη.
ετσι δεν κλεβεις στην ουσια?

το βιντεο που εδωσες δεν μου αρεσε ετσι οπως το κανε..πολυ PF ..στους τους νοιαζει ποσα κιλα θα βαλουν οχι η υπερτροφια ..
BB θελω..! δωσε και αλλα βιντεακια στο λαο..γιατι τα 100κιλα που κανουμε οι περισσοτεροι ειναι αριθμος για κλαματα..

Jeik
19-12-09, 00:01
τέρα και εγώ 100 κάνω αλλά δεν είναι για κλάματα..αν βάλεις ότι γυμνάζομαι έναεξάμηνο.χαλάρωσε και τα κιλά θα έρθουν.στο είπε και ο πεπεισμένος.μην αγχώνεσαι.το άθλημα το έχεις..σωστη και σκληρή προπόνηση και τα άλλα θα έρθουν.

GEORGEXX1
19-12-09, 00:07
τέρα και εγώ 100 κάνω αλλά δεν είναι για κλάματα..αν βάλεις ότι γυμνάζομαι έναεξάμηνο.χαλάρωσε και τα κιλά θα έρθουν.στο είπε και ο πεπεισμένος.μην αγχώνεσαι.το άθλημα το έχεις..σωστη και σκληρή προπόνηση και τα άλλα θα έρθουν.

Πεστα. ειδαμε και παθαμε να δουμε τριψυφιο στο κοντερ.

sctp
23-12-09, 10:53
http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance/dave_tates_sixweek_bench_press_cure

Littlejohn
23-12-09, 11:33
Πολύ καλό. :thumbup:

Διαβάζοντας το κομμάτι για την σωστή τεχνική, συνειδητοποίησα ότι όλοι το κάνουμε λάθος (τουλάχιστον, εμείς όλοι στο γυμναστήριο που πάω)...

Από εκεί και πέρα, εμένα προσωπικά (αν και πάσχω ακόμα πολύ στην τεχνική) με βοήθησε να ανέβω κιλά (110Χ6 τώρα), όταν ενσωμάτωσα στο πρόγραμμα και μερικά σετ με λίγα κιλά και γρήγορες με ένταση επαναλήψεις (αναφέρετε και στο άρθρο, αλλά λίγο διαφοροποιημένα απ` όπως το κάνω εγώ)...

sctp
23-12-09, 11:58
Ο τροπος του Dave ειναι ο σωστος και αυτος που δεν θα σου διαλυσει αρθρωσεις σε βαθος χρονου,ουτε cheating ειναι αν δεν ξεκολλησει ο πωπος σου απο τον παγκο,κανονικα πρεπει να εχεις μια καμπυλη στην περιοχη της μεσης,ωστε ο τραπεζοειδης-ωμοι κτλ να ειναι καλα καρφωμενα στον παγκο και το στηθος προτεταμενο,οποιος θελει καλυτερο stimulation και bb technique χρησιμοποιει βαρακια και ησυχαζει:P

-beba-
23-12-09, 12:09
Εγώ κάνω πάγκο στο σμιθ.
Ο λόγος που κάνω στο σμιθ είναι ότι όταν ξεκίνησα έκανα πάγκο μόνο με την μπάρα και πάλι φοβόμουν πως δεν μπορούσα να την κρατήσω. Τώρα βέβαια βάζω και κιλά στην μπάρα αλλά νιώθω ανασφάλεια να κάνω στον απλό πάγκο και συνεχίζω να κάνω στο σμιθ. Πειράζει αυτό?

thegravijia
23-12-09, 12:14
Ο τροπος του Dave ειναι ο σωστος και αυτος που δεν θα σου διαλυσει αρθρωσεις σε βαθος χρονου,ουτε cheating ειναι αν δεν ξεκολλησει ο πωπος σου απο τον παγκο,κανονικα πρεπει να εχεις μια καμπυλη στην περιοχη της μεσης,ωστε ο τραπεζοειδης-ωμοι κτλ να ειναι καλα καρφωμενα στον παγκο και το στηθος προτεταμενο,οποιος θελει καλυτερο stimulation και bb technique χρησιμοποιει βαρακια και ησυχαζει:P
εγω πιστευω αυτος ο τροπος ειναι για PF και τρικεφαλα πιανει πιο πολυ.
ασε που οι καρποι ετσι οπως το κανει θα ψαχνεις για καινουργιους μετα...

sctp
23-12-09, 12:22
Εγώ κάνω πάγκο στο σμιθ.
Ο λόγος που κάνω στο σμιθ είναι ότι όταν ξεκίνησα έκανα πάγκο μόνο με την μπάρα και πάλι φοβόμουν πως δεν μπορούσα να την κρατήσω. Τώρα βέβαια βάζω και κιλά στην μπάρα αλλά νιώθω ανασφάλεια να κάνω στον απλό πάγκο και συνεχίζω να κάνω στο σμιθ. Πειράζει αυτό?

H τροχια που κανει η μπαρα στο σμιθ με τον ελευθερο δεν εχει καμια σχεση,ασε που οι μυες που δουλευουν σαν σταθεροποιητες δεν γυμναζονται καθολου στο σμιθ,αρα προοδο ιδιαιτερη μην περιμενεις,καλυτερα ζητα καποιον να σε spottarei.:green:

-beba-
23-12-09, 12:26
H τροχια που κανει η μπαρα στο σμιθ με τον ελευθερο δεν εχει καμια σχεση,ασε που οι μυες που δουλευουν σαν σταθεροποιητες δεν γυμναζονται καθολου στο σμιθ,αρα προοδο ιδιαιτερη μην περιμενεις,καλυτερα ζητα καποιον να σε spottarei.:green:

OK. Σε ευχαριστώ. Θα ξεκινήσω να κάνω με λίγα κιλά και είδομεν................

sctp
23-12-09, 12:27
εγω πιστευω αυτος ο τροπος ειναι για PF και τρικεφαλα πιανει πιο πολυ.
ασε που οι καρποι ετσι οπως το κανει θα ψαχνεις για καινουργιους μετα...

Πιανει αυτα που πρεπει να πιανει και οι καρποι ετσι πρεπει να ειναι,στην ιδια ευθεια με τους αγκωνες,το βαρος πεφτει καθετα πανω τους και δεν προκειται να εχεις προβληματα με τους τενοντες,σε αντιθεση με αλλους που κραταν τη μπαρα ελαφρως προς τα πισω το οποιο δημιουργει προβλημα λογο της τασης που δημιουργειται.(εχεις δει pro να μην εχεις ετσι τους καρπους?εκτος αν κανουν thumbless grip τοτε χρειαζεται να μια κλιση).Tα περικαρπια δε τα φορανε για πλακα..αλλα για να σου κρατανε το καρπο στην ιδια ευθεια με τον πηχη κτλ.

Machiavelli
23-12-09, 12:45
Χωρίς περικάρπιο, μπάρα εγώ δεν. Πολύ χρήσιμο αυτό που λέει για το πως θα βγάζουμε την μπάρα. Αλλά δεν την κατεβάζει πολύ χαμηλά στο στήθος; Χαμηλά εννοώ στο στέρνο και όχι ελαφρώς χαμηλότερα από το κέντρο του στήθους.

sctp
23-12-09, 12:51
Χωρίς περικάρπιο, μπάρα εγώ δεν. Πολύ χρήσιμο αυτό που λέει για το πως θα βγάζουμε την μπάρα. Αλλά δεν την κατεβάζει πολύ χαμηλά στο στήθος; Χαμηλά εννοώ στο στέρνο και όχι ελαφρώς χαμηλότερα από το κέντρο του στήθους.

Tην κατεβαζει τοσο,ωστε οι αγκωνες του να μην πηγαινουν πιο κατω απο το επιπεδο του παγκου,τωρα αν εχεις πιο κοντα χερια(πλεονεκτημα)προφανως τη μπαρα θα την εχεις λιγο πιο ψηλα στο στηθος,αυτο θα το βρεις εσυ και ενας που θα σε παρακολουθει την ωρα που κανεις την ασκηση και θα την προσαρμοσεις πανω σου.:welcome:

kafros gate 7
23-12-09, 18:21
παιδια εγω ειχα αρχισει με σμιθ.μετα το αλλαξα με ελευθερο.καποια μερα μου εμεινε ομως η μπαρα και ειδα το χριστο φανταρο μεχρι να την βγαλω πανω και να την ακουμπησω.τωρα εχω ανεβει κιλα αλλα υπαρχουν φορες που παω gym και δεν ειναι κανεις να με βοηθησει ή αλλες που ειναι κατι νουμερα που δεν γουσταρω ουτε να τους μιλησω.σκεφτομαι να αρχισω σμιθ να βαζω τις ασφαλειες και να κανω εκει.ποια ειναι η γνωμη σας?

τεραβιγια εμενα με βοηθησε παρα πολυ και ανεβασα απο 37 στα 65 (εννοειται πηρε λιγο καιρο) οτι μετα απο τα κανονικα σετ που εκανα εβγαζα κιλα και αφηνα μονο πολυ λιγα και εκανα μισες επαναληψεις.δοκιμασε το...

Stephany Thes
23-12-09, 19:19
ειδα το βιντεο.. μηπως ομως με αυτη τη μεθοδο που κανει, δεν γυμναζεται τοσο εστιασμενα το στηθος αλλα δινεται περ/ρη εμφαση στους τετρακεφαλους?.. κατι μου βρωμαει με αυτη τη τεχνικη..

Machiavelli
23-12-09, 21:12
Tην κατεβαζει τοσο,ωστε οι αγκωνες του να μην πηγαινουν πιο κατω απο το επιπεδο του παγκου,τωρα αν εχεις πιο κοντα χερια(πλεονεκτημα)προφανως τη μπαρα θα την εχεις λιγο πιο ψηλα στο στηθος,αυτο θα το βρεις εσυ και ενας που θα σε παρακολουθει την ωρα που κανεις την ασκηση και θα την προσαρμοσεις πανω σου.:welcome:

Έκανα δοκιμαστικά σήμερα, να δω πως πάει, ήμουν πιασμένος γιατί είχα χθες στήθος και δε το ένιωθα καλά. Αν έχεις πιο κοντά εντάξει, αλλά εμείς που έχουμε μακριά χέρια τι κάνουμε; Θα δοκιμάσω με βοηθό να μου πει πως το βλέπει από βδομάδα. Ευχαριστώ.

Stephany Thes
24-12-09, 12:28
ξαναρωταω λοιπον, για το βιντεακι στο πρωτο μηνυμα του τοπικ αυτου.. Μηπως ετσι δεν απομονωνουμε το στηθος? Ειναι κυριως για σηκωμα περ/ρων κιλων αλλα ΟΧΙ ομως για bb? απαντηστε μου αν εχετε καποια αποψη. α,PF σημαινει powerlifting σωστα?

sctp
24-12-09, 22:44
ξαναρωταω λοιπον, για το βιντεακι στο πρωτο μηνυμα του τοπικ αυτου.. Μηπως ετσι δεν απομονωνουμε το στηθος? Ειναι κυριως για σηκωμα περ/ρων κιλων αλλα ΟΧΙ ομως για bb? απαντηστε μου αν εχετε καποια αποψη. α,PF σημαινει powerlifting σωστα?

Τον βλεπεις τον κυριο να εχει προβλημα με την διαπλαση του στηθους του?:shock:

sctp
24-12-09, 22:46
Έκανα δοκιμαστικά σήμερα, να δω πως πάει, ήμουν πιασμένος γιατί είχα χθες στήθος και δε το ένιωθα καλά. Αν έχεις πιο κοντά εντάξει, αλλά εμείς που έχουμε μακριά χέρια τι κάνουμε; Θα δοκιμάσω με βοηθό να μου πει πως το βλέπει από βδομάδα. Ευχαριστώ.

Πιασε τη μπαρα λιγο πιο ανοιχτα,χωρις υπερβολες φυσικα..και απο την πρωτη φορα αμφιβαλλω αν τελειοποιησες την τεχνικη σου,καλυτερα να σε κοιταει καποιος τι κανεις,αφου εχει δει και αυτος το βιντεο πρωτα.

drago
24-12-09, 23:18
οπως ειαπ και πριν, οσο πιο χαηλα κατεβαινεις, τοσο περισοτετρο δουλευει τρικεφαλος και τοσο μικροτερη διαδρομη κανεις.

απο κει και περα, ο καθενας αναλογα με τα δυνατα / αδυνατα σημεια του διαλεγει ποσο ανοιχτα και ποσο κλειστα θα πιασει.

γενικοτερα, ο PF τροπος πιεσης παγκου δεν θεωρειται ασκηση στηθους, ουτε απ' τους ιδιους.

στο PF εκτος της πιεσης που κανει ο καθενας με τον τροπο που μπορει να σηκωσει περισσοτερα κιλα, κανουν και συμπληρωματικες, κλειστα χερια για τρικεφαλο και ανοικτα χερια για στηθος.

νομιζω τελικα βλακεια εκανα που εβαλα αυτο το κλιπ. περισοτερο μπερδευει κοσμο

sctp
24-12-09, 23:33
οπως ειαπ και πριν, οσο πιο χαηλα κατεβαινεις, τοσο περισοτετρο δουλευει τρικεφαλος και τοσο μικροτερη διαδρομη κανεις.

απο κει και περα, ο καθενας αναλογα με τα δυνατα / αδυνατα σημεια του διαλεγει ποσο ανοιχτα και ποσο κλειστα θα πιασει.

γενικοτερα, ο PF τροπος πιεσης παγκου δεν θεωρειται ασκηση στηθους, ουτε απ' τους ιδιους.

στο PF εκτος της πιεσης που κανει ο καθενας με τον τροπο που μπορει να σηκωσει περισσοτερα κιλα, κανουν και συμπληρωματικες, κλειστα χερια για τρικεφαλο και ανοικτα χερια για στηθος.

νομιζω τελικα βλακεια εκανα που εβαλα αυτο το κλιπ. περισοτερο μπερδευει κοσμο

Ο ββ τροπος ειναι γνωστο οτι ειναι πιο "επικινδυνος" απο αποψη τραυματισμων και δεν ειναι κακο να βλεπει κανεις και τις εναλλακτικες,ο Rodney επισης το κανει οπως λεει ο Dave Τate και το στηθος του δεν φενεται να υστερει,αλλα οπως προειπα,dumbells και παλι dumbells :P

pepeismenos karga
25-12-09, 01:51
να πω και εγω την αποψη μου....τεραβιγια δεν θεωρω οτι η τεχνικη εαν την τελειοποιησεις τοσο θα γινουν θαυματα με τα κιλα...τα κιλα ερχονται με το χρονο,με την ξεκουραση με την ανρρωση...και τα λοιπα...μεθοδικοτητα χρειαζεται...και δεν μπορει να μην ανεβαζεις δεν γινεται να μην δυναμωνεις.....εαν προπονησε σκληρα και σωστα[τα υπολοιπα αυριο...σορρυ βιαζομαι]

savage
25-12-09, 03:57
εγω ρε παιδια να πω την αμαρτια μου επειδη βλεπω ατομα να διαμαρτυρονται οτι σηκωνουν μονο 100 κιλα λεω το εξης.
εγω το μεγιστο που εχω σηκωσει ειναι 3 επαναληψεις στα 90 κιλα στον ισιο
κ 6 επαναληψεις στα 80 κιλα στον επικλινη.
κ πραγματικα δε δινω πλεον δεκαρα για το ποσα θα σηκωσω. παλιοτερα με απασχολουσε. οχι πλεον. εχω καταλαβει μετα απο τοσα χρονια οτι το bb ειναι θεμα ποιοτικης κ οχι ποσοτικης προπονησης.
εξ'αλλου απ'την στιγμη που το στηθος μου εχει τετοια μυικη αναπτυξη δε θα με πειραζε ακομα κ αν σηκωνα 10 κιλα μονο.
εξ'αλλου πλεον δεν κατεβαινω σχεδον ποτε κατω απο τις 6 επαναληψεις ωστε να δοκιμασω μεγιστα κτλ κ γενικα δεν το κυνηγω πολυ το θεμα "δυναμη". προπονουμαι με το ενστικτο πλεον κ ειτε σηκωσω 50 ειτε 80 κιλα θα πιεσω τον ευατο μου στα ορια. μετα απο τοσα χρονια γνωριζω αρκετα το σωμα μου κ το εχω δει να αναπτυσεται τρελα ακομα κ σε περιοδους που εκανα αυστηρα απο 12-25 επαναληψεις(δηλαδη αστεια κιλα).
αυτο που εχω λοιπον καταλαβει ειναι πως ειτε κανω 6 μεγιστες ειτε κανω 16 μαγιστες επαναληψεις απο την στιγμη που θα φτασω ως την κοπωση κ θα τρεφομαι παραλληλα σωστα,ο μυς θα αναπτυχθει.

albertob30
25-12-09, 12:03
εγω ρε παιδια να πω την αμαρτια μου επειδη βλεπω ατομα να διαμαρτυρονται οτι σηκωνουν μονο 100 κιλα λεω το εξης.
εγω το μεγιστο που εχω σηκωσει ειναι 3 επαναληψεις στα 90 κιλα στον ισιο
κ 6 επαναληψεις στα 80 κιλα στον επικλινη.
κ πραγματικα δε δινω πλεον δεκαρα για το ποσα θα σηκωσω. παλιοτερα με απασχολουσε. οχι πλεον. εχω καταλαβει μετα απο τοσα χρονια οτι το bb ειναι θεμα ποιοτικης κ οχι ποσοτικης προπονησης.
εξ'αλλου απ'την στιγμη που το στηθος μου εχει τετοια μυικη αναπτυξη δε θα με πειραζε ακομα κ αν σηκωνα 10 κιλα μονο.
εξ'αλλου πλεον δεν κατεβαινω σχεδον ποτε κατω απο τις 6 επαναληψεις ωστε να δοκιμασω μεγιστα κτλ κ γενικα δεν το κυνηγω πολυ το θεμα "δυναμη". προπονουμαι με το ενστικτο πλεον κ ειτε σηκωσω 50 ειτε 80 κιλα θα πιεσω τον ευατο μου στα ορια. μετα απο τοσα χρονια γνωριζω αρκετα το σωμα μου κ το εχω δει να αναπτυσεται τρελα ακομα κ σε περιοδους που εκανα αυστηρα απο 12-25 επαναληψεις(δηλαδη αστεια κιλα).
αυτο που εχω λοιπον καταλαβει ειναι πως ειτε κανω 6 μεγιστες ειτε κανω 16 μαγιστες επαναληψεις απο την στιγμη που θα φτασω ως την κοπωση κ θα τρεφομαι παραλληλα σωστα,ο μυς θα αναπτυχθει.


+2 :green:

GEORGEXX1
25-12-09, 13:24
εγω ρε παιδια να πω την αμαρτια μου επειδη βλεπω ατομα να διαμαρτυρονται οτι σηκωνουν μονο 100 κιλα λεω το εξης.
εγω το μεγιστο που εχω σηκωσει ειναι 3 επαναληψεις στα 90 κιλα στον ισιο
κ 6 επαναληψεις στα 80 κιλα στον επικλινη.
κ πραγματικα δε δινω πλεον δεκαρα για το ποσα θα σηκωσω. παλιοτερα με απασχολουσε. οχι πλεον. εχω καταλαβει μετα απο τοσα χρονια οτι το bb ειναι θεμα ποιοτικης κ οχι ποσοτικης προπονησης.
εξ'αλλου απ'την στιγμη που το στηθος μου εχει τετοια μυικη αναπτυξη δε θα με πειραζε ακομα κ αν σηκωνα 10 κιλα μονο.
εξ'αλλου πλεον δεν κατεβαινω σχεδον ποτε κατω απο τις 6 επαναληψεις ωστε να δοκιμασω μεγιστα κτλ κ γενικα δεν το κυνηγω πολυ το θεμα "δυναμη". προπονουμαι με το ενστικτο πλεον κ ειτε σηκωσω 50 ειτε 80 κιλα θα πιεσω τον ευατο μου στα ορια. μετα απο τοσα χρονια γνωριζω αρκετα το σωμα μου κ το εχω δει να αναπτυσεται τρελα ακομα κ σε περιοδους που εκανα αυστηρα απο 12-25 επαναληψεις(δηλαδη αστεια κιλα).
αυτο που εχω λοιπον καταλαβει ειναι πως ειτε κανω 6 μεγιστες ειτε κανω 16 μαγιστες επαναληψεις απο την στιγμη που θα φτασω ως την κοπωση κ θα τρεφομαι παραλληλα σωστα,ο μυς θα αναπτυχθει.


Εχεις πολυ δικιο.
αλλα να,για το γαμωτο ρε.
Ειναι ψυχολογικη ευχαριστισει-πορωση να ανεβασεις
κιλλα στον παγκο,δε συμφωνεις;;;

St3f
25-12-09, 13:38
Ειναι ο αντρικος εγωισμος και η αδρεναλινη αλλα οταν παθεις τους πρωτους τραυματισμους αρχιζεις και το σκεφτεσε 2 φορες οταν θες να ξεπερασεις το οριο σου!

GEORGEXX1
25-12-09, 13:44
Ειναι ο αντρικος εγωισμος και η αδρεναλινη αλλα οταν παθεις τους πρωτους τραυματισμους αρχιζεις και το σκεφτεσε 2 φορες οταν θες να ξεπερασεις το οριο σου!

και εδω σωστος!!!!!!!
οχι ακροτιτες.

thegravijia
25-12-09, 13:48
εγω ρε παιδια να πω την αμαρτια μου επειδη βλεπω ατομα να διαμαρτυρονται οτι σηκωνουν μονο 100 κιλα λεω το εξης.
εγω το μεγιστο που εχω σηκωσει ειναι 3 επαναληψεις στα 90 κιλα στον ισιο
κ 6 επαναληψεις στα 80 κιλα στον επικλινη.
κ πραγματικα δε δινω πλεον δεκαρα για το ποσα θα σηκωσω. παλιοτερα με απασχολουσε. οχι πλεον. εχω καταλαβει μετα απο τοσα χρονια οτι το bb ειναι θεμα ποιοτικης κ οχι ποσοτικης προπονησης.
εξ'αλλου απ'την στιγμη που το στηθος μου εχει τετοια μυικη αναπτυξη δε θα με πειραζε ακομα κ αν σηκωνα 10 κιλα μονο.
εξ'αλλου πλεον δεν κατεβαινω σχεδον ποτε κατω απο τις 6 επαναληψεις ωστε να δοκιμασω μεγιστα κτλ κ γενικα δεν το κυνηγω πολυ το θεμα "δυναμη". προπονουμαι με το ενστικτο πλεον κ ειτε σηκωσω 50 ειτε 80 κιλα θα πιεσω τον ευατο μου στα ορια. μετα απο τοσα χρονια γνωριζω αρκετα το σωμα μου κ το εχω δει να αναπτυσεται τρελα ακομα κ σε περιοδους που εκανα αυστηρα απο 12-25 επαναληψεις(δηλαδη αστεια κιλα).
αυτο που εχω λοιπον καταλαβει ειναι πως ειτε κανω 6 μεγιστες ειτε κανω 16 μαγιστες επαναληψεις απο την στιγμη που θα φτασω ως την κοπωση κ θα τρεφομαι παραλληλα σωστα,ο μυς θα αναπτυχθει.

το οτι μπορει να εχεις εσυ καλα γενετικα και αναπτυσε κανοντας πολυ λιγα κιλα δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους μας...
ο μονος τροπος για νατουραλ καταστασεις παντα να υπαρχει συνεχεις μυικη αναπτυξη ειναι να αυξανεται το φορτιο τελος

savage
25-12-09, 14:23
Εχεις πολυ δικιο.
αλλα να,για το γαμωτο ρε.
Ειναι ψυχολογικη ευχαριστισει-πορωση να ανεβασεις
κιλλα στον παγκο,δε συμφωνεις;;;

οπως ηδη εγραψα, πλεον δε με απασχολει. παλια με απασχολουσε. οχι πια.
οχι οτι δε θελω να σηκωσω παραπανω. θελω. κ οταν νιωθω καλα κ βαλω κατι παραπανω στη μπαρα κ τα σηκωσω,εννοειται πως χαιρομαι. αλλα δεν το κηνυγω πια οπως ειπα. αν μου βγουν τα κιλα,μου βγηκαν.αν παλι οχι, δε με πειραζει

GEORGEXX1
25-12-09, 14:27
οπως ηδη εγραψα, πλεον δε με απασχολει. παλια με απασχολουσε. οχι πια.
οχι ο,τι δε θελω να σηκωσω παραπανω. θελω. κ οταν νιωθω καλα κ βαλω κατι παραπανω στη μπαρα κ τα σηκωσω,εννοειται πως χαιρομαι. αλλα δεν το κηνυγω πια οπως ειπα. αν μου βγουν τα κιλα,μου βγηκαν.αν παλι οχι, δε με πειραζει


αν ετσι σου βγαινει η προπονιση σωστα, καλα κανεις.
:thumbup::thumbup:

FoTiS3
25-12-09, 14:51
εγώ πιστεύω ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό...
δηλαδή...
αν την ώρα που κάνεις μια άσκηση έχεις το μυαλό σου μόνο στην μυική όμαδα που θέλεις να γυμνάσεις και ταυτόχρονα σφίγγεις τον μυ τότε έχεις απίστευτο πρίξημο και ανεβασμένη ψυχολογία...
για παραδειγμα στις πιεσεις παγκου αν κατα την διαρκεια που εκτελείς την άσκηση έχεις στο μυαλό σου μόνο το στήθος και το σφίγγεις έχεις πολύ καλά πιασήματα και νιώθεις το στηθος να καίγεται...
και καλό είναι στα διαλείμματα να σφίγγουμε την μυική ομάδα που γυμνάζουμε εκείνη την ώρα για καλύτερη αιμάτωση...κάντε το και θα με θυμηθείτε...:thumbup:

savage
25-12-09, 14:55
το οτι μπορει να εχεις εσυ καλα γενετικα και αναπτυσε κανοντας πολυ λιγα κιλα δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους μας...
ο μονος τροπος για νατουραλ καταστασεις παντα να υπαρχει συνεχεις μυικη αναπτυξη ειναι να αυξανεται το φορτιο τελος

billy οπωσδηποτε δεν ειναι ολοι το ιδιο. αλλα να σου πω κατι? σε καμια μυικη ομαδα δεν κανω ακροτητες στα κιλα(δεν μπορω αλλωστε) αλλα ολες αναπτυσονται παρα πολυ καλα κ ας μην εχουν τα γονιδια που εχει το στηθος μου πχ. ειδες κ τις φωτο μου αλλωστε.
ειμαι πεπεισμενος πλεον πως οι επαναληψεις δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο,οσο η διατροφη η η ξεκουραση.δηλαδη ενας χοντρος που κανει 20 επαναληψεις θα γραμμωσει η ενας αδυνατος που κανει 6 επαναληψεις αλλα κανει απογλυκογωνωση θα παρει ογκο?ποτε των ποτων!
οσο για αυτο που λες οτι πρεπει συνεχως να αυξανεις τα βαρη για να εχεις αναπτυξη,δε θα συμφωνησω.πρωτον ειναι ανθρωπινως αδυνατον να αυξανεις απο προπονηση σε προπονηση τα κιλα(θα βρεθεις σε κακη μερα καποια στιγμη,δεν εισαι μηχανη) κ δευτερον κινδυνευεις κ με υπερκποπωση.
πιστευω πως αν αλλαξεις τις επαναληψεις σου σε 12-25 για 1 διμηνο,θα ειναι τρελο σοκ για τον οργανισμο σου κ σε συνδυασμο με διατροφη θε δεις αποτελεσμα,οσο παραδοξο κ αν σου ακουγεται.

thegravijia
25-12-09, 15:02
billy οπωσδηποτε δεν ειναι ολοι το ιδιο. αλλα να σου πω κατι? σε καμια μυικη ομαδα δεν κανω ακροτητες στα κιλα(δεν μπορω αλλωστε) αλλα ολες αναπτυσονται παρα πολυ καλα κ ας μην εχουν τα γονιδια που εχει το στηθος μου πχ. ειδες κ τις φωτο μου αλλωστε.
ειμαι πεπεισμενος πλεον πως οι επαναληψεις δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο,οσο η διατροφη η η ξεκουραση.δηλαδη ενας χοντρος που κανει 20 επαναληψεις θα γραμμωσει η ενας αδυνατος που κανει 6 επαναληψεις αλλα κανει απογλυκογωνωση θα παρει ογκο?ποτε των ποτων!
οσο για αυτο που λες οτι πρεπει συνεχως να αυξανεις τα βαρη για να εχεις αναπτυξη,δε θα συμφωνησω.πρωτον ειναι ανθρωπινως αδυνατον να αυξανεις απο προπονηση σε προπονηση τα κιλα(θα βρεθεις σε κακη μερα καποια στιγμη,δεν εισαι μηχανη) κ δευτερον κινδυνευεις κ με υπερκποπωση.
πιστευω πως αν αλλαξεις τις επαναληψεις σου σε 12-25 για 1 διμηνο,θα ειναι τρελο σοκ για τον οργανισμο σου κ σε συνδυασμο με διατροφη θε δεις αποτελεσμα,οσο παραδοξο κ αν σου ακουγεται.

σιγουρα συνεχεια δεν γινεται σε καμια περιπτωση...εγω μακροπροθεσμα μιλησα...
εγω διαφωνω σε αυτο με την διατροφη ..δηλ οτι η διατροφη ειναι σημαντικοτερη απο την προπονηση.
ο λογος ειναι οτι λεμε πχ για να βαλει καποιος μυικη μαζα πρεπει να κανει 2 πραγματα .1ον αυξανει τα κιλα που παιζει 2ον αυξανει το βαρος του.
αν το 1ο δεν γινει και γινει το 2ο τοτε μονο λιπος θα βαλει και ελαχιστους μυς.
αν γινει το 1ο και το 2ο οχι τοτε δεν θα δεις καμια αλλαγη.

και ενα τελευταιο παραδειγμα.
εχεις δει κανεναν να κανει 150κιλα παγκο και να εχει μικρο στηθος?????
πολυ δυσκολο...
τεσπα διαφωνουμε δεν πειραζει...
:toast:

savage
25-12-09, 15:44
σιγουρα συνεχεια δεν γινεται σε καμια περιπτωση...εγω μακροπροθεσμα μιλησα...
εγω διαφωνω σε αυτο με την διατροφη ..δηλ οτι η διατροφη ειναι σημαντικοτερη απο την προπονηση.
ο λογος ειναι οτι λεμε πχ για να βαλει καποιος μυικη μαζα πρεπει να κανει 2 πραγματα .1ον αυξανει τα κιλα που παιζει 2ον αυξανει το βαρος του.
αν το 1ο δεν γινει και γινει το 2ο τοτε μονο λιπος θα βαλει και ελαχιστους μυς.
αν γινει το 1ο και το 2ο οχι τοτε δεν θα δεις καμια αλλαγη.

και ενα τελευταιο παραδειγμα.
εχεις δει κανεναν να κανει 150κιλα παγκο και να εχει μικρο στηθος?????
πολυ δυσκολο...
τεσπα διαφωνουμε δεν πειραζει...
:toast:

οι διαφωνιες γι'αυτο υπαρχουν,για να εχουμε κ κατι να λεμε.αλλιως θα ηταν βαρετα.:P
στο θεμα μας τωρα... ναι ειμαι πεπεισμενος για αυτα που λεω,γιατι τα εχω δει να δουλεουν πανω μου κ εχω δει το 70% των αλλων (οι οποιοι σηκωνουν πιο πολλα κιλα απο μενα) να εχουν πολυ χειροτερο σωμα απο μενα κ να με κοιτουν καχυποπτα που σηκωνω τοσο λιγα κιλα κ εχω τετοιο σωμα.
κ ναι εχω δει ατομα που σηκωνουν 100 κ 120 κ 150 κιλα παγκο κ εχουν μικροτερο στηθος απο μενα.
οσο για το αν η διατροφη ειναι σημαντικοτερη της προπονησης?σιγουρα!
σκεψου το εξης παραδειγμα.1 χοντρος που εχει δυναμη απο φυσικου του κ κανει 100 κιλα παγκο αλλα τρωει ο,τι να'ναι(εχω τετοιους στο γυμναστηριο πολλους) κ εμενα που ειμαι στρατιωτης στη διατροφη χρονια τωρα κ σηκωνω 70 κιλα παγκο κ ειμαι κομματια!
επισης ο χοντρος ποτε δε γραμμωσει,κ 100 επαναληψεις να κανει ανα σετ,αν δε φτιαξει διατροφη.εγω κ 25 επαναληψεις να κανω παλι θα παρω ογκο αν πιεζομαι στο οριο κ τρωω αρκετη πρωτεινη κ αμυλουχους υδατανθρακες κ καλα λιπαρα.
αυτο πιστευω που λες. κ τα εχω δει να δουλεουν πανω μου. δε τα λεω αερα μπανα billy.
πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει διατροφη ογκου κ διατροφη γραμμωσης,οχι προγραμμα ογκου η αριθμος επαναληψεων βασει ογκου η γραμμωσης.απο την προπονηση αν πιεστεις περα απο τα ορια σου σε κιλα,σε ενταση,σε τεχνικες επιβαρυνσης κτλ,αντε να κερδισεις ενα 5% παραπανω κ αυτο για πολυ λιγο,γιατι κινδυνευεις απο υπερκοπωση,τραυματισμους των αρθρωσεων κτλ αν το συνεχισεις για πολυ.αν μαλιστα δεν το υποστηριζεις κ με διατροφη,τοτε αστο καλυτερα.θα βρισκεσαι σε συνεχη καταβολισμο.ενω απο τη διατροφη,δε θα προδωθεις ποτε!!! κ στο 90-95% της μεγιστης εντασης να παιζεις,θα εχεις θαυμαστα αποτελεσματα.
βεβαιως αυτη ειναι απλως η γνωμη μου. δεν σημαινει οτι ειναι σωστη η οτι πρεπει να την υιοθετουν ολοι.:toast:

Lexo
25-04-10, 15:30
thegravigia τσεκαρε αυτο πλανο 3 εβδομαδων 2 φορες την εβδομαδα

παγκος 10 σετ επαναληψεις 12χ6χ6χ6χ2χ2χ2χ1χ1χ1

διζυγο 6 σετ επαναληψεις 12χ8χ8χ6χ6χ12

στο παγκο στισ 2αρες επαναληψεις 8α χρησιμοποιεις το το 90% ενω στις 2 μονες το 100% και στην τελευταια το 110% με βοη8εια αρκει να σε ζορισει
σε μενα δουλεψε με 5 μηνες προπονηση μονο και 90κιλα 6 επαναληψεις καλα δεν ειναι
μου το βγαλε ο κολλητος μου κατεβαινει συχνα πυκνα σε κανα αγωνα:bbbiceps: