PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκήσεις δικεφάλου



sTeLaKoS
19-12-09, 21:28
Στις προπονήσεις χεριών δε μπορώ να αιματώσω καλά το άνω μέρος του δικέφαλου. Ενώ χαμηλά αλλά και στο μέσω του μυ τον νιώθω να πρίζεται και να καίει απ' το αίμα στο επάνω μέρος είναι σα να μη γυμνάστηκε. Δοκιμάζω αρκετές διαφορετικές ασκήσεις κάθε φορά αλλά δε μπορώ να βρω κάποια να με πιάσει επάνω.

Σήμερα πχ έκανα 3 σετ κάμψεις ίσιας μπαρας, 3 σετ με αλτήρα σε μαξιλάρι και 3 σετ αυτοσυγκέντρωση. Πάλι τπτ στο άνω μέρους του μυ.

Έχετε να προτείνετε καμία άλλη άσκηση?

kaiowas
19-12-09, 21:42
Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση σου, αλλα θα σου κάνω εγώ μια. Γιατι κάνεις κάμψεις και σε μαξιλάρι και αυτοσυγκέντρωσης. Οι ασκήσεις αυτές δεν πιάνουν δικέφαλο αλλά αυτό(δεν ξέρω την ελληνική ονομασία, σόρρυ)
http://www.exrx.net/Muscles/Brachialis.html

NASSER
19-12-09, 21:44
Στελακο καλο θα ειναι να κανεις μισες με κινηση απο τη μεση και προς το τελειωμα της επαναληψης. Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω.
Φυσικα δεν ειναι τοσο απαραιτητο να νιωθεις παντου το καψιμο αν βλεπεις αποτελεσματα απο την προπονηση στην αναπτυξη των δικεφαλων.

sTeLaKoS
19-12-09, 21:53
Στελακο καλο θα ειναι να κανεις μισες με κινηση απο τη μεση και προς το τελειωμα της επαναληψης. Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω.
Φυσικα δεν ειναι τοσο απαραιτητο να νιωθεις παντου το καψιμο αν βλεπεις αποτελεσματα απο την προπονηση στην αναπτυξη των δικεφαλων.

Α, όπως στο 2ο μέρος της κλασικής "21". Θα τη δοκιμάσω από βδομάδα και θα γράψω εντυπώσεις.
Αποτελέσματα βλέπω αλλά δεν ευχαριστιέμαι τη προπόνηση του δικέφαλου όσο θα ήθελα. Μ'αρέσει η αίσθηση του καψίματος.:weights:

sTeLaKoS
19-12-09, 21:54
Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση σου, αλλα θα σου κάνω εγώ μια. Γιατι κάνεις κάμψεις και σε μαξιλάρι και αυτοσυγκέντρωσης. Οι ασκήσεις αυτές δεν πιάνουν δικέφαλο αλλά αυτό(δεν ξέρω την ελληνική ονομασία, σόρρυ)
http://www.exrx.net/Muscles/Brachialis.html

Πόσο σίγουροι είμαστε γι' αυτό? Ειδικά η αυτοσυγκέντρωση προτείνεται σε όλα σχεδόν τα προγράμματα. Δε ξέρω.... τις κάνω πολύ καιρό τώρα.

GEORGEXX1
19-12-09, 21:54
Στελιο με προλαβε ο νασσερ, και εγω θα σου πρωτεινα την 21 με μισες πανω και μισες κατω και μετα ολοκληρες.
εμενα με βοηθισε αρκετα,και ειδα διαφορα.

NASSER
19-12-09, 22:10
Στελιο με προλαβε ο νασσερ, και εγω θα σου πρωτεινα την 21 με μισες πανω και μισες κατω και μετα ολοκληρες.
εμενα με βοηθισε αρκετα,και ειδα διαφορα.

Εγω την κανω συχνα στα προγραμματα μου και μαρεσει. Απλα δεν θα εξυπηρετήσει σε αυτη τη φαση. Το καψιμο υπερισχυει στο κατω μερος του δικεφαλου.

St3f
19-12-09, 22:20
εγω εχω ακριβως το αντιστροφο προβλημα με τα δικεφαλα.Παντως δοκιμασε preachers με στραβομπαρα και με μικρη γωνια και αρκετα κιλα,εχω την εντυπωση οτι πιανει καλυτερα απο την ισια μπαρα στην ανω κεφαλη.

sTeLaKoS
19-12-09, 22:33
εγω εχω ακριβως το αντιστροφο προβλημα με τα δικεφαλα.Παντως δοκιμασε preachers με στραβομπαρα και με μικρη γωνια και αρκετα κιλα,εχω την εντυπωση οτι πιανει καλυτερα απο την ισια μπαρα στην ανω κεφαλη.

ΟΚ, ευχαριστώ για τη πρόταση, θα δοκιμάσω.

Τι εννοείς το αντίστροφο πρόβλημα?

sctp
20-12-09, 14:19
Ξαπλωσε στο πατωμα αφου εχεις βαλει την ισια-μεγαλη λαβη στην κατω τροχαλια και κανε τις καμψεις σου,θα εχεις full range και πιστευω θα γινει η αγαπημενη σου ασκηση :thumbup:,το βασικο πιστευω για τα δικεφαλα ειναι το τεμπο,θελει σιγα-σιγα και στις δυο κινησεις.

St3f
20-12-09, 16:04
To αντιστροφο προβλημα δλδ στην κατω κεφαλη 8ελω <<γεμισμα>> σφυρια κλπ!

Panoz
21-12-09, 03:34
To αντιστροφο προβλημα δλδ στην κατω κεφαλη 8ελω <<γεμισμα>> σφυρια κλπ!

Δεν υπαρχει "κατω" η "ανω" κεφαλη.

Δεξια κ αριστερη, ναι.

Για τον φιλο ποιο πανω..δοκιμασε στον παγκο λαρυ σκοτ (στο μαξιλαρι δηλαδη). απο την αναποδη πλευρα ομως με αλτηρα ξεχωριστα το σετ στο καθε χερι.

Δηλαδη το χερι να πεφτει κατω σε ορθη γωνια.

Οχι οτι θα κανει θαυματα αλλα δοκιμασε...

Μαρία
21-12-09, 11:15
Δεν υπαρχει "κατω" η "ανω" κεφαλη.

Δεξια κ αριστερη, ναι.

Για τον φιλο ποιο πανω..δοκιμασε στον παγκο λαρυ σκοτ (στο μαξιλαρι δηλαδη). απο την αναποδη πλευρα ομως με αλτηρα ξεχωριστα το σετ στο καθε χερι.

Δηλαδη το χερι να πεφτει κατω σε ορθη γωνια.

Οχι οτι θα κανει θαυματα αλλα δοκιμασε...


Εννοει την εκφυση και την καταφυση του μυος σε πιο σημειο πιανει περισσοτερο η ασκηση,μπορεις αν θες να επεξηγησεις καλύτερα την ασκηση που προτεινεις?

Panoz
21-12-09, 12:25
Εννοει την εκφυση και την καταφυση του μυος σε πιο σημειο πιανει περισσοτερο η ασκηση,μπορεις αν θες να επεξηγησεις καλύτερα την ασκηση που προτεινεις?


Εδω ειναι με στραβομπαρα..

http://www.youtube.com/watch?v=Wxzh0ywdHig&feature=related

Αλλα να δοκιμασει με αλτηρα στο καθε χερι..

Δηλαδη η ακηση γινεται απ την αλλη πλευρα του μαξιλαριου που ειναι σε ορθη γωνια.

sctp
21-12-09, 18:12
http://www.youtube.com/watch?v=AFb3D24MX0o για την εξωτερικη κεφαλη πιστευω αυτη ειναι ολα τα λεφτα :P αλλα χωρις στραπς θα χανεις πολλες επαναληψεις..

albertob30
21-12-09, 22:54
πλακα πλακα και εγω που εχω αρκετα μεγαλα χερια αναλογικα παντα εχω προβλημα με την κατω μοιρα..οσο σφυρι και να κανω δεν βλεπω διαφορα!! μηπως ειναι γονιδιακο??

θα αρχισω την πρωτη κινηση απο το 21 οπως λεει ο κολεμαν μπας και δω διαφορα.

drago
22-12-09, 01:44
προσωπικα ασχετος με το θεμα... αλλα θα ηθελα να πω κατι που το ακουσα στο σεμιναριο του Mike Mentzer.

ελεγε ο τυπος, παραφραζω τωρα δεν το θυμαμαι ακριβως, οτι οι καμψεις δικεφαλων γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι ειναι μονοαρθρικες.

κατεληξε στο οτι η καλυτερη αρκηση για δικεφαλο ειναι η τροχαλια πλατης, εμποσθολαιμια, πολυ κλειστα χερια και παλαμες προς τα μεσα.

απλα το αναφερω γιατι δεν ειναι κανας τυχαιος, παρολο που λεει τα δικα του με τα οποια πολοι διαφωνουν. ισως καποιος που εχει προβλημα δοκιμασει αυτο και τον πιασει καλυτερα.

Machiavelli
22-12-09, 12:38
Συμφωνώ για εμπροσθολαίμια.

sctp
22-12-09, 20:44
προσωπικα ασχετος με το θεμα... αλλα θα ηθελα να πω κατι που το ακουσα στο σεμιναριο του Mike Mentzer.

ελεγε ο τυπος, παραφραζω τωρα δεν το θυμαμαι ακριβως, οτι οι καμψεις δικεφαλων γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι ειναι μονοαρθρικες.

κατεληξε στο οτι η καλυτερη αρκηση για δικεφαλο ειναι η τροχαλια πλατης, εμποσθολαιμια, πολυ κλειστα χερια και παλαμες προς τα μεσα.

απλα το αναφερω γιατι δεν ειναι κανας τυχαιος, παρολο που λεει τα δικα του με τα οποια πολοι διαφωνουν. ισως καποιος που εχει προβλημα δοκιμασει αυτο και τον πιασει καλυτερα.

Καλα αν περιμενεις 50cm χερι κανοντας πολυαρθρικες,σφυρα μου κλεφτικα!:turtle:

St3f
24-12-09, 00:20
Πανω στο 8εμα ενας παλιος bber μ ειχε πει για τον κανονα οπου το μικρο δαχτυλο επρεπε να ειναι πανω απο τον αντιχειρα.Δλδ να γυρναει ο καρπος αρκετα οταν ειναι πανω το χερι εχει φονικα αποτελεσματα για την κορυφη αλλα λογο της κινησης μπορει να γινει ζημια στους τενοντες.