PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου σε περίοδο όγκου



AGGELOS.K
20-12-09, 14:51
Είμαι 29 χρονών ασχολουμαι γενικα με τη γυμναστική απο 14 χρωνών πολεμικές τέχνες και βάρη κατα καιρούς παυση απο 18 χρονων και μεχρι τα 29 λογω επαγγελματικων υποχρεώσεων με 12ωρα δουλειάς με κράτησε πολλα χρόνια μακρια δυστηχώς................ Πλέον εδω και 7 μήνες έχω βάλει τη ζωή μου επαγγελματική και προσωπική σε μια τάξη και δεν το αφήνω το γυμναστήριο με καμία κυβέρνηση!!!!!

Σας παραθέτω την διατροφή μου.......

1ο Γεύμα πρωινό 6.30
1 scooop πρωτείνη+γάλα μαζι με 7 κουταλιές της σουπας κουάκερ και 1 κουταλια all bran (όλα σε ένα μπόλ ), 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης μαζι με ταχίνι και μέλι,
1 πολυβιταμίνη.
6.50 αναχώρηση για δουλειά και μέσα στο αυτοκίνητο τρώω μια μπανάνα.

2ο Γεύμα στίς 10
4 ασπράδια αυγού , 1 φρατζολάκι πολύσπορο με 250gr κιμά καθαρό μοσχάρι μαρούλι,ντομάτα,αγγούρι και 1 αυγό ολόκληρο(το αλλαζω ανα μέρα και μέσα στο ψωμάκι βάζω ή σολομό καπνιστό 100gr ή τόνο ή κοτόπουλο φιλέτο ψητό)
3 ποτήρια νερό

3ο Γεύμα στίς 1.30 - 2.00 ανάλογα Μεσημεριανό
Μισό κοτόπουλο σούβλας χωρίς πέτσα με λίγο ρύζι και λαχανικά ατμού κυρίως μπρόκολο και καρότο..και σαλάτα πράσινη(τετάρτη και παρασκευή όσπριο μαζί με ρύζι και κοτόπουλο φιλέτο μιξ.Σαββάτο ψάρι μπακαλιάρος ή σολομός)
3 ποτήρια νερό

4 το μεσημέρι προπόνηση και λίγο πρίν μια μπανάνα

Κατα την διάρκεια της προπόνησης 1 μιση λίτρο νερό

4ο Γεύμα στίς 6.00 μεταπροπονητικό
αμινοξέα , 1 μιση scoop Whey isolate μαζί με 1 κουταλια γλυκού κρεατίνη ,1 μπανάνα ,1 κουταλιά του γλυκού μέλι θυμαρίσιο.

5ο Γεύμα στίς 7.30
Μπριζόλα μοσχαρίσια καθαρή χωρίς λίπος ψητή με λαχανικά ατμού και σαλάτα πράσινη, 3 ποτήρια νερό.(καθημερινα την αλλάζω με σολομό ψητό ή γαλοπούλα φιλέτο ή κοτόπουλο φιλέτο)

6ο Γεύμα στις 10 .00
1 γιαούρτι 2% με 1 κουταλιά της σούπας τυρί κότατζ και 1 κουταλάκι του γλυκού φυστικοβούτυρο

Την διατροφή αυτή την ακολουθώ εδω και 1 μήνα και απο 78 κιλά εχω πάει στα 83
στόχος μου είναι μέχρι τον Μάρτη πρώτα ο Θεός εαν τα καταφέρω να πάω στα 90 (Ξέχασα να σας πω έχω Υψος 1.74)
Και μετα φούλ για δίαιτα και γράμμωση.

Αγαπητα μου φιλαράκια περιμένω γνώμες για το εαν έχω κάνει κάποια λάθη να με διορθώσετε θα σας είμαι υπόχρεος...:thumbup:

Σας θυμίζω πως είμαι Μάγειρας...:rolf:είναι πολύ εύκολο για μένα γιατί έχω όλα τα τρόφιμα μπροστα και το σημαντικότερο είναι που τρώω πάντα στην ώρα μου:)

thegravijia
20-12-09, 15:13
μισο κοτοπουλο σουβλας ??????? wtf..ποσα γραμμαρια ειναι αυτο..

λοιπον διορθωσε μονος σου την διατροφη..σε καθε γευμα θα εχεις ΕΝΑ ειδος πρωτεινης οχι ...και μοσχαρι και αυγα...

και τρως τεραστιες ποσοτητες κρεατος..μεχρι 100 αντε 120γραμμαρια θα τρως κρεας ανα γευμα...ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ - δεν τα ΑΦΟΜΟΙωνεις ..

εχεις παρει 5 κιλα σε ενα μηνα ..ζητω το λιπος

sctp
20-12-09, 15:19
Νομιζω πανω απο 1.5-2κιλα το μηνα ειναι πολλα για νατουραλ καταστασεις..ισως θα επρεπε απο τωρα να αρχισεις αεροβια τις οφφ μερες να αρχισεις να χανεις το λιπος που εβαλες αυτο το μηνα :thumbup:.Πιστευω θα επρεπε να βαλεις υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο γευμα και ισως βγαλτους απο το 2ο.Αν δε βαριεσαι πες μας αναλυτικοτερα τα θρεπτικα συστατικα(πρωτ,υδατ,λιπη)

AGGELOS.K
20-12-09, 15:20
μισο κοτοπουλο σουβλας ??????? wtf..ποσα γραμμαρια ειναι αυτο..

λοιπον διορθωσε μονος σου την διατροφη..σε καθε γευμα θα εχεις ΕΝΑ ειδος πρωτεινης οχι ...και μοσχαρι και αυγα...

και τρως τεραστιες ποσοτητες κρεατος..μεχρι 100 αντε 120γραμμαρια θα τρως κρεας ανα γευμα...ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ - δεν τα ΑΦΟΜΟΙωνεις ..

εχεις παρει 5 κιλα σε ενα μηνα ..ζητω το λιπος
Το μισό κοτόπουλο σούβλας ζυγίζει 400γρ και είναι μαζί με τα κόκαλα χωρίς κόκαλο είναι 200 - 250 γρ
Εχεις δίκιο για το συνδυασμό με τα αυγά αλλα την έκανα και διαφορετικα και είχα κολήσει στα 78 κιλα για 4 μήνες το έκανα αυτό για δοκιμή εαν ξεκολίσω και όντως ξέφυγα επίσης πριν ξεκινησω την διατροφή αυτή είχα κάνει λιπομέτρηση και βρισκόμουν στο 12% και έκανα πάλι τωρα στα 83 και βρίσκομαι στο 14%

thegravijia
20-12-09, 15:24
μην παιδευεις τα νεφρα σου τζαμπα ..σου πα μεχρι 30γραμ πρωτεινης μπορεις να αφομοιωνεις αντε 40 το πρωι η μεταπροπονητικα...
το υπολοιπο παΕΙ χαμενο

με ενΑ πΡΟχειρο υπολογισμο με 150-170 γραμμαρια πρωτεινης την ημερα εισαι παραπανω απο οκ...

AGGELOS.K
20-12-09, 15:26
Νομιζω πανω απο 1.5-2κιλα το μηνα ειναι πολλα για νατουραλ καταστασεις..ισως θα επρεπε απο τωρα να αρχισεις αεροβια τις οφφ μερες να αρχισεις να χανεις το λιπος που εβαλες αυτο το μηνα :thumbup:.Πιστευω θα επρεπε να βαλεις υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο γευμα και ισως βγαλτους απο το 2ο.Αν δε βαριεσαι πες μας αναλυτικοτερα τα θρεπτικα συστατικα(πρωτ,υδατ,λιπη)
Τις off μέρες που είναι Τετάρτη και Σαββάτο κάνω ήδη 1 ώρα αερόβια :thumbup:
Γιατί να σου πω την αλήθεια μου ψιλοφοβήθηκα:green:

AGGELOS.K
20-12-09, 15:29
μην παιδευεις τα νεφρα σου τζαμπα ..σου πα μεχρι 30γραμ πρωτεινης μπορεις να αφομοιωνεις αντε 40 το πρωι η μεταπροπονητικα...
το υπολοιπο παΕΙ χαμενο

με ενΑ πΡΟχειρο υπολογισμο με 150-170 γραμμαρια πρωτεινης την ημερα εισαι παραπανω απο οκ...
Εχεις απόλυτο δίκιο όπως τα έχω υπολογίσει χρειάζομαι 160 γρ πρωτείνης την ημέρα και έχω ξεφύγει με την διατροφή , και καταλήγω πάλι στο συμπέρασμα μου αργά βήματα και σταθερά..............;)
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον:thumbup:

thegravijia
20-12-09, 15:37
Εχεις απόλυτο δίκιο όπως τα έχω υπολογίσει χρειάζομαι 160 γρ πρωτείνης την ημέρα και έχω ξεφύγει με την διατροφή , και καταλήγω πάλι στο συμπέρασμα μου αργά βήματα και σταθερά..............;)
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον:thumbup:
και μην ξεχνας η διατροφη ειναι το πιο ευκολα ..προπονηση πρεπει να μαθουμε να κανουμε - εκει ειναι το ζουμι

AGGELOS.K
20-12-09, 15:45
και μην ξεχνας η διατροφη ειναι το πιο ευκολα ..προπονηση πρεπει να μαθουμε να κανουμε - εκει ειναι το ζουμι
+1 :thumbup::weights::weights::weights:

gj
20-12-09, 17:35
και μην ξεχνας η διατροφη ειναι το πιο ευκολα ..προπονηση πρεπει να μαθουμε να κανουμε - εκει ειναι το ζουμι
Eγω πάλι πιστευω το αντίθετο. :P
Δοξα σοι ο θεος γυμναστες στο gym υπαρχουν καργα και μπορουν να σε επιβλέπουν αν το ζητήσεις. Αντιθετως στο φαι πρεπει να κανεις πολλά πειραματα μεχρι να δεις τι σου παει... Τουλαχιστον εγω παλεψα αρκετα για να βρω τις αναλογιες μου ... και παλι οταν λιγο αλλαξει το προγραμμα αντε παλι να το ξαναφτιαξω:P
Παντως αγγελε οντως προσοχη. 5 κιλα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ. Αυτες τις 2 φετες το πρωι ταχινι και μελι παναγια μου:shock::shock: απειρες θερμιδες μαζι με όλα τα άλλα. Δυστηχως για να υπολογισω υδατανθρακες κτλ πρεπει να ανοιξω το προγραμμα και δεν το χω ευκαιρο μπροστα μου αλλα μου φενονται παρα πολλα.
Στο 5ο γευμα βάλε και μια πατατα βραστη. Και στο βραδυνο βγαλε το φυστικοβουτιρο.(αν δεν απατομαι εχει ζαχαρη αυτο).

thegravijia
20-12-09, 17:40
Eγω πάλι πιστευω το αντίθετο. :P
Δοξα σοι ο θεος γυμναστες στο gym υπαρχουν καργα και μπορουν να σε επιβλέπουν αν το ζητήσεις. Αντιθετως στο φαι πρεπει να κανεις πολλά πειραματα μεχρι να δεις τι σου παει... Τουλαχιστον εγω παλεψα αρκετα για να βρω τις αναλογιες μου ... και παλι οταν λιγο αλλαξει το προγραμμα αντε παλι να το ξαναφτιαξω:P
Παντως αγγελε οντως προσοχη. 5 κιλα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ. Αυτες τις 2 φετες το πρωι ταχινι και μελι παναγια μου:shock::shock: απειρες θερμιδες μαζι με όλα τα άλλα. Δυστηχως για να υπολογισω υδατανθρακες κτλ πρεπει να ανοιξω το προγραμμα και δεν το χω ευκαιρο μπροστα μου αλλα μου φενονται παρα πολλα.
Στο 5ο γευμα βάλε και μια πατατα βραστη. Και στο βραδυνο βγαλε το φυστικοβουτιρο.(αν δεν απατομαι εχει ζαχαρη αυτο).
δεν εχεις καταλαβει καν σε τι αναφερομε

AGGELOS.K
21-12-09, 13:21
Eγω πάλι πιστευω το αντίθετο. :P
Δοξα σοι ο θεος γυμναστες στο gym υπαρχουν καργα και μπορουν να σε επιβλέπουν αν το ζητήσεις. Αντιθετως στο φαι πρεπει να κανεις πολλά πειραματα μεχρι να δεις τι σου παει... Τουλαχιστον εγω παλεψα αρκετα για να βρω τις αναλογιες μου ... και παλι οταν λιγο αλλαξει το προγραμμα αντε παλι να το ξαναφτιαξω:P
Παντως αγγελε οντως προσοχη. 5 κιλα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ. Αυτες τις 2 φετες το πρωι ταχινι και μελι παναγια μου:shock::shock: απειρες θερμιδες μαζι με όλα τα άλλα. Δυστηχως για να υπολογισω υδατανθρακες κτλ πρεπει να ανοιξω το προγραμμα και δεν το χω ευκαιρο μπροστα μου αλλα μου φενονται παρα πολλα.
Στο 5ο γευμα βάλε και μια πατατα βραστη. Και στο βραδυνο βγαλε το φυστικοβουτιρο.(αν δεν απατομαι εχει ζαχαρη αυτο).
Εχω βάλει τοσες θερμίδες στο πρωινό γιατί η δουλειά μου δεν είναι κ τοσο εύκολη κ χρειάζομαι ενέργεια το πρωί για να μπορέσω να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις.....
Δεν κάνω δουλειά γραφείου είμαι μαγειρας κ όπως καταλαβαίνεις πολύ η ζέστη πολυ ιδρώτας κ πολύ το τρέξιμο για να ταίσεις 400+ ...στόματα καθημερινά:thumbup:

gj
21-12-09, 15:39
Εχω βάλει τοσες θερμίδες στο πρωινό γιατί η δουλειά μου δεν είναι κ τοσο εύκολη κ χρειάζομαι ενέργεια το πρωί για να μπορέσω να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις.....
Δεν κάνω δουλειά γραφείου είμαι μαγειρας κ όπως καταλαβαίνεις πολύ η ζέστη πολυ ιδρώτας κ πολύ το τρέξιμο για να ταίσεις 400+ ...στόματα καθημερινά:thumbup:
Δηλαδη αν δουλευες οικοδομη τι θα ετρωγες??
Δεν ξέρω ...εμενα μου φαινονται παρα πολλα... Εκτος βέβαια αν εχεις υπολογισει υδατανθρακες θερμιδες κτλ και σε καλυπτουν αυτα οποτε παω πασο... Παρολα αυτα η ζυγαρια δειχνει οτι κατι παει λάθος...Aν συνεχιστει αυτο και τν αλλη βδομαδα αρχισε καλες περικοπες...

Machiavelli
21-12-09, 16:24
Μη τρως ταχίνι με μέλι, φάε μόνο με ταχίνι καλύτερα και αν θες βάλε παραπάνω, κάνεις και την μπανάνα μήλο ή πορτοκάλι και είσαι μια χαρά σε ο,τι αφορά το πρωινό.

Jeik
21-12-09, 16:36
κοίτα φιλαράκι φάε καλό πρωινό και ρίξε μετά λίγο τις θερμίδες.εγώ θα σου πρότεινα φυστικοβούτυρο με μέλι αντί για ταχίνι.τώρα εγώ θα σου ελεγα κράτα την μπανάνα πρωί είναι.μπορεί να έχει θερμίδες παραπάνω αλλά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει στο πρωινό.

AGGELOS.K
22-12-09, 13:13
Παλικάρια σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τις χρησιμες συμβουλες σας:thumbup:
Οπως είχα πει και παραπανω την διατροφή αυτη την εβγαλα για να ξεκολισω απο τα 78 που ήμουν εδω και τοσο καιρο και αυτο πέτυχε μετο μόνο κακο 2% λίπος παραπάνω σε ενα μηνα τωρα θα μειώσω λίγο τις παραπανω θερμίδες απο το 2ο γεύμα ,λιγότερα γραμμαρια στα επόμενα γεύματα και βλεπουμε τον επομενο μήνα
Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:thumbup: