PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρωτηση για βαρη



toure7
21-12-09, 03:21
Εχω διαβασει οτι πρεπει να γυμναζουμε μονο 1 φορα ανα βδομαδα καθε μυικη ομαδα. Για παραδειγμα δικεφαλους μια φορα την βδομαδα κ.τ.λ. Καποιοι βεβαια υποστηριζουν οτι θελει μονο 48 ωρες ξεκουραση ,αλλα εγω τουλαχιστον θελω παραπανω

Ομως οταν κανω στηθος πιανονται και οι τρικεφαλοι μου ,οποτε αν κανω τρικεφαλους μετα απο 3 μερες ξεχωριστα δεν θα ειναι λαθος?

Σκεφτομαι να βαλω στηθος-ωμους-τρικεφαλους σε μια μερα και σε μια αλλη δικεφαλους-πλατη. Το προβλημα ειναι οτι οταν κανω στηθος βαζω πολλα κιλα και μετα δεν εχω τη απαραιτητη ενεργεια και δυναμη να κανω και ωμους και τρικεφαλους

Y.Γ Ασχετο ,αλλα οι βιδωτες μπαρες ποσα κιλα αντεχουν μεχρι να στραβωσουν? 200? Το λεω ,γιατι του Ολυμπιακου τυπου κοστιζουν 130 ευρο ενω οι βιδωτες γυρω στα 30!

flinstone
21-12-09, 03:39
Εχω διαβασει οτι πρεπει να γυμναζουμε μονο 1 φορα ανα βδομαδα καθε μυικη ομαδα. Για παραδειγμα δικεφαλους μια φορα την βδομαδα κ.τ.λ. Καποιοι βεβαια υποστηριζουν οτι θελει μονο 48 ωρες ξεκουραση ,αλλα εγω τουλαχιστον θελω παραπανω

Ομως οταν κανω στηθος πιανονται και οι τρικεφαλοι μου ,οποτε αν κανω τρικεφαλους μετα απο 3 μερες ξεχωριστα δεν θα ειναι λαθος?

Σκεφτομαι να βαλω στηθος-ωμους-τρικεφαλους σε μια μερα και σε μια αλλη δικεφαλους-πλατη. Το προβλημα ειναι οτι οταν κανω στηθος βαζω πολλα κιλα και μετα δεν εχω τη απαραιτητη ενεργεια και δυναμη να κανω και ωμους και τρικεφαλους

οταν κανεις στηθος ειναι λογικο να πιανονται και το τρικαφαλα μιας κι εχουν αμεση εμπλοκη στις ασκισης αυτες.
τωρα, εαν εισαι σε φαση ογκου ή συντιρησης μπωρεις να κανεις αυτο το μυικο διαχωρισμο με την διαφορα ομως να γυμναζεσαι μερα παραμ μερα. τωρα οσο αφορα τους ομους και τα τρικεφαλα αφου λες οτι κανεις πολα κιλα στο στηθος δεν θα χιαστουν πολα πραγματα (μην τεμπελιασεις ομως) γιατι εμπλεκοντε αμεσα στις ασκησεις στηθους.

St3f
22-12-09, 22:08
Ειναι λιγο υπερβολικο να παιζεις στη8ος ωμους και τρικεφαλα μαζι ειναι βασικες ομαδες.Επισης 8α χριαστεις αρκετη ωρα για να παιξεις σωστα και τις 3 ομαδες πραγμα που μοιαζει δυσκολο.Οσο για το μερα παρα μερα να παιζεις στη8ος ωμους τρικεφαλα κ αυτο δεν ακουγεται λογικο,αλλα στο κατω κατω εσυ οριζεις το τι 8ες να παιξεις και το τι σε πιανει καλυτερα.

thegravijia
22-12-09, 22:21
Εχω διαβασει οτι πρεπει να γυμναζουμε μονο 1 φορα ανα βδομαδα καθε μυικη ομαδα. Για παραδειγμα δικεφαλους μια φορα την βδομαδα κ.τ.λ. Καποιοι βεβαια υποστηριζουν οτι θελει μονο 48 ωρες ξεκουραση ,αλλα εγω τουλαχιστον θελω παραπανω

Ομως οταν κανω στηθος πιανονται και οι τρικεφαλοι μου ,οποτε αν κανω τρικεφαλους μετα απο 3 μερες ξεχωριστα δεν θα ειναι λαθος?

Σκεφτομαι να βαλω στηθος-ωμους-τρικεφαλους σε μια μερα και σε μια αλλη δικεφαλους-πλατη. Το προβλημα ειναι οτι οταν κανω στηθος βαζω πολλα κιλα και μετα δεν εχω τη απαραιτητη ενεργεια και δυναμη να κανω και ωμους και τρικεφαλους

Y.Γ Ασχετο ,αλλα οι βιδωτες μπαρες ποσα κιλα αντεχουν μεχρι να στραβωσουν? 200? Το λεω ,γιατι του Ολυμπιακου τυπου κοστιζουν 130 ευρο ενω οι βιδωτες γυρω στα 30!

γιατι να γυμναζουμε καθε μυικη ομαδα μονο μια φορα ?αυτο ειναι θεμα αναρωσης του καθενος...εγω γυμναζω καθε μυικη ομαδα καθε 4-6 μερες...αλλα κανω λιγα σετ...
πολυ σωστα συτο που ειπες ..κανε στηθος-ωμους-τρικεφαλους μαζι...
πλατη-δικεφαλα - τραπεζια μαζι - ποδια μονας τους..και γω ετσι κανω..:thumbup:

jmone
22-12-09, 23:17
ένα ωραίο split είναι

Στήθος + δικέφαλοι
Πλάτη + Τρικέφαλοι
Πόδια + Ώμοι

και αναλόγως αν μπορείς το κάνεις κάθε μέρα αλλιώς το τρέχεις
Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή

St3f
23-12-09, 00:39
Που καταλειγουμε ?Αν ρωτησεις 10 ατομα τι σπλιτς η τι ασκησεις να κανεις 8α παρεις ως και 10 διαφορετικες απαντησεις.Αλλα επειδη δεν γινετε να τα κανεις ολα μαζι οποτε τον πρωτο καιρο πειραματισου με ασκησεις,ποια σε πιανει ποια οχι σε ποια σειρα σε ποια γωνια με τι τεμπο και διαλεγεις και παιρνεις:thumbup:Στο κατω κατω ο κα8ενας απο μας εχει διαφορετικο σωματοτυπο και διαφορετικες αναγκες.

thegravijia
23-12-09, 00:44
Που καταλειγουμε ?Αν ρωτησεις 10 ατομα τι σπλιτς η τι ασκησεις να κανεις 8α παρεις ως και 10 διαφορετικες απαντησεις.Αλλα επειδη δεν γινετε να τα κανεις ολα μαζι οποτε τον πρωτο καιρο πειραματισου με ασκησεις,ποια σε πιανει ποια οχι σε ποια σειρα σε ποια γωνια με τι τεμπο και διαλεγεις και παιρνεις:thumbup:Στο κατω κατω ο κα8ενας απο μας εχει διαφορετικο σωματοτυπο και διαφορετικες αναγκες.
+1358,34

αλλα πρεπει να πειραματιστης να δεις τι σε πιανει ..σε αυτο καταληγουμε...
εγω προσωπικα δοκιμασα παρα πολλα μεχρι να δω τι μου αρεσει....

Μπιλντέρης
23-12-09, 01:20
Συμφωνώ απόλυτα με τον thegravijia,είναι θέμα καθαρά προσωπικών δοκιμών και πειραματισμών σχετικά με το πρόγραμμα που θα ακολουθήσεις τελικά.Προσωπικά προτιμώ ένα πρόγραμμα με προπόνηση 2 μυικών ομάδων από 4 σετ και 8-10 επαναλήψεις.Και τις μυικές ομάδες που θα προπονείς,πάλι πρέπει να τις δοκιμάσεις.Κάποιοι προτιμούν συνδυασμό μυικών ομάδων που για άλλους μπορεί να φαίνεται λάθος,πλην όμως,μόνο ο καθένας ατομικά γνωρίζει τι του ταιριάζει σαν σωματοδομή αλλά και σαν αντοχή.

stelios17
06-02-10, 23:19
Επειδη θεωρησω οτι η ερωτηση μου ειναι αρκετα ασυμαντη για να ανοιξω νεο τοπικ , αποφασισα να την αναρτησω εδω ...:
Λοιπον , αποφασησα να κανω μερα παρα μερα καμψεις (καμια 20αρια) ισα ισα για να ανεβασω τον αριθμο που μπορω να κανω ....! Μην φανταστειτε πολλες , καμια 20αρια ....
Υπαρχει περιπτωση να μεινω πισω στο στηθος για αυτο το λογο ? Μωλις δω οτι εχω πετυχει ενα ικανοποιητικο ρυθμο , θα κανω μονο την ημερα που θα εχω στηθος ....!
Υπολογιζω οτι θα μου παρει κανα μηνα η υποθεση ....Τι λετε ???

thegravijia
06-02-10, 23:21
Επειδη θεωρησω οτι η ερωτηση μου ειναι αρκετα ασυμαντη για να ανοιξω νεο τοπικ , αποφασισα να την αναρτησω εδω ...:
Λοιπον , αποφασησα να κανω μερα παρα μερα καμψεις (καμια 20αρια) ισα ισα για να ανεβασω τον αριθμο που μπορω να κανω ....! Μην φανταστειτε πολλες , καμια 20αρια ....
Υπαρχει περιπτωση να μεινω πισω στο στηθος για αυτο το λογο ? Μωλις δω οτι εχω πετυχει ενα ικανοποιητικο ρυθμο , θα κανω μονο την ημερα που θα εχω στηθος ....!
Υπολογιζω οτι θα μου παρει κανα μηνα η υποθεση ....Τι λετε ???
θα μεινεις πισω στο στηθος
δεν εχει νοημα αυτο που θες να κανεις

stelios17
06-02-10, 23:23
A OK ... Απλα το πειρα με την λογικη οτι στο στρατο (απ οτι εχω διαβασει-ακουσει ) ανεβαινεις στις καμψεις επειδη κατανταει ρουτινα .....:unsure:

thegravijia
06-02-10, 23:25
A OK ... Απλα το πειρα με την λογικη οτι στο στρατο (απ οτι εχω διαβασει-ακουσει ) ανεβαινεις στις καμψεις επειδη κατανταει ρουτινα .....:unsure:
καμψεις θα κανεις πιο πολλες.- αλλα την ημερα προπονησης στηθους στο γυμναστηριο δεν θα μπορεις να σηκωσεις τα ιδια κιλα .ουτε θα αναρωνεις καλα

Jeik
06-02-10, 23:32
βίγια δεν συμφωνώ μαζί σου απόλυτα γιατί ενα φιλαράκι απο το γυμν. μου κάνει μόνο μια φορα την εβδομάδα στήθος και αυή τρεις ασκήσεις και κάνει κάθε μέρα 4 σετ στο τέλος κάθε προπόνησης πουσ απς και σου μιλάω ειλικρινά έτσι και δεις το στηθος του θα πάθεις πλάκα..εγώ πιστεύω ότι όλα είναι στο σώμα του καθενός μας και στο πόσο εύκολα αναπτύσεεται μια μυική ομάδα..

popay
09-02-10, 19:16
Επειδη θεωρησω οτι η ερωτηση μου ειναι αρκετα ασυμαντη για να ανοιξω νεο τοπικ , αποφασισα να την αναρτησω εδω ...:
Λοιπον , αποφασησα να κανω μερα παρα μερα καμψεις (καμια 20αρια) ισα ισα για να ανεβασω τον αριθμο που μπορω να κανω ....! Μην φανταστειτε πολλες , καμια 20αρια ....
Υπαρχει περιπτωση να μεινω πισω στο στηθος για αυτο το λογο ? Μωλις δω οτι εχω πετυχει ενα ικανοποιητικο ρυθμο , θα κανω μονο την ημερα που θα εχω στηθος ....!
Υπολογιζω οτι θα μου παρει κανα μηνα η υποθεση ....Τι λετε ???

ημουν και σε μια τετοια φαση παλιοτερα....θα σου προτεινα να κανεις 4σετ των 10 αλλα να μενεις παραπανω χρονο κατω η πανω...

για να σοθ δοσω να καταλαβεις λεμε τωρα ξεκινας την πρωτη επαν. μενεις πανω για αρχη 10 δευτ.μετα κατεβαινεις μενεις παλι 10 δευτ. και παει λεγοντας μετα απο καιρο που θα εχεις δυναμωσει προσπαθησε στα 15 δευτ.
πιστεψεμε ειναι ωραιο λατρευα να το κανω αλλα πρεπει να το συνδιασεις με τα αλλα που κανεις.....δες ποσο καιρο χρειαζεσαι για να αναρωσεις ή κανε το αλλο στοχευσαι πιο πολυ σε αυτο κατεβασε τα κιλα που παιζεις σε στηθος,ομους και τρικεφαλα και θα εισαι ο καλυτερος του χοριου!!!!!

alexis
16-03-10, 23:23
γεια..σας..παιδια..θελω να σας ρωτισω ειμαι 15 χρονων 53 κιλα 170 υψος και θελω να αυξησω ογκο. παω ενα μηνα γυμναστηριο και στης ασκησης πλατης σηκωνο 50 κιλα κανει να σηκωνο τοσα κιλα .???

giannis64
16-03-10, 23:34
σε ασκηση πλατης σηκωνεις?. ορθια κωπηλατικη εννοεις. αμα μπορεις να τα σηκωσεις, σηκωνε τα!!!!:green:

St3f
17-03-10, 21:32
Kοιτα εφοσον πηγαινεις μολις ενα μηνα γυμναστηριο αυτο που σιγουρα 8α επρεπε να σε ενδιαφερει ειναι να μαθεις καποιες βασικες ασκησεις τη σωστη εκτελεση τους και ποιο μερος του σωματος πιανει η καθε ασκηση.Τωρα εφοσον λες οτι εισαι 50 κιλα και σηκωνεις πλατη 50 κιλα (χωρις να διευκρινιζεις επαναληψεις και ασκηση)καλο ειναι να προσεχεις να κανεις σωστη εκτελεση και λιγα κιλα μην γινει καμια στραβη.Αρχη ειναι ακομα μικρος εισαι μην το παρακανεις.

beatshooter
17-06-10, 21:43
Ειμαι γραμμωση...Δεν θελω να φουσκωσω το στηθος...Να κανω λιγοτερα σετ με πιο λιγα κιλα?