PDA

Επιστροφή στο Forum : τι θα αλλαζατε στη διατροφη που κανω?



silent_control
23-01-07, 22:24
πρωινο (8,00)
100γρ βρωμη
1 χουφτα σταφιδες
500μλ γαλα πληρες
3 ασπραδια αυγων και 1 κροκο
3 μπισκοτα digestive


πριν τη προπονηση (11,00)
2,5 γρ κρεατινη
2,6 γρ bcaa αμινοξεα σε σκονη της dymatize
10 γρ δεξτροζη
500 μλ νερο


μετα τη προπονηση (12,30)
2,5 γρ κρεατινη
2,6 γρ bcaa αμινοξεα σε σκονη της dymatize
40 γρ δεξτροζη
52 μλ υγρα αμινοξεα (23 γρ πρωτεινη) της dymatize
500 μλ νερο

και λιγο αργοτερα 100 γρ πρωτεινη serius mass της ΟΝ (30% protein)

μεσημεριανο (2,00)
ενα γεματο πιατο σπιτικο φαγητο
3 ασπραδια και 1 κροκο


απογευματινο (6,00)
ενα γεματο πιατο σπιτικο φαγητο
3 ασπραδια και 1 κροκο

βραδυνο (10,00)
100γρ βρωμη
1 χουφτα σταφιδες
500μλ γαλα πληρες


να σημειωσω οτι ειμαι 1,80 κατι 75 κιλα και θελω να βαλω κιλα γενικοτερα!δεν εχω προβλημα με λιπος!

Gasturb
23-01-07, 22:48
Ο στόχος σου ποιος είναι δεν μας είπες - όγκος? γράμμωσή? χάσιμο λίπους? Aν κ υποθέτω όγκος λόγω της κρεατίνης που παίρνεις.

Gt

Nick3
23-01-07, 23:30
Το σπιτικό φαγητό είναι κρέας με ρύζι ή μπάμιες?

everydaypanos
24-01-07, 00:12
Θέλω να σου πω ότι η ώρα που πηγαίνεις γυμναστήριο είναι πραγματικά η καλύτερη ώρα ever... Εγώ ακόμα δεν μπορώ να πάω πρωϊνα γιατί είναι πολύ παραγωγικές ώρες, και έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω το απόγευμα στις 7. Προσπαθώ όμως, και μελλοντικά θέλω να πηγαίνω και εγώ στις 11.
Είναι αρκετά νωρίς για να μην σε κουράσει η μέρα, και αρκετά αργά για να γεμίσει το σώμα από ενέργεια.

Όσο για τη διατροφή σου, είναι πολύ καλή, χωρίς να σημαίνει όμως ότι είναι και τέλεια...(πλάκα κάνω)
Φαίνεται ότι έχεις πιάσει το πνεύμα της όλης διατροφής. Εγώ το κάνω αρκετά διαφορετικά και θα σου πω μόνο μερικές χτυπητές διαφορές μας:

Το πρωΐνό μου έχει συμπλήρωμα πρωτεΐνης.
Δεν τρώω αυγά τόσο συχνά(φροντίζω να τρώω 1 στις 3 με 4 μέρες)
Δεν πίνω πολύ νερό ακριβώς πριν την προπόνηση.
Δεν παίρνω τόσο πολύ κρεατίνη, και όταν παίρνω είναι πάντα post-workout. (Τον λόγο τον έχω γράψει σε ένα άρθρο με τίτλο "πέντε πράγματα για την κρεατίνη").
Προτιμώ σκόνη και όχι αμινοξέα. Επίσης δεν παίρνω δεξτρόζη.
Παίρνω την gainer πρωτεΐνη μου αμέσως μετά την προπόνηση.
Τα περί πιάτων σπιτικού φαγητού είναι banned. Είναι πολύ γενικό, και δεν επιτρέπονται όλα.
Όσο περνάν οι ώρες φροντίζω να μειώνω τους υδατάνθρακες και να αυξάνω την πρωτεΐνη. Άρα βραδυνό με υδατάνθρακες, ποτέ.
Τρώω πιο μικρά και πιο συχνά γεύματα.
Πίνω πολύ νερό.

Nick3
24-01-07, 00:42
everydaypanos,

Που τη βλέπεις την πολύ καλή διατροφή?
Αν δε μας πει τι έχει το σπιτικό φαγητό δεν μπορούμε να ξέρουμε.
Αν υποθέσουμε ότι είναι μπάμιες,αγκυνάρες κλπ κλπ....δεν κάνει φυσικά.

Theristis
24-01-07, 02:51
Εγώ θα σου έλεγα να μειώσεις τους κρόκους γιατί υπάρχει κίνδυνος για την υγεία σου τώρα απο εκεί και πέρα απο ότι βλέπω πας για όγκο αλλά παρόλα αυτά θα έπρεπε να σε νοιάζει να μην βάλεις πολύ λίπος το οποίο θα μπεί με τόσο γάλα και βρώμη το βράδυ.

Nick3
24-01-07, 10:56
Λοιπόν,βάλε κι άλλες πηγές πρωτείνης/υδατάνθρακα/λίπους στη διατροφή σου.
Κοτόπουλο/κόκκινο κρέας/γαλοπούλα/ψάρι/-ρύζι/μακαρόνια/πατάτα βραστή-ψητή και πρόσθεσε ελαιόλαδο,λινέλαιο.
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα υδατάνθρακα σε κάθε γεύμα.

GeorgeTF
24-01-07, 11:58
Μαζί σου nick είσαι σωστός!αλλα γιατί να βάζουμε υδατάνθρακα το βράδυ? για μένα είναι λάθος!κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να τρώμε λίγο με αρκετά γεύματα την μέρα!
πχ εγω πέρα του οτι παίρνω πρωτείνη αμινο και πολυβ. έχω βάλει στην διατροφή μου δαμάσκηνα αποξιραμένα σύκα αποξιραμένα κοτόπουλο ρύζι μπριζόλα ψητή αρκά φασολάκια γίγαντες all bran γιαούρτι 1,5% η και 2% ψάρι εννοείτε τόνο και 3 καλαμάκια κοτόπουλο μια φόρα την εβδομάδα!με κανα τρίωρο κενό ανάμεσα στα γεύματα!πρωτείνη το πρωί και αμέσως μετά το γυμ!τα αμινο το πρωί κατα τις 11 2 κουταλιές τις σούπας και πρίν το γυμ εννοείτε!τις πολυβ. το πρωί μαζι με το πρωινό!το last γεύμα μου ειναι γύρω στις 9 το βράδυ όχι παραπάνω!αυτά απο εμένα και κατα την γνώμη μου παντα

Nick3
24-01-07, 12:21
Δεν είπα να βάλεις υδατάνθρακα το βράδυ.
Είπα τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση του φίλου,και είχα τα stats που μας παρέθεσε.

Albert_Wesker
24-01-07, 15:22
πρωινο (8,00)
100γρ βρωμη
1 χουφτα σταφιδες
500μλ γαλα πληρες
3 ασπραδια αυγων και 1 κροκο
3 μπισκοτα digestive


πριν τη προπονηση (11,00)
2,5 γρ κρεατινη
2,6 γρ bcaa αμινοξεα σε σκονη της dymatize
10 γρ δεξτροζη
500 μλ νερο


μετα τη προπονηση (12,30)
2,5 γρ κρεατινη
2,6 γρ bcaa αμινοξεα σε σκονη της dymatize
40 γρ δεξτροζη
52 μλ υγρα αμινοξεα (23 γρ πρωτεινη) της dymatize
500 μλ νερο

και λιγο αργοτερα 100 γρ πρωτεινη serius mass της ΟΝ (30% protein)

μεσημεριανο (2,00)
ενα γεματο πιατο σπιτικο φαγητο
3 ασπραδια και 1 κροκο


απογευματινο (6,00)
ενα γεματο πιατο σπιτικο φαγητο
3 ασπραδια και 1 κροκο

βραδυνο (10,00)
100γρ βρωμη
1 χουφτα σταφιδες
500μλ γαλα πληρες


να σημειωσω οτι ειμαι 1,80 κατι 75 κιλα και θελω να βαλω κιλα γενικοτερα!δεν εχω προβλημα με λιπος!

λοιπόν τράβα σε κάποιο εξειδικευμένο ενδοκρινολογικό κέντρο( στο κοντινότερο νοσοκομείο σου πχ) και κάνε μια σωστή λιπομέτρηση. σταμάτα να κοιτάς μόνο την εικόνα σου και ύψος και κιλά. δεν σου λένε κάτι αυτά. κάνε και μετά έλα πες και ανάλογα με τον στόχο σου να μπορέσουμε να πούμε κάποια πράγματα.

silent_control
25-01-07, 22:24
Θέλω να σου πω ότι η ώρα που πηγαίνεις γυμναστήριο είναι πραγματικά η καλύτερη ώρα ever... Εγώ ακόμα δεν μπορώ να πάω πρωϊνα γιατί είναι πολύ παραγωγικές ώρες, και έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω το απόγευμα στις 7. Προσπαθώ όμως, και μελλοντικά θέλω να πηγαίνω και εγώ στις 11.
Είναι αρκετά νωρίς για να μην σε κουράσει η μέρα, και αρκετά αργά για να γεμίσει το σώμα από ενέργεια.

Όσο για τη διατροφή σου, είναι πολύ καλή, χωρίς να σημαίνει όμως ότι είναι και τέλεια...(πλάκα κάνω)
Φαίνεται ότι έχεις πιάσει το πνεύμα της όλης διατροφής. Εγώ το κάνω αρκετά διαφορετικά και θα σου πω μόνο μερικές χτυπητές διαφορές μας:

Το πρωΐνό μου έχει συμπλήρωμα πρωτεΐνης.
Δεν τρώω αυγά τόσο συχνά(φροντίζω να τρώω 1 στις 3 με 4 μέρες)
Δεν πίνω πολύ νερό ακριβώς πριν την προπόνηση.
Δεν παίρνω τόσο πολύ κρεατίνη, και όταν παίρνω είναι πάντα post-workout. (Τον λόγο τον έχω γράψει σε ένα άρθρο με τίτλο "πέντε πράγματα για την κρεατίνη").
Προτιμώ σκόνη και όχι αμινοξέα. Επίσης δεν παίρνω δεξτρόζη.
Παίρνω την gainer πρωτεΐνη μου αμέσως μετά την προπόνηση.
Τα περί πιάτων σπιτικού φαγητού είναι banned. Είναι πολύ γενικό, και δεν επιτρέπονται όλα.
Όσο περνάν οι ώρες φροντίζω να μειώνω τους υδατάνθρακες και να αυξάνω την πρωτεΐνη. Άρα βραδυνό με υδατάνθρακες, ποτέ.
Τρώω πιο μικρά και πιο συχνά γεύματα.
Πίνω πολύ νερό.

φιλε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα μηπως μπορεις να μου εξηγησεις επιγραμματικα για αυτα που λες?οπως και να το κανουμε ειναι αλλο πραγμα να λες σε καποιον τι ειναι καλο να κανει και αλλο πραγμα να του λες γιατι ειναι καλο...!ασ πουμε για το νερο πριν τη προπονηση...δε μπορω να το καταλαβω...η για το ασπραδι των αυγων...επισης!
οταν λεω σπιτικο φαγητο εννοω οτι μαγειρεψει η μαγειρισα του σπιτιου για ολη την οικογενεια!δε γινετε να μαγειρεβουμε ειδικα φαγητα για μενα...!οποτε συμβιβαζομαι!ευτυχως μαγειρεβει ωρεα πραγματακια...!
επισης για τη βρωμη το βραδυ σκεφτηκα να τη βαλω επειδη θα πεινασει 8 ωρες που θα κοιμαμε και σε συνδιαμο με τη καζεινη του γαλακτος θα με κρατησει καλυτερα απο το να μην επερνα τιποτα το βραδυ...!παντως και να βαλω λιπος δε με πειραζει αφου ειμαι σε "περιοδο ογκου"(τη σιχαινομαι την εκφραση...αλλα τεσπα) και πολυ περισσοτερο γιατι δεν εχω προβλημα...καθολου θα ελεγα!αποθηκεβω πολυ δυσκολα!

everydaypanos
26-01-07, 01:41
Το γιατί θέλει πολύ παραπάνω από μερικές προτάσεις. Η ουσία είναι ότι αυτά που έχω καταλήξει να κάνω είναι αποτέλεσμα προόδου και εξελίσσονται με την πάροδο του χρόνου.

Και εγώ μέχρι και πριν από 2 χρόνια έλεγα "ότι μαγειρέψει η μαγείρισα"... Μάλιστα έτρωγα 1 και 2 πιτόγυρα (Θεσσαλονικιώτικα) 3:00 και 4:00 τα ξημερώματα. Το αποτέλεσμα ήταν καλό, αλλά ήθελα να πάω ένα βήμα πιο πέρα. Από τις 1 Σεπτεμβρίου του 2005 σταμάτησα να τρώω ότι τρώνε οι άλλοι και μαγειρεύω για εμένα μόνο. Είναι το επόμενο λογικό και απαραίτητο βήμα για να εξελιχθεί η "διατροφή". Δεν λέω. Έχει μειονεκτήματα. Τα 2 βασικότερα είναι το κόστος (κυμαίνεται στα 70-100 περίπου ευρώ την εβδομάδα, χωρίς τα συμπληρώματα) και στη γεύση (όσο για το δούλεμα των υπόλοιπων μελών της οικογένειας, πρέπει να έχεις γερά νεύρα). Εάν δεν είσαι μάγειρας και μαγειρέυσεις βραστά κοτόπουλα και μπρόκολα, τότε έχεις πρόβλημα. Πώς στο &%%^& θα κάνεις αυτό το άσπρο κοτόπουλο να μην μοιάζει με γεύμα από νοσοκομείο;
Παρεπιπτόντως, σήμερα έμαθα από ένα νέο παιδί που ήρθε στο Gym, και είναι μάγειρας, ότι όταν βράσει το μπρόκολλο για 2-3 λεπτά περίπου πρέπει απέσως να το βάζεις στον πάγο έτσι ώστε να μείνει σκληρό και γευστικό. Επίσης έμαθα ότι το cottage μπορεί να συνοδευτεί με σαλάτα με μαρούλι, ice-berg και μπρόκολλο. Επίσης η πατάτα μπορεί να γίνει πηχτός και γευστικός πουρές με λίγο μοσχοκάρυδο, σκόρδο και μέλι. Τέλος ο σολωμός μπορεί να συνοδευτεί με μπρόκολο και λάιμ+ταμπάσκο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το θέμα της διατροφής πρέπει να το πάρεις στα χέρια σου, έτσι ώστε να το βελτιώσεις όσο πρέπει. Μπορεί τώρα να μην μπορείς, κυρίως λόγο του κόστους και του κόπου, αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να το κάνεις το βήμα. Όπως σου είπα και πριν, αυτό είναι και το αδύναμο σημείο στη δίαιτά σου. Το "σπιτικό φαγητό" και η έλλειψη ποικιλίας χωρίς δηλαδή λαχανικά, φρούτα και απαραίτητα αντιοξειδοτικά. Επίσης δεν υπάρχει κύκλος.

Νερό δεν πίνω ακριβώς πριν την προπόνηση γιατί κάνω αερόβια πάντα στην αρχή (12 περίπου λεπτά) με πολύ εντατικό ρυθμό. Αντ' αυτού τρώω ένα carb-wise σνακ για το οποίο έχω γράψει σε άλλο post. Όσο για το ασπράδι του αυγού, ενοούσα ότι τρώω ομελέτα με ασπράδια και κοκκινάδια 1 φορά στις 2 με 3 ημέρες περίπου. Δεν με συγκινεί ιδιαίτερα και δνε είναι η μόνη πηγή "καλής" πρωτεΐνης όπως πολλοί νομίζουν.

wolf
26-01-07, 05:33
......Έχει μειονεκτήματα. Τα 2 βασικότερα είναι το κόστος (κυμαίνεται στα 70-100 περίπου ευρώ την εβδομάδα, χωρίς τα συμπληρώματα) και στη γεύση (όσο για το δούλεμα των υπόλοιπων μελών της οικογένειας, πρέπει να έχεις γερά νεύρα). Εάν δεν είσαι μάγειρας και μαγειρέυσεις βραστά κοτόπουλα και μπρόκολα, τότε έχεις πρόβλημα. Πώς στο &%%^& θα κάνεις αυτό το άσπρο κοτόπουλο να μην μοιάζει με γεύμα από νοσοκομείο;....

:| Συμφωνω μαζι σου απολυτα σε ολα τα παραπανω...!!!
Οσο για το κοτοπουλο πηρα μια ψησταρια κ βρηκα την υγεια μου...
Καλη λυση για να νοστιμισουν τα φαγητα ειναι ολα τα μπαχαρικα κ κυβοι κνορ :wink: