PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση πρωτεϊνης



BIG THANOS
23-01-07, 23:36
Ρε παιδιά έχω ακούσει πολλά πάνω στή καθημερινή λήψη πρωτε'ι'νης!Άλλοι λένε να παίρνουμε μία δόση μετά τη προπόνηση,άλλοι λένε και πριν και μετά τη προπόνηση,άλλοι λένε πριν πέσω για ύπνο..Έχω μπερδευτεί..Έγώ παίρνω μια δόση πρωτε'ι'νης μετά την προπόνηση και μία το βράδυ πριν κοιμηθώ!Είναι σωστό?Άν όχι πείτε μ τι να κάνω???
Ευχαριστώ!

Theristis
24-01-07, 02:44
Κατα την γνώμη μου η καλύτερη δοσολογία είναι το πρωί με άδειο στομάχι και αμέσως μετά την προπόνηση το βράδυ πρέπει να πέρνεις πρωτεϊνη αργής απορόφησης.

GeorgeTF
24-01-07, 11:26
Υπάρχουν προτείνες και προτείνες!!!αυτές που αποροφούνται αμέσως όπως η ελιτ πχ που παίρνω εγώ καλό είναι να πίνετε το πρωί και αμέσως μετά το γυμ!αυτό είναι το στάνταρ για αμέσως μετά το γυμ!υπάρχουν και αργής απορόφησης που τις παίρνεις και βράδυ ανάλογα το τι θες!αυτά κατά την γνώμη μου

billys15
24-01-07, 14:00
Θα συμφωνισω με τους αλλους.Μια δοση ακριβως μετα το γυμναστηριο και αλλη μια κατα τη διαρκεια της ημερας.

Albert_Wesker
24-01-07, 14:57
Κοίτα να δείς.
εξαρτάται σε ποια πρωτείνη αναφέρεσαι.
αν είναι γουει που έχει απορροφηθεί σε μισή ώρα όλη, τότε να πίνεις το πρωί για να θρέψεις του μύες(μετά απο 8 ώρες ύπνου). Βέβαια γι αυτό και πρέπει το βράδυ να τρώς καζείνη.(αργή απορρόφηση κοκ)

επίσης πρωτείνη πρέπει να πίνεις μετά το τζίμ για να θρέψεις τους μύες, αλλα ΚΑΙ ΠΡΙΝ το τζίμ, διότι ο οργανισμός καίει και αμινοξέα για ενέργεια. μισή ώρα πρίν ξεκινήσεις άσκηση.

επίσης, αν θες αγόρασε αμινοξέα και να τα πίνεις κατα την διάρκεια της άσκησης(της αναερόβιας δηλαδή). αυτά απορροφούνται σε 5 λεπτά. άποψη μου:μείνε στην κλασσική γουέι και άστα αυτά στην άκρη.

άποψη μου

Billy
24-01-07, 17:43
συμφωνα με τα δεδομενα του ΒΒ καθε αθλητης χρειάζεται 1.5-3 γρ πρωτεινης / κιλο σωματικου βαρους, δηλαδή αν εισαι 80 κιλα χρειάζεσαι από 120-240γρ πρωτεινης.

πρωτεινη ως γνωστον παιρνουμε καί απο τις τροφες καί από τα συμπληρωματα διατορφης, οποτε εσύ πρωτα πρέπει να βρείς ποση πρωτεινη παίρνεις από τηις τροφές καί το υπόλειπο να το πάρεις από συμπλήρωμα.

αν κάνεις πολύ εντατική προπόνηση χονδρικα παίρνεις μία δοση το πρωι με άδειο στομαχη, μία δοση πριν την προπόνηση, μια μετά την προπόνηση καί πριν πάς για υπνο παίρνεις μία δοση πρωτεινης βραδύας απορόφησης δηλαδή καζεϊνη.

BIG THANOS
24-01-07, 19:06
ΕΠΕΙΔΗ με ρωτήσατε ,παίρνω πρωτείνη όγκου!!Την Progain-Maximuscle!

Albert_Wesker
24-01-07, 19:24
συμφωνα με τα δεδομενα του ΒΒ καθε αθλητης χρειάζεται 1.5-3 γρ πρωτεινης / κιλο σωματικου βαρους, δηλαδή αν εισαι 80 κιλα χρειάζεσαι από 120-240γρ πρωτεινης.

Όταν ακούω αυτά τα δεδομένα του ΒΒ... πο πο...
ξέρετε πόση πρωτείνη πρέπει να τρώμε?ένα 15% τις μέρες που δεν πάμε τζίμ κι ένα 20% τις μέρες που πάμε.
ρωτήστε και τον γιατρό της γειτονιάς σας...μην κοιτάτε απλά στο νέτ.

Albert_Wesker
24-01-07, 19:26
ΕΠΕΙΔΗ με ρωτήσατε ,παίρνω πρωτείνη όγκου!!Την Progain-Maximuscle!

Δεν υπάρχει πρωτείνη όγκου και πρωτείνη γράμμωσης. όλα αυτά είναι κοροιδίες.

το αν θα γίνει όγκος η γράμμωση είναι καθαρά θέμα διατροφής, υπερ η υπο - θερμιδική.

Billy
24-01-07, 20:10
Όταν ακούω αυτά τα δεδομένα του ΒΒ... πο πο...
ξέρετε πόση πρωτείνη πρέπει να τρώμε?ένα 15% τις μέρες που δεν πάμε τζίμ κι ένα 20% τις μέρες που πάμε.
ρωτήστε και τον γιατρό της γειτονιάς σας...μην κοιτάτε απλά στο νέτ.

γιατί "στράβωσες" με τα δεδομενα,
αν το βρισκεις λάθος πές το καί πές μας καί πιό είναι το σωστό.

οσο για τον "γιατρό της γειτονιάς" οι πιό πολλοί ειναι άσχετοι σε θέματα διατροφής.


big-thanos,
καλυτερα φρόντισε να καταλάβεις μερικά πράγματα για τις πρωτεινες πρίν τις εντάξεις στην διατροφή σου

ajax
24-01-07, 20:16
Συμφωνω με τον billy.Albert οι ανθρωποι δεν γινετε να τα ξερουν ολα.ξερεις οτι ο καθενας εχει την ειδικοτητα του και απαγορευεται απο τον νομο να κανουν αλλοι.τωρα ενας παθολογος δεν γινετε να εχεις τις εξειδικευμενες γνωσεις ενος διαιτολογου.....

Albert_Wesker
24-01-07, 20:30
Δεν χρειάζεται εξειδικευμένη γνώση για να ξέρεις πόση πρωτέινη πρέπει να τρώς. είναι στάνταρ τα πρωτόκολλα...
ε τότε πηγαίντε και ρωτήστε έναν αθλητίατρο ρε παιδιά, έλεος!ρωτήστε πάντως κάποιον που να έχει πτυχίο στα χέρια του, μην στέκεστε μόνο σε αυτά που λένε κάποιοι και που τους συμφέρει να τα λένε. ειδικά οταν ακούω το στύλ να φτάσουμε στο ιδεώδες βάρος με βάση τον δείκτη μάζας σώματος (20 εως 25) αυτή κι αν είναι η πιο μεγάλη χαζομάρα που έχω ακούσει ποτέ.
εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα ξέρω όλα, ξέρω απλά πράγματα που είναι το αντικείμενο μου. δεν θέλω να πω άλλα, διότι θα παρεξήγηθω.

κι επειδή δεν θέλω να μπαινω στο στύλ και να γράφω κομμάτια απο βιβλία για να σας πείθω(κάποιοι το θεωρούνε και λίγο ψωνίστικο αυτό) γι αυτό και μιλάω έτσι απλά. δεν έχω όρεξη να πείσω κανέναν. ελεύθερος είναι ο καθένας να κάνει ότι θέλει

Duke-Nukem
24-01-07, 21:17
Albert_Wesker δεν καταλάβαίνω το σκάλωμα που έχεις με τους "ιεκτζήδες" διατροφολόγους.
το 15% πρωτείνης από πιο σύνολο 100% προέρχεται; Τα στάνταρ πρωτόκολα είναι για τις ανάλογες ομάδες ανθρώπων.
Οι πρωτείνες όγκου είναι ψέμματα.Προτίμησε μία whey και τους υδατάνδρακες τους βρίσκεις απο την διατροφή σου ευκολότερα. Είπαμε, συμπληρώματα είναι αυτά,όχι διατροφή.
Για να μην ξεφεύγουμε και απο το τόπικ ανάλογα με τα κιλά σου γέμισε ανάλογα και το μεζουράκι που έχει μεσα. Οι καλύτερες στιγμές για να βάλεις πρωτείνη είναι το πρωί μαζί με κανονικό πρωινό, πριν την προπόνηση και μετά. Μην ξεχνάς ότι αν πέρνεις πολύ πρωτείνη αυτό που θα καταφέρεις δεν είναι καλύτερα αποτελέσματα αλλά να πετάς τα λεφτά σου στην τουαλέτα, κοινός την αποβάλεις. Μισό σκουπ το πρωί,μισό πριν μαζί με γάλα(90 λεπτά) και ένα ολόκληρο αμέσος μετά.

Albert_Wesker
24-01-07, 21:24
Το σκάλωμα μου νομίζω ότι το είπα ήδη, υπάρχει πολλή ασχετοσύνη. όχι γιατί δεν υπάρχει μυαλό αλλά γιατί δεν υπάρχει διάθεση για κάτι σωστό και λογικό.

πρωτόκολλα για τις ανάλογες ομάδες ανθρώπων, σωστά. και γιατί πρέπει να πιστέυυμε οτι αυτοί που γυμνάζονται θέλουνε παραπάνω πρωτείνη?απο ποιον βγηκε αυτός ο μύθος?
ωχ να μην ανοίξουμε θέμα καλύτερα, γιατί θα ξεφύγουμε πάλι.

είπαμε απόψεις...

το 15% είναι απο το σύνολο των θερμίδων συντήρησης.

κοιτα ντούκ ξέρεις ποιο είναι το θέμα?οι υδατάνθρακες φουσκώνουνε και δεν μπορείς να είσαι γραμμωμένος όλη την ώρα η μάλλον έτσι οπως βλέπεις αυτούς τους τύπους στους αγώνες. ομως ετσι θα είσαι μόνο στην αγωνιστική περίοδο. αν νομίζουνε κάποιοι οτι μπορουνε να είναι συνεχώς σε αγωνιστική περίοδο, τότε γελάστηκανε.

Billy
24-01-07, 22:48
duke,
εχω διαβάσει οτι η υπερβολικη ποσοτητα προτεινης μετατρεπεται σε λιπος

Albert,
με αυτα που γραφεις δείχνεις ότι δεν έχεις τις γνωσεις που θελεις να εμαφνιζεσαι οτι έχεις.
πριν λιγες μερες σου "την είπε" καί κάποιος άλλος.
αντι να σου "την λέει" καθε τείς καί λιγο κάποιος δεν κάθεσαι να ενημερωθεις για τα θεματα του ΒΒ πριν ποστάρεις.

Albert_Wesker
24-01-07, 23:01
δεν αντιπαρατίθεμαι κανέναν... απόψεις ανταλλάσουμε. δεν αισθάνομαι να μου την μπαίνει κάποιος. πως να σου την μπεί όταν δεν σε ξέρει καν...
στο νετ πετάγεται ο καθείς και λέει οτι θέλει. το κακό ειναι οτι όταν κάποιοι προσπαθούνε να πούνε κάτι λογικό δεν ακούτε, οπότε γιατι να ασχολείσαι...
κι όχι μόνο γίνεται λίπος, αλλά πρώτα κυκλοφορεί μέσα στο σώμα και σου διαλύει τα πάντα.
λέτε οτι το κάρντιο δεν σε βοηθάει να κτίσεις μύες γιατί επιφέρει διάσπαση μυικής ίνας, ,μα αυτό φίλε μου είναι κάτι που συμβαίνει συνεχώς μέσα στο σώμα μας, αν είχες την απαραίτητη γνώση θα το ήξερες, τεσπα.
οπως πολύ σωστά είχε πεί ένας μοντερέιτορ εδώ μέσα, check medical resources.

απόψεις ανταλλάσουμε, δεν λυνουμε το κυπριακό....έλεος...

Billy
24-01-07, 23:12
φυσικα καί σε ένα δημοσιο φρουμ μπορεί να λέει καθ'εναε την αποψη του, αυτό περιμένουμε και από σενα, να πείς την αποψη σου, αν εχεις βέβαια.

αυτό το "διαλύει τα πάντα" πολύ εσχατολογικό μου ακουγεται, μηπως βλέπεις κανενα θριλερ καί επηρεαστηκες;

btw δεν ειμαι κατα της cv

Albert_Wesker
24-01-07, 23:14
φυσικα καί σε ένα δημοσιο φρουμ μπορεί να λέει καθ'εναε την αποψη του, αυτό περιμένουμε και από σενα, να πείς την αποψη σου, αν εχεις βέβαια.

αυτό το "διαλύει τα πάντα" πολύ εσχατολογικό μου ακουγεται, μηπως βλέπεις κανενα θριλερ καί επηρεαστηκες;

btw δεν ειμαι κατα της cv

ας μην το συνεχίσουμε.
ας τα βγάζουμε όλα στο τζίμ καλύτερα 8) :greenalien:

Gasturb
24-01-07, 23:19
Δεν υπάρχει πρωτείνη όγκου και πρωτείνη γράμμωσης. όλα αυτά είναι κοροιδίες.

Σωστό το πρώτο αλλά όταν πάμε για γράμμωση προτιμούμε τις isolate με μηδενικά carbs.

Gt

Billy
24-01-07, 23:21
gas δωσε μου λιγο χρονο να πώ κάτι,

albert,
αυτό που λές:

"ας μην το συνεχίσουμε.
ας τα βγάζουμε όλα στο τζίμ καλύτερα "

δεν ισχύει για μενα καί πιστευω δεν ισχυει για τους περισσοτερους εδω μεσα.
εγω δεν "τα βγαζω" στο γυμναστηριο ή στο σπορ που κάνω, δεν έχω εσωτερική πίεση για να βγάλω, απλά ανταγωνίζομαι τον εαυτό μου fair and square.

Gasturb
24-01-07, 23:21
οσο για τον "γιατρό της γειτονιάς" οι πιό πολλοί ειναι άσχετοι σε θέματα διατροφής.

Kαι όχι μόνο και μερικοι γιατροί/διατροφολόγοι που βγαίνουν στην TV λένε πολλές φορές ... κουταμάρες

Gt

Duke-Nukem
24-01-07, 23:27
το υπερβολική είναι σχετικό ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεται ο καθένας. Η επιπλέον πρωτείνη που δεν χρειάζεται αποβάλεται. Ο οργανισμός δεν έχει την ικανότητα να αποθηκεύει ποσότητες πρωτείνης ώστε να μετατραπεί σε λίπος.

Gasturb
24-01-07, 23:36
γιατί πρέπει να πιστέυυμε οτι αυτοί που γυμνάζονται θέλουνε παραπάνω πρωτείνη?απο ποιον βγηκε αυτός ο μύθος?

Δεν υπάρχει λογική σε αυτό που λες Albert sorry - όταν κάποιος κάνει οποιαδήποτε επίπονη σωματική εργασία οι ενεργειακές του ανάγκες είναι πολλαπλάσιες απο καποιον που κάνει ένα καθιστικό επάγγελμα. Για αυτό το λόγο αν παρέχουμε στον Β την ίδια ποσότητα που χρειάζεται ο Α απλά ο Β θα αποκτήσει κοιλιακό πάχος.. κ ο Α θα έχει αρκετή ενέργεια κ θα είναι απόλυτα υγειής. Τώρα όταν κάποιος κάνει gym κ έχει στόχο να αποκτήσει μυικό όγκο δεν νοείτε να έχει χαμηλή χορήγηση πρωτεϊνης/ενέργειας σε σύγκριση με τον Β ή ακόμα κ με τον Α κάτι που εξηγείτε κ στο παρακατω άρθρο

Δέκα τρόποι να αποκτήσεις μυική μάζα (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1007/)

Συμπέρασμα χρειαζόμαστε περισσότερη πρωτεϊνη όταν γυμναζόμαστε.

Gt

Albert_Wesker
24-01-07, 23:44
Ουφ και μόλις έκλεινα το πισί...ναι ΟΤΑΝ ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ θες παραπάνω πρωτείνη, δηλαδή αλλά 50 γρμ τις μέρες που πας στο τζίμ. οταν δεν πας τζιμ, ένα γρμ είναι αρκετό.

να ξέρεις στράτο ότι ο ο οργανισμός αναπτύσει μηχανισμούς και τα μυοκύτταρα δεν καίγονται. Σε όλες αυτές τις παρόμοιες περιπτώσεις αναπτύσει μηχανισμούς. λένε όλοι για ισοζύγια αζώτου... τεσπα. όλοι οι κύκλοι των αμινοξέων που προκαλούνε το ισοζύγιο αζώτου στρέφονται προς την πλευρά της γλυκόζης αρα θες υδατάνθρακες κι όχι πρωτείνη.
και σου ειπα πως θα εξασφαλίσεις οτι τα αμινοξέα δεν θα καούν. δεν θα γίνω τυπικός.

καληνύχτα

Duke-Nukem
24-01-07, 23:45
O οργανισμός δεσμέυει όση χρειάζεται και την υπόλοιπη την αποβάλει καθώς δεν έχει την δυνατότητα να την αποθηκεύσει. Σχετικά με την κατανάλωση της πρωτείνης πως μπορεί να αναπτηχθεί κάποιος με ίδιες ποσότητες υλικού; παράδειχμα ένα αμάξι 80ps καεί το ίδιο καύσιμο με ένα άλλο 200ps; Είναι προφανές ότι όσο πιο πολύ δραστηριοποιήσε τόσο μεγαλύτερες απαιτήσεις έχεις. Εκτός και αν η cardio φτιάχνει μυς που δεν έχουν ανάγκη σε πρωτείνη...

ps : Έκανες cardio πριν τον ύπνο albert;

Duke-Nukem
24-01-07, 23:50
Albert_Wesker
γιατί πρέπει να πιστέυυμε οτι αυτοί που γυμνάζονται θέλουνε παραπάνω πρωτείνη?απο ποιον βγηκε αυτός ο μύθος?

Albert_Wesker
Ουφ και μόλις έκλεινα το πισί...ναι ΟΤΑΝ ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ θες παραπάνω πρωτείνη, δηλαδή αλλά 50 γρμ τις μέρες που πας στο τζίμ. οταν δεν πας τζιμ, ένα γρμ είναι αρκετό.

οκ..... ότι πεις albert με τις σταθερές απόψεις......
καληνύχτα....

gpol
25-01-07, 02:52
Επειδη αυτο που μας νοιαζει ειναι να εχουμε θετικο ισοζυγιο του αζωτου, δηλαδη η προσληψη να ειναι μεγαλυτερη απο την αποβολη, μελετες των τελευταιων δεκαετιων εδειξαν οπως ειναι γνωστο οτι αυτοι που αθλουνται χρειαζονται περισσοτερη ποσοτητας πρωτεινης απο αυτους που δεν γυμναζονται.
Σε ευρενα (Gontzea) δοθηκε πρωτεινη σε αθλητες 1g/kg και το ισοζυγιο αζωτου μετα απο 4 μερες ηταν αρνητικο. Οταν δωθηκε 1.5g/kg το ισοζυγιο εγινε θετικο.


Μελετες ισοζυγιου αζωτου που σχετιζονται με τις αναγκες πρωτεινης
ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ / ΧΡΟΝΟΣ ΑΣΚΗΣΗΣ(ημερες) / ΠΡΩΤ.ΠΡΟΣΛΗΨΗ G/KG / ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΑΖΩΤΟΥ

GONTZEA-------------4--------------------------------1.0------------------------ΑΡΝΗΤΙΚΟ
-------------------------4--------------------------------1.5----------------------- ΘΕΤΙΚΟ
CONSOLAZIO-------40-------------------------------1.4------------------------ΘΕΤΙΚΟ
------------------------40-------------------------------2.4------------------ΠΙΟ ΘΕΤΙΚΟ
MARABLE-------------11-------------------------------2.0----------------------- ΘΕΤΙΚΟ
CELEJOWA,HOMA---11-------------------------------2.0-----------------------ΘΕΤΙΚΟ :basket:



Σε κατασταση ηρεμιας,ενα ποσοστο απο τις πρωτεινες που καταβολιζονται διασπωνται και καιγονται στον κυκλο παραγωγης ενεργειας του Krebs, ενω το μεγαλυτερο ποσοστο χρησιμοποιειται για την συνθεση νεων πρωτεινων. Οταν ο οργανισμος συμμετεχει σε αθλητικη δραστηριοτητα ηπιας εντασης και μεγαλης διαρκειας (>2ωρες),ο καταβολισμος αυξανεται κατα 50%, ενω παρατηρειται μειωση στη συνθεση πρωτεινης κατα 25%. Μετα τον τερματισμο της ασκησης ο καταβολισμος μειωνεται, ενω ο ρυθμος συνθεσης της πρωτεινης αυξανεται απο 10 εως 80% μετα απο 3-4 ωρες, ενω παραμενει αυξημενος για 24 ωρες. Γιαυτο -Albert_Wesker - κατα τη γνωμη μου θεωρω οτι πρεπει να τρωμε περισσοτερη πρωτεινη και την μερα που δεν γυμναζομαστε!
Η πρωτεινικη προσληψη αθλητων body-building κατα τον Kleiner(1990) είναι 2.1g/kg που αντιστοιχει στο 34% της ενεργειας
Πολλες βιβλιογραφιες προτεινουν 1.4-1.5gr/kg/ημερα για αθλητες δυναμης και 1.2-1.4gr/kg/ημερα για αθλητες αντοχης. Αυτο αναφερεται γενικα για την αθληση και οχι για bodybuilding.

Albert_Wesker
25-01-07, 05:56
GEiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

ennoo tin proteini tous skeletou duke. tin standar.pou tha fas kathe mera. to parapano einai extra, tha to fas sigkekrimenes ores prin kai meta to gym. prin gia energeia kai meta gia na threpseis tous mies(an exeis kataplakotheis stin askisi apopsi mou)
aman pia den mporo auto to pairno apo do ena kommati painro apo kei ena kommati kai leo...
paidia den mporo allo na sas leo, fate oso thelete. eleutheria exoume.

nai min anartiso ki ego tora diafora. alla to theoreite poli psonistiko. tespa, pisteo oti o kaliteros tropos einai o katheis na faei auto poy thelei. kai na peiramatistei.auta

Albert_Wesker
25-01-07, 05:59
Επειδη αυτο που μας νοιαζει ειναι να εχουμε θετικο ισοζυγιο του αζωτου, δηλαδη η προσληψη να ειναι μεγαλυτερη απο την αποβολη, μελετες των τελευταιων δεκαετιων εδειξαν οπως ειναι γνωστο οτι αυτοι που αθλουνται χρειαζονται περισσοτερη ποσοτητας πρωτεινης απο αυτους που δεν γυμναζονται.
Σε ευρενα (Gontzea) δοθηκε πρωτεινη σε αθλητες 1g/kg και το ισοζυγιο αζωτου μετα απο 4 μερες ηταν αρνητικο. Οταν δωθηκε 1.5g/kg το ισοζυγιο εγινε θετικο.


Μελετες ισοζυγιου αζωτου που σχετιζονται με τις αναγκες πρωτεινης
ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ / ΧΡΟΝΟΣ ΑΣΚΗΣΗΣ(ημερες) / ΠΡΩΤ.ΠΡΟΣΛΗΨΗ G/KG / ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΑΖΩΤΟΥ

GONTZEA-------------4--------------------------------1.0------------------------ΑΡΝΗΤΙΚΟ
-------------------------4--------------------------------1.5----------------------- ΘΕΤΙΚΟ
CONSOLAZIO-------40-------------------------------1.4------------------------ΘΕΤΙΚΟ
------------------------40-------------------------------2.4------------------ΠΙΟ ΘΕΤΙΚΟ
MARABLE-------------11-------------------------------2.0----------------------- ΘΕΤΙΚΟ
CELEJOWA,HOMA---11-------------------------------2.0-----------------------ΘΕΤΙΚΟ :basket:



Σε κατασταση ηρεμιας,ενα ποσοστο απο τις πρωτεινες που καταβολιζονται διασπωνται και καιγονται στον κυκλο παραγωγης ενεργειας του Krebs, ενω το μεγαλυτερο ποσοστο χρησιμοποιειται για την συνθεση νεων πρωτεινων. Οταν ο οργανισμος συμμετεχει σε αθλητικη δραστηριοτητα ηπιας εντασης και μεγαλης διαρκειας (>2ωρες),ο καταβολισμος αυξανεται κατα 50%, ενω παρατηρειται μειωση στη συνθεση πρωτεινης κατα 25%. Μετα τον τερματισμο της ασκησης ο καταβολισμος μειωνεται, ενω ο ρυθμος συνθεσης της πρωτεινης αυξανεται απο 10 εως 80% μετα απο 3-4 ωρες, ενω παραμενει αυξημενος για 24 ωρες. Γιαυτο -Albert_Wesker - κατα τη γνωμη μου θεωρω οτι πρεπει να τρωμε περισσοτερη πρωτεινη και την μερα που δεν γυμναζομαστε!
Η πρωτεινικη προσληψη αθλητων body-building κατα τον Kleiner(1990) είναι 2.1g/kg που αντιστοιχει στο 34% της ενεργειας
Πολλες βιβλιογραφιες προτεινουν 1.4-1.5gr/kg/ημερα για αθλητες δυναμης και 1.2-1.4gr/kg/ημερα για αθλητες αντοχης. Αυτο αναφερεται γενικα για την αθληση και οχι για bodybuilding.

πάντως οι πιο έγκυρες επιστημονικές πηγές σου λένε το εξής: η πρωτείνη πρέπει να είναι ανάμεσα στα 1 με 1,5 γρμ. τις μερες που δεν πας ένα ειναι αρκετό τις μέρες που πας φάε 1, 5γρμ γιατί ο οργανισμός θέλει παραπάνω. σίγουρα. αλλά θα το φας τις σωστές ώρες(πριν και μετά το τζίμ). άποψη μου

Albert_Wesker
25-01-07, 09:50
το υπερβολική είναι σχετικό ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεται ο καθένας. Η επιπλέον πρωτείνη που δεν χρειάζεται αποβάλεται. Ο οργανισμός δεν έχει την ικανότητα να αποθηκεύει ποσότητες πρωτείνης ώστε να μετατραπεί σε λίπος.

Κάνεις μεγάλο λάθος η παραπάνω πρωτείνη γίνεται λίπος μέσα στο σώμα. δεν χρειάζεται να την αποθηκεύσει την πρωτείνη κυκλοφορεί το λεύκωμα δεν χρειάζεται(το πολύ έτσι) και γίνεται λίπος μετά αφού πρώτα πειράξει διάφορα μέσα.
δεν νιώθω ότι χρειάζομαι να σε πείσω γι αυτό. άποψη μου και μην πω ποιων άλλων.

BRaWNy
25-01-07, 10:24
Η παραπάνω πρωτεΐνη δεν γίνεται λίπος στο σωμα.
Καταρχην για να επεξεργασθει και να αφομοιωθεί χρειάζεται περισσότερη ενέργεια, περισσότερες θερμίδες θα καουν απο τον οργανισμό γαι την αφομοίωσή της.
Η συνθεση των αμινοξέων σε ένα που προπονείται δεν λαμβάνει χωρα μόνο μετά την προπόνηση ώστε να επικεντρωθεί κανείς στο να παιρνει εξτρα πρωτεΐνη μόνο εκεινες τις ωρες, αλλά ειναι σε υψηλά επίπεδα ακόμη και την επόμενη μέρα της προπόνησης, κατα την φαση της ανάρρωσης, κι αναλογιστούμε ότι η λιγότερη ποσότητα που μπορει να γυμνάζεται κανείς μεσα σε μια εβδομάδα είναι 3 φορές, ας πούμε μέρα πάρα μέρα, θα πρέπει να ειναι σε υψηλά επίπεδα συνεχώς.
Θα ειχε λογική να την μειωναμε εαν γυμναζόμασταν πολύ αραια, ας πούμε μια φορά την εβδομάδα.
Συμφωνώ με τους Gasturb, Duke και gpol.

Απλά επειδή αυτη ειναι και η άποψή μου και όχι ότι έχω κάτι μαζί σου φίλε Albert.

jiujitSu
25-01-07, 12:22
Η παραπάνω πρωτεΐνη δεν γίνεται λίπος στο σωμα.
Καταρχην για να επεξεργασθει και να αφομοιωθεί χρειάζεται περισσότερη ενέργεια, περισσότερες θερμίδες θα καουν απο τον οργανισμό γαι την αφομοίωσή της.
Η συνθεση των αμινοξέων σε ένα που προπονείται δεν λαμβάνει χωρα μόνο μετά την προπόνηση ώστε να επικεντρωθεί κανείς στο να παιρνει εξτρα πρωτεΐνη μόνο εκεινες τις ωρες, αλλά ειναι σε υψηλά επίπεδα ακόμη και την επόμενη μέρα της προπόνησης, κατα την φαση της ανάρρωσης, κι αναλογιστούμε ότι η λιγότερη ποσότητα που μπορει να γυμνάζεται κανείς μεσα σε μια εβδομάδα είναι 3 φορές, ας πούμε μέρα πάρα μέρα, θα πρέπει να ειναι σε υψηλά επίπεδα συνεχώς.
Θα ειχε λογική να την μειωναμε εαν γυμναζόμασταν πολύ αραια, ας πούμε μια φορά την εβδομάδα.
Συμφωνώ με τους Gasturb, Duke και gpol.

Απλά επειδή αυτη ειναι και η άποψή μου και όχι ότι έχω κάτι μαζί σου φίλε Albert.


Οντως η πρωτεινη ειναι πολυ δυσκολο να γινει λιπος στο σωμα. Περιπου 25-30% της ενεργειας που περιεχεται στην πρωτεινη θα χρησιμοποιηθει μονο και μονο για να αφομειωθει η πρωτεινη. Για να γινει λιπος πρεπει πρωτα να μετατραπει σε γλυκοζη και μετα να μετατραπει σε λιπαρα οξεα στα λιποκυτταρα. Λειτουργιες που επισης απαιτουν δαπανη ενεργειας.
Αυτο ειναι και το λεγομενο θερμικο φαινομενο των τροφων και ειναι 25-30% για την πρωτεινη 10-15% για υδατανθρακες και αμελητεο για τα λιπαρα.
Οποτε αμα φας 1kg πρωτεινη δλδ περιπου 4000θερμιδες, ενα μεγαλο μερος απο αυτες θα χρησιμοποιηθει μονο για την επεξεργασια της. . Δλδ απο 3000 θερμιδες πρωτεινη περιπου οι 800-900 θερμιδες χρειαζονται μονο για να την αφομειωσεις.

:evilno: Μην τολμησει κανεις να πει "τι 1kg πρωτεινη ? αφου πανω απο 30γρ δεν αφομειωνει ο οργανισμος μας" θα τον δειρω.

ajax
27-01-07, 10:34
Ψηφο στον brawny!!οποιος εχει αλλη γνωμη μπορει να σωπασει η να τουφεκιστει δια παραδειγματισμου. :D Φιλε albert ειναι πολλα μραγματα τα οποια η γενικη ιατρικη δεν τα αποδεχετε η πολυ απλα δεν τα μαθαινουν γιατι δεν τους χρειαζετε.ξερουν τις αναγκες για ενα φυσιολογικο ατομο οχι για εναν αθλητη(αληθεια ο αθλιατρος για αυτο δεν ειναι?)σου μιλαω και εγω απο πειρα καθως το μισο μου σοι ειναι γιατροι και οταν παω να παρω τα συμπληρωματα μου διανυω το πρασινο μιλι......

GRF
27-01-07, 11:44
Φίλε Albert από πού διάβασες εσύ ότι η extra πρωτεΐνη μετατρέπεται σε λίπος; Εγώ δεν ξέρω καμία τέτοια (απευθείας) μεταβολική διαδικασία, ξέρεις εσύ; Η μόνη δίοδος είναι μέσω της γλυκονεογένεσης που ανέφερε και ο jiujitsu η οποία δεν είναι αρκετά συμφέρουσα διότι απαιτεί αρκετή ενέργεια για να συμβεί.

Αυτό που μετατρέπεται σε λίπος, ή αν θες πιο σωστά, αυτό που δημιουργεί περισσότερο λίπος από όσο καίγεται (δηλαδή θετικό ισοζύγιο λίπους -> αύξησή του) είναι η κατανάλωση περίσσειας θερμίδων (από όπου και εάν προέρχεται αυτή) ειδικά σε ώρες μειωμένης ευαισθησίας στην ινσουλίνη.

Αυτό που θα περίμενα να ακούσω από εσένα όσον αφορά το θέμα της πρωτεΐνης είναι να αναφερθείς στην επιβάρυνση των νεφρών η οποία προκαλείται από υπερβολική κατανάλωσή της. Μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η επιβάρυνση αυτή δημιουργεί άλλα προβλήματα - αρκεί να πίνει κανείς αρκετό νερό για να αποβάλλει το ουρικό οξύ, την αμμωνία και την ουρία.

Αλλά όσον αφορά τη μετατροπή της πρωτεΐνης σε λίπος, σκέψου τι μόρια είναι οι πρωτεΐνες και τι μόρια τα λίπη ώστε να καταλάβεις πόσο σχέση έχει το ένα με το άλλο και πόσο εύκολα θα μπορούσε να μετατραπεί το ένα στο άλλο.

jiujitSu
27-01-07, 13:46
Φίλε Albert από πού διάβασες εσύ ότι η extra πρωτεΐνη μετατρέπεται σε λίπος;

Θα γινω κακος αλλα δεν κρατιεμαι...

Μαλλον το διαβασε εκει που διαβασε "Cardio does not burn your muscles, it helps you build muscles" :evilno:

Hgetis
18-02-07, 10:33
για να μην ανοιγω νεο θεμα επειδη ακουσα διαφορα για βοηθηστε με να το ξεδιαλυνω..

θα ηθελα να μου πειτε ποτε πιστευετε οτι ειναι πιο σωστο να λαμβανω την πρωτεινη (25αρα) και ποτε την κρεατινη... κρεατινη παιρνω μια φορα τη μερα, πρωτεινη δυο φορες τη μερα...

αυτη τη στιγμη παιρνω μια φορα πρωτεινη το πρωι, μια φορα κρεατινη πριν το τζιμ και μια φορα ακομη πρωτεινη μετα το τζιμ... τι λετε??

ποτε πρεπει να παιρνω την πρωτεινη και ποτε την κρεατινη και γιατι??

ajax
18-02-07, 11:22
πρωτεινη θες πριν και μετα το τζιμ.ιδιως μετα για αποκατασταση.κρεατινη πρεπει να την κανεις κυκλο,ξερεις για ποιο πραγμα μιλαω?δεν περνεις 5γρμ και απλα οτι κατσει.....

Vson
18-02-07, 12:42
για εξηγησε αυτο που ενοεις κυκλο ajax;

billys15
18-02-07, 15:10
Εννοει οτι πρεπει για 5 μερες να παιρνεις 4 φορες τη μερα απο 5 γρ. και μετα να παιρνεις 1 με 2 δοσεις τη μερα απο 5 γρ. Επισης καλα ειναι να την παιρνεις κανα 20λεπτο-μισαωρο πριν το γυμναστηριο και αμεσως μετα μαζι με πρωτεινη και υδατανθρακες.

ajax
18-02-07, 15:40
Εννοει οτι πρεπει για 5 μερες να παιρνεις 4 φορες τη μερα απο 5 γρ. και μετα να παιρνεις 1 με 2 δοσεις τη μερα απο 5 γρ. Επισης καλα ειναι να την παιρνεις κανα 20λεπτο-μισαωρο πριν το γυμναστηριο και αμεσως μετα μαζι με πρωτεινη και υδατανθρακες.
σωστα!!ακομα δες καλυτερα http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=149

Hgetis
20-02-07, 10:35
μαλιστα...

εχω ηδη κανει το "φορτωμα" και περναω στη φαση συντηρησης πλεον... απλα ηθελα να διευκρινισω πως θα πρεπει να λαμβανεται σε σχεση με την πρωτεινη-υδατανθρακες και το τζιμ...

αρα πριν το τζιμ παει κρεατινη και μετα παει η πρωτεινη-υδατανθρακες αν καταλαβα καλα ετσι?

Antonio
20-02-07, 14:27
Από το άρθrο του Mb μονοϋδρική κρεατίνη κ οδηγίες λήψης:

"Εφόσον είναι δυνατόν, η κρεατίνη θα πρέπει να λαμβάνεται αμέσως μετά την άσκηση, καθώς αυτό αυξάνει το ρυθμό πρόσληψής της. "


όλα τα προϊόντα κρεατίνης στυλ cell tech προτίνουν πλέον την κατανάλωση τους μετά την προπόνηση βασιζόμενοι στον παραπάνω λόγο. Και δεν έχουν άδικο. Καποιος βέβαια θα έλεγε οτι εφόσον η κρεατίνη δίνει ενέργεια δεν θα έπρεπε να χρησημοιποιηθεί πρίν την προπόνηση? Η απάντηση είναι και ναι και όχι. Ηκρεατίνη μετά την προπόνηση παίζει ρόλο παρόμοιο με αυτό του υδατάνθρακα μετά την προπόνηση.Χρησιμοποιήται δλδ για να γεμίσει τις "αδειες" ενεργειακες αποθήκες του οργανισμου΄και βέβαια να δώσει την δυνατότητα της άμμεσης απορρόφησης μεγάλων δόσεων πρωτείνης στους μυς μέσω της αυξημένης ινσουλίνης. Τον ίδιο ρόλο έρχεται να παίξει και η κρεατίνη μετά την προπόνηση μέσο του φαινομένου της όσμοσης. Επιπρόσθετα ένα πολύ καλο μεταπροπονητικό γέυμα μπορεί να θεωρηθεί και μια πολύ καλή βάση της preworkout διατροφή με την γενικότερη έννοια. Βέβαια με το σκεπτικό αυτό θα έλεγε κάποιος οτι αρκεί να κάνεις καλά μεταπροποντητικά γευματα εφόσον αυτά μπορούν να θεωρηθούν και ως βάση για την ανάρρωση του σώματος και άρα στην γενικότερη έννοια βάση της καλύτερης προ-προπονητικής διατροφής. Για τον λόγο αυτό καλό θα ήταν τέτοιες ουσιες οι οποίες είναι απαραίτητες και πρίν αλλα και μετά την προπόνηση να λαμβάνονται και πρίν και μετά.

Κατα την γνώμη μου αν πάιρνεις μόνο 5 γρ. κρεατίνη πάρτα μετά. Διαφορετικά σπάσε την δόση και πέρνε και πρίν και μετά. 8)

Hgetis
21-02-07, 10:47
ρε μαγκες μπερδευτηκα! αποτι καταλαβα οι αποψεις διιστανται...

και στο κουτι της celltech λεει αμεσως μετα το τζιμ...

αλλου εχω διαβασει πριν απο το τζιμ... οι λογοι που εξηγουν τον καθενα απο τους δυο παραπανω ισχυρισμους αναφερονται παραπανω απο τον antonio..

εγω προσωπικα παιρνω ημερησιως 5γρ. κρεατινης και επιπλεον την πρωτεινη-υδατανθρακες(2 φορες τη μερα)....

οποτε να ακολουθησω τη συμβουλη αυτη και να βαλω πριν το τζιμ την πρωτεινη-υδατανθρακες και μετα το τζιμ την κρεατινη

Ή

πριν το τζιμ τη κρεατινη και μετα το τζιμ πρωτεινη-υδατανθρακες??

Ή

να σπασω τη κρεατινη σε 2.5γρ και 2.5γρ πριν και μετα? η πρωτεινη-υδατανθρακες σε αυτη την περιτπωηση που παει? πριν ή μετα?



πριν ή μετα λοιπον η κρεατινη? και πριν ή μετα η πρωτεινη-υδατανθρακες?

gpol
21-02-07, 12:45
αν μπορεις να παιρνεις 1 δοση την ημερα -> μετα το γυμναστηριο
αν μπορεις 2 δοσεις -> πρωι + μετα το gym

billys15
21-02-07, 13:55
Γατι δεν παιρνεις 2 δοσεις; Παντως θα συμφωνησω με τον gpol.Μια δοση χρειαζεται μετα την προπονηση.Επισης καλα ειναι να παιρνεις και πριν ή το πρωι

Antonio
21-02-07, 16:46
Γιατι μπερδευτικες?Απλά τα πράγματα:
Η σημαντικότερη στιγμή για να πάρεις τα παραπάνω συμπληρώματα είναι μετά την προπόνηση οπου έχεις μέγιστη απορροφηση. Ξεκίνα λοιπόν από εκει και αν σου περισσεύουν κάποιες δόσης βάλε πρίν την προπόνηση και μετά το πρωι.(Μιλάμε πάντα για whey,dextroze & creatine). :wink:

Hgetis
22-02-07, 22:20
μαλιστα...

αρα αν ειναι μονο 5γρ κρεατινης τοτε μετα το τζιμ αν ειναι παραπανω και πριν και μετα... ξεκαθαριστηκε λοιπον!

η ληψη της πρωτεινης-υδατανθρακων μια φορα το πρωι και μια ποτε πρεπει? πριν το τζιμ ή μετα?

billys15
22-02-07, 22:24
Μετα

Hgetis
23-02-07, 14:52
Μετα
αρα και η κρεατινη και η πρωτεινη μετα... μαλιστα!

οκ thanks!

silent_control
24-02-07, 13:37
θα ηθελα να ακουσω την απαντηση του albert σε αυτο που ειπε ο grfemuscle!
τον ακουω μονο να λεει οτι δε θελει να αποδειξει τιποτα σε κανεναν και δεν τον νοιαζει (αλλα απανταει) και οτι δε θελει να αναρτησει πινακεσ γιατι θα τον πουν ψωνιο...κτλ κτλ!αλλα εγω πιστεβω οτι ταεχει πολυυυυ μπερδεμενα μεσα στο μυαλο του!αναρτησε πινακεσ και στηριξε εναν επικοδομητικο διαλογο!δε θα σου τη πει κανενασ...εξαλλου δε σε νοιζει!

Vson
24-10-07, 08:41
εγω παντως ειχα δοκιμασει 2 πραγματα και εχω να πω 2 καταστασεις.

Τη καλυτερη ''προοδο'' την ειχα οταν επαιρνα πρωτεινη (was muscletech hardcore)1 ωρα πριν παω gym και αμεσως μετα το gym.

Αυτο παει να πει οτι ετρωγα 2 1/2 ωρες πριν το γυμναστηριο και 1 ωρα πριν 1 scoop και 1 scoop μετα το gym.



Πρωι 1 και μετα το gym 1 δεν ειδα/ενιωσα τπτ ιδιετερο.

Παντως καλο ειναι και ισως και το πιο σωστο να βρεις τι δουλευει πανω σου καλυτερα.Δε νομιζω οτι λειτουργει πανω μου να λειτουργει και σε ολους ...υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα απο σωμα σε σωμα.Εκει νομιζω πρεπει να δωθει η εμφαση και οχι σε standards (φυσικα να υπαρχει συναιση και λογικη σε οτι κανουμε)
vson

gpol
24-10-07, 10:20
Παντως καλο ειναι και ισως και το πιο σωστο να βρεις τι δουλευει πανω σου καλυτερα.Δε νομιζω οτι λειτουργει πανω μου να λειτουργει και σε ολους ...υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα απο σωμα σε σωμα.Εκει νομιζω πρεπει να δωθει η εμφαση και οχι σε standards (φυσικα να υπαρχει συναιση και λογικη σε οτι κανουμε)
vson

:army2:

kyriakos23
22-01-09, 00:16
παιδια ενα πραγμα θα σας πω.δεν ειμαι ειδικος στις διατροφες γιαυτο και ρωτισα την γνωμη σας σε πολλα πραγματα.
η μονη μου γνωμη για αυτο το θεμα η και συμβουλη ειναι ακους την γνωμη ολων ,βλεπεις και συγκρινεις.θα σας πω και παραδειγματα.
πηγα σε διετολογο παλια για να βαλω βαρος και μου φανηκε διατροφη για να χασω.πηγα και σε αλλους και οντως ετσι ηταν.
αλλο παραδειγμα οσους γιατρους ρωτισα για συμπληρωματα λεγανε μην πινεις,θα πεθανεις κ.τ.λ.
ενας αλλος ποναει το κεφαλι του παει γιατρο και του λεει μπηκε ο σατανας μεσα σου!!!το πιστευετε?
καταλαβατε τι θελω να πω?απλα συγκρινετε και αποφασιζετε ποιο ειναι το σωστο η αν ο αλλος λεει .........

RUHL
22-01-09, 00:41
ακους την γνωμη ολων
+ ψαχνεις τι υσχυει απο αυτα στον πραγματικο κοσμο(επιστημονικες ερευνες)

skrwz21
23-01-09, 17:02
το καλυτερο ειναι 3 σκουπ / ημερα με σωστη διατροφη φυσικα (πρωτεινουχα φαγητα) !
πρωινο και μεταπροπονητικο ειναι τα στανταρ απο κει και περα προσθετεις και μια βραδυνη ληψη βραδείας απορρόφησης πρωτείνη αφού δεν κάνει πολλές καύσεις ο οργανισμός.

liosis
25-08-09, 00:12
καλησπερα σε ολλουσ κ ειδικα στον dyke nykem μη με παραξηγησεισ αλλα κ μενα ετσι με φωναζουν τλς....1 ερωτ...τελικα πρωτεινη με αδειο στομαχι η γεματο?????????ευχαριστο..:weights:

Geo84
25-08-09, 00:15
Δεν έχει σημασία.Μπορείς και να το συνδυάσεις με κανονική τροφή.Είναι σαν να ρωτάς κοτόπουλο με γεμάτο στομάχι ή άδειο?

liosis
26-08-09, 02:04
για κ παλι φιλοι μ...μια ερωτ,οταν πινο πρωτεεινη εχο ανυψωσεισ στο ***** ειναι προβλημα αυτο πειτε οπιοσ μπορει΄????

**** Μεγαλε προσοχη στις εκφρασεις σου στο φόρουμ..Εφαγες ένα infraction,την επόμενη θα είμαστε πιο αυστηροι..Εdit by Mods Team ****

fotis hks
13-09-09, 22:20
paidia na rwthsw kati....borw na bazw ena scoop prwteinhs se ena bolaki me gala na thn anakataebw kala mesa(anakateuetai eukola) kai meta na bazw allbran olikhs alesews??? 8a ypar3ei kapoio problhma ws pros thn aporofhsh apo ton organismo??? gia prwino mhlame miAS kai phgainw sxoleio....

**** Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες,είναι κανονας του φόρουμ.Mods Team***

narta
13-09-09, 22:55
paidia na rwthsw kati....borw na bazw ena scoop prwteinhs se ena bolaki me gala na thn anakataebw kala mesa(anakateuetai eukola) kai meta na bazw allbran olikhs alesews??? 8a ypar3ei kapoio problhma ws pros thn aporofhsh apo ton organismo??? gia prwino mhlame miAS kai phgainw sxoleio....

οχι μια χαρα ειναι :thumbup:

totos_23
29-10-09, 13:09
παιδια θελω να ρωτησω την γνωμη σας για ποιες ειναι καλες πρωτεινες γραμμωσης?καθαρες και καλες?

The Rock
29-10-09, 13:17
παιδια θελω να ρωτησω την γνωμη σας για ποιες ειναι καλες πρωτεινες γραμμωσης?καθαρες και καλες?
Δοκίμασε ορογαλακτικές (whey), με περιεκτικότητες πάνω από 80% ... βασικά όλες πάνω κάτω ίδιες είναι +-2-4 γρ. πρωτεϊνης διαφοροποίηση,μια από τα ίδια υδατάνθρακας και λιπαρά ..
Όλες ένα απλό συμπλήρωμα είναι , πρωτεϊνες οι μια πρωτεϊνες και η άλλη ,το ίδιο πράγμα,μην περιμένεις θαύματα ... άν δεν κάνεις σωστή διατροφή απλά θα κλαις τα λεφτά σου ...

fotis hks
29-10-09, 15:26
οχι μια χαρα ειναι :thumbup:
ευχαριστώ πολυ φίλε narta...:toast:

sogoku
05-11-09, 20:06
Μια ερωτηση να κανω και εγω ρε παιδια......Ειναι αναγκη να σταματησεις την πρωτεινη μετα απο καιρο για καποιες μερες για λογους υγειας που λενε καποιοι και να μην συνηθιζει ο οργανισμος?....Αν ναι μετα απο ποσο καιρο και για ποσο?.........

The Rock
05-11-09, 20:27
Όχι δεν την σταματάς ....

KATERINI 144
05-11-09, 20:45
Όχι δεν την σταματάς γιατι ειναι φαγητό, οπως το κοτόπουλο τα αυγα το γαλα κλπ κλπ .

The Rock
05-11-09, 21:14
.
:green::green::green::green::green::green::green::green::green::green:
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

sogoku
06-11-09, 22:16
Παιδια μια ερωτηση....Παιρνω την πρωτεινη μφουσιον...ακουσα και ειδα εδω μεσα οτι ειναι καλη εχει και γουει μεσα και καζεινη για αργη απορροφηση αν θυμαμαι καλα.......Σε λιγο καιρο τελειωνει...Τι με συμβουλευετε για καλυτερα αποτελεσματα?...Να παρω μια πρωτεινη καθαρα γουει και μια καζεινη[δηλαδη 2] η να συνεχισω την ιδια την οποια λαμβανω κανονικα μετα την προπονηση το πρωι και πριν κοιμηθω....Ας απαντησει καποιος που ξερει σας παρακαλω.....

The Rock
06-11-09, 22:41
Παιδια μια ερωτηση....Παιρνω την πρωτεινη μφουσιον...ακουσα και ειδα εδω μεσα οτι ειναι καλη εχει και γουει μεσα και καζεινη για αργη απορροφηση αν θυμαμαι καλα.......Σε λιγο καιρο τελειωνει...Τι με συμβουλευετε για καλυτερα αποτελεσματα?...Να παρω μια πρωτεινη καθαρα γουει και μια καζεινη[δηλαδη 2] η να συνεχισω την ιδια την οποια λαμβανω κανονικα μετα την προπονηση το πρωι και πριν κοιμηθω....Ας απαντησει καποιος που ξερει σας παρακαλω.....
Πάρε είτε απομονωμένη ορογαλακτική είτε συμπυκνωμένη είτε ορογαλακτική blend(μείγμα,αλλά όχι με καζεϊνη !)

Αλλά όλες ίδιες είναι στην κατηγορίας τους η κάθε μια ... αλλάζουν λίγο τα ποσοστά πρωτεϊνών-υδατανθράκων-λιπαρών-αμινοξέων για όλα είναι +- 2-5 πάνω κάτω ... διαλέγεις τι παίρνεις ...
Ότι κάνει το ένα κάνει και το άλλο ,τίποτα,απλα συμπηρώνει την διατροφή σου ... τα ίδια αποτελέσματα θα δεις αν παίρνεις πρωτεϊνη συμπλήρωμα με ένα ωραιότατο φιλέτο μοσχαρίσιο ! :thumbsup::thumbsup::thumbsup:
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο ...
Κοίτα και γάλα αν πιεις το ιδιο πράγμα είναι ,καζεϊνη έχει μέσα ούτως ή άλλως απλά υπολογίζεις την ανάλογη ποσότητα .

Ελπίζω να σε κάλυψα .

sogoku
07-11-09, 03:47
Με καλυψες αρκετα.....απλα αν θες πες μου συγκεκριμενα για την μφουσιον...ειναι καλη για μεταπροπονητικο ροφημα για ροφημα κατα την διαρκεια της ημερας οταν δεν μπορει να γινει γευμα και προ υπνου.....αν ξερει καποιος να μου πει.......επισης η ηρακλης τα εχει αυτα?...Πανω απο ολα η διατροφη οπως λεσ φιλε μου εχεις δικαιο

The Rock
07-11-09, 03:54
Εγώ δίκιο έχω αλλά δεν σε βλέπω να καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να πω .. τέλος πάντων ..
Για μεταπροπονητικό ρόφημα είναι καλές οι ορογαλακτικές,μείγματα,συμπυκνωμένες και απομονωμένες ...
Για κατά την διάρκεια της ημέρας,είναι βέλτιστες οι Milk πρωτεϊνες(Συνδιασμός ορογαλακτικής+καζεϊνης)
Για το βράδυ καζεϊνη ή Milk ..
Η MyoFusion είναι Milk πρωτεϊνη .

Δεν θα δεις τίποτα στο σώμα σου παραμόνο στην αρχή ...τζάμπα λεφτά δίνεις ...

Καλή συνέχεια !
:welcome:

sogoku
07-11-09, 04:31
Φιλε ροκ καταλαβαινω......το θεμα της διατροφης αρχιζω το καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι.....Απλα τωρα μου τελειωνει η πρωτεινη και σκεφτομουνα πια ειναι ι επομενη για αυτο αγχωθηκα λιγο....Εννοειται πως καμια δεν κανει θαυματα...Για την ηρακλης τι ξερεις?ειναι μονο γουει αυτη?σε ευχαριστω.....

sogoku
07-11-09, 04:33
Και γιατι δινω τζαμπα λεφτα?.......εννοεις να μην παιρνω τιποτα παρα μονο διατροφη?......

The Rock
07-11-09, 05:28
Πρώτα μαθαίνεις σε διατροφή και μετά σε συμπληρώματα .. από προσωπική εμπειρία δεν ξέρω κανέναν που να έμαθε με συμπληρώματα αρχικά και να έκανε κάτι ... όσους ήξερα που έμαθαν με συμπληρώματα στη αερχή κανένας δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο ανεξαιρέτως ..
Εδώ πάει το τζάμπα λεφτά ...απλά όπως σου πα και προσωπικά φαίνονται αυτοί που θα πετύχουν και αυτοί που δεν ...τώρα να και άλλοι λένε διατροφή πάνω από όλα και και και αλλά δεν με πείθουν ..


Ο Ηρακλής είναι ορογαλακτική και έχω την αίσθηση ότι είναι blend .
Τα περισσότερα μέλη είναι πολύ ευχαριστημένοι γιατί είναι φτηνή και ποιοτική ,λιγότερη επεξεργασμένη από τις άλλες ... 78% καθαρότητα ... βασικά δεν λέει κάτι γτ είναι λόγο των πολλών αμινοξέων που έχει και μεγάλης ποσότητας λιπαρών-υδατανθράκων ...

Δεν θέλω αν σε προσβάλλω απλά να σου πω πως έχουν τα πράγματα γιατί σε όλο αυτό πολύ κόσμος έχει ψευδαισθήσεις για πολλά πράγματα και για αυτό είμαστε εμείς εδώ να τον βοηθήσουμε να καταλάβει ..

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε .
:welcome:

Polyneikos
07-11-09, 10:51
H Ηρακλης είναι concentrate,δεν είναι blend.

sogoku
07-11-09, 13:38
Ευχαριστω.....Απλα να μην βιαζεσαι να κρινεις τον αλλον....χαζες ερωτησεις δεν υπαρχουν....εδω ειναι ενα τοπικ που ρωτας για τα συμπηρωματα και αυτο κανω και θα κανω.....Η διατροφη μου ειναι αρκετα προσεγμενη πλεον σε γενικες γραμμες και παω πολυ καλα.....Παντως ευχαριστω για τα φωτα σας......

The Rock
07-11-09, 13:42
H Ηρακλης είναι concentrate,δεν είναι blend.
Δίκιο έχεις :thumbsup:

totos_23
12-11-09, 18:16
παιδια η γνωμη σας για την whey myopro της eas? σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Kolorizos
26-04-10, 09:25
μια ερωτηση ακουω συνεχεια οτι η πρωτεινη 45 λεπτα πριν την προπονηση ειναι πολυ σημαντικη,λογικα λογο των BCAA αξιζει η δεν χρειαζεται αυτη η δοση????

Machiavelli
26-04-10, 09:35
Πόση ώρα πριν την προπόνηση έχεις κάνει γεύμα;

GEORGEXX1
26-04-10, 09:43
η πρωτεϊνη χρειαζετε οπωσδηποτε πριν την προπονιση, γιατι στην διασπασητης
θα σου δωσει τα αμινοξεα που ειναι απαραιτητα για την μυικη αναπτυξη.
φυσικα θα πρεπει το τελευταιο στερεο γευμα να ειναι τουλαχιστον τρεις ωρες πριν.

Kolorizos
26-04-10, 10:55
εστι ομως παμε στα 3 scoop την ημερα./.:unsure::unsure::unsure::unsure:

Machiavelli
26-04-10, 11:10
Ε φάε ασπράδια αφού δε σ' αρέσουν τα 3 scoop την ημέρα.

GEORGEXX1
26-04-10, 15:09
εστι ομως παμε στα 3 scoop την ημερα./.:unsure::unsure::unsure::unsure:

ενα το πρωι, ενα πριν,και ενα μετα την προ.
Γιατι τα στερεα γευματα που θελουν 4 ωρες για την χωνεψη ειναι καλυτερα;;;μπορεις να κανεις 4 στερεα+ τον υδατανθρακα;;

TheWorst
04-02-11, 15:24
ενα το πρωι, ενα πριν,και ενα μετα την προ.
Γιατι τα στερεα γευματα που θελουν 4 ωρες για την χωνεψη ειναι καλυτερα;;;μπορεις να κανεις 4 στερεα+ τον υδατανθρακα;;

Ξεχασατε την πρωτεϊνη πριν τον υπνο ? Εγω προσωπικα πριν την προπονα δε παιρνω..Αλλα ετσι οπως πατε,πατε για 4 σκουπ :toast:

beefmeup
04-02-11, 15:29
Ξεχασατε την πρωτεϊνη πριν τον υπνο ? Εγω προσωπικα πριν την προπονα δε παιρνω..Αλλα ετσι οπως πατε,πατε για 4 σκουπ :toast:

ειναι σημαντικοτερο αν εχεις να διαλεξεις να παρεις πρωτεινη πριν την προπονα η πριν τον υπνο,να την παρεις στην πρωτη περιπτωση.
πριν τον υπνο μικρη διαφορα θα σου κανει δεδομενο οτι εχεις φαει ολη την μερα,η μπορεις να φας κ γιαουρτι/κοτατζ/ξυροκαρπια σε εκεινη την φαση κ νασαι κομπλε.

πριν την προπονα ομως το τι θα φας απο στερεο φαγητο ειναι λιγουλακι περιορισμενο μιας κ την σκονη μπορεις να την παρεις κ μιση ωρα πριν ξεκινησεις.
το κανονικο φαγητο ομως οχι.

TheWorst
04-02-11, 15:34
Εγω τρωω και μιση ωρα πριν ξεκινησω κανονικο (δλδ π.χ. ενα ποτηρι γαλα) και 1 ωρα πριν τρωω κατι στερεο :D Αλλα το βραδυ τοτε τι να κανω?Τι να φαω ?

lila_1
04-02-11, 15:46
Φαέ γιαούρτι ή γάλα.
Εναλλακτικά κρέας με λαχανικά και λιπαρά

beefmeup
04-02-11, 15:49
Εγω τρωω και μιση ωρα πριν ξεκινησω κανονικο (δλδ π.χ. ενα ποτηρι γαλα) και 1 ωρα πριν τρωω κατι στερεο :D

αν το κανεις αυτο,με το γαλα απετυχες.

για το βραδυ τα εγραψα απο πανω.

lila_1
04-02-11, 15:52
αν το κανεις αυτο,με το γαλα απετυχες.

για το βραδυ τα εγραψα απο πανω.

Κάτσε ρε beef γιατί απέτυχε? 1 ώρα πριν τρώει κατι στέρεο άρα αμινοξέα στο αίμα υπάρχουν την ώρα της προπο. Με γάλα μισή ώρα πριν θα έχει αμινο για αρκετές ώρες μετά. Πού είναι το πρόβλημα?

TheWorst
04-02-11, 15:52
Σε τι ακριβως απετυχα?Λιγο πιο τεκμηριωμενη απαντηση παρακαλω..

beefmeup
04-02-11, 15:53
Πού είναι το πρόβλημα?

το γαλα μιση ωρα πριν την προπονα..

lila_1
04-02-11, 15:54
το γαλα μιση ωρα πριν την προπονα..
Ναι..και σε ρωτάω που είναι το πρόβλημα σ αυτό αφού αμινο θα υπάρχουν και στην ουσία κάνει ένα μπουστάρισμα

beefmeup
04-02-11, 15:57
Ναι..και σε ρωτάω που είναι το πρόβλημα σ αυτό αφού αμινο θα υπάρχουν και στην ουσία κάνει ένα μπουστάρισμα

αφου τα αμινο θα υπαρχουν οπως λες,τι παραπανω σε αμινο θα του δωσει ενα(1)ποτηρι γαλα δλδ?

το υπολοιπο της ερωτησης κ το γιατι δεν μπαινω στο κοπο να το απαντησω γιατι τα εχουμε γραψει πολλακις στα θεματα για το γαλα,κ στην διατροφη.

εγω γαλα πριν την προπονα,οπου κ να εχω διαβασει δεν περνει κανεις..
οχι οτι δεν γινεται απο καποιους σαν επιλογη,αλλα δεν ειναι καταληλο φαγητο για τοτε.

οποιος τωρα θελει να πιει γαλα τοτε πινει αφοβα:toast:

TheWorst
04-02-11, 16:01
Μια οικογενειακη πιτσα με 3 λιτρα κοκα κολα και τηγανητες πατατες κανουν μιση ωρα πριν τη προπονα ? OMG! Δωσε τοτε το τοπικ με το γαλα να διαβασουμε τουλαχιστον.

COBRA_STYLE
04-02-11, 16:01
το κανω εγω αυτο με το γαλα..1-1μιση ωρα πριν την προπονα,γαλα με βρωμη και λιγη whey και παει αεροπλανο η προπονα....μερικες φορες αντι για γαλα νερο

lila_1
04-02-11, 16:02
αφου τα αμινο θα υπαρχουν οπως λες,τι παραπανω σε αμινο θα του δωσει ενα(1)ποτηρι γαλα δλδ?


Θα δώσει μία 120άρα θερμίδες, απο υ/κες και 10 γραμμ πρωτείνης που απορροφόνται αργά και θα απορροφόνται και στη διάρκεια της προπόνας και μετα το τέλος της. Αν ψάχνει να συμπληρώσει kcals δεν το βρίσκω κακή λύση.
Αν και είναι μικρή ποσότητα.

TheWorst
04-02-11, 16:03
Εγω θελω να συμπληρωσω σε θερμιδες και αν πιω συνηθως πινω 400-500 μλ

beefmeup
04-02-11, 16:05
Θα δώσει μία 120άρα θερμίδες, απο υ/κες και 10 γραμμ πρωτείνης που απορροφόνται αργά και θα απορροφόνται και στη διάρκεια της προπόνας και μετα το τέλος της. Αν ψάχνει να συμπληρώσει kcals δεν το βρίσκω κακή λύση.

η καζεινη κανει κορυφωση αμινο στο αιμα 2(ΔΥΟ),ΩΡΕΣ μετα..
κατα τα αλλα το γαλα αν λαβουμε υποψιν μας μια μελετη που ειχε ποσταρει ο grf,μαλλον σου δινει αργα αλλα κ γρηγορα αμινο λογω συστασης.
το θεμα ειναι οτι θα μεινει καμια ωριτσα στο στομαχι απτην ωρα που θα το παρεις,μπορει κ 2(αναλογα την ποσοτητα) με οτι συνεπαγεται αυτο..


Αν και είναι μικρή ποσότητα.

:thumbup:;)

αυτα κ βγηκαμε οφ εντελως

lila_1
04-02-11, 16:13
η καζεινη κανει κορυφωση αμινο στο αιμα 2(ΔΥΟ),ΩΡΕΣ μετα..



Tέλεια...Κορύφωση σχεδον την στιγμή που τελειώνει την προπό δηλαδη:turtle:
Για το επίπεδο του the worst μάλλον ψείρες είναι αυτα, αλλα να χουμε να λέμε
:toast:

TheWorst
04-02-11, 16:16
Αρα καταληγουμε οτι γαλα πριν τη προπονηση δε συνυσταται,πρεπει να παιρνουμε πριν και μετα τη προπονηση ενα σκουπ .Ετσι?

lila_1
04-02-11, 16:19
Αρα καταληγουμε οτι γαλα πριν τη προπονηση δε συνυσταται,πρεπει να παιρνουμε πριν και μετα τη προπονηση ενα σκουπ .Ετσι?

Όχι δεν "πρέπει"
Κράτα τη whey για μετά, μην κάνεις υπερκατανάλωση αν μπορείς με φυσικές τροφές.
Πιες γάλα μία ώρα πριν, στέρεο γεύμα 3-4 ώρες πριν

beefmeup
04-02-11, 16:20
Tέλεια...Κορύφωση σχεδον την στιγμή που τελειώνει την προπό δηλαδη:turtle:


ναι αλλα αν σκεφτεις οτι τοτε μπορεις να παρεις αμινο/προτεινη που θα σου δωσει αμεσα μεγαλυτερη συγκεντρωση αμινο στο αιμα,κ να αποφυγεις το "βαρυ" για τον οργανισμο γαλα,γιατι να μπλεξεις ετσι?

κατα τα αλλα δεν ξερω τι ηλικια εχουν τα παιδια,αλλα το 75% του πληθυσμου μετα τα 17-19 παρουσιαζει δυσανεξια στην λακτοζη..
οποτε ανετα μπορουν να πινουν γαλα,για οσο τους περνει ακομα:green:

Γάλα στην διατροφη+ για μεταπροπονητικό ρόφημα???? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9560)

TheWorst
04-02-11, 16:21
Τι να προτιμησω 1.5 ή 3.5%? Βεβαια το ξερω οτι βγαινουμε αρκετα οφφ..

lila_1
04-02-11, 16:22
Την whey θα την πάρει έτσι κ αλλίως.
Απλώς με το γάλα δίνει ενα μπουστ διάρκειας.
That's it.
αν έχει δυσανεξία προφανώς και τσάμπα το αναλύουμε

lila_1
04-02-11, 16:23
Τι να προτιμησω 1.5 ή 3.5%? Βεβαια το ξερω οτι βγαινουμε αρκετα οφφ..

Ρε αγόρι μου κ εσύ, μασημένο και στο πιάτο το θες να ουμ...:turtle:

TheWorst
04-02-11, 16:28
Ρε αγόρι μου κ εσύ, μασημένο και στο πιάτο το θες να ουμ...:turtle:

Οτι και να πεις δε μπορεις να βγαλεις ακρη με αυτα..Ο ενας λεει το γαλα βοηθα στη αργη απορροφηση αλλος λει δεν επηρεαζει τριτος λεει οτι πρεπει πριν τεταρτος λεει οχι πριν τη προπονηση και μετα ποιον να ακουσεις ? :unsure:

lila_1
04-02-11, 16:46
Eσύ θα κρατήσεις τα βασικά.
4-5-6 πρωτεινούχα γεύματα τη μέρα , 1 whey μετά την προπόνα...
Το γάλα βάλτο όπου σε βολέυει.
Τις λεπτομέρειες θα τις δείς στην πορεία.

TheWorst
04-02-11, 16:59
Οκ απλως μαζι με τις πρωτεϊνουχες τροφες συνηθως χρειαζονται και υδατανθρακες.

beefmeup
04-02-11, 17:00
Οκ απλως μαζι με τις πρωτεϊνουχες τροφες συνηθως χρειαζονται και υδατανθρακες.

οχι,κ αν συνεχεισουμε τα οφ εδω τα επομενα ποστ η θα σβηνονται,η θα μεταφερονται αναλογα τα κεφια..

σας το ειπα κ πιο πανω,οτι βγηκαμε ΠΟΛΥ ΟΦ,τι αλλο να κανω δλδ??:unsure:

TheWorst
04-02-11, 17:10
Τι σχεση εχει αν καταναλωνω την πρωτεϊνη πριν την προπονηση?Τι προσφερει ? Εννοω πως βοηθα στη προπονηση?

(ONTOPIC ειναι αυτο)

Michaelangelo
05-02-11, 17:53
Διανβάζοντας το τόπικ να σου πω Wesker δεν ξέρεις ούτε τα βασικά σε μια διατροφή! Ότι λένε για τα 1,5-3γρ σε έναν αθλητή ενώ σε έναν μη, 0,8γρ/κιλό π.χ., έχει βγει από κάπου. Μήπως πριν βγάλεις μαλάκα κάποιον πρέπει να ψάξεις από που και αν ισχύει;

Στο θέμα μας τώρα, εγώ παίρνω (προσπαθώ δηλαδή) όπως λέει και η κουτσή Μαρία εδώ μέσα (δεν είναι κακό, να κάνεις κάτι το οποίο είναι γνωστό όταν είναι σίγουρα καλό), ανά 3 ώρες. Είτε γεύμα φαγητού δηλαδή είτε την πρωτείνη! Οι δόσεις είναι πάνω-κάτω 30γρ πρωτείνης (δηλαδή αν έχω 90ρα βάζω 33 η υπολογίζω το φαγητό πόσο έχει), με εξαίρεση μετά την προπόνα που παίρνω 45! Ακόμα και τα βράδια αν ξυπνήσω, επειδή δεν έχω καζείνη, πίνω μια δόση!

Michaelangelo
05-02-11, 17:58
ναι αλλα αν σκεφτεις οτι τοτε μπορεις να παρεις αμινο]

κατα τα αλλα δεν ξερω τι ηλικια εχουν τα παιδια,αλλα το 75% του πληθυσμου μετα τα 17-19 παρουσιαζει δυσανεξια στην λακτοζη..
οποτε ανετα μπορουν να πινουν γαλα,για οσο τους περνει ακομα:green:

Γάλα στην διατροφη+ για μεταπροπονητικό ρόφημα???? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9560)

Ρε συ, αυτό νομίζω είναι @@ριά της wiki! Αν ήταν έτσι θα είχαμε ένα σωρό γάλατα τα οποία θα ήταν σε χαμηλής (<1%) η καθόλου! Εδώ η Φινλανδία θεωρείτε ότι έχει μεγάλο ποσοστό με δυσανεξία και δεν νομίζω η αλήθεια μακριά από το 15%! (και πιστεύω ότι αυτό που έγραψα ίσως είναι υπερβολή)

beefmeup
05-02-11, 18:08
Ρε συ, αυτό νομίζω είναι @@ριά της wiki!

δεν το διαβασα στην wiki..σπανια την συμβουλευομαι για τετοια θεματα χωρις να τα διασταυρωσω απο αναλογες πηγες,γιατι ξερω οτι η wiki καμια φορα γραφει πιπες.

ας μην βγουμε αλλο οφ εδω,το σκισαμε..

το θεμα ειναι η καταναλωση πρωτεινης σαν συπληρωμα,ποσα σκουπ δλδ ανα μερα κ πως.

andreasaxo
09-06-11, 20:33
Πειράζει που καταναλώνω εδο και 15 μέρες 600 με 700 γραμμάρια βραστό στήθος κοτόπουλο χωρίς την πέτσα;
Περίπου σε 3 με 4 γεύματα το καταναλώνω, από της 2 το μεσημέρι μέχρι της 9 το βράδυ.
Σκέτο το τρώω, τελείως, δεν συνοδεύετε με τίποτα άλλο.
Με της σαλάτες δεν τα πάω καλά, τα χορταρικά μου φέρνουν από μικρό παιδί εντερικές δυσλειτουργίες, δυσκολεύομαι να τα χωνέψω και γι’αυτό πάντα δεν ξεχνώ την πολυβιταμινη.
Τον υδατάνθρακα των έχω κόψει για ευνόητους λόγους, ότι παίρνω από υδατάνθρακα τον παίρνω από την whey και άντε και καμιά φέτα ψωμί το μεσημέρι.
Από λιπαρά και πάλι αφήνομαι σε αυτά που έχει το κοτόπουλο και ότι έχει η whey.
Έχω κόψει και φρούτα και γαλακτοκομικά.

sobral
09-06-11, 21:25
Πειράζει που καταναλώνω εδο και 15 μέρες 600 με 700 γραμμάρια βραστό στήθος κοτόπουλο χωρίς την πέτσα;
Περίπου σε 3 με 4 γεύματα το καταναλώνω, από της 2 το μεσημέρι μέχρι της 9 το βράδυ.
Σκέτο το τρώω, τελείως, δεν συνοδεύετε με τίποτα άλλο.
Με της σαλάτες δεν τα πάω καλά, τα χορταρικά μου φέρνουν από μικρό παιδί εντερικές δυσλειτουργίες, δυσκολεύομαι να τα χωνέψω και γι’αυτό πάντα δεν ξεχνώ την πολυβιταμινη.
Τον υδατάνθρακα των έχω κόψει για ευνόητους λόγους, ότι παίρνω από υδατάνθρακα τον παίρνω από την whey και άντε και καμιά φέτα ψωμί το μεσημέρι.
Από λιπαρά και πάλι αφήνομαι σε αυτά που έχει το κοτόπουλο και ότι έχει η whey.
Έχω κόψει και φρούτα και γαλακτοκομικά.

δεν συμφωνώ με τη διατροφή σου. Μόνο πρωτείνη έχει. Οκ τον υδατάνθρακα τον κόβεις αν κάνεις κετο. Αλλά ανεβάζεις και τα λιπαρά παράλληλα με την πρωτείνη. Κοίταξε το λίγο αυτό. βάλε κάποια ακόρεστα λιπαρά. Απορώ και πως αντέχεις δηλαδή μόνο με πρωτείνη...:green:

andreasaxo
09-06-11, 22:17
Θέλω μερικές λεπτομέρειες όσον αφορά το ότι δεν συμφωνείς.
Πιστεύεις ότι μπορεί να πάθω κάτι;
Παίζει δηλαδή με αυτό το σύστημα που ακλουθώ να συμβεί κάτι στην υγεία μου και γενικώς σε όποιον διποτε το ακολουθησει;
Βασικά κοιτάζω να είμαι κάτω από της θερμίδες συντήρησης μου αλλά παράλληλα να δέχομαι περισσότερη πρωτεΐνη από αυτήν που χρειάζομαι σε καθημερινή βάσει για να μην χάσω μύες.

lila_1
10-06-11, 07:18
Θέλω μερικές λεπτομέρειες όσον αφορά το ότι δεν συμφωνείς.
Πιστεύεις ότι μπορεί να πάθω κάτι;
Παίζει δηλαδή με αυτό το σύστημα που ακλουθώ να συμβεί κάτι στην υγεία μου και γενικώς σε όποιον διποτε το ακολουθησει;
Βασικά κοιτάζω να είμαι κάτω από της θερμίδες συντήρησης μου αλλά παράλληλα να δέχομαι περισσότερη πρωτεΐνη από αυτήν που χρειάζομαι σε καθημερινή βάσει για να μην χάσω μύες.

Παίρνεις 1500 θερμίδες και όλες απο πρωτείνη...
Εκτός του ότι οι θερμίδες σου είναι γυναικείες, ρίχνεις τον μεταβολισμό σου, θα κολλήσεις σύντομα μπουρουμπουρουμπουρου ....είναι εντελώς ανορθόδοξη διατροφή. Αν δεν ήταν κάπου, κάποιος θα την είχε προτείνει ήδη.

0 υδ/κας, 0 λιπαρά....wtf?

andreasaxo
10-06-11, 08:56
Παίρνεις 1500 θερμίδες και όλες απο πρωτείνη...
Εκτός του ότι οι θερμίδες σου είναι γυναικείες, ρίχνεις τον μεταβολισμό σου, θα κολλήσεις σύντομα μπουρουμπουρουμπουρου ....είναι εντελώς ανορθόδοξη διατροφή. Αν δεν ήταν κάπου, κάποιος θα την είχε προτείνει ήδη.

0 υδ/κας, 0 λιπαρά....wtf?

Τι προτείνεις;

GOMI
10-06-11, 10:42
Βασικά θα σου πω την αποψή μου πάνω σ' αυτό πάντα από προσωπική εμπειρία. Εκτός των κινδύνων της υπερβολικής ποσότητας πρωτείνης για τα νεφρά κλπ, ο οργανισμός μας είναι (ορθά) μαθημένος να χρησιμοποιεί τους υδατάνθρακες για ενέργεια. Υπό προύποθέσεις και για μικρό χρονικό διάστημα, με την λεγόμενη κετογονική δίαιτα, μπορεί να χρησιμοποιήσει το λίπος για ενέργεια (διαδικασία κέτωσης) γι΄αυτό και έχει παροδικά και γρήγορα αποτελέσματα ως προς την απώλεια λίπους. Εσύ τώρα, με αυτό που κάνεις, του λες να μάθει να χρησιμοποιεί για ενέργεια την πρωτείνη. Κάτι που κανένας που ασχολείται με το bb δεν θα το ήθελε αυτό για λόγους που δεν αναλύονται εν συντομία σε ένα ποστ.
Γενικότερα, αν θέλεις, πρόσθεσε υδατάνθρακες έστω στο πρωινό και στο μεταπροπονητικό, ή, διαφορετικά, πρόσθεσε αρκετές ποσότητες καλών λιπαρών...

andreasaxo
10-06-11, 10:46
Βασικά θα σου πω την αποψή μου πάνω σ' αυτό πάντα από προσωπική εμπειρία. Εκτός των κινδύνων της υπερβολικής ποσότητας πρωτείνης για τα νεφρά κλπ, ο οργανισμός μας είναι (ορθά) μαθημένος να χρησιμοποιεί τους υδατάνθρακες για ενέργεια. Υπό προύποθέσεις και για μικρό χρονικό διάστημα, με την λεγόμενη κετογονική δίαιτα, μπορεί να χρησιμοποιήσει το λίπος για ενέργεια (διαδικασία κέτωσης) γι΄αυτό και έχει παροδικά και γρήγορα αποτελέσματα ως προς την απώλεια λίπους. Εσύ τώρα, με αυτό που κάνεις, του λες να μάθει να χρησιμοποιεί για ενέργεια την πρωτείνη. Κάτι που κανένας που ασχολείται με το bb δεν θα το ήθελε αυτό για λόγους που δεν αναλύονται εν συντομία σε ένα ποστ.
Γενικότερα, αν θέλεις, πρόσθεσε υδατάνθρακες έστω στο πρωινό και στο μεταπροπονητικό, ή, διαφορετικά, πρόσθεσε αρκετές ποσότητες καλών λιπαρών...
Να σου πω φίλε μου, μπορώ μιας και λες για καλά λιπαρά να προσθέσω κανένα τόνο λαδιού;

GOMI
10-06-11, 10:59
Κοίτα, νομίζω αν τελικά θες όπωσδήποτε να στραφείς μόνο σε προσθήκη λιπαρών, (άσχετα αν συμφωνώ ή οχι) μπορείς να προσθέσεις και κανένα ω3 και ελαιόλαδο. Αν όπως λες δεν μπορείς τις σαλάτες κλπ, (ούτε έγω τις μπορώ) μπορείς να τρώς κανένα αγγούρι όπως κάνω και γω και κατεβάζω και καμιά κουταλία λάδι μαζί. Ο τόνος καθημερινα δεν είνα ότι καλύτερο απ ότι λένε λόγω διάφορων μετάλλων κλπ.
Γενικότερα πιστεύω ότι θα ήταν καλό να σχεδιάσεις λίγο την διατροφή σου από την αρχή, γιατί όπως όλοι μας, είναι κρίμα να στερείσαι και στο τέλος να έχεις αρνητικά αποτελέσματα...

sobral
10-06-11, 11:05
Θέλω μερικές λεπτομέρειες όσον αφορά το ότι δεν συμφωνείς.
Πιστεύεις ότι μπορεί να πάθω κάτι;
Παίζει δηλαδή με αυτό το σύστημα που ακλουθώ να συμβεί κάτι στην υγεία μου και γενικώς σε όποιον διποτε το ακολουθησει;
Βασικά κοιτάζω να είμαι κάτω από της θερμίδες συντήρησης μου αλλά παράλληλα να δέχομαι περισσότερη πρωτεΐνη από αυτήν που χρειάζομαι σε καθημερινή βάσει για να μην χάσω μύες.

είναι απλό αυτό δεν είναι διατροφή. Δεν έχει ούτε τα βασικά. Ακόμη και στην κέτο επιτρέπεται λίγος υδατάνθρακας. Για να καταλάβεις επειδή γνωρίζω αγωνιστικούς, κάνουν υδατανθράκωση 2 φορές τη βδομάδα δεν αντέχει ο οργανισμός αλλιώς. Δηλαδή, πάνε κάποιες μέρες με πρωτείνη κ λίπος (πάντα και λίπος!) και βάζουν μία ή δύο φορές τη βδομάδα φούλ υδατάνθρακες. Ουσιαστικά παίρνουν την ενέργεια που πρέπει να πάρουν για μία βδομάδα σε αυτές τις μέρες. Και γενικότερα να ξέρεις ότι ο οργανισμός δεν χρησιμοποιεί την πρωτείνη για ενέργεια παρά μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Δεν θα σου πρότεινα να φτάσεις σε τέτοιο σημείο:green::). Λοιπόν, πρακτικά τώρα ακόρεστα λιπαρά μπορείς να πάρεις από όλους τους ξηρούς καρπούς,τα αυγά, τα λιπαρά ψάρια (Ω3), ταχίνι (το έχω τσακίσει προσωπικά:P ) και φυστικοβούτυρο πχ. Ακόμη κ σε κάθε γεύμα μπορείς να τα ενσωματώσεις αυτά με μέτρο. Αν έχεις άλλη απορία σε ακούω.

andreasaxo
10-06-11, 12:05
είναι απλό αυτό δεν είναι διατροφή. Δεν έχει ούτε τα βασικά. Ακόμη και στην κέτο επιτρέπεται λίγος υδατάνθρακας. Για να καταλάβεις επειδή γνωρίζω αγωνιστικούς, κάνουν υδατανθράκωση 2 φορές τη βδομάδα δεν αντέχει ο οργανισμός αλλιώς. Δηλαδή, πάνε κάποιες μέρες με πρωτείνη κ λίπος (πάντα και λίπος!) και βάζουν μία ή δύο φορές τη βδομάδα φούλ υδατάνθρακες. Ουσιαστικά παίρνουν την ενέργεια που πρέπει να πάρουν για μία βδομάδα σε αυτές τις μέρες. Και γενικότερα να ξέρεις ότι ο οργανισμός δεν χρησιμοποιεί την πρωτείνη για ενέργεια παρά μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Δεν θα σου πρότεινα να φτάσεις σε τέτοιο σημείο:green::). Λοιπόν, πρακτικά τώρα ακόρεστα λιπαρά μπορείς να πάρεις από όλους τους ξηρούς καρπούς,τα αυγά, τα λιπαρά ψάρια (Ω3), ταχίνι (το έχω τσακίσει προσωπικά:P ) και φυστικοβούτυρο πχ. Ακόμη κ σε κάθε γεύμα μπορείς να τα ενσωματώσεις αυτά με μέτρο. Αν έχεις άλλη απορία σε ακούω.

Ο.k αυτό μου ακούγετε καλύτερο, το να μπορέσω να ενσωματώσω σε κάθε μου γεύμα λίγο υδατάνθρακα.
Ευχαριστώ!!

inferno93
20-02-16, 22:34
το πρωινο μου αποτελειται απο 25-30 γρ πρωτεινη(γαλα βρωμη αυγο) αν υπολογισουμε και την πρωτεινη που δινει η βρωμη ενω απευθειας μετα την προπονηση τρωω κρεατακι.ελεγα να βαλω μισο σκουπ το πρωι ωστε να περνω αλλα 10γρ(αφραγκιες :P) ομως σκεφτομαι μηπως ειναι χρησιμοτερο μεταπροπονητικα...εσεις ποτε λετε να το βαλω?σκεφτομαι μηπως την περνω το πρωι αλλα τις μερες που παω προπονηση να το περνω μεταπροπονητικα και καπακι να τρωω και το κρεατακι....