PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα καλο σωμα ειναι αποτελεσμα των εξης:



zarras
23-12-09, 22:41
Oπως λεει και ο τιτλος του poll, ενα καλο σωμα ειναι αποτελεσμα βασισμενο σε 3 κυριως πραγματα, τη διατροφη, την ασκηση, και τα ατιμα τα γονιδια... το ποσο επηρεαζουν στο τελικο αποτελεσμα? Μπρος ψηφιστε, μη ντρεπεστε... http://www.thelab.gr/images/smilies/tomato.gif

Polyneikos
23-12-09, 22:44
Aν εβαζες και το δημοψήφισμα....:rolf::rolf:

zarras
23-12-09, 22:51
http://www.thelab.gr/images/smilies/console.gif τσοπα τσοπα, το βαλα...

Polyneikos
23-12-09, 22:56
xa,xa,τωρα μας εβαλες αλγόριθμο εδω περα !!:shock:

thegravijia
23-12-09, 23:40
40% απο το #$$%φαρμακο + 40%απο το αλλο @##φαρμακο + 20%αποτο τριτο φαρμακο#*&

η παραπανω λιστα ειναι απλα για να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας...:)

manos_
23-12-09, 23:52
40% απο το #$$%φαρμακο + 40%απο το αλλο @##φαρμακο + 20%αποτο τριτο φαρμακο#*&

η παραπανω λιστα ειναι απλα για να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας...:)

Φαρμακο και γονιδια.

Svein
24-12-09, 01:06
Φαρμακο και γονιδια.

50% διατροφη - 30% ασκηση - 20% γονιδια

manos_
24-12-09, 01:10
50% διατροφη - 30% ασκηση - 20% γονιδια

για να το λες εσυ ετσι θα ειναι.

the_big_litho
24-12-09, 02:05
Μην μπερδευεστε, το ενα καλο σωμα που εκανε poll το παλικαρι αναφερεται στο κοινα αποδεκτο σωμα με νορμαλ διαστεσεις και ποσοστα λιπους.
Το οτι σε καποιους απο μας αρεσει το μη νορμαλ σωμα με εκτεταμενες διαστασεις και ασυνηθιστη γραμμωση δεν ειναι το ιδιο.
Οποτε για ενα σχηματισμενο αθλητικο σωμα αρκουν οι 3 παραγοντες του poll.

zarras
24-12-09, 02:10
οχι βρε τι νορμαλ, αναφερομαι σε αυτο που λες και εσυ "εκτεταμενες διαστασεις"
λαθος μου που δεν συμπεριελαβα τα συμπληρωματα/"φαρμακα"

manos_
24-12-09, 02:19
οχι βρε τι νορμαλ, αναφερομαι σε αυτο που λες και εσυ "εκτεταμενες διαστασεις"
λαθος μου που δεν συμπεριελαβα τα συμπληρωματα/"φαρμακα"

Ε τοτε μιλαμε για διαγωνισμο φαρμακων και γονιδιων αδερφε.Οχι οτι δεν μετραει η διατροφη και η προπονα αλλα απο ενα σημειο και μετα τι να λεμε.Εδω ειχα γνωστο που στα 20 του ειχε ηδη χτισμενο σωμα ειχε ξεκινησει απο τα 11 του και κατεβαινε σε αγωνες χωρις φαρμακο και σε δυο χρονια τον περασανε με αυξητικη ατομα που κανανε μονο δυο χρονια μην κοροιδευομαστε.Φαρμακι παουερ.

mantus3
24-12-09, 02:35
20% διατροφη - 75% προπονιση - 5% γονιδια
το παραπανω απλα για ενα κοινα αποδεκτο σωμα. ο λογος που λεω μονο 5% γονιδια, ειναι επιδι οσο κ να μην σε θελει, δεν μπορει με προσπαθεια θα στροσεις...

τωρα αμα μιλαμε για ανεβασμενο επιπεδο τοτε πιστεβω ισχιει κατι σαν το παρακατω:

15% διατροφή - 50% προπονιση -15% γονιδια - 20% αλλοι παραγοντες

βεβαια, ενας απο τους 4 παραγοντες να λιπει χανετε ολο το αποτελεσμα οποτε ισως εν τελοι ολοι να συντελουν το ιδιο...

thegravijia
24-12-09, 03:08
οχι βρε τι νορμαλ, αναφερομαι σε αυτο που λες και εσυ "εκτεταμενες διαστασεις"
λαθος μου που δεν συμπεριελαβα τα συμπληρωματα/"φαρμακα"
oi μονοι διαφορα απο αυτους που βλεπεις πανω στη σκηνη και απο αυτους απο κατω οπως ειπε και ο μανος ειναι το φαρμακι..
και ασε να λενε μερικοι ξερεις τι σκληρη προπονα εκανα εγω και τι διατροφη εκανα..

ναι οκ η προπονηση ειναι το χομπυ μας πολυ δυσκολα τι να σου πω..και η διατροφη ''οταν καποιος προπονητε για καποιο διαστημα ο μεταβολισμος του αλλαζει και πειναει αρκετα οποτε 6 γευματα θα τα κανεις θες δε θες.'' πολυ δυσκολα και αυτο
..οκ δεν λεω στην προετοιμασια θα πεσει λιγο πολυ πεινα /..

thegravijia
24-12-09, 03:08
Ε τοτε μιλαμε για διαγωνισμο φαρμακων και γονιδιων αδερφε.Οχι οτι δεν μετραει η διατροφη και η προπονα αλλα απο ενα σημειο και μετα τι να λεμε.Εδω ειχα γνωστο που στα 20 του ειχε ηδη χτισμενο σωμα ειχε ξεκινησει απο τα 11 του και κατεβαινε σε αγωνες χωρις φαρμακο και σε δυο χρονια τον περασανε με αυξητικη ατομα που κανανε μονο δυο χρονια μην κοροιδευομαστε.Φαρμακι παουερ.:thumbup:

-beba-
24-12-09, 10:28
50% διατροφη - 30% ασκηση - 20% γονιδια

Συμφωνώ. Το ίδιο ψήφησα και εγώ.
Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που στα γονίδια θα έβαζα και 100%. Σίγουρα αυτό αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα. Για παράδειγμα μια φίλη μου τρώει όλη μέρα ότι μαλ...ία βρεί (γαριδάκια, πατατάκια, μπισκότα, ποπ κορν), πίνει επίσης ότι μαλ...ία κυκλοφορεί (κόκα-κόλα, αναψυκτικά, γλυκούς χυμούς, ξίδια), δεν γυμνάζεται ποτέ και είναι η τέλεια κορμάρα. Την βλέπεις και λες πως άν πάει γυμναστήριο 2 μήνες κατεβαίνει χαλαρά σε αγώνες. Πριν λίγο καιρό πήγε γυμναστήριο για μια βδομάδα. Οταν την είδαμε με μαγιώ πάθαμε όλοι πλάκα. Θα νόμιζε κανείς πως γυμνάζεται χρόνια.
Τι να πώ......................

iwvi7
24-12-09, 13:29
60% διατρ- 30% προπ - 10% γονιδ ψήφισα
βασικα νομιζω οτι εξαρταται και σε τι επίπεδο είσαι.. δηλ αν ξεκινας από το μηδεν όλα παίζουν συμαντικό ρόλο (διατροφη , προπ και γονίδια ) αν εχεις κάνει μια προσπάθεια και είσαι μέτριος αλλάζουν τα ποσοστα πιστευω τότε παιζει πιο πολυ ρόλο η διατροφη..κάπως έτσι! Για μενα πάντως (πρωσοπικά μιλώντας) ο πιο συμαντικός παράγοντας είναι η διατροφή ! :)

Littlejohn
24-12-09, 13:38
Ε τοτε μιλαμε για διαγωνισμο φαρμακων και γονιδιων αδερφε.Οχι οτι δεν μετραει η διατροφη και η προπονα αλλα απο ενα σημειο και μετα τι να λεμε.Εδω ειχα γνωστο που στα 20 του ειχε ηδη χτισμενο σωμα ειχε ξεκινησει απο τα 11 του και κατεβαινε σε αγωνες χωρις φαρμακο και σε δυο χρονια τον περασανε με αυξητικη ατομα που κανανε μονο δυο χρονια μην κοροιδευομαστε.Φαρμακι παουερ.

Ναι βέβαια υπάρχει και η άλλη άποψη. Αυτοί που τον πέρασαν αν σταματήσουν κάποια στιγμή, σε 1-2 χρόνια θα είναι λαπάδες. Ενώ ο γνωστός σου θα μπορέσει να κρατήσει το σώμα του σε καλά επίπεδα για πολύ πολύ καιρό...

Όσο πιο φυσικά χτίζεις το σώμα σου, τόσο περισσότερο θα μείνει μαζί σου. Δεν είναι δικιά μου άποψη, μόνο...

thegravijia
24-12-09, 14:05
Ναι βέβαια υπάρχει και η άλλη άποψη. Αυτοί που τον πέρασαν αν σταματήσουν κάποια στιγμή, σε 1-2 χρόνια θα είναι λαπάδες. Ενώ ο γνωστός σου θα μπορέσει να κρατήσει το σώμα του σε καλά επίπεδα για πολύ πολύ καιρό...

Όσο πιο φυσικά χτίζεις το σώμα σου, τόσο περισσότερο θα μείνει μαζί σου. Δεν είναι δικιά μου άποψη, μόνο...
λαθος ...οποιος και να σταματησει την προπονα λαπας θα γινει οχι μονο αυτος που πηρε ματζουνια.

kutsup
24-12-09, 14:36
λαθος ...οποιος και να σταματησει την προπονα λαπας θα γινει οχι μονο αυτος που πηρε ματζουνια.

Το πρόβλημα είναι ότι τα σώματα από ματζούνια συντηρούνται μόνο με ματζούνια.
Όποιος μπαίνει χοντρά στα ματζούνια δεν βγαίνει παρά μόνο όταν σταματήσει την προπόνηση. Αν αυτό διαλέγεις ο δρόμος ανοικτός και τα σκυλιά δεμένα.

Στην πράξη 30% διατροφή 40% γονίδια και 20% προπόνηση και 10% φάρμακα. Αν τα "έχεις" τα δύο πρώτα δεν χρειάζεται επιστήμη για το τρίτο. Μόνο η απλή βαριά και παραδοσιακή προπόνηση. Τα φάρμακα θα ενισχύσουν το μέγεθος αλλά όχι τίποτε το εξωπραγματικό αν δεν έχεις τα κατάλληλα γονίδια. Για να φτάσεις στο σημείο που φτάνουν οι pro θέλει πολλά άλλα γενετικά "προσόντα". Και να είστε σίγουροι ότι οι περισσότεροι από εσάς απλά δεν θα το αντέχατε και τζάμπα να σας τα έδιναν.

thegravijia
24-12-09, 14:58
Το πρόβλημα είναι ότι τα σώματα από ματζούνια συντηρούνται μόνο με ματζούνια.
Όποιος μπαίνει χοντρά στα ματζούνια δεν βγαίνει παρά μόνο όταν σταματήσει την προπόνηση. Αν αυτό διαλέγεις ο δρόμος ανοικτός και τα σκυλιά δεμένα.

Στην πράξη 30% διατροφή 40% γονίδια και 20% προπόνηση και 10% φάρμακα. Αν τα "έχεις" τα δύο πρώτα δεν χρειάζεται επιστήμη για το τρίτο. Μόνο η απλή βαριά και παραδοσιακή προπόνηση. Τα φάρμακα θα ενισχύσουν το μέγεθος αλλά όχι τίποτε το εξωπραγματικό αν δεν έχεις τα κατάλληλα γονίδια. Για να φτάσεις στο σημείο που φτάνουν οι pro θέλει πολλά άλλα γενετικά "προσόντα". Και να είστε σίγουροι ότι οι περισσότεροι από εσάς απλά δεν θα το αντέχατε και τζάμπα να σας τα έδιναν.
σαν να εχεις δικιο μου φαινεται...

zarras
24-12-09, 15:32
χαιρομαι που σχεδον ο καθενας που εχει ποσταρει εχει και διαφορετικη αποψη για το θεμα :P

Levrone
24-12-09, 16:02
για οσους κανουν για το χαβαλε θα ελεγα 40% διατροφη, 30% προπονηση , 30% γονιδια..

για Olympia και πανω θα ελεγα 40% φαρμακα, 40% διατροφη. 20% προπονηση..

αλλα μηπως στο δημοψηφισμα θα επρεπε καπου να μπει και ο υπνος? ειδικα για οσους δεν παιρνουν φαρμακα εχει τεραστια σημασια.

Levrone
24-12-09, 16:06
μηπως η τελευταια απαντηση του δημοψηφισματος ειναι λαθος?

40% διατροφη 30% ασκηση 40% γονιδια? σα να μην κανει 100 το αθροισμα! :green:

Polyneikos
24-12-09, 17:24
Παιδια τι να ψηφισω,αυτό το δημοψήφισμα δεν εχει να κανει με στανταρ παραμετρους έχει να κανει με δεδομενα διαφορετικα αλλά και τρόπος σκέψης.
Αν ας πουμε καποιος έχει τρομερα γονίδια ίσως θελει λιγότερη προσπάθεια στην προπόνηση και λιγότερο κόπο στην διατροφη..
Παράλληλα καποιος με λίγότερα γονιδιακα χαρίσματα μπορεί να προσπερασει τον πρωτο γιατί έφτυσε αίμα στην προπόνηση και στην διατροφή ηταν σκύλος.
Αν καποιος παρει φάρμακα όλα τα προηγουμενα ανατρέπονται,μια υποτυπώδης προπόνηση και διατροφή και εχεις προσπερασει και τις 2 προαναφερθεντες εκδοχές που ανέφερα με χίλια....
Βεβαια υπαρχει και η 4η εκδοχή που καποιος είναι σκύλος σε διατροφη και προπόνηση με καλα γονίδια και παράλληλα παίρνει και τα δηλητηρια και θα είναι πολύ καλύτερος από όλους τους υπολοιπους,,,,
Δεν μπορω να καταλήξω με ποσοστα,αυτα παίζουν αναλογα με τον καθενα...

crow
24-12-09, 17:45
Φαρμακο και γονιδια.

ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος να εχετε τετοια αποψη.....:weights:
Κανετε πολυ μεγαλο λαθος,το 95% παιρνουν τα κερατα τους κ μονο ενα 20% εχουν ωραιο σωμα,οι αλλοι παραμενουν ενα μαυρο χαλι....ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?
Η απαντηση ειναι απλη, δεν κανουν ουτε σοβαρη προπονηση ουτε σωστη διατροφη(δεν θα αναφερω για τα γονιδια)
Αρα τα φαρμακα ερχονται σε τελευταια μοιρα, θα πρεπει να τηρησεις τα αλλα 2 για να σε βοηθησουν κ αυτα με τη σειρα τους στην επιτευξη του στοχου σου.:bodybuilder2:

a.minidis
24-12-09, 18:03
Φαρμακο και γονιδια. φιλε μανο εχει αποδειχτη,''κατα κορον,''οτι οσοι φαγανε το παραμυθι,''έχεισ γονιδια''παρε '''φαρμακο ''',και ασε τοθσ αλλουσ να γ......νται....!!! στιν καλητερη περιπτωση,ηταν απλος ''''κομμητες'''ποθ αστραπσαν...και καηκαν!!!:shock:τελοσ αν δεν δουλεψεις σκληρα.δεν τραφεισ οπωσ πρεπει....εισαι '''καμενη υποθεση'''Σιγουρα τα φαρμακα κανουν την διαφορα,αλλα χωρις προεργασια,απλα ''''''διαφερεις''':1laugh:..προσωπικη μου αποπσει παντα,με την σχετικη οση εχω '''εμπειρια''' στο χωρο....:green:

NASSER
24-12-09, 18:10
Θα συμφωνησω με τη Ναντια γιατι ετσι εχει οπως ακριβως τα λεει!
Αρχικα πρεπει να βλεπεις πως εχεις καλη σχεση με την προπονηση με τα βαρη και το σωμα σου ανταποκρινεται.
Επειτα θα δωσεις βαση στη διατροφη που εκει θελει θυσιες για μερικους και πιθαρχεια για καποιους αλλους.
Το πακετο των δυο απο πανω συμπληρωνει το γονιδιο που ανακαλυπτεις εφοσον ασχοληθεις αρκετα!
Hulk δεν γεννηθηκε κανεις μεχρι τωρα.

Levrone
24-12-09, 19:30
μα δε διαφωνει κανεις οτι αν παιρνεις φαρμακο και δεν τρως σωστα πετας τα λεφτα σου.

το θεμα ειναι οτι τη διαφορα που θα πετυχεις στο σωμα σου με φαρμακο (και για να μην περασθει μια τετοια αντιληψη σε καποιον που διαβαζει και θεωρηθει οτι το φορουμ περναει μια τετοια ιδεα , το λεω εγω που δεν εχω σκοπο να παρω και δεν εχω παρει ποτε και ειμαι εναντια κτλ κτλ σε αυτα) δε συγκρινεται με τη διαφορα που θα πετυχεις στο σωμα σου με μια καλη διατροφη. στην πρωτη περιπτωση τα οφελη σε ποιοτητα και μαζα ειναι πολυ μεγαλυτερα.

αν δυο τυποι γυμναζονται μαζι και ο ενας κανει καλυτερη διατροφη απο τον αλλο η διαφορα τους θα ειναι ψ.

αν ομως γυμναζονται μαζι , τρωνε μαζι και ο ενας παιρνει και φαρμακο η διαφορα τους θα ειναι 5ψ.

και κακα τα ψεματα ολοι εχουμε νιωσει το σωμα μας να πιανει καποτε ταβανι, και αλλαζουμε ασκησεις και αλλαζουμε διατροφη και ολα για να ξεκολλησουμε..πιστευετε οτι με το φαρμακο πιανεις τοσο ευκολα ταβανι?

οσον αφορα τα γονιδια, εγω θεωρω οτι εχω γονιδια στα ποδια..ας πουμε.. καποιος που θα παρει φαρμακο και γονιδια να μην εχει στα ποδια εμενα με "τρωει λαχανο"..
αρα και τα γονιδια μετρανε ναι μεν, αλλα μετρανε σε μια συγκριση με τα ιδια μετρα και σταθμα..αν ο αλλος παιρνει και εγω οχι , δεν πα να μαι και γιος του Ηρακλη, ενα και το αυτο..

savage
25-12-09, 03:45
ας πω κ γω την αποψη μου επι του θεματος.
πιστευω οτι τα φαρμακα βοηθουν παρα πολυ αυτους που εχουν ηδη καποια υποδομη στο σωμα κ γυμναζονται κ τρεφονται σωστα.
τωρα κατι αλλους κατσαπλιαδες "χθεσινους" στο γυμναστηριο,αυτους ελαχιστα τους βοηθουν γιατι δεν ξερουν οχι μονο πως να τα υποστηριξουν,αλλα ουτε πως,ποτε κ τι να παρουν δεν ξερουν.Αγονται κ φερονται απο τους επιτηδιους που θησαυριζουν με την αγνοια τετοιου ειδους φελλων.Οπως ειπε κ η Ναντια το 95% παιρνει τη μανα του κ τον πατερα του απο φαρμακα κ παλι ειναι σαν αναποδο γαμωτο οι περισσοτεροι κ οχι μονον αυτο,αλλα βλεπουν εσενα που εχεις κανει την σαλατα κ το κοτοπουλο,τον καλυτερο σου φιλο να'σαι φετες κ λενε:σκεψου τι εχει παρει αυτος για να ειναι ετσι!Τα τετραπλασια απο μας θα'χει παρει.Κ δωσ'του να παρουν κ αλλα!!!

crow
25-12-09, 08:24
ας πω κ γω την αποψη μου επι του θεματος.
πιστευω οτι τα φαρμακα βοηθουν παρα πολυ αυτους που εχουν ηδη καποια υποδομη στο σωμα κ γυμναζονται κ τρεφονται σωστα.
τωρα κατι αλλους κατσαπλιαδες "χθεσινους" στο γυμναστηριο,αυτους ελαχιστα τους βοηθουν γιατι δεν ξερουν οχι μονο πως να τα υποστηριξουν,αλλα ουτε πως,ποτε κ τι να παρουν δεν ξερουν.Αγονται κ φερονται απο τους επιτηδιους που θησαυριζουν με την αγνοια τετοιου ειδους φελλων.Οπως ειπε κ η Ναντια το 95% παιρνει τη μανα του κ τον πατερα του απο φαρμακα κ παλι ειναι σαν αναποδο γαμωτο οι περισσοτεροι κ οχι μονον αυτο,αλλα βλεπουν εσενα που εχεις κανει την σαλατα κ το κοτοπουλο,τον καλυτερο σου φιλο να'σαι φετες κ λενε:σκεψου τι εχει παρει αυτος για να ειναι ετσι!Τα τετραπλασια απο μας θα'χει παρει.Κ δωσ'του να παρουν κ αλλα!!!

:thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::turtle:

flinstone
25-12-09, 13:20
40% απο το #$$%φαρμακο + 40%απο το αλλο @##φαρμακο + 20%αποτο τριτο φαρμακο#*&

η παραπανω λιστα ειναι απλα για να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας...:)

αχαχαχαχαχαχα:clap::clap::clap::clap::clap:

manos_
25-12-09, 21:24
Μου φαινετε κοροιδευετε τους εαυτους σας εδω μεσα.Οταν λεω τα φαρμακα και τα γονιδια ενοειτε οτι κανεις διατροφη και προπονηση δεν με ενδιαφερουν οι εγκεφαλικα αναπηροι που παιρνουν φαρμακα για πλακα.Απο κει και περα και βεβαια εχουν τα γονιδια να κανουν ενας με ανοιχτη πλατη θα φαινετε παντα πιο εντυπωσιακος απο εναν εκτομορφο κτλ. το bodybuilding ειναι για λιγους κατ εμε απο την αποψη οτι καποιοι οσο και να προσπαθησουν ποτε δεν φτασουν εκει που θελουν.Τωρα εσεις λετε οτι τα φαρμακα δεν κανουν διαφορα εγω εχω γνωστους που κανουν υποτιποδη διατροφη και εχουν φλεβες να πετανε σαν καλωδια.Και απο ενα σημειο και μετα εσυ πολεμας με τοξα και ο αλλος με ημιαυτοματο.Αυτα.Τα φαρμακα κανουν την διαφορα μας αρεσει η οχι.

thegravijia
25-12-09, 21:29
Μου φαινετε κοροιδευετε τους εαυτους σας εδω μεσα.Οταν λεω τα φαρμακα και τα γονιδια ενοειτε οτι κανεις διατροφη και προπονηση δεν με ενδιαφερουν οι εγκεφαλικα αναπηροι που παιρνουν φαρμακα για πλακα.Απο κει και περα και βεβαια εχουν τα γονιδια να κανουν ενας με ανοιχτη πλατη θα φαινετε παντα πιο εντυπωσιακος απο εναν εκτομορφο κτλ. το bodybuilding ειναι για λιγους κατ εμε απο την αποψη οτι καποιοι οσο και να προσπαθησουν ποτε δεν φτασουν εκει που θελουν.Τωρα εσεις λετε οτι τα φαρμακα δεν κανουν διαφορα εγω εχω γνωστους που κανουν υποτιποδη διατροφη και εχουν φλεβες να πετανε σαν καλωδια.Και απο ενα σημειο και μετα εσυ πολεμας με τοξα και ο αλλος με ημιαυτοματο.Αυτα.Τα φαρμακα κανουν την διαφορα μας αρεσει η οχι.
:thumbup:

Jeik
26-12-09, 13:33
Και εγώ συμφωνώ ότι το φάρμακο παίζει σημαντικό ρόλο σήμερα καθώς ακόμη και μικρά παιδιά για να φτιάξουν σώμα τρέχουν να πάρουν.Ωστόσο ο σάβαντζ έχει δίκιο εάν δεν έχεις υποδομή και δεν κάνεις προπόνα και διατροφή τι να τα κάνεις.Πάντως εγώ έχω πρόβλημα με γονίδια:bowdown::bowdown::bowdown: και θεωρώ ότι κια αυτό παίζει σημαντικό ρόλο.

pepeismenos karga
26-12-09, 18:39
λοιπον...καταρχας χροναι πολλα...καλα χριστουγεννα υγεια σε ολους...τωρα...να πω και εγω την αποψη μου...πως ολα παιζουν το ρολο τους...δεν θεωρω πως κατι υπερεχει του αλλου...εγω οταν λεω οτι πρεπει να αναπτυχθω μυικα λεω πρεπει να κανς σωστη προπονησηαρα δινω το 100% στην προπονηση...λεω μετα πρεπει να φαω σωστα αρα 100% στη διατροφη και τελος πρεππει να κοιμηθω σωστα...αρα σωστος υπνος...ολα συντελουν και ολα πρεπει να γινονται αρτια για να επιτευθει ενα αποτελεσμα...τα γονιδια κανουν και αυτα τη διαφορα αλλα εαν καπιος επαναπαθει σε αυτα...γι αμενα το εχασε το παιχνιδι....οσο καλα γονιδια και ενα εχεις αλλο τοσο χριαζεται να δουλευεις....δωρον αδωρον ειναι να εχεις και να μην σκιζεσαι σε διατροφη και προπονα....
τωρα αυτο για τα φαρμακα και τα φαρμακα και τα φαρμακα....σιγουρα ενα ατομο που περνει φαρμακα μπορει να κανει τ μισα και να διπλα αποτελεσματα...αλαλ σιγουρα ενα ατομο που ξεκινησε με ματζουνια και εμαθε το σωμα του με ματζουνια...τοτε αναπτυσεται μονο με ματζουνια...και μετα συνιθιζει σε αυτα και θελει περισσοτερα να αναπτυχθει και μετα περισσοτερα και μετα περισσοτερα μεχρι που ψοφαει αργα και επωδυνα...αυτο ειναι η αληθεια....ενας ομως που εχει αμθει να αναπτυσεται με πατατα και κοτοπουλο....και εχει υποδομη...γιατι η υποδομη ειναι το παν σε πολαλ πραγματα...νευρικη προσαρμογη,αναπτυξει τενοντων,μυικη μνημη κ.α...τοτε ακομα και να παρει το 1/10 που πηρε ο αλλος θα ειναι καλυτεροςκαι σιγουρα πιο υγιεις...οσο μπορει αν ειναι δηλαδη...
εμενα παντως μου τη δινει οπως το παραδειγμα που εκανε ο μανος...να γυμναζεσαι 8 χροναι και να ερχεται ενας μεσα σε 2 χροναι επειδη πηρε τα παντα και να σε νικαει...οχι γιατι ειναι καλυτερος...αλλα επειδη αντεχει ακι δεν τον νοιαζει τιποτα...επειδη σε συγκριση υπερεχει....εξαιτιας της ποσοτητας....αλλα πραγματικα δεν μου καιγεται καρφιτσα....ακομα και ετσι αυτος με την υποδομη θα φανει σε ολα...ο αλλος που δνε εχει θα παει ενα μηνα διακοπες και θα χασει 7 κιλα ενω ο αλλος μμε την υποδομη και τα χροναι προπονησης θα παει και θα χασει 2 κιλα....παραδειγματα υποτειθεμενα ειναι αυτα...
και τεσπα επειδη θα κατεβω και σε αγωνες τον μαιο στην ifbb οπως ειπα στα τζουνιορς θα τρελενομουνα εαν εχανα απο καπιον που με νικησε οχι γιατι ειναι καλυτερος αλλα επειδη εκανα 10 βδομαδες μεγαλυτερο κυκλο απο εμενα...θα νευριαζα επειδη η συκριση δεν εχει ιδους παραγοντες και εκει δεν φιανεται ο καλυτερος....αλλα η πιο μεγαλη φαρμακαποθηκη....και θελω να πω πως και εγω που ειμαι τωρα σε κυκλο εδω και 2 βδομαδες,αλλωστε δε με απασχολει να το κρυβω...ο τεραβιγια ξερει σε τι...οταν μπηκα ημουν 102 κιλα και ημουν νατουραλ...και ειμαι και 20 χρονων...και να πω και την αληθεια καμια σημαντικη διαφορα δεν βλεπω...την ιδια προπονηση κανω με τον ιδιο ζηλο...χωρις καμια αλλαγη...τα κιλα στις ασκησεις μεγαλωναν το ιδιο και πριν χωρις καμια αλλαγη...το μονο που βλεπω ειναι μεγλυτερη αντοχη στην προπονηση και τη ζυγρια που σε 2 βδομαδες εφτασα 104...
δεν πενευομαι μου τη δινει που ειμαι μεσα και θα μου λενε ολοι οτι τωρ απου εισια μεσα σηκωνεις τ απαντα ,βαζεις κιλα....αυτο μου τη σπαει ακι μου ριχνει την αυτοπεποιθηση,γιατη δνε κοιταει κανεις οτι κανω την ιδια ακριβως προπονηση...αλλα διαφερουν τ ααποτελεσματα κακα τα ψεμματα...αλλα δνε θα αφηνα ποτε καπιον να με κοροιδεψει οτι ηταν καλυτερος απο εμενα και να ξερω οτι περνει τοση αυξητικη που λεει ο λογος...και οτι δεν θα γινοταν να νικησω...οταν ολοι περνουν για τους αγωνες π.χ. δνε σε αφηνουν και εσενα να μην παρεις..ενα θες να εισαι ανταγωνιστικος..ομως ενα ολοι θελουν να παρουν δοσολογιες για να πεθανουν ας το κανουν εγω ποτε δεν θα μπρω σε αυτο το τρυπακι...σε 4 βδομαδες θα βγω και χαιρομαι παρα πολυ...και πραγματικα δεν δινω σημασια για αυτα την υγεια μου χαλαω σε ενα βαθμο...ελπιζω τον ελαχιστο δυνατο...αλαλ πραγματικα αμα πιστευα οτι με αυτα εφτασα εδω ή οτι μονο με αυτα ειμαι κατι πραγματικα δεν α μιλαγα σε κανεναν....δεν θα υπερηφανευουν για τιποτα...ακομα ενα νικαγα σε ενα αγωνα και ημουν ολο οτ χρονο μεσα,πραγματικα δεν θα μου αρεσε...δεν εισια αθλητης ετσι....εισαι πειραμα....

manos_
26-12-09, 20:16
λοιπον...καταρχας χροναι πολλα...καλα χριστουγεννα υγεια σε ολους...τωρα...να πω και εγω την αποψη μου...πως ολα παιζουν το ρολο τους...δεν θεωρω πως κατι υπερεχει του αλλου...εγω οταν λεω οτι πρεπει να αναπτυχθω μυικα λεω πρεπει να κανς σωστη προπονησηαρα δινω το 100% στην προπονηση...λεω μετα πρεπει να φαω σωστα αρα 100% στη διατροφη και τελος πρεππει να κοιμηθω σωστα...αρα σωστος υπνος...ολα συντελουν και ολα πρεπει να γινονται αρτια για να επιτευθει ενα αποτελεσμα...τα γονιδια κανουν και αυτα τη διαφορα αλλα εαν καπιος επαναπαθει σε αυτα...γι αμενα το εχασε το παιχνιδι....οσο καλα γονιδια και ενα εχεις αλλο τοσο χριαζεται να δουλευεις....δωρον αδωρον ειναι να εχεις και να μην σκιζεσαι σε διατροφη και προπονα....
τωρα αυτο για τα φαρμακα και τα φαρμακα και τα φαρμακα....σιγουρα ενα ατομο που περνει φαρμακα μπορει να κανει τ μισα και να διπλα αποτελεσματα...αλαλ σιγουρα ενα ατομο που ξεκινησε με ματζουνια και εμαθε το σωμα του με ματζουνια...τοτε αναπτυσεται μονο με ματζουνια...και μετα συνιθιζει σε αυτα και θελει περισσοτερα να αναπτυχθει και μετα περισσοτερα και μετα περισσοτερα μεχρι που ψοφαει αργα και επωδυνα...αυτο ειναι η αληθεια....ενας ομως που εχει αμθει να αναπτυσεται με πατατα και κοτοπουλο....και εχει υποδομη...γιατι η υποδομη ειναι το παν σε πολαλ πραγματα...νευρικη προσαρμογη,αναπτυξει τενοντων,μυικη μνημη κ.α...τοτε ακομα και να παρει το 1/10 που πηρε ο αλλος θα ειναι καλυτεροςκαι σιγουρα πιο υγιεις...οσο μπορει αν ειναι δηλαδη...
εμενα παντως μου τη δινει οπως το παραδειγμα που εκανε ο μανος...να γυμναζεσαι 8 χροναι και να ερχεται ενας μεσα σε 2 χροναι επειδη πηρε τα παντα και να σε νικαει...οχι γιατι ειναι καλυτερος...αλλα επειδη αντεχει ακι δεν τον νοιαζει τιποτα...επειδη σε συγκριση υπερεχει....εξαιτιας της ποσοτητας....αλλα πραγματικα δεν μου καιγεται καρφιτσα....ακομα και ετσι αυτος με την υποδομη θα φανει σε ολα...ο αλλος που δνε εχει θα παει ενα μηνα διακοπες και θα χασει 7 κιλα ενω ο αλλος μμε την υποδομη και τα χροναι προπονησης θα παει και θα χασει 2 κιλα....παραδειγματα υποτειθεμενα ειναι αυτα...
και τεσπα επειδη θα κατεβω και σε αγωνες τον μαιο στην ifbb οπως ειπα στα τζουνιορς θα τρελενομουνα εαν εχανα απο καπιον που με νικησε οχι γιατι ειναι καλυτερος αλλα επειδη εκανα 10 βδομαδες μεγαλυτερο κυκλο απο εμενα...θα νευριαζα επειδη η συκριση δεν εχει ιδους παραγοντες και εκει δεν φιανεται ο καλυτερος....αλλα η πιο μεγαλη φαρμακαποθηκη....και θελω να πω πως και εγω που ειμαι τωρα σε κυκλο εδω και 2 βδομαδες,αλλωστε δε με απασχολει να το κρυβω...ο τεραβιγια ξερει σε τι...οταν μπηκα ημουν 102 κιλα και ημουν νατουραλ...και ειμαι και 20 χρονων...και να πω και την αληθεια καμια σημαντικη διαφορα δεν βλεπω...την ιδια προπονηση κανω με τον ιδιο ζηλο...χωρις καμια αλλαγη...τα κιλα στις ασκησεις μεγαλωναν το ιδιο και πριν χωρις καμια αλλαγη...το μονο που βλεπω ειναι μεγλυτερη αντοχη στην προπονηση και τη ζυγρια που σε 2 βδομαδες εφτασα 104...
δεν πενευομαι μου τη δινει που ειμαι μεσα και θα μου λενε ολοι οτι τωρ απου εισια μεσα σηκωνεις τ απαντα ,βαζεις κιλα....αυτο μου τη σπαει ακι μου ριχνει την αυτοπεποιθηση,γιατη δνε κοιταει κανεις οτι κανω την ιδια ακριβως προπονηση...αλλα διαφερουν τ ααποτελεσματα κακα τα ψεμματα...αλλα δνε θα αφηνα ποτε καπιον να με κοροιδεψει οτι ηταν καλυτερος απο εμενα και να ξερω οτι περνει τοση αυξητικη που λεει ο λογος...και οτι δεν θα γινοταν να νικησω...οταν ολοι περνουν για τους αγωνες π.χ. δνε σε αφηνουν και εσενα να μην παρεις..ενα θες να εισαι ανταγωνιστικος..ομως ενα ολοι θελουν να παρουν δοσολογιες για να πεθανουν ας το κανουν εγω ποτε δεν θα μπρω σε αυτο το τρυπακι...σε 4 βδομαδες θα βγω και χαιρομαι παρα πολυ...και πραγματικα δεν δινω σημασια για αυτα την υγεια μου χαλαω σε ενα βαθμο...ελπιζω τον ελαχιστο δυνατο...αλαλ πραγματικα αμα πιστευα οτι με αυτα εφτασα εδω ή οτι μονο με αυτα ειμαι κατι πραγματικα δεν α μιλαγα σε κανεναν....δεν θα υπερηφανευουν για τιποτα...ακομα ενα νικαγα σε ενα αγωνα και ημουν ολο οτ χρονο μεσα,πραγματικα δεν θα μου αρεσε...δεν εισια αθλητης ετσι....εισαι πειραμα....

Καλα τα λες πεποισμενε.Οχι εμενα προσωπικα δεν με εκνευριζει το να με περναει ο αλλος με φαρμακο ειναι σαν να τρεχω με τα ποδια και αυτος με μηχανη.Και εγω οταν εκανα κυκλο 1ad με 4ad αυτα που ειδα ηταν τρελη αντοχη και ενα σταδιακο ανεβασμα σε δυναμη.Εβαλα και πολλα νερα απο τα οιστρογονα.Οταν με ρωταγανε τι παιρνεις τους ελεγα ακριβως τι δεν θα το παιξω μαγκας με ξενους ορχεις.Το μονο που θα δοκιμασω ακομα ειναι ενα γουινστρολ ετσι για να δω πως ειναι και αυτο και τελος.Δεν αξιζει ρε αντικαθιστουν την δικη σου προσπαθεια ειναι απατη εντελως και αντε εγινα σε ενα χρονο κτηνακι ε και?Ειναι πιο ωραιο να κραταει περισοτερο το ταξιδι.

a.minidis
26-12-09, 22:25
Λοιπον...το θεμα το εχω θιξει ξανα και οπως ειπα ειναι προσωπικη μου γνωμη, {{{οσο μου επιτρεπετε,να μιλω με την οποια εμπειρια εχω τοσο αγωνιστικη,οσο κ ως απλος αθλητης}}}..ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ....body,χωρις φαρμακο δεν ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!τελος!!!για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να'χεις φτασει πρωτα σε ενα επιπεδο στο οποιο εχεις εξαντληση ολα τα περιθορια που σου δινει το σωμα{{{γεννετικη,προδιαγραφες,διατροφη}},και μετα αν συνεχισεις στο χωρο πιο '''''σοβαρα"""τοτε μιλαμε για ""χημεια"",μονο και μονο τοτε θα δεις τη διαφορα του φαρμακου με το αναμενομενο αποτελεσμα!!Τωρα οι αποψεις περι:αυτος εβγαλε φλεβες σαν καλωδια ή τουμπανιασε σε ενα μηνα....ειναι κομικοτραγικο!!:green:
Αν ομως στοχος του καθενα ειναι η "παραλια"τοτε καλο ειναι:
πρωτον να μην σχολιαζει τι κανει ο αλλος!!!!!!!και στο κατω κατω ,οποιος μπορει ας το κανει με το οποιο "ρισκο""υπαρχει και να μην ψαχνει δικαιολογιες του τυπου ο αλλος πηρε'' ΑΝΤΕΡΑ" και αυτος ειναι "ΚΑΘΑΡΟς"
Δευτερον, για να μιλαμε οτι π.χ ειναι 30/40,η 60 /40 κ.τ.λ.,αν δεν υπαρχει η βασικη υποδομη ,οπως ειπαμε διατροφη,προπονιση,δεν μπορουμε να μιλαμε ποιος παραγοντας ειναι ο βασικοτερος.....:unsure::bbbiceps:

crow
26-12-09, 22:33
Λοιπον...το θεμα το εχω θιξει ξανα και οπως ειπα ειναι προσωπικη μου γνωμη, {{{οσο μου επιτρεπετε,να μιλω με την οποια εμπειρια εχω τοσο αγωνιστικη,οσο κ ως απλος αθλητης}}}..ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ....body,χωρις φαρμακο δεν ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!τελος!!!για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να'χεις φτασει πρωτα σε ενα επιπεδο στο οποιο εχεις εξαντληση ολα τα περιθορια που σου δινει το σωμα{{{γεννετικη,προδιαγραφες,διατροφη}},και μετα αν συνεχισεις στο χωρο πιο '''''σοβαρα"""τοτε μιλαμε για ""χημεια"",μονο και μονο τοτε θα δεις τη διαφορα του φαρμακου με το αναμενομενο αποτελεσμα!!Τωρα οι αποψεις περι:αυτος εβγαλε φλεβες σαν καλωδια ή τουμπανιασε σε ενα μηνα....ειναι κομικοτραγικο!!:green:
Αν ομως στοχος του καθενα ειναι η "παραλια"τοτε καλο ειναι:
πρωτον να μην σχολιαζει τι κανει ο αλλος!!!!!!!και στο κατω κατω ,οποιος μπορει ας το κανει με το οποιο "ρισκο""υπαρχει και να μην ψαχνει δικαιολογιες του τυπου ο αλλος πηρε'' ΑΝΤΕΡΑ" και αυτος ειναι "ΚΑΘΑΡΟς"
Δευτερον, για να μιλαμε οτι π.χ ειναι 30/40,η 60 /40 κ.τ.λ.,αν δεν υπαρχει η βασικη υποδομη ,οπως ειπαμε διατροφη,προπονιση,δεν μπορουμε να μιλαμε ποιος παραγοντας ειναι ο βασικοτερος.....:unsure::bbbiceps:


:thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap::toast:

Ναι βρε Τασο καλα τα λες αλλα........................Αν δεν υπηρχαν κ αυτα τα <παιδακια>που θελουν να βγουν στις παραλιες σε στυλ Colleman κ μπαλαμουτιαζονται,Πως θα βγαζαν για μεροκαματο μερικα εκατομυριακια οοοοοολοι αυτοι οι ειδημονες του τυπου γκουρου του ΒΒ?????
Ε????να πεινασουν αυτοι οι κακομοιριδες?:toast::toast::toast::green:

a.minidis
26-12-09, 22:35
:thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap::toast:

Ναι βρε Τασο καλα τα λες αλλα........................Αν δεν υπηρχαν κ αυτα τα <παιδακια>που θελουν να βγουν στις παραλιες σε στυλ Colleman κ μπαλαμουτιαζονται,Πως θα βγαζαν για μεροκαματο μερικα εκατομυριακια οοοοοολοι αυτοι οι ειδημονες του τυπου γκουρου του ΒΒ?????
Ε????να πεινασουν αυτοι οι κακομοιριδες?:toast::toast::toast::green:
χμμμμμμμ......αυτο δεν το σκεφτηκα.......!!!!:green::green::green::green::green::toast:χεχεχεχε!!

Levrone
26-12-09, 22:58
pepeismene βλεπεις μια αλλη πλευρα των πραγματων και ειναι λογικο απο τη στιγμη που θες να κατεβεις σε αγωνες..

πανω σε αυτο που λες και πανω σε αυτο που ειπε ο Μανος ειναι το θεμα με τι ειναι ευχαριστημενος ο καθενας..

και τι εννοω..ειμαι 110 κιλα (μεικτα)..καμια εκατοστη πες πανω κατω..

για τα δεδομενα της πολυκατοικιας μου ειμαι τεραστιος..για τα δεδομενα της σχολης μου ειμαι τεραστιος..σε ενα αγωνα μπορει να ειμαι μικρος..ή μεσα στο φορουμ μπορει να ειμαι μικρος..

επειδη ομως εχω νιωσει να ειμαι κομμενος και καλος και να βρισκομαι σε μια παραλια (λεμε τωρα,εγω δεν κατεβαινω σε αγωνες) και να ερθει ο τυπος που κανει μπαμ απο μακρια οτι ειναι ΑΔΟΥΛΕΥΤΟΣ αλλα "μεσα" και να με φαει λαχανο , μπορω να σου πω οτι ειναι κατι που μεσα μου ισως το σκεφτω αλλα δε θα με κανει να νιωσω ασχημα..και ξερεις γιατι? γιατι ολα ειναι μια ζυγαρια..εγω τα χω υπολογισει ετσι..ειναι τι δρομο θα επιλεξει ο καθενας..αλλα και εκτος των αλλων πως το βλεπει ο καθενας..

εμενα μ αρεσει αυτη η ζωη, μ αρεσει η προπονηση, τα βαρη , τα πειραματα στην προπονηση, η διατροφη, και ολα αυτα..η μοστρα δε μ αρεσει.. στον αλλο αρεσει να βγει σε μια παραλια με προπονηση των 2 τελευταιων μηνων της ανοιξης....ξερεις τι ξερω? οτι αν υπηρχε 8εος στο bodybuilding εμενα θα διαλεγε, οχι αυτον, και αυτο μου αρκει..εσενα (και σωστα κανεις) δε σου αρκει απο τη στιγμη που θες να κατεβεις σε αγωνες..σου αρκει να εισαι σε καλυτερη κατασταση απο ολους και να δειχνεισ καλος..λογικοτατο..ξερεις ποσοι μου λενε "αν ειχαμε το σωμα σου θα βαζαμε μια κοντη μπλουζα να βγουμε να μας δουνε να να να"..αδιαφορω..και γι αυτο αδιαφορω και για τον καθενα που θα δειξει καλυτερος απο εμενα..εσυ ομως λογικο ειναι να μην αδιαφορησεις..γιατι στη σκηνη εχει σημασια αυτο..

εγω ομως αδιαφορω για τον τυπο που με 2 μηνες θα φαινεται καλυτερος μου..και ξερεις γιατι αδιαφορω? γιατι στη δικη μου ζυγαρια δεν εχω επενδυσει ολο μου το ειναι σε μια εικονα, δε θα πιω οτι πινεται για μια εμφανιση..ετσι το ζυγισα εγω..δε θα εκθεσω την υγεια μου για μαι παραλια και για μια γκομενα..εχω την προσωπικοτητα μου , και οπως εχω ξαναπει τα βαρη ειναι τροπος ζωης. και οπως εγραψες και εσυ αυτοι οι τυποι δε θα υπαρχουν του χρονου.. ναι ειναι καλα αλλα το μονο που θα παρουν απο μενα ειναι ο χλευασμος μου..και τους θεωρω και προσβολη για οσους κανουν bbing..

και επισης κατ εμε bbing δεν κανει μονο ο Ηλιας ή ο Cutler ή ο φιλος ο Μινιδης ή εσυ, αλλα και ο τεραβιγιας , και εγω, και ο Μανος γιατι bbing ειναι ο τροπος ζωης..προσωπικα ερχονται κατι βλαμμενοι και με ρωτανε σα χανοι "δηλαδη εσυ εισαι bber?" και ξερεις τι απανταω? "ναι ειμαι"..

αρα τα καλωδια που λεει ο Μανος λιγο με νοιαζουν..καλα το λεει , αλλα στο δικο μου μυαλο δε μετρανε..ας ερθει ο τυπος με τα καλωδια να συζητησουμε..να δουμε ποιος θα ξεφτιλισει ποιον..:thumbup:

thegravijia
26-12-09, 23:12
Λοιπον...το θεμα το εχω θιξει ξανα και οπως ειπα ειναι προσωπικη μου γνωμη, {{{οσο μου επιτρεπετε,να μιλω με την οποια εμπειρια εχω τοσο αγωνιστικη,οσο κ ως απλος αθλητης}}}..ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ....body,χωρις φαρμακο δεν ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!τελος!!!για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να'χεις φτασει πρωτα σε ενα επιπεδο στο οποιο εχεις εξαντληση ολα τα περιθορια που σου δινει το σωμα{{{γεννετικη,προδιαγραφες,διατροφη}},και μετα αν συνεχισεις στο χωρο πιο '''''σοβαρα"""τοτε μιλαμε για ""χημεια"",μονο και μονο τοτε θα δεις τη διαφορα του φαρμακου με το αναμενομενο αποτελεσμα!!Τωρα οι αποψεις περι:αυτος εβγαλε φλεβες σαν καλωδια ή τουμπανιασε σε ενα μηνα....ειναι κομικοτραγικο!!:green:
Αν ομως στοχος του καθενα ειναι η "παραλια"τοτε καλο ειναι:
πρωτον να μην σχολιαζει τι κανει ο αλλος!!!!!!!και στο κατω κατω ,οποιος μπορει ας το κανει με το οποιο "ρισκο""υπαρχει και να μην ψαχνει δικαιολογιες του τυπου ο αλλος πηρε'' ΑΝΤΕΡΑ" και αυτος ειναι "ΚΑΘΑΡΟς"
Δευτερον, για να μιλαμε οτι π.χ ειναι 30/40,η 60 /40 κ.τ.λ.,αν δεν υπαρχει η βασικη υποδομη ,οπως ειπαμε διατροφη,προπονιση,δεν μπορουμε να μιλαμε ποιος παραγοντας ειναι ο βασικοτερος.....:unsure::bbbiceps:

αν μπορεις καποια στιγμη γραψε ενα αρθρο για τις αποψεις περι προπονησεις διατροφη κτλ .για να μαθαινουμε και μεις οι νεωτεροι...
γιατι καλο ειναι να λεμε για να το δουμε πιο σοβαρα πρεπει να φθασουμε στα γενετικα μας ορια natural αλλα το θεμα για τους περισσοτερους ειναι πως φθανυμε εκει....οποτε αν θες και εχεις χρονο γραψε καποια συγκεκριμενα πραγματα για την προπονηση - διατροφη κτλ

Levrone
26-12-09, 23:16
αν μπορεις καποια στιγμη γραψε ενα αρθρο για τις αποψεις περι προπονησεις διατροφη κτλ .για να μαθαινουμε και μεις οι νεωτεροι...
γιατι καλο ειναι να λεμε για να το δουμε πιο σοβαρα πρεπει να φθασουμε στα γενετικα μας ορια natural αλλα το θεμα για τους περισσοτερους ειναι πως φθανυμε εκει....οποτε αν θες και εχεις χρονο γραψε καποια συγκεκριμενα πραγματα για την προπονηση - διατροφη κτλ

χαχαχαχαχαχα
ε ημουν σιγουρος ρε φουστη μου οτι θα το πεταξεις! και λεω "πως και δεν το χει ριξει τοσην ωρα???" χαχαχαχαχα!!! αν ειναι δυνατον!!! αιωνιος τεραβιγια!!!

συμφωνω ομως! καλα το λες!!!

thegravijia
26-12-09, 23:24
χαχαχαχαχαχα
ε ημουν σιγουρος ρε φουστη μου οτι θα το πεταξεις! και λεω "πως και δεν το χει ριξει τοσην ωρα???" χαχαχαχαχα!!! αν ειναι δυνατον!!! αιωνιος τεραβιγια!!!

συμφωνω ομως! καλα το λες!!!
περιμενα την καταλληλη στιμγη.χχαχα

pepeismenos karga
27-12-09, 01:34
εχεις δικιο λεβρον....αλλα εγω μιλουσα ειδικα μονο για τους αγωνες για αγωνιστικο bodybuilding...εννοουσα πως θα μου την εδινε εαν εχανα απο καπιον που πηρε μεγαλυτερη ποσοτητα σε φαρμακα μονο και μονο για να με νικησει....στο δρομο ,στην παραλια ,σε ενα κλαμπ ουτε και με νοιαζει να ειμαι καλυτερος απο καπιον...αυτο ειναι πολυ εγωιστικο...ασ ειναι ολοι τεραστιοι και ασ ειναι οπως ειναι δνε με νοιαζει...δεν κανω κατι για να διεχτω...το κανω γιατι εχω τρελλα απο μικρο παιδι...και ουτε καν δειχνομαι...οι μισοι φιλοι μου λενε πως αμα ημουν σαν και εσενα μονο αμανικο θα φορουσα παντου.....και εγω φοραω μακρυμανικα....γιατι δεν θελω να προκαλω,ουτε να επιδυκνυομαι....θα δειχνομαι μονο εκει που πρπει και πουθενα αλλου...δηλαδη αμα δει καπιος εναν ποδοσφαιριστη θα πρπει οτυπος να κανει τριπλες οπου παει σε καφετεριες και τ αλοιπα??αυτα ειναι αισχος...εγω το κανω μονο για εμενα...το αν αρεσει...ή δεν αρεσει δικαιωμα του καθενος ειαναι...σε οπιον αρεσω...εγω ξεχωριζω για εμενα ετσι....αλαλ χωρις να περηφανευομαι για αυτο,ουτε να το παιζω εξυπνος,ουτε να ειμαι εγωιστης...προσπαθω να χαιρομαι τη καθε στιγμη γυμναστικης και να προσπαθω να γινομαι καλυτερος για εμενα χωρις να κοιταω τον διπλα ή τον παραδιπλα....ο εαυτος ειναι ο πιο δυσκολος αντιπαλος....και αυτος προσπαθω να νικαω καθε φορα...

δεν με νοιαζει εαν καπιος παρει τοσα ή ακομη τοσα μονο για μου δειχτει ή για να μου την πει καλα κανει...δεν με απασχολει...ουτε και στους αγωνες και αυτο ξεκαθαριζω πως δεν το κανω γιατι το θελω τοσο πολυ...αλαλ εξαιτιας της ανταγωνιστικοτητας,επειδη θελω να δω εαν αξιζω κατι...για το οοιο εχω φτυσει αιμα...στην κυριολεξια και ας ειμαι 20....γιατι πραγματικα λιωνω...για να ειμαι σε κατι καλος....αλαλ ποτε δεν χαλασω τοσο την υγειαγια να κανω κατι...αλλα θα δουλεψω και θα κοοπιασω ακομη περισσοτερο...και ακομη εαν χασω απο καπιον καλυτερο στα τζουνιορ...ακομη και εαν εχει παρει περισσοτερα δεν θα παω να παρω και εγω τοσα για να γινει καλυτερος αλλα θα προσπαθησω ακομη περισσοτερο εγω για να νικησω την επομενη....στα ευκολα δεν φαινεσαι...στα δυσκολα ανταμειβεσαι ψυχολογικα και ηθικα και ειναι ακομα καλυτερο απο ενα κυπελλο για μενα....και τελος για την παραλια δεν θα επερνα ποτε κατι γι ανα δειχτω...στο αβαταρ μου ειμαι 17 χρονων...και ζητημα να επερνα τοτε μια πρωτεινη...και ημουν ετσι...γιατι επειδη γυμναζομουν καθε μερα...και αυτο ειναι ανταμοιβη....ποτε δεν θα ηθελα να ειχ αμονο μια εικονα για να δειχνομαι...η εικονα φευγει ακι ερχεται οποτε θελεις.....το ειναι μενει για παντα ομως και για μενα αυτο ειναι πολυ σημαντικοτερο απο 40 κιλα μυς...καλο ειναι να εχουμε μυαλο και οχι μονο μυς....

NASSER
27-12-09, 02:06
Παιδια καλο θα ηταν να παραλειψουμε τον παραγοντα ''φαρμακα'' και ''αγωνιστικο'' γιατι ειναι μια εξαιρεση και μη φυσιολογικη αντιμετωπιση των πραγματων.
Ας μείνουμε στους στοχους που θα μπορουσε να πετυχει ο οποιοσδηποτε μπαινει στο γυμναστηριο και κανει τις απαραίτητες προϋποθέσεις για ενα καλο σωμα.

a.minidis
27-12-09, 17:24
Παιδια καλο θα ηταν να παραλειψουμε τον παραγοντα ''φαρμακα'' και ''αγωνιστικο'' γιατι ειναι μια εξαιρεση και μη φυσιολογικη αντιμετωπιση των πραγματων.
Ας μείνουμε στους στοχους που θα μπορουσε να πετυχει ο οποιοσδηποτε μπαινει στο γυμναστηριο και κανει τις απαραίτητες προϋποθέσεις για ενα καλο σωμα.

Εδω συμφωνο απολυτα μαζι σου,αλλα αναφερθηκα στο θεμα.γιατι οντως πηγε ''αλλου''η συζητηση........και στην τελικη για να το''' κλεισω'''οσα πιο ''πολλα χωσεις'''τοσα θα παρεις με οποιο τιμημα υπαρχει ....... υγειας:-( κ ........οικονομικο!!!:weights:

a.minidis
27-12-09, 17:35
αν μπορεις καποια στιγμη γραψε ενα αρθρο για τις αποψεις περι προπονησεις διατροφη κτλ .για να μαθαινουμε και μεις οι νεωτεροι...
γιατι καλο ειναι να λεμε για να το δουμε πιο σοβαρα πρεπει να φθασουμε στα γενετικα μας ορια natural αλλα το θεμα για τους περισσοτερους ειναι πως φθανυμε εκει....οποτε αν θες και εχεις χρονο γραψε καποια συγκεκριμενα πραγματα για την προπονηση - διατροφη κτλ



Το να γραψω ''αοριστα'' φιλε μου καποια προπονηση,η διατροφη....δεν εχει κανενα οφελος,γιατι απλουστατα πρεπει να ξερεις κ να γνωριζεις το ατομο που προκειται να ασχοληθεις μαζι του.
Ειναι κοροιδια να σου πω κανε αυτο ή το αλλο χωρις να εχουμε μιλησει ποτε κ χωρις να ξερω τις ιδιαιτεροτητες του σωματος-οργανισμου σου.Εχω μαθει να ειμαι επαγγελματιας κ οχι παπαγαλος οπως κανουν οι περισσοτεροι για να συνεχιζετε κ να υπαρχει αυτος ο φαβλος κυκλος της παραπληροφορησης,
Με αποτελεσμα ο καθενας να νομιζει οτι οι μισοι ηρθαν απο '''το διαστημα':bodybuilder2:''και οι αλλοι μισοι ειναι οι ..γα.......ω,''γκουρου''!!!!!! :confused:

thegravijia
27-12-09, 17:48
Το να γραψω ''αοριστα'' φιλε μου καποια προπονηση,η διατροφη....δεν εχει κανενα οφελος,γιατι απλουστατα πρεπει να ξερεις κ να γνωριζεις το ατομο που προκειται να ασχοληθεις μαζι του.
Ειναι κοροιδια να σου πω κανε αυτο ή το αλλο χωρις να εχουμε μιλησει ποτε κ χωρις να ξερω τις ιδιαιτεροτητες του σωματος-οργανισμου σου.Εχω μαθει να ειμαι επαγγελματιας κ οχι παπαγαλος οπως κανουν οι περισσοτεροι για να συνεχιζετε κ να υπαρχει αυτος ο φαβλος κυκλος της παραπληροφορησης,
Με αποτελεσμα ο καθενας να νομιζει οτι οι μισοι ηρθαν απο '''το διαστημα':bodybuilder2:''και οι αλλοι μισοι ειναι οι ..γα.......ω,''γκουρου''!!!!!! :confused:
ναι αλλα καπως πρεπει να μαθουμε και μεις 5 πραγματα...
πολλα παιδια κρατανε ημερολογιο απ τις προπονησεις τους - διατροφης τους κτλ εδω http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=36 και εχουν αρκετες πληροφοριες για αυτους,..οποτε αν θες γραψε εκει κατι ...

να και το δικο μου ημερολογιο.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4937&page=12
καθε συμβουλη δεκτη

Polyneikos
27-12-09, 18:23
Kανω μια παρενθεση γιατί βγαινουμε οφ τόπικ......
Bασιλη στο είχε ξανααναφερει και αλλος που του ζηταγες να σε βοηθησει,βαλε φωτό αν θες συγκεκριμενες οδηγιες...Η βοηθεια από το νετ είναι πολύ ιδιαιτερη,πόσο μαλιστα όταν καποιος δεν εχει εικόνα από τον καθενα που ανοιγει ημερολογιο και ζηταει παραλληλα την βοηθεια αλλων.
Το αναφερω γιατί ο Τασος σε αυτό εχει δίκιο,δεν μπορεί καποιος να παρει καρμπον ενα πρόγραμμα από έναν αθλητη και αντιγραφωντας το να περιμενει να γίνει σαν και αυτον...Που ξερει τις αδυναμίες σου,τα σημεια που θελεις μεγαλύτερη βαρύτητα κια γενικότερα τις ιδιαιτερότητες σου;;
Εξαλλου ρε παιδια,αντε και να σας δωσει καποιος ένα πρόγραμμα,τι περιμενετε να δείτε ,τα μυστικα του κρατους,ή τιποτα ειδικες ασκήσεις-θαυμα,τα μυστικα είναι γνωστα,υπομονή,επιμονη,πειθαρχία,συνεχεια,συστημα,
αυτα χτίζουν κορμια και χρίζουν πρωταθλητες ,εκτός αν περιμενετε τίποτα ειδικες ασκήσεις που εγω προσωπικα δεν εχω δει από αθλητες που ετοιμάζονται και μαλιστα με αξιωσεις...Stick to basics !!

a.minidis
28-12-09, 18:03
Kανω μια παρενθεση γιατί βγαινουμε οφ τόπικ......
Bασιλη στο είχε ξανααναφερει και αλλος που του ζηταγες να σε βοηθησει,βαλε φωτό αν θες συγκεκριμενες οδηγιες...Η βοηθεια από το νετ είναι πολύ ιδιαιτερη,πόσο μαλιστα όταν καποιος δεν εχει εικόνα από τον καθενα που ανοιγει ημερολογιο και ζηταει παραλληλα την βοηθεια αλλων.
Το αναφερω γιατί ο Τασος σε αυτό εχει δίκιο,δεν μπορεί καποιος να παρει καρμπον ενα πρόγραμμα από έναν αθλητη και αντιγραφωντας το να περιμενει να γίνει σαν και αυτον...Που ξερει τις αδυναμίες σου,τα σημεια που θελεις μεγαλύτερη βαρύτητα κια γενικότερα τις ιδιαιτερότητες σου;;
Εξαλλου ρε παιδια,αντε και να σας δωσει καποιος ένα πρόγραμμα,τι περιμενετε να δείτε ,τα μυστικα του κρατους,ή τιποτα ειδικες ασκήσεις-θαυμα,τα μυστικα είναι γνωστα,υπομονή,επιμονη,πειθαρχία,συνεχεια,συστημα,
αυτα χτίζουν κορμια και χρίζουν πρωταθλητες ,εκτός αν περιμενετε τίποτα ειδικες ασκήσεις που εγω προσωπικα δεν εχω δει από αθλητες που ετοιμάζονται και μαλιστα με αξιωσεις...Stick to basics !!:clap::clap::clap::thumbup::thumbup:

D.ANTONIADIS
01-01-10, 23:17
O FILOS MOY TASOS EIPE KAPOTE O ATHLITISMOS EINAI KATI KALO GIA TOYS ANTHROPOUS O PROTATHLITISMOS EINAI H DIASTROFI TOY ATHLITISMOU, ARA PROTA XTIZOUME TO KORMI MAS META VASI GONIDION PERNAME STO EPOMENO STADIO, KAI EKI TO PAIXNIDI ALLAZI OTI DINIS AYTO PERNIS STIN ZOI APLA TA GRAMATA GIA NA GINIS NUMERO 1 PREPEI NA TO EXEIS, ARA 70% DIATROFI 15% PROPONISI 15% GONIDIA GIA SOMA ATHLITIKO ,GIA PROTATHLITES TA DEDOMENA ALLAZOUN $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

albertob30
02-01-10, 01:54
O FILOS MOY TASOS EIPE KAPOTE O ATHLITISMOS EINAI KATI KALO GIA TOYS ANTHROPOUS O PROTATHLITISMOS EINAI H DIASTROFI TOY ATHLITISMOU, ARA PROTA XTIZOUME TO KORMI MAS META VASI GONIDION PERNAME STO EPOMENO STADIO, KAI EKI TO PAIXNIDI ALLAZI OTI DINIS AYTO PERNIS STIN ZOI APLA TA GRAMATA GIA NA GINIS NUMERO 1 PREPEI NA TO EXEIS, ARA 70% DIATROFI 15% PROPONISI 15% GONIDIA GIA SOMA ATHLITIKO ,GIA PROTATHLITES TA DEDOMENA ALLAZOUN $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

+10000000000 :thumbup: ααα μπραβο!! σωστοτατο

Panoz
08-01-10, 20:13
Φαρμακο και γονιδια.


Πολλα φορουμ διαβαζεις φιλε.

βγες κ λιγο εξω να δεις τι γινεται.

φιλικα.

KATERINI 144
08-01-10, 21:42
που διαφωνεις Panoz ?! σαν δεδομένο θεωρούμε πως κάποιος κανει προπόνηση και σωστή διατροφή, απο εκει και μετα ειναι αυτα που λεει ο μανος, τωρα εσυ αν διαφωνεις πες μας τη γνωμη σου και ασε ποσα φορουμ διαβαζει.....

συμφωνώ με D.ANTONIADIS που δίνει ποιο ολοκληρωμένη απάντηση.






http://www.forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8014&d=1261655918

drago
08-01-10, 22:15
που διαφωνεις Panoz ?! σαν δεδομένο θεωρούμε πως κάποιος κανει προπόνηση και σωστή διατροφή, απο εκει και μετα ειναι αυτα που λεει ο μανος, τωρα εσυ αν διαφωνεις πες μας τη γνωμη σου και ασε ποσα φορουμ διαβαζει.....

συμφωνώ με D.ANTONIADIS που δίνει ποιο ολοκληρωμένη απάντηση.






http://www.forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8014&d=1261655918

φωτη, ειναι πραγματικο αυτο??? πολυ διαφορα ρε μαν!!!

KATERINI 144
08-01-10, 22:17
ναι πραγματικο, ειναι ο μασταφα μοχαμαντ.

sTeLaKoS
08-01-10, 22:27
Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Πωω... δεν έμειναν ώμοι, πλάτη.. τπτ. Αυτός έχασε 50 κιλά

KATERINI 144
08-01-10, 22:38
ρε'σεις τη φωτογραφια αυτη την εβαλε ο τεραβιγιας δυο σελιδες ποιο πισω, τωρα τη βλεπετε?!
ενταξει αυτο ειναι και ακραίο, τα παράτησε εντελως ο μαχαμαντ, δειτε τον λεβρον

http://www.fisicoculturismo.com.es/images/kevin-levrone-culturismo-entrenamientos.jpg

http://www.muscle.com.au/ALI/levrone_1.jpg

drago
08-01-10, 22:42
Το να γραψω ''αοριστα'' φιλε μου καποια προπονηση,η διατροφη....δεν εχει κανενα οφελος,γιατι απλουστατα πρεπει να ξερεις κ να γνωριζεις το ατομο που προκειται να ασχοληθεις μαζι του.
Ειναι κοροιδια να σου πω κανε αυτο ή το αλλο χωρις να εχουμε μιλησει ποτε κ χωρις να ξερω τις ιδιαιτεροτητες του σωματος-οργανισμου σου.Εχω μαθει να ειμαι επαγγελματιας κ οχι παπαγαλος οπως κανουν οι περισσοτεροι για να συνεχιζετε κ να υπαρχει αυτος ο φαβλος κυκλος της παραπληροφορησης,
Με αποτελεσμα ο καθενας να νομιζει οτι οι μισοι ηρθαν απο '''το διαστημα':bodybuilder2:''και οι αλλοι μισοι ειναι οι ..γα.......ω,''γκουρου''!!!!!! :confused:

καπως ετσι ηταν και η απαντηση ενος εμπειρου PFer σε ξενο φορουμ. γινοταν μια συζητηση σχετικα με το αν θα πρεπει να τειρουνται τα ποσοστα βαρους σε ενα προγραμμα, δλδ αν πρεπει να ακολουθεις τα κιλα που σου βγαζει το εξελοφυλο η να βαζεις οτι νομιζεις κλπ.

και λεει ο τυπος: τα προγραμματα ολα ειναι απλα μπουσουλες και τπτ παραπανω. τα κιλα που βγαζουν ειναι απλα ενδεικτικα. γιατι το κολοεξελοφυλο δεν ξερει αν εισαι 20 η 40 ετων, δεν ξερει αν εφαγες σωστα, δεν ξερει αν κοιμηθηκες καλα η αν κοιμασε 4ωρα για 5 μερες.

και πραγματι ετσι ειναι. δεν χρειαζεται και πολυ φιλοσοφια τελικα. αλιως θα περναμε ολοι το χαρτι του σβαντσεκεικερ και θα γινομασταν σαν αυτον.

σχετικα με τα φαρμακα, ειναι αποριας αξιο πως εκφερουν γνωμη ατομα γι το πως και τι τη στιγμη που στο φορουμ υπαρχουν αγωνιστικοι, με πολλες η λιγοτερες περγαμινες. και αντι τα ατομα να ρωτανε καθονται και γραφουν τη γνωμη τους κλπ, ως τι ακριβως???

γενικα νομιζω και ολο το poll ειναι λαθος. ποιος νοιαζεται για την αποψη του καθενα για το πως φτιαχνεται εκα κανο σωμα? το πως φτιαχνεται ενα καλο σωμα μπορουν να μας το πουν μονο αυτοι που το εχουν. και πως πας στους αγωνες και στο ολυμια και οπου ναναι μπορουν να το πουν αυτοι που εχουν παει.

και τελος, το να λεμε οτι ειναι μονο φαρμακα για γονιδια ειναι τουλαχιστον προσβλητικο γι αυτους που κατεβαινουν σε αγωνες που ναι μεν περνουν φαρμακι, αλλα εχουν φαει και σκατα τη μιση τους ζωη στο γυμναστηριο να σηκωνουν σιδερα.

γι αυτο μου φαινεται οτι ενω εχουμε αγωνιστικους στο φορουμ με τεραστια γνωση και εμπειρια οι μισοι γραφουν πολυ λιγο. και χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την αισθηση οτι καθονται παραθυρο και γελανε μ'αυτα που γραφουμε...

KATERINI 144
08-01-10, 22:49
γι αυτο μου φαινεται οτι ενω εχουμε αγωνιστικους στο φορουμ με τεραστια γνωση και εμπειρια οι μισοι γραφουν πολυ λιγο. και χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την αισθηση οτι καθονται παραθυρο και γελανε μ'αυτα που γραφουμε...η δεν τα διαβαζουν καθολου και κοιτανε μονο ποσα ποστ υπάρχουν στις φωτογραφίες τους............ :welcome:

drago
08-01-10, 22:51
η δεν τα διαβαζουν καθολου και κοιτανε μονο ποσα ποστ υπάρχουν στις φωτογραφίες τους............ :welcome:

:rolf::rolf::rolf::rolf:

TRIANTAFYLLOU
09-01-10, 02:08
έτσι είναι παιδια δυστυχώς ναρκισισμός και ββ πάνε μαζί αλλα όλα τα δάχτυλα δεν είναι το ίδιο είναι τι παιδεία έχει ο καθενας και πως το διαχειρίζετε αυτο που κάνει πάνω απ όλα είναι το μυαλό που κουβαλάει ο καθενας
και όπως εχω πεί η λεβεντια του σωματος δεν μένει για πάντα αλλα της ψυχής και μετραει η ποιότητα ανθρώπου και όχι το κρέας .

υπάρχουν αθλητες που όταν χάνουν τους μυς δεν είναι τίποτε δεν εμπνέουν σεβασμό και άλλοι τους σέβεσαι όπως και να είναι και ενα παραδειγμα μόνο θα αναφερω τον σπύρο τον μπουρνάζο απλα ενδεικτικα χωρις να θελω να θίξω κανεναν εχουμε πολλους αξιόλογους ανθρωπους αλλα ο σπύρος ενω είχε το μεγαλύτερο όνομα στο ελληνικό ββ , παρεμεινε άνθρωπος πάνω απ όλα και απλος και εμπνεει σεβασμό και ας μην ειναι όπως παλια .

επίσης δεν αμφισβητούμε την ύπαρξη φαρμάκων στο ββ και στον αθλητισμ'ό γενικότερα αλλα αυτα αν δεν δουλέψεις δεν σε κάνουν απο μόνα τους πρωταθλητή και εφόσον όλοι πέρνουν πάλι θα ξεχωρίσει το ταλέντο και ό καλύτερος .

και να ξέρετε κανένας πραγματικά έμπειρος δεν γελάει με τήν άγνοια των περισσοτέρων όλοι κάπως ξεκίνησαν απο το μηδέν και οι γνώσεις ήρθαν με τον καιρό εκτός αυτων που είναι κακοπροαίρετοι

και να μην ξεχνάμε ότι ενω ο αθλητισμός είναι μια επένδυση για την υγεία στον πρωταθλητισμό η υγεία έρχετε σε δεύτερη μοίρα πρώτη έρχετε η νίκη με ότι αυτο συνεπάγεται.

και γι αυτο δεν θα λέτε για αγωνιστικούς η μη έχει να κάνει με χαρακτήρα και ποιότητα ανθρώπου όλα τα δάχτυλα δεν είναι το ίδιο και η συμμετοχή στο φόρουμ είναι και θεμα χρόνου και υποχρεώσεων που έχει ο καθενας δεν σημαίνει δηλαδή ότι είναι σνόμπ η απαξιωτικός , αλλα δυστυχώς επειδη είναι το άθλημά μας έτσι που φαίνετε και χτυπάει στο μάτι , προσελκύει και πολλα ψωνια τι να κάνουμε

manos_
09-01-10, 02:18
Πολλα φορουμ διαβαζεις φιλε.

βγες κ λιγο εξω να δεις τι γινεται.

φιλικα.

Πολυ σινεμα βλεπεις φιλε.Κατσε και ψαξε λιγο σοβαρα τι κανει την διαφορα απο ενα σημειο και μετα και πως παιδακια με χερι γκομενας γινονται αρνολντ.Τι νομιζετε οτι κανουν τα κτηνη 140 κιλων κανουν την μυστικη προπονηση της νασα η ειναι θαυματα της φυσης.Φαρμακο και παλι φαρμακο ειναι σαν να τρεχει ο ενας με φιατακι και ο αλλος με φεραρικο.Πειθαρχεια σε τροπο ζωης την θεωρω δεδομενη δεν την αναφερω καν.
Φιλικα.

manos_
09-01-10, 02:22
ρε'σεις τη φωτογραφια αυτη την εβαλε ο τεραβιγιας δυο σελιδες ποιο πισω, τωρα τη βλεπετε?!
ενταξει αυτο ειναι και ακραίο, τα παράτησε εντελως ο μαχαμαντ, δειτε τον λεβρον

http://www.fisicoculturismo.com.es/images/kevin-levrone-culturismo-entrenamientos.jpg

http://www.muscle.com.au/ALI/levrone_1.jpg

Που και παλι στανταρακι κατι περνει εδω ε απλα καμια σχεση με την φαρμακαποθηκη που ηταν παλια.

a.minidis
09-01-10, 02:24
O FILOS MOY TASOS EIPE KAPOTE O ATHLITISMOS EINAI KATI KALO GIA TOYS ANTHROPOUS O PROTATHLITISMOS EINAI H DIASTROFI TOY ATHLITISMOU, ARA PROTA XTIZOUME TO KORMI MAS META VASI GONIDION PERNAME STO EPOMENO STADIO, KAI EKI TO PAIXNIDI ALLAZI OTI DINIS AYTO PERNIS STIN ZOI APLA TA GRAMATA GIA NA GINIS NUMERO 1 PREPEI NA TO EXEIS, ARA 70% DIATROFI 15% PROPONISI 15% GONIDIA GIA SOMA ATHLITIKO ,GIA PROTATHLITES TA DEDOMENA ALLAZOUN $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$:thumbup:

NASSER
09-01-10, 02:35
Πραγματικα η απαντηση Διονυση(Τασου) εκφραζει την πραγματικοτητα. Και γιατι στην Ελλαδα δεν ειμαστε οπως στο εξωτερικο? Απλα επειδη και το βιοτικο επιπεδο ειναι πιο χαμηλο. Πιο ευκολα διαθετει ενας Αμερικανος 100€ παρα ενας Ελληγνας.

savage
09-01-10, 03:01
ρε'σεις τη φωτογραφια αυτη την εβαλε ο τεραβιγιας δυο σελιδες ποιο πισω, τωρα τη βλεπετε?!
ενταξει αυτο ειναι και ακραίο, τα παράτησε εντελως ο μαχαμαντ, δειτε τον λεβρον

http://www.fisicoculturismo.com.es/images/kevin-levrone-culturismo-entrenamientos.jpg

http://www.muscle.com.au/ALI/levrone_1.jpg

πραγματικα,το σωμα του του levrone παροτι εξακολουθει να ειναι καταπληκτικο,απεχει σε ογκο ετη φωτος,σε σχεση με την 1η φωτο.
πως να μην πιστεψεις οτι τα φαρμακα κανουν την διαφορα σε αυτο το επιπεδο.
δεν φτανεις σε επιπεδο ολυμπια,αν δεν εισαι χιλιοτρυπημενος,κακα τα ψεμματα.
απλα εκει που εγω ενισταμαι ειναι οταν βλεπω ατομα να τρυπιουνται κ να μην τους φαινεται κ ολας. γιατι οπως κ να'χει,επειδη πηρες λιγο ντεκα το χειμωνα κ λιγο winstrol το καλοκαιρι,δεν σημαινει οτι θα φτιαξεις κ σωμα,κυριε χ γυμναστηριακε.

Polyneikos
09-01-10, 10:41
manos_ : Που και παλι στανταρακι κατι περνει εδω ε απλα καμια σχεση με την φαρμακαποθηκη που ηταν παλια.

:thumbup::thumbup:

Aντε δείτε τον τεραστιο πως είχε γίνει και αυτός :

45gT5fu5PKU

-beba-
09-01-10, 10:55
και όπως εχω πεί η λεβεντια του σωματος δεν μένει για πάντα αλλα της ψυχής και μετραει η ποιότητα ανθρώπου και όχι το κρέας .


:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

kutsup
09-01-10, 11:42
γι αυτο μου φαινεται οτι ενω εχουμε αγωνιστικους στο φορουμ με τεραστια γνωση και εμπειρια οι μισοι γραφουν πολυ λιγο. και χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την αισθηση οτι καθονται παραθυρο και γελανε μ'αυτα που γραφουμε...

Το ότι κάποιος κατεβαίνει σε αγώνες δε σημαίνει και πολλά. Μην παραμυθιάζεσαι. Για να κάνεις χρήση ΑΑΣ θέλει και κάποια παιδεία αλλιώς θα το φας το κεφάλι σου. Μέχρι κάποιο επιπέδο (στο 95% των ελληνικών αγώνων) μπορείς να φτάσεις με πολλούς τρόπους. Άλλος παίρνει τον σκασμό κι άλλος παίρνει εντελώς αστείες ποσότητες. Κι όμως θα δεις ότι σαν εξωτερικό αποτέλεσμα δεν διαφέρουν. Απλά οι πιθανότητες να την πατήσει ο πρώτος αυξάνονται ραγδαία.

savage
09-01-10, 11:54
:thumbup::thumbup:

Aντε δείτε τον τεραστιο πως είχε γίνει και αυτός :

45gT5fu5PKU

oχι ρε φιλε!!!! τι λες τωρα???? :shock::shock::shock::shock::shock:
:shock::shock::shock::shock::shock:
εδω ειναι απλα ενας καλα γυμνασμενος ανθρωπος,με μια μετρια γραμμωση. δεν εχει σχεση καν,με την ανωθεν φωτο!!!:(:unsure: πω πω

D.ANTONIADIS
09-01-10, 16:53
O ARNOLD IPE KAPOTE OTI EAN DOSIS FARMAKA SE ENA KANIS DEN THA GINI POTE DOPERMAN, TO EXEIS H DEN TO EXEIS.AN HTAN MONO FARMAKA TOTE GIATI OLOI MAS DEN IMASTE ARNOLD,YATES,COLEMAN,CUTLER.

GEORGEXX1
09-01-10, 17:18
O ARNOLD IPE KAPOTE OTI EAN DOSIS FARMAKA SE ENA KANIS DEN THA GINI POTE DOPERMAN, TO EXEIS H DEN TO EXEIS.AN HTAN MONO FARMAKA TOTE GIATI OLOI MAS DEN IMASTE ARNOLD,YATES,COLEMAN,CUTLER.

Δεν θελουμε μωρε γιατι πρεπει να
αγοραζουμε καθε μηνα κανουργια ρουχα.
:shock::shock::shock:

albertob30
09-01-10, 17:23
Δεν θελουμε μωρε γιατι πρεπει να
αγοραζουμε καθε μηνα κανουργια ρουχα.
:shock::shock::shock:

+1000 :green:

NASSER
09-01-10, 19:11
Το ότι κάποιος κατεβαίνει σε αγώνες δε σημαίνει και πολλά. Μην παραμυθιάζεσαι. Για να κάνεις χρήση ΑΑΣ θέλει και κάποια παιδεία αλλιώς θα το φας το κεφάλι σου. Μέχρι κάποιο επιπέδο (στο 95% των ελληνικών αγώνων) μπορείς να φτάσεις με πολλούς τρόπους. Άλλος παίρνει τον σκασμό κι άλλος παίρνει εντελώς αστείες ποσότητες. Κι όμως θα δεις ότι σαν εξωτερικό αποτέλεσμα δεν διαφέρουν. Απλά οι πιθανότητες να την πατήσει ο πρώτος αυξάνονται ραγδαία.

και αυτο ειναι πολυ σωστο. Πανω απο ολα οτι και να κανεις και για να εχει επιτυχια χρειαζεται παιδεία. Εχει πολλους που θα μπορουσαν να συμμετασχουν σε αγωνες και ομως δεν το κανουν.
Οι αγωνες ομως ειναι μια πολυ ωραια εμπειρια και οταν το κανεις σωστα ειναι ωραια διαδικασια καθως βλεπεις το σωμα να αλλαζει προγραμματισμενα. Επειτα ερχεται η εμπειρια της σκηνης και του ποζαρισματος που στην τελικη αναμετρηση ειναι το 70% στην αξιολογηση.

No Cash
10-01-10, 23:13
εγω πιστευω πως το μεγαλο ΜΠΑΜ... την μεγαλη διαφορα.. την κανουν τα φαρμακα.... το ειδα να συμβαινει μπροστα μου και με φιλο μου....


ΑΛΛΑ.... για τις λεπτομερειες που κρινουν τον 1ο απο τον 2ο..... πιστευω ολα τα υπολοιπα εχουν τον πρωτο λογο...

βεβαια... οι λεπτομερειες ειναι που κανουν την ουσιαστικη διαφορα.... :rolf:

Michaelangelo
20-03-10, 21:26
Εγώ έβαλα 50% άσκηση, 40% διατροφή και 10% γονίδια.

Πιστεύω η πολύ και καλή άσκηση είναι ότι πιο σημαντικό, μετά η διατροφή σε συνδυασμό με την άσκηση (με ένα από τα 2 δεν κανεις τίποτα) και μονο 10% στα γονίδια! Ξέρω πολλοί θα διαφωνήσετε, αλλα πιστεύω αυτοί που λένε θέμα μεταβολισμού και γονιδίων είναι κυρίως επιεικώς ανοησίες!!!

Βιολογικά υπάρχει ένα γονίδιο το οποιο είναι το οποιο παίρνεις κιλά υποτίθεται και έχουμε από 0-2 από αυτό το γονίδιο. Όσοι δεν έχουν περνούν κιλά δύσκολα και χάνουν εύκολα. Όσοι έχουν 2 περνούν εύκολα κιλά αλλα δεν χάνουν εύκολα και όσοι έχουν ένα είναι κάπου ενδιάμεσα.

Ο μεταβολισμός μας, αλλάζει ανάλογα με την προπόνηση μας k.t.l. Αν προσθέσουμε αερόβια άσκηση στην προπόνηση μας, αυξάνεται και ο μεταβολισμός μας! Γενικά το μεταβολισμό μας, ''συνήθως'' μπορούμε να τον φτιάξουμε! Τον μεταβολισμό από μικροί κυρίως ανάλογα με την ζωή που κάνουμε τον δημιουργούμε πιο πολύ παρα είναι θέμα γονιδίων!

Προσωπική γνώμη πάντα! :)

Jeik
20-03-10, 21:38
φίλε σέβομαι την άποψη σου όσον αφορά την έρευνα αλλά αυτά π λες για τα γονίδια κατα τη δική μ άποψη δεν είναι 100% σωστό η είναι ελλοιπές..και θα σου εξηγήσω τι εννοώ...το θέμα γονιδίων παίζει σημαντικό ρόλο καθώς πολλά άτομα έχουν πάρει γονίδια και σε κάποια μέρη του σώματος αντιμετωπίζουν δυσκολία στην ανάπτυξη..πάρε π.χ τον άρνολντ..και γάμπες και στα δικέφαλα είχε σημαντικό γονιδιακό πρόβλημα και δεν μπορούσε να τα αναπτύξει ωστόσο δούλεψε πολύ σκληρά..με αυτό το π.χ θέλω να σου πω αρχικά ότι τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρόλο και μάλιστα ότι αν κάποιος έχει καλύτερα γονίδια σε κάποια μυική ομάδα τότε μπορεί να την αναπτύξει πιο εύκολα από κάποιον άλλον...

Michaelangelo
20-03-10, 22:06
φίλε σέβομαι την άποψη σου όσον αφορά την έρευνα αλλά αυτά π λες για τα γονίδια κατα τη δική μ άποψη δεν είναι 100% σωστό η είναι ελλοιπές..και θα σου εξηγήσω τι εννοώ...το θέμα γονιδίων παίζει σημαντικό ρόλο καθώς πολλά άτομα έχουν πάρει γονίδια και σε κάποια μέρη του σώματος αντιμετωπίζουν δυσκολία στην ανάπτυξη..πάρε π.χ τον άρνολντ..και γάμπες και στα δικέφαλα είχε σημαντικό γονιδιακό πρόβλημα και δεν μπορούσε να τα αναπτύξει ωστόσο δούλεψε πολύ σκληρά..με αυτό το π.χ θέλω να σου πω αρχικά ότι τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρόλο και μάλιστα ότι αν κάποιος έχει καλύτερα γονίδια σε κάποια μυική ομάδα τότε μπορεί να την αναπτύξει πιο εύκολα από κάποιον άλλον...

Φιλε μου, πρόσεξε τι είπα, είπα στα γονίδια, όχι στο σωματότυπο! Όσον αφορά το παράδειγμα σου για τα μέρη του σώματος, νομίζω απλά κάποιοι περνούν πιο εύκολα σε αλλα σημεία του σώματος, αλλα δεν το θεωρώ γονιδιακό. Νομίζω απλά είναι βιολογικό το θέμα από το πως έχεις συντηρηθεί έως και τις συνήθειες που έχεις. Τα γονίδια θεωρώ έχουν και αυτά το ρολο τους, αλλα όχι τόσο πολύ όσο κάποιοι το παπαγαλίζουν!

Να σου αναφερθώ ότι εγώ σαν παράδειγμα, μέχρι τα 16 μου ήμουνα μπουλούκος! Και μάλιστα χωρίς να τρώω πολύ. Ύστερα άρχισα τέπεσα στη βουλιμία και στη πορεία απλά έτρωγα λίγο και υγιεινά. Εν συνεχεια έκανα κάτι χρονια γυμναστήριο (όπως όλοι κανονικά και εντατικά) μην έχοντας όμως τα τρελα αποτελέσματα που εγώ ήθελα. Στην πορεία, άρχισα να λιώνω στο γυμναστήριο (με τις ώρες, κάτι που πολλοί είναι εναντια σε αυτό, αλλα γύμναζα 2 διαφορετικά μέρη του σώματος μου+κοιλιακούς καθημερινά) και σε συνδυασμό την αερόβια άσκηση μέσα σε 6 μήνες (ακόμα χωρίς συμπληρώματα) είχα κάνει σώμα που δεν είχα φτιάξει σε χρονια γυμναστηρίου και σύντομα βρέθηκα να κάνω φωτογραφίσεις σε περιοδικά. Έφτασα σε τέτοιο βαθμό κάποιοι να λένε ότι έγινα τόσο γρήγορα επειδή έπαιρνα φάρμακα.

Aλλο παράδειγμα, ξέρω άτομο (συγγνώμη αλλα δεν ξέρω για επώνυμα) μέχρι τα 15 του ήταν πολύ αδύνατος. Με γυμναστήριο μέσα σε ένα χρόνο έγινε διπλάσιος από μένα!

Τι θέλω να πω, θεωρητικά πάντα, δεν είχα καλο μεταβολισμό και τα γονίδια μου δεν ήταν καλά για να είμαι μπουλούκος. Πρακτικά, ο μεταβολισμός μου ανέβηκε επίπεδα μόλις έκανα καλύτερη ζωή (και άσκηση φυσικά) και πρόσθεσα την αερόβια. Αν σκεφτόμουνα φταίνε τα γονίδια (που και οι 2 μου οι γονείς μια χαρά είναι)... κλάψε με! Γενικά πλέον και να αφήσω γυμναστήριο, εκτος ότι δεν γίνομαι πολύ χαλια, φτιάχνω και γρήγορα. (ενώ κάποτε δεν έφτιαχνα). Τι άλλαξε? Aλλαξα το μεταβολισμό μου!

Jeik
20-03-10, 22:38
Φίλε μ καταρχήν τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο τα περιγράφεις..αν ήταν έτσι όλοι θα ήταν κομμάτια..για τα γονίδια θα σου μιλήσω για μένα προσωπικά...δεν έχω πρόβλημα σε καμία μυική ομάδα αλλά στο στήθος ειλικρινά σου μιλάω αν δεις τι προπονήσεις κάνω θα πεις δεν πάει καλά...τρελή ένταση και πολύ πόνος..αλλά ενώ όλα τα αναπτύσω αυτό μένει πίσω..δεν έχω καλά γονίδια..και πίστεψε με έχω διαβάσει άπειρα άρθρα και έχω δει πάρα πολλά βιντεάκια που αφορούν την τεχνική και σε κάθε προπόνηση έχω πάντα άτομα να με προσέχουν.. και για να σου δώσω π.χ στήθος είχα φτάσει να παίζω πάγκο 120 για 6...θέλω να σου πω έχω δουλέψει πάρα πολύ!!όσο για το θέμα μεταβολισμού δέκα χρόνια μπάσκετ άπειρο τρέξιμο και μετά τα παράτησα.. και μέσα σε ενάμιση μήνα τώρα έχω επανέλθει με πολύ αερόβια..όσο για το ότι εσύ έγινες κομμάτια μπράβο σου..σημαίνει ότι δούλεψες αλλά όπως σου είπα δεν συμβαίνει σε όλους και εξαρτάται από το τι θες εσυ για το σωμα σου!!;)

Michaelangelo
20-03-10, 22:44
Φίλε μ καταρχήν τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο τα περιγράφεις..αν ήταν έτσι όλοι θα ήταν κομμάτια..για τα γονίδια θα σου μιλήσω για μένα προσωπικά...δεν έχω πρόβλημα σε καμία μυική ομάδα αλλά στο στήθος ειλικρινά σου μιλάω αν δεις τι προπονήσεις κάνω θα πεις δεν πάει καλά...τρελή ένταση και πολύ πόνος..αλλά ενώ όλα τα αναπτύσω αυτό μένει πίσω..δεν έχω καλά γονίδια..και πίστεψε με έχω διαβάσει άπειρα άρθρα και έχω δει πάρα πολλά βιντεάκια που αφορούν την τεχνική και σε κάθε προπόνηση έχω πάντα άτομα να με προσέχουν.. και για να σου δώσω π.χ στήθος είχα φτάσει να παίζω πάγκο 120 για 6...θέλω να σου πω έχω δουλέψει πάρα πολύ!!όσο για το θέμα μεταβολισμού δέκα χρόνια μπάσκετ άπειρο τρέξιμο και μετά τα παράτησα.. και μέσα σε ενάμιση μήνα τώρα έχω επανέλθει με πολύ αερόβια..όσο για το ότι εσύ έγινες κομμάτια μπράβο σου..σημαίνει ότι δούλεψες αλλά όπως σου είπα δεν συμβαίνει σε όλους και εξαρτάται από το τι θες εσυ για το σωμα σου!!;)

Πιστεύω δοκίμασες να κανεις 6-8 διαφορετικές ασκήσεις κάθε φορα που παίζεις στήθος, έτσι? Γιατί το στήθος είναι μεγάλη μυϊκή ομάδα και θέλει πολύ περισσότερες ασκήσεις από τα χερια και τα πόδια p.x.

και πίστεψε με κάθε άλλο παρα εύκολα! Σκληρή δουλειά πάνω από όλα!

sTeLaKoS
20-03-10, 22:47
Πιστεύω δοκίμασες να κανεις 6-8 διαφορετικές ασκήσεις κάθε φορα που παίζεις στήθος, έτσι? Γιατί το στήθος είναι μεγάλη μυϊκή ομάδα και θέλει πολύ περισσότερες ασκήσεις από τα χερια και τα πόδια p.x.

και πίστεψε με κάθε άλλο παρα εύκολα! Σκληρή δουλειά πάνω από όλα!

Το στήθος μεγαλύτερη μυική ομάδα από τα πόδια;; Μάλλον κάτι άλλο θα εννοούσες... ;)

Jeik
20-03-10, 22:50
υπάρχει μια κλασσική θεωρία back to basics..θέλω να σου πω έπαιαζα βασικές αρχικά και πάντα άλλαζα μια με δυο ασκήσεις στο πρόγραμμα μ..όσο για το ότι είναι μεγάλη μυική ομάδα τα σετ παίζουν απο 14-16 και 4 το πολύ πέντε ασκήσεις!!;)

Michaelangelo
21-03-10, 00:35
Το στήθος μεγαλύτερη μυική ομάδα από τα πόδια;; Μάλλον κάτι άλλο θα εννοούσες... ;)

Για τους τετρακέφαλους εννοούσα στο παράδειγμα! :o

Michaelangelo
21-03-10, 00:38
υπάρχει μια κλασσική θεωρία back to basics..θέλω να σου πω έπαιαζα βασικές αρχικά και πάντα άλλαζα μια με δυο ασκήσεις στο πρόγραμμα μ..όσο για το ότι είναι μεγάλη μυική ομάδα τα σετ παίζουν απο 14-16 και 4 το πολύ πέντε ασκήσεις!!;)

στα set όγκου προσωπικά έκανα 8-10 επαναλήψεις μονο των 4 set (μπορεί και λιγότερα στο τελευταίο set). για το στήθος έκανα τουλάχιστον 6 ασκήσεις! Οι μονες που παράμεναν ίδιες ήταν η μπάρα και επικλινής!

Jeik
21-03-10, 00:55
και εγώ για αυτέ μίλησα..αλλά μ φαίνονατι πάρα πολλές οι ασκήσεις..σίγουρα πρέπει α αλλάζεις ασκήσεις αλλά 6 θεωρώ είναι πάρα πολλές..ποσο δε απο οτι λες να το συνδυάσεις μαζί με άλλη μυική ομάδα!!

savage
21-03-10, 01:40
Για τους τετρακέφαλους εννοούσα στο παράδειγμα! :o

ο τετρακεφαλος ειναι η μεγαλυτερη μυικη ομαδα του σωματος.ειναι πολυ μεγαλυτερος απο εναν θωρακικο

Michaelangelo
21-03-10, 10:41
και εγώ για αυτέ μίλησα..αλλά μ φαίνονατι πάρα πολλές οι ασκήσεις..σίγουρα πρέπει α αλλάζεις ασκήσεις αλλά 6 θεωρώ είναι πάρα πολλές..ποσο δε απο οτι λες να το συνδυάσεις μαζί με άλλη μυική ομάδα!!

Δεν τις συνδυάζω πλέον λόγω χρόνου, με εξαίρεση κοιλιακούς! Είναι μεγάλη μυϊκή ομάδα, τόσο χρειάζεται! Κανε πειράματα στον εαυτό σου!


ο τετρακεφαλος ειναι η μεγαλυτερη μυικη ομαδα του σωματος.ειναι πολυ μεγαλυτερος απο εναν θωρακικο

Αδερφέ, ως προς θέμα ανατομίας πιστεύω faoulareis! Το στηθoς είναι πολύ μεγαλύτερη μυϊκή ομάδα από τετρακέφαλους! Όπως είναι και οι γλουτοί, μηριαίοι, η πλάτη k.t.l.

Machiavelli
21-03-10, 15:19
Ο τετρακέφαλος είναι μυς, ενώ η πλάτη μυική ομάδα, τι συγκρίνετε;
Επίσης το μεγαλύτερος είναι σχετικό, πλάτος, μήκος, πάχος; Σίγουρα το στήθος είναι πλατύτερο αλλά ο τετρακέφαλος μακρύτερος.

Michaelangelo
21-03-10, 23:23
Ο τετρακέφαλος είναι μυς, ενώ η πλάτη μυική ομάδα, τι συγκρίνετε;
Επίσης το μεγαλύτερος είναι σχετικό, πλάτος, μήκος, πάχος; Σίγουρα το στήθος είναι πλατύτερο αλλά ο τετρακέφαλος μακρύτερος.

Aρα αποτελείται από πολλούς mus και άρα θέλει περισσότερη δουλειά το ένα από το άλλο! ;)

Kolorizos
22-03-10, 00:41
παιδια τα γονιδια παιζουν τεραστιο ρολο ενας φιλος μου δεν εχει γυμναστει πανω απο 6 μηνες στη ζωι του και βρισκετε σε καλητερη κατασταση απο ανθρωπους πουκανουν 2 χρονια βαρη

Michaelangelo
22-03-10, 01:04
παιδια τα γονιδια παιζουν τεραστιο ρολο ενας φιλος μου δεν εχει γυμναστει πανω απο 6 μηνες στη ζωι του και βρισκετε σε καλητερη κατασταση απο ανθρωπους πουκανουν 2 χρονια βαρη

Μήπως γυμνάζεται έξυπνα και σκληρά? ;)

Μην συγκρίνεις τι παίρνεις εσύ με αυτόν που ήταν αγύμναστος!

Εγώ όταν γυμναστικά έξυπνα και σκληρά, έκανα σε 6μnνες ότι δεν είχα κάνει σε χρονια!

Προσωπικά εγώ θεωρώ τα γονίδια δεν παίζουν τόσο ρολο όσο άλλοι παράγοντες όπως άσκηση και διατροφή. Και ok, υπάρχει και το γονίδιο που άλλοι παίρνουνε εύκολα κιλά και χάνουν δύσκολα και το αντίθετο! Αλλα δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Machiavelli
22-03-10, 01:06
Aρα αποτελείται από πολλούς mus και άρα θέλει περισσότερη δουλειά το ένα από το άλλο! ;)

Σαφώς και θέλει περισσότερη δουλειά (και το στήθος και η πλάτη) από τον σκέτο τετρακέφαλο.

Michaelangelo
22-03-10, 01:38
Σαφώς και θέλει περισσότερη δουλειά (και το στήθος και η πλάτη) από τον σκέτο τετρακέφαλο.

Αυτό ακριβώς προσπαθούσα να πω!

Αλλα είχα διαφορες ενστάσεις!

psv
22-03-10, 16:13
Σιγουρα τα γονιδια παιζουν τεραστιο ρολο...Παιδια χωρις καμια υπερβολη ο θειος μου ειναι 40+ χρονων και δεν εχει παει γυμναστηριο ποτε του και ειναι λες και εχει κανει και κυκλο.Τρελος ογκος για την ηλικια του,ακομα πιο τρελη δυναμη...


Επισης,βλεπω κατι σχολια για τα φαρμακα λες και εχετε μισος ρε παιδια.....Τι σας εκαναν τα φαρμακα???Αφου θελετε τοσο πολυ ενα σωμα για ββινγκ και πιστευεται οτι παιζουν τοοοοσο μεγαλο ρολο τα φαρμακα,ε αντε ξεκινηστε τους κυκλους.

Haris Pilton
22-03-10, 16:34
100% Διατροφη.
100% Ασκηση.
100% Γονιδια.

Οσο υστερει το ενα,τοσο υστερει και το αλλο.

Οσο δεν τρως,τοσο δεν αναπτύσσεσαι.Κι ας γυμναζεσαι.

Οσο δεν γυμναζεσε,τοσο δεν αναπτύσσεσαι.Κι ας τρως.

Οσο δεν τρως και δεν γυμναζεσαι τοσο δεν αναπτύσσεσαι,και με γονιδια Ηalk.



Τωρα οσο αναφορα τους εκτομορφους 50 κιλα που "φαινονται φετες" με σιξ πακ και δικεφαλα.
Και τους παππουδες 90 χρονων τουμπανα.

-Τι κανεις Μπαρμπα;
-Κουκια σπερνω.

savage
22-03-10, 20:23
χαχαχα:green:

albertob30
22-03-10, 21:18
100% Διατροφη.
100% Ασκηση.
100% Γονιδια.

Οσο υστερει το ενα,τοσο υστερει και το αλλο.

Οσο δεν τρως,τοσο δεν αναπτύσσεσαι.Κι ας γυμναζεσαι.

Οσο δεν γυμναζεσε,τοσο δεν αναπτύσσεσαι.Κι ας τρως.

Οσο δεν τρως και δεν γυμναζεσαι τοσο δεν αναπτύσσεσαι,και με γονιδια Ηalk.



Τωρα οσο αναφορα τους εκτομορφους 50 κιλα που "φαινονται φετες" με σιξ πακ και δικεφαλα.
Και τους παππουδες 90 χρονων τουμπανα.

-Τι κανεις Μπαρμπα;
-Κουκια σπερνω.



1+++++ axaxaxaxa

flowin_through
23-03-10, 16:36
Κατα τη γνωμη μου η ερωτηση επρεπε να περιλαμβανει τον υπνο και οχι τα γονιδια.
Ετσι, πιστευω ειναι θεμα 40% ασκησης, 30% διατροφης και 30% υπνου, με ΔΕΔΟΜΕΝΑ τα γονιδια. Τα γονιδια δεν αλλαζουν και μονο την προπονηση, τη διατροφη και τον υπνο μπορει να ρυθμισει, οποτε τηρουμενων των αναλογιων για τον καθενα, αν ακουλουθησει 40-30-30 (οπως ειπα παραπανω) θα εχει τα καλυτερα αποτελεσματα για τον ιδιο.

Michaelangelo
25-03-10, 00:36
Κατα τη γνωμη μου η ερωτηση επρεπε να περιλαμβανει τον υπνο και οχι τα γονιδια.
Ετσι, πιστευω ειναι θεμα 40% ασκησης, 30% διατροφης και 30% υπνου, με ΔΕΔΟΜΕΝΑ τα γονιδια. Τα γονιδια δεν αλλαζουν και μονο την προπονηση, τη διατροφη και τον υπνο μπορει να ρυθμισει, οποτε τηρουμενων των αναλογιων για τον καθενα, αν ακουλουθησει 40-30-30 (οπως ειπα παραπανω) θα εχει τα καλυτερα αποτελεσματα για τον ιδιο.

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το θέμα ύπνου είναι πολύ σημαντικό. Την καλύτερη μου περίοδο την είχα σε περίοδο που κοιμόμουνα τουλάχιστον 12 ώρες! Ο ύπνος είναι καλύτερος από οποιοδήποτε συμπλήρωμα! Φυσικά πρέπει να έχεις χρόνο και πλέον δεν έχω για τις μισέs! :(

Eddie
28-03-10, 16:24
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το θέμα ύπνου είναι πολύ σημαντικό. Την καλύτερη μου περίοδο την είχα σε περίοδο που κοιμόμουνα τουλάχιστον 12 ώρες! Ο ύπνος είναι καλύτερος από οποιοδήποτε συμπλήρωμα! Φυσικά πρέπει να έχεις χρόνο και πλέον δεν έχω για τις μισέs! :(

Σ αυτο δεν συμφωνω φιλε μου.Ο υπνος παιζει τεραστιο ρολο στην μυικη αναπτυξη και την αποκατασταση,αλλα 12ωρες που αναφερεις,μονο καλο δε σου κανουν.

8 με 9ωρες μεγιστο λενε.Μετα το σωμα αποθηκευει λιπος,και εκτως αυτου χανεις γευματα.

Πως θα προλαβεις να φας ολα τα απαραιτητα?6 γευματα σε 12 ωρες?Βγαλε 2 ωρες προπονηση-2 ωρες το προ-προπονητικο+ παμε στις 10.Δυσκολο.

Επισης ειχα διαβασει ενα αρθρο το οποιο ελεγε οτι η μεγιστη Α.Ο. και ολα τα απαραιτητα συστατικα του υπνου απελευθερωνοντε απο τις 22.00 μεχρι τις 02.00.Ελπιζω να μην αληθευει γιατι τουλαχιστον εγω πριν τις 01.00 δε μπορω να κοιμηθω.:(

Michaelangelo
28-03-10, 18:08
Σ αυτο δεν συμφωνω φιλε μου.Ο υπνος παιζει τεραστιο ρολο στην μυικη αναπτυξη και την αποκατασταση,αλλα 12ωρες που αναφερεις,μονο καλο δε σου κανουν.

8 με 9ωρες μεγιστο λενε.Μετα το σωμα αποθηκευει λιπος,και εκτως αυτου χανεις γευματα.

Πως θα προλαβεις να φας ολα τα απαραιτητα?6 γευματα σε 12 ωρες?Βγαλε 2 ωρες προπονηση-2 ωρες το προ-προπονητικο+ παμε στις 10.Δυσκολο.

Επισης ειχα διαβασει ενα αρθρο το οποιο ελεγε οτι η μεγιστη Α.Ο. και ολα τα απαραιτητα συστατικα του υπνου απελευθερωνοντε απο τις 22.00 μεχρι τις 02.00.Ελπιζω να μην αληθευει γιατι τουλαχιστον εγω πριν τις 01.00 δε μπορω να κοιμηθω.:(


Αρχηγέ μου, κάποτε διάβασα σε ένα περιοδικό από έναν παλιό Mr. Olympia ότι η καλύτερη του περίοδος ήταν όταν έκανε ύπνο 16 ώρες τι μέρα! (φυσικά αυτός ζούσε από το BB). Και έτυχε εγώ να δω ότι είχε δίκιο, γιατί σαν αποτέλεσμα είχα το ίδιο που έλεγε με πολύ ύπνο!

Όσο για τα γεύματα έχεις σαν λύσεις είτε τους σπαστούς ύπνους είτε τις πρωτεΐνες αργής απορρόφησης! Δικη σου επιλογή και κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει στο θέμα ύπνος/γεύμα. (υπήρχε περίοδος που είχα ξυπνητήρι να πάρω και δόσεις πρωτεΐνης πιο πιτσιρικάς!)

Έχω ακούσει και εγώ για κάποια παρόμοια άρθρα και νομίζω εν μέρη αληθεύει. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου εξηγήσω ανλυτικά το γιατί καθώς τα ξέρω μπερδεμένα και μισά, καλύτερα να αφήσω να το σχολιάσει κάποιος που ξέρει καλύτερα περί του άρθρου.

Eddie
28-03-10, 22:51
Παμε αλλου τωρα!!Με σπαστο προγραμμα υπνου αλλαζει το πραγμα.Ειχα διαβασει μια διατροφη του Cutler που ειχε 10 η 12 γευματα,θα σε γελασω δε θυμαμαι ακριβως.2 ωρες υπνο,αεροβικη,φαι,υπνο κ.ο.κ.Μπερδεμα η κατασταση:shock:

Michaelangelo
28-03-10, 23:58
Παμε αλλου τωρα!!Με σπαστο προγραμμα υπνου αλλαζει το πραγμα.Ειχα διαβασει μια διατροφη του Cutler που ειχε 10 η 12 γευματα,θα σε γελασω δε θυμαμαι ακριβως.2 ωρες υπνο,αεροβικη,φαι,υπνο κ.ο.κ.Μπερδεμα η κατασταση:shock:

Όπως σου έγραψα πιο πάνω, αυτή ζούνε από το BB οποτε δεν έχουν πρόβλημα να τα κάνουν. Εμείς που το κάνουμε για την καύλα μας (sorry και για την έκφραση) πρέπει να βρίσκουμε εναλλακτικές λύσεις.

G3orge
14-06-10, 14:37
Kαθως διαβαζα το πρωτα ποστ ειδα οτι ολοι λεγαν οτι το φαρμακι ειναι που κανει ολη την δουλεια.Και ρωταω εγω ποιος ο λογος τοτε να γινεται το bb αμα με ενα φαρμακι γινεσαι πυροτεχνημα..!?
Πριν που διαβαζα το αφιερωμα στο μπουρναζο ελεγε οτι επαιρνε νορμαλ πραγματα και το σωμα του εδειχνε καταπληκτικο.Υπαρχουν αγωνες bb για διακριση χωρις φαρμακα?Ετσι ρωταω γιατι ειμαι καινουριος ακομα σε αυτα.

Τεσπα για να μην βγαινω και οφ τοπικ τελειως και με μαλωσουν οι mods:P
εγω πιστευω ενα καλο σωμα ειναι αποτελεσμα απο 60% διατροφη 30% ασκηση και 10% γονιδια.Γιατι οι κοιλιακοι φτιαχνονται στην κουζινα;)

PMalamas
10-02-11, 00:25
40% διατροφη - 40% ασκηση - 20% γονιδια
αυτο πιστευω

Pavlos17
10-02-11, 14:40
30% διατροφη - 40% ασκηση - 30% γονιδια

οταν καποιος ξεκιναει τα βαρη,το αβανταζ που θα χει απο τα γονιδια ειναι κατι το οποιο δεν θα το παρει κανεις απο την ασκηση και την διατροφη.το κυριωτερο για εναν αρχαριο δεν ειναι η διατροφη κατα την γνωμη μου,αλλα η προπονηση και τα γονιδια(γνωμη μου)

Pavlos17
10-02-11, 14:45
Επισης ειχα διαβασει ενα αρθρο το οποιο ελεγε οτι η μεγιστη Α.Ο. και ολα τα απαραιτητα συστατικα του υπνου απελευθερωνοντε απο τις 22.00 μεχρι τις 02.00.Ελπιζω να μην αληθευει γιατι τουλαχιστον εγω πριν τις 01.00 δε μπορω να κοιμηθω.:(

καλα αυτο δεν παιζει με την καμια :turtle: πως γινεται? :unsure: δηλαδη αμα αλλαξω χωρα και παω αμερικη? θα αλλαξει η λειτουργια της Α.Ο? :P

naturale
10-02-11, 14:51
εγω αυτα τα κτινακια δεν τα θεωρο ωραια σωματα.

εγω θεωρω ωραιο σωμα..BRAD PITT fight club

αυτα ειναι σωματα....

δεν ξερω εαν περνει φαρμακα ....

αλλα τετιο σωμα θελω!!!!

70& διατροφη μαλλον ...10 % καλουπη που εχεις 10 % τζιμ.

ειχα να γυμναστω 9 χρονια , μια χαρα σωμα ειχα απο τα push ups + sex αλλα διατροφη 0%

El Topo
10-02-11, 15:01
50% προπόνηση
30% γονίδια
20% διατροφή

Doctorg
10-02-11, 15:28
50% προπόνηση
30% γονίδια
20% διατροφή

Αδερφέ συγγνώμη αλλά μόνο 20% διατροφή; Για χρόνια έκανα "βαριές " προπονήσεις και σε διατροφή υστερούσα και ποτέ δεν είχα τ΄αποτελέσματα που θα έπρεπε. Πλέον για μένα η διατροφή παίζει μέγιστο ρόλο για καλό σώμα δεν θα έλεγα 70% διατροφή 30% προπόνηση αλλά ένα 60% - 40 % σίγουρα. Εκτός πια αν έχει κάποιος τρελό μεταβολισμό..

Pavlos17
10-02-11, 15:29
Αδερφέ συγγνώμη αλλά μόνο 20% διατροφή; Για χρόνια έκανα "βαριές " προπονήσεις και σε διατροφή υστερούσα και ποτέ δεν είχα τ΄αποτελέσματα που θα έπρεπε. Πλέον για μένα η διατροφή παίζει μέγιστο ρόλο για καλό σώμα δεν θα έλεγα 70% διατροφή 30% προπόνηση αλλά ένα 60% - 40 % σίγουρα. Εκτός πια αν έχει κάποιος τρελό μεταβολισμό..

δεν χρειαζεται σκληρη προπονηση..αλλα εξυπνη ;)

Doctorg
10-02-11, 15:31
δεν χρειαζεται σκληρη προπονηση..αλλα εξυπνη ;)

Τι εννοείς έξυπνη;

geo28
10-02-11, 15:32
50% προπόνηση
30% γονίδια
20% διατροφή

συμφωνω...διατροφη ειναι κατι που ευκολα λυνεται...αλλα οι περισσοτεροι που δεν αναπτυσονται οπως θα πρεπε, σημαινει οτι υποπροπονουνται.με λιγα λογια ολοι μπορουν να κανουν σωστη διατροφη αλλα δε μπορουν ολοι να παιξουν 130 κιαλ παγκο και 150 κιλα σκοωτ..

Pavlos17
10-02-11, 15:32
Τι εννοείς έξυπνη;

να παιζεις εξυπνα με τις προπονησεις,να ακους το σωμα,αυτο πιστευω ειναι το βασικο.πολλοι συνδεουν την σκληρη προπονηση(με 30 σετ για δικεφαλα παραδειγμα)

Doctorg
10-02-11, 15:42
να παιζεις εξυπνα με τις προπονησεις,να ακους το σωμα,αυτο πιστευω ειναι το βασικο.πολλοι συνδεουν την σκληρη προπονηση(με 30 σετ για δικεφαλα παραδειγμα)

Δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Συνδέω την προπόνηση με την διατροφή. Ακόμα και να έχει φτάσει κάποιος στο επίπεδο που να ακούει το σώμα σε τέτοιο βαθμό που ακόμα και πρόγραμμα να μην έχει αλλά κάθε φορά που πάει στο γυμναστήριο να κάνει αυτά που πρέπει αν η διατροφή του δεν είναι η κατάλληλη θα έχει λιγότερα αποτελέσματα απ ο τα αναμενόμενα. Τι να το κάνω να κάνεις τέλειες προπονήσεις την εβδομάδα και μετά να πας να τρως σαβούρες, μεγαλύτερα αποτελέσματα θα έχει κάποιος με μη έξυπνες προπονήσεις έτσι όπως το θέτεις μες στην εβδομάδα αλλά να τρέφεται σωστά.

Για μένα πλέον η διατροφή είναι το μεγαλύτερο κομμάτι. Το να κάνω βάρη είναι χαρά είναι το εύκολο το να μπω όμως σε ένα ρυθμό και να τρώω με συνέπεια τα σωστά πράγματα είναι το δύσκολο. Ειλικρινά με το καιρό που ασχολούμαι αν έκανα σωστή διατροφή αγωνιστικός θα ήμουν τώρα....

Pavlos17
10-02-11, 15:47
Δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Συνδέω την προπόνηση με την διατροφή. Ακόμα και να έχει φτάσει κάποιος στο επίπεδο που να ακούει το σώμα σε τέτοιο βαθμό που ακόμα και πρόγραμμα να μην έχει αλλά κάθε φορά που πάει στο γυμναστήριο να κάνει αυτά που πρέπει αν η διατροφή του δεν είναι η κατάλληλη θα έχει λιγότερα αποτελέσματα απ ο τα αναμενόμενα. Τι να το κάνω να κάνεις τέλειες προπονήσεις την εβδομάδα και μετά να πας να τρως σαβούρες, μεγαλύτερα αποτελέσματα θα έχει κάποιος με μη έξυπνες προπονήσεις έτσι όπως το θέτεις μες στην εβδομάδα αλλά να τρέφεται σωστά.

Για μένα πλέον η διατροφή είναι το μεγαλύτερο κομμάτι. Το να κάνω βάρη είναι χαρά είναι το εύκολο το να μπω όμως σε ένα ρυθμό και να τρώω με συνέπεια τα σωστά πράγματα είναι το δύσκολο. Ειλικρινά με το καιρό που ασχολούμαι αν έκανα σωστή διατροφή αγωνιστικός θα ήμουν τώρα....

δεν ειπαμε οτι δεν παιζει ρολο και η διατροφη ;) σιγουρα παιζει,αλλα οχι οσο λενε μερικοι.επισης ειναι και το αλλο,βλεπω πολλους με τελεια διατροφη,και παλι δεν εχουν αποτελεσματα,γιατι βαζουν σε προτερεοτητα την διατροφη και στην προπονηση παιζουν.

PMalamas
10-02-11, 16:21
καλα αυτο δεν παιζει με την καμια :turtle: πως γινεται? :unsure: δηλαδη αμα αλλαξω χωρα και παω αμερικη? θα αλλαξει η λειτουργια της Α.Ο? :P

ναι το εχω ακουσει κι εγω αυτο μαλλον ισχυει, δν εχει σημασια αν αλλαξες χωρα.. θα αλλαξει η ωρα και με τον καιρο κι αυτο

El Topo
10-02-11, 16:28
συμφωνω...διατροφη ειναι κατι που ευκολα λυνεται...αλλα οι περισσοτεροι που δεν αναπτυσονται οπως θα πρεπε, σημαινει οτι υποπροπονουνται.με λιγα λογια ολοι μπορουν να κανουν σωστη διατροφη αλλα δε μπορουν ολοι να παιξουν 130 κιαλ παγκο και 150 κιλα σκοωτ..

Έτσι.
Ποτέ μου δεν έκανα σοβαρή διατροφή (με την έννοια των αυστηρά 6 γευμάτων, της πρόσληψης οπωσδήποτε 2 γρ πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους κλπ) αλλά πρόσεχα να κάνω δυνατή προπόνηση (όχι υπερπροπόνηση αλλά με βάση τις εκάστοτε δυνατότητές μου) και τα αποτελέσματα με ικανοποιούν πλήρως.

Δε λέω πως με πιο σωστή διατροφή δεν θα είχα καλύτερα αποτελέσματα, αλλά ξέρω άλλους που κάνουν άψογη διατροφή (με το τάπερ είναι ακόμα και στο γυμναστήριο) και δεν έχουν δει τα μισά αποτελέσματα από εμένα και με περισσότερο καιρό προπόνησης.

Γι'αυτό θεωρώ πως η προπόνηση και τα γονίδια (το καλούπι γενικότερα) είναι βασικότερα και με τη διατροφή απλά μεγιστοποιείς τα αποτελέσματα.
Ό,τι διατροφή και να κάνεις όμως, αν υστερείς στα 2 παραπάνω, δε μπορείς να περιμένεις και πολλά.

Eddie
10-02-11, 16:29
ναι το εχω ακουσει κι εγω αυτο μαλλον ισχυει, δν εχει σημασια αν αλλαξες χωρα.. θα αλλαξει η ωρα και με τον καιρο κι αυτο

Εννοειται..

Δλδ λες παυλο οτι οι αμερικανοι δεν εχουν δικια τους ωρα 10-2??χαχαχ,αυτο εννοεις στην τελικη.

Το σωμα και οι βιολογικες του λειτουργιες προσαρμοζονται με τον καιρο.

Pavlos17
10-02-11, 16:38
Εννοειται..

Δλδ λες παυλο οτι οι αμερικανοι δεν εχουν δικια τους ωρα 10-2??χαχαχ,αυτο εννοεις στην τελικη.

Το σωμα και οι βιολογικες του λειτουργιες προσαρμοζονται με τον καιρο.

οχι δεν εννοω αυτο,εννοω αν μετακομισω αμερικη,θα αλλαξει η λειτουργια Α.Ο μου? πως γινεται αυτο?

PMalamas
10-02-11, 18:06
στην ουσια δν ειναι ακριβως οτι θα αλλαξει..
αλλα θα προσαρμοστει αφου θακοιμασαι νωριτερα πχ θα ξυπνας και νωριτερα..

Pavlos17
10-02-11, 18:09
στην ουσια δν ειναι ακριβως οτι θα αλλαξει..
αλλα θα προσαρμοστει αφου θακοιμασαι νωριτερα πχ θα ξυπνας και νωριτερα..

εγω δεν μπορω ν καταλαβω τι πειραζει η ωρα..τι διαφορα θα χει αν κοιμηθεις 10 η 12?εφοσον θα κοιμηθεις και παλι 8 ωρες

PMalamas
10-02-11, 18:17
νταξει το 10 η το 12 οντως μικρη διαφορα εχει.. αλλα σκεψου οτι υπαρχει και το1-2-3 ισως και πιο μετα που κοιμουνται μερικοι.. απλα ειναι καποιες στανταρ ωρες υπνου που ειναι αναντικαταστατες.
Αν τυχει να ξενυχτισω λογω δουλειας και κοιμηθω πχ το πρωι δε μου φτανουν ουτε 14 ωρες μες τη μερα για να συνελθει το κεφαλι μου και το σωμα μου..

noz1989
10-02-11, 18:20
Αν και δεν υπαρχει σαν επιλογη...
Καθαρα δικη μου αποψη... Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ!

lila_1
13-02-11, 10:14
Αν και δεν υπαρχει σαν επιλογη...
Καθαρα δικη μου αποψη... Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ!

Αυτή θεωρείται δεδομένη...

Jumaru
13-02-11, 12:47
Πιστεύω τα γονίδια είναι ο καταλύτης που θα κάνει και την διατροφή και την προπόνηση να έχει αποτέλεσμα. Άν έχεις τα γονίδια δουλεύεις στο 70% και δείχνεις καλύτερα από αυτόν που πιάνει το 110% και χωρίς φάρμακο (φάρμακο εννοώ τα γνωστά συμπληρώματα και όχι hardcore..) Οπότε θα βάλω 30% εξίσου σε γονίδια και διατροφή.

noz1989
13-02-11, 13:40
Αυτή θεωρείται δεδομένη...
Τοτε και το αποτελεσμα θα ειναι δεδομενο..

pan0z
13-02-11, 13:49
Τοτε και το αποτελεσμα θα ειναι δεδομενο..

γιατι δεδομενο?Ποσα ατομα ειναι στα γυμναστηρια χρονια και δεν εχουν ενα αξιολογο σωμα

noz1989
13-02-11, 14:04
γιατι δεδομενο?Ποσα ατομα ειναι στα γυμναστηρια χρονια και δεν εχουν ενα αξιολογο σωμα
Τοτε εξαρταται τι σημαινει για ον καθενα η διαρκεια...

Και να κανεις τουλαχιστον τα βασικα...

Δηλαδη ξερεις ατομα που κανουν ''σχετικα'' σοβαρα βαρη 8+ χρονια και δεν εχουν ενα αξιοπρεπες σωμα??

pan0z
13-02-11, 14:10
Τοτε εξαρταται τι σημαινει για ον καθενα η διαρκεια...

Και να κανεις τουλαχιστον τα βασικα...

Δηλαδη ξερεις ατομα που κανουν ''σχετικα'' σοβαρα βαρη 8+ χρονια και δεν εχουν ενα αξιοπρεπες σωμα??

Tα 3/4 του γυμναστηριου μου :green:

Andrikos
13-02-11, 14:15
Προπόνηση , διατροφή, ψυχολογία - τρόπος σκέψης (βλέπε εξωτερικό - εσωτερικό κέντρο ελέγχου), γονιδιακή προδιάθεση, όλα περιπλέκονται και αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Έχει σημασία να έχουμε μία απάντηση εκτός από το "δεν γνωρίζω" ; Μήπως γενικά στα γυμναστήρια ρωτάμε λάθος και άνευ πρακτικής σημασίας ερωτήσεις εξ αρχής;

geo28
13-02-11, 15:07
Προπόνηση , διατροφή, ψυχολογία - τρόπος σκέψης (βλέπε εξωτερικό - εσωτερικό κέντρο ελέγχου), γονιδιακή προδιάθεση, όλα περιπλέκονται και αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Έχει σημασία να έχουμε μία απάντηση εκτός από το "δεν γνωρίζω" ; Μήπως γενικά στα γυμναστήρια ρωτάμε λάθος και άνευ πρακτικής σημασίας ερωτήσεις εξ αρχής;

Πως σχετιζεται δλδ το εσωτερικο-εξωτερικο κεντρο ελεγχου με το αν θα χεις αποτελεσμα στο σωμα σου..στο λεω επειδη ξερω καλα την εννοια(πριν καμια βδομαδα εδινα μαθημα:green:)..

Andrikos
13-02-11, 15:29
Πως σχετιζεται δλδ το εσωτερικο-εξωτερικο κεντρο ελεγχου με το αν θα χεις αποτελεσμα στο σωμα σου..στο λεω επειδη ξερω καλα την εννοια(πριν καμια βδομαδα εδινα μαθημα:green:)..

Πολλές εκφάνσεις - η διατροφή και η συμμόρφωση σε μία διατροφή επηρεάζονται από το locus of control. Αν υπάρχει εξωτερικό κέντρο ελέγχου τότε είναι πολύ πιθανό να σπάσει η συμμόρφωση. Το ίδιο και η συμμόρφωση σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής . Επίσης παρατήρησε τα άτομα που καταναλώνουν 10 συμπληρώματα και παρατήρησε όσους καταναλώνουν 1-2.

geo28
13-02-11, 15:45
Πολλές εκφάνσεις - η διατροφή και η συμμόρφωση σε μία διατροφή επηρεάζονται από το locus of control. Αν υπάρχει εξωτερικό κέντρο ελέγχου τότε είναι πολύ πιθανό να σπάσει η συμμόρφωση. Το ίδιο και η συμμόρφωση σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής . Επίσης παρατήρησε τα άτομα που καταναλώνουν 10 συμπληρώματα και παρατήρησε όσους καταναλώνουν 1-2.

α ναι ,και πιστευω οτι το παραδειγμα με τα συμπληρωματα ειναι το
πιο χαρακτηριστικο..δλδ εσυ πιστευεις οτι οσοι εχουν εσωτερικο κεντρο και δε βασιζονται σε εξωτερικους παραγοντες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να εχουν ενα επιθυμητο αποτελεσμα απο τους υπολοιπους?

επισης εχεις καμια σχεση με ψυχολογια?

lila_1
13-02-11, 15:48
Τοτε και το αποτελεσμα θα ειναι δεδομενο..

Ναι και βέβαια είναι δεδομένο εφόσον διατηρείται η διατροφή-προπόνηση

lila_1
13-02-11, 15:55
Δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει εδώ ο ψυχολογικός παράγοντας, στο συγκεκριμένο τόπικ. Εξετάζουμε κατα πόσο το αποτέλεσμα που βλέπουμε οφείλεται στην διατροφη που ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ, στο πρόγραμμα που ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ και στα γονίδια που ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ.
Για να είμαστε σε πρόγραμμα σημαίνει ότι έχουμε το ψυχολογικό υπόβαθρο για να το κάνουμε, είναι δεδομένος παράγοντας

Αντωνης
13-02-11, 16:03
Οταν ξεκινησει καποιος ενα προγραμμα διατροφης-γυμναστικης σαφεστατα θα εχει το ψυχολογικο υποβαθρο να το κανει,αλλα στην πορεια,εκτος και αν περιστρεφεται ολη η ζωη του γυρω απ την σωματοδομηση,υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να του εμφανιστουν ποικιλα προβληματα σε καποιους τομεις της ζωης του που να τον επηρεασουν κ στην προσπαθεια του για ενα καλυτερο σωμα.

Ανθρωποι ειμαστε,οχι ρομποτ

Andrikos
13-02-11, 16:08
α ναι ,και πιστευω οτι το παραδειγμα με τα συμπληρωματα ειναι το
πιο χαρακτηριστικο..δλδ εσυ πιστευεις οτι οσοι εχουν εσωτερικο κεντρο και δε βασιζονται σε εξωτερικους παραγοντες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να εχουν ενα επιθυμητο αποτελεσμα απο τους υπολοιπους?

επισης εχεις καμια σχεση με ψυχολογια?

Ναι, αν υπάρχει εσωτερικό κέντρο έλεγχου είναι πολύ σημαντικό.

Δεν είμαι ψυχολόγος απλά έχω διδαχτεί κάποια βασικά πράγματα στην ψυχολογία σε πανεπιστημιακό επίπεδο , μελετώ μόνος μου και είμαι και στην ερευνητική ομάδα του Jamie Hale ( www.maxcondition.com) ο οποίος έχει πτυχίo Sports Psychology.

lila_1
13-02-11, 16:12
υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να του εμφανιστουν ποικιλα προβληματα σε καποιους τομεις της ζωης του που να τον επηρεασουν κ στην προσπαθεια του για ενα καλυτερο σωμα.

Ανθρωποι ειμαστε,οχι ρομποτ

Εξυπακούεται αυτό αλλα για δική μας ευκολία θεωρούμε ως δεδομένη μια σταθερή προπόνηση και μία σταθερή διατροφή, αλλιώς δεν έχει νόημα το δημοψηφισμα...
Τα περιπλέκουμε πολυ.

Αντωνης
13-02-11, 16:19
Εξυπακούεται αυτό αλλα για δική μας ευκολία θεωρούμε ως δεδομένη μια σταθερή προπόνηση και μία σταθερή διατροφή, αλλιώς δεν έχει νόημα το δημοψηφισμα...
Τα περιπλέκουμε πολυ.

Οταν μπαινει ο ανθρωπινος παραγοντας στην μεση τιποτα δεν μπορει να θεωρηθει δεδομενο.Ακομα και αν μεσω ψυχολογικης επιβαρυνσης συνεχισεις σταθερα την διατροφη-προπονηση ειναι πιθανον να μην εχεις την ιδια αναπτυξη με πριν.Ειναι κατι που εχω παρατηρησει και πανω μου.

geo28
13-02-11, 16:28
Οταν μπαινει ο ανθρωπινος παραγοντας στην μεση τιποτα δεν μπορει να θεωρηθει δεδομενο.Ακομα και αν μεσω ψυχολογικης επιβαρυνσης συνεχισεις σταθερα την διατροφη-προπονηση ειναι πιθανον να μην εχεις την ιδια αναπτυξη με πριν.Ειναι κατι που εχω παρατηρησει και πανω μου.

καλα αυτο εννοειτε οτι ισχυει..αφου το αγχος αν δε κανω λαθος
αυξανει την κορτιζολη,με τα γνωστα επακολουθα..

Andrikos
13-02-11, 17:16
καλα αυτο εννοειτε οτι ισχυει..αφου το αγχος αν δε κανω λαθος
αυξανει την κορτιζολη,με τα γνωστα επακολουθα..

Nerdcore σφήνα περί άγχους:Μία μέτρια συγκέντρωση κορτιζόλης δεν είναι κακό πράγμα - ούτε το άγχος είναι κακό σε μέτρια επίπεδα.

beefmeup
14-02-11, 01:24
ετσι κ αλλιως η κορτιζολη που θα εκριθει απο το αγχος δεν εχει να κανει με καταβολισμο μυων..

lila_1
14-02-11, 02:09
είχες δεν είχες τελικά..............:turtle:

tony7
20-02-11, 21:09
εμενα μου έχουν πει ότι 60%είναι διατροφή 30% προπονήσει και 10%ξεκουράσει

Fratsou
22-02-12, 02:14
Όπως είπε και ένας bodybuilder(δεν θυμάμαι το όνομά του)όλα από 100 τοις εκατό

vaggan
22-02-12, 11:10
σκελετικη κατασκευη και δομη των μυων κατοπιν τουμπανο προπονηση η διατροφη ειναι ανευ σημασιας ως προς την ποσοτητα μυων που θα βαλεις στο σωμα σου. και με πιτσες και χαμπουργερ μυες θα βαλεις και και με τονο και ρυζι μυες θα βαλεις.ο ρολος της διατροφης ειναι σημαντικος μονο για μια μικρη περιοδο που θελουμε να καθαρισουμε απο το λιπος και να αναδιξουμε τους μυες που κρυβονται απο κατω.

Roid Rage
22-02-12, 14:21
40% Προπονηση- 40% Υπνος- 20% διατροφη

lila_1
22-02-12, 14:28
90% προπόνηση 10% όλα τ άλλα

gym
22-02-12, 14:44
60% διατροφη - 30% ασκηση - 10% γονιδια

παλια ειχα ψηφισει το παραπανω...

πλεον λεω 100% προπονηση-100%διατροφη :green:


υ.γ. μ αρεσει που ειμαι και σταθερη στις αποψεις μου ομως!

Madd_Chadd
22-02-12, 14:58
40% διατροφη - 40% ασκηση - 20% γονιδια

Εχω παλικαρια στο γυμναστηριο που ξεκινησαν να γυμναζοντε μαζι με εμενα,με περσοναλ,φουλ συμπληρωματα μεχρι ορνιθινη-tribulus-zma(που για μενα ειναι αχρητα) παιρνουν και στρατιωτικη πειθαρχεια στη διατροφη.Πηραν μαζα και σουλουπωθηκαν αυτα τα 3 χρονια αλλα απο τους εφτα,ο ενας που εχει γονιδια και καλουπαρα ειναι 2 οροφους πιο ψηλα απο τους υπολοιπους οποτε τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο για εμενα.

luckyseven
22-02-12, 15:03
20% διατροφή 30% προπόνηση 50% γονίδια όταν είσαι νάτουραλ
50% διατροφή 50% προπόνηση 0% γονίδια όταν τρως καραμέλες αυτή είναι η άποψη μου.

vaggan
22-02-12, 15:44
40% διατροφη - 40% ασκηση - 20% γονιδια

Εχω παλικαρια στο γυμναστηριο που ξεκινησαν να γυμναζοντε μαζι με εμενα,με περσοναλ,φουλ συμπληρωματα μεχρι ορνιθινη-tribulus-zma(που για μενα ειναι αχρητα) παιρνουν και στρατιωτικη πειθαρχεια στη διατροφη.Πηραν μαζα και σουλουπωθηκαν αυτα τα 3 χρονια αλλα απο τους εφτα,ο ενας που εχει γονιδια και καλουπαρα ειναι 2 οροφους πιο ψηλα απο τους υπολοιπους οποτε τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο για εμενα.συμφωνω μαζι σου αλλα εκει που τα ποσοστικοποιεις καπου το χανεις.εκει που λες τα γονιδια παιζουν πολυ βασικο ρολο στα ποσοστα το εχεις μονο 20% με βαση αυτων που ειπες το βρισκω αντιφατικο:welcome:

vaggan
22-02-12, 15:49
20% διατροφή 30% προπόνηση 50% γονίδια όταν είσαι νάτουραλ
50% διατροφή 50% προπόνηση 0% γονίδια όταν τρως καραμέλες αυτή είναι η άποψη μου.στην κατηγορια καραμελας εκει να δεις που δεν παιζει καθολου η διατροφη.ειδικα στην περιοδο ογκου ειναι ολοι σκουπιδοφαγοι.τα περιττα τα καινε οι καραμελες:P:P

vaggan
22-02-12, 15:58
90% προπόνηση 10% όλα τ άλλαγουσταρω σκεπτικο ροκυ μπαλμποα :toast::toast:αλλα υπο την προυποθεση οτι ολοι γυμναζομαστε με συνεπεια και συνεχεια οπως ειπε και ο τρελο τσαντ πιο πανω,τα γονιδια ειναι αυτα που θα μας βοηθησουν περισσοτερο στο πως θα φαινεται το σωμα μας.αν και η προσωπικη μου εμπειρια εχει διξει οτι η σκληρη προπονηση βοηθαει πραγματικα...

gym
22-02-12, 16:00
γουσταρω σκεπτικο ροκυ μπαλμποα :toast::toast:αλλα υπο την προυποθεση οτι ολοι γυμναζομαστε με συνεπεια και συνεχεια οπως ειπε και ο τρελο τσαντ πιο πανω,τα γονιδια ειναι αυτα που θα μας βοηθησουν περισσοτερο στο πως θα φαινεται το σωμα μας.αν και η προσωπικη μου εμπειρια εχει διξει οτι η σκληρη προπονηση βοηθαει πραγματικα...

αποφασισε ρε βαγγο...προπονηση η γονιδια τελικα?:geek:

vaggan
22-02-12, 16:05
αποφασισε ρε βαγγο...προπονηση η γονιδια τελικα?:geek:μα ειπα απο το πρωτο ποστ γονιδια το βασικοτερο και μετα τουμπανο προπονηση.εγω ομως ειχα απαισια γεννετικα με βοηθησε πολυ η σκληρη προπονηση με παρεξηγησες αφεντικο:P:P:P:welcome:

Αντωνης
22-02-12, 16:12
Εξαρταται τον στοχο....Αν θελεις ενα καλαισθητο(με την οποια υποκειμενικοτητα του ορου)fit σωμα,τα γονιδια παιζουν συντριπτικο ρολο...Αν τα εχεις φτανεις τον στοχο σε ελαχιστο χρονικο διαστημα,ακομα και πολυ επιφανειακη προπονηση(για διατροφη δεν συζητω καν)...Αν δεν τα εχεις,θες σοβαρη προπονηση και περισσοτερο χρονο...

Αν παλι θελεις κατι πιο μποντιμπιλντεραδικο,παλι τα γονιδια μετρανε περισσοτερο,ακριβως με τον ιδιο τροπο που μετρανε στην απο πανω περιπτωση,μονο που η σημαντικοτητα τους ειναι πιο περιορισμενη,σε ενα 60-65% θα ελεγα...

Τωρα αν καποιος εχει σκοπο να γινει κατακομμενο ογκωδες τερας ή να παρει πρωτιες σε αγωνες,παλι τα γονιδια ειναι τα σημαντικοτερα,ομως υπο αλλο οπτικο πρισμα

Συμπερασμα,αν εχεις γονιδια διαβαινε

vaggan
22-02-12, 16:30
εγω δεν ψηφισα θεωρω τα γονιδια 50 και πανω:):)

dorita
22-02-12, 16:31
Εξαρταται τον στοχο....Αν θελεις ενα καλαισθητο(με την οποια υποκειμενικοτητα του ορου)fit σωμα,τα γονιδια παιζουν συντριπτικο ρολο...Αν τα εχεις φτανεις τον στοχο σε ελαχιστο χρονικο διαστημα,ακομα και πολυ επιφανειακη προπονηση(για διατροφη δεν συζητω καν)...Αν δεν τα εχεις,θες σοβαρη προπονηση και περισσοτερο χρονο...

Αν παλι θελεις κατι πιο μποντιμπιλντεραδικο,παλι τα γονιδια μετρανε περισσοτερο,ακριβως με τον ιδιο τροπο που μετρανε στην απο πανω περιπτωση,μονο που η σημαντικοτητα τους ειναι πιο περιορισμενη,σε ενα 60-65% θα ελεγα...

Τωρα αν καποιος εχει σκοπο να γινει κατακομμενο ογκωδες τερας ή να παρει πρωτιες σε αγωνες,παλι τα γονιδια ειναι τα σημαντικοτερα,ομως υπο αλλο οπτικο πρισμα

Συμπερασμα,αν εχεις γονιδια διαβαινε


συμφωνω απολυτα σε οσα ειπες κ παλι εξαρταται τον στοχο!!

lila_1
22-02-12, 16:35
γουσταρω σκεπτικο ροκυ μπαλμποα :toast::toast:αλλα υπο την προυποθεση οτι ολοι γυμναζομαστε με συνεπεια και συνεχεια οπως ειπε και ο τρελο τσαντ πιο πανω,τα γονιδια ειναι αυτα που θα μας βοηθησουν περισσοτερο στο πως θα φαινεται το σωμα μας.αν και η προσωπικη μου εμπειρια εχει διξει οτι η σκληρη προπονηση βοηθαει πραγματικα...


ναι η αλήθεια είναι ότι δεν συμπεριέλαβα τον παράγοντα γονίδια
παίζει σημαντικό ρόλο

Αυτός παίζει σημαντικό ρόλο γενικά, ανεξαρτήτως προπόνησης

Αλλά ότι γονίδια κ να χει κάποιος, η προπόνηση είναι αυτή που θα τα αναδείξει ή θα τα κρύψει (ανάλογα τη περίπτωση)

Συμφωνούμε δλδ

Madd_Chadd
22-02-12, 17:15
συμφωνω μαζι σου αλλα εκει που τα ποσοστικοποιεις καπου το χανεις.εκει που λες τα γονιδια παιζουν πολυ βασικο ρολο στα ποσοστα το εχεις μονο 20% με βαση αυτων που ειπες το βρισκω αντιφατικο:welcome:

Μιλαω για νατουραλ αθλητη να διευκρινίσω.Οταν ενας που εχει γονιδια αλλα δε κανει σωστη διατροφη και προπονηση(τεχνικη που για μενα ειναι το βασικο) εννοειτε πως θα μεινει πισω σε σχεση με εναν που υστερει στα γονιδια αλλα κανει σωστη διατροφη και προπονηση.Ας πουμε εγω δεν εχω γαμπες,μαζι με ενα φιλο καναμε τα ιδια οσο αφορα προπονηση και διατροφη και το αποτελεσμα ηταν οι γαμπες μου σε κλιμακα 0-10 να ειναι 5 και οι δικες του 6.Γιαυτο εβαλα ενα 20% πιστευω οτι τα γονιδια σε νατουραλ αθλητες θα σε φερουν 1 βημα πιο μπροστα,αλλα οσο αφορα μη νατουραλ μπορουν να σε πανε 3-4 βηματα πιο πανω απο τους υπολοιπους.;)

vaggan
23-02-12, 00:22
ναι η αλήθεια είναι ότι δεν συμπεριέλαβα τον παράγοντα γονίδια
παίζει σημαντικό ρόλο

Αυτός παίζει σημαντικό ρόλο γενικά, ανεξαρτήτως προπόνησης

Αλλά ότι γονίδια κ να χει κάποιος, η προπόνηση είναι αυτή που θα τα αναδείξει ή θα τα κρύψει (ανάλογα τη περίπτωση)

Συμφωνούμε δλδναι συμφωνουμε:toast::toast:βεβαια οταν θες να αναδιξεις και τους μυες στο επακρο να τους αναδιξεις λεω οχι να τους χτισεις και η διατροφουλα δεν βλαπτει.βασικα ολα χρειαζονται αλλα αν εχεις καλη σκελετικη κατασκευη και πληθωρα μυικων ινων θα απογειωθεις;)

beefmeup
23-02-12, 00:26
τα γονιδια κλπ,αφορουν συμμετριες,αναλογιες μπουρου μπουρου..
ο μεσος ανθρωπος/gym rat τι να τα κανει αυτα?προκειται να κατεβει ποτε σε αγωνες?:unsure:
νταξ,το να μην εχει καποιος γονιδια σημαινει οτι μπορει να τα χε ολα καλα πανω του,κ να χανει στο στηθος ας πουμε..η στα ποδια/γαμπες..
ε,και?
συνεπαγεται αυτο,με το οτι δεν εχει καλο σωμα?γιατι αυτος ειναι ο τιτλος του θεματος..
τωρα,ειτε εισαι νατουραλ,ειτε δεν εισαι καλο σωμα φτιαχνεις..ανεξαρτητως γονιδιων..αγωνιστικο σωμα δεν φτιαχνεις γιατι εκει πας σε αυτα που εγραψα στην πρωτη προταση αυτου του ποστ.
αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..

vaggan
23-02-12, 00:27
Μιλαω για νατουραλ αθλητη να διευκρινίσω.Οταν ενας που εχει γονιδια αλλα δε κανει σωστη διατροφη και προπονηση(τεχνικη που για μενα ειναι το βασικο) εννοειτε πως θα μεινει πισω σε σχεση με εναν που υστερει στα γονιδια αλλα κανει σωστη διατροφη και προπονηση.Ας πουμε εγω δεν εχω γαμπες,μαζι με ενα φιλο καναμε τα ιδια οσο αφορα προπονηση και διατροφη και το αποτελεσμα ηταν οι γαμπες μου σε κλιμακα 0-10 να ειναι 5 και οι δικες του 6.Γιαυτο εβαλα ενα 20% πιστευω οτι τα γονιδια σε νατουραλ αθλητες θα σε φερουν 1 βημα πιο μπροστα,αλλα οσο αφορα μη νατουραλ μπορουν να σε πανε 3-4 βηματα πιο πανω απο τους υπολοιπους.;)εννοειται οτι μιλαμε για φυσικα προπονουμενους αθλητες (η λεξη νατουραλ μου τη δινει στα νευρα)με αλομπερτινες ολοι ξεπερναν τους εαυτους τους

mitsoulas
08-03-12, 12:28
______________________________70% διατροφη - 20% ασκηση - 10% γονιδια________________________________________
Και γυμναστη που εχω ρωτησει αυτο μου ειπε η διατροφη παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο στο να χτισει καποιος ενα ωραιο κορμι θα συμφωνησω και εγω σε αυτο.
Υ.Γ. στο γκαλοπ την απαντηση αυτη την εχετε βαλει 2 φορες για ποιο λογο :?:

average_joe
13-06-12, 12:20
το bumpαρω μιας και εχει ενδιαφερον.

για μενα ολη η κουβεντα ειναι αναμεσα στη προπονηση και τη διατροφη.

τα γονιδια τα θεωρω δεδομενα, ο καθενας κινειται με αυτα που εχει, δεν μπορεις να τα αλλαξεις.

βλεπω παντως οτι μολις το 25% των ψηφων εχουν σαν προτεραιοτητα την προπονηση.
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι για τον μεσο ασκουμενο αμα δεν πατησεις γηπεδο ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες.

Χριστοφορος123
13-06-12, 12:39
30% Διατροφη 50% ασκηση 20% γονιδια.

koukoutsaki
13-06-12, 12:43
40 διατροφη
30 ασκηση
40 γονιδια
τι να κανουμε καποιοι ειναι πιο τυχεροι....:unsure:

Ηλαπ
13-06-12, 12:57
Για εμενα τα πραγματα ειναι απλα.....Το τοπ ειναι η προπο που καθε φορα για εμενα αν θες σοβαρα κερδη πρεπει να δινεις τα κερατα σου αρα του ειναι ενα 50 % μετα ειναι η διατροφη που παιζει πλ σημαντικο ρολο το να τρεφεσαι σωστα για να εχεις δυναμεις ετσι ωστε να μπορεις να αποδιδεις με 35-40 % και μετα βαζω τα γονιδια σε ενα 10-15% γιατι πιστεευω οτι το μονο που σου δινω τα γονιδια ειναι το σχημα, κυριως τους σκελετου.....Που το στηριζω αυτο???ΠΟλλα παραδειγματα....Ενα απο αυτα ειναιι οτι: ειχα παει σε αγωνες της κολλητης μου (κολυμβιση ) και ολοι ειχαν τις τεραστιες πλατες κανονικα χερι γυμανσμενα και ενα αξιοπρεπες στηθος....Τι θελετε να μου πειτε οτι μαζεψαν οοοοοοολους τους ανθρωπους που ειχαν αυτα τα χαρακτηριστηκα και τος εβαλαν για κολυμπι???Δν το νμζω.....

koukoutsaki
13-06-12, 13:13
Ηλαπ μια κ χρησιμοποιεις το παραδειγμα της κολλητης σου
ψιλοδιαφωνω με αυτο που λες:unsure:
γιατι δε γεννηθηκαν ολες οι κοπελες με διμετρα ποδια κ στενη λεκανη..δυστυχως καποιες γεννηθηκαν με πολυ ανοιχτα κοκαλα λεκανης τα οποια παντα θα πετανε υπερβολικα οσο κ να ανοιξεις την πλατη κ οσο κ να γυμναστεις
και ο σκελετος οπως ξερουμε δε γινεται να αλλαξει με τιποτα

Ηλαπ
13-06-12, 13:15
Οοοκ.....Αυτο σημαινει οτι εσενα η πλατη σου δν θα αναπτυχτει τοσο?????Αλλο που δν θα φαινετε....ΚΑι αυτη δν ειναι διμετρη......1,70 ειναι....

skourias
20-06-12, 11:46
Για εμενα τα πραγματα ειναι απλα.....Το τοπ ειναι η προπο που καθε φορα για εμενα αν θες σοβαρα κερδη πρεπει να δινεις τα κερατα σου αρα του ειναι ενα 50 % μετα ειναι η διατροφη που παιζει πλ σημαντικο ρολο το να τρεφεσαι σωστα για να εχεις δυναμεις ετσι ωστε να μπορεις να αποδιδεις με 35-40 % και μετα βαζω τα γονιδια σε ενα 10-15% γιατι πιστεευω οτι το μονο που σου δινω τα γονιδια ειναι το σχημα, κυριως τους σκελετου.....Που το στηριζω αυτο???ΠΟλλα παραδειγματα....Ενα απο αυτα ειναιι οτι: ειχα παει σε αγωνες της κολλητης μου (κολυμβιση ) και ολοι ειχαν τις τεραστιες πλατες κανονικα χερι γυμανσμενα και ενα αξιοπρεπες στηθος....Τι θελετε να μου πειτε οτι μαζεψαν οοοοοοολους τους ανθρωπους που ειχαν αυτα τα χαρακτηριστηκα και τος εβαλαν για κολυμπι???Δν το νμζω.....

Kάτι τέτοιο έγινε...
Είναι σαν να λες ότι όσοι παίζουν μπασκετ ψηλώνουν.
Οχι. Παίζουν μπασκετ επειδή είναι ψηλοί.

Τα γονίδια παίζουν ρόλο αλλά δεν αλλάζουν, τι να κάνουμε?

Πιστεύω ότι τα ποσοστά είναι τελείως υποκειμενικά και διαφέρουν κατά περίπτωση.

Εχω δει ατομα να τρέφονται με σκουπίδια και να έχουν σώμα αξιοζήλευτο.

Προσωπικά... πάνω απ' όλα η ασκηση.
Αν δεν πάρει 170gr πρωτείνη και πάρεις 150, σιγά τ' αυγά.

TRIANTAFYLLOU
25-06-12, 17:48
τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρόλο και καθορίζουν πού και πόσο ψηλα μπορεί να φτάσει κάποιος αν το καλιεργήσει

δηλαδή βλέπουμε ανθρώπους που απλα γυμνάζονται δεν προσέχουν ιδιαίτερα την διατροφή και είναι φέτες και μυώδης και άλλοι για το ίδιο αποτέλεσμα μπορεί να κάνουν εξτρίμ πράγματα και υπερπροσπάθεια .

αλλα μια άλλη παράμετρος που κατατασετε και αυτη στα γονίδια αλλα τα πνευματικά είναι και η θέληση και η προσπάθεια σε βάθος χρόνου , που μπορεί κάποιος χωρίς ιδιαίτερα γεννετικα να φτάσει πολυ ψηλά , αλλα το θέμα είναι κατα πόσο αξίζει όλο αυτο το νταλαβέρι

δηλαδή να ασχολείτε κάποιος ερασιτεχνικα και να γυμνάζετε και να δίνει όλη του την ενέργεια σε ένα πράγμα που είναι το σώμα , αυτο είναι δώρο άδωρο που λέμε , άλλο να έχει κάποιους στοχους αγωνιστικούς και άλλο για την εμφάνηση και στην τελικη να ανακαλύψει ότι ενω την πέτυχε δεν είναι αυτο το πάν , αλλα ένας συνδιασμός καλιέργειας μυαλού και σώματος και δεν αναφέρομαι σε ακαδημαική μόρφωση και καλιέργεια του μυαλού αλλα κοινωνική

και δεν μετράει μόνο τι πέτυχε κάποιος στο σώμα τους αλλα πώς και αν αξίζει όλη αυτη η προσπάθεια και επικέντρωση σε εναν στόχο , γιατι όταν έχουμε κάτι αυτοσκοπό και μας αρέσει και μας ανεβάζει και είναι το μοναδικό πράγμα , δηλαδή δεν είμαστε πολυπλευρικοί , τότε εξαρτώμαστε απο αυτο και είναι βαρόμετρο για την ψυχολογία μας

επίσης μετράει όχι μόνο το τι πετυχαμε αλλα με τι τίμημα και τα ζυγίζουμε και στο τέλος κάνουμε ταμείο αν άξιζε όλη αυτη η επικέντρωση σε ενα στόχο

γι αυτο λέμε πως πρέπει να κάνουμε προσπάθεια ανάλογα με τους στόχους μας , αν έχουμε αγωνιστικό προσανατολισμό δίνουμε το κατι παραπάνω , για να έχει ουσία ότι κάνουμε και να αξίζει

deluxe
26-06-12, 13:36
Εγω παντως ξερω οτι οσα ατομα πηραν φαρμακα, μπορει να μην εγιναν αγωνιστικοι ( εξαλλου δε τα πηραν για αυτο το σκοπο ), αλλα ξεχωρισε ο δικεφαλος με τον τρικεφαλο και τον ωμο στο χερι, οπως εμφανιστηκαν και οι κοιλιακοι. Το δυσκολο ειναι βεβαια να τα κρατησεις ολα αυτα μετα χωρις τα φαρμακα.

GeoDask
26-06-12, 13:39
Εγω παντως ξερω οτι οσα ατομα πηραν φαρμακα, μπορει να μην εγιναν αγωνιστικοι ( εξαλλου δε τα πηραν για αυτο το σκοπο ), αλλα ξεχωρισε ο δικεφαλος με τον τρικεφαλο και τον ωμο στο χερι, οπως εμφανιστηκαν και οι κοιλιακοι. Το δυσκολο ειναι βεβαια να τα κρατησεις ολα αυτα μετα χωρις τα φαρμακα.

Μα δεν χρειάζεται να πάρεις φάρμακο για να γίνουν αυτά. :unsure:

deluxe
26-06-12, 13:53
Εαν θελεις δραματικη αλλαγη μεσα σε 2,3 μηνες για να βγεις παραλια, χρειαζεσαι φαρμακο. Η σημερινη νεολαια εχει ξεφυγει. Απο τα 16 τους ξεκινανε.

GeoDask
26-06-12, 14:01
Εαν θελεις δραματικη αλλαγη μεσα σε 2,3 μηνες για να βγεις παραλια, χρειαζεσαι φαρμακο. Η σημερινη νεολαια εχει ξεφυγει. Απο τα 16 τους ξεκινανε.

Συμφωνούμε :thumbup:

TheWorst
26-06-12, 14:16
Βλεπω μαλλον οτι εχω ψηφησει και θα ειναι πριν αρκετο καιρο αφου δε θυμαμαι τι εχω ψηφησει.Παντως για μενα 100% διατροφη - 100% προπονηση - 200% γονιδια :P

mortu
03-01-13, 05:53
100% αφοσίωση στην προπόνηση και στη διατροφή...
αν μιλάμε για ένα καλό σώμα κι όχι για το Mr O;)

swimmer_90
06-01-13, 23:39
Νομιζω γονιδια πανω οτιδηποτε αλλο...θυμαμαι οταν εκανα ακομα προπονηση απ'τα 20 αγορια που ημασταν υπηρχαν ρε παιδια 2-3 παιδακια που τα βλεπες ξεχωριζαν απ'ολους...εμεις ημασταν σα χτικιαρικα αυτοι ειχαν κορμι 20αρι απ'τα 13!!πλατες,κοιλιακους...και αμα σκεφτεις οτι ιδια προπονηση καναμε ολα και πανω κατω τα ιδια τρωγαμε (τι διατροφη να κανεις τοτε?!) νομιζω πως τα γονιδια ειναι τα πιο σημαντικα...

DeepBreath
19-11-13, 21:03
Σίγουρα κάποιο μερίδιο θα έχουν και τα γονίδια στην διάπλαση του σώματός μας, αλλά αυτό δεν πρέπει να πτοεί τους "αδικημένους".

Όπως αναφέρθηκε και σε παλιότερα σχόλια, η 100% αφοσίωση στην προπόνηση καθώς και στην διατροφή θα σου εγγυηθούν επιθυμητά αποτελέσματα.
Από εκεί και πέρα είναι θέμα υπομονής και επιμονής όσο αναφορά τους προσωπικούς στόχους του καθενός.