PDA

Επιστροφή στο Forum : ZMA (Optimum Nutrition)



gas
28-12-09, 18:54
το εχει δοκιμασει καποιος? εχει αποτελεσμα?

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8180&stc=1&d=1262024292


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8181&stc=1&d=1262024352

kaiowas
28-12-09, 22:56
Διάβασε εδώ
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6474

sTeLaKoS
29-12-09, 14:24
Το ξεκίνησα κι εγώ εχτές. Δε περιμένω θαύματα αλλά πάνω στο μήνα θα γράψω τυχόν εντυπώσεις.

gas
29-12-09, 16:34
gia pes mou giati leo na to paro an dis diafora anafereto

***Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,είναι κανονας του φόρουμ.Mods Team ****

deluxe
29-12-09, 19:50
Το παιρνω εδω και 2 μηνες. Οχι ομως καθε ημερα. Ειναι αρκετα καλο, νιωθεις και ξεκουραστος. Το μονο κακο ειναι οτι ξυπναω καθε μια ωρα, μερικες φορες..

sTeLaKoS
29-12-09, 21:40
Μόνο τις μέρες προπόνησης να φανταστώ?

Sourlas
29-12-09, 22:36
Όχι, κάθε μέρα το παίρνεις.

Bane
30-12-09, 00:28
Το χω πει μια, το χω πει 100 θα μαλλιάσειθ η γλώσσα μου να το λέω.
Αγοράστε μαγνήσιο και ψευδάργυρο ξεχωριστά, κάνουν την ίδια δουλειά κει κοστίζουν το 1/3.

gas
30-12-09, 01:17
Το παιρνω εδω και 2 μηνες. Οχι ομως καθε ημερα. Ειναι αρκετα καλο, νιωθεις και ξεκουραστος. Το μονο κακο ειναι οτι ξυπναω καθε μια ωρα, μερικες φορες..
τρεις καπσουλες περνεις?βλεπεις τρελες διαφορες δηλαδη?οταν λες ξυπνας καθε μια ωρα μερικες φορες ειναι εξετιας του ζμα αα και κατι αλλο καπου ειδα οτι οι καπσουλες του μιρυζουν λιγο περιεργα ισχυει κατι τετοιο?

deluxe
30-12-09, 08:27
Ναι ισχυει οτι μυριζουν λιγο παραξενα..

Λογικα εξαιτιας του zma. 3 καψουλες παιρνω. βεβαια και σε συνδιασμο με μελατονινη.

sTeLaKoS
24-01-10, 23:09
Ένα μικρό review από 'μένα.
Είχα πάρει 2 κουτιά, τελείωσε το ένα προχθές και είμαι στο δεύτερο.

Να πω ότι έπαιρνα τις 3 προτεινόμενες κάψουλες, πάντα με άδειο στομάχι, τουλάχιστον 3 ώρες μετά το τελευταίο μου γεύμα και πάντα 1 ώρα πριν τη καζείνη.
Διατροφή το δυνατόν σωστότερη και 4-5 προπονήσεις τη βδομάδα.

Από τις πρώτες μέρες κιόλας ένιωθα να έχω ανήσυχο ύπνο. Ξυπνούσα 3-4 φορές μέσα στη νύχτα, αμέσως όμως ξανακοιμόμουν. Αυτό κράτησε καμιά βδομάδα μόνο. Το πρωί ένιωθα ξεκούραστος έχοντας κοιμηθεί 6-7 ώρες. Από άποψη ξεκούρασης ίσως κάτι να κάνει.

Για αύξηση της τέστο μου, όχι, δεν είδα. Σε εμένα τουλάχιστον δε δούλεψε. Καμιά αύξηση δύναμης, καμία αύξηση αντοχής, καμία αύξηση λίμπιντο. Ούτε καν placebo.

Η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει τα 25€ του. Μαγνήσιο και ψευδάργυρο ναι θα ξαναπάρω σα συμπλήρωμα γιατί κοιμάμαι λίγο και θέλω να ξυπνάω πιο ξεκούραστος, για λόγους ανάρρωσης, αλλά όχι σε μορφή έτοιμου ΖΜΑ.

That's not good value for money....

gas
25-01-10, 19:11
Ένα μικρό review από 'μένα.
Είχα πάρει 2 κουτιά, τελείωσε το ένα προχθές και είμαι στο δεύτερο.

Να πω ότι έπαιρνα τις 3 προτεινόμενες κάψουλες, πάντα με άδειο στομάχι, τουλάχιστον 3 ώρες μετά το τελευταίο μου γεύμα και πάντα 1 ώρα πριν τη καζείνη.
Διατροφή το δυνατόν σωστότερη και 4-5 προπονήσεις τη βδομάδα.

Από τις πρώτες μέρες κιόλας ένιωθα να έχω ανήσυχο ύπνο. Ξυπνούσα 3-4 φορές μέσα στη νύχτα, αμέσως όμως ξανακοιμόμουν. Αυτό κράτησε καμιά βδομάδα μόνο. Το πρωί ένιωθα ξεκούραστος έχοντας κοιμηθεί 6-7 ώρες. Από άποψη ξεκούρασης ίσως κάτι να κάνει.

Για αύξηση της τέστο μου, όχι, δεν είδα. Σε εμένα τουλάχιστον δε δούλεψε. Καμιά αύξηση δύναμης, καμία αύξηση αντοχής, καμία αύξηση λίμπιντο. Ούτε καν placebo.

Η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει τα 25€ του. Μαγνήσιο και ψευδάργυρο ναι θα ξαναπάρω σα συμπλήρωμα γιατί κοιμάμαι λίγο και θέλω να ξυπνάω πιο ξεκούραστος, για λόγους ανάρρωσης, αλλά όχι σε μορφή έτοιμου ΖΜΑ.

That's not good value for money....

αρα δεν σε εκανε να κοιμασε καλα, αυτο λες ε?

sTeLaKoS
25-01-10, 19:38
αρα δεν σε εκανε να κοιμασε καλα, αυτο λες ε?

Τη πρώτη μόνο βδομάδα είχα ανάστατο ύπνο. Μετά πέρασε αυτό.
Με ξεκούραζε καλύτερα, δλδ ακόμη και με 4 ώρες ύπνο ένιωθα ακμαίος. Απλά εγώ δε το πήρα γι' αυτό το σκοπό αλλά για την αύξηση τεστοστερόνης που υπόσχεται. Έστω και placebo. Όσον αφορά αυτό, δε δούλεψε.

zarras
25-01-10, 20:12
θα διαφωνησω kαι θα συμφωνησω με το στελαkο.
για της πρωτες 3-5μερες ειχα τα ιδια συμπτωματα, οπως τα περιγραφει kαι ο στελαkος.
kαι οντως προσφερει ποιοτιkο υπνο που τον χρειαζομαι γιατι kοιμαμαι 5 ωρες το πολυ, οποτε με βοηθαει ιδιαιτερα σε αυτο.

οσο για τεστοστερονη kαι την igf-1.... διαβασε παραkατω

A 1999 study was undertaken on NCAA Football players during an 8 week spring training program. The control group was told to cease taking any nutritional supplements. Those who took the ZMA tablets showed greater increases in muscle strength. This study was funded by SNAC Systems Inc. (the patent holders) and one of the study's authors (Victor Conte) has equity in this company. (οποτε λογιkο να το βγαλουνε σουπερ)

In 2004, a study funded by a research grant from Cytodyne (another supplement producing company) with 42 resistance trained males showed that ZMA supplementation had no significant effects on total and free testosterone, IGF-1, growth hormone, cortisol, the ratio of cortisol to testosterone, or muscle and liver enzymes in response to training. No significant effects were observed in changes in strength, upper or lower body muscle endurance, or anaerobic sprint capacity [3].

In another study done in 2006, a team of German scientists conducted a study on the effect of ZMA and testosterone levels in the body[4]. The result showed an increase in zinc secretions in urine making it much darker like blood, but no effect on the level of testosterone in the body

στο μονο που διαφωνω με το στελαkο ειναι τα 25ευρω, αλλ'α δε το συνεχιζω παραkατω σεβομενος τους kανονες kαι τους χορηγους του φορουμ (αν kαι διαφωνω kαθετα). 9ευρουδαkια νομιζω ειναι σουπερ kαλη τιμουλα ;)

Niiick
25-01-10, 20:20
εμενα ακριβως οτι ειπε ο στελιος ακριβως, ουτε λιμπιντο ουτε περισοτερα κιλα καλυτερη προπονηση τιποτα. στην αρχη λιγο αναστατο υπνο και μετα αντε να ξεκουραζομουν λιγο παραπανω.
Ενα κουτι της ΝΟW ηπια και τωρα τελειωνω τις primaforce γενικα τιποτα, μαλλον καλυτερα μια multi που να χει τα 30 mg zinc και με το μαγνησιο βλεπουμε.

sTeLaKoS
25-01-10, 20:31
θα διαφωνησω kαι θα συμφωνησω με το στελαkο.
για της πρωτες 3-5μερες ειχα τα ιδια συμπτωματα, οπως τα περιγραφει kαι ο στελαkος.


στο μονο που διαφωνω με το στελαkο ειναι τα 25ευρω, αλλ'α δε το συνεχιζω παραkατω σεβομενος τους kανονες kαι τους χορηγους του φορουμ (αν kαι διαφωνω kαθετα). 9ευρουδαkια νομιζω ειναι σουπερ kαλη τιμουλα ;)

Συγχώρεσέ με αλλά δε κατάλαβα που διαφωνούμε...

kyriakos23
25-01-10, 22:10
στην τιμη διαφωνειται:green:

sTeLaKoS
25-01-10, 22:31
στην τιμη διαφωνειται:green:


Ναί ίσως να ακούστηκε έτσι αλλά στην ουσία δε διαφωνούμε γιατί κι εγώ είπα

That's not good value for money....

Συμπλήρωμα Μαγνησίου και Ψευδαργύρου από φαρμακείο από 'δω και πέρα... κάπου στα 9€ δε θα είμαι; :green:

zarras
26-01-10, 00:11
σωστα σωστα λαθος μου, που δεν το διαβασα καλα :P

sTeLaKoS
26-01-10, 00:12
σωστα σωστα λαθος μου, που δεν το διαβασα καλα :P

:toast::toast:

The Rock
26-01-10, 00:57
Παιδιά το έχουμε πει πολλές φορές ότι ούτε ο ψευδάργυρος ούτε το μαγνήσιο υποστηρίζουν την τεστό. Τι παλεύετε και περιμένετε θαύματα με τα σούπερ ντούπερ test boosters ? Δεν υποστηρίζεται έτσι η τεστό και να θέλετε green:
(Έρευνες έχω όποιος θέλει ...green:)

flinstone
26-01-10, 01:01
Εγώ έχω πέρει ΖΜΑ και αυτό που είδα ηταν καλήτερο ύπνο και ξεκούραση. Σε οτι αφορά την τέστο θα συμφονίσω με τον The Rock.

Svein
30-01-10, 18:50
Ναί ίσως να ακούστηκε έτσι αλλά στην ουσία δε διαφωνούμε γιατί κι εγώ είπα


Συμπλήρωμα Μαγνησίου και Ψευδαργύρου από φαρμακείο από 'δω και πέρα... κάπου στα 9€ δε θα είμαι; :green:

Τι ποσότητες να παίρνω ?

sTeLaKoS
30-01-10, 20:08
Τι ποσότητες να παίρνω ?

Ίση με αυτές του ZMA της ΟΝ, εγώ έτσι θα ξεκινούσα.

Σε περίπτωση που κάποιος πιστεύει πως χρειάζεται είτε λιγότερο, είτε περισσότερο παρακαλώ να το πει, ενδιαφέρει κι εμένα.

Svein
30-01-10, 22:03
Ίση με αυτές του ZMA της ΟΝ, εγώ έτσι θα ξεκινούσα.

Σε περίπτωση που κάποιος πιστεύει πως χρειάζεται είτε λιγότερο, είτε περισσότερο παρακαλώ να το πει, ενδιαφέρει κι εμένα.


Και πως μετράμε τα mg :bbbiceps: ?

kyriakos23
01-02-10, 09:31
αφους δεν βοηθαει την τεστο μευδαργυρος κ μαγνησιο τοτε που βοηθαει ?

sTeLaKoS
01-02-10, 10:01
αφους δεν βοηθαει την τεστο μευδαργυρος κ μαγνησιο τοτε που βοηθαει ?



Από τις πρώτες μέρες κιόλας ένιωθα να έχω ανήσυχο ύπνο. Ξυπνούσα 3-4 φορές μέσα στη νύχτα, αμέσως όμως ξανακοιμόμουν. Αυτό κράτησε καμιά βδομάδα μόνο. Το πρωί ένιωθα ξεκούραστος έχοντας κοιμηθεί 6-7 ώρες. Από άποψη ξεκούρασης ίσως κάτι να κάνει.

Η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει τα 25€ του. Μαγνήσιο και ψευδάργυρο ναι θα ξαναπάρω σα συμπλήρωμα γιατί κοιμάμαι λίγο και θέλω να ξυπνάω πιο ξεκούραστος, για λόγους ανάρρωσης, αλλά όχι σε μορφή έτοιμου ΖΜΑ.




Με ξεκούραζε καλύτερα, δλδ ακόμη και με 4 ώρες ύπνο ένιωθα ακμαίος.



kαι οντως προσφερει ποιοτιkο υπνο που τον χρειαζομαι γιατι kοιμαμαι 5 ωρες το πολυ, οποτε με βοηθαει ιδιαιτερα σε αυτο.


στην αρχη λιγο αναστατο υπνο και μετα αντε να ξεκουραζομουν λιγο παραπανω.


Εγώ έχω πέρει ΖΜΑ και αυτό που είδα ηταν καλήτερο ύπνο και ξεκούραση.


:thumbup::thumbup::thumbup:

gas
08-02-10, 06:03
QUOTE=sTeLaKoS;136135]:thumbup::thumbup::thumbup:[/QUOTE]

μια ερωτηση σε επερνε ο υπνος ευκολα?το λεο γιατι εχω αυπνιες :green: :green:

kyriakos23
08-02-10, 14:01
δοκιμασα εχτες zinc κ δεν ειχα καποια παρενεργεια η οτιδηποτε.
200 mg ψευδαργυρο εχει ειναι καλα?απο φαρμακειο πηρα

sTeLaKoS
08-02-10, 15:05
μια ερωτηση σε επερνε ο υπνος ευκολα?το λεο γιατι εχω αυπνιες :green: :green:

Κανένα πρόβλημα αϋπνίας.

gas
09-02-10, 16:12
Κανένα πρόβλημα αϋπνίας.

οχι το λεο γιατι εγω εχω αν θα κανει δουλεια γιατην αυπνια

salpas18
16-02-10, 15:36
Το χω πει μια, το χω πει 100 θα μαλλιάσειθ η γλώσσα μου να το λέω.
Αγοράστε μαγνήσιο και ψευδάργυρο ξεχωριστά, κάνουν την ίδια δουλειά κει κοστίζουν το 1/3.

και ποσο ψευδάργυρο και πσο μαγνήσιο την μερα να περνουμε ?? δοσολογια

zarras
16-02-10, 22:39
φανταζομαι τις ιδιες με του πατενταρισμενου ζμα:

http://www.eilid.com.gr/webBuilder/accounts/139/138/216/pictures/zma_.gif

αν δε κανω λαθος η β6 ειναι για την αφομοιωση

Bane
17-02-10, 00:36
και ποσο ψευδάργυρο και πσο μαγνήσιο την μερα να περνουμε ?? δοσολογια

400mg magnesium+30mg Zinc.
H B6 δεν κάνει τίποτα.

Machiavelli
17-02-10, 00:38
Με το ασβέστιο υπάρχει πρόβλημα μόνο αν το μαγνήσιο περιέχει οξαλικό οξύ; Αν ναι θα έπρεπε να γράφει στο κουτί του μαγνησίου ότι περιέχει;

zarras
17-02-10, 00:43
400mg magnesium+30mg Zinc.
H B6 δεν κάνει τίποτα.

μμ τοτε γιατι την χρησιμοποιουν; ειχα την εντυπωση οτι βοηθαει στην αφομοιωση.

gmalamos
04-05-10, 15:02
400mg magnesium+30mg Zinc.
H B6 δεν κάνει τίποτα.

δηλαδη πρεπει να παρει καποιος 7 χαπια mg των 60 mg και ενα zinc των 30??

Svein
04-05-10, 21:15
δηλαδη πρεπει να παρει καποιος 7 χαπια mg των 60 mg και ενα zinc των 30??

Ψαξε στο φαρμακειο το : Magnesium Sandoz !

gmalamos
04-05-10, 23:51
400mg magnesium+30mg Zinc.
H B6 δεν κάνει τίποτα.

εχεις δοκιμασει αυτο το συνδυασμο και εχεις δει αποτελεσμα?ειναι οντως το ιδιο να τ παιρνεις και τα δυο ξεχωριστα?μηπως υπαρχει καποιος λογος που χρησημοποιουν το b6?μπορεις να γινεις λιγο ποιο σαφης?:unsure:

Svein
05-05-10, 08:03
εχεις δοκιμασει αυτο το συνδυασμο και εχεις δει αποτελεσμα?ειναι οντως το ιδιο να τ παιρνεις και τα δυο ξεχωριστα?μηπως υπαρχει καποιος λογος που χρησημοποιουν το b6?μπορεις να γινεις λιγο ποιο σαφης?:unsure:

εγω χρησιμοποιώ αυτο το συνδυασμό και ειναι σαν να περνω ΖΜΑ ! ελάχιστη διαφορά ίσως γιατι το ΖΜΑ που επερνα ειχε και βιταμινη c !

gmalamos
05-05-10, 13:57
μπορει ο οργανισμος να αφομοιωσει 400 mg μαγνησιου καπακι ρε παιδια?αυτη ειναι η ημερησια ποσοτητα σε 3 δοσεις.....

gj
05-05-10, 14:59
Tης health aid απο φαρμακειο έχουν 7 ευρώ :P:P
Απλα δεν βρισκω στο ιντερνετ τι ποσοτητες περιέχει μέσα... Έχει κανεις υπόψιν του ?

Svein
05-05-10, 15:09
μπορει ο οργανισμος να αφομοιωσει 400 mg μαγνησιου καπακι ρε παιδια?αυτη ειναι η ημερησια ποσοτητα σε 3 δοσεις.....

εγω περνο η 400 η 200 χ 2 φωρες την μερα ! (το πρώτο το πρωτινει η οn το δεύτερο η eas ! )

gmalamos
05-05-10, 15:17
Tης health aid απο φαρμακειο έχουν 7 ευρώ :P:P
Απλα δεν βρισκω στο ιντερνετ τι ποσοτητες περιέχει μέσα... Έχει κανεις υπόψιν του ?

HealthAid Ψευδάργυρος Χηλοποιημένος 70 mg
HealthAid Ψευδάργυρος Χηλοποιημένος 70 mg


Health Aid Ψευδάργυρος γλυκονικός 70 mg (90 ταμπλέτες). Ιδανικό συμπλήρωμα ψευδαργύρου (Zn), ειδικά χηλοποιημένο ώστε να μπορεί να απορροφάται εύκολα από τον οργανισμό.
Βασικό στοιχείο για την ομαλή ανάπτυξη και την καλή όραση. Ευεργετικός για τη διατήρηση της υγείας του δέρματος, των οστών και στη σύνθεση του κολλαγόνου και των πρωτεϊνών.
Βοηθάει στη χρησιμοποίηση της βιταμίνης Α, του ασβεστίου και του φωσφόρου, καθώς και στη διατήρηση της ομαλής σεξουαλικής λειτουργίας. Ακόμα, βοηθάει στην επούλωση εσωτερικών και εξωτερικών πληγών, ευνοεί την καλή λειτουργία του ήπατος και οι ιδιότητές του είναι ευεργετικές στο κρυολόγημα και γενικώς στη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος.[


αυτη εννοεις?εγω πηρα την zinc της solgar περιεχει 22 mg 100 καπσουλες και
SOLGAR CHELATED MAGNESIUM 100mg tabs 100s

gj
05-05-10, 15:23
HealthAid Ψευδάργυρος Χηλοποιημένος 70 mg
HealthAid Ψευδάργυρος Χηλοποιημένος 70 mg


Health Aid Ψευδάργυρος γλυκονικός 70 mg (90 ταμπλέτες). Ιδανικό συμπλήρωμα ψευδαργύρου (Zn), ειδικά χηλοποιημένο ώστε να μπορεί να απορροφάται εύκολα από τον οργανισμό.
Βασικό στοιχείο για την ομαλή ανάπτυξη και την καλή όραση. Ευεργετικός για τη διατήρηση της υγείας του δέρματος, των οστών και στη σύνθεση του κολλαγόνου και των πρωτεϊνών.
Βοηθάει στη χρησιμοποίηση της βιταμίνης Α, του ασβεστίου και του φωσφόρου, καθώς και στη διατήρηση της ομαλής σεξουαλικής λειτουργίας. Ακόμα, βοηθάει στην επούλωση εσωτερικών και εξωτερικών πληγών, ευνοεί την καλή λειτουργία του ήπατος και οι ιδιότητές του είναι ευεργετικές στο κρυολόγημα και γενικώς στη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος.[


αυτη εννοεις?εγω πηρα την zinc της solgar περιεχει 22 mg 100 καπσουλες και
SOLGAR CHELATED MAGNESIUM 100mg tabs 100s

Πρεπει να ειχε 20 ταμπλέτες αναβράζων μέσα. Στο ιντερνετ το είδα. Θα πάω σε φαρμακειο να δώ. Αυτά που λες εσυ απο φαρμακείο τα πήρες? Πόσο σου πήγαν ?

gmalamos
05-05-10, 15:33
Πρεπει να ειχε 20 ταμπλέτες αναβράζων μέσα. Στο ιντερνετ το είδα. Θα πάω σε φαρμακειο να δώ. Αυτά που λες εσυ απο φαρμακείο τα πήρες? Πόσο σου πήγαν ?

25 αλλα βγαζουν 3 μηνες

zissisikaria
13-03-13, 22:34
ποια η γνωμη σας για αυτο το προιον?το εχεται δοκιμασει?

63131

τι παρενεργειες μπορει να εχει και ποια ειναι η σηνυστομενη χρηση?

giannis64
13-03-13, 22:38
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=95:zma&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

(http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1963-ZMA-amp-Tribulus)ZMA (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?300-ZMA)

ZMA & Tribulus (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1963-ZMA-amp-Tribulus)

ριξε μια ματια στα παραπανω λινκ.

Stat59
29-07-13, 22:29
πρόκειται να το δοκιμάσω διότι εμένα ο ύπνος μου είναι ήδη ανάστατος και θα σταματήσω 1 εβδομάδα απο προπονήσεις λόγω πιθανής υπερκόπωσης. Νεύρα εύκολα, αργεί να με παρει ο ύπνος, κοιμάμαι πολύ ελαφριά και δν ξεκουράζομαι οσο θα ήθελα... λέω να το ξεκινήσω αυτην την εβδομάδα που θα κάνω την ξεκούρασή μου... Ή μήπως να το ξεκινήσω μολισ ξανα μπω προπονήσεις? Διάβασα πιο πάνω ότι είχαν άστατο ύπνο την 1η εβδομάδα χρήσης... Πόσο πιο άστατος να γίνει ο ύπνος μου ? :smash:

COBRA_STYLE
29-07-13, 22:55
Τραβα αγορασε σκετο μαγνησιο σε μορφη chelated καλυτερα ή citrate αν δε βρεις.

tolis93
30-07-13, 15:34
παιδες σχετικα με της healthaid εινα 70 μγ τα χαπια?κ εχει 90 caps? αλλα θελεις 3 ετσι? 200 μγ χοντρικα

pavlos2003
18-08-14, 13:25
καλημέρα σας.
Είμαι αθλητής και ασχολούμαι βέβαια περιστασιακά με γυμναστήριο κ βάρη.
Οι περισσότερες αναφορές εδώ όσον αφορά το μαγνήσιο έχουν να κάνουν με τον ύπνο, και θα ήθελα να βάλω μια άλλη πολύ σοβαρότερη κατα την άποψη μου παράμετρο...
Θα σας τα πω εν συντομία κ με δικά μου λόγια, ο καθένας μπορεί να βρεί ακριβέστερες πληροφορίες στο διαδίκτυο..
..Έκανα χτες βράδυ μια αναζήτηση στο θέμα "μυικοί σπασμοί" , γιατί ύστερα απο μεγάλο χρονικό διάστημα αδράνειας έχω πλακωθεί γυμναστήριο με προπονήσεις γύρω στο 90% της δύναμης μου 4-6 φορές την εβδομάδα, και με πιάνουν κάτι τρέμουλα καθημερινά σε μυικές ομάδες..
Εκεί διάβασα λοιπόν για την αναγκαιότητα ΚΑΙ του Μαγνησίου στη μυική αποκατάσταση...
Ακόμα γίνεται αναφορά στο ότι όσοι λαμβάνουν αυξημένη ποσότητα γάλατος, (όπως εγώ αυτή την περίοδο), η περίσσεια του ασβεστίου που αναπόφευκτα δημιουργείται, εναποκάθεται στη χολή και στα νεφρά και δημιουργεί στο τέλος πέτρες...
Η αυξημένη πρόσληψη Μαγνησίου, αποτρέπει τη διαδικασία αυτή..
Αυτά μόνο ήθελα να προσθέσω προς πληροφόρηση διοτι τα θεωρώ σημαντικά..
Νέο μέλος, να στε όλοι καλά!!