PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερες προπονησης



ANONIO
26-01-07, 19:04
εχω μια ερωτηση ποιες μερες πατε στο γυμναστηριο? εγω παω δευτερα τριτη πεμπτη παρασκευη ειναι πολλεσ οι μερες η ειναι ενταξει? ευχαριστω. (το προγραμμα που κανω ειναι για μυικη ενδυναμωση)

gpol
26-01-07, 23:11
εχω μια ερωτηση ποιες μερες πατε στο γυμναστηριο? εγω παω δευτερα τριτη πεμπτη παρασκευη ειναι πολλεσ οι μερες η ειναι ενταξει? ευχαριστω. (το προγραμμα που κανω ειναι για μυικη ενδυναμωση)

Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη. Μην ξεχνας το θεμα αναρρωσης ειναι πολυ σημαντικο. Μιας και κανεις 4 μερες, πρεπει να προσεξεις τον διαχωρισμο των μυικων ομαδων, για να προλαβαινουν να αναρρωσουν

billys15
27-01-07, 10:46
Κι εγω Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη.Συνηθως 3-4 μερες την εβδομαδα ειναι καλα.Νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι παραπανω αν δεν σκοπευεις να κατεβεις σε αγωνες.

Gasturb
27-01-07, 11:31
Συμφωνώ με gpol κ Billy15, το ίδιο κ εγώ 3 ημέρες απο 2 μυικές ομάδες κάθε φορά ιζ ιναφ!

Gt

ANONIO
27-01-07, 11:40
ok σας ευχαριστω παρα πολυ!

BRaWNy
27-01-07, 13:14
Ειναι καθαρά ατομικό θέμα, δικό σου θέμα.
Εσυ θα δεις και θα καταλάβεις εαν ειναι αρκετό ή υπερβολικό κάτι, παρατηρώντας κάποια πράγματα.
Φροντίζεις να διαλέξεις ένα διαχωρισμό που να μην ειναι ακατάλληλος στο να προαγει την πρόοδο και φυσικά να μην αυτός προωθει την υπερπροπόνηση.
Έπειτα κοιτας να έχεις την ανάλογη ποσότητα στο τι κάνεις, ωστε να δουλεύουν όλα θετικά, να υπάρχει πρόοδος και να αποφεύγεται η κόπωση.
Όταν χρησιμοποιείς κάτι, μπορεις να παρατηρήσεις αυτούς τους παράγοντες και να κάνεις ανάλογες ρυθμίσεις αν ειναι αρνητικοί, ειτε μειωνοντας τις μέρες, ειτε κρατώντας τις ιδιες μερες και μειωνοντας την ποσοτητα, ειτε μειωνοντας και τα δύο ειτε και πολλά πολλά άλλα.
Ξεκινάς με κάποια βασικά στάνταρς και απο κει και πέρα δουλεύεις σε αυτά και βλέπεις στην πορεία σε τι σημειο βρισκονται οι δυνάμεις σου και τα όριά σου.
Όμως να έχεις υπόψιν ότι καμμιά φορά τα φαινόμενα απατούν και ότι τα σημάδια αν δεν πάει κάτι καλά αργούν λίγο να εμφανιστούν, οπότε να στηρίζεσε περισσότερο σε κάποιες στανταρ αρχές και να ρυθμίζεις με προσοχή.
Όσο πιό έμπειρος γινεσε, τόσο θα καταλαβαίνεις και καλύτερα το σωμα σου και τα όριά σου.

Φυσικά σε αυτό μπορει να παιξουν ρόλο κι άλλοι βασικοί "εξωγενείς" παράγοντες, όπως η διατροφή.
Δηλαδή, ενα πρόγραμμα μπορει να ειναι καλό για κάποιον στόχο, αλλά να το "χαλάσει" η λάθος διατροφή.
Ελπίζω να βοήθησα.