PDA

Επιστροφή στο Forum : Φακες



Billy
27-01-07, 23:07
τρωμε;
Οι φακες ειναι υδατανθρακας;
Τι Γλυκαιμικο Δεικτη εχουν;

billys15
28-01-07, 00:31
Δεν με χαλανε.Εχουν πρωτεινες

Gasturb
28-01-07, 01:01
Billy...

To Gi για τις φακές είναι 29 - πολύ χαμήλο/καλό

Διατροφική αξία ανά 100 g

Ενέργεια 350 kcal 1480 kJ

Πρωτεϊνη 26 g
Υδατάνθρακες 60 g
- Σάκχαρα 2 g
- Ίνες 31 g
Λίπος 1 g

Σίδηρο 7.5 mg (60%)
Βιταμίνη B1 0.87 mg (67%)

GT

ajax
28-01-07, 13:14
Αμ μπραβο ηθελα και εγω να ρωτησω.δηλαδη gast κανει να τρωμε?αν τις τρωμε βραδυ κανει κακο?

Theristis
28-01-07, 18:46
Gasturb τα στοιχεία που παράθεσες είναι σε ωμές ποσότητες ή μαγειρεμένες?

Gasturb
28-01-07, 18:53
Σωστή παρατήρηση Theristis, ότι αναφέρω είναι σε ωμή ποσότητα μιας κ στην μαγειρική του καθενός υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις με τα επιπλέον συστατικά.

Gt

BRaWNy
28-01-07, 19:43
Τις τρωμε μόνο σαν cheat meal, διότι ο τρόπος μαγειρέματος τους και το σερβιρισμά τους ειναι ακατάλληλο για καλή διατροφή, εκτός κι αν κανείς τις κάνει νερόβραστες και μετα τις φάει στεγνές και όχι με το ζουμί.

Σαν επιλογή τροφής γενικά ασήμαντη και φτωχή για μποντυμπίλντιγκ.

Sourlas
31-01-07, 11:54
Τις τρωω βαζοντας και εναν τονο μεσα, ισως και λιγο φετα τυρακι.Μη με κραξετε αλλα τρελενομαι γιαυτο. Θασυμφωνησω οτι προκειται για cheal meal

jiujitSu
01-02-07, 15:47
Τις τρωω βαζοντας και εναν τονο μεσα, ισως και λιγο φετα τυρακι.Μη με κραξετε αλλα τρελενομαι γιαυτο. Θασυμφωνησω οτι προκειται για cheal meal


me 2 ... νεροβραστες ειτε με τονο και μια κουταλια ελαιολαδο ειτε με κομμενα κυβακια παριζακι γαλοπουλας ή κοτοπουλου. :porc:
Δεν θα το χαρακτηριζα cheat meal αφου το 50% των υδατανθρακων ειναι απο ινες και ειναι τροφη πλουσια σε φωσφορο, καλιο και σιδηρο. Συνηθως το εχω ενα γευμα πριν το βραδυνο.

eleos
06-11-14, 16:56
Είμαι σε keto δίαιτα εδω και αρκετό καιρό και τρωω μεχρι 40γ net carbs κάθε μέρα. Γενικά οι φακές που αγόραζα έλεγαν 60γ υδατάνθρακες και 20γ φυτικές ίνες τις είχα σταματήσει. Αγόρασα όμως φακές agrino και τα στοιχεία είναι τα εξής

100g
Υδατάνθρακες:34.8g εκ των οποίων σάκχαρα 3.5g.
Εδώδιμες ίνες 29.8g

Άρα net carbs μόνο 5 γραμμάρια?

eleos
06-11-14, 18:09
Δυστυχώς εκανα λάθος. 34γ net carbs εχει. Πάνε και οι φακές εκτος και αν φαω 30γρ μόνο :P

Stelios Serres
11-07-19, 20:38
Καταλαβαινει κανεις γιατι ενώ παντου στο ιντερνετ λεει ότι οι φακες εχουν 9%πρωτεινες , η συσκευασια που εχω στο σπιτι λεει 25% ??

veggeto
11-07-19, 21:56
Καταλαβαινει κανεις γιατι ενώ παντου στο ιντερνετ λεει ότι οι φακες εχουν 9%πρωτεινες , η συσκευασια που εχω στο σπιτι λεει 25% ??Λογικα θα διαβαζεις την ποσοτητα σε μαγειρεμενες φακες...το 25% σε ωμο ειναι πραγματικο παντως.

Στάλθηκε από το M5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Τριανταφύλλου
12-07-19, 11:37
Εχουν πρωτεινη αλλα ατελη ,δλδ χωρις πληρες προφιλ αμινοξεων.
Μαζι με ρυζι αλλυλοσυμπληρωνονται...το γνωστο φακορυζο.
Η το συνοδευεις με κατι "πληρες" οπως τονο ,ρεγγα,σαρδελα κλπ ,η και κρεατικο .

Levrone
12-07-19, 12:02
Χρήστο νομίζω φακή με τυρί. Εγώ με cottage την τρώω.

Ή φακή με το ρύζι?

veggeto
12-07-19, 13:58
Χρήστο νομίζω φακή με τυρί. Εγώ με cottage την τρώω.

Ή φακή με το ρύζι?Δεν εχουν πληρες προφιλ αμινοξεων οποτε τις βαζεις σαν πηγη υδατανθρακων και τις συνδυαζεις με πηγη πρωτεινης υψηλης βιολογικης αξιας ο συνδιασμος με ρυζι ειναι περισσοτερο για βιγκαν ...

Στάλθηκε από το M5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Τριανταφύλλου
12-07-19, 16:15
^^ Το τυρι σαν ζωικη τροφη ειναι πληρης απ τα 8 απαραιτητα αμινοξεα ,οποτε με οτιδηποτε το βαλεις εισαι οκ. Απο κει κ περα ειναι θεμα προτιμησης του καθενος. Εγω πχ προτιμω τα θαλασσινα που εχουν κ Ω3;)
Το ρυζι ειναι ελλιπες οπως κ οι φακες...αληλοσυμπληρωνονται ομως, μια κ το ενα εχει αυτο που λειπει στο αλλο....δε θυμαμαι πια ακριβως.

Stelios Serres
13-07-19, 16:41
Εχουν πρωτεινη αλλα ατελη ,δλδ χωρις πληρες προφιλ αμινοξεων.
Μαζι με ρυζι αλλυλοσυμπληρωνονται...το γνωστο φακορυζο.
Η το συνοδευεις με κατι "πληρες" οπως τονο ,ρεγγα,σαρδελα κλπ ,η και κρεατικο .


Για να συμπληρωθούν τα αμινοξέα με ρυζι , πρεπει το ρυζι να είναι το μαυρο ? ολικης αλεσεως?

veggeto
13-07-19, 21:21
Με οποιοδηποτε ρυζι .

Στάλθηκε από το M5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NASSER
20-07-19, 16:24
Τόσο οι φακές όσο όλα τα όσπια, έχουν υψηλό ποσοστό φυτικών ινών και χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αυτό βοηθάει τον μεταβολισμό και ο υδατάνθρακας τους επιφέρει καλύτερο πρήξιμο στους μυς τόσο γενικά ως τροφή όσο θα είναι ορατό και στην προπόνηση. Το ίδιο κάνουν τα και ζυμαρικά από σιμιγδάλι που μαγειρεύονται ελάχιστα ώστε να μην αυξηθεί ο γλυκαιμικός τους δείκτης.
Απο εμεπιρία τα όσπρια και ο συνδιασμός αυτό που λέμε φακόρυζο είναι ότι καλύτερο για αύξηση της σωματικής διάπλασης. Το μόνο μειονέκτημα είναι ως όταν είναι μαγειρεμένα φρέσκα προκαλούν και πρήξιμο στο στομάχι που σημαίνει και ενοχλήσεις. Για όσους η εργασία τους συναστρέφεται με κόσμο... έχει μια δυσκολία....

Levrone
20-07-19, 16:46
Για όσους η εργασία τους συναστρέφεται με κόσμο... έχει μια δυσκολία....

....για τον κόσμο :P

Stelios Serres
07-08-19, 20:26
Απο εμεπιρία τα όσπρια και ο συνδιασμός αυτό που λέμε φακόρυζο ... .




Γιατι ολοι όταν πρόκειται για φακες , λενε μονο φακορυζο ? Φακες-ψωμι δεν κανει το ιδιο ? Στο νετ λεει ότι μονο η μεθειονινη λειπει απ'τις φακες , και αλλου λεει ότι η μεθειονινη υπαρχει αφθονη στο ψωμι . Δεν ξερω , κατι μου διαφευγει ?

NASSER
08-08-19, 17:35
Απλά το φακόρυζο είναι το έτοιμο γεύμα που μπορεί να βρει ένας άντρας και να του κάνει κλικ να το φάει. Προσωπικά όταν δεν έχω ρύζι, τρώω αρκετό ψωμί χωρίς τύψεις... Φακές με ψωμί επίσης πολύ καλή επιλογή υδατανθρακα. Το θέμα πάντα έχει να κάνει με τις ποσότητες και κατά πόσο έχει επιπρόσθετα κορεσμένα λιπαρά από μαγειρεμόνο λάδι.

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-08-19, 01:02
^^.....κ τι ειδους κ ποιοτητας ειναι το ψωμι.

Espresso
09-08-19, 10:29
Πολύ ωραίο το φακόρυζο. Κάνα δυο γεύματα τη βδομάδα το έχω οπωσδήποτε. Νερόβραστο εντελώς λίγο πιπέρι στο σερβίρισμα μόνο και λίγο αλάτι.
Αναλογία ρυζιού που βάζω είναι περίπου το μισό της φακής.

Stelios Serres
09-08-19, 11:39
^^.....κ τι ειδους κ ποιοτητας ειναι το ψωμι.



Εννοείς ότι πρεπει το ψωμι να είναι ολικης ?

psonara
09-08-19, 16:56
οι φακες για μενα ειναι ενα πολυ δυνατο γευμα.εγω τις συνδυαζω με κοτοπουλο νεροβραστες με ντοματα κρεμμυδι,ξυδι και λαδι και ειναι απιστευτα ευγεστο.σιγουρα με ρυζι η' ψωμι θα ειναι πιο ολοκληρωμενος συνδυασμος απο προφιλ αμινοξεων.

NASSER
11-08-19, 15:47
^^.....κ τι ειδους κ ποιοτητας ειναι το ψωμι.

Όλα τα ψωμιά ίδια ειναι αν τα αγοραζεις και δεν τα φτιαχνεις ο ίδιος. Αν κανεις αγωνιστική διατροφη η πηγή υδατανθρακα ανά γευμα να είναι μια.

arnold94
29-03-23, 20:17
Αν ξέρει κάποιος να μου πει..αν θέλω να φάω 100γρ φακές πόσα γραμμάρια θα βάλω να βράσω;δε ξέρω αν απορροφάνε νερό