PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για χάσιμο κιλών



Paralizer
04-01-10, 15:35
Καλησπέρα σε όλους,

βρήκα αυτό το φόρουμ μετά από, πολύ λίγο ομολογουμένος, ψάξιμο και επειδή βλέπω ότι η πλειοψηφία εδώ μέσα...γνωρίζει, θέλω να θέσω κι εγώ το ερώτημά μου και ελπίζω σε απάντηση.

Είμαι 30 χρονών, 1.95 ύψος και δυστυχώς 110 κιλά. Πήρα πολλά μετά από ένα ατύχημα με μηχανή που είχα όπου έσπασα 2 αγκώνες και η ξάπλα και το φαγητό με οδήγησαν εκεί.

Τώρα που είμαι πλήρως καλά θέλω να χάσω ότι περιττό υπάρχει πάνω μου σε συνδιασμό φυσικα με gym. Θα ήθελα μερικές συμβουλές ή και μια πλήρη διατροφή αν δεν βαριέται κάποιος, ώστε να χάσω περί τα 10-15 κιλά. Λάβετε υπόψιν σας ότι επισκέπτομαι το γυμναστήριο μου στάνταρ 3 φορές και η 4η παίζει αναλόγος την εβδομαδα. Θα ήθελα αν είναι εφικτό επίσης (γενικά χάνω εύκολα, αλλά παίρνω και εύκολα) τα πρώτα 5-6 κιλά να φύγουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα, για να με αντέχουν τα πόδια μου ;)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

GEORGEXX1
04-01-10, 15:49
Mε υψος 195και 110 κιλα δεν εισαι και ασχημα.
αφου ξεκινησες γυμναστηριο με μια καλη διατροφη
και λιγα λιποδυαλιτικα τα πρωτα 5κιλα πιστευω
δεν θα δυσκολευτεις να τα χασεις.
γραψε κατι για την διατροφη σου.

Paralizer
04-01-10, 15:56
Δεν έχω να γράψω κάτι για τη διατροφή αυτή τη στιγμή. Τώρα θα ξεκινήσω σοβαρά πράγματα. Προς το παρών τρώω ότι βρίσκω...φουλ σαβούρα! :P
Απλά ρωτάω εδώ, γιατί έχω προσπαθήσει στο παρελθόν διαιτολόγους, αλλά ήταν όλοι να σε ξεπετάξουν, σαν να βαριούντε

GEORGEXX1
04-01-10, 16:12
πανε στο θεμα διατροφη
και θα καταλαβεις τα παντα

Polyneikos
10-01-10, 01:08
Καλως ηρθες στην παρεα και καλη επιτυχιασ στους στοχους σου.
Ξεκινα να ρίξεις ενα διαβασμα εδω, Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)φτιαξε ενα γενικό πλάνο και μετα εμεις σε αυτο το τόπικ θα σου πουμε τις γνωμες μας.:thumbup:

Paralizer
11-01-10, 15:32
Ξεκίνησα από σήμερα ένα πρόγραμμα διατροφής που έκανα παλιότερα. Πολύ αποδοτικό, αλλά και αρκετά θα έλεγα εξαντλιτικό.

Πρωί
1 ποτήρι άπαχο γάλα
1 τοστ με 1 φέτα τυρί άπαχο (Millner) & 1 φέτα βραστή γαλοπούλα
1 scoop πρωτεϊνη Whey σε νερό

Δεκατιανό
1 γιαούρτι 2%

Μεσημεριανό
150γρ φιλέτο κοτόπουλο στήθος + 100γρ ρύζι
ή
200γρ ψάρι + βραστά λαχανικά

Απογευματινό
10 αμύγδαλα

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
1 scoop Πρωτεϊνης αμέσως μετά τη προπόνηση

Βραδινό
2 γιαούρτια 2%
ή
1 Τονοσαλάτα

30 λεπτά πριν τον ύπνο
2 ακτινίδια
ή
1 γκρεϊπφρουτ


Ακούω τις γνώμες σας, θα είναι σίγουρα πολύτιμες

NASSER
11-01-10, 15:42
Σου το συστησαν αυτο το προγραμμα βαση προπονησης? βαση διαιτας να χασεις λιπος?
Ποιος ειναι ο στοχος σου?

Paralizer
11-01-10, 15:55
Όπως λέω και στο θέμα ο στόχος μου είναι απλά να χάσω βάρος και να έρθω στα φυσιολογικά μου επίπεδα. Αν φτάσω στο 95-96 νομίζω ότι είμαι οκ.

gj
11-01-10, 20:02
Καθε γευμα σου φροντισε να περιεχει και πρωτεινη ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΠΟΤΕ...
Δλδ το δεκατιανο θελει διορθωση.
Επισης μεταπρονητικα βαλε υδατανθρακα...
Στο βραδινο φαει την τονοσαλατα και πριν τον υπνο βαε 2 γιαυρτια ή κοτατζ.
Επισης στο μεσημεριανο όταν τρως ψαρι δεν εχεις υδατανθρακα. Προσθεσε τον...
Αυτα απο μενα με μια προχειρη ματια... Στις ποσοτητες θα σε βοηθησουν καλυτερα οι υπολοιποι... ;)
Καλη επιτυχια:thumbup:

Paralizer
12-01-10, 15:23
Για μετά την προπόνηση που λες για υδατάνθρακα. Αν βάλω δεξτρόζη είναι οκ; Το είδα σε άλλο thread γι'αυτό ρωτάω

KATERINI 144
12-01-10, 15:39
δεξτροζη σε σκόνη η γλυκόζη σε υγρή μορφή (το ιδιο ειναι)

gj
12-01-10, 19:43
Για μετά την προπόνηση που λες για υδατάνθρακα. Αν βάλω δεξτρόζη είναι οκ; Το είδα σε άλλο thread γι'αυτό ρωτάω
Το καλυτερο που μπορεις να βάλεις ειναι.:thumbup:

Paralizer
13-01-10, 11:32
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή όμως συνεχώς γενιούνται ερωτήσεις έχω κι άλλη! :)

Μου είπες gj όταν έχω ψάρι και λαχανικά να προσθέσω υδατάνθρακα. Τι θα ήταν καλή πηγή υδατάνθρακα ώστε να βάλω και να πηγαίνει και με το ψάρι; Επίσης κάποιος μου είχε πει να τρώω μια κουταλιά φυστικοβούτυρο πριν τον ύπνο. Ισχύει κάτι τέτοιο για το στόχο που έχω θέσει; Ή είναι για άλλα πράγματα αυτο;

gj
13-01-10, 16:44
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή όμως συνεχώς γενιούνται ερωτήσεις έχω κι άλλη! :)

Μου είπες gj όταν έχω ψάρι και λαχανικά να προσθέσω υδατάνθρακα. Τι θα ήταν καλή πηγή υδατάνθρακα ώστε να βάλω και να πηγαίνει και με το ψάρι; Επίσης κάποιος μου είχε πει να τρώω μια κουταλιά φυστικοβούτυρο πριν τον ύπνο. Ισχύει κάτι τέτοιο για το στόχο που έχω θέσει; Ή είναι για άλλα πράγματα αυτο;

Εγω τα ψαρια τα γουσταρω με οσπρια (κανα φασολι μαυροματικο πχ) νεροβραστα. Λεμονακι και κρεμιδακι απο πανω και λιγο μαιντανο και ειναι σουπερ. Αλλα για πριν την προπονηση αυτο το γευμα για να μου δινει και πολυ ενεργεια. Αλλος καλος υδατανθρακας ειναι μια γλυκοπατατα ή μαυρο ρυζι. Τελευταια επιλογη τα μακαρονια (ολικης αλεσης)(Γενικα αυτα..)
Μετα την προπονηση να προτιμας την γλυκοπατατα.
Το βραδυ το φυστικοβουτηρο ξεχνα το. Εχει και ζαχαρη μεσα και εσυ θες να αδυνατισεις. 2 γιαουρτια φαε ή ενα κυπελακι κοτατζ.

Paralizer
14-01-10, 10:55
Nice, ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω αυτές τις αλλαγές που πρότινες...και εδώ είμαστε πάλι ;)