PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροβική και κολύμπι



-beba-
04-01-10, 16:40
Εδώ και τρεις - τέσσερεις μήνες περίπου πάω και περπατάω μερα παρα μέρα περίπου 50 λεπτά το πρωί. Χτές συνάντησα κάποιους φίλους μου οι οποίοι πάνε και αυτοί κάθε πρωί για περπάτημα. Πάνε για περπάτημα σε μια πλαζ και μετά κολυμπάνε. Και όλα αυτά γίνονται γύρω στις 6.00 με 7.00 το πρωί. Σκεφτομαι να τους ακολουθήσω και εγώ. Μάλλον την Τετάρτη το πρωί θα πάω μαζί τους.
Δεν έχω κολυμπήσει στην θάλασσα τον χειμώνα ποτέ. Εχω κολυμπήσει σε ποτάμι βέβαια που είναι πολύ κρύο το νερό. Είναι καλή ιδέα να πάω να κολυμπήσω μετά το περπάτημα το πρωί?

KATERINI 144
04-01-10, 17:08
σε βλεπω με φωνη ρεμπετισας απο την πνευμονια μπεμπα :green:

-beba-
04-01-10, 17:12
σε βλεπω με φωνη ρεμπετισας απο την πνευμονια μπεμπα :green:

Λές να πάθω πνευμονία?
Δηλαδή η γνώμη σου είναι να μην πάω?

KATERINI 144
04-01-10, 17:17
οχι πανε, για να παθεις πνευμονία, η σωτηρια μπελου ηταν μεγαλη τραγουδιστρια.... :smash::smash::smash::smash:

καλα ειναι δυνατόν ιδρωμένη να πας και να μπεις σε παγωμενο νερο?! το σκέφτεσαι ακομα?! :shoot:8-)

-beba-
04-01-10, 17:21
οχι πανε, για να παθεις πνευμονία, η σωτηρια μπελου ηταν μεγαλη τραγουδιστρια.... :smash::smash::smash::smash:

καλα ειναι δυνατόν ιδρωμένη να πας και να μπεις σε παγωμενο νερο?! το σκέφτεσαι ακομα?! :shoot:8-)

Την Τετάρτη το πρωί θα πάω να παρακολουθήσω τους φίλους μου που περπατάνε και μετά βουτάνε. Ισως να το επιχειρήσω και εγώ.
Λες να δοκιμάσω πρώτα σε πισίνα που δεν είναι τόσο παγωμένο το νερό όπως στη θάλασσα?

sTeLaKoS
04-01-10, 17:23
Μπεμπα εγώ νομίζω πως δε πειράζει το ο,τι θα μπεις ιδρωμένη στο κρύο νερό(ετσι λειτουργει και η σαουνα).
Θα κρυώσεις ομως μετά, όταν θα βγεις απ το νερό μέχρι να πας σπίτι σου.

KATERINI 144
04-01-10, 17:26
Λες να δοκιμάσω πρώτα σε πισίνα που δεν είναι τόσο παγωμένο το νερό όπως στη θάλασσα?

εγω θα το δοκίμαζα πρωτα στην μπανιερα εχοντας πρόχειρο ενα μπουρνουζι διπλα μου, στο ποτάμι που κολύμπησες μπεμπα για τη εποχή μιλάμε? καλοκαίρι?

-beba-
04-01-10, 17:34
εγω θα το δοκίμαζα πρωτα στην μπανιερα εχοντας πρόχειρο ενα μπουρνουζι διπλα μου, στο ποτάμι που κολύμπησες μπεμπα για τη εποχή μιλάμε? καλοκαίρι?

Στο ποτάμι κολύμπησα Μαίο. Πήγαμε με μία φίλη μου πολύ άσχημα κρυομένες. Είχαμε και ακροαστικά μας είχε πεί ο γιατρός. Μπήκαμε στο ποτάμι και πάθαμε:shock::shock::shock::shock:. Μέιναμε κάμποσο μέσα και όταν βγήκαμε μας είχε περάσει το κρύωμα. Ετσι απλά. Εκτοτε κολύμπησα και άλλες φορές σε ποτάμι.
Οταν μπαίνεις είναι :shock::shock::shock:, μετά όμως δεν σου αρέσει να κολυμπάς στην θάλασσα. Τώρα θυμήθηκα πως έχω κολυμπήσει και νύχτα τον Μάρτη στη θάλασσα.

-beba-
04-01-10, 17:36
Μπεμπα εγώ νομίζω πως δε πειράζει το ο,τι θα μπεις ιδρωμένη στο κρύο νερό(ετσι λειτουργει και η σαουνα).
Θα κρυώσεις ομως μετά, όταν θα βγεις απ το νερό μέχρι να πας σπίτι σου.

Στέλιο όταν βγώ έξω θα τυλιχτώ με το μπουρνούζι θα μπώ στο αυτοκίνητο και το σπίτι μου είναι πεντε λεπτά απόσταση. Δεν νομίζω να προλάβω να κρυώσω.

Μαρία
04-01-10, 17:41
Προσωπικα δεν θα το εκανα,εχω κανει αλλα τρεξιμο χλμ με βροχη αλλα εκει το σωμα ειναι ζεστο δεν καταλαβαινεις την βροχη.Το θεμα ειναι μετα μολις βγεις απο την θαλασσα μην παθεις καμια ψυξη η σε χτυπησει το κρυο πουθενα και μετα πονας.Δοκιμασε το και ο Θεος μαζι σου...:green:

-beba-
04-01-10, 17:43
Προσωπικα δεν θα το εκανα,εχω κανει αλλα τρεξιμο χλμ με βροχη αλλα εκει το σωμα ειναι ζεστο δεν καταλαβαινεις την βροχη.Το θεμα ειναι μετα μολις βγεις απο την θαλασσα μην παθεις καμια ψυξη η σε χτυπησει το κρυο πουθενα και μετα πονας.Δοκιμασε το και ο Θεος μαζι σου...:green:

Σε ευχαριστώ.

giannis64
04-01-10, 20:43
ε ρε βιτσια που εχει ο κοσμος!!!!!!!!
αμα μπορεσεις beba καντο. εχω ακουση απο χειμερηνους κολημβητες οτι ειναι φοβερα αποτελεσματηκο. αλλα καλητερα το σωμα να εχει χαμηλη θερμοκρασια.

Polyneikos
04-01-10, 23:52
Το συστημα των χειμερινων κολυμβητων είναι στην ουσια να μην σταματανε τα μπάνια καμια εποχή έτσι ώστε το σωμα τους να προσαρμόζεται βαθμιαια στην αλλαγη θερμοκρασίας μεσα στην θάλασσα αλλά και εκτός..Το να παει ξαφνικα καποιος που εχει κανει το τελευταιο του μπανιο Αυγουστο-Σεπτεμβριο να μπει τωρα Ιανουαριο μηνα δεν ξερω πόσο θα το αντεξει,εχει να κανει πόσο αντεχεις στα "δροσερα".
Παντα για αυτους που κανουν χειμερινη κολύμβηση θα πρεπει να εχει προηγηθει μαι προθέρμανση έτσι ώστε να ανεβουν λίγο οι παλμοι και η καρδια να προετοιμαστεί για το σοκ που θα δεχθει..Αλλά προθερμανση όχι σε σημειο να μπεις ιδρωμενος,δεν ξερω μπεμπα μετα από 50 λεπτα περπατηματος εσυ τι κανεις...Παντως μετα θελει σίγουρα μπουρνουζι και κατευθειαν στεγνωμα ή να μπεις σε αυτοκινητο στην επιστροφή για το σπίτι ειδάλλως διακινδυνευεις πολυ για ασχημα κρυωματα.

Μαρία
05-01-10, 00:16
Το συστημα των χειμερινων κολυμβητων είναι στην ουσια να μην σταματανε τα μπάνια καμια εποχή έτσι ώστε το σωμα τους να προσαρμόζεται βαθμιαια στην αλλαγη θερμοκρασίας μεσα στην θάλασσα αλλά και εκτός..Το να παει ξαφνικα καποιος που εχει κανει το τελευταιο του μπανιο Αυγουστο-Σεπτεμβριο να μπει τωρα Ιανουαριο μηνα δεν ξερω πόσο θα το αντεξει,εχει να κανει πόσο αντεχεις στα "δροσερα".
Παντα για αυτους που κανουν χειμερινη κολύμβηση θα πρεπει να εχει προηγηθει μαι προθέρμανση έτσι ώστε να ανεβουν λίγο οι παλμοι και η καρδια να προετοιμαστεί για το σοκ που θα δεχθει..Αλλά προθερμανση όχι σε σημειο να μπεις ιδρωμενος,δεν ξερω μπεμπα μετα από 50 λεπτα περπατηματος εσυ τι κανεις...Παντως μετα θελει σίγουρα μπουρνουζι και κατευθειαν στεγνωμα ή να μπεις σε αυτοκινητο στην επιστροφή για το σπίτι ειδάλλως διακινδυνευεις πολυ για ασχημα κρυωματα.

+ ψυξεις και να με πληρωνανε δεν πηγαινα!!!Μπεμπα κουραγιο πες μας μονο πως ηταν η πρωτη σου εμπειρια!!:thumbup:

sTeLaKoS
05-01-10, 14:51
Μια και μιλάμε για χειμερινό και είναι και των ημερών καθώς αύριο των Φώτων να πω και τη δική μου σχετική εμπειρία.

Πριν καμια 5ετία, για 2 συνεχόμενες φορές βούτηξα για τον σταυρό. Τη μια χρονιά η εξωτερική θερμοκρασία ήτανε στους -1 βαθμούς.... Μη σας πω το σοκ!
Εντελως αγύμναστος τοτε, χωρις καμια προετοιμασια, ουτε μπανιο τις προηγουμενες μερες ουτε ζεσταμε πριν βουτηξω, τπτ. Και τις 2 φορες το ιδιο. Παιδι γαρ... δεν ηξερα.

Με το που βουταω ηταν σα να πεφτω με το κεφαλι σε τοιχο. Μετά από 4-5 δευτερόλεπτα έφυγε το πρωτο σοκ και μπορουσα να κολυμπησω αρκετα καλα. 1-2 λεπτά όμως αργότερα το σώμα αρχίσε να με αφήνει, δε μπορουσα να κουνησω ουτε χερια ουτε ποδια. Μετα βιας κολυμπησα τα τελευταία 10 μέτρα για να ανεβω στο καικι που μας περιμενε για να μας παρει.

Η κουβερτα που μου εδωσαν στο καικι την ενιωσα σαν αγκαθια στο σωμα μου. Χτυπουσε το σαγονι μου και γενικα ετρεμα ολοκληρος. Μας βγαζει προς τη στερια, ξανακολυμπαμε λιγο για να βγουμε στη παραλια και εκει με περιμενουν οι γονεις με μπουρνουζι, με το clima στο αμαξι αναμενο και κατευθειαν σπιτι. Ετρεμα σε ολο το δρομο. Μπαινω κατευθειαν για ντουζ, χλιαρο μου ειπε ο πατερας μου θυμαμαι, οχι καυτο.

5-10 λεπτα μετα το ντουζακι εστρωσα. Έφυγε το σοκ και ημουνα μια χαρα. Εφαγα και ενα ζεστο τραχανα και όλα ωραία!
Και τις 2 χρονιες τα ίδια έκανα πάνω κάτω θυμάμαι.

Δε το μετανοιώνω, ήθελα και το έκανα για το έθιμο!


Μπέμπα δοκίμασε το, δες το σαν εμπειρία!

-beba-
05-01-10, 15:58
Στέλιο προετοιμάζω ήδη ψυχολογικά τον εαυτό μου για το αυριανό πρωινό κολύμπι. Δεν είμαι τελείως σίγουρη ότι θα το τολμήσω τελικά.
Οπως το περιέγραψες με αποθαρύνεις λιγάκι. Αλλά μάλλον μια και η αυριανή μέρα (Φώτα) ενδείκνυται για κολύμπι θα το κάνω.

sTeLaKoS
05-01-10, 17:35
Δεν είχα σκοπό να σε αποθαρύνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σου πω ψέματα. Αν με ρωτούσες δε θα μπορούσα να σου απαντήσω αν θα το ξανάκανα ή όχι.

Πάντως η γνώμη μου είναι να το δοκιμάσεις! :thumbup:

Αυριο το πρωί με το που ξυπνήσω θα μπω να διαβάσω τις εντυπώσεις σου! :toast:

-beba-
06-01-10, 10:51
Το έκανα τελικά. Ηταν λίγο :shock: στην αρχή, αλλά μετά ήταν καλύτερα. Η καρδιά μου χτύπαγε πολύ γρήγορα. Εμεινα κανα πεντάλεπτο στο νερό. Κάθε δευτερη μέρα που θα βουτάω θα μένω λίγο παραπάνω στο νερό.
Βέβαια μετά όταν βγήκα από το νερό και τυλίχτηκα με το μπουρνούζι ήταν τέλεια.
Ακόμα και αυτή τη στιγμή νιώθω πολύ ωραία και πολύ ανάλαφρη.

sTeLaKoS
06-01-10, 14:19
Τέλεια! Μπράβο σου Μπέμπα!
Ααα ωστέ θα το καθιερωσεις??? :thumbup:

Μαρία
06-01-10, 17:19
Ηρωας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap:

anjelica
06-01-10, 19:57
Το έκανα τελικά. Ηταν λίγο :shock: στην αρχή, αλλά μετά ήταν καλύτερα. Η καρδιά μου χτύπαγε πολύ γρήγορα. Εμεινα κανα πεντάλεπτο στο νερό. Κάθε δευτερη μέρα που θα βουτάω θα μένω λίγο παραπάνω στο νερό.
Βέβαια μετά όταν βγήκα από το νερό και τυλίχτηκα με το μπουρνούζι ήταν τέλεια.
Ακόμα και αυτή τη στιγμή νιώθω πολύ ωραία και πολύ ανάλαφρη.

ειναι σαν να ξαναγεννιεσε :thumbup:,το εχω κανει και στο - 20!!! δεν παθαινεις τιποτα εαν δεν καθεσε πολυ στο νερο,και εαν γρηγορα να ζεσταθει ξανα το κορμι σου,θα σε προτεινα και μια γουλια κονιακ μετα:green:και ζεστο τσαι στο σπιτι.:toast:

-beba-
07-01-10, 10:58
Σας ευχαριστώ. Σκέφτομαι να το καθιερώσω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μου άνοιξε την όρεξη. Ολη μέρα μετά πεινούσα σαν λύκος. Μολις τέλειωνε ένα γευμα μετά από ένα τέταρτο πεινούσα πάλι. Εννοείται ότι δεν έτρωγα βέβαια.........
Αγγελική καλή η ιδέα με το κονιάκ αλλά επειδή μετά το κολύμπι τρώω το πρωινό μου δεν ενδύκνειται. Η πρωτείνη με το αλκοόλ είναι για το στομάχι μου πολύ δύσκολη κατάσταση.

anjelica
07-01-10, 11:09
Σας ευχαριστώ. Σκέφτομαι να το καθιερώσω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μου άνοιξε την όρεξη. Ολη μέρα μετά πεινούσα σαν λύκος. Μολις τέλειωνε ένα γευμα μετά από ένα τέταρτο πεινούσα πάλι. Εννοείται ότι δεν έτρωγα βέβαια.........
Αγγελική καλή η ιδέα με το κονιάκ αλλά επειδή μετά το κολύμπι τρώω το πρωινό μου δεν ενδύκνειται. Η πρωτείνη με το αλκοόλ είναι για το στομάχι μου πολύ δύσκολη κατάσταση.

πλακα εκανα,αλλα το κανουν πολυ))),εχω μια φιλι εδω χρονια κανει μπανιο χειμονα,καθετε 20 λεπτα μεσα και κανει βουτιες:shock:δεν καταλαβαινει τπτ που λεμε,ολο το χειμονα ειναι με κοντομανικο.Και κρυο νερο κανει καλο στο δερμα:thumbup:Αλλα το σωστο ειναι να μην σταματισεις απο το καλοκαιρι.

KATERINI 144
07-01-10, 11:23
μπεμπα :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: εισαι λύκαινα :green:

-beba-
07-01-10, 11:24
Ευχαριστώ πολύ Φώτη.