PDA

Επιστροφή στο Forum : ketch up - μουσταρδα



Billy
28-01-07, 17:54
τρωμε ή δεν τρωμε;
εγω ριχνω λιγη μουσταρδα γιατι έχω διαβασει σε ξενο site οτι δεν μας χαλαει αλλα με το ketchup τι γινεται;

Gasturb
28-01-07, 18:11
Billy να τσεκάρεiς τυχόν Ε και τις χρωστικές ουσίες στα συστατικά τους. Προσωπικά έχω συνηθίσει να μην τα χρησιμοποιώ πέρα της mayo light μαζί με τον αρακά/μπιζέλια!

Μουστάρδα

Διατροφική αξία ανά 100 g

Ενέργεια 70 kcal 280 kJ

Πρωτεϊνη 4 g
Υδατάνθρακες 8 g
Λίπος 3 g

Κetchup

Διατροφική αξία ανά 100 g

Ενέργεια 100 kcal 419 kJ

Πρωτεϊνη 1.74 g
Υδατάνθρακες 26 g
Λίπος 0.49 g

Gasturb

Billy
28-01-07, 18:48
αγορασα απο το lidl αλα απο τα Ε δεν αναφερει τιποτα.
παντως αν ειναι ενταξει απο τα Ε κατα τα αλλα, απ'ότι βλεπω απο τα στοιχεια που παραθετεις, δεν υπαρχει προβλημα

BRaWNy
28-01-07, 19:41
Τρώμε μόνο όταν κάνουμε cheat meal

everydaypanos
29-01-07, 12:29
Αβέρτα...

sTeLaKoS
22-04-10, 17:02
Έχετε υπ όψιν σας καμιά μουστάρδα που να μην έχει ζάχαρη;

Η μόνη που βρήκα μέχρι τώρα είναι μια French's αμερικάνικη. 0-0-0 όλα της τα θρεπτικά συστατικά. Αλλά από γεύση είναι μέτρια.

Ramrod
22-04-10, 20:01
Έχετε υπ όψιν σας καμιά μουστάρδα που να μην έχει ζάχαρη;

Η μόνη που βρήκα μέχρι τώρα είναι μια French's αμερικάνικη. 0-0-0 όλα της τα θρεπτικά συστατικά. Αλλά από γεύση είναι μέτρια.

λογικό αφού ότι δίνει γευση είναι απαγορευμένο για εμας...

Napakos
22-04-10, 21:18
και απο τα carefour η μουσταρδα η πικαντικη δεν εχει ζαχαρη αλλα γλυκοζη κια αμυλο καλαμποκιου....κ απο γευση γαμη....

sTeLaKoS
22-04-10, 23:01
και απο τα carefour η μουσταρδα η πικαντικη δεν εχει ζαχαρη αλλα γλυκοζη κια αμυλο καλαμποκιου....κ απο γευση γαμη....


Τα ίδια και χειρότερα δηλαδή... :(

Napakos
22-04-10, 23:27
στα 100 δινει 4γρ πρςτεινης , 5,5 γρ υδατ και 3 λυπος .... ποσο πια να σε θολωσει 10γρ τι μερα ?? 0,0001231445782123 ... :PpP

lila_1
23-04-10, 11:19
Έχετε υπ όψιν σας καμιά μουστάρδα που να μην έχει ζάχαρη;

Η μόνη που βρήκα μέχρι τώρα είναι μια French's αμερικάνικη. 0-0-0 όλα της τα θρεπτικά συστατικά. Αλλά από γεύση είναι μέτρια.

Εγω παντως,της κανω καταχρηση !:P
Στην αρχη δεν μου πολυαρεσε γιατι την συνεκρινα με τις κλασικες μουσταρδες με τις ζαχαρες και τα καλαμποκοαμυλα κλπ..
Πλεον βαζω παντου!Σε κοτοπουλα,ψαρια,λαχανικα....Δινει πολλα σε γευση!

Manos1989
23-04-10, 12:29
Δηλαδή σε περίοδο γράμμωσης,κομμένη μαχαίρι η μουστάρδα ε?:(
Πολλοί αλείφουν μουστάρδα στο φαγητό τους ή τρώνε μαζί με το φαγητό απόσο έχω διαβάσει.Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ότι λόγω του ότι είναι καυτερή,βοηθάει στην θερμογέννεση......λαλακίες ή ισχύει?

Haris Pilton
23-04-10, 12:55
Τρωτε μουσταρδα ,τον σπορο ,σε σκονη.
Εχει ελαχιστες θερμιδες.

ΟΧΙ τις συσκευασιες ,τις υγρες.

Machiavelli
23-04-10, 14:09
Εμένα η σκόνη πάντως μόνο μου τα μαλάκωνε περισσότερο τα κρέατα, στη γεύση καμία διαφορά.
Manos1989 ναι, μόνο μη πάρεις την πολύ πικάντικη και γίνεις φέτες σε 2 μέρες, πάρε μια μέτρια να το απολαύσεις.
lila_1 πρέπει να αλλάξεις άβαταρ δε γίνεται κάθε φορά που postάρεις να βλέπουμε αυτή την κοπελιά εκεί.

lila_1
23-04-10, 14:49
ΟΧΙ τις συσκευασιες ,τις υγρες.

Η French's μια χαρα ειναι παντως...Τρωτε αφοβα!:turtle:

lila_1
23-04-10, 14:51
lila_1 πρέπει να αλλάξεις άβαταρ δε γίνεται κάθε φορά που postάρεις να βλέπουμε αυτή την κοπελιά εκεί.

ΟΟοοοοκ..:turtle::turtle::turtle::P:P:P

Eddie
23-04-10, 15:07
Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι ειναι υπερβολη να μη βαζεις με το φαγητο μια κουταλια μουσταρδα για λογους γραμμωσης.Ολα τα υπολοιπα ειναι τοσο προσεγμενα που θα σε παει πισω η μουσταρδα δλδ?




Εμένα η σκόνη πάντως μόνο μου τα μαλάκωνε περισσότερο τα κρέατα, στη γεύση καμία διαφορά.
Manos1989 ναι, μόνο μη πάρεις την πολύ πικάντικη και γίνεις φέτες σε 2 μέρες, πάρε μια μέτρια να το απολαύσεις.

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:


Μακια σκονη δεν ετυχε να δοκιμασω.Την επομενη φορα θα παρω γιατι ειμαι περιεργος.

Μανο δεν ειναι μουφα οτι τα καυτερα αυξανουν τη θερμογεννεση.

Ramrod
23-04-10, 15:45
Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι ειναι υπερβολη να μη βαζεις με το φαγητο μια κουταλια μουσταρδα για λογους γραμμωσης.Ολα τα υπολοιπα ειναι τοσο προσεγμενα που θα σε παει πισω η μουσταρδα δλδ

Απλά πιστέυω είναι δύσκολο να τα προσέξεις όλα τα υπόλοιπα...λίγο θα σου πέσει παραπάνω λάδι, λίγος υδατάνθρακας λίγο κάτι...δε μπορεί να είναι όλα υπολογισμένα με χειρουργική ακρίβεια. Οπότε στη γράμμωση προσπαθείς να μειώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο οτι "βλαβερό"...

jGod
23-04-10, 15:51
μια και βρισκομαστε προ της παραλιας...ουτε κατα διαννοια για μενα!
βαζω στο κοτοπουλο μου οταν το ψηνω μουσταρδα σε σκονη παντως για να μαλακωσει :thumbup:

Eddie
23-04-10, 16:16
μια και βρισκομαστε προ της παραλιας...ουτε κατα διαννοια για μενα!
βαζω στο κοτοπουλο μου οταν το ψηνω μουσταρδα σε σκονη παντως για να μαλακωσει :thumbup:

Τη σκονη πως τη βαζετε δλδ,πριν το ψησιμο?Δεν ειναι οπως η υγρη?Μη με παρεξηγησετε αλλα δεν ηξερα καν οτι υπαρχει σκονη :turtle:

Haris Pilton
23-04-10, 16:38
Η μουστάρδα,ειναι ενας σπορος.
Πωλείται σε σκόνη αλλα και σε υγρη μορφη με διάφορα αλλα μεσα.

Η σκονη απο μονη της ,έχει μια ελαφριά γευση.
Ειναι καλη για μαρινάρισμα του κοτόπουλου (το μαλακωνει ΠΟΛΥ),αλλα με τέτοιες ποσότητες,δεν συμφέρει,την έκοψα τελείως,βαζω διάφορα μπαχαρικά.

Αν δεν σας κατεβαίνει το κοτόπουλο ,δοκιμάστε στη σχάρα-ηλεκτρικο γκριλ,με διαφορα μπαχαρικά (βασιλικος,παπρικα γλυκια,πιπερι,θυμαρι,ριγανη,μπουκοβο,οτι βρείτε τελοσπαντων.),πραγματικά ,καμια σχεση.
Ειναι σαν να τρως σε σουβλατζίδικο.

Και τρεχουν και απο κατω τα λιπη.

Ramrod
23-04-10, 17:58
Αν δεν σας κατεβαίνει το κοτόπουλο ,δοκιμάστε στη σχάρα-ηλεκτρικο γκριλ,με διαφορα μπαχαρικά (βασιλικος,παπρικα γλυκια,πιπερι,θυμαρι,ριγανη,μπουκοβο,οτι βρείτε τελοσπαντων.),πραγματικά ,καμια σχεση.
Ειναι σαν να τρως σε σουβλατζίδικο.

Και τρεχουν και απο κατω τα λιπη.

+1

και ριγανίτσα μαζί!:green:

velinos
21-11-11, 05:53
απο μπαχαρικα μπορείτε να βάλετε και κάρυ,δεντρολιβανο,κολιανδρο,κουρκουμα,κυμινο,μαραθο,τσιλι και αλλα πολλα οπως φρεσκια ριγανη φρεσκο μαιντανο φρεσκο δυοσμο η βασιλικο μπορειτε να τριψετε το κρεας με μια σκελιδα σκορδο...

DDima
22-11-11, 23:35
Έχω πολύ καλή συνταγή για σπιτική κέτσαπ πολύ ελαφριά και νόστιμη. Άμα ενδιαφέρει κανέναν να ψάξω να τη βρω!

tolis93
23-11-11, 00:04
Έχω πολύ καλή συνταγή για σπιτική κέτσαπ πολύ ελαφριά και νόστιμη. Άμα ενδιαφέρει κανέναν να ψάξω να τη βρω!

μεγαλε αυτο π ειπες δν ηταν αστειο...ακομα να τη ποσταρεις? εγω εχω για μαγιονεζα οποιος ενδιαφερεται. αυτη τη french's mustard π διαολο τη βρισκετε? σκονιτσα θα δοκιμασω να παρω μωλις παω μακρο.1 αυτο.κ 2. θα φτιαξω δικια μ συνταγη για μουσταρδα με βαση τη σκονη μουσταρδας.κ θα τη κανω κ γαματη ρε! promise

sTeLaKoS
23-11-11, 02:02
Εγώ την έβρισκα σε Μασούτη αλλά απ' όσο ξέρω δεν έχετε στην Αθήνα. :unsure:
Αλλά κάπου θα τη πουλάνε, δε μπορεί..

Goofonly
23-11-11, 02:06
Εγώ την έβρισκα σε Μασούτη αλλά απ' όσο ξέρω δεν έχετε στην Αθήνα. :unsure:
Αλλά κάπου θα τη πουλάνε, δε μπορεί..

καταστήματα με βιολογικά και κάποια μανάβικα έχουν επίσης... πήρε το μάτι μου σήμερα σε ένα ράφι με αλοιφές

DDima
23-11-11, 17:55
Σπιτική κέτσαπ.


--3kgr ντομάτες (τις βουτάμε σε καυτό νερό και τις ξεφλουδίζουμε για καλύτερα αποτελέσματα) κομμένες στα 4.
--2 πράσινες πιπεριές κομμένες στα 4.
--2 κόκκινες Φλωρίνης κομμένες στα 4.
--2 κρεμμύδια κομμένα στα 4.
--2-3 σκελίδες σκόρδο.
--2 κουταλιές της σούπας αλάτι
--1 κουταλιά της σούπας πιπέρι.
--Μισή κουταλιά της σούπας μπαχάρι τριμμένο.
--Μισή κούπα ξύδι.
--2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη

Προαιρετικά:

--Πάπρικα και καυτερό πιπέρι


*Τις ντομάτες τις ξεφλουδίζουμε για να μην έχουμε μετά το άλεσμα αυτά τα μικρά κομματάκια φλούδας μέσα στη κέτσαπ.*
Αφού ξεφλουδίσουμε τις ντομάτες βάζουμε όλα τα υλικά, εκτός από τη ζάχαρη και το ξύδι, σε μια κατσαρόλα και το βάζουμε στη φωτιά τόση ώρα ώστε η ποσότητα των υλικών να μείνει η μισή. ( Προσοχή γιατί πιάνει)
Αφού πάρει όλα τα υγρά και μείνει η μισή την βγάζουμε από τη φωτιά και ή την περνάμε με το μπαστούνι ή την βάζουμε στο μπλέντερ να αλεθεί καλά. Εννοείτε ότι την έχουμε αφήσει λίγο να χλειάνει.
Αφού την αλέσουμε την γυρίζουμε πάλι στη φωτιά και προσθέτουμε τη ζάχαρη και το ξύδι και την αφήνουμε να βράσει άλλα 10 λεπτά. Μετά την βάζουμε σε καλά πλυμένα και αποστειρωμένα γυάλινα βάζα. Αφού τα γεμίσουμε βάζουμε λίγο ελαιόλαδο πάνω-πάνω το οποίο θα δημιουργήσει μια κρούστα για να συντηρηθεί καλύτερα. Αν για κάποιο λόγο δε έχουμε φρέσκιες ντομάτες, ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με αποφλειωμένα ντοματάκια. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε κονσέρβα ο χρόνος βρασμού μειώνεται στο μισό, καθώς η κονσέρβα δε έχει τόσα πολλά νερά για να εξατμισθούν.

Βγαίνει αρκετά μεγάλη ποσότητα, οπότε ένα βάζο στο ψυγείο και τα άλλα στη κατάψυξη.

Ανώτερη σε γεύση(και ποιότητα εννοείτε) από οποιαδήποτε κέτσαπ του εμπορίου.

TheWorst
23-11-11, 18:01
μεγαλε αυτο π ειπες δν ηταν αστειο...ακομα να τη ποσταρεις? εγω εχω για μαγιονεζα οποιος ενδιαφερεται. αυτη τη french's mustard π διαολο τη βρισκετε? σκονιτσα θα δοκιμασω να παρω μωλις παω μακρο.1 αυτο.κ 2. θα φτιαξω δικια μ συνταγη για μουσταρδα με βαση τη σκονη μουσταρδας.κ θα τη κανω κ γαματη ρε! promise

Τολη σπιτικη μαγιονεζα κανω κι εγω (ο πατερας βασικα :green:) με γαλα και αυγα :green:

gspyropo
07-06-13, 21:37
εχετε να προτεινετε καποια μουσταρδα χωρις ζαχαρη???

MUSKLGEORGE
07-06-13, 23:24
φαε οση θελεις.περιεχει πολυ ελαχιστη ζαχαρη.ολες περιεχουν.

DENNISGR
03-07-13, 15:34
Περιοδο ογκου τρωμε , περιοδο γραμμωσ ΜΠΑΑΑΑΑ...:(