PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη ογκου για φουλ μυικη μαζα



Panagos7
07-01-10, 02:45
Καλησπέρα σε όλους παιδιά.Λοιπόν πρώτα από όλα να πω ότι είμαι 21 χρόνον 77 κιλά και 1.82 ύψος και από ότι λέει μια ζυγαριά που έχω 21% λίπος.Λοιπόν,επειδή από αύριο αρχίζω γυμναστήριο θα ήθελα καταρχήν να μου πείτε αν πρέπει να πάρω κάποια πρωτεΐνη η κρεατίνη και ανάλογα με τα κιλά και το ύψος μου ποσο περίπου πρέπει να περνώ την μέρα.Επίσης αν κάποιος ξέρει να μου πει πάνω κάτω ένα ωραίο πρόγραμμα φαγητού έστω και 1 μέρας.Απλά θέλω να ξέρω τι να τρώω.Hmmm βασικά βάζω και μια photo μου και δείτε λίγο και πείτε μου τι πιστεύετε ότι χρειάζομαι.εγώ προσωπικά θέλω να "παρω" όγκο γιατί δεν μου αρέσει να κάνω μονο γράμμωση γιατί θα φαίνεται πολύ άσχημα το σώμα μετά.Τι έχετε να μου πείτε?Παρακαλώ μονο όσοι ξέρετε πραγματικά να με βοηθήσετε.Ευχαριστώ πολύ

http://i50.tinypic.com/2hmnhfp.jpg

GEORGEXX1
07-01-10, 13:18
αγορινα καλημερα.
εγω θα σου πω για αρχη να μην παρεις κανενα συμπληρομα
για την ωρα.
τερμα πανω στην σελιδα θα δεις 2θεματα
διατροφη προπονηση.
οταν τα διαβασεις καλα και γραψεις πιο προγραμα ογκου θα
ακολουθεισης και την ημερισια διατροφη σου,
ολοι θα σε βοηθησουν για το καλυτερο.

Panagos7
07-01-10, 17:47
Μήπως θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να μου γράψει ένα πρόγραμμα όγκου για να ξέρω τι να τρώω πάνω κάτω? και αν μου δώσει μερικές συμβουλές για γυμναστική ktlp?

Panagos7
07-01-10, 18:54
Καλησπέρα παιδιά.Από αύριο αρχίσω gym και θέλω να πάω για όγκο.Είμαι 21 χρόνον 77 κιλά 1.82 ύψος.Μπορεί κάποιος να μου γράψει ένα ωραίο πρόγραμμα διατροφής όγκου παρακαλώ και μια καλή πρωτεΐνη να πάρω? θα ήθελα το πρόγραμμα να έχει 4 περίπου γευματα χωρίς λυποί γιατί θέλω μυϊκή μάζα όχι λίπος.Ευχαριστώ πολύ.

the_big_litho
07-01-10, 19:01
Σε αυτην κατηγορια που ποσταρες υπαρχει τοπικ διατροφη bodybuilding. Μολις μπεις εκει υπαρχει τοπικ διατροφη ογκου. Μολις μπεις εκει διαβασε τι λεει και θα μπορεις να φτιαξεις μονος σου.

Αφου φτιαξεις μονος σου μια διατροφη την ποσταρεις και θα δουμε αν εχεις λαθη, αν υπαρχουν ελλειψεις και οτι αλλο υπαρχει.

thegravijia
07-01-10, 19:03
Σε αυτην κατηγορια που ποσταρες υπαρχει τοπικ διατροφη bodybuilding. Μολις μπεις εκει υπαρχει τοπικ διατροφη ογκου. Μολις μπεις εκει διαβασε τι λεει και θα μπορεις να φτιαξεις μονος σου.

Αφου φτιαξεις μονος σου μια διατροφη την ποσταρεις και θα δουμε αν εχεις λαθη, αν υπαρχουν ελλειψεις και οτι αλλο υπαρχει.
:thumbup:

Panagos7
07-01-10, 19:16
Λοιπόν επειδή είμαι αρχάριος δεν ξέρω καθόλου πως να φτιάξω την διατροφή μου ανά γεύμα. θα σας πω τι μου αρέσει να τρώω και κάποιος που ξέρει παρακαλώ ας μου τα βάλει σε μια τάξη. Λοιπόν.Σαλάτες,μπανάνες,γαλοπούλα,τυρί,αυγά,φρουtά εποχής,κάποια πρωτεΐνη που θα πάρω,ρύζι,φακές,μακαρόνια με τυρί σκέτα.και gala όχι το full σε λιπαρά. Μπορεί κάποιος με αυτά παρακαλώ να μου φτιάξει ένα προγραμματάκι ?και αν θέλει ας βγάλει η ας πρόσθεση κάποιο υλικό. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας γιατί δεν ξέρω πολλά.

thegravijia
07-01-10, 19:22
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4

sTeLaKoS
07-01-10, 19:24
Ξεκίνα με τα παρακάτω και συζητάμε τις απορίες σου αργότερα.


Διατροφή

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Προπόνηση

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6233

(Μη κοιτάξεις προγράμματα όγκου, είναι πολύ βαριά για το σώμα σου αυτή τη στιγμή. Ξεκίνα με ένα πρόγραμμα αρχαρίων όπως αυτό που προτείνει ο ioannis1 στο λινκ που σου δίνω)

Panagos7
07-01-10, 19:29
Ναι τα έχω διαβάσει αλλα δεν ξέρω να τα βάλω σε μια τάξη.δεν γίνετε να μου φτιάξετε ένα προγραμματάκι με αυτά που σας είπα παρακαλώ?

albertob30
07-01-10, 19:45
Ναι τα έχω διαβάσει αλλα δεν ξέρω να τα βάλω σε μια τάξη.δεν γίνετε να μου φτιάξετε ένα προγραμματάκι με αυτά που σας είπα παρακαλώ?


οχι βεβαια.
κατσε διαβασε στο τμημα διατροφη->διατροφη ΒΒ->ογκου

και απλα θα μειωσεις λιγο τις ποσοτητες αναλογα με τα κιλα σου.

Panagos7
07-01-10, 19:47
μα γιατί όχι βεβαια.ήρθα στο forum για να με βοηθήσουν τα παιδιά που ξέρουν από αυτά.5 λεπτά θα σας πάρει να μου κάνετε μια το πρόγραμμα και θα με βοηθήσετε τρελα.

GEORGEXX1
07-01-10, 19:50
Σε προϊγουμενο θεμα ζητησες την ιδια βοηθεια
και ο στελακος σου απαντησε.
μετα απο 1 ωρα ανοιγης νεο θεμα,εδω σου απαντανε
2 ανθρωποι.
αυτα με διαφορα 1ωρα αποκλειεται να διαβασες τα λινγκ
που σου εδωσαν.
στο θεμα διατροφη για ογκο γραφει τι και ποσο να
φας για να πρειστης.
τι να σου βαλουν σε σειρα το ρυζι με το αυγο;;;;

Panagos7
07-01-10, 19:54
στο forum μπαίνω εδώ και 2 μήνες.δεν μπήκα σήμερα και τα έχω διαβάσει όλα .απλά δεν ξέρω σε τι σειρά να τα βάλω.Αν θέλετε με βοηθάτε.euxaristw

thegravijia
07-01-10, 19:56
Λοιπόν επειδή είμαι αρχάριος δεν ξέρω καθόλου πως να φτιάξω την διατροφή μου ανά γεύμα. θα σας πω τι μου αρέσει να τρώω και κάποιος που ξέρει παρακαλώ ας μου τα βάλει σε μια τάξη. Λοιπόν.Σαλάτες,μπανάνες,γαλοπούλα,τυρί,αυγά,φρουtά εποχής,κάποια πρωτεΐνη που θα πάρω,ρύζι,φακές,μακαρόνια με τυρί σκέτα.και gala όχι το full σε λιπαρά. Μπορεί κάποιος με αυτά παρακαλώ να μου φτιάξει ένα προγραμματάκι ?και αν θέλει ας βγάλει η ας πρόσθεση κάποιο υλικό. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας γιατί δεν ξέρω πολλά.

το πρωι αυγα με βρωμη

δεκατιανο ενα τοστ με γαλοπουλα και οτι αλλο θες απο λαχανικα ,ντοματες κτλ

το μεσημερι κρεας η ψαρι με μακαρονια η ρυζι η πατατες (οχι τηγανιτες) η οσπρια

μετα την προπονηση πιες την πρωτεινη σου με μια κουταλια μελι

μετα απο κανα δυοωρο - οτι εφαγες το μεσημερι

πριν κοιμηθεις φαε γιαουρτι με αμυγδαλα

αυτα τα ολιγα για αρχη

Panagos7
07-01-10, 20:13
την πρωτεΐνη μονο 1 φορα την μέρα να την πίνω μετά την προπόνηση? μήπως ΠΧ θέλει και πριν την προπόνηση για να πιάσει η το πρωί? ευχαριστώ πολύ φιλε πραγματικά.

thegravijia
07-01-10, 20:43
την πρωτεΐνη μονο 1 φορα την μέρα να την πίνω μετά την προπόνηση? μήπως ΠΧ θέλει και πριν την προπόνηση για να πιάσει η το πρωί? ευχαριστώ πολύ φιλε πραγματικά.
η πρωτεινη ειναι σκονη - απο γαλα φτιαγμενη .δεν ειναι αναβολικο να σε πιασει
εγω λεω μονο μετα την προπονηση

Panagos7
07-01-10, 21:05
Thanks

Panagos7
07-01-10, 21:40
Γεια σας.πάνω κάτω έβγαλα μια διατροφή,σίγουρα θα έχει λαθάκια και οποιος θέλει αν μου προτείνει κάτι καλύτερο.Λοιπόν να πω ότι είμαι 77 κιλά 1.82 ύψος 21 χρόνον.

1.Πρωινό
35 Γραμμάρια πρωτεΐνη
2 αυγά
100 gr βρώμη
1 φρούτο

2.Δεκατιανό
1 tost με γαλοπούλα τυρί ντομάτα μαρούλι

3.μεσημέρι
κρέας η ψάρι με μακαρόνια η ρύζι η πατάτες η όσπρια με 2 κουταλιές γλυκού λάδι και σαλάτα πράσινη.

4.πριν την προπόνηση
35 γραμμάρια πρωτεΐνη
500ml gala 1%
1 κουταλια γλυκού meli.

5.μετά την προπόνηση
35 γραμμάρια πρωτεΐνη
με 1 φρουτο
και ίσως 1 κουταλια γλυκού meli.

6. 2 ώρες μετά προπόνηση.
200gr κρέας χωρίς λίπος
200 gr βραστή πατάτα
πράσινη "σαλαtα".

και πριν κοιμηθώ λέω να τρώω κανένα μικρό γιαουρτάκι.

Παρακαλώ οποιος έχει κάτι να προσθέσει για να με βοηθήσει ας το πει.ευχαριστώ

kyriakos23
07-01-10, 22:37
στο 4 μελι και γαλα νομιζο δεν χρειαζετε.
στο 5 οχι φρουτο και καντες 2 κουταλιες μελι.
στο 6 βγαζεις τον υδατανθρακα.

thegravijia
07-01-10, 22:40
στο 4 μελι και γαλα νομιζο δεν χρειαζετε.
στο 5 οχι φρουτο και καντες 2 κουταλιες μελι.
στο 6 βγαζεις τον υδατανθρακα.:shock:
τοτε ειναι που χρειαζεται υδατανθρακα το σωμα - μετα την προπονηση

kyriakos23
07-01-10, 22:42
αφους τρωει στο 5 υδατανθρακα μετα την προπονηση.στο 6 γευμα δεν κοντευει η ωρα να κοιμηθει?

GEORGEXX1
07-01-10, 22:46
:shock:
τοτε ειναι που χρειαζεται υδατανθρακα το σωμα - μετα την προπονηση

και εγω ετσι το ειδα αλλα μαλον επειδη ειναι
το τελευταιο γευμα πριν κοιμηθει και εχει
και ενα γιαουρτι.
το προτεινε ετσι ο κυριακος.
εγω θα ελεγα να βγαλει μονο την πατατα.

Polyneikos
07-01-10, 22:47
Συγχωνευτηκαν τα 3 ΙΔΙΑ τόπικς του ίδιου μελους,που ουσιαστικα υπήρξε το ίδιο θεμα συζητησης.
Παιδια,παράκληση,μην ανοίγετε τόπικ για πλάκα,είναι λειτουργικο και ωφέλιμο ,σε βαθμό που δεν φαντάζεστε,να είναι συγκεντρωμενες οι πληροφορίες,περισσότερο και για εσας που ρωτατε και ζητατε απαντησεις ..

Panagos7
08-01-10, 00:08
λέω να πηγαίνω γυμναστήριο κατά τις 6 το απόγευμα.οποτε το 6 γεύμα θα είναι γύρο στις 9 και κοιμάμαι στις 11 περίπου.Να βγάλω το φρουtό από το 5 γεύμα? γιατί είπα να βάλω φρούτα για βιταμίνες κιόλας.

Polyneikos
08-01-10, 01:07
Βγαλε το φρούτο γιατί στο μεταπροπονητικο θελουμε υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δείκτη(π.χ. δεξτρόζη,μελι κτλ) για να εκτοξευτεί η ινσουλίνη.
Επίσης το 6ο σου γευμα 1 ωρα μετα το μεταπροπονητικο,όχι 2 ωρες.Μην τραβας πολύ αργα τον υδατανθρακα (πατατα) εφόσον κοιμασαι και νωρίς.Για βιταμίνες που αναφερεις θα προτεινα μια πολυβιταμινη και είσαι οκ.

Panagos7
08-01-10, 01:12
Ευχαριστώ πολύ.Έχεις μήπως υπόψιν σου καμια καλή πρωτεΐνη να πάρω και πια πολυβιταμινη θα μου πρωτεΐνες?

koumparos
08-01-10, 01:19
στο 6 μηπως ειναι πολα τα 200 γρ κρεας?

δεν νομιζω να σου χρειαζετει τοσο πολυ κρεας

θα σου ελεγα το πολυ μεχρι 150 γρ κοτοπουλο γαλοπουλα

ή μοσχαρακι απαχο

Panagos7
08-01-10, 01:23
λέτε dld στο 6o γεύμα εκεί που λέω 200 gr κρέας να τρώω 150 gr γαλοπούλα η 200gr?Αν δεν κάνω λάθος 150gr γαλοπούλα είναι περίπου 7-8 φέτες

thegravijia
08-01-10, 01:34
λέτε dld στο 6o γεύμα εκεί που λέω 200 gr κρέας να τρώω 150 gr γαλοπούλα η 200gr?Αν δεν κάνω λάθος 150gr γαλοπούλα είναι περίπου 7-8 φέτες
ι είμαι 21 χρόνον 77 κιλά και 1.82 ύψο

εισαι 77κιλα

καθημερινα χρειαζεσαι 160γραμμαρια πρωτεινης.

μοιρασε την πρωτεινη ισοτητα σε καθε γευμα.
μεχρι 80-100γραμαρια ρεας θα τρως εσυ σε καθε γευμα οχι παραπανω.γιατι αλλιως δεν μπορεις να το αφομοιωσεις και γαμας τα νεφρα σου και οτι περισσευει γινεται λιπος- οποτε τσαμπα φαι κανεις

Panagos7
08-01-10, 01:42
Ωραία δηλαδή στο 6o γεύμα θα τρώω 5 φέτες βραστή γαλοπούλα που είναι 100 γραμμάρια περίπου. Και επίσης μου είπατε να πάρω και "πολυβιταμινη".πιστεύετε θα με βοηθήσει ? και αν ναι πια θα λέγατε να πάρω.ψωνίζω από το *******sorry για την διαφήμιση,απλά το βάζω το link για να μου πείτε από εκείνο το μαγαζί τι να πάρω από θέμα πρωτεΐνης και πολυβιταμίνες.Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

TEFAAtzis
08-01-10, 01:51
Δεν επιτρεπεται φιλε η διαφιμηση μαγαζιου εκτος αλυσιδας που συνεργαζεται με το σαιτ οποτε οταν στο δει καποιος αντμιν θα στο διαγραψει σιγουρα το μνμ.Αν θες σονι και καλα να παρεις μια πρωτεινη απο αυτο το μαγαζι θα μπορουσες να ρωτησεις καποιον σε pm

koumparos
08-01-10, 01:52
Αν χρειαζεται ο οργανισμος σου 160 γραμ πρωτεινη τοτε
θες σε καθε γευμα σου 26 γραμ πρωτεινη.

Στο γευμα αμεσως μετα την προπονηση αν ειανι λιγο
παραπανω δεν εχεις κανενα προβλημα.

Και οταν λεμε 80-100 γραμ κρεας δεν εννοουμε φετες για τοστ
γιατι ειναι αλαντικο.

Θα πας να παρεις φιλετο κοτοπουλο και φιλετο γαλοπουλας
και αν θες κιμα μοσχαρο απαχο για κανενα μπιφτεκι

Panagos7
08-01-10, 01:56
Ok ευχαριστώ.τώρα πια πρωτεΐνη και pies πολυβιταμίνες μου προτείνεται να πάρω?

koumparos
08-01-10, 01:56
Ωραία δηλαδή στο 6o γεύμα θα τρώω 5 φέτες βραστή γαλοπούλα που είναι 100 γραμμάρια περίπου. Και επίσης μου είπατε να πάρω και "πολυβιταμινη".πιστεύετε θα με βοηθήσει ? και αν ναι πια θα λέγατε να πάρω.ψωνίζω από το http://www.bodybuildingclub.gr/energy/gr/stores.php sorry για την διαφήμιση,απλά το βάζω το link για να μου πείτε από εκείνο το μαγαζί τι να πάρω από θέμα πρωτεΐνης και πολυβιταμίνες.Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Γιατι δεν περνεις μια πολυβιταμινη απο το φαρμακειο της γειτονιας σου?

Panagos7
08-01-10, 02:00
Γιατί ίσος αυτά τα μαγαζιά είναι πιο ειδικά σε αυτά και δεύτερον δεν ξέρω και pies ακριβώς πρέπει να πάρω.

TEFAAtzis
08-01-10, 02:08
Γιατί ίσος αυτά τα μαγαζιά είναι πιο ειδικά σε αυτά και δεύτερον δεν ξέρω και pies ακριβώς πρέπει να πάρω.

Τι το παραπανω νομιζεις οτι θα εχει η βιταμινη του καταστηματος συμληρωματων απο την βιταμινη του φαρμακειου σου?Για πρωτεινη πανω κατω ολες ιδιες ειναι και αναφερομαι σε αυτες που δεν εχουν υδατανθρακα μεσα

koumparos
08-01-10, 02:10
απ την στιγμη που ξεκινας τωρα δεν χρειαζεται να παρεις ειδικα πραγματα.

και απο το φαρμακιο μια χαρα ειναι
θα πας και θα ζητησεις μια πολυβηταμινη οποια ναναι

Panagos7
08-01-10, 02:11
Εγώ πια πρωτεΐνη είναι καλύτερο να πάρω? μου είπανε μια whey.πρέπει να πάρω με υδατάνθρακα η χωρίς? θέλω να πάρω κάποια κιλά για να δείξει το σώμα μου αλλα όχι λίπος.Δεν ξέρω ρε παιδιά για τις βιταμίνες απλά ρωτάω :unsure:

TEFAAtzis
08-01-10, 02:32
παρε μια χωρις υδατανθρακα οπως σου ειπα και παρε και μαλτοδεξτροζη(υδαταθρακας υψηλου γλυκαιμικου δεικτη) για να την βαζεις μαζι με την πρωτεινη σου μετα το γυμναστηριο.

koumparos
08-01-10, 02:35
παρε μια χωρις υδατανθρακα οπως σου ειπα και παρε και μαλτοδεξτροζη(υδαταθρακας υψηλου γλυκαιμικου δεικτη) για να την βαζεις μαζι με την πρωτεινη σου μετα το γυμναστηριο.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Panagos7
08-01-10, 02:41
Πιστεύεις δεν θα μου κάνει καλο μια πρωτεΐνη με υδατάνθρακα? και αν πάρω μαλτοδεξτροζη ποσο περίπου να βάζω στο γεύμα μου?γιατί ίσως μπορώ να μην πάρω μαλτοδεξτροζη και να τρώω λίγο παραπάνω meli για να πάρω ότι θα μου έδινε η μαλτοδεξτροζη αν την έπαιρνα.

thegravijia
08-01-10, 02:45
ρε παιδια ολα αυτα τα εχουμε χιλιοπει .ας κατσει να διαβασει το φορουμ λιγο μονος του...! απο το να καθομαστε να λεμε τα ιδια και τα ιδια

TEFAAtzis
08-01-10, 03:00
Ισως εχει δικιο ο Τεραβιγια.Κατσε διαβασε και μονος σου για να σου λυθουν οι οποιες αποριες και να μαθεις και περισσοτερα πραγματα.Εμεις σε βοηθησαμε αλλα μην τα περιμενεις και ολα ετοιμα στο πιατο.
No pain no gain

kyriakos23
08-01-10, 14:09
παρε πολυβιταμινι απο φαρμακειο κ πρωτεινη την ON

Svein
09-01-10, 10:37
Βγάλε το γάλα το απόγεμα... το γάλα είναι βραδείας μορφής αποροφισιμη πρωτεΐνη όποτε βάλτο η πρωί η πριν τον ύπνο !

AGGELOS.K
12-01-10, 22:13
Πιστεύεις δεν θα μου κάνει καλο μια πρωτεΐνη με υδατάνθρακα? και αν πάρω μαλτοδεξτροζη ποσο περίπου να βάζω στο γεύμα μου?γιατί ίσως μπορώ να μην πάρω μαλτοδεξτροζη και να τρώω λίγο παραπάνω meli για να πάρω ότι θα μου έδινε η μαλτοδεξτροζη αν την έπαιρνα.
Φίλε μου καλέ τα εχεις μπερδεψει τελείως μου φαίνεται:unsure: κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις με διαφορετική σειρά των λέξεων
Λοιπόν κοίτα να δεις για να τελειώνεις και να ηρεμήσει λίγο το κεφάλι σου..... πάρε μια cal - c - vita για αρχή απο το φαρμακείο είναι τέλεια και σε αυτό που θα σου προσφέρει αλλα και στην τσέπη σου:thumbup: έπειτα στην επόμενη απορία σου για το μεταπροπονητικό βάλε μια κουταλια γλυκου μελάκι του θεού μαζί με την πρωτεινούλα σου ΚΑΘΑΡΗ ΠΑΝΤΑ whey τη διατροφή σου προσεξέ την όσο μπορείς είσαι μικρός ακόμη και έχεις δρόμο μακρυ .........