PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκήσεις για τον πήχη



ANONIO
29-01-07, 15:10
Εχω μια ερωτηση θελω να βαλω μια ασκηση για να γυμναζω το μερος του χεριου (πανω μερος) απο τον καρπο μεχρι τον αγκονα(την κλειδωση) και θελω να μου πειτε εαν υπαρχει καποια τετοια ασκηση.. Ευχαριστω..

billys15
29-01-07, 15:24
Εννοεις τον πηχη.Ναι υπαρχει μια που ειναι ως εξης:παιρνεις μπαρα/αλτηρα,εχεις τα χερια σου με την παλαμη προς τα κατω και κουνας τους καρπους πανω κατω.Και η αλλη ειναι να εχεις τα χερια με την παλαμη προς τα πανω και ακολουθεις παλι την ιδια τακτικη.Πανω κατω

ANONIO
29-01-07, 15:29
ναι αυτο εννοω. και ετσι δυναμωνει αυτο το μερος του χεριου? και κατι αλλο υπαρχει περιπτωσει να (παχυνει) καθολου οπως για παραδειγμα οι δικεφαλοι? επειδη αυτο το μερος μου εχει δημιουργησει μεγαλο προβλημα οπως στο στηθος η στο μονοζυτο ενω τα μπρατσα και οι τρικεφαλοι αντεχουν οι πηχεις δεν αντεχουν και τοσο..

billys15
29-01-07, 15:39
Κοιταξε εννοειται οτι οσο να 'ναι θα φουσκωσει.Να τους μεγαλωσεις και να τους σφιξεις δεν θες;

ANONIO
29-01-07, 17:56
ναι αυτο θελω συν να τουσ δυναμωσω κιολασ?

billys15
29-01-07, 18:46
Το πετυχαινεις ετσι.Ή αν θες μια αλλη μεθοδο,σε καταστηματα με αθλητικα ειδη πουλανε κατι σαν μικρη ταναλια (δεν ειναι ακριβες παραδειγμα) που το σφιγγεις με το χερι και δυναμωνει και η λαβη και ο πηχης

giorgos_xania
29-01-07, 19:46
Το πετυχαινεις ετσι.Ή αν θες μια αλλη μεθοδο,σε καταστηματα με αθλητικα ειδη πουλανε κατι σαν μικρη ταναλια (δεν ειναι ακριβες παραδειγμα) που το σφιγγεις με το χερι και δυναμωνει και η λαβη και ο πηχης

λεγοντε handclips αν και μετα απο μια βδομαδα θα θες καμια 600αρια για να σε πιασει ικανοποιητικα...

billys15
29-01-07, 23:08
Α! ε τοτε αστο :D

Gasturb
29-01-07, 23:20
λεγοντε handclips

Μικρή διόρθωση: λέγονται hand grips οχι hand clips αλλά υπάρχουν κ τα hand squeezers σε μορφή σφουγγαριού. H νέα γενιά αυτών ακούει στο όνομα Powerball (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1084/)

Hand grips
http://forum.bodybuilding.gr/upload/handgrips.jpg

Hand squeezers
http://forum.bodybuilding.gr/upload/handsqueezers.jpg

Gasturb

strong_squash
10-03-07, 02:38
Παιδιά, έχω να προσθέσω κάτι. Αν θέλει ο φίλος μας ANONIO να φουσκώσει τους πήχεις του,όλα καλά όπως τα λέτε,αν τον ενδιαφέρει όπως ανέφερε όμως να αποκτήσει αντοχή στους πήχεις τότε τα hand clips (εννοείται ότι δεν ήξερα πως λέγονται - να είναι καλά ο φίλος μας giorgos_xania - :D ) μπορούν να τον βοηθήσουν απλά αντί να κάνει επαναλήψεις μόνο θα πρέπει να κάνει και τα σετ του όπως θα τα ξεκινήσει,αλλά πρέπει να κάνει και σετ με χρόνο και εξηγώ τι εννοώ με αυτό: όπως σφίγγει την λαβή,την κρατάς σφιγμένη και κρατάς χρόνο, έπειτα μετά από τον χρόνο που έχεις θέσει,αφήνεις την λαβή και χαλαρώνεις τον πήχη. Για αρχή είναι καλά τα σετ με χρόνο να είναι 4 και ο χρόνος το ένα λεπτό. Ελπίζω να έδωσα μια εικόνα του πως γίνεται... :army2:

Gasturb
10-03-07, 05:07
τότε τα hand clips (εννοείται ότι δεν ήξερα πως λέγονται - να είναι καλά ο φίλος μας giorgos_xania)

Eίπαμε ότι λέγονται hand grips και όχι hand clips.

Gt

winny
10-03-07, 09:57
μια πολυ καλη ασκηση που κανω εγω ειναι η εξης:

στεκεσαι ορθιος και βαστας με τα χερια τεντομενα και πισω απο το γλουτο μια μπαρα (κατα προτιμηση ολυμπιακη) και στη συνεχεια την ανασηκωνεις μονο με τους καρπους

για την πανω πλευρα του πυχη φερνεις την μπαρα μπροστα σου, παλι χαμηλα και την ανασηκωνεις απο μπροστα (σαν να ανηγεις το γκαζι σε μηχανη)

πιανει πολυ καλα αυτη η ασκηση!!!

jiujitSu
10-03-07, 10:55
Σημαντικο σημειο που πολλοι αμελουν. Γυμναζεται καπως και με τις βασικες ασκησεις δικεφαλου αλλα δεν ειναι το ιδιο.
Για να γινεις σαν τον Ποπαυ λοιπον και να μην χανεις ποτε σε "Bras de fer" ή "Arm wrestling" !

Κανονικη λαβη
http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/BBWristCurl.gif

Αναποδη λαβη
http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/BBReverseWristCurl.gif

Μπορεις να παιξεις και με καλωδια αντι για μπαρα αλλα αρχισε απο αυτο.

kafros gate 7
10-08-09, 19:30
εγω εχω βαλει στο προγραμμα την παραπανω ασκηση με την κανονικη λαβη.
μπορει να δημιουργησω προβλημα στον καρπο με τις ασκησεις του πηχη? υπαρχει καπιο αξεσουαρ να σφιγγει τον πηχη και να τον προστατευει σε αυτες τις ασκησεις ή δεν παθαινει τιποτα ο καρπος να μην φοβαμαι???

Polyneikos
11-08-09, 09:27
Δεν εχεις θεμα να τραυματισεις τον πήχυ,αρκει να βαλει τα κιλα που μπορείς έτσι ώστε να μην πιεζονται υπερβολικα και παραλληλα να κανεις ολοκληρωμενη την κίνηση.
Καποιες αλλες ασκησεις που βοηθανε επίσης για τους πηχεις είναι καμψεις με μπαρα όπως κανουμε για δικεφαλους αλλα θα πιανεις την μπαρα με αναποδη λαβη..
Επίσης οι καμψεις Zotmann αν τις εχεις ακουστα,κανεις καμψεις με αλτηρες όπως για δικεφαλα ,εναλλαξ,απλά όταν κατεβαζεις τον αλτηρα αρχιζεις και τον στρεφεις έτσι ώστε όταν ο αλτηρας φτασει κατα ο καρπος πλεον θα κοιταζει προς το ποδι σου,όχι αναποδα,δεν ξερω αν σε βοηθαει η περιγραφη μου.
Τελος και οι καμψεις σφυριων πιανουν πήχυ.Ελπίζω να σε βοηθησα..

kafros gate 7
11-08-09, 13:41
Δεν εχεις θεμα να τραυματισεις τον πήχυ,αρκει να βαλει τα κιλα που μπορείς έτσι ώστε να μην πιεζονται υπερβολικα και παραλληλα να κανεις ολοκληρωμενη την κίνηση.
Καποιες αλλες ασκησεις που βοηθανε επίσης για τους πηχεις είναι καμψεις με μπαρα όπως κανουμε για δικεφαλους αλλα θα πιανεις την μπαρα με αναποδη λαβη..
Επίσης οι καμψεις Zotmann αν τις εχεις ακουστα,κανεις καμψεις με αλτηρες όπως για δικεφαλα ,εναλλαξ,απλά όταν κατεβαζεις τον αλτηρα αρχιζεις και τον στρεφεις έτσι ώστε όταν ο αλτηρας φτασει κατα ο καρπος πλεον θα κοιταζει προς το ποδι σου,όχι αναποδα,δεν ξερω αν σε βοηθαει η περιγραφη μου.
Τελος και οι καμψεις σφυριων πιανουν πήχυ.Ελπίζω να σε βοηθησα..

:thumbup::toast:

kafros gate 7
25-09-09, 17:35
παιδια αυτες οι λαβες ειναι καλες για την αυξηση της δυναμης του πυχη???
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2949&category=577
αν οχι τι μου προτεινετε???

kafros gate 7
25-09-09, 22:09
μαγκες αν μπορειτε απαντηστε καποιος...

The Rock
02-10-09, 18:35
Να προσθέσω και μια άσκηση ακόμα η οποία δίνει μάζα στον πήχη ...

Είστε καθιστοί ή όρθιοι και ακόμα καλύτερα σε επικλινή πάγκο.
Παίρνετε από ένα αλτήρα στο κάθε ΄χέρι ,να είναι βαρια΄τα κιλά σε σημείο που να σηκώνονται ...
Η άσκηση είνα ιόπως είναι οι κάμψεις με αλτήρες σε στάση σφυρί για βραχιόνιο(κατά βάση αλλά και πήχεις..) μόνο που τον αλτήρα 8α τον φτάνετε μόνο μέχρι ορθή γωνία(90 μοίρες) και όχι μέχρι πάνω .
¨Ετσι απομονώνουμε κατά βάση τον πήχη από τον δικέφαλο(μεγάλο κεφάλι και βραχιόνιο..)

Αρκετά καλή άσκηση και "χτυπάει" όλο τον βραχίονα !

manosk
23-11-11, 21:41
Καλησπέρα και απο μένα.

Φιλε μου αν ψάχνεις ακόμα άσκηση. εχω να σου προτείνω μια που έμαθα και έχει σίγουρα αποτελέσματα.
παίρνεις μια μπάρα και δένεις απο την μεση την άκρη ενος σχοινιού, στην άλλη άκρη κρεμάς κάποιο βάρος. παίρνεις
λοιπόν την μπάρα και την φέρνεις στο ύψος του ώμου σου , με ελαφρά τεντομένα τα χέρια σου, και αρχίζεις
να μαζεύεις το σχοινί με το βάρος γυρνώντας μόνο τους καρπους και ξανά πάλι κάτω. επανέλαβε όσες φορές μπορείς.
Ελπίζω να βοήθησα και να δείς αποτέλεσμα.

Timoleon
23-11-11, 22:39
Πάρε ένα ξύλο(ας πούμε σκουπόξυλο) μήκους τέσσερεις παλάμες σου (αν βρεις μεγάλης διαμέτρου-χοντρή λαβή-ακόμη καλύτερα).
Τρύπησέ το στη μέση του-έτσι ώστε να σχηματιστούν δυο λαβές-και πέρασε από τη τρύπα ένα ανθεκτικό σχοινί,μήκους τέτοιου ώστε
να έχεις τα χέρια σου στη πρόταση και το σχοινί να ακουμπάει στο πάτωμα. Δέστο κόμπο ώστε να μένει στη "λαβή" και στο άλλο άκρο
δέσε ένα 2κιλό. Από τη πρόταση κρατάς τη "λαβή" δεξιά και αριστερά του σχοινιού (οι παλάμες κοιτούν κάτω) και αρχίζεις να τυλάς και
να ξετυλάς το σχοινί στη "λαβή". Το εν λόγω όργανο ονομάζεται Ρόλερ. Η άσκηση "βασιλιάς" για τους πήχεις_

Dakonblackblade
07-12-11, 11:48
Πωπω που την θυμήθηκες την άσκηση. Την έκανα στο παλιό γυμναστήριο και κανονικά μου πέθαινε τα χέρια.

SOSTARAS
07-12-11, 12:17
http://youtu.be/8nXToWFIxZI

ka2sel
08-12-11, 00:45
μια πολυ καλη ασκηση που κανω εγω ειναι η εξης:

στεκεσαι ορθιος και βαστας με τα χερια τεντομενα και πισω απο το γλουτο μια μπαρα (κατα προτιμηση ολυμπιακη) και στη συνεχεια την ανασηκωνεις μονο με τους καρπους

για την πανω πλευρα του πυχη φερνεις την μπαρα μπροστα σου, παλι χαμηλα και την ανασηκωνεις απο μπροστα (σαν να ανηγεις το γκαζι σε μηχανη)

πιανει πολυ καλα αυτη η ασκηση!!!

αυτη την ασκηση κανω και εγω..αρκετα καλη..δεν καταπονουνται παρα πολυ οι καρποι

ka2sel
08-12-11, 00:47
Σημαντικο σημειο που πολλοι αμελουν. Γυμναζεται καπως και με τις βασικες ασκησεις δικεφαλου αλλα δεν ειναι το ιδιο.
Για να γινεις σαν τον Ποπαυ λοιπον και να μην χανεις ποτε σε "Bras de fer" ή "Arm wrestling" !

Κανονικη λαβη
http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/BBWristCurl.gif

Αναποδη λαβη
http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/BBReverseWristCurl.gif

Μπορεις να παιξεις και με καλωδια αντι για μπαρα αλλα αρχισε απο αυτο.

και αυτες πολυ καλες ακησεις...αλλα μετα απο καποιο σημειο οι καρποι παθαινουν πλακα...καταπονουνται αρκετα..

ka2sel
08-12-11, 00:52
Πάρε ένα ξύλο(ας πούμε σκουπόξυλο) μήκους τέσσερεις παλάμες σου (αν βρεις μεγάλης διαμέτρου-χοντρή λαβή-ακόμη καλύτερα).
Τρύπησέ το στη μέση του-έτσι ώστε να σχηματιστούν δυο λαβές-και πέρασε από τη τρύπα ένα ανθεκτικό σχοινί,μήκους τέτοιου ώστε
να έχεις τα χέρια σου στη πρόταση και το σχοινί να ακουμπάει στο πάτωμα. Δέστο κόμπο ώστε να μένει στη "λαβή" και στο άλλο άκρο
δέσε ένα 2κιλό. Από τη πρόταση κρατάς τη "λαβή" δεξιά και αριστερά του σχοινιού (οι παλάμες κοιτούν κάτω) και αρχίζεις να τυλάς και
να ξετυλάς το σχοινί στη "λαβή". Το εν λόγω όργανο ονομάζεται Ρόλερ. Η άσκηση "βασιλιάς" για τους πήχεις_

μια φορα ειχα δοκιμασει να την κανω..ειχε φερει ενα εξαρτημα ενας φιλος στο γυμναστηριο (απο τα extreme stores) και την εκανα..και αυτη πολυ καλη ασκηση...

Νικος Τ.
01-05-12, 14:08
Ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος για να γύμνασις τον πήχη ;

Ελατήριο χεριού
Μπάρα
Σχοινί με τροχαλία και βάρος

ετσι ξερω εγω της ασκήσεις δεν ξέρω αν στέκουν η ονομασίες

s0k0s
01-05-12, 14:09
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?664-%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%AE%CF%87%CE%B7&highlight=%CF%80%CE%AE%CF%87%CE%B7

Ασκησεις για τον πηχη

skel
01-05-12, 17:27
το ελατήριο χεριού κάνει δουλεία ?

Νικος Τ.
02-05-12, 12:45
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?664-%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%AE%CF%87%CE%B7&highlight=%CF%80%CE%AE%CF%87%CE%B7

Ασκησεις για τον πηχη

αυτη η ασκηση με την μπαρα δεν δημιουργει προβλημα στον καρπο ;


το ελατήριο χεριού κάνει δουλεία ?


οχι φιλε πρεπει να κανεις τοσα πολλα σετ/επαν. για να πεις οτι κανεις κατι!

skel
02-05-12, 15:12
οχι φιλε πρεπει να κανεις τοσα πολλα σετ/επαν. για να πεις οτι κανεις κατι!

κοίταξε στο σπίτι του φίλου μου κάνω γύρο στα 200 επαναλήψεις περίπου και με πιάνει αλλά δεν ξέρω δεν έχω δει τρελές διαφορές

Νικος Τ.
02-05-12, 15:52
κοίταξε στο σπίτι του φίλου μου κάνω γύρο στα 200 επαναλήψεις περίπου και με πιάνει αλλά δεν ξέρω δεν έχω δει τρελές διαφορές

ειχα και εγω και ακομα εχω κατι σιδερενια αλλα καλυτερο ειναι στην μπαρα ! αν δεν εχεις πηγαινε παρε μια πλακα 5kg παρε και βρες ενα ξυλο σε κύλινδρο μικρο δεσε ενα σχοινι καλο και στην πλακα και στο σχοινι βασικα σημερα θα σου βαλω φωτο να δεις πως το εχει το γυμναστηριο μου

Νικος Τ.
02-05-12, 18:57
ειχα και εγω και ακομα εχω κατι σιδερενια αλλα καλυτερο ειναι στην μπαρα ! αν δεν εχεις πηγαινε παρε μια πλακα 5kg παρε και βρες ενα ξυλο σε κύλινδρο μικρο δεσε ενα σχοινι καλο και στην πλακα και στο σχοινι βασικα σημερα θα σου βαλω φωτο να δεις πως το εχει το γυμναστηριο μου

EDIT : Εδώ σε έχω φίλε, 44238

skel
03-05-12, 17:45
Νικος Τ ευχαριστώ κατάλαβα :thumbup:

βασιλης ορφανιδης
22-08-12, 12:35
παιδια οσο και να χτυπιεμαι,τραπεζοειδης και πηχης δεν δειχνουν καμια βελτιωση-διαφορα!!
ξερετε γιατι γινετε αυτο και επισης τι εχετε να μου προτεινετε??

koukoutsaki
22-08-12, 12:38
κανεις ασκησεις που να στοχευουν σε αυτα τα σημεια ?:unsure:

βασιλης ορφανιδης
22-08-12, 12:42
κανεις ασκησεις που να στοχευουν σε αυτα τα σημεια ?:unsure:

ειναι πιθανον να μην εκανα τετοιες ασκησεις και να ρωταω?

skel
22-08-12, 14:10
παιδια οσο και να χτυπιεμαι,τραπεζοειδης και πηχης δεν δειχνουν καμια βελτιωση-διαφορα!!
ξερετε γιατι γινετε αυτο και επισης τι εχετε να μου προτεινετε??

τις κάνεις καλά ?
σε πρήζει καθόλου ?
τη ασκήσεις κάνεις ?

humanoid
22-08-12, 14:17
δοκιμασε βαρυα σετ αρσεις και shrugs με μπαρα και θα δυναμωσουν

βασιλης ορφανιδης
22-08-12, 14:22
τις κάνεις καλά ?
σε πρήζει καθόλου ?
τη ασκήσεις κάνεις ?

κανω καμψεις καρπων και αρσεις ωμων με αλτηρες και ναι τις κανω σιγουρα καλα

βασιλης ορφανιδης
22-08-12, 14:23
δοκιμασε βαρυα σετ αρσεις και shrugs με μπαρα και θα δυναμωσουν

δεν ειναι οτι δεν δυναμονουν,δυναμονουν απλα δεν μεγαλωνουν σχεδον καθολου!

humanoid
22-08-12, 14:34
θα μεγαλωσουν κιολας

skel
22-08-12, 15:09
δεν ειναι οτι δεν δυναμονουν,δυναμονουν απλα δεν μεγαλωνουν σχεδον καθολου!

θα μεγαλώσουν απλά θέλει χρόνο

Bill_k
12-04-13, 15:10
Λιγο πολυ ολοι γνωριζουμε πως οταν γυμναζομαστε με ελευθερα βαρη ειτε με μπαρα γυμναζεται ελαχιστα και ο πηχης...
Το ερωτημα ειναι το εξης: Εφ οσον συμβαλει και ο πηχης στην τελεση των ασκησεων εαν τον υπεργυμνασουμε δεν θα μας διευκολυνει στις ασκησεις? σαν ενα μικρο βοηθημα ?σηκωνοντας περισσοτερα χωρις τοσο πονο ισως. Οι αποψεις δικες σας

*** 4. Όταν ανοίγετε ένα νέο θέμα (thread), κοιτάξτε πρώτα αν αυτό προϋπάρχει. Αν όχι, ανοίξτε το στη σωστή κατηγορία, με συγκεκριμένο και ελληνικό τίτλο. Αν ανοίξετε ένα νέο θέμα το οποίο προϋπάρχει, αυτό είτε θα συνενεθεί, είτε θα κλειδωθεί και στη συνέχεια θα διαγραφεί. Ο σκοπος είναι να εμπλουτίζονται και να συμπληρωνονται τα ήδη υπάρχοντα threats ωστε να υπαρχει όσο το δυνατον πληρέστερη αναλυση ενός θέματος. *** Mods Team

GeorgeToumpa
16-04-13, 19:32
Πάρε ένα ξύλο(ας πούμε σκουπόξυλο) μήκους τέσσερεις παλάμες σου (αν βρεις μεγάλης διαμέτρου-χοντρή λαβή-ακόμη καλύτερα).
Τρύπησέ το στη μέση του-έτσι ώστε να σχηματιστούν δυο λαβές-και πέρασε από τη τρύπα ένα ανθεκτικό σχοινί,μήκους τέτοιου ώστε
να έχεις τα χέρια σου στη πρόταση και το σχοινί να ακουμπάει στο πάτωμα. Δέστο κόμπο ώστε να μένει στη "λαβή" και στο άλλο άκρο
δέσε ένα 2κιλό. Από τη πρόταση κρατάς τη "λαβή" δεξιά και αριστερά του σχοινιού (οι παλάμες κοιτούν κάτω) και αρχίζεις να τυλάς και
να ξετυλάς το σχοινί στη "λαβή". Το εν λόγω όργανο ονομάζεται Ρόλερ. Η άσκηση "βασιλιάς" για τους πήχεις_

Μπορείς να πάρεις και ένα χοντρό ξύλο, μία ξυλόβιδα και ένα κατσαβίδι και βίδωνε-ξεβίδωνε θα δεις πως θα πιαστεί ο πήχυς :lol:

Porfys
15-06-13, 13:12
καλησπερα καταρχας. νεο μελος. χρηστος απο αθηνα. ειμαι 22 χρονων 85 κιλα 1,82 υψος και εχω παρατησει την γυμναστικη 4 χρονια. εχω καλο σωματοτυπο μιας και γυμναζομουνα απο τα 5 μεχρι τα 18 συνεχωμενα. εχω βαλει λιγο λυπος και εχω ξεκινησει γυμναστηριο και διατροφη. 6 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο και σε τρεις προπονησης μετα τα βαρη υψηλη αεροβια (διαληματικες) 30 λεπτα. καθε μερα μια μυικη ομαδα ξεχωριτα (με superset). απο συμληρωματα περνω http://www.xtr.gr/proteines/12331/CASEIN_1818_Kg_%28OPTIMUM%29.htm πριν τον υπνο , bcca αμινοξεα http://http://www.xtr.gr/aminoxea/1587/AMINOMAX_8000_350tabs_%28GASPARI%29.htm (http://www.xtr.gr/aminoxea/1587/AMINOMAX_8000_350tabs_%28GASPARI%29.htm) πριν και μετα την προπονηση , βιταμινες φαρμακιου (βλακεια εκανα μου ειπανε ολοι) και τον λιποδιαλιτη http://www.xtr.gr/thermogenetika/690/BLACK_BURN__120_caps_%28STACKER%29.htm.
απο διατροφη τιποτα απο εξω. καθολου λαδι. 6 ασπραδια στηθος βραστο καστανο ρυζι (μονο μεσιμερη υδατανθρακα) βρωμη αρκετα μεγαλη ποσοτητα ω3. γενικα υπολογιζω να ειμαι 300-400 θερμιδες λιγοτερο απο το κανονικο. δεν με εχει κουρασει καθόλου και δεν αισθανομαι πεινα. το κανω γυρω στον 1 μηνα. αλλα πολλα ειπα. αλλο θεμα ήθελα να ανοιξω. πονάνε οι πηχεις μου όταν κανω καποιες ασκησεις και θέλω να τους δυναμωσω. ξερω 3-4 ασκησεις αλλα δεν ξερω ποια μέρα να τους βαλω. με τα ποδια που θα ειναι ξεκουραστα ή να παω για καψιμο την μερα που εχω τρικεφαλα δικεφαλα?

καποια αλλη συμβουλη καλοδεχούμενη :)

=V=
15-06-13, 13:58
οι πήχεις γυμνάζονται με τις έλξεις, με τις κωπηλατικές, με τις άρσεις θανάτου και φυσικά με όλες τις ασκήσεις απομόνωσης δικεφάλων. + ότι κάνεις για πήχη

κοινώς τρώνε μεγάλη πίεση καθ όλη την εβδομάδα, μήπως σε πονάνε λόγω κόπωσης?

Porfys
15-06-13, 14:07
με πονανε μονο οταν κανω πιεσεις στηθους ελξεις στην τροχαλια. μονο οταν εκτελω τετοιου ειδους ασκησεις. το γνωρίζω οτι γυμναζονται μαζι με τις υπολοιπες ασκησεις. αυτο μου ειπαν και στον γυμναστηριο αλλα θα ήθελα να βαλω μερικες ασκησεις συγκεκριμένα για πηχη ώστε να αποφύγω τους πονους πανω στην ασκηση. με αποτρεπουν απο το να σηκωσω τα κιλα που μπορω. δηλαδη νιώθω οτι μπορώ να ανέβω αρκετά αλλα με σταματανε οι πονοι. πιεσεις παγκου στα 50 κιλα το στηθος δεν με ποναει ακόμα και στην 12 επαναληψη. αλλα πεθαινω απο τον πονο στους πηχεις.

=V=
15-06-13, 14:25
είναι λογικό να σε πονάνε μέχρι ένα σημείο, φυσικά σημασία έχει και το που, πχ κοντά στο καρπό η στο κέντρο του μυ;επίσης σημασία έχει άμα αισθάνεσαι ότι ο πόνος είναι καθαρά μυικός.(υποψιάζομαι τους τένοντες σου)
τώρα άμα θέλεις ντε και καλά να τους γυμνάσεις εγώ θα το έκανα μετά τις ασκήσεις απομόνωσης των δικεφάλων.
πάντως έμενα όπως τα λες χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά μου κάνει πιο πολύ για υπερκόπωση πάρα για αδυναμία.
είναι δύσκολο να μείνει αδύναμος αυτός ο μυς εκτός άμα υπάρχει κάποια γενετική ανωμαλία.

Porfys
15-06-13, 14:49
κοντα στους καρπους πονάω. αυτο που ειπες για τους τενοντες δεν το ειχα σκεφτει. ευχαριστω οπως και να εχει

Dakonblackblade
17-06-13, 19:33
Deadlifts

Χριστοφορος123
17-06-13, 20:23
Χαχαχα μαν εχεις πορωθει με deadlifts ετσι;; :)
Ισχυει παντως πως με τα deadlifts οι πηχεις πριζονται παρα πολυ.
Βασικα οταν κανω deadlifts πριζομαι πλατη,τραπεζοειδης,δικεφαλα,πηχεις

Dakonblackblade
17-06-13, 21:41
Βασικά αναρωτιέμαι γιατί κανείς να μη κάνει μια άσκηση λειτουργική που γυμνάζει το 70% του σώματος. Και ενώ φαίνεται τρολάρισμα, στην ουσία δεν είναι.

Χριστοφορος123
17-06-13, 21:55
Συμφωνω απολυτα..ας εστιασουμε στις 3 βασικες (squat/deadlift/bench press) με προοδο στα κιλα και σιγουρα θα δουμε τεραστιες διαφορες.
Οχι απλα εκανες ποστ σε 7 threads στα προγραμματα προπονησης και ολα ελεγαν για deadlift και μου φανηκε αστειο :P

Dakonblackblade
17-06-13, 22:59
Ισχύει αλλά είναι αλήθεια.

giannaras13
23-08-13, 23:44
Γεια σας το πρόγραμμα το ακολουθώ 50 μέρες τώρα,πρτεινη-υδατάνθρακες ...ελαχιστοτατο λίπος με 5 προπονήσεις βάρη και 3 αεροβικο την εβδομάδα.. Η μόνη ατασθαλία μέχρι στιγμης είναι σημερα που δεν κρατήθηκα και έφαγα ένα κομματάκι σπιτικό κέικ.. Επειδή οι πήχεις ήταν αδύναμοι και είχα πρόβλημα στις ασκήσεις δικεφαλων,αρχισα να κανω κάμψεις μόνο γι; τους πήχεις κάθε μέρα με 5 κιλά... Τώρα παραρηρω μικρότερη περίμετρο ,είναι πιο σκληρο και έχουν πεταχτεί 4 φλέβες προς την εσωτερική πλευρα και είναι έτσι και μετά την προπόνηση,φαινοντε αλλα όχι όσο στην προπόνηση..ειναι φυσιολογικό ?

Deathless
23-08-13, 23:51
Καλα μην φανταστεις οτι γυμναζοντας μεμονομενα τους πήχεις θα γινουν σαν του heath :green::green:
Το οτι εχουν μικροτερη περιμετρο ισως ειναι γιατι στεγνωσαν και "αγριεψαν" λογο της καθαρης διατροφης που κανεις κ της εντονης προπονησης.
Το οτι πετανε φλεβες και ειναι αρκετα σκληροι την ωρα της προπονησης ενω μετα οχι ειναι απολυτως λογικο μην σε ανησυχεί.
Επειδη ειναι μια μυικη ομαδα που βοηθαει σε ολες τις ασκησεις ασχετα τι γυμναζεις γνωμη μου ειναι οτι δεν θελουν ιδιαιτερο ζόρισμα . εγω τους κανω μια φορα το χρονο :P:P
Παρολα αυτα ειναι μια ομαδα που αναρωνει παρα πολυ γρηγορα μπορεις σχεδον καθε μερα να τους γυμναζεις

giannaras13
24-08-13, 00:02
Καλα μην φανταστεις οτι γυμναζοντας μεμονομενα τους πήχεις θα γινουν σαν του heath :green::green:
Το οτι εχουν μικροτερη περιμετρο ισως ειναι γιατι στεγνωσαν και "αγριεψαν" λογο της καθαρης διατροφης που κανεις κ της εντονης προπονησης.
Το οτι πετανε φλεβες και ειναι αρκετα σκληροι την ωρα της προπονησης ενω μετα οχι ειναι απολυτως λογικο μην σε ανησυχεί.
Επειδη ειναι μια μυικη ομαδα που βοηθαει σε ολες τις ασκησεις ασχετα τι γυμναζεις γνωμη μου ειναι οτι δεν θελουν ιδιαιτερο ζόρισμα . εγω τους κανω μια φορα το χρονο :P:P
Παρολα αυτα ειναι μια ομαδα που αναρωνει παρα πολυ γρηγορα μπορεις σχεδον καθε μερα να τους γυμναζεις

αχχαχαχα σαν του heath λεει :D καλώς οπότε μπορώ να τους γυμναζω συνεχεια..ακριβως αυτό μετά την προπόνηση είναι λες και τους έβαλες αερα μέσα με πίεση σαν τα λάστιχα χαχαχαχα μετα ηρεμούν,χτυπάμε και μια μπανανιτσα με ασπράδια και είμαστε κομπλέ :D

Famagustian
04-01-19, 03:29
Θέλω να εστιάσω στην ενδυνάμωση των πήχεων, απλά δεν θέλω η υπερβολική ασκηση τους να μου φέρει αρνητικά αποτελέσματα καθώς προκειται για μικρούς μύες, που ως γνωστόν συμμετέχουν σε πολλές άλλες ασκήσεις.

Ποιά συχνότητα γύμνασης τους θεωρείται ιδανικότερη; Μιά ή δύο επιπλέον ασκήσεις τη βδομάδα; Πόσα σετ και επαναλήψεις;

Polyneikos
04-01-19, 08:47
Μπορείς να συμπεριλάβεις μια άσκηση των 3-4 σετ, ως τελευταία άσκηση στην προπόνηση δικεφάλων (που έτσι και αλλιώς εμπλέκονται)

Famagustian
05-01-19, 15:29
Μπορείς να συμπεριλάβεις μια άσκηση των 3-4 σετ, ως τελευταία άσκηση στην προπόνηση δικεφάλων (που έτσι και αλλιώς εμπλέκονται)
Ωραία, μια άσκηση πχ 3 σετ κρατώντας ίσια την μπάρα και μετά 3 σετ κρατώντας ανάποδα τη μπάρα; Γυμνάζεται ο ίδιος μυς στις δύο περιπτώσεις;

Χαράλαμπος
05-01-19, 17:11
Με την ύπτια λαβή (οι παλάμες κοιτούν προς τα πάνω) γυμνάζεται περισσότερο ο δικέφαλος και σε μικροτερο βαθμό ο πηχης, ενώ με την πρηνή λαβή ( οι παλάμες κοιτούν προς τα κάτω) γυμνάζεται περισσότερο ο πήχης και σε μικρότερο βαθμό ο δικέφαλος.

Αυτό συμβαίνει επειδή στην πρώτη περίπτωση ενεργεί περισσότερο ο δικέφαλος για την ανύψωση της μπαρας, ενώ στη δεύτερη περίπτωση λόγω του πρηνισμού των πήχεων ενεργούν οι πήχεις για την ανύψωση της μπαρας και λιγότερο οι δικεφαλοι.

Famagustian
05-01-19, 21:01
Με την ύπτια λαβή (οι παλάμες κοιτούν προς τα πάνω) γυμνάζεται περισσότερο ο δικέφαλος και σε μικροτερο βαθμό ο πηχης, ενώ με την πρηνή λαβή ( οι παλάμες κοιτούν προς τα κάτω) γυμνάζεται περισσότερο ο πήχης και σε μικρότερο βαθμό ο δικέφαλος.

Αυτό συμβαίνει επειδή στην πρώτη περίπτωση ενεργεί περισσότερο ο δικέφαλος για την ανύψωση της μπαρας, ενώ στη δεύτερη περίπτωση λόγω του πρηνισμού των πήχεων ενεργούν οι πήχεις για την ανύψωση της μπαρας και λιγότερο οι δικεφαλοι.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Εννοώ αυτή την άσκηση που εστιάζει πήχη:

Κανονική λαβή
http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/BBWristCurl.gif

Ανάποδη λαβή
http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/BBReverseWristCurl.gif

Χαράλαμπος
05-01-19, 21:28
Συγνώμη. Αναφερομουν στην παρακάτω...

126949

Ως προς αυτές που παρέθεσες...η πρώτη γυμνάζει τους καμπτήρες του καρπού και των δακτύλων, ενώ η δεύτερη τους εκτείνοντες του καρπού και των δακτυλων.

Famagustian
06-01-19, 13:04
Συγνώμη. Αναφερομουν στην παρακάτω...

126949

Ως προς αυτές που παρέθεσες...η πρώτη γυμνάζει τους καμπτήρες του καρπού και των δακτύλων, ενώ η δεύτερη τους εκτείνοντες του καρπού και των δακτυλων.
Ναι το κατάλαβα, δικό μου το φταίξιμο όμως, δεν είχα επεξηγήσει αρχικά ποιές ακριβώς ασκήσεις με μπάρα εννοούσα! ;)

Επομένως θα ήταν καλό να συμπεριλάβω και τις δύο αυτές ασκήσεις στο πρόγραμμα μου σωστά;

Χαράλαμπος
06-01-19, 22:13
Αμα δεν βαριέσαι καλό είναι...