PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυϊκές ίνες



billys15
30-01-07, 17:15
Μυικες Ινες

Οι μυικες ινες χωριζονται σε τρια ειδη:τις ινες βραδειας συσπασης,τις αμιγεις ινες ταχειας συσπασης και τις ινες ταχειας συσπασης.

Ινες βραδειας συσπασης

Αυτες οι ινες συσπωνται αργα,οχι με μεγαλη ενταση,αλλα σου προσφερουν μεγαλυτερη αντοχη.Ειναι το "οπλο" των αθλητων αγωνισματων αντοχης,οπως 1000μ. κτλ.

Αμιγεις ινες ταχειας συσπασης

Συσπωνται πιο γρηγορα απο τις ινες βραδειας συσπασης και με μεγαλυτερη εκρηκτικοτητα,αλλα το ατομο δεν εχει τοση αντοχη οσο με τις βραδειας συσπασης.

Ινες ταχειας συσπασης

Προσφερουν μεγαλη ωθηση,οχι μεγαλη αντοχη,αλλα ενα γεγονος τις κανει ξεχωριστες.Αυτες οι ινες κατα τη συσπαση τους διασπουν λιπος,πραγμα που ειτε δεν γινεται ειτε γινεται αλλα σε μικρο βαθμο με τις αλλου τυπου μυικες ινες.Οσοι εχουν αμιγεις ινες ταχειας συσπασης μπορουν να τις μετατρεψουν σε ινες ταχειας συσπασης και να κερδισουν το "χαρισμα" της μεγαλυτερης καυσης λιπους.Ωστοσο,αυτη η μετατροπη γινεται μονο απο τις αμιγεις ινες και οχι απο τις ινες βραδειας συσπασης.Μπορουμε να πετυχουμε αυτην την αλλαγη κανοντας προπονησης μεγαλου ογκου και μετριας αντιστασης,δηλαδη,για παραδειγμα,αν κανουμε βαρη με 15-20 επαναληψεις


Πηγη: MuscleMag

ajax
30-01-07, 22:52
Αν δεν κανω λαθος οι Αμιγεις ινες ταχειας συσπασης λεγονται και Α ενω οι Ινες ταχειας συσπασης ΑΙΙ.Ειχα βρει ενα πληρες αρθρο με το πως να ελενξουμε τι ειδος ινες εχουμε και μπως μπορουμε να τις αλλαξουμε stand by...i will be back... :twisted:

Billy
30-01-07, 23:07
πως μπορουμε να μαθουμε αν καποιος ανθρωπος εχει ανεπτυγμενες τις α ή β ή γ ινες
και υπαρχει τροπος να γυμνασουμε καποιες συγκεκριμενες για να αποδιδουμε περισσοτερο σε καποιο αθλημα που απαιτει καποιου ειδους ινες περισσοτερο,

ελπιζω να μην ειπα "πατατα".

Gasturb
31-01-07, 03:07
Αν δεν κανω λαθος οι Αμιγεις ινες ταχειας συσπασης λεγονται και Α ενω οι Ινες ταχειας συσπασης ΑΙΙ.

Εγω τις ξέρω σαν 2α και 2β αλλα το ίδιο είναι Billy15 ;)

Gt

Gasturb
31-01-07, 03:08
πως μπορουμε να μαθουμε αν καποιος ανθρωπος εχει ανεπτυγμενες τις α ή β ή γ ινες
Ανάλογα με το είδος της άθλησης που ακολουθείς προβάλλεις κ την ταχύτερη ανάπτυξη κάποιου είδους ινών - ο αθλητής δρόμου/ποδηλάτου αναπτύσει περισσότερο τι ίνες βραδείας σύσπασεις κ ο αθλητης bodybuilding της ταχειας σύσπασεις.

Gt

ajax
04-03-07, 19:45
αναφερεσε στους αθλητες μεγαλων αποστασεων.οι σπριντερ εχουν ολοι ταχυας συσπασεις.

Gasturb
04-03-07, 19:50
Δεν είπα το αντίθετο μιας κ αναφέρθηκα σε αθλητής δρόμου/ποδηλάτου όχι ταχύτητας όπου κατατάσονται οι sprinters

Gt

ajax
04-03-07, 19:53
α οκ :wink:

Batista
19-07-07, 01:19
Συγχωρέστε με αν καμια φορα χρησιμοποιώ αγγλικούς ορους αλλα τα πάντα για bb τα έχω μάθει στο εξωτερικό οποτε δεν ξέρω της Eλληνικές ορολογίες καθόλου :(

Βασικά η ίνες χωρίζονται σε 2 μεγάλες κατηγοριες της αργές και της γρήγορες.
Ενώ η γρήγορες γυμνάζονται καθημερινά με οτιδήποτε ενέργεια κανεις ( πχ: σηκώνεις ένα ποτήρι κλπ) Η αργές είναι πιο δύσκολο να γυμναστούν καθημερινά λόγο του ότι απαιτούν μεγαλύτερη προσπάθεια ( που ο άνθρωπος στην καθημερινή ζωή δεν καταβάλει)
"γιαυτο" αν έχει παρατήρηση κανεις μερικά προγράμματα προτείνουν το 1 set να είναι αρκετά βάρη με 3-5 reps γιατί τότε το σώμα στρατολογεί και της αργές ίνες για να καταφέρει να σηκώσει το βάρος και έτσι γυμνάζονται και αυτές.

gpol
19-07-07, 01:27
Το πιο συνηθισμενο ευρος ειναι 6-12 επαναληψεις, αλλα συμφωνο οτι πρεπει να δουλεψεις και λιγο πιο χαμηλα για τις ΙΙ ινες. Το ολο θεμα ειναι να γινονται αργα οι επαναληψεις, δηλαδη περιπου 6 sec, ωστε το σετ να διαρκει αναλογα:

TYPE I : 70-90 sec , 12-15 επαναληψεις
TYPE II: 30-50 sec, 5-8 επαναληψεις

Σκεφτητε οτι υπαρχουν ανθρωποι που λογω της ζωης τους δεν αναπτυσουν σχεδον καθολου τις μυικες ινες ΙΙ

(κατι ετοιμαζεται γιαυτο)

Billy
19-07-07, 21:02
οι αργές μυϊκές ινες ειναι αυτές που δινουν όγκο στους μύς και επίσης ειναι εκείνες που ατροφούν σε περίπτωση τραυματισμού.
Για να αναπτυχθούν χρειάζεται, όπως ειπαν και οι άλλοι, πολλές επαναληψεις πολύ αργά, μά πάρα πολύ αργά, χωρίς υπερβολή κάθε επανάληψη να διαρκεί πρίπου 15".
Αντε τωρα να κάνεις deadlifts και κάθε σετ να διαρκει 15", ακόμα και 10" ειναι πολύ δυσκολο αλλα έτσι "χτυπάς" κατ'ευθείαν τις αργες ινες που δίνουν και τον ογκο.

slaine
31-10-08, 15:53
όταν γυμναζόμαστε καλύτερα να δίνουμε έμφαση σε έναν τύπο για μέγιστη ανάπτυξη ή να τις δουλεύουμε όλες (που άλλωστε μέχρι ένα σημείο δουλεύουν όλες) κι έτσι να δουλεύουμε το μυ πιο σφαιρικά?

κάτι αντίστοιχο που λέμε ένα διάστημα όγκου ενα γράμμωσης ή ογκογράμμωση? αν και αυτό δουλεύει σε αρχάριους ή άτομα που παίρνουν ΑΑΣ.

Steve KinG STyLe
31-10-08, 16:18
και εγω 2Α,2Β τις ηξερα :wink:
Σλαινε για μυικη αναπτυξη πρεπει να δωσουμε το ερεθισμα στις 2Β.Στην λογικη αν κανεις 15επααψεις οι μυς σου θα αποκτησουν αντοχη αν 10θα μεγαλωσουν αν κανεις 1 θα δυναμωσουν αλλα το θεμα ειναι τι γινετε και πραγματικα....

Προσωπικα δινω την μεγαλυτερη εμφαση στις 2β αλλα πολλες φορες χτυπαω και κανα σετακι με 3-5 επαν...παντως ολα αυτα υσχηουν μονο οταν φτασουμε σε κοπωση,τωρα καταλαβα την σημαντικοτητα της κοπωσης....

παντως πιστευω οτι στις τεχνικες υψηλης εντασεις δουλευεις και τις 3 μαζι,π.χ αν κανεις συπερ σετ πιεσεις παγκου 8επαν και 7πιεσεις αλτηρων συνολικα δουλευεις και 2α 2β..

slaine
31-10-08, 22:01
δε διαφωνώ μαζί σου αλλά μιλώντας με έναν μιστερά παλιά που με προπονούσε για ένα μικρό διάστημα υποστήριζε ότι καλύτερα να μην το κάνουμε αυτό γιατί εμποδίζουμε τη μέγιστη ανάπτυξη.

συγκεκριμένα του έλεγα εγώ (ο υπέρτατος γνώστης τρομάρα μου :rolf: ) να κάνω μερικά σετ 6-12 επαναλήψεων, μετά 1-2 μεχρι 4 και τέλος άλλο ένα με 12 ή περρισότερες ή κανά ντροπ σετ. εγώ έλεγα ότι έτσι νιώθω ότι με πιάνουν καλύτερα αυτός έλεγε οχι.

σημειωτέον ότι αυτός ο άνθρωπος έχει εκπληκτικές γνώσεις στα θέματα μπόντυ μπίλντινγκ-βιοχημείας κλπ

NASSER
01-11-08, 02:44
Οι αναλογιες μυικων ινων σε καθε σωμα ειναι διαφορετικες! Επομενως το πιο συστημα προπονησης λειτουργει καλυτερα θελει ψάξιμο για τον καθενα ξεχωριστα. Και οταν λεω ψάξιμο εννοω δοκιμες στην προπονησης.
Δεν εχει σχεση με την ενστικτώδη προπονηση!!! Μην περδευομαστε!

slaine
01-11-08, 02:52
σωστά. είχα ποστάρει και ένα τεστ για να βρούμε το βέλτιστο αριθμό επαναλήψεων για τον καθένα μας και συνεπώς υποθέτω και μία σχετική αναλογία του είδους των ινών που έχουμε... αν και ακόμα δεν το έχω εφαρμόσει ούτε εγώ που το πόσταρα... :oops: :oops: :oops:

RUHL
01-11-08, 13:42
ή να τις δουλεύουμε όλες
Αυτο εδω ειναι νικητης αλλες εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες αναπτυξης 2β αλλες μικροτερες 2α αλλες ελαχιστες 1
και εδω ειναι το μειωνεκτημα οποιος προπονητε με heavy duty δεν μπορεις ρε φιλε να ενεργοποιησης ολες αυτες τις ινες με μονο 1 σετ
αλλα αν τις τραβηξεις μεχρι τερμα ολες τοτε θα παρεις τα μεγιστα
+ ειναι αυτο που λεει ο νασερ δεν εχουμε ολοι τις ιδιες

Για το τεστ σου δεν ξερω πως θα δρασει επειδη οσο διαβαζω τωρα τα κανουν σε εντελως αρχαριους που δεν επιασαν βαρη και περνουν 2 ατομα πχ να κανουν 100 κιλα στον παγκο (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!) αν ο ενας κανει 5 επαναληψεις εχει πιο πολλες γρηγορες αν ο αλλος κανει 10 τα ιδια κιλα τοτε εχει πιο πολλες αργες

Αλλα παει περασε το τρενο εδω και πολλα χρονια

TZERONIMO
08-10-10, 00:27
Μου καρφώθηκε από καποια τεστ που έκανα με βάση τη μέγιστη επανάληψή μου ότι οι μυικές μου ίνες αποτελούνται κατά ένα μεγάλο ποσοστό από αργές μυικές ίνες.Μπορεί κανείς να μου πει πως γυμνάζονται και τι ιδιαιτερότητες έχουν;Σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα πρόγραμμα που θα εστιάζει σε αυτές για να δω αν θα έχω διαφορετικά αποτελέσματα.Αν δεν κάνω λάθος οι επαναλήψεις πρέπει να είναι αυξημένες;τι γίνεται όμως με την ταχύτητα εκτέλεσης και το φορτίο προπόνησης;

Dreiko
08-10-10, 00:50
Οι λιγες επαναληψεις με πολλα βαρη αυξανουν τον ογκο των μυϊκων ινων ταχειας συστολης(λευκες),ενω οι μυϊκες ινες βραδειας συστολης(ερυθρες) αναπτυσσονται με τις πολλες επαναληψεις και λιγοτερο βαρος.Οι λευκες επισης πρεπει να ξερεις οτι σε βοηθανε πολυ στην εκρηκτικοτητα,ενω οι ερυθρες στην αντοχη.

the_big_litho
08-10-10, 17:17
Σωστος ο dreiko...

aepiskeptis
08-10-10, 19:09
Now I'm sure you are thinking "wait a second, I've always been told you had to do high reps to activate slow twitch fibers."

WRONG!

Muscle fibers are recruited in order from:


Slow -> Intermediate -> Fast

http://www.bodybuilding.com/fun/layne45.htm

ο τυπας εχει λαθος ή εσεις?

Dreiko
08-10-10, 20:01
Now I'm sure you are thinking "wait a second, I've always been told you had to do high reps to activate slow twitch fibers."

WRONG!

Muscle fibers are recruited in order from:


Slow -> Intermediate -> Fast

http://www.bodybuilding.com/fun/layne45.htm

ο τυπας εχει λαθος ή εσεις?

κοιτα....υπαρχουνε test μυικων ινων που αν δεν κανω λαθος ξεκινησαν απο τη Σοβιετικη Ενωση που εστελναν τον καθε αθλητη να ακολουθησει καποιο αθλημα αναλογα με το ποσοστο ερυθρων και λευκων ινων που ειχε γενετικα...πχ καποιον με πιοπολλες λευκες τον εβαζαν για σφαιροβολια και καποιον με ερυθρες στα 1000μετρα....απο κει και υστερα στη σχολη αυτα μας διδαξαν,και ολοι οι φιλοι και γνωστοι μου αυτα εχουν διδαχτει....υπαρχουν βεβαια και οι αποψεις αυτης μορφης που εδωσες το link....καπου το ειχα ξαναδιαβασει....και στο κατω κατω ο καθενας διαβαζει παιρνει αποψεις και κρινει σε συνδυασμο με τα αποτελεσματα και πανω στον εαυτο του...επειδη εχω ασχοληθει και με πολλα αλλα στο χωρο των μαχητικων σπορ και πολεμικων τεχνων,παντου αυτη η γνωμη που εξεφρασα εγω και ο big litho υπαρχει...

pan0z
08-10-10, 20:33
κοιτα....υπαρχουνε test μυικων ινων που αν δεν κανω λαθος ξεκινησαν απο τη Σοβιετικη Ενωση που εστελναν τον καθε αθλητη να ακολουθησει καποιο αθλημα αναλογα με το ποσοστο ερυθρων και λευκων ινων που ειχε γενετικα...πχ καποιον με πιοπολλες λευκες τον εβαζαν για σφαιροβολια και καποιον με ερυθρες στα 1000μετρα....απο κει και υστερα στη σχολη αυτα μας διδαξαν,και ολοι οι φιλοι και γνωστοι μου αυτα εχουν διδαχτει....υπαρχουν βεβαια και οι αποψεις αυτης μορφης που εδωσες το link....καπου το ειχα ξαναδιαβασει....και στο κατω κατω ο καθενας διαβαζει παιρνει αποψεις και κρινει σε συνδυασμο με τα αποτελεσματα και πανω στον εαυτο του...επειδη εχω ασχοληθει και με πολλα αλλα στο χωρο των μαχητικων σπορ και πολεμικων τεχνων,παντου αυτη η γνωμη που εξεφρασα εγω και ο big litho υπαρχει...

Δηλαδη για να καταλαβω ρε παιδια περα απο την διατροφη που ολοι ξερουμε οτι καθοριζει την γραμμωση και τον ογκο τελικα οι επαναληψεις παιζουν ρολο?Δηλαδη με λιγοτερες επαναληψεις και λογικα περισσοτερο βαρος ερεθιζεις καλυτερα τις μυικες ινες ωστε να αποκτησεις ογκο?

Dreiko
08-10-10, 20:40
Δηλαδη για να καταλαβω ρε παιδια περα απο την διατροφη που ολοι ξερουμε οτι καθοριζει την γραμμωση και τον ογκο τελικα οι επαναληψεις παιζουν ρολο?Δηλαδη με λιγοτερες επαναληψεις και λογικα περισσοτερο βαρος ερεθιζεις καλυτερα τις μυικες ινες ωστε να αποκτησεις ογκο?

οχι ρε συ,απλα ενας που γενετικα εχει περισσοτερες ερυθρες θα ειναι ευκολοτερο να ακολουθησει ενα αθλημα αντοχης,η στις περιπτωση μας πολλες επαναληψεις(αυτο που λεμε αντοχη στη δυναμη),ενω ο αλλος με τις λευκες ειναι εκ φυσεως πιο εκρηκτικος αλλα με μικροτερη διαρκεια στην αντοχη των μυων του,η στην περιπτωση μας και παλι λιγοτερες επαναληψεις περισσοτερα κιλα.:toast:

loukiss
08-10-10, 20:49
πως εξεταζουμε τι μυικες ινες εχουμε κατα μεγαλυτερο ποσοστο???

pan0z
08-10-10, 20:51
οχι ρε συ,απλα ενας που γενετικα εχει περισσοτερες ερυθρες θα ειναι ευκολοτερο να ακολουθησει ενα αθλημα αντοχης,η στις περιπτωση μας πολλες επαναληψεις(αυτο που λεμε αντοχη στη δυναμη),ενω ο αλλος με τις λευκες ειναι εκ φυσεως πιο εκρηκτικος αλλα με μικροτερη διαρκεια στην αντοχη των μυων του,η στην περιπτωση μας και παλι λιγοτερες επαναληψεις περισσοτερα κιλα.:toast:

Ειχα διαβασει καπου οτι υπαρχουν κατηγοριες μυικων ινων τωρα δν θυμαμαι ακριβως ποιες ηταν νομιζω 2α,2β,2γ οι οποιες αναλογα με τον τροπο προπονησεις σου μπορουν να γινουν πχ απο μυικες ινες για αντοχη να μετατραπουν σε μυικες ινες για εκρηκτικοτητα και δυναμη τα λεω πολυ χοντρικα βεβαια. Δεν ισχυει κατι τετοιο?

Dreiko
08-10-10, 20:58
πως εξεταζουμε τι μυικες ινες εχουμε κατα μεγαλυτερο ποσοστο???

ενας τροπος που μπορεις να δεις γενικα που κυμαινεσαι ειναι αυτος...


How to find your muscle fiber composition.

The objective of the muscle fiber test is to determine the fiber composition of the muscles being used for a particular exercise. Two test protocols are described: The Dr F. Hatield muscle fiber test and the Charles Poliquin muscle fiber test.

Required Resources:
To undertake this test you will require:

Weight training facilities
An assistant/spotter
Selection of exercises

How to conduct the Dr F. Hatfield muscle fiber test:

Determine your one repetition maximum (1RM) on an exercise
Rest for 15 minutes
Perform as many repetitions as possible with 80% of your 1RM
Analysis:

Less than 7 repetitions – Your fast twitch (FT) dominant
7 or 8 repetitions – You have a mixed fiber type
More than 8 repetitions – You are slow twitch (ST) dominant
If you are FT dominant, then you should use heavier loads and lower repetitions predominantly in your training. ST dominant individuals, on the other hand, will respond better to lighter loads and higher repetitions

How to conduct the Charles Poliquin muscle fiber test:

Determine your one repetition maximum (1RM) on an exercise
Rest for 15 minutes
Perform as many repetitions as possible with 85% of your 1RM
Analysis:

Less than 5 repetitions – you are fast twitch (FT) dominant
5 repetitions – you have mixed fiber type
More than 5 repetitions – you are slow twitch (ST) dominant
If you are FT dominant, then you should use heavier loads and lower repetitions predominantly in your training. ST dominant individuals, on the other hand, will respond better to lighter loads and higher repetitions.

Dreiko
08-10-10, 21:04
Ειχα διαβασει καπου οτι υπαρχουν κατηγοριες μυικων ινων τωρα δν θυμαμαι ακριβως ποιες ηταν νομιζω 2α,2β,2γ οι οποιες αναλογα με τον τροπο προπονησεις σου μπορουν να γινουν πχ απο μυικες ινες για αντοχη να μετατραπουν σε μυικες ινες για εκρηκτικοτητα και δυναμη τα λεω πολυ χοντρικα βεβαια. Δεν ισχυει κατι τετοιο?

κοιτα,αναλογα με την προπονηση που κανεις αναπτυσσονται διαφορετικα,το οτι πχ γεννιεσαι με περισσοτερες λευκες δε σημαινει οτι μεσα απο προπονηση αντοχης και διαρκειας δε μπορεις να αναπτυξεις τις ερυθρες σου σε μεγαλο βαθμο,απλα μιλαμε για προδιαθεση...τιποτα παραπανω...

aepiskeptis
08-10-10, 21:52
ευχαριστω Ντρεικο! ησουν κατατοπιστικοτατος φιλε μου τνχ!



Δηλαδη για να καταλαβω ρε παιδια περα απο την διατροφη που ολοι ξερουμε οτι καθοριζει την γραμμωση και τον ογκο τελικα οι επαναληψεις παιζουν ρολο?Δηλαδη με λιγοτερες επαναληψεις και λογικα περισσοτερο βαρος ερεθιζεις καλυτερα τις μυικες ινες ωστε να αποκτησεις ογκο?

τα πολλα κιλα 80+% της 1 ρεπ μαχ και αναγκαστικα λιγες επαναληψεις θα χτισει νευρομυικη επαφη και μυικη πυκοτητα, καθως και τις δορυφορικες μυικες ινες.

τα λιγοτερα κιλα και συνεπως επαναληψεις 12+ θα κατεβασουν τα επιπεδα του γλυκογονου (το γλυκογονο ειναι υδροφιλο και οταν αναπληρωνεται φερνει παρεα και νερα) και θα αναπτυξουν και θα αυξησουν των ογκο των τριχοειδών αγγείων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Muscle_hypertrophy

There are two different types of muscular hypertrophy: sarcoplasmic (σαρκοπλασμικος) and myofibrillar (σαρκομερικος ή καπως ετσι το λενε στα ελληνικα).
During sarcoplasmic hypertrophy, the volume of sarcoplasmic fluid in the muscle cell increases with no accompanying increase in muscular strength. During myofibrillar hypertrophy, actin and myosin contractile proteins increase in number and add to muscular strength as well as a small increase in the size of the muscle. Sarcoplasmic hypertrophy is characteristic of the muscles of bodybuilders while myofibrillar hypertrophy is characteristic of Olympic weightlifters.[

Dreiko
08-10-10, 22:04
καλα εκανες και το εβαλες το link αλλα απλα να ξερεις οτι στη wiki μπαινει οποιος θελει και προσθετει οτι θελει...απλα μια πληροφορια γενικης φυσεως...;)

aepiskeptis
08-10-10, 22:07
ναι

ο ματτ σου κανει?


http://www.ampedtraining.com/articles/building-muscle-mass-muscular-growth

τωρα αν διαφωνεις με τον Ματτ πολυ θα ηθελα να κανεις ενα σχολιο απο κατω και να το συζητησουμε ολοι μαζι απο κατω.

γεια χαρα

Dreiko
08-10-10, 22:13
ναι

ο ματτ σου κανει?


http://www.ampedtraining.com/articles/building-muscle-mass-muscular-growth

τωρα αν διαφωνεις με τον Ματτ πολυ θα ηθελα να κανεις ενα σχολιο απο κατω και να το συζητησουμε ολοι μαζι απο κατω.

γεια χαρα

ρε συ και η wiki που εβαλες μου κανει....δεν ειπα οτι διαφωνω...απλα γενικα για τη wiki μιλησα...:toast:

TZERONIMO
08-10-10, 23:24
Πω πω παιδιά χάλια μαύρα!!! Μέγιστη έχω 135 κιλα στον πάγκο και με τα 108 κιλά που έιναι το 80% κάνω 11-12 επαναλήψεις. Μάλλον πρέπει να αλλάξω χόμπυ...............Εσείς ενδεικτικά με το 80% πόσες επαναλήψεις βγάζετε;

Dreiko
08-10-10, 23:53
Πω πω παιδιά χάλια μαύρα!!! Μέγιστη έχω 135 κιλα στον πάγκο και με τα 108 κιλά που έιναι το 80% κάνω 11-12 επαναλήψεις. Μάλλον πρέπει να αλλάξω χόμπυ...............Εσείς ενδεικτικά με το 80% πόσες επαναλήψεις βγάζετε;

χαχαχα...!!!οχι ρε συ.....γιατι δηλαδη?επειδη συμφωνα με το τεστ εχεις πιθανοτατα περισσοτερες ερυθρες????δηλαδη οι εκτομορφικοι που ασχολουντα με το ββ τι πρεπει....?να το ριξουν στα αντικαταθλιπτικα????Ξαναλεω προκειται για μια γενετικη προδιαθεση και τιποτα αλλο....εσυ θα κοιτας την προπονηση σου και τη διατροφη σου και την εξελιξη του σωματος σου...μην αγχωνεσαι με κατι τετοια...δεν εχει να κανει αυτο το πραγμα με το ββ....:toast:

TZERONIMO
09-10-10, 00:07
Μακάρι.Απλά μου τη σπάει το γεγονός οτί οι ερυθρές μυικές ίνες έχουν περιορισμένες δυνατότητες ανάπτυξης σε σχέση με τις λευκές!! Και όσο να ναι αυτό σε προδιαθέτει αρνητικά!

MusclesOfShadow
21-08-11, 13:59
Καθως οι μυικες ομαδες συχνα παιζουν διαφορετικο ρολο στην κινηση του ανθρωπου (και επειδη καπου καποτε κατι διαβασα:green:) μου γεννηθηκε η απορια. Καθε μυικε ομαδα εχει διαφορετικο ποσοστο καποιων μυικων ινων απο καποια αλλη? Π.χ. τα ποδια εχουν περισσοτερο ποσοστο μυικων ινων τυπου Ι απο οτι το στηθος π.χ.?

MusclesOfShadow
21-08-11, 14:13
Eγω βρηκα μικτες μυικες ινες. Τι θα πρεπει να κανω τωρα? Να προπονουμαι με ολα τα ευρη επαναληψεων για καλυτερα αποτελεσματα?

pan0z
21-08-11, 16:03
Το ποσοστο και ο τυπος των μυικων ινων ειναι διαφορετικο σε καθε ανθρωπο.Γιαυτο βλεπεις καποιους που εχουν περρισοτεροι δυναμη απο αλλους,αλλοι εχουν μεγαλυτερη αντοχη απο αλλους κτλπ...Τωρα δεν νομιζω να μπορεις να βρεις καπως ποσο ποσοστο και τι τυπου εχεις απλα να επιγκεντρωθεις στις επαναληψεις που πιανει αυτες μονο.

MusclesOfShadow
21-08-11, 16:58
Aναφερομαι για τον ιδιο ανθρωπο, οχι σε σχεση με αλλους,
Π.χ.:
αν δηλαδη το ποσοστο των μυικων ινων τυπου Ι (π.χ.) ειναι ιδιο ή διαφορετικο σε ολες τις μυικες ομαδες ενος ανθρωπου!;)
Ξερει κανεις? Μηπως και αυτο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο?

amateur666
22-08-11, 02:34
πως εξεταζουμε τι μυικες ινες εχουμε κατα μεγαλυτερο ποσοστο???

:???:

tasos2
26-08-11, 16:33
Aναφερομαι για τον ιδιο ανθρωπο, οχι σε σχεση με αλλους,
Π.χ.:
αν δηλαδη το ποσοστο των μυικων ινων τυπου Ι (π.χ.) ειναι ιδιο ή διαφορετικο σε ολες τις μυικες ομαδες ενος ανθρωπου!;)
Ξερει κανεις? Μηπως και αυτο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο?

Ο αριθμος των μυικων ινων εξαρταται απο το μεγεθος των μυων νομιζω. (Εκτος αν εχεις μεγαλωσει το παχος τους μεσω προπονησης)

Niiick
26-08-11, 19:10
Η καθε μυικη ομαδα εχει μοναδικο αριθμο μυικων ινων, και αυτες οι μυικες iνες ειναι μοναδικα ταξινομημενες στα ειδη , τυπου Ι, ΙΙ, ΙΙΑ, ΙΙΒ.

Ειναι λογικο να εχει η καθε ομαδα διαφορετικο τυπο, συμφωνα με τις αναγκες της. Πχ αυτος που μας εφτιαξε εβαλε οξειδωτικες, Ι, ερυθρες στους μυς του αυχενα ή των ποδιων, γιατι πρεπει να παραγουν εργο για μεγαλο χρονικο διαστημα (ορθια σταση, περπατημα, σταση της κεφαλης) και δεν εβαλε γλυκολυτικες γιατι δε θελουμε να παραγουν εκρητικοτητα. Αναλογως, με αυτη τη φιλοσοφια ταξινομουντε οι μυικες ινες στο μυικο συστημα.

nikos_24
24-07-12, 21:48
Γεια σας. Θα ηθελα να μαθω πως ενεργοποιουνται ολες οι μυικες ινες. Εμαθα οτι οι αργες μυικες ινες ενεργοποιουνται με πολλες επαναληψεις και λιγα κιλα και οι γρηγορες μυικες ινες ενεργοποιουνται με λιγες επαναληψεις και πολλα κιλα. Ισχυει αυτο? Πρεπει να χωρησω τις μερες που γυμναζω τις αργες και τις γρηγορες μυικες ινες? Δηλαδη την μια μερα να κανω την μεθοδο που ανεφερα πιο πανω για τις αργες μυικες ινες και την αλλη για τις γρηγορες μυικες ινες ή πρεπει να τα κανω και τις μεθοδους την ιδια μερα? Επεισης αν σηκωσω πολλα κιλα θα ενεργοποιηθουν οι γρηγοες μυικες ινες. Σωστα? Οι αργες ομως θα ενεργοποιηθουν καθολου ή πρεπει παντα να κανω και τις 2 μεθοδους? Αυτα. Συγνωμη αν σας κουρασα.

Tigeras
18-02-14, 01:12
Οι Μυικές ίνες χωρίζονται σε:

Τύπου Ι
Οξειδωτικές,Αργές,Μεγάλη αντίσταση στη κόπωση,απαιτούν μικρό βάρος και πολλές επαναλήψεις

Τύπου ΙΙΑ
Οξειδογλυκολιτικές,Γρήγορες,Μέτρια αντίσταση στη κόπωση

Τύπου ΙΙΒ(Χ)
Γλυκολιτικές,Πολύ γρήγορες,Μικρή αντίσταση στη κόπωση,απαιτούν μεγάλο βάρος και λίγες επαναλήψεις

Γενικά μιλάμε πάντα ποσοστιαία,δηλαδή υπάρχουν όλων των ειδών οι ίνες απλά κάποιες κυριαρχούν σε ποσοστό ανάλογα με τη γενετική.
Η γενετική κατανομή δεν αλλάζει αλλά μέσω της προπόνησης μπορούμε να κάνουμε τις ΙΙΒ(το 'Χ' υπάρχει επειδή έχουν αρκετές διαφορές με τις ΙΙΑ και αντιμετωπίζονται ως ιδιαίτερες)να συμπεριφέρονται σαν ΙΙΑ(σε μικρό ποσοστό)αλλά αυτό χάνεται με την αποχή απο τη προπόνηση.
Γενικά ενεργοποιούνται πρώτα οι ΙΙΒ επειδή κάθε κίνηση του σώματος θεωρείται ότι ξεκινά απότομα οπότε εμπλέκονται πρώτα οι γρήγορες.Στη συνέχεια,ενεργοποιούνται όποιες χρειάζονται ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους.
Οι ΙΙ ευθύνονται για τον όγκο.Κλασσικό παράδειγμα είναι οι γάμπες.Επειδή χρειάζεται να σηκώνουν το βάρος μας για ολόκληρη τη μέρα,κυριαρχούν εκεί οι Ι,οι αργές που έχουν αντοχή αλλά παράλληλα δεν έχουν μεγάλα περιθόρια όγκου.Σε αντίθεση με τη παλιά άποψη που έλεγε να σκοτώνουμε τις γάμπες με τρελά κιλά,αν έχουμε ίνες τύπου Ι πρέπει να εκτελούμε πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά και με αργό ρυθμό ωστέ να περάσει ώρα μέχρι να εξαντληθούν.
Ένας μπακαλίστικος τρόπος να αντιμετωπίσουμε το θέμα όγκου είναι ο εξής:Αν σιγουρέψουμε ότι όλοι οι παράγοντες εκτός της γυμναστικής(διατροφή,ξεκούραση κλπ) είναι ο.κ. και δουλεύουμε όλες τις ομάδες σωστά και ισάξια αλλά κάποιες δεν παίρνουν όγκο με τίποτα,τοτε μπορούμε να δοκιμάσουμε να τις γυμνάσουμε ως τύπου Ι.

Σχετικά με τον όγκο:
Υπάρχει η Μυοϊνιδιακή υπετροφία που είναι η αύξηση των συσταλτών στοιχείων του μυ,δηλαδή αύξηση του αριθμού και του μεγέθους των μυοϊνιδίων.
Υπάρχει και η Σαρκοπλασματική,των μη-συσταλτών στοιχείων του μυ,εκείνων που περιβάλλει το σαρκείλημμα και το σαρκόπλασμα και έχουν σχέση με τη ποσότητα νερού.

Σεντόνι έγραψα:P

Tigeras
18-02-14, 01:18
Όσον αφορά το πως να τις καλύψουμε όλες,καλό είναι να αλλάζουμε τρόπο εκγύμνασης(κιλά,επαναλήψεις,χρόνο κλπ) ανάλογα το στόχο μας βέβαια.
Πάντως στο power lifting π.χ. και ό,τι παίζει με λίγες επαναλήψεις,τα οφέλη στη δύναμη δεν έχουν να κάνουν με όγκο αλλά με τη νευρομυική συναρμογή.Ο εγκέφαλος δηλαδή μαθαίνει να 'αφήνει,να δίνει στον ασκούμενο περισσότερες μυικές ίνες.Δηλαδή με το καιρό,μαθαίνουμε να χρησιμοποιούμε όλο και μεγαλύτερο μέρος του μυός και γι αυτό δυναμώνουμε.Αυτός είναι ένας τρόπος να ενεργοποιήσουμε περισσότερες μυικές ίνες.Άλλοι τρόποι είναι οι πυραμίδες,τα drop sets κλπ

Ελπίζω να βοήθησα

FatCap
22-08-14, 15:45
Μπορει κανεις να αναφερει μυς αργων και γρηγορων συσπασεων ποιοι ειναι;
Πχ. Καπου ειχα διαβασει οτι τα δικεφαλα(χερια) ειναι γρηγορων συσπασεων οπως και οι γαμπες νομιζω.

vagos789
27-08-14, 14:33
Καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη συσταση μυικων ινων στο σωμα του
Γι αυτο πχ ενας δρομεας μαραθωνιου δεν μπορει να γινει Mr Olympia και αντιστροφως

Dim0s
05-03-21, 01:48
Μυικες Ινες

Οι μυικες ινες χωριζονται σε τρια ειδη:τις ινες βραδειας συσπασης,τις αμιγεις ινες ταχειας συσπασης και τις ινες ταχειας συσπασης.

Ινες βραδειας συσπασης

Αυτες οι ινες συσπωνται αργα,οχι με μεγαλη ενταση,αλλα σου προσφερουν μεγαλυτερη αντοχη.Ειναι το "οπλο" των αθλητων αγωνισματων αντοχης,οπως 1000μ. κτλ.

Αμιγεις ινες ταχειας συσπασης

Συσπωνται πιο γρηγορα απο τις ινες βραδειας συσπασης και με μεγαλυτερη εκρηκτικοτητα,αλλα το ατομο δεν εχει τοση αντοχη οσο με τις βραδειας συσπασης.

Ινες ταχειας συσπασης

Προσφερουν μεγαλη ωθηση,οχι μεγαλη αντοχη,αλλα ενα γεγονος τις κανει ξεχωριστες.Αυτες οι ινες κατα τη συσπαση τους διασπουν λιπος,πραγμα που ειτε δεν γινεται ειτε γινεται αλλα σε μικρο βαθμο με τις αλλου τυπου μυικες ινες.Οσοι εχουν αμιγεις ινες ταχειας συσπασης μπορουν να τις μετατρεψουν σε ινες ταχειας συσπασης και να κερδισουν το "χαρισμα" της μεγαλυτερης καυσης λιπους.Ωστοσο,αυτη η μετατροπη γινεται μονο απο τις αμιγεις ινες και οχι απο τις ινες βραδειας συσπασης.Μπορουμε να πετυχουμε αυτην την αλλαγη κανοντας προπονησης μεγαλου ογκου και μετριας αντιστασης,δηλαδη,για παραδειγμα,αν κανουμε βαρη με 15-20 επαναληψεις


Πηγη: MuscleMag


Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός
και κατά συνέπεια και το μυικό του σύστημα
Ο γενικός κανόνας είναι ότι η μέθοδος πυραμίδα
δουλεύει όλες τις μυικές ίνες