PDA

Επιστροφή στο Forum : Super sets



ANONIO
30-01-07, 21:24
τα super sets μπορουμε να τα κανουμε και σε περιοδο ογκου? βασικα που οφελουν τα super sets? ποια η διαφορα απο τα κοινα σετ που κανουμε σε καθε ασκηση?

billys15
30-01-07, 21:39
Τα super sets σου δινουν πρηξιμο,αφου μεγαλωνει κατα πολυ η κυκλοφορια του αιματος και δημιουργειται αγγειοδιαστολη.Η διαφορα απο τα αλλα ειναι αυτη.Ενω με σετ για δυναμη,π.χ. με 2-3 επαν.,δεν υπαρχει τοσο μεγαλο καψιμο,πραγμα που σημαινει οχι και τοσο πρηξιμο κατα την προπονηση.Βοηθανε επισης για να γινουν οι μυς πιο ποιοτικοι,πιο στρογγυλεμενοι.Τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει.Για περισσοτερες πληροφοριες περιμενε τους αλλους :green:

gpol
02-02-07, 20:50
τα super sets μπορουμε να τα κανουμε και σε περιοδο ογκου? βασικα που οφελουν τα super sets? ποια η διαφορα απο τα κοινα σετ που κανουμε σε καθε ασκηση?

Περιοδος ογκος/γραμμωσης αφορα μονο την διατροφη, οχι την προπονηση. Με τα superset κανεις προπονηση με μεγαλυτερη ενταση, αν εισαι σχετικα αρχαριος καλυτερα να ακολουθησεις κατι αλλο.

Monaxikos
11-12-08, 12:04
Σουπερ σετ σε περιοδο ογκου.μπορω να κανω ?

goutsos
11-12-08, 12:11
εξαρταται πως το εννοεις...αλλα γενικα νομιζω οτι δεν ειναι τ καλυτερο για μυικη αναπτυξη σε περιοδο ογκου :sneaky: τωρα βεβαια δδεν ειμαι κ ειδικος οποτε αν κανω λαθος ας με διορτθωσει καποιος :green:

Steve KinG STyLe
11-12-08, 13:35
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=666

Αν δεν κανουν για ογκο τοτε γιατι τι κανουν.... :chinese:

goutsos
11-12-08, 13:43
ουπς δεντ διαβασα αυτο :spank:

pikolo
11-12-08, 14:14
ναι με την λεπτομερεια οτι στο σουπερσετ δνε ρπεπει να ξεπερνας τις 12 επαναληψεις δηλαδη θα κανεις στην μια ασκηση 6 επαναληψεις και στην αλλη ασκηση αλλες εξι και στις δυο ασκησεις με failure στην εκτη!Για να μη ξεπερνας το 6-12!(μυικη υπερτροφια 2β ινων)

Monaxikos
12-12-08, 20:07
malista.. mporw na xrhsimopoiw mhpws kai drop sets ?
h dn kanoun kati parapanw?

Steve KinG STyLe
12-12-08, 20:39
malista.. mporw na xrhsimopoiw mhpws kai drop sets ?
h dn kanoun kati parapanw?

Ναι πολυ καλα τα drop set απο τις αγαπημενες μου τεχνικες και υπαρχουν ερευνες που δειχνουν πολυ μεγαλη αποτελεσματικοτητα και στρεσαρισμα και στο νευρικο συστημα,αν βεβαια τα χρησιμοποιησεις σωστα... :idea:

Αλλα εννοεις και τα 2 μαζι??? :shock: Οχι δεν θα το λεγα... :roll:

slaine
12-12-08, 20:45
προσοχή με το νευρικό σύστημα γιατί όταν στρεσάρεται πολύ μπορεί να θέλει μέχρι και 120 ώρες να ξεκουραστεί κάτι που σημαίνει ότι πιο νωρίς αν γυμναστούμε οι μύς μπορεί να είναι ξεκούραστοι αλλά το νευρικό σύστημα δε θα είναι φουλ και δε θα δώσει το μέγιστο ερέθισμα στους μυς.

κάποιος που είναι νατουράλ και γυμνάζεται με ένταση συχνά ποτέ δεν αναρώνει πλήρως το νευρικό σύστημα.

Monaxikos
13-12-08, 12:38
Ωραια..ευχαριστω παιδες..

Monaxikos
13-12-08, 13:19
α και κατι αλλο ...εστω οτι μια μερα εχω δικεφαλα-τρικεφαλα μπορω να κανω και για τις δυο ομαδες ντροπ σετ?

slaine
13-12-08, 17:24
ψιλοχλωμό σε κόβω να μπορέσεις να κάνεις όλα τα σετ σε όλες τις ασκήσεις και στις 2 ομάδες ντροπ σετ. πολλή κούραση ειδικά γι απήχεις. καλύτερα κάνε το τελευταίο σετ σε κάθε άσκηση. αλλά αυτό θα το δεις εσύ στην πράξη

cbatis
27-01-09, 02:10
Γεια σε ολους. Διαβασα το αρθρο του Muscleboss για τα σουπερ σετ και θα ηθελα να τα ξεκινησω. Ειμαι 25 χρονων, 86 κιλά και 1,87 ύψος. Μέσα έχει πολύ περιγραφικά τις ασκήσεις, δεν λέει όμως για ώμους τίποτα, όπως σε μερικές μυικές ομάδες έχει μόνο 2 ασκήσεις, όπως στα τρικέφαλα. Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα φουλ πρόγραμμα με σουπερ σετ? Για 4 φορες την εβδομάδα. Αν γίνεται συμπληρώστε μου και κάποιους εξτρά συνδυασμούς ώστε να κάνω 4 ασκήσεις σε κάθε μυική ομάδα

Ευχαριστώ πολυ!

NASSER
27-01-09, 02:26
Καταρχην καλωσορισες στο φορουμ και καλως μας βρηκες :welcome:

Οσο για αυτο που ζητας, θα εχεις τη σωστη απαντηση μονο αν εχουμε και τις σωστες πληροφοριες για σενα οσο αφορα τη γυμναστικη και τη διατροφη.

Ποσο καιρο ασχολεισαι και αν διατηρεις εν προγραμμα διατροφης.
Οσο αφορα τα σουπερ σετ, εχουμε αναλυσει σχετικο ποστ προσφατα και μπορεις να παρεις μια ιδεα απο εκει.

http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...?p=55902#55902 (http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...?p=55902#55902)

Διαβασε οσο μπορεις περισσοερο το φορουμ και θα σου λυθουν αποριες. Δεν θα ηταν σωσττο να σου δωσουμε ετοιμες λυσεις, γιατι σκοπος ειναι να μαθεις πως να λειτουργεις τοσο στο γυμναστηριο οσο κι στην καθημερινοτητα σου σε σχεση με το σωμα σου.

cbatis
27-01-09, 19:21
Εκανα 2 χρονια kick box σε συνδυασμό με βάρη. Απο Σεπτεμβρη και μετά κάνω μόνο βαρη.Ακολουθω απλό πρόγραμμα (στηθος-δικέφαλο, ωμους-ποδια και πλάτη-τρικέφαλο).Πρόγραμμα διατροφης συγκεκριμένο δεν κάνω, απλά προσπαθω να τρωω 4-5 φορες τη μερα και το καθε γευμα να εχει μεσα πρωτεινη.Μετά την προπονηση τρωω μονο τόνο και ασπραδια. Σαβουρα τρωω πολυ σπανια.
Το φορουμ που λες το εχω διαβασει. Κατάλαβα τη φιλοσοφια των super set αλλα θα προτιμούσα να μου πεις ενα προγραμμα. Γιατι σιγουρα ξερεις καλυτερα απο μενα

NASSER
27-01-09, 19:57
Τοτε θα καταλαβες πως το συστημα των σουπερ σετ δεν εφαρμοζεται σε καθημερινη βαση με συνδιασμο σε ολες τις μυικες ομαδες.

Θα ηταν προτειμοτερο να ακολουθησεις ενα απλο προγραμμα οπως αυτο που ακολουθις τωρα, καθως να εχεις μετρημενες πανω κατω τις ημερησιες θερμηδες σου.

Ποια ειναι ηκθημερινη δυσκολια σου και θελεις ενα ξεχωριστο προγραμμα?

cbatis
28-01-09, 01:59
Δεν εχω καμια δυσκολια ,απλα ειπα να κανω κατι διαφορετικο. Εκανα και μερικά σουπερ σετ την προηγουμενη βδομαδα και με επιασαν πολυ καλα. Ειχα απιστευτο πρηξιμο μετα την προπονηση, καμια σχεση με το παλιο προγραμμα. Απο το αρθρο δεν καταλαβα να λεει οτι δεν ειναι προγραμμα για καθε μερα.

Εγω σκεφτομουν να κανω δυο μυικες ομαδες τη μερα, απλα να τις κανω με σουπερ σετ. Εσυ καθε ποτε προτεινεις να κανω σουπερ σετ?

Να τα συνδυασω με ενα απλο προγραμμα ?

Ευχαριστω και sorry για το πρηξιμο, απλα βαρεθηκα να χτυπιεμαι στο γυμναστηριο και να μην βλεπω αποτελεσματα

NASSER
28-01-09, 16:29
Θα εαρμοσεις το προγραμμα για εξι βδομαδες]

1η μερα Στηθος -Δικεφαλο

Στηθος
Πιεσεις παγκου ισιο (4) σετ
σουπερ σετ (3) πιεσεις με αλτηρες- ανοιγματα (επικλινη)
Μηχανη peck deck (3) set

Δικεφαλο
μπαρα σε ορθια θεση (3) σετ
σουπερ σετ (3) εναλλαξ αλτηρες- παγκο larry
Αυτο συγκεντρωση (2) σετ

2η μερα Πλατη

Ελξεις στο μονοζυγο (4)σετ
Κωπηλατικη μπαρα (4) σετ
σουπερ σετ (3) ελξεις τροχαλια μπροστα- τροχαλια πισω
Κωπηλατικη με αλτηρα (4) σετ
Μηχανη κωπηλατικη (4) σετ
Αρσεις τραπεζοειδή (4) σετ

3η μερα Ποδια

σουπερ σετ (4) εκτασεις-πρεσα
Σκουωτ (4) σετ
Εκτασεις ενα ποδι (4) σετ
σουπερ σετ (6) δικεφαλο ποδιου-Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια

4η μερα Ομους-τρικεφαλο

Ομους
Πιεσεις εμπροσθολαιμιες (4) σετ
Σουπερ σετ (3) Αρσεις μπαρας στο σαγονι-εκτασεις αλτηρων
εκτασεις απο σκυφτη θεση (3) σετ

Τρικεφαλο
τροχαλια (4) σετ
σουπερ σετ (4) Γαλλικές μπάρα- βυθισεις σε παγκο


Αυτα σε συντομια! μπορεις να προσθεσεις κοιλιακος γαμπες και πηχεις οπως εσυ επιθυμεις. Εφαρμοσε το προγραμμα για 6 βδομαδες ή οσπου να νιωσεις πως δεν σε σοκαρει αλλο. Σε μερες που δεν μπορεις να το ακολουθησεις απλα κανεις το παλιο σου προγραμμα.

cbatis
28-01-09, 20:33
ευχαριστω παρα παρα πολυ

cbatis
25-03-09, 16:42
Μετά απο 6 εβδομάδες επιτυχούς εφαρμογής του παραπάνω προγράμματος φαντάζομαι ότι πρέπει να αλλάξω προγραμμα. Αυτό θελω να προσπαθησω να το βγαλω μονος μου αλλα εχω κάποιες βασικες αποριες

1) Οταν αλλαζουμε προγραμμα πρεπει να αλλαξουμε ολες τις ασκησεις ή μερικές?
2) Μπορώ να κρατήσω το ίδιο πρόγραμμα αλλά να αλλάξω μέθοδο προπόνησης, π.χ να κάνω πυραμίδα ή dropset, και αν ναι, ποια είναι καλύτερη μέθοδος προπονησης για αυξηση καθαρής μυικής μαζας?

Ευχαριστώ!!!

NASSER
25-03-09, 16:56
Μετά απο 6 εβδομάδες επιτυχούς εφαρμογής του παραπάνω προγράμματος φαντάζομαι ότι πρέπει να αλλάξω προγραμμα. Αυτό θελω να προσπαθησω να το βγαλω μονος μου αλλα εχω κάποιες βασικες αποριες

1) Οταν αλλαζουμε προγραμμα πρεπει να αλλαξουμε ολες τις ασκησεις ή μερικές?
2) Μπορώ να κρατήσω το ίδιο πρόγραμμα αλλά να αλλάξω μέθοδο προπόνησης, π.χ να κάνω πυραμίδα ή dropset, και αν ναι, ποια είναι καλύτερη μέθοδος προπονησης για αυξηση καθαρής μυικής μαζας?

Ευχαριστώ!!!

Μπορεις να αλλαξεις το προγραμμα σου εφοσον νιωθεις πως δεν σε πιανει αλλο. Δεν αλλαζεις ολες τις ασκησεις αλλα τις μη βασικες. Βασικες θεωρουμε τον παγκο στηθους, μονοζυγο, σκουωτ, πιεσεις ομων, και αλλες που κατα βαση τις εχουμε σε προτεραιοτητα και δινουμε εμφαση στη προσθεση βαρους.

Μπορεις να κρατησεις και τις ιδιες ασκησεις και να αλλαξεις μεθοδο προπονησης.
Η τακτικη που ακολουθεις για αυξηση μυικης μαζας ειναι σωστη διατροφη και προπονηση με προοδο στην αυξηση βαρους και ερεθισμου των μυων. Ετσι προσπαθεις να κανεις ενα προγραμμα μεχρι να νιωσεις κορεσμο. Δηλαδη αν αυτο που εκανες ακομα νιωθεις και σε πιανει, μπορεις να το συνεχισεις μεχρι και αλλες απο 2 εως 6 βδομαδες...

Η επιλογη ειναι παντα δικη σου!

billys15
25-03-09, 17:34
Μετά απο 6 εβδομάδες επιτυχούς εφαρμογής του παραπάνω προγράμματος φαντάζομαι ότι πρέπει να αλλάξω προγραμμα. Αυτό θελω να προσπαθησω να το βγαλω μονος μου αλλα εχω κάποιες βασικες αποριες

1) Οταν αλλαζουμε προγραμμα πρεπει να αλλαξουμε ολες τις ασκησεις ή μερικές?
2) Μπορώ να κρατήσω το ίδιο πρόγραμμα αλλά να αλλάξω μέθοδο προπόνησης, π.χ να κάνω πυραμίδα ή dropset, και αν ναι, ποια είναι καλύτερη μέθοδος προπονησης για αυξηση καθαρής μυικής μαζας?

Ευχαριστώ!!!

Καμια μεθοδος δεν ειναι η καλυτερη για αυξηση μαζας.Ολες ειναι καλες,ολες ειναι κακες.Ειναι το πώς τις χρησιμοποιεις και πώς σε πιανουν.Για να σου δωσω να καταλαβεις,αλλοι εχουν μεγαλα ποδια με 15 και 20 επαναληψεις σε σκουωτ ας πουμε,αλλοι εχουν με 4-5.Οι μεθοδοι που αναφερεις παντως ειναι γνωστες και ωραιες,αν και ειναι αλλο το αποτελεσμα ας πουμε της καθε μιας.Για παραδειγμα στην πυραμιδα ανεβαζεις βαρος σε καθε επομενο σετ,ενω στα dropsets κατεβαζεις και εχεις μεγαλυτερη αιματωση.

cbatis
25-03-09, 20:34
Στα dropset φτάνουμε σε failure π.χ σε 10 επαναλήψεις και αμέσως κατεβάζουμε κιλά και συνεχίζουμε μεχρι να ξαναφτάσουμε σε failure (π.χ άλλες 8-10 επαναλήψεις)

Αυτό θεωρείται 1 ή 2 σετ? Αν θεωρείται ένα σετ, πόσες φορές πρέπει να γίνεται σε κάθε άσκηση, 3 ή 4?

Thanks!

NASSER
25-03-09, 20:46
Στα dropset φτάνουμε σε failure π.χ σε 10 επαναλήψεις και αμέσως κατεβάζουμε κιλά και συνεχίζουμε μεχρι να ξαναφτάσουμε σε failure (π.χ άλλες 8-10 επαναλήψεις)

Αυτό θεωρείται 1 ή 2 σετ? Αν θεωρείται ένα σετ, πόσες φορές πρέπει να γίνεται σε κάθε άσκηση, 3 ή 4?

Thanks!

θεωρειται ενα σετ.
4 σετ στις βασικες ασκησεις και 3 σετ στις δευτερευουσες.

cbatis
26-03-09, 03:03
Πρωτον ευχαριστω για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντήσεις
Αλλη μια ερωτηση!

Διαβαζω παντου στο forum οτι τα super set ή τα drop set είναι μεθοδοι σκληρης προπονησης και δεν πρεπει να γινονται σε καθημερινη βαση για ολες τις μυικές ομάδες.

Γιατι λοιπον καποιος να μην κανει ενα απλο προγραμμα και κάθε π.χ. 3 εβδομαδες να κανει για μια βδομαδα super set? και μετα ξανα τα απλο προγραμμα για 3 εβδομαδες και ουτο καθεξης
Ετσι πετυχαινουμε και συχνή αλλαγή προγραμματος αλλά και κανουμε super set

the_big_litho
26-03-09, 16:25
Δεν ειναι ανεφικτο αυτο που λες αλλα ισως θα πρεπει η βδομαδα των σσ να εχει λιγοτερες προπονησεις πχ, δευτερα-τεταρτη-παρασκευη λογω αυξημενων αναγκων ξεκουρασης.
Δεν θελω να γινω απολυτος σ αυτο καθως προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει μ αυτην τη σειρα γιατι προτιμω να βαζω σσ σε 1 προπονηση την εβδομαδα σε συγκεκριμενες ασκησεις.

cbatis
26-03-09, 17:02
Δηλαδή επιτρέπεται μια προπόνηση την εβδομαδα να γίνεται με super set,
π.χ. την 1η εβδομαδα super set μονο τα χερια και ολα τα αλλα κανονικα, 2η εβδομαδα super set μόνο ποδια και ολα τα αλλα κανονικα κ.λ.π για 5-6 εβδομαδες???

billys15
26-03-09, 17:15
Καλη η ιδεα σου,καντο αυτο.Ουσιαστικα οχι δεν ειναι τι επιτρεπεται και τι οχι,ειναι τι εχεις δοκιμασει,τι αναρρωση εχεις,πώς τρως,πώς αντιδρας κλπ.Τσεκαρε το παντως και πες μας τι αποτελεσματα θα εχεις ;)

the_big_litho
26-03-09, 17:16
Δεν ειναι θεμα αν επιτρεπεται η οχι. Εφοσον αφηνουμε στην ακρη τις υπερβολες απο και περα ειναι θεμα πειραματισμων στο σωμα σου καθως εσυ ξερεις καλυτερα απ ολους το σωμα σου, την κατασταση σου την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη οπως επισης και το επιπεδο που βρισκεσαι

Ενδεικτικα μπορεις να κανεις

πχ σε προπονηση στηθους-δικεφαλα την δευτερα

σσ πιεσεις ισιο παγκο με εκτασεις σε επικλινη
σσ βυθισεις με cross over
και ισως αλλη μια σκηση μονη της

μετα αν θα εβαζες σσ σε δικεφαλο ειναι θεμα σε τι κατασταση βρισκεσαι

τα σσ που σου λεω ειναι για την ιδια μυικη ομαδα που λεγονται αναλογα την βιβλιογραφια και δισετ

Πειραματισου πανω σου αλλα θα σου προτεινα να μην τα κανεις πολυ συχνα γαι 2 λογους
1. κουραση
2. τα σσ ειναι χρησιμα εργαλεια για περιοδους στασιμοτητας οποτε δεν θελουμε το σωμα να τα συνηθισει

vagg
30-03-09, 18:22
ενα λινκ που δινει ο νασσερ για τα σσ δεν ανοιγει,αμα διορ8ωνετε καλως αν παλι οχι παλι καλως:green:

cbatis
30-03-09, 19:12
Ουτε σε μένα ανοίγει, δεν ξερω γιατι

***Γραφουμε με ελληνικα,Μοderators team***

NASSER
30-03-09, 19:13
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=54

για δες τωρα vagg.

vagg
31-03-09, 09:25
μια χαρα!!

εdit ωραιο αρ8ρο...

kafros gate 7
31-07-09, 16:55
επειδη βρηκα αυτο το topic θελω να κανω μια ερωτηση...
καθε ποτε πρεπει να ακολουθουμε σουπερ σετ?δηλαδη μπορεις ολη τη διαρκεια του χρονου ή π.χ. καθε 2 εβδομαδες ή καθε τοτε που αλλαζεις προγραμμα???
ακομα υπαρχει μηπως καποιο τοπικ για να δω ασκησεις που μπορεις να συνδυασεις σε σουπερ σετ???

Polyneikos
01-08-09, 22:53
Διαβασε το άρθρο αυτο :

Οδηγός Σούπερ-Σετ (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=54)και συζηταμε τις τυχον απορίες σου !

kafros gate 7
02-08-09, 02:09
Διαβασε το άρθρο αυτο :

Οδηγός Σούπερ-Σετ (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=54)και συζηταμε τις τυχον απορίες σου !

ναι το εχω διαβασει αυτο το αρθρο και ειναι πολυ ενδιαφερον, αλλα θελω να ρωτησω αν υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι σουπερ σετ εκτος απο αυτους που γραφει και με τι κριτηριο συνδυαζεις 2 ασκησεις για σουπερ σετ.ακομα απ' οσο καταλαβαινω μπορεις να γυμναζεσαι με σουπερ σετ και ολο το χρονο!!!??? αν και οπως γραφει και στο αρθρο χρησιμοποιηται κυριως για περιοδους που θες πολυ ογκο.

savage
02-08-09, 22:53
Εχω κ γω ενα θεμα προς συζητηση οσον αφορα τα σουπερ σετς.
Γραφει ο muscleboss να εκτελουνται κ οι 2 ασκησεις με τετοιο βαρος ωστε να φτανουμε σε πληρη μυικη κοπωση στις 7-8 επαναληψεις της καθε ασκησης.Απ'οτι καταλαβα εννοει να φτανουμε σε κοπωση σε καθε σουπερ σετ.
Στο flex κ στο fitness rx men ειχα διαβασει ερυενες που ειχε παραθεσει το καθε περιοδικο κ παρουσιαζαν τα υπερ κ τα κατα της προπ ως την κοπωση κ της προπ οχι ως την κοπωση.Το συμπερασμα ηταν να φτανουμε στην κοπωση μονο στο τελευταιο σετ καθε ασκησης,γιατι οι ερυνες εδειχναν οτι υπο αυτες τις συνθηκες ο οργανισμος απελευθερωνε τη μεγιστη ποσοτητα IGF-1 (ΑΥΞΗΤΙΚΟς ΠΑΡΑΓΩΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗς 1,ΑΝ Κ Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΟΚΙΜΗ).Αντιθετως οταν ολα τα σετ ηταν ως την κοπωση,υπηρχε το αντιθετο αποτελεσμα.Εκκριση μεγαλων ποσοτητων κορτιζολης.Πιθανον δειγμα υπερπροπονησης.
Οποτε ρωτω:Συμφωνει κανεις με τα παραπανω?
Μηπως ο muscleboss εννοει να φτανουμε σε ολα τα σουπερ σετ στην κοπωση,υπο την προυποθεση οτι αυτα δεν εκτελουνται συχνοτερα απο 1 φορα τους 2 μηνες ανα μυικη ομαδα?Η μηπως ανα 2 μηνες γενικα?Δηλαδη εννοει οτι κανω μια τοσο εντονη προπ ωστε να σοκαρω τους μυς κ να αποτρεψω την στασιμοτητα,χωρις να φοβαμαι τυχον υπερπροπονηση αφου την δοκιμαζω μια στο τοσο?Η μηπως εστω κ τοσο αραια ειναι υπερβολικη η καταπονηση των μυων την συγκεκριμενη μερα?

racingman
03-08-09, 01:57
rPXHhMcRFCg&feature=related

η πρωτη ασκηση που κανει στο μηχανημα,μπορει να μπει σαν βασικη στο προγραμμα για το στηθος?δηλαδη ειναι καλη ασκηση?

savage
06-08-09, 16:10
Χμμμ.Δεν βλεπω καμια απαντηση προς το παρον.
Οποτε η ολοι ειστε διακοπες :unsure: η απλα η σιωπη σημαινει συνενοχη,δηλ εχω δικιο σε αυτα που εγραψα παραπανω!!!:P:rolf:

savage
09-08-09, 00:30
Anybody home?????:unsure:

savage
10-08-09, 17:26
Εχει καποιος την καλοσυνη να γραψει την γνωμη του?

Polyneikos
10-08-09, 23:14
Τα σουπερσετ δεν είναι για μια φορα ανα δίμηνο,είναι μια μεθοδος προπόνησης που την βαζουμε σε ενα πρόγραμμα όσο το ακολουθησουμε,1, 1 1/2 μήνα.
Δεν μπορουν να δωσουν ερεθισμα για μυική αναπτυξη αν δεν εφαρμοστουν με μια συχνότητα.Απλα επειδη είναι εππίονες ασκησεις και εφαρμόζονται μεχρι μυικής αστοχίας δεν θα το πρότεινα σε αρχάριους,αυτοί οι μεθοδοι καλο είναι να χρησιμοποιουνται από προχωρημενους.
Για την ερευνα που λες δεν έχω αποψη για να σου απαντησω,είμαι υπερ της ενστικτωδης προπόνησης και όχι by the book.Koινως τα δίνω όλα.

savage
11-08-09, 00:22
Καλως.Ευχαριστω για την απαντηση κ τον χρονο σου:thumbup:

Chr1s
12-09-09, 15:09
Διαβασα το σχετικο αρθρο που υπαρχει στο site και η αληθεια ειναι οτι συγκρουεται με πολλα απ οσα διαβασα στο forum.Απο το αρθρο καταλαβα οτι βοηθουν στο σχηματισμο των μυων και δινουν ογκο ενω στο φορουμ λενε πολλοι πως ειναι για γραμμωση.

Το βασικο μου προβλημα ειναι αν τα σουπερ σετ αντικαθιστουν τα κανονικα σετ.Δηλαδη κανεις μονο τα συγκεκριμενα σουπερ σετ που εχεις επιλεξει και καθολου κανονικα σετ για τη συγκεκριμενη ασκηση?η μηπως κανεις μερικα σετ και αποτελειωνεις με ενα η δυο σουπερ σετ??
πχ για το στηθος θα κανεις 4 σουπερ σετ μπαρα ανοιγματα και καθολου παγκο??η θα κανεις παγκο ανοιγματα ξεχωριστα και ενα σουπερ σετ με τα δυο μαζι.

ευχαριστω

thegravijia
12-09-09, 15:13
οπως θες εσυ το κανεις

kafros gate 7
12-09-09, 21:23
παιδια επειδη εχουμε ανοιξει πολλα τοπικ με το ιδιο θεμα θα ελεγα να μεταφερουμε αυτα τα ποστ σε αλλο τοπικ που θα εχει το ιδιο θεμα και μετα να το σβησουμε ετσι ωστε να ειναι πιο ευκολο να διαβαστουν απο τα νεα μελη και να μην εχουμε 10 τοπικ με το ιδιο θεμα.

KATERINI 144
12-09-09, 23:55
λιγο ψαξιμο πριν δε βλάπτει, καθε φορα τα ιδια λεμε.

welcome Chr1s.

Chr1s
13-09-09, 22:08
λιγο ψαξιμο πριν δε βλάπτει, καθε φορα τα ιδια λεμε.

welcome Chr1s.

Τα ειχα δει τα τοπικ αλλα ειχαν ληξει και δε νομιζω να επαιρνα πολλες απαντησεις.Αλλωστε η δικη μου ερωτηση ηταν κυριως για το αν τα σουπερ σετ αντικαθιστουν τα κανονικα σετ που δεν ειδα να εχει απαντηθει σε καποιο αλλο τοπικ.
Γεια σε ολους.

KATERINI 144
14-09-09, 09:54
δεν εχει σημασία αν ειναι παλιο το θέμα η οχι, το νοημα ειναι αν καποιος θελει να ρωτήσει για σουπερ σετ να βρίσκει εδω ολες τις απαντήσεις, γιαυτο λεμε να μην ανοίγουμε ίδια η παρόμοια θέματα εφόσον ήδη υπάρχουν, ειναι ποιο εύχρηστο για ολους.

τωρα σαυτο το ερωτημα ''η μηπως κανεις μερικα σετ και αποτελειωνεις με ενα η δυο σουπερ σετ??''
θα σου πω ενα παράδειγμα τη κανω (οταν κανω ) σουπερ σετ στα χερια, επειδή εγω δίνω περισσότερη έμφαση στον τρικέφαλο ξεκινάω με ενα σετ τρικέφαλους και τελειώνω πάλι με ενα σετ τρικέφαλων,
δλδ κανω πχ τροχαλία (τρικεφ) μπαρα (δικεφ) αφου κανω 4 τετοια σετ στο τελος κανω μονο τροχαλια για τρικεφαλο, το ιδια και στα υπολοιπα σουπερ σετ, πχ γαλλικές πιέσεις και εναλαξ αλτήρες για δικέφαλους.
βασικα οπως νομίζεις πως ειναι καλύτερα για σενα, πειραματισου.

psychedelic
25-11-09, 18:31
παιδια οταν κανω σουπερ σετ θα συνδιαζω αποκλειστηκα μια ασκηση με μια αλλη?δηλαδη θα μου βγουν 4 σουπερ σετ(απο την στιγμη που κανω κατα κυριο λογο 4 σετ σε καθε ασκησει)...η μπορω να κανω και αλλο ενα,δηλαδη 4 ασκησεις να τις κανω δυο...?

NASSER
25-11-09, 23:39
παιδια οταν κανω σουπερ σετ θα συνδιαζω αποκλειστηκα μια ασκηση με μια αλλη?δηλαδη θα μου βγουν 4 σουπερ σετ(απο την στιγμη που κανω κατα κυριο λογο 4 σετ σε καθε ασκησει)...η μπορω να κανω και αλλο ενα,δηλαδη 4 ασκησεις να τις κανω δυο...?

Μπορεις να κανεις και τα δυο αρκει ο συνδιασμος των ασκησεων να ειναι εφικτός.

psychedelic
26-11-09, 02:21
σε ευχαριστω πολυ

Τ.Ε.Φ.Α.Α
07-03-10, 21:11
παιδια σας παρακαλω πολυ αν εχετε την καλοσυνη εξηγηστε μου με πολυ απλα λογια τι ειναι τα σουπερ σετ? εχω διαβασει σχεδον ολα τα αρθρα του φορουμ αλλα δε μπορω να καταλαβω κατι ,δλδ αν κανω πλατη τροχαλια 10 επαναληψεις ,αμεσως μετα πρεπει να κανω κωπηλατικη αλλες 10 επαναληψεις κατευθειαν χωρις να ξεκουραστω ενδιαμεσα? απλα θελω να καταλαβω! τα σουπερ σετ καθε ποσο καιρο μπορεις να τα κανεις? δεν μπορεις φσκ αν γυμναζεσαι 3 φορες την εβδομαδα να κανεις και τις τρεις σουπερ σετ ετσι?
μαλιστα το αρθρο σας λεει οτι αν εφαρμοσουμε προπονηση με σουπερ σετ τοτε βλεπουμε αμεσα αποτελεσματα ακομα και μεσα σε δυο εβδομαδες! ισχυει? συγγνωμη που δε τα ξερω και δε τα καταλαβα απο τα αλλα αρθρα και συγγνωμη αν σασ κουραζω αλλα προσπαθω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω γτ θα με βοηθησουν και στη δουλεια μου! ευχαριστω:)

NASSER
08-03-10, 00:17
Διαβασε εδω
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=78:2009-09-25-06-30-23&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

Καλο ειναι να κανεις αναζητηση στο φορουμ για οτι σε ενδιαφερει, καθως υπαρχουν αρθρα και ανάλυση θεματων.

Giannhs.
08-03-10, 14:38
Διαβασε εδω
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=78:2009-09-25-06-30-23&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

Καλο ειναι να κανεις αναζητηση στο φορουμ για οτι σε ενδιαφερει, καθως υπαρχουν αρθρα και ανάλυση θεματων.
το διαβασα και εγω.Ωραιο αρθρο και κατανοητο αλλα δεν καταλαβα αυτο.

12 επαναλήψεις στο μηχάνημα για ανυψώσεις γαμπών από καθιστή θέση.
τι εννοει καθιστη θεση?μπορει καποιως να μου εξηγησει?
ευχαριστω.

KATERINI 144
08-03-10, 14:53
υπαρχει μηχανή για γαμπες που εισαι καθιστός.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
08-03-10, 15:18
ναι το διαβασα το αρθρο αλλα δε καταλαβαινω τα εξης

α) η μυικη αστοχια επιτυγχανεται μονο με 7-8 επαναληψεις δλδ?
β) ας πουμε οτι κανω σουπερσετ για πλατη ωραια........δλδ παω στη τροχαλια κανω 7-8 επαναληψεις εμπροσθολαιμιες και μετα παω και κανω καπακι χωρις ξεκουραση κωπηλατικη στο μηχανημα αλλες 8 επαναληψεις? ετσι ,πανε δλδ τα σουοερ σετ ρε παιδια?
γ) ποσες φορες την εβδομαδα μπορεις να κανεις σουπερ σετ 1 η 2?
δ) μπορεις να κανεις σουπερ σετ σε ολους τους μυς του σωματος?
ε) ειναι αληθεια οτι με τα σουοπερ σετ το σωμα σου αλαζει μεσα σε 2 εβδομαδες?

θελω να εφαρμοσω σουπερ σετ στη πλατη αλλα πρεπει να κανω ολες τια ασκησεις μονοκοπανια χωρις διαλλειμα? δλδ κανω τροχαλια μετα μπαινω απευθειας κωπηλατικη με μπαρα μετα κατευθειαν κωπηλατικη με αλτηρα και ετσι παει??:bbbiceps:

geo28
08-03-10, 15:26
ε) ειναι αληθεια οτι με τα σουοπερ σετ το σωμα σου αλαζει μεσα σε 2 εβδομαδες?

QUOTE]

E oxi και σε δυο...σε τρεις μπορει...

Τ.Ε.Φ.Α.Α
08-03-10, 15:37
δλδ ρε παιδια για να καταλαβω , αυτο το προγραμμα πλατης ανηκει στα προγραμματα σουπερ σετ?

1. τροχαλια εμπροσθολαιμιες 8 επαναληψεις
2. κατευθειαν χωρις διαλειμμα κωπηλατκη στο μηχανημα αλλες 8
3. τροχαλια εμπροσθολαιμιες 8 επαναληψεις παλι
4.κατευθειαν χωρις διαλειμμα κωπηλατκη στο μηχανημα αλλες 8
5.
τροχαλια εμπροσθολαιμιες 8 επαναληψεις
6. κατευθειαν χωρις διαλειμμα κωπηλατκη στο μηχανημα αλλες 8

μεχρι στιγμης ειμαι περιπυ στις 50 επαναληψεις χωρις ανασα χωρις διαλλειμμα αναμεσα στα σετ! ειναι 2 ασκησεις οπως λεει και το αρθρο χωρις διαλλειμμα αναμεσα στα σετ!

KATERINI 144
08-03-10, 15:39
δλδ ρε παιδια για να καταλαβω , αυτο το προγραμμα πλατης ανηκει στα προγραμματα σουπερ σετ?

1. τροχαλια εμπροσθολαιμιες 8 επαναληψεις
2. κατευθειαν χωρις διαλειμμα κωπηλατκη στο μηχανημα αλλες 8
διάλυμα
3. τροχαλια εμπροσθολαιμιες 8 επαναληψεις παλι
4.κατευθειαν χωρις διαλειμμα κωπηλατκη στο μηχανημα αλλες 8
διαλυμα
5. τροχαλια εμπροσθολαιμιες 8 επαναληψεις
6. κατευθειαν χωρις διαλειμμα κωπηλατκη στο μηχανημα αλλες 8
διάλυμα

μεχρι στιγμης ειμαι περιπυ στις 50 επαναληψεις χωρις ανασα χωρις διαλλειμμα αναμεσα στα σετ! ειναι 2 ασκησεις οπως λεει και το αρθρο χωρις διαλλειμμα αναμεσα στα σετ!
ετσι παει.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
08-03-10, 15:49
ετσι παει.

κατερινι144 σε ευχαριστω αλλα να κανω και 3 τελευταιες ερωτησεις? η μια ειναι στα σουπερ σετ στο προγραμμα που εβαλα ποσες επαναληψεις πρεπει να βγαινουν συνολικα ,δλδ οι 50 απαναληψεις για πλατη σε μορφη σουπερ σετ ειναι οκ η πρεπει να τις αυξησω? και η δευτερη ειναι ,νομιζω οτι για να κανεις σουπερ σετ πρεπει να εισαι πολυ καλα ζεσταμενος? μιλαω μονο σουπρ σετ για πλατη γτ με ενδιαφερει να τη βελτιωσω εμφανισιακα παραπανω! μια φορα τη βδομαδα αμα κανω αυτο το προγραμμα για σουπερ σετ πλατης και στο τελος βαλω και αρσης θανατου θα ειμαι οκ η θελει να το κανω 2 φορες τη βδομαδα? σε ευχαριστω προκαταβολικα

-beba-
08-03-10, 15:53
:shock::shock::shock::shock::shock:
Εγώ όταν κάνω σουπερ σετ δεν κάνω καθόλου διάλειμα.
Για παράδειγμα κάνω leg extention(4σετ) και προσαγωγούς(4σετ) χωρίς καθόλου διάλειμα.............
Μήπως να κάνω διάλειμα τελικά?
Συγνώμη για το of topik.

thegravijia
08-03-10, 15:59
οπως θες εσυ το καΝΕΙς...
ΔΗΛ μπορεις να κανεις σουπερ σετ πχ 2 ασκησεις για στηθος η μια για στηθος μια για πλατη...
οσες επαναληψεις θες κανεις..
δεν υπαρχει στανταρ

KATERINI 144
08-03-10, 16:06
:shock::shock::shock::shock::shock:
Εγώ όταν κάνω σουπερ σετ δεν κάνω καθόλου διάλειμα.
Για παράδειγμα κάνω leg extention(4σετ) και προσαγωγούς(4σετ) χωρίς καθόλου διάλειμα.............
Μήπως να κάνω διάλειμα τελικά?
Συγνώμη για το of topik.
εγω τη ειπα ποιο πανω βρε ευαίσθητη? αναμεσα στα δυο σετ ΔΕΝ κανεις διάλυμα, αναμεσα στο επομενο σουπερ σετ κανεις!




οπως θες εσυ το καΝΕΙς...
ΔΗΛ μπορεις να κανεις σουπερ σετ πχ 2 ασκησεις για στηθος η μια για στηθος μια για πλατη...
οσες επαναληψεις θες κανεις..
δεν υπαρχει στανταρ+1

-beba-
08-03-10, 16:20
Σας ευχαριστώ πολύ.


Εντάξει ρε Φώτη..........μη φωνάζεις................δεν τα καταλαβαίνω με τη μία.......

Polyneikos
08-03-10, 18:12
ναι το διαβασα το αρθρο αλλα δε καταλαβαινω τα εξης

α) η μυικη αστοχια επιτυγχανεται μονο με 7-8 επαναληψεις δλδ?

η μυικη αστοχία σε καθε άσκηση είναι και θεμα κιλων,αν δηλαδη στα κιλα που βαζεις και κανεις 7-8,αν βαλεις παραπανω κιλα θα συμβει στις 3-4 επαναλήψεις...

β) ας πουμε οτι κανω σουπερσετ για πλατη ωραια........δλδ παω στη τροχαλια κανω 7-8 επαναληψεις εμπροσθολαιμιες και μετα παω και κανω καπακι χωρις ξεκουραση κωπηλατικη στο μηχανημα αλλες 8 επαναληψεις? ετσι ,πανε δλδ τα σουοερ σετ ρε παιδια?

Ναι
γ) ποσες φορες την εβδομαδα μπορεις να κανεις σουπερ σετ 1 η 2?

Αναλογα σε τι επίπεδο είσαι το σωμα σου αντεχει τετοιου είδους προπονησεις,μπορείς να κανεις και πρόγραμμα του 1,5 μηνα με σουπερσετ αλλά όχι συνεχόμενα όλο τον χρόνο.

δ) μπορεις να κανεις σουπερ σετ σε ολους τους μυς του σωματος?
Ναι
ε) ειναι αληθεια οτι με τα σουοπερ σετ το σωμα σου αλαζει μεσα σε 2 εβδομαδες?
Όχι

θελω να εφαρμοσω σουπερ σετ στη πλατη αλλα πρεπει να κανω ολες τια ασκησεις μονοκοπανια χωρις διαλλειμα? δλδ κανω τροχαλια μετα μπαινω απευθειας κωπηλατικη με μπαρα μετα κατευθειαν κωπηλατικη με αλτηρα και ετσι παει??:bbbiceps:

Οπως είπε και ο Φωτης κανεις 1 σουπερσετ και κανεις διαλλειμα,δεν τα κανεις όλα μονοκοπανια.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
08-03-10, 18:34
Οπως είπε και ο Φωτης κανεις 1 σουπερσετ και κανεις διαλλειμα,δεν τα κανεις όλα μονοκοπανια.

ωραια παιδια καταλαβα επιτελους τι παιζει και σας ευχαριστω! επειδη παω 3 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο σκεφτομαι να κανω σουπερ σετ αυτο το χρονικο διαστημα σε ολους τους μυς! θα το δοκιμασω αυτη τη βδομαδα δλδ θα παω γυμναστηριο μια μερα και θα κανω σουπερ σετ στα δικεφαλα και στη πλατη και θα δω με το καιρο αν αυτο εχει σωματικο αποτελεσμα...............παντως πολλοι υποστηριζουν οτι εχεις πολυ καλα αποτελεσματα στο σωμα σου με τα σουπερ σετ! δλδ ρε παιδια μετα τα σουπερ σετ βγαινεις τελειως τουμπανο απτο γυμναστηριο? χαχαχαχ:weights:

kaiowas
08-03-10, 18:45
Στο σούπερ σετ μπορούμε να κάνουμε 2 σετ διαφορετικής μυικής ομάδας πχ 1σετ για πλάτη 1 σετ για δικέφαλα?

Machiavelli
08-03-10, 20:33
Ναι αλλά τα σουπερ σετ με διαφορετικές μυικές ομάδες έχουν να κάνουν κυρίως με την ξεκούραση και την αιμάτωση. Δηλαδή σε μια μέρα με πλάτη δικέφαλα, μη κάνεις σουπερ σετ στην πρώτη άσκηση πλάτη δικέφαλα μετά 4 ασκήσεις πλάτη και μετά τα δικέφαλα, γιατί θα έχουν απαιματωθεί τα δικέφαλα μέχρι να τα ξαναχτυπήσεις. Μπορείς να κάνεις πρώτα τις 4 ασκήσεις πλάτης μετά το σουπερ σετ πλάτη-δικέφαλα και μετά τα δικέφαλα.

Polyneikos
08-03-10, 21:47
Στο σούπερ σετ μπορούμε να κάνουμε 2 σετ διαφορετικής μυικής ομάδας πχ 1σετ για πλάτη 1 σετ για δικέφαλα?

Στα σουπερσετ να προτιμας να κανεις ή την ίδια μυικη ομαδα με διαφορετικες γωνίες & ασκήσεις ή ανταγωνιστικους μυς όπως π.χ. δικεφαλα-τρικεφαλα,στήθος-πλάτη,τετρακεφαλοι-μηριαιοι δικεφαλοι.
Επισης μπορείς να κανεις το πανω μερος του μυ με το κατω π.χ. το πανω στηθος με το κατω, πανω πλατη με κατω πλατη κοκ
Αλλη μια καλη παραλαγη ειναι προκοπωση του μυ,δηλαδη πρωτα μια εκταση και μετα μια πιεση
Στην πλάτη τα δικεφαλα συνεργαζονται και εμπλεκονται στην προπόνηση της και ίσως να μην σου βγαινει ευκολα η προπονηση της πλάτης ή να πεσεις αρκετα στα κιλα.

zarras
08-03-10, 22:35
για τη θεωρια kαι μονο,
δισετ, 2 ασkησεις της ιδιας μυιkης ομαδας
τρισετ, 3 ασkησεις της ιδιας μυιkης ομαδας ...kτλπ.
σουπερσετ, 2 ασkησεις αντιθετων μυιkων ομαδων.
ασχετως το πως εχει επιkρατησει να τα ονομαζουμε πλεον

KATERINI 144
08-03-10, 22:57
για τη θεωρια kαι μονο,
δισετ, 2 ασkησεις της ιδιας μυιkης ομαδας
τρισετ, 3 ασkησεις της ιδιας μυιkης ομαδας ...kτλπ.
σουπερσετ, 2 ασkησεις αντιθετων μυιkων ομαδων.
ασχετως το πως εχει επιkρατησει να τα ονομαζουμε πλεονπολύ σωστα :clap:

kaiowas
09-03-10, 10:22
thanks για τις απαντήσεις:thumbup:

Τ.Ε.Φ.Α.Α
09-03-10, 15:44
παιδια τα κιλα τα κραταμε? δλδ εννοω βαζω 50 κιλα εμπροσθολαιμιες τροχαλια 7 επαναληψεις και καπακι κωπηλατικη στο μηχανημα αλλες 7! εννοω οτι οταν περναει η ωρα μεχρι να ολοκληρωθουν ολα τα σουπερσετ πλατης πρεπει να συνεχησουμε να ειμαστε στα 50 κιλα η να τα αυξανουμε σε καθε σουπερ σετ μεχρι εκει που μποουμε φσκ? να τα μειωσουμε δε νομιζω να ΕΠιτρεπεται! αρα κραταμε τα50 κιλα μεχρι το τελος ? δεν ξερω αν εγινα κατανοητος!:thumbup:

thegravijia
09-03-10, 15:48
οτι θες κανεις. και δεν απαγορευεται τιποτεςςς

sTeLaKoS
09-03-10, 15:59
παιδια τα κιλα τα κραταμε? δλδ εννοω βαζω 50 κιλα εμπροσθολαιμιες τροχαλια 7 επαναληψεις και καπακι κωπηλατικη στο μηχανημα αλλες 7! εννοω οτι οταν περναει η ωρα μεχρι να ολοκληρωθουν ολα τα σουπερσετ πλατης πρεπει να συνεχησουμε να ειμαστε στα 50 κιλα η να τα αυξανουμε σε καθε σουπερ σετ μεχρι εκει που μποουμε φσκ? να τα μειωσουμε δε νομιζω να ΕΠιτρεπεται! αρα κραταμε τα50 κιλα μεχρι το τελος ? δεν ξερω αν εγινα κατανοητος!:thumbup:

Πως είναι δυνατόν να μπορείς να αυξήσεις τα κιλά κρατώντας σταθερές τις επαναλήψεις;
Μάλλον δε τα δίνεις όλα στο πρώτο σου σετ..

TEFAAtzis
09-03-10, 16:41
Eγω ξερω γενικα οτι για πανω απο δυο ασκησεις τα σετ ονομαζονται γιγαντοσετ.Πχ η ασκηση 21 ειναι ενα γιγαντοσετ αν το καλοσκεφτουμε

Τ.Ε.Φ.Α.Α
09-03-10, 17:19
λοιπον παιδια αυριο θα δοκιμασω τον εξης συνδιασμο σουπερ σετ για να δω τι γινετε και στη πραξη! μια δοκιμη και βλεπουμε

1.εμπροσθολαιμιες τροχαλια 8 επαναληψεις στα 40 κιλα
2.απευθειας κωπηλατικη στο μηχανημα 8 επαναληψεις στα 40 κιλα
τελος α σουπερ σετ

1. εμπροσθολαιμιες τροχαλια 7 επαναληψεις στα 50 κιλα
2. απευθειας κωπηλατικη μηχανημα 7 επαναληψεις στα 50 κιλα
τελος β σουπερ σετ

1. εμπροσθολαιμιες τροχαλια 5 επαναληψεις στα 55 κιλα
2. απευθειας κωπηλατικη μηχανημα 5 επαναληψεις 55 κιλα
τελος γ σουπερ σετ

1.εμπροσθολαιμιες τροχαλια 3 επαναληψεις στα 60 κιλα
2. απευθειας κωπηλατικη 3 επαναληψεις στα 60 κιλα

δηλαδη παιδια απο οτι λεει το αρθρο του Muschleboss gia ta super set μετα απτα σουπερ σετ η ενδιαμεσα θα νιωθω αυτο το καψιμο των μυων που λενε και λεει και το αρθρο?

αλλα μηπως ειναι λιγες οι επαναληψεις? δλδ βγαινουν συνολο 46 επαναληψεις! παιζουν αρκετο ρολο οι πολλες επαναληψεις στην αναπτυξη των μυων? δε ξερω γι αυτο ρωταω! δλδ ρε παιδια ας πουμε οτι ειμαι εγω και κανω το παραπανω σουπερ σετ γ πλατη και μου βγαινουν συνολικα 50 επαναληψεις και ενας αλλος κανει το ιδιο σουπερ σετ με 80 επαναληψεις η 100 θα αναπτυχθει μυικα πιο πολυ απο μενα?
ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ Γ ΤΙΣ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΦΑΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΟΥΠΕΡ ΣΕΤ ΠΟΤΕ! :(

kafros gate 7
09-03-10, 21:26
κοιταξε φιλε τεφαα να ξερεις οτι ουτε με super set ουτε και το θεο πατερα να εχεις μεσα σε 2 εβδομαδες τερας δν γινεσαι.καποια διαφορα μπορεις να δεις βεβαια.
θα σου ελεγα να μην κανεις παραπανω απο ενα σουπερ σετ για καθε μυϊκη ομαδα.παραπανω υπερπροπονησαι κατα 80%.


1.εμπροσθολαιμιες τροχαλια 8 επαναληψεις στα 40 κιλα
2.απευθειας κωπηλατικη στο μηχανημα 8 επαναληψεις στα 40 κιλα
τελος α σουπερ σετ

1. εμπροσθολαιμιες τροχαλια 7 επαναληψεις στα 50 κιλα
2. απευθειας κωπηλατικη μηχανημα 7 επαναληψεις στα 50 κιλα
τελος β σουπερ σετ

1. εμπροσθολαιμιες τροχαλια 5 επαναληψεις στα 55 κιλα
2. απευθειας κωπηλατικη μηχανημα 5 επαναληψεις 55 κιλα
τελος γ σουπερ σετ

1.εμπροσθολαιμιες τροχαλια 3 επαναληψεις στα 60 κιλα
2. απευθειας κωπηλατικη 3 επαναληψεις στα 60 κιλα



δηλαδη κανε αυτα αλλα μην δοκιμασεις να κανεις αλλο σουπερ σετ π.χ. κωπηλατικη αλτηρα και μονοζυγο.οχι αλλο.

TEFAAtzis
10-03-10, 19:07
Επισης τα souperset δεν ειναι για συνεχεια.Πχ δεν μπορεις να κανεις ενα προγραμμα γυμναστικης μονο με αυτα και καλο ειναι να μην τα χρησημοποιεις συνεχεια

GEORGEXX1
10-03-10, 19:42
θα συμφωνεισο με τον TEFAATZI, το προγραμμα των σουπερ σετ ειναι μια καλη
εκρυξη για ενα μηνα.
Το εφαρμοζω δυο φορες περιπου τον χρονο, οταν αισθανομε οτι βρισκομαι οργανικα σε μεγαλη ενταση δηλ καποια περιοδο που ειμαι στα πανω μου στο φορτωμα.
Ειναι μεγαλη καταπονιση στον οργανισμο να το κανεις σαν βασικο προγραμμα
και ειμαι σιγουρος οτι ο οργανισμος θα αντιδρασει αρνητικα στην διαδηκασια.

johnyan
11-03-10, 00:50
παιδες καλησπερα μπορει καποιος να μ πει ασκησεις για να δουλεψω το στηθος περιμετρικα κ να του δωσω σχημα κ ευρος ?θελω να τις δουλεψω σε σουπερ σετ αλλα επειδη κανω πρωτη φορα σουπερ σετ θα ηθελα καποιες συμβουλες...

kafros gate 7
11-03-10, 01:09
παιδες καλησπερα μπορει καποιος να μ πει ασκησεις για να δουλεψω το στηθος περιμετρικα κ να του δωσω σχημα κ ευρος ?θελω να τις δουλεψω σε σουπερ σετ αλλα επειδη κανω πρωτη φορα σουπερ σετ θα ηθελα καποιες συμβουλες...

φιλε δεν ξερω αν εχεις ξαναγραψει αλλα ανοιξε ενα θεμα νεο βαλε το προγραμμα σου, αν πηγαινεις γυμναστηριο ποιοι ειναι οι στοχοι σου για να σου πουμε.

johnyan
11-03-10, 12:15
οχι δεν εχω ξαναγραψει ... πως ανοιγω νεο θεμα γτ ειμαι λιγο ασχετος :shock:

KATERINI 144
11-03-10, 12:32
πήγαινε στην ενότητα που θελεις και πατα εκει που λεει new thread (νεο θεμα)

johnyan
11-03-10, 12:53
α τελεια το βρηκα ευχαριστω :)

Giannhs.
15-03-10, 15:43
Οσο αναφορα τα σουπερ σετ θα ηθελα να ρωτησω αν π.χ στα σουπερσετ κανουμε 2 ασκησεις σε 1 σουπερσετ θα κανουμε 6 σουπερσετ στην καθε μυικη ομαδα? δηλαδη μετραμε το σουπερ σετ ως δυο σετ γιατι ειναι δυο ασκησεις η κανονικα 12 σουπερσετ για την μυικη ομαδα?
ελπιζω να εγινα κατανοητος γιατι το βλεπω καπως μπερδεμενο :)

thegravijia
15-03-10, 15:51
what?^^

Giannhs.
15-03-10, 16:00
what?^^
εννοω ρε παιδια στην κανονικη προπονηση πρεπει να βγαινουνε 12 σετακια σωστα?
αμα κανουμε σουπερ σετ επειδη συνηθως ειναι 2 ασκησεις κανουμε 6 σουπερσετ η κανουμε 12 σουπερσετ?

thegravijia
15-03-10, 16:18
και ποιος σου πε οτι πρεπει να βγαινουν 12 σετακια?
το φορουμ προς ολα τα νεα μελη εχετε δοκιμασει να ΤΟ ψαΞΕτε λιγο ?

Giannhs.
15-03-10, 17:13
και ποιος σου πε οτι πρεπει να βγαινουν 12 σετακια?
το φορουμ προς ολα τα νεα μελη εχετε δοκιμασει να ΤΟ ψαΞΕτε λιγο ?
ναι εδω διαβασα και θα ψαξω να δω και που ακριβως πως για να αποφευγουμε την υπερπροπονηση και την υποπροπονηση τα 12 σετακια (συνολο) ειναι καλα.λαθος?ασε που στα προγραμματα που εχετε ποσταρει εδω ειναι γυρω στα 12-20 σετακια στισ περισοτερες ασκησεις για μια μυικη ομαδα.

-Giannis-
15-03-10, 17:23
Αν έχεις π.χ στήθος.... και κανεις πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο και ανοίγματα, και κανεις 3 set σε κάθε άσκηση των x επαναλήψεων(όσες επανάληψης θες κανεις) το ίδιο θα κανεις και με τα super sets απλά όταν κανεις το πρώτο set τις πρώτης άσκησης πας αμέσως και κανεις και 1 set από την άλλη άσκηση... και επαναλαμβάνεις το ίδιο μετά για άλλες 2 φορες εφόσον κανεις 3 set π.χ

Giannhs.
15-03-10, 17:28
Αν έχεις π.χ στήθος.... και κανεις πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο και ανοίγματα, και κανεις 3 set σε κάθε άσκηση των x επαναλήψεων(όσες επανάληψης θες κανεις) το ίδιο θα κανεις και με τα super sets απλά όταν κανεις το πρώτο set τις πρώτης άσκησης πας αμέσως και κανεις και 1 set από την άλλη άσκηση... και επαναλαμβάνεις το ίδιο μετά για άλλες 2 φορες εφόσον κανεις 3 set π.χ
δηλαδη πες οτι αμα βγαινουν 12 σετ συνολο χωρις σουπερσετ επειδη βαζουμε σουπερσετ και πανε 2 ασκησεις μαζι θα βγουν 6 σουπερσετ σωστα?

-Giannis-
15-03-10, 17:39
δηλαδη πες οτι αμα βγαινουν 12 σετ συνολο χωρις σουπερσετ επειδη βαζουμε σουπερσετ και πανε 2 ασκησεις μαζι θα βγουν 6 σουπερσετ σωστα?

ναι

Mauro
03-06-10, 00:21
Καλησπερα. Εχω μια απορια σχετικα με την τεχνικη των super sets. Σε καθε ασκηση ποσα super sets κανουμε? 1 super set και 2-3 δυνατα ή 3-4 super sets?

Ramrod
03-06-10, 00:29
Δε καταλαβαίνω καθόλου την ερώτηση...αν θες εξήγησε λιγάκι τι εννοείς.

Mauro
03-06-10, 00:33
Ας υποθεσουμε πως η ασκηση μου εχει 4 σετ. Π.χ ας πουμε πως κανω πιεσεις παγκου σε super set με ανοιγματα. Κανω το super set μια φορα, ξεκουραζομαι και επαναλαμβανω για 2-3 φορες ακομα? Ή κανω ενα super set και μετα συνεχιζω τις 2 ασκησεις με διαλειμμα μεταξυ τους?

Manos1989
03-06-10, 00:37
Ας υποθεσουμε πως η ασκηση μου εχει 4 σετ. Π.χ ας πουμε πως κανω πιεσεις παγκου σε super set με ανοιγματα. Κανω το super set μια φορα, ξεκουραζομαι και επαναλαμβανω για 2-3 φορες ακομα? Ή κανω ενα super set και μετα συνεχιζω τις 2 ασκησεις με διαλειμμα μεταξυ τους?

όλα superset......

Mauro
03-06-10, 00:38
να σαι καλα φιλε:)

KATERINI 144
03-06-10, 00:51
λιγο ψαξιμο πριν δε βλάπτει, καθε φορα τα ιδια λεμε.




δεν εχει σημασία αν ειναι παλιο το θέμα η οχι, το νοημα ειναι αν καποιος θελει να ρωτήσει για σουπερ σετ να βρίσκει εδω ολες τις απαντήσεις, γιαυτο λεμε να μην ανοίγουμε ίδια η παρόμοια θέματα εφόσον ήδη υπάρχουν, ειναι ποιο εύχρηστο για ολους.

......

paulakos
10-04-11, 19:52
Σουπερ σετ καθεμερα,εννοειται μια ομαδα την μερα μια φορα την εβδομαδα αντε δυο μπορουμε να κανουμε,δηλαδη να κανω 4 ασκησεις για καθε ομαδα αλλα να ειναι μονο σουπερ σετ.Δυο και δυο,τι λετε?

Polyneikos
10-04-11, 19:57
Γενικα αυτες οι τεχνικες προτείνονται για μια συγκεκριμενη περίοδο,π.χ. ενα μηνα και όχι συνεχόμενα,θα σου πρότεινα μια φορα σουπερσετ την εβδομαδα για μια μυιη ομαδα,αν την κανεις την ιδια ομασα 2η φορα μεσα στην εβδομαδα ,αλλο μοτιβο προπονησης.

paulakos
10-04-11, 20:55
Mαλιστα,ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

gate793
10-04-11, 21:47
Θα εαρμοσεις το προγραμμα για εξι βδομαδες]

1η μερα Στηθος -Δικεφαλο

Στηθος
Πιεσεις παγκου ισιο (4) σετ
σουπερ σετ (3) πιεσεις με αλτηρες- ανοιγματα (επικλινη)
Μηχανη peck deck (3) set

Δικεφαλο
μπαρα σε ορθια θεση (3) σετ
σουπερ σετ (3) εναλλαξ αλτηρες- παγκο larry
Αυτο συγκεντρωση (2) σετ

2η μερα Πλατη

Ελξεις στο μονοζυγο (4)σετ
Κωπηλατικη μπαρα (4) σετ
σουπερ σετ (3) ελξεις τροχαλια μπροστα- τροχαλια πισω
Κωπηλατικη με αλτηρα (4) σετ
Μηχανη κωπηλατικη (4) σετ
Αρσεις τραπεζοειδή (4) σετ

3η μερα Ποδια

σουπερ σετ (4) εκτασεις-πρεσα
Σκουωτ (4) σετ
Εκτασεις ενα ποδι (4) σετ
σουπερ σετ (6) δικεφαλο ποδιου-Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια

4η μερα Ομους-τρικεφαλο

Ομους
Πιεσεις εμπροσθολαιμιες (4) σετ
Σουπερ σετ (3) Αρσεις μπαρας στο σαγονι-εκτασεις αλτηρων
εκτασεις απο σκυφτη θεση (3) σετ

Τρικεφαλο
τροχαλια (4) σετ
σουπερ σετ (4) Γαλλικές μπάρα- βυθισεις σε παγκο


Αυτα σε συντομια! μπορεις να προσθεσεις κοιλιακος γαμπες και πηχεις οπως εσυ επιθυμεις. Εφαρμοσε το προγραμμα για 6 βδομαδες ή οσπου να νιωσεις πως δεν σε σοκαρει αλλο. Σε μερες που δεν μπορεις να το ακολουθησεις απλα κανεις το παλιο σου προγραμμα.

Γιατι τοσα λιγα σετ στο στηθος?

NASSER
11-04-11, 10:47
Γιατι τοσα λιγα σετ στο στηθος?


Αν τα μετρήσεις είναι 13. Ουτε λίγα ούτε πολλά.

giannis 112
17-04-11, 12:03
Γεια σε ολους.......

Το ξερω οτι ανοιγω ενα 9εμα που εχει ξανασυζιτιθει....χωρις ομος ενα σιγουρο συμπερασμα.....

Εγω βρισκομαι σε περιοδο ογκου...τα σουπερ σετ θα με βοηθησουν να αναπτυχ9ει περισσοτερο ο μυς .... η 7-8 επαναληψεις δινωντας το 100% ακολου9ωντας ενα 1 λεπτο διαλημα 9α ειναι καλητερα για ογκο..?

Ευχαριστω ...

Polyneikos
17-04-11, 15:28
Μην ανοίγετε θεματα καινουργια για τόπικς που ήδη υπάρχουν.Ειναι χρήσιμο ολες οι πληροφορίες και αποψεις να εινια συγκεντρωμενες.
Στο θεμα μας:Τα σουπερσετ ειναι μια τεχνικη που σοκαρουν τους μυς και μπορουν να σου δωσουν πολυ καλα αποτελεσματα.
Αν δηλαδη ακολουθουσες ενα ευρος επαναλήψεων 7-10 στο προηγουμενο σου πρόγραμμα μπορείς να κανεις σουπερσετς τωρα και θα εχεις μυικα οφέλη καθως το σωμα σου θα αντιδρασει στο νεο είδος προπονησης.
Γενικα ο μυς αναπτύσσεται μεσω του ερεθισματος (προπονησης) και της διατροφης κατα την αναρρωση.Δεν υπάρχει μονο ενας τρόπος.

adamz
18-04-11, 14:13
τα χω χασει :P

δλδ!
σμρ π.χ εχω στηθος δικεφαλο!

1. Επικλινη παγκο πιεσεις 12-10-8-6
2. Ανοιγματα επικλινη παγκο αλτηρες 12-10-8-6
3. Πιέσεις οριζόντιο πάγκο 12-10-8-6
4. Ανοιγματα ισιο παγκο αλτηρες 12-10-8-6
5. Βυθίσεις δίζυγο 3 σετ όσες σου βγούνε σε καθε σετ

θα το κανω

επικλινη παγκο πιεσεις 8 επαναληψεις 1σετ
και καπακι ενα σετ παλι 8 επαναληψεων Ανοιγματα με αλτηρες?

και μετα το ιδιο για τα αλα 2?και τελος? η κανω ποιο πολλα σετ?

NASSER
19-04-11, 11:09
Και τέλος... δεν κάνεις πιο πολλά σετ.

nikoss
29-05-11, 11:26
Θα εαρμοσεις το προγραμμα για εξι βδομαδες]

1η μερα Στηθος -Δικεφαλο

Στηθος
Πιεσεις παγκου ισιο (4) σετ
σουπερ σετ (3) πιεσεις με αλτηρες- ανοιγματα (επικλινη)
Μηχανη peck deck (3) set

Δικεφαλο
μπαρα σε ορθια θεση (3) σετ
σουπερ σετ (3) εναλλαξ αλτηρες- παγκο larry
Αυτο συγκεντρωση (2) σετ

2η μερα Πλατη

Ελξεις στο μονοζυγο (4)σετ
Κωπηλατικη μπαρα (4) σετ
σουπερ σετ (3) ελξεις τροχαλια μπροστα- τροχαλια πισω
Κωπηλατικη με αλτηρα (4) σετ
Μηχανη κωπηλατικη (4) σετ
Αρσεις τραπεζοειδή (4) σετ

3η μερα Ποδια

σουπερ σετ (4) εκτασεις-πρεσα
Σκουωτ (4) σετ
Εκτασεις ενα ποδι (4) σετ
σουπερ σετ (6) δικεφαλο ποδιου-Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια

4η μερα Ομους-τρικεφαλο

Ομους
Πιεσεις εμπροσθολαιμιες (4) σετ
Σουπερ σετ (3) Αρσεις μπαρας στο σαγονι-εκτασεις αλτηρων
εκτασεις απο σκυφτη θεση (3) σετ

Τρικεφαλο
τροχαλια (4) σετ
σουπερ σετ (4) Γαλλικές μπάρα- βυθισεις σε παγκο


Αυτα σε συντομια! μπορεις να προσθεσεις κοιλιακος γαμπες και πηχεις οπως εσυ επιθυμεις. Εφαρμοσε το προγραμμα για 6 βδομαδες ή οσπου να νιωσεις πως δεν σε σοκαρει αλλο. Σε μερες που δεν μπορεις να το ακολουθησεις απλα κανεις το παλιο σου προγραμμα.


τι επαναληψεις κανουμε σε αυτο το προγραμμα ???

Iron_Thanos
26-08-12, 10:57
ειμαι νεος στο χωρο ρε παιδια και δεν εχω καταλαβει ειναι το συπερ σετ οποιος μπορει να μου πει εδω περα :)

liveris
26-08-12, 11:01
ειμαι νεος στο χωρο ρε παιδια και δεν εχω καταλαβει ειναι το συπερ σετ οποιος μπορει να μου πει εδω περα :)

το σουπερσετ ειναι οταν κανεις 2 συνεχομενες ασκησεις χωρις διαλλειμα

NASSER
26-08-12, 23:04
Φίλε χρησιμοποίησε την αναζήτηση για να βρεις αν υπαρχει παρόμοι θέμα (που υπαρχει) και ίσως σου λυνόντουσαν πολλές απορίες ;)

βασιλης ορφανιδης
27-08-12, 15:22
ξερω οτι το σουπερ σετ εχει γρηγορο αποτελεσμα αλλα κατα ποσο αυτο το αποτελεσμα ειναι μονιμο?

magavaTOUT
27-08-12, 20:46
απο που το ξερεις ?

Polyneikos
27-08-12, 22:21
Φίλε χρησιμοποίησε την αναζήτηση για να βρεις αν υπαρχει παρόμοι θέμα (που υπαρχει) και ίσως σου λυνόντουσαν πολλές απορίες ;)

Αυτο .:thumbup: Συγχωνευτηκε :thumbup:

Polyneikos
27-08-12, 22:25
ειμαι νεος στο χωρο ρε παιδια και δεν εχω καταλαβει ειναι το συπερ σετ οποιος μπορει να μου πει εδω περα :)

Δες και το αρθρο του Muscleboss

Οδηγός Σούπερ-Σετ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=78:2009-09-25-06-30-23&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3)

ilias710
31-08-12, 15:38
παιδιά δεν έχω καταλαβαίνει στα σούπερ σετ ποτέ κάνουμε διάλειμμα και μ ε ποια σειρά εκτελούμε τα σετ μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει
για παράδειγμα έχω αυτό το σούπερ σετ
Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3σετ 10-15
Εκτάσεις τρικέφαλου πάνω από το κεφαλή 3σετ 10-15

kokkinisto_kalami
02-09-12, 22:02
Απ'οσο ξέρω όταν κάνεις super set το διάλλειμα σου είναι 45 δευτερόλεπτα. ( ας με διορθωσει καποιος αν δεν ειναι 45).
Εννοείται ότι και τις 2 ασκήσεις σου τις κάνεις χωρις διάλλειμα μεταξύ τους. Απανωτές.:green:

NASSER
02-09-12, 22:12
Το τελευταίο ερώτημα μεταφέρθηκε σε ήδη υπάρχον ενότητα. Πιο πάνω υπάρχουν απαντήσεις στην απορία. Παρακαλώ να χρησιμοποιείται την αναζήτηση πριν ανοίξετε κάποιο θέμα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-09-12, 00:38
Στη γράμμωση βοηθουν τα ανταγωνιστικα δι-σετ=σουπερ-σετ, δηλαδη οταν γυμναζουμε χωρις αναπαυλα ανταγωνιστες μυς,πχ δικεφαλους/τρικεφαλους, τετρακεφαλους/μηριαιους καμπτηρες, πλατη ραχιαιο/μειζων θωρακικο

Arnold1996
23-11-12, 15:54
μπορειται να μου προτεινεται ενα καλο superset για στηθος

billy89
23-11-12, 15:56
Πιέσεις πάγκου με ανοίγματα είναι καλός συνδυασμός πιστεύω... Γενικά μια πολυαρθρική με μια απομόνωσης.

Μαίανδρος13
15-02-13, 00:03
Καλησπέρα παιδιά. Επειδή άλλαξα πρόγραμμα στο γυμναστήριο και δεν ρώτησα μια διευκρίνηση για τα Σούπερ Σετ, χρειάζομαι την βοήθειά σας...
Ας πάρουμε για παράδειγμα ότι έχω για Σούπερ Σετ κάμψεις μπάρας και κάμψεις στραβόμπαρας. Τα σετ είναι 3Χ12. Δηλαδή κάνω πρώτα τα 3 σετ κάμψεις μπάρας
και μόλις τελειώσω ξεκινάω το πρώτο σετ στραβόμπαρας χωρίς διάλειμμα, ή κάνω και τις 2 ασκήσεις μαζί με διάλειμμα ενός λεπτού;;;;

nikos1234
15-02-13, 00:12
κανεις πρωτα μπαρα ορθιος κ κατευθειαν στραβομπαρα..ξεκουραση 1-2 λεπτα και ξανα το ιδιο για οσες φορες θες(οσα ειναι και τα σετ)

Μαίανδρος13
15-02-13, 00:15
κανεις πρωτα μπαρα ορθιος κ κατευθειαν στραβομπαρα..ξεκουραση 1-2 λεπτα και ξανα το ιδιο για οσες φορες θες(οσα ειναι και τα σετ)

Α οκ!! Ευχαριστώ πολύ!!!

ελμερ
15-02-13, 01:22
Καλησπερα φιλε...ριξε μια ματια σ αυτο τον οδηγο για σουπερ σετ σουπερ σετ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?444-%CE_%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF_%CF_-%CE%A3%CE%BF%CF_%CF_%CE%B5%CF_-%CE%A3%CE%B5%CF_) :welcome::welcome:

nikos1234
15-02-13, 01:49
Μια ερωτηση ελμερ αν μπορεις να με βοηθησεις..εκει π λεει να κραταμε οσο πειρσοστερο μπορυμε στην κορθφωση της κινησης στις εκτασεις αλτηρων για να αναπτυξουμε το εσωτερικο στηθος εννοει να ακουμπανε οι αλτηρες η να μην ακουμπανε κ απλα να κρατμα 2-3 δευτερα?

ελμερ
15-02-13, 02:04
Για να λεει "να πιέζουμε όσο περισσότερο μπορούμε τους αλτήρες ή τις λαβές μεταξύ τους" εννοει να ακουμπανε και να πιεζουμε...:welcome::welcome:

Μαίανδρος13
15-02-13, 11:04
Καλησπερα φιλε...ριξε μια ματια σ αυτο τον οδηγο για σουπερ σετ σουπερ σετ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?444-%CE_%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF_%CF_-%CE%A3%CE%BF%CF_%CF_%CE%B5%CF_-%CE%A3%CE%B5%CF_) :welcome::welcome:

Ευχαριστώ πολύ!! Ιδανικό!!! :)

Μαίανδρος13
15-02-13, 11:51
Αλλά για να καταλάβω καλύτερα, πρέπει να τελειώσω όλα τα σετ της μιας άσκησης και να ξεκινήσω το πρώτο σετ της επόμενης χωρίς διάλειμμα;;
Ή να κάνω π.χ ένα σετ στραβόμπαρας 12 επαναλήψεις και χωρίς διάλειμμα ένα σετ κανονική μπάρα άλλες 12. Ξεκούραση 1 λεπτό και μετά πάλι το ίδιο;;

giannis22
15-02-13, 12:25
το δευτερο που ειπες.τελειωνεις το πρωτο σετ της πρωτης ασκησεις και στο καπακι μπαινεις στην δευτερη ασκηση και μετα brake οσα λεπτα εχεισ 1-2 λεπτα

Μαίανδρος13
15-02-13, 12:34
το δευτερο που ειπες.τελειωνεις το πρωτο σετ της πρωτης ασκησεις και στο καπακι μπαινεις στην δευτερη ασκηση και μετα brake οσα λεπτα εχεισ 1-2 λεπτα

Α οκ. Ευχαριστώ πολύ!! :)

nikos1234
15-02-13, 12:51
Α οκ. Ευχαριστώ πολύ!! :)

αλλα εχετε μπερδεψει λιγο τα σουπερ σετ με τα δισετ..αυτο ειναι δισετ γιατι ειναι ασκησεις αναμεσα σητν ιδια μυικη ομαδα...ομοιως υπαρχουν κ τα τρισετ που κανεις 3 ασκησεις χωρις καθολου διαλειμμα στην ιδια μυικη ομαδα..(πχ καμψεις μπαρα,καμψεις επικλινη αλτηρες,μαξιλαρι λαρι σκοτ)

οταν ειναι σε αντιθετες και συνηθως ανταγωνσιτικες μυικες ομαδες(πχ στηθος,πλατη και δικεφαλα τρικεφαλα)λεγεται σουπερ σετ

οταν ειναι στην ιδια ασκηση λεγεται ντοπ σετ

nikos1234
15-02-13, 12:52
Για να λεει "να πιέζουμε όσο περισσότερο μπορούμε τους αλτήρες ή τις λαβές μεταξύ τους" εννοει να ακουμπανε και να πιεζουμε...:welcome::welcome:

Α οκ ευχαριστω..αμα δεν το κανω αυτο δεν θα αναπτυχθει στοι μεγιστο το εσωτερικο στηθος?(αν κ εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει σω στηθος..μονο ανω κ κατω)

Μαίανδρος13
15-02-13, 13:55
αλλα εχετε μπερδεψει λιγο τα σουπερ σετ με τα δισετ..αυτο ειναι δισετ γιατι ειναι ασκησεις αναμεσα σητν ιδια μυικη ομαδα...ομοιως υπαρχουν κ τα τρισετ που κανεις 3 ασκησεις χωρις καθολου διαλειμμα στην ιδια μυικη ομαδα..(πχ καμψεις μπαρα,καμψεις επικλινη αλτηρες,μαξιλαρι λαρι σκοτ)

οταν ειναι σε αντιθετες και συνηθως ανταγωνσιτικες μυικες ομαδες(πχ στηθος,πλατη και δικεφαλα τρικεφαλα)λεγεται σουπερ σετ

οταν ειναι στην ιδια ασκηση λεγεται ντοπ σετ

Όμως πιάνει καλύτερα από μια κανονική άσκηση;;;;

nikos1234
15-02-13, 14:27
Όμως πιάνει καλύτερα από μια κανονική άσκηση;;;;

τα σουπερ σετ και γενικα ολα αυτα ειναι για να κελολλησεις..αλλα δεν ειναι καιντο καλυτερο..αν θες τα βαζεις 1-2 φορες τον μηνα...

SkillBill
15-02-13, 15:03
αλλα εχετε μπερδεψει λιγο τα σουπερ σετ με τα δισετ..αυτο ειναι δισετ γιατι ειναι ασκησεις αναμεσα σητν ιδια μυικη ομαδα...ομοιως υπαρχουν κ τα τρισετ που κανεις 3 ασκησεις χωρις καθολου διαλειμμα στην ιδια μυικη ομαδα..(πχ καμψεις μπαρα,καμψεις επικλινη αλτηρες,μαξιλαρι λαρι σκοτ)

οταν ειναι σε αντιθετες και συνηθως ανταγωνσιτικες μυικες ομαδες(πχ στηθος,πλατη και δικεφαλα τρικεφαλα)λεγεται σουπερ σετ

οταν ειναι στην ιδια ασκηση λεγεται ντοπ σετ

παραθετω απο το αρθρο
''Εν συντομία λοιπόν σούπερ-σετ εννοούμε την επίθεση που γίνεται σε μια μυϊκή ομάδα με δύο συνεχόμενες ασκήσεις, χωρίς διάλλειμα μεταξύ του''

καταλαβαινεις οτι ειναι σουπερσετ αυτο που συζηταμε :) και τα δισετ και τα τρισετ ειναι στην κατηγορια των σουπερσετ,απλως δισετ ονομαζεται το σουπερσετ με 2 σετ ασκησεων ενω τρισετ το σουπερσετ με τρια σετ ασκησεων..

aris1994
15-02-13, 15:17
ολα αυτα super set,drop set ειναι για εκτωνοση του μυ και ειναι καλο να εχουμε μια σχετικη εμπειρια και να μην τα κραταμε για πανω απο 1 μηνα.Επιπλεον δε ασκησεις οπως μπαρα καλο θα ηταν να εχουμε ενα βοηθω.Ακόμα ειναι καταληλα για αυξυση δυναμης και μυικη υπερτροφία.

super set=Εκτελούμε ένα set μιας άσκησης και χωρίς διάλειμμα εκτελούμε ένα άλλο set μιας άλλης άσκησης.(Υπάρχουν πολλές παραλλαγές που μπορούμε να κάνουμε στο συγκεκριμένο σύστημα, η πιο κλασική είναι το πάνω μέρος του μυ με το κάτω π.χ. πάνω στήθος με κάτω η πάνω πλάτη με κάτω κλπ.)

τρισετ=Επικρατεί η ίδια λογική με τα superset μόνο που κάνουμε 3 ασκήσεις χωρίς διάλειμμα

γιγαντοσετ=Εκτελούμε από 4 και πάνω ασκήσεις χωρίς διάλειμμα μπορείτε να κάνετε μια ολόκληρη μυϊκή ομάδα σε ένα γιγαντοσετ

drop set(το αγαπημενο μου)=π.χ. 10 επαναλήψεις μειώνουμε το 20% περίπου εκτελούμε άλλες 10(ασφαλως οποιος θελει μπορει να μειωσει παλι το 20% και να εκτελεσει αλλες 10)

21=Εκτελούμε 7 επαναλήψεις επάνω 7 κάτω και 7 ολόκληρες.

nikos1234
15-02-13, 16:51
παραθετω απο το αρθρο
''Εν συντομία λοιπόν σούπερ-σετ εννοούμε την επίθεση που γίνεται σε μια μυϊκή ομάδα με δύο συνεχόμενες ασκήσεις, χωρίς διάλλειμα μεταξύ του''

καταλαβαινεις οτι ειναι σουπερσετ αυτο που συζηταμε :) και τα δισετ και τα τρισετ ειναι στην κατηγορια των σουπερσετ,απλως δισετ ονομαζεται το σουπερσετ με 2 σετ ασκησεων ενω τρισετ το σουπερσετ με τρια σετ ασκησεων..

λαθος...σουπερ σετ ειναι σε ανταγωνιστες μυες...αμα ηταν ετσι δεν θα υπηρχε η ονομασια δισετ...

gretyl666
15-02-13, 18:55
Υπάρχουνε δυο ειδών σούπερ σετ .το ενα ειναι για ανταγωνιστικές μυικές ομάδες και το άλλο ειναι για την ίδια ομάδα.
Εγώ αυτο έχω ακούσει.

nikos1234
15-02-13, 20:54
Υπάρχουνε δυο ειδών σούπερ σετ .το ενα ειναι για ανταγωνιστικές μυικές ομάδες και το άλλο ειναι για την ίδια ομάδα.
Εγώ αυτο έχω ακούσει.

Aυτο ακριβως..απλα αυτο που ειναι για την ιδια μυικη ομαδα για να το ξεχωρισουμε το λεμε ΔΙΣΕΤ...;)

gretyl666
15-02-13, 21:07
οκ τότε.

SkillBill
19-02-13, 18:07
νικο συγγνωμη αλλα κανεις λαθος σε αυτο..:)διαβασε και το αρθρο του Muscleboss http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?444-%CE_%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF_%CF_-%CE%A3%CE%BF%CF_%CF_%CE%B5%CF_-%CE%A3%CE%B5%CF_ (σουπερσετ)

οπως ειπε και ο αρης,
δισετ=σουπερσετ με 2 ασκησεις
και τρισετ=σουπερσετ με 3 ασκησεις
απλα :)

τελοσπαντων δεν εχει κ πολλη σημασια γιατι ονομασιες ειναι απλως δεν αλλαζουν την ουσια,αλλα για να συννενοουμαστε :P

nikos1234
19-02-13, 22:08
νικο συγγνωμη αλλα κανεις λαθος σε αυτο..:)διαβασε και το αρθρο του Muscleboss http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?444-%CE_%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF_%CF_-%CE%A3%CE%BF%CF_%CF_%CE%B5%CF_-%CE%A3%CE%B5%CF_ (σουπερσετ)

οπως ειπε και ο αρης,
δισετ=σουπερσετ με 2 ασκησεις
και τρισετ=σουπερσετ με 3 ασκησεις
απλα :)

τελοσπαντων δεν εχει κ πολλη σημασια γιατι ονομασιες ειναι απλως δεν αλλαζουν την ουσια,αλλα για να συννενοουμαστε :P

δεν μ το εμφανιζει το λινκ..τεσπα...

α και υπαρχουν κ τα σουπερ σετ μυικης προκωπωσης στην ιδια ομαδα..πχ εκτασεις με πιεσεις στηθους...

SkillBill
20-02-13, 02:12
α και υπαρχουν κ τα σουπερ σετ μυικης προκωπωσης στην ιδια ομαδα..πχ εκτασεις με πιεσεις στηθους...

ε μα αφου μονος σου το ειπες :unsure: :P

υγ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?444 να το λινκ δεν ξερω απο που ηρθαν τα υπολοιπα που υπηρχαν στην διεθυνση :p

nikos1234
20-02-13, 15:01
*** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***
OK

Christos97
25-02-13, 21:27
Καλησπερα παιδια. Παω γυμναστηριο εδω και 5 μηνες και σκεφτομαι να βαλω σουπερ σετ στο προγραμμα μου.Προτου βαλω σουπερ σετ εχω πολλες αποριες σχετικα με αυτο. Εχω διαβασει εκεινο το thread που εχει στην αρχικη σελιδας του σιτε,και εχω μερικες αποριες,που αλλες θα ακουστουν καλες αλλες βλακιες...:) Αρχιζω... π.χ Κανω δικεφαλα καψεις αλτηρων καθιστως με καψεις ορθιος με μπαρα 3χ10 Δηλαδη παω κανω πρωτα 10 επαναληψεις καψεις αλτηρων και αμεσως μετα καψεις ορθιος με μπαρα? Επισης ασπουμε τελιοσο αυτο που ειπα πιο πανω,ποση ωρα κανω διαλειμα ή μηπως δεν κανω? Π.χ καψεις ορθιος αλτηρων μετα καψεις ορθιος μετα χωρις διαλειμα καψεις ορθιος και παει λεγοντας?:P (φαιλ?). Αλλο ερωτημα ποσο καιρο παει να κανω σουπερ σετ δηλαδη ποσο καιρο να το κρατω στο προγραμμα μου? Επισης οταν λεμε 3χ10 κανω 10 επαναληψης σε χ ασκηση μετα 10 σε αλλη χ ασκηση,αυτο ειναι το 1 σετ? δηλαδη διαλειμα και ξανα το ιδιο για 3 φορες?

aris1994
25-02-13, 21:38
καταρχας να ξερεις οτι τα σουπερ σετ ειναι για εκτονωση του μυ και για κατι διαφορετικο.ειναι καλα τοσο για γραμμωση οσο και για ογκο.τωρα αυτο που ρωτας υπαρχουν πολύ τρωποι να κανεις μια τετοια προπονηση.πχ αρχιζεις καμψεις με αλτηρες 10 επαναληψεις και καπακι καμψεις με μπαρα 10 επαναληψεις.εκει κανεις διαλημα απο 1-2 λεπτα.μετα παλι το ιδιο.ωστοσο μπωρεις να βαλεις και τριτη ασκηση πχ καμψεις με αλτηρες 10 επαναληψεις μετα καπακι καμψεις με μπαρας 10 επαναληψεις και μετα παλι καπακι αυτοσυγκεντρωσης για παραδειγμα 10 επαναληψεις.συνολο τρεις συνεχωμενες ασκησεις.αυτα τα προγραμματα ειναι για 1 μηνα εκει.ακομα σε ασκησεις οπως μπαρα θα ηταν καλο να εχεις και μια βοηθεια απο πανω

Υ.Γ τα σουπερ σετ ειναι για ατομα που εχουν μια εμπειρια με το αθλημα.αμα θες δοκιμασε το για αλαγη αλλα να το κανεις σωστα

ακομα υπαρχει θεμα για σουπερ σετ δε χρειαζοταν να ανοιξεις και αλλο

Christos97
25-02-13, 22:30
να σε καλα φιλε,και σορρυ που εκανα νεο thread. Γενικα θελω να δοκιμασω για κανενα 2 μηνες να δο πως ειναι και πως θα εξελιχθει. Για 5 μηνες που κανω ειναι καλα να το δοκιμασω?

Nikolas_mk2
25-02-13, 23:35
Ψαχνωντας να σπασω λίγο τη μονοτονία των χεριων και να ανανεώσω τα ερεθίσματα δοκιμασα για δευτερη φορά το τρισετ δικεφαλων που(λέγεται)οτι χρησημοποιουσε πολύ συχνα ο Gironda στον ίδιο αλλα και σε αθλητές του...

Την πρωτη το εκανα σκετο ξεκινωντας με σφυριά απο χαμηλή τροχαλία(σχοινι) για να δω πως θα παει και το αποτέλεσμα στην αίσθηση μ'εντυπωσίασε οποτε κ αποφασισα να το κρατήσω για λίγο καιρό...Σημερα το εκανα super set με ενδιάμεσα τρισέτ τρικεφάλων και πραγματικά παραλίγο θα χρειαζόμουν βοήθεια για να ντυθώ! :green:

Απίστευτο καψιμο + αιμάτωση,φευγεις και νιώθεις πραγματικά οτι εχεις κανει καλή δουλειά... :thumbup:

Τα σετ ειναι όλα με ίσια μπάρα και απαιτούν όχι πολλά κιλά αλλά αριστη εκτέλεση-ειδικά οι καμψεις ορθιος με την τεχνική που δείχνει ο μάστορας στο βιντεο σε κομματιάζουν με κιλά που συνήθως εβαζες για ζέσταμα στις τυπικές καμψεις δικ.!!! :green:

1) Καμψεις αυτοσυγκεντρωσης (http://www.bodybuilding.com/exercise...n-barbell-curl)

2) Vince Gironda Drag Curls (http://www.youtube.com/watch?v=04x3G_Vyh0I)

3) Καμψεις στο μαξιλαρι (preacher curls)

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για μια αλλαγη στο τυπικό πρόγραμμα,υπάρχει και ακόμη ένα με αλτήρες που θα δοκιμασθεί αργότερα! :welcome:

Christos97
26-02-13, 19:07
Καλησπερα και παλι παιδια,μια αλλη απορια που σκεφτηκα και ειπα να την γραψο εδω. Π.χ κανω τρικεφαλα-στηθος κανω 3 ασκησεις τρικεφαλα και 4 στηθος θα κανω σουπερ σετ στα τρικεφαλα και σουπερ σετ στο στηθος? ή θα παθω υπερπροπονηση? Αλλη απορια Π.Χ τρικεφαλα-στηθος πλατη-δικεφαλα ποδια-ωμους. Θα βαζω παντα απο 1 σουπερ σετ σε καθε μυικη ομαδα? Καταλαβατε τι εννοο? Π.χ τρικεφαλα σουπερ σετ μετα στηθος σουπερ σετ,αλλη μερα πλατη σουπερ σετ μετα δικεφαλα σουπερ σετ,αλλη μερα ποδια σουπερ σετ και μετα ωμους σουπερ σετ, ετσι παει?:unsure:

grtech
26-02-13, 20:46
Δες εδώ Οδηγός Σούπερ-Σετ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?444-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%A3%CE%B5%CF%84).:weights:

nikos1234
26-02-13, 20:50
Καλησπερα και παλι παιδια,μια αλλη απορια που σκεφτηκα και ειπα να την γραψο εδω. Π.χ κανω τρικεφαλα-στηθος κανω 3 ασκησεις τρικεφαλα και 4 στηθος θα κανω σουπερ σετ στα τρικεφαλα και σουπερ σετ στο στηθος? ή θα παθω υπερπροπονηση? Αλλη απορια Π.Χ τρικεφαλα-στηθος πλατη-δικεφαλα ποδια-ωμους. Θα βαζω παντα απο 1 σουπερ σετ σε καθε μυικη ομαδα? Καταλαβατε τι εννοο? Π.χ τρικεφαλα σουπερ σετ μετα στηθος σουπερ σετ,αλλη μερα πλατη σουπερ σετ μετα δικεφαλα σουπερ σετ,αλλη μερα ποδια σουπερ σετ και μετα ωμους σουπερ σετ, ετσι παει?:unsure:

τα σουπερ σετ τα βαζεις εσυ σε οσα απο τα σετ θες...οπως και στα ντροπ σετ...

μπορεις και σε ολες τις ασκησεις,το οποιο λεγεται γιγαντοσετ αλλα μην τ0ο δοκιμασεις...

δεν ειναι απαριτητο να κανεις σε ολες τις μυικες ομαδες τη ιδια χρονικη περιοδο σουπερ σετ..μια εβδομαδα κανε στηθος,μια πλατη κλπ..

Τελος,δεν ειναι και το καλυτερο να εφαρμοζονται απο αρχαριους...μυς θα βαλεις με βαριες ασκησεις...δοκιμασε αν θες μια φορα τον μηνα για καθε ομαδα..

Τελος,λογω το οτι κανεις πολλες ρεπς συνεχομενα(πχ 8 και 8 =16)θα σε βοηθησει ωστε να αποτησεις αντοχη στην επομενη προπονηση...σταδιακα ομως..αλλα δε ειναι κατι μαγικο...

τελος υπαρχουν και αυτες οι φοβερες ασκησεις που ειπε απο πανω ο νικολας...επισης δοκιμασε αν θες και σφυια με τα τρικεφαλα κολλημενα σοτν τοιχο και καμψεις με λατηρες με τον ατιχειρα εκος απο το μπαρακι...

Christos97
27-02-13, 15:31
Δηλαδη απο τι καταλαβα πρεπει να επιλεξω μια μυικη ομαδα και να κανω σουπερ σετ για 1 μηνα αυτη την συγκεκριμενη ομαδα?

nikos1234
28-02-13, 16:52
Δηλαδη απο τι καταλαβα πρεπει να επιλεξω μια μυικη ομαδα και να κανω σουπερ σετ για 1 μηνα αυτη την συγκεκριμενη ομαδα?
μα σου ειπα οτι δεν ισχυει αυτο απαραιτητα..οτι θες κανεις...αλλα σου ειπα μεχρι 4 εβδομαδες συνεχομενα σε μια μυικη ομαδα...οχι παραπανω...

liveris
28-02-13, 17:46
τα σουπερ σετ τα βαζεις εσυ σε οσα απο τα σετ θες...οπως και στα ντροπ σετ...

μπορεις και σε ολες τις ασκησεις,το οποιο λεγεται γιγαντοσετ αλλα μην τ0ο δοκιμασεις...

δεν ειναι απαριτητο να κανεις σε ολες τις μυικες ομαδες τη ιδια χρονικη περιοδο σουπερ σετ..μια εβδομαδα κανε στηθος,μια πλατη κλπ..

Τελος,δεν ειναι και το καλυτερο να εφαρμοζονται απο αρχαριους...μυς θα βαλεις με βαριες ασκησεις...δοκιμασε αν θες μια φορα τον μηνα για καθε ομαδα..

Τελος,λογω το οτι κανεις πολλες ρεπς συνεχομενα(πχ 8 και 8 =16)θα σε βοηθησει ωστε να αποτησεις αντοχη στην επομενη προπονηση...σταδιακα ομως..αλλα δε ειναι κατι μαγικο...

τελος υπαρχουν και αυτες οι φοβερες ασκησεις που ειπε απο πανω ο νικολας...επισης δοκιμασε αν θες και σφυια με τα τρικεφαλα κολλημενα σοτν τοιχο και καμψεις με λατηρες με τον ατιχειρα εκος απο το μπαρακι...

:unsure::unsure:


μα σου ειπα οτι δεν ισχυει αυτο απαραιτητα..οτι θες κανεις...αλλα σου ειπα μεχρι 4 εβδομαδες συνεχομενα σε μια μυικη ομαδα...οχι παραπανω...

:unsure::unsure:
απο που προκυπτουν ολα αυτα!

Christos97
28-02-13, 22:20
πφφφφ:) Παιδια καμια σιγουρη απαντηση?

nikos1234
28-02-13, 23:01
:unsure::unsure:



:unsure::unsure:
απο που προκυπτουν ολα αυτα!u


που κανω λαθος?

xrhstos1994
10-03-13, 18:49
Παιδιά θέλω να κάνω σούπερ σέτς αλλά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω. Θέλω να κάνω σούπερ σέτ για πλάτη-δικέφαλους και για στήθος-τρικέφαλους.
Θέλω να βγάλω ένα καλό και ποιοτικό πρόγραμμα προπόνησης με σούπερ σέτς για ένα μήνα περίπου. Όποιος μπορεί ας μου πεί καμία ιδέα.
Δηλαδή τι ασκήσεις να κάνω, πόσα σέτ και πόσες επαναλήψεις περίπου να κάνω. Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Χριστοφορος123
10-03-13, 18:52
Οι μυικες ομαδες πυο διαλεξες δε βολευουνε καθολου..μετα το 1ο σουπερσετ θα ειασι κι ολας πτωμα για να συνεχισεις

xrhstos1994
10-03-13, 18:55
Ποιές μυικές ομάδες μου προτείνεις να κάνω σούπερ σετ? Έχεις να μου προτείνεις κάποιο πρόγραμμα?

Χριστοφορος123
10-03-13, 18:57
Μπορεις να κανεις σε πλατη-στηθος
Σε δικεφαλα-τρικεφαλα
Αλλα και στην ιδια ομαδα..πχ στηθος κανεις ανοιγματα 8 επαναληψεις και μετα χωρις διαλειμμα κανεις πιεσεις με αλτηρες 8 επαναληψεις

xrhstos1994
10-03-13, 19:00
Δεν θα με βολέψει στον ίδιο μυ γιατί θέλω να προπονώ τον ίδιο μυ 2-3 φορές την εβδομάδα και έτσι σκέφτηκα τα σούπερ σετ γιατί θέλω επίσης μια προπόνηση με
ένταση..τι λές να κάνω?

Χριστοφορος123
10-03-13, 19:03
3 φορες την εβδομαδα;;;
Man μην το κανεις αυτο ειδικα με super sets ακομη και σε αντιθετους μυς...εκτος και αν εχεις χημικη υποστιριξη
Τι να σου πω αυτο που σου ειπα πλατη-στηθος,δικεφαλα-τρικεφαλα ειναι καλο

xrhstos1994
10-03-13, 19:06
Αν όχι τρείς φορές την εβδομάδα θα χτυπάω τον κάθε μυ δύο φορές. Εσύ για αυτό που μου είπες μπορείς να μου πείς και κάποιες ασκήσεις που να συνδυάσω?

Χριστοφορος123
10-03-13, 19:15
Χερια.
Καμψεις δικεφαλων στο μαξιλαρι-skullcrushers
Καμψεις δικεφαλων σε τροχαλια-πισεις τρικεφαλων στην τροχαλια
Σφυρια-kick backs

Στηθος-πλατη
Πιεσεις μπαρας σε επικλινη παγκο-ελξεις στην τροχαλια με ανοιχτη λαβη
Πιεσεις μπαρας σε ισιο παγκο-Κωπηλατικη μπαρας
Ανοιγματα στον επικλινη παγκο-ελξεις στην τροχαλια με κλειστη λαβη

xrhstos1994
10-03-13, 19:18
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε. Φαίνεται αρκετά καλό. Αν έβαζα +μια ακόμη άσκηση για τον κάθε μυ θα είναι πολύ?

Χριστοφορος123
10-03-13, 19:31
Με τιποτα!!
Τωρα που το σκεφτομαι και χερια ειναι παρα πολυ..βγαλε μια ασκηση σουπερσετ απο τα 3 και ασε 2...γιατι αμα τα κανεις 2 φορες την εβδομαδα παραπαει

xrhstos1994
10-03-13, 19:34
Αν βγάλω κάμψεις δικεφάλων σε τροχαλία-πιέσεις τρικεφάλων σε τροχαλία καλά είναι?

Χριστοφορος123
10-03-13, 19:42
ναι οποιο θες εσυ βγαζεις

xrhstos1994
10-03-13, 19:44
Εντάξει φίλε σε ευχαριστώ πολύ.

SoFoz
06-09-13, 11:41
Καλημερα..Σε τι διαφερουν τα super set απο τα κονονικα set?

bodybuilder8
14-09-13, 12:34
Γεια σας εχω απορια περι σουπερσετ. Ξερω οτι σουπερ σετ ειναι να κανεις μια ασκηση και μετα στο καπακι χωρις διαλειμα αλλη μια(ειτε με ανταγωνιστη μυ ειτε του ιδιου). Αλλα στην πραξη θελω να καταλαβω κατι. Π.χ. ενα σουπερσετ ειναι το εξης: καμψεις δικεφ τροχαλια 4χ5 και βυθισεις τρικεφ 4χ5...πως το κανουμε? δλδ κανουμε την ασκηση των δικεφαλων μετα χωρις διαλειμα τους τρικεφαλους και μετα παλι χωρις διαλειμα απο την αρχη δικεφ τρικεφ δηλαδη βγαζουμε ολα τα σετ που λεει χωρις διαλειμα? η κανουμε δικεφαλους-τρικεφαλους-ρεστ, μετα παλι απο την αρχη μεχρι να βγαλουμε τα 4 σετ που λενε οι ασκησεις?

Nikolas_mk2
14-09-13, 13:12
Το δευτερο π ειπες,δυο σετ απο την καθε ασκηση μαζι μετα διαλειμμα κ.ο.κ ;)

bodybuilder8
14-09-13, 13:17
Δηλαδη βγαζω π.χ. 5 επαν καμψεις δικεφαλων μετα αμεσως 5 επαν βυθισεις τρικεφ μετα ρεστ και μετα παλι το ιδιο ακριβως αλλες 3 φορες αν ειναι 4 τα συνολικα σετ καθε ασκησης ?

Nikolas_mk2
14-09-13, 13:21
σωστά :thumbup:

bodybuilder8
14-09-13, 14:21
Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις μου, κατι τελευταιο αναμεσα στα ρεστ ποσο να κανω διαλειμα? και επισησ αναμεσα σε ενα σουπερσετ με ενα αλλο(αν εχουμε να βγαλουμε παραπανω απο ενα σουπερσετ στην προπ) επισης ποσος χρονος ειναι καλος?

as96
22-01-14, 23:57
πιεσεις με αλτηρες στον ισιο παγκο-μονοζυγο (ανοιχτη λαβη)
πιεσεις με αλτηρες στον επικλεινη-deadlift
διζυγο-κωπηλατικη με αλτηρα

λεω να το δοκιμασω πειτε μου γνωμες ευχαριστω !!!

TRIANTAFYLLOU
30-01-14, 18:19
χωρίς καμια ουσία απλα αυτος ο συνδιασμός
τα σούπερ σετ εξυπηρετούν κάποιο στόχο και σκοπό , μέσω της εκγύμνασης συνδιαστικα 2 ανταγωνιστών μυών να δημιουργηθεί μεγαλύτερο πρήξιμο με την ροη του αίματος στην περιοχή

οπότε ενα παράδειγμα πιέσεις στήθος με έλξεις εμπροσθολαίμιες πλάτη στην τροχαλία , ωραίες και βασικές ασκήσεις , η άρση θανάτου δεν κολάει και όχι ότι δεν γίνετε και βέβαια αν θέλει κάποιος την κάνει αλλα σίγουρα διακοσμητικά γιατι δεν ξέρει τον λόγο

επικληνής με οπισθολαίμιες η κλειστη λαβή , ανοίγματα αλτήρων με κωπηλατική , η ένας άλλος συνδιασμός βυθίσεις στο δίζυγο με κωπηλατική ανοιχτής λαβής

Geezer
24-05-14, 16:15
Ηλια, εχω μια απορια:
Μπορουμε να κανουμε super sets για την ιδια μυικη ομαδα(π.χ. δικεφαλα)
η δεν εχει ουσια?

Nive
07-10-15, 13:51
Στην παραπάνω ερώτηση θα ήθελα και`γω μία γνώμη. Συνήθως κάνω drop set στην ίδια μυική ομάδα και super set σε αναταγωνιστικές μυικές ομάδες.

anthimosxir
07-10-15, 17:24
Eγω παιδια εδω και 3 εβδομαδες δουλευω αυτο το προγραμμα δηλαδη σουπερ σετ η καλύτερα δισετ οπως επισημα λεγονται σε μια μυικη ομαδα ειναι δυσκολη προπονηση αλλα μεχρι στιγμης εχω δει πολυ καλη διαφορα και στον μυικο ογκο-πρηξιμο και στην δυναμη-σηκωμα κιλων.Ενδεικτικα ξεκινησα με 37 ποντους χερι και εφτασα στους 39 κρυος και 41 περιπου μετα απο προπονηση δισετ δικεφαλων.Ειναι πολυ δυνατο προγραμμα η καλυτερα στυλ προπονησης αλλα απαιτητικο.Συνεπως εχει σιγουρα ουσια να κανεις δισετ σε μια μυικη ομαδα γιατι δινεις καλο σοκ και αιματωση στην μυικη ομαδα που δουλευεις με αποτελεσμα την μυικη αναπτυξη και δυναμη.Αλλα να κανεις 6 εως 8 επαναληψεις σε καθε ασκηση και οχι παραπανω.Ενα παρα πολυ καλο αρθρο εχει γραψει ο Muscleboss σε σχετικη ενοτητα ειναι πολυ δυνατο και σου προτεινει και συνδυασμο ασκησεων για καθε μυικη ομαδα τις οποιες εννοειται μπορεις να εναλλασεις καθε βδομαδα πλην των βασικων ασκησεων(πιεσεις παγκου κτλ)