PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφη-διαιτα μου



panos21
19-01-10, 16:16
οπως ειπα και στο ποστ μου με το προγραμμα γυμναστηκης απο 130 κιλα που ημουνα 1 δεκεμβρη που ξεκηνησα gym εχω πεσει στα 116 δλδ 14 κιλα κατω
παντα εχανα βαρος γρηγορα για αυτο και εχω ραγαδες για σουβενιρ:(

ειχα ξεκηνησει mitotropin για μερικες μερεσ αλλα οπως με συμβουλεψανε τα υπολοιπα μελη το εδωσα σε εναν φιλο που θελει να χασει 3-4 κιλα ακομα και εγω πινω πρασσινο τσαγακι για την ωρα:)

αυτη ειναι η διατροφη που ακολουθω

πρωινο 9 το πρωι

τις μερεσ με βαρη δημιτριακα με γαλα 2% και μια κουταλια της σουπας μελι η μια μπανανα περιπου 500ml νερο με πρασσινο τσαι

τις μερες με αεροβια μονο δημιτριακα με γαλα
συνηθος 60-90 λεπτα πριν παω gym περιπου500ml νερο με πρασσινο τσαι

οσον αφορα το νερο εχω ενα μπουκαλακι 500ml και το γεμιζω 3-4 φορες κατα τη διαρκεια τησ προπονησης και γενικοτερα πινω 4-5 λιτρα καθημερηνα μπορει και παραπανω.

μετα την προπονηση αμεσως συνηθως παω 10 στο gym και φευγω κατα τις 12

αν ειναι μερα με βαρη 4-5 ασπραδια και ενα ποτηρι χυμο μηλο καροτο πορτοκαλι

αν ειναι μερα μονο με αεροβια δεν τρωω ασπραδια αλλα πινο συνηθος 2 ποτηρια χυμο γιατι διψαω σαν ερημος:)


1 ωρα μετα ( 13:00-13:30) εχω μια φετα σολομο στο φουρνο με μπροκολο η κουνουπιδι και λεμονι τις μερες που εχω σολομο δεν βαζω επιπλεον λαδι στισ σαλατες ειναι λαθος αυτο?

σαν ενδιαμεσο γευμα (16:30-17:00) θα φαω ειτε ενα τοστ με μαυρο ψωμι για τοστ με γαλοπουλα και τυρι Light η γιαουρτι 2% με 2 κριτσινια ολικης αλεσης.


18:30-19:00 στην ουσια ειναι το τελευταιο <<μεγαλο>> γευμα της ημερας

κρεασ ψητο με σαλατα μαρουλι με λεμονι η τονοσαλατα .


20:30-21:00 τρωω ενα γιαουρτι 2% με μερικα αμυγδαλα και ουσιαστικα ειναι το last γευμα μου γιατι κατα τις 22:00 παω για υπνο:rolf:

την κυριακη την εχω σαν ελευθερη μερα απο την αποψη οτι ειναι η μερα που τρωω οσπρια και για βραδυνο φτιαχνω δικα μου καλαμακια κοτοπουλο απο φιλετο με ντοματα και πιπερια αναμεσα οχι καμια δεκαρια 2-3:)

αν δεν εχω σολομο βαζω στις σαλατες μου λαδι αμαγυρευτο συνολικα 2 κουταλιες τησ σουπας οπως αναγραφεται στο forum

σε περιπτωση που ειμαι ξυπνιος μετα τις 23:00 και νιοθω εντονη πεινα τρωω ενα γιαουρτι ακομα και 2 ποτηρια νερο για να αποφυγω την επιδρομη στο ψυγειο χαραματα:rolf:

περιμενω τισ διορθωσεις σας:)

Littlejohn
19-01-10, 20:41
οπως ειπα και στο ποστ μου με το προγραμμα γυμναστηκης απο 130 κιλα που ημουνα 1 δεκεμβρη που ξεκηνησα gym εχω πεσει στα 116 δλδ 14 κιλα κατω
παντα εχανα βαρος γρηγορα για αυτο και εχω ραγαδες για σουβενιρ:(

ειχα ξεκηνησει mitotropin για μερικες μερεσ αλλα οπως με συμβουλεψανε τα υπολοιπα μελη το εδωσα σε εναν φιλο που θελει να χασει 3-4 κιλα ακομα και εγω πινω πρασσινο τσαγακι για την ωρα:)

αυτη ειναι η διατροφη που ακολουθω

πρωινο 9 το πρωι

τις μερεσ με βαρη δημιτριακα με γαλα 2% και μια κουταλια της σουπας μελι η μια μπανανα περιπου 500ml νερο με πρασσινο τσαι.
Τα δημητριακά να τα αποφεύγεις όσο μπορείς. Ακόμα και ``fitness`` να είναι, δεν
παύουν να είναι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες και έχουν κάποιο ποσοστό ζάχαρης ή άλλων γλυκαντικών. Να προτιμήσεις quaker.


τις μερες με αεροβια μονο δημιτριακα με γαλα
συνηθος 60-90 λεπτα πριν παω gym περιπου500ml νερο με πρασσινο τσαι

οσον αφορα το νερο εχω ενα μπουκαλακι 500ml και το γεμιζω 3-4 φορες κατα τη διαρκεια τησ προπονησης και γενικοτερα πινω 4-5 λιτρα καθημερηνα μπορει και παραπανω.
Αυτό είναι πολύ καλό. Το χρειάζεσαι το πολύ νερό, βοηθάει στο να μην κάνεις κατακράτηση, ενισχύει τον μεταβολισμό και καθαρίζει τα νεφρά...

μετα την προπονηση αμεσως συνηθως παω 10 στο gym και φευγω κατα τις 12
αν ειναι μερα με βαρη 4-5 ασπραδια και ενα ποτηρι χυμο μηλο καροτο πορτοκαλι
Όχι χυμό. Εκτός και αν είναι φυσικός (τον έχεις στίψει ο ίδιος) και αυτό όχι κάθε μέρα. Φάε καλύτερα μια μπανάνα ή λίγο μέλι...

αν ειναι μερα μονο με αεροβια δεν τρωω ασπραδια αλλα πινο συνηθος 2 ποτηρια χυμο γιατι διψαω σαν ερημος:)
Όχι χυμό. Αν νιώθεις ``κομμάτια`` με την αερόβια, διέλυσε λίγο μέλι σε νερό και πιές το.


1 ωρα μετα ( 13:00-13:30) εχω μια φετα σολομο στο φουρνο με μπροκολο η κουνουπιδι και λεμονι τις μερες που εχω σολομο δεν βαζω επιπλεον λαδι στισ σαλατες ειναι λαθος αυτο?
Όχι, αλλά επειδή τρως σολωμό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λάδι. Άλλα ομέγα έχει ο σολωμός, άλλα το ελαιόλαδο.

σαν ενδιαμεσο γευμα (16:30-17:00) θα φαω ειτε ενα τοστ με μαυρο ψωμι για τοστ με γαλοπουλα και τυρι Light η γιαουρτι 2% με 2 κριτσινια ολικης αλεσης.
Και πάλι επιμένω στους επεξεργασμένους υδατάνθρακες. Μπορείς να φας και πιο καθαρά.


18:30-19:00 στην ουσια ειναι το τελευταιο <<μεγαλο>> γευμα της ημερας

κρεασ ψητο με σαλατα μαρουλι με λεμονι η τονοσαλατα .


20:30-21:00 τρωω ενα γιαουρτι 2% με μερικα αμυγδαλα και ουσιαστικα ειναι το last γευμα μου γιατι κατα τις 22:00 παω για υπνο:rolf:
Κάνεις διατροφή υποθερμιδική. Εδώ δεν πολυταιριάζουν τα αμύγδαλα (750 θερμίδες τα 100γρ.). Δεν σου λέω μη τα τρως, απλώς όχι κάθε μέρα. Προτίμησε πράσινες σαλάτες, οι οποίες θα σε γεμίζουν και περισσότερο...

την κυριακη την εχω σαν ελευθερη μερα απο την αποψη οτι ειναι η μερα που τρωω οσπρια και για βραδυνο φτιαχνω δικα μου καλαμακια κοτοπουλο απο φιλετο με ντοματα και πιπερια αναμεσα οχι καμια δεκαρια 2-3:)

αν δεν εχω σολομο βαζω στις σαλατες μου λαδι αμαγυρευτο συνολικα 2 κουταλιες τησ σουπας οπως αναγραφεται στο forum

σε περιπτωση που ειμαι ξυπνιος μετα τις 23:00 και νιοθω εντονη πεινα τρωω ενα γιαουρτι ακομα και 2 ποτηρια νερο για να αποφυγω την επιδρομη στο ψυγειο χαραματα:rolf:
Αν στο τελευταίο γεύμα φας μια μεγάλη σαλάτα με τόνο ή φιλέτο κοτόπουλο σου εγγυώμαι ότι δεν θα πεινάσεις μέχρι το πρωί. Αν θες βάλε μέσα και λίγο γιαούρτι ή cottage για γεύση.

περιμενω τισ διορθωσεις σας:)

Αυταααααα! Επίσης, μετράς συνολικές θερμίδες?

panos21
19-01-10, 21:14
Ευχαριστω για τις διορθωσεις
Ναι στο πρωινο quaker εχω απλα το αναφερω σαν δημητριακα απο συνηθεια

για το χυμο λες οχι για συντηριτικα και γλυκαντικες υλες που μπορει να εχει?
θα παρω πορτοκαλια να φτιαχνω καμια πορτοκαλαδα και θα δοκιμασω το νερο με το μελι.

τις μερες με σολωμο θα βαζω και λαδι στις σαλατες ετσι κι'αλλιος την πετσα και το πολλυ λιπος το βγαζω δεν μπορω να το φαω.

σκεφτομαι να αρχισω μια καθαρη πρωτεινη για να μην βραζω 5 αυγα καθε μερα
οποτε λεω να βαλω ενα ροφιμα με γαλα 0% για πρν τον υπνο και να βγαλω το γιαουρτι με τα αμυγδαλα ελεος 750 θερμιδες τα 100 γρ?:shock::shock::shock:

ασε που με τοσα αυγα με κοιταει και περιεργα ο μαναβης

σκεφτομαι το ενδιαμεσο που μου ειπες οχι για τα κριτσινια και το μαυρο ψωμι να βαλω μια σαλατα μαρουλι με cottage.

θερμιδες οχι δεν εχω αρχισει ακομα να μετραω ουτε ζυγιζω τις ποσοτητες αλλα μετα απο τις θερμιδες που δεν ειχα ιδεα για τα αμυγδαλα νομιζω πρεπει να ψαξω τους θερμιδομετρητες του forum:)

gj
19-01-10, 23:01
Μιας και πας γυμναστηριο το πρωι τις μερες που κανεις αεροβικη τραβα νυστικος και τρέξε. Θα χασεις πολυ πιο αποτελεσματικα λίπος ετσι και οταν γυρισεις φάε ενα καλό πρωινο.
Δεν το χω κανει εγω αλλα εχω διαβάσει απο παρα πολλους εδω μέσα οτι τους δουλευει πολυ πιο αποτελεσματικά για να χάσουν λίπος. Σε κανα μηνα που θα μπω και γω στην γράμμωση θα το κάνω και γω.
Διορθωσεις που βλέπω εγώ:
-Πρωινο: Συμφωνω με τον littlejohn για το κουακερ απλα το γάλα μονο δεν φτανει για πρωτεινη. Φαε και κανα ασπραδι.
-Μετα την προπονηση: Διαβασε το αρθρο της μεταπροπονητικης διατροφης.
-Μεσημεριανο: Προσθεσε μια γλυκοπατατα.
Απο εδω και περα οι υδατανθρακες κομενοι.
Απογευματινο:φαε κρεας απαχο με μια σαλατα.
Βραδυνο:τονοσαλατα ή κοτοσαλατα
Πριν τον υπνο: 2 γιαουρτια ή ενα κοτατζ... Αμυγδαλα θα σου λεγα να τα αποφυγεις.

beatshooter
01-02-10, 23:54
Μιας και πας γυμναστηριο το πρωι τις μερες που κανεις αεροβικη τραβα νυστικος και τρέξε. Θα χασεις πολυ πιο αποτελεσματικα λίπος ετσι και οταν γυρισεις φάε ενα καλό πρωινο.
Δεν το χω κανει εγω αλλα εχω διαβάσει απο παρα πολλους εδω μέσα οτι τους δουλευει πολυ πιο αποτελεσματικά για να χάσουν λίπος. Σε κανα μηνα που θα μπω και γω στην γράμμωση θα το κάνω και γω.


Δηλαδη να μην τρωμε απολυτος τιποτα?Γιατι πες πως σηκωνεσε στις 8.Θα πας γυμναστηριο για τρεξιμο και τις 9.15-9.30,κανεις την αεροβικη σου και γυρνας κατα τις 11.Τρεις ωρες χωρις φαι μ φαινονται πολλες...

thegravijia
02-02-10, 00:03
Δηλαδη να μην τρωμε απολυτος τιποτα?Γιατι πες πως σηκωνεσε στις 8.Θα πας γυμναστηριο για τρεξιμο και τις 9.15-9.30,κανεις την αεροβικη σου και γυρνας κατα τις 11.Τρεις ωρες χωρις φαι μ φαινονται πολλες...
oxi αρχοντα -σηκωνεσαι 8 - αρχιζεις αεροβιο 8.15 πιες και ενα σκετο καφε
και στις 9 πινεις την whey με την βρωμη σου

beatshooter
02-02-10, 01:08
Βρε πως γινεται να σηκωθω 8 και να αρχισω αεροβιο 8.15?Δεν ξερω μ φαινεται καπως.Ασε που μεχρι να παω στο gym θελω 45'-1ωρα.

Σε αυτη την περιπτωση τι εχετε να προτεινετε?να πινω μονο καφε?(και τι ειδους καφε?)