PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατακλινείς Πιέσεις στήθους



panais
28-03-09, 15:39
Οι κατακλινεις πιεσεις γυμναζουν καλυτερα το κατω μερος του στηθους απο τις βυθισεις σε διζυγο?????Εγω προσωπικα τις θεωρω ''αχρηστες'' και σπανια τις εκτελω............προτιμω τις βυθισεις...........που πραγματικα κανουν δουλια..........

NASSER
28-03-09, 15:47
Εχεις δοκιμασει να κανεις κατακλινη πιεσεις για στηθος? Οταν τις βαλεις σε προγραμμα, θα καταλαβεις πως δεν ειναι καθολου αχρηστες.
Οι κατακλινεις πιεσεις ειναι πιο συγκεντρωτικη ασκηση για το κατω μερος του στηθους, αρκει να εχεις αναπτυξει το μυικο σου σε εκεινη την περιοχη.

panais
28-03-09, 16:14
Εχεις δοκιμασει να κανεις κατακλινη πιεσεις για στηθος? Οταν τις βαλεις σε προγραμμα, θα καταλαβεις πως δεν ειναι καθολου αχρηστες.
Οι κατακλινεις πιεσεις ειναι πιο συγκεντρωτικη ασκηση για το κατω μερος του στηθους, αρκει να εχεις αναπτυξει το μυικο σου σε εκεινη την περιοχη.

Εγραψα οτι την κανω σπανια....και τις χαρακτηρισα ετσι μαλλον σε σχεση με τις βυθισεις παρα για να ''αναιρεσω'' την αξια τους.Σιγουρα πιανουν το κατω μερος αλλα οχι οσο οι βυθισεις(κατ'εμε).Ασε που κατεβαινει και το αιμα στο κεφαλι...........

BRaWNy
28-03-09, 16:29
panais...
Δεν μπορω να καταλάβω με τα τόπικς και πόστ σου, αν κάνεις ερώτηση ή δήλωση.

Στο πρωτο πόστ έχεις ερωτηματικά, για το αν γυμνάζουν καλύτερα κλπ το κατω στηθος κλπ, και αμέσως μετα αλλά και στο τελευταίο δηλώνεις ότι κατα την δική σου άποψη, οι βυθίσεις το γυμνάζουν καλύτερα.

Μας μπερδεύεις λίγο.

Τα τόπικ/ποστς σου είναι πληροφοριακά/ενημερωτικά ή σαν απορία/ερωτηση?

panais
28-03-09, 16:39
panais...
Δεν μπορω να καταλάβω με τα τόπικς και πόστ σου, αν κάνεις ερώτηση ή δήλωση.

Στο πρωτο πόστ έχεις ερωτηματικά, για το αν γυμνάζουν καλύτερα κλπ το κατω στηθος κλπ, και αμέσως μετα αλλά και στο τελευταίο δηλώνεις ότι κατα την δική σου άποψη, οι βυθίσεις το γυμνάζουν καλύτερα.

Μας μπερδεύεις λίγο.

Τα τόπικ/ποστς σου είναι πληροφοριακά/ενημερωτικά ή σαν απορία/ερωτηση?

Θα σου πω,αρχικα ρωταω για να ''ακουσω'' γνωμες.......δεν ειναι απορια........ετσι,για να γινει συζητηση.Και μετα λεω τι και πως σε σχεση με εμενα.............

yasou
28-03-09, 18:11
Και οι δυο με πιανουν παρα πολυ, επομενος κανο και της δυο.
Για εμενα δεν συγκρινονται οι δυο αυτες ασκησεις.

BRaWNy
28-03-09, 18:50
Και οι δύο είναι το ίδιο και το αυτό κατα κάποιον τρόπο.
Χτυπούν τους μυες που εμπλέκονται απο την ίδια γωνία (ίδια κατεύθυνση κατα κάποιον τρόπο).

Η διαφορά είναι λίγο στο ότι με τον κατακλινή μπορει να αλλάξει κάπως η γωνία αν δεν είναι πολύ κατακόρυφος σε μοίρες (απο αποψης γωνίας).
Όπως αλλάζει αν κάνουμε σε χαμηλά επικλινή πιέσεις (π.χ. 30 μοιρες) με το αν κάνουμε σε υψηλότερα επικλινή πιέσεις (π.χ. 45 μοίρες).
Με τις βυθίσεις είναι κάπως πιό κατακόρυφη η κινηση, αν και εν μέρει μπορεις να δωσεις μια μικρή κλίση αν γέρνεις λίγο μπροστά.

Το θέμα με τον κατακλινή είναι, λόγω της θεσης του σωματος και του βαρους, ότι απο άποψης του να μην "φεύγουν" οι ώμοι σε στυλ shrug προς το κεφάλι, που για πολλούς θα πρέπει μάλλον να αποφεύγεται, είναι δύσκολο να εφαρμοστεί, και να κρατιούνται "κάτω" οι ώμοι.
Επίσης, σε συγκριση με τις άλλες πιέσεις, (και όχι το διζυγο), δεν μπορουμε να έχουμε με τα πέλματα μας επαφή με το πάτωμα στις κατακλινείς πιέσεις, που είναι σημαντικό, καθως μεσω των ποδιών και σε συνάρτηση και των γλουτών, παράγεται η δυναμη (πρέπει να παραγεται) για πιέσεις.
Αυτό όμως είναι περισσότερο για όσους τους ενδιαφέρει να σηκώνουν και πολλά κιλά (και ποιόν δεν ενδιαφέρει άλλωστε), αν πρόκειται όμως καθαρά για εμφανησιακούς λόγους και πρήξιμο, δεν πειράζει.

Δεν ξέρω ίσως υπάρχουν κατάλληλοι πάγκοι όπου μπορουν να πατουν τα πόδια κάτω, ειτε στο πάτωμα, ειτε σε πλατφόρμα, αλλά και πάλι ειναι δυσκολο, γιατι πρέπει να "δεσουν" κάπου σαν κόντρα, για να κρατούν το σωμα.

Ένα απο τα υπερ όμως τοων κατακλινών πιέσεων είναι, ότι μπορεις να ρυθμίζεις πιό εύκολα το βάρος που θα χρησιμοποιήσεις, προσθέτωντας και αφαιρωντας πλάκες, και απο το 10% του ΜΑΧ εως και το 100% του ΜΑΧ, ενω στις βυθίσεις, συνηθως το σωματικό βάρος στους περισσότερους αντιστοιχεί σε πάνω απο 75% του ΜΑΧ, και δεν μπορεις να αφαιρέσεις (π.χ. και για να κανεις ζεσταμα αν ειναι πρωτη άσκηση), παρα μόνο να προσθέσεις, και αυτό με λιγότερη βολικότητα απο ότι το να βάζεις πλακες στην μπάρα ή να διαλέγεις έτοιμους αλτηρες.

Σίγουρα όμως λόγω μοχλισμών των κινήσεων κατακλινων πιέσεων και βυθίσεων, μπορει να χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερο φορτίο απο ότι σε ίσιο πάγκο, και φυσικά απο ότι σε επικλινή πάγκο.

Ίσως κατα την γνώμη μου, να έβαζα λίγο πιό πάνω τις βυθίσεις απο ότι τις κατακλινείς πιέσεις.
Σε αρχάριο πάντως θα συμβούλευα πιό πολύ να κάνει βυθίσεις (εφοσων βεβαια μπορει και εμ το σωματικό του βάρος), και αργότερα όταν θα έχει και κάποιο επιπεδο στο να συσπά, να κρατα σε ισορροπία κλπ κλπ, να έβαζε αν ηθελε και κατακλινείς πιέσεις.

TRIANTAFYLLOU
28-03-09, 22:09
δεν θεωρούνται βασικες ασκήσεις οι κατακληνείς πιέσεις τα ίδια οφελη τα έχουμε και με το δίζυγο αλλα και με το κρος όβερ (διασταυρώσεις τροχαλίας ),

βέβαια υπάρχει η διαφοροποίηση στις κατακληνείς πιέσεις γιατί ρυθμίζουμε την γωνία της άσκησης . όπως ανέφερε και ο μιχάλης

εκείνο που κάνει την διαφορα στις βυθίσεις είναι το άνοιγμα των αγκώνων αν τους έχουμε κολημένους στα πλευρά πιάνει τρικέφαλο περισσότερο

σε κάθε περίπτωση είναι σαν να συγκρίνουμε το μονόζυγο με τις έλξεις στην τροχαλία στο μονόζυγο στην τροχαλία έχουμε την δυνατότητα επιλογής βάρους πράγμα που δεν έχουμε στο μονόζυγο .

στις βυθίσεις στο δίζυγο αν κάποιος τις κάνει στο τέλος και δεν έχει δύναμη να βγάλει επαναλήψεις τότε μπορεί να κάνει στις διασταυρώσεις τροχαλίας το κρός όβερ δηλαδή, επειδή υπάρχει δυνατότητα επιλογής του βάρους .

έχει τόσες ωραίες ασκήσεις για στήθος και ποικιλία που δεν είναι σωστό να ασχολουμαστε με τον κατακλινή που πολλά γυμναστήρια ούτε καν τον έχουν και για να λέμε και τα πράγματα με το ονομα τους ειδικά στο στήθος δεν είναι ο κατακληνης αυτός που θα κάνει την διαφορα.

leangains
29-03-09, 04:48
Πως κάνεις βυθίσεις? Μου περιγράφεις τη θέση σώματος και τη λαβή, εαν θέλεις. Και το δίζιγο που έχετε στο γυμναστήριο, οι λαβές είναι σε ευθεία ή ανοίγουν προς τα έξω?
Ο κορμός σου πόσο δυνατός είναι? Τον νιώθεις δυνατό? Γέφυρα κάνεις?? ισομετρική άσκηση, ξαπλώνεις μπρούμυτα στο δάπεδο και ανυψώνεις το σώμα έτσι ώστε στηρίζεσαι μόνο στους πήχεις και στα δάκτυλα των ποδιών. Το σώμα πρέπει να είναι παράλληλο στο δάπεδο, σφίγγεις δυνατά τους κοιλιακούς καθώς εισπνέεις-εκπνέεις. Δοκίμασε τη, εαν δεν τη κάνεις και γράψε πόσες αναπνοές κρατήθηκες, θυμίσου ότι η κοιλια πρέπει να είναι συνέχεια δυνατά σφυγμένη και να τη ρουφας μεσα.
Εάν απαντήσεις σε αυτά, θα σου πώ για το δίζιγο. Είμαι τρελός οπάδός του και υπάρχουν ασκήσεις που ξεφεύγουν, αλλά πρέπει να υπάρχει υποδομή. Μπορείς να κάνεις άσκηση που να γυμνάζει ακριβώς όπως ο κατακλινής και να πιάνει πολύ περισσότερο από ότι έχεις κάνει μέχρι τωρα, αλλά είναι απαιτητική, πιέζει αρκετά τους ώμους και τη πλάτη (το πλατη ραχιαίο δλδ τα φτερά), αλλά πρέπει να υπάρχει υποδομή.

panais
29-03-09, 14:21
Πως κάνεις βυθίσεις? Μου περιγράφεις τη θέση σώματος και τη λαβή, εαν θέλεις. Και το δίζιγο που έχετε στο γυμναστήριο, οι λαβές είναι σε ευθεία ή ανοίγουν προς τα έξω?
Ο κορμός σου πόσο δυνατός είναι? Τον νιώθεις δυνατό? Γέφυρα κάνεις?? ισομετρική άσκηση, ξαπλώνεις μπρούμυτα στο δάπεδο και ανυψώνεις το σώμα έτσι ώστε στηρίζεσαι μόνο στους πήχεις και στα δάκτυλα των ποδιών. Το σώμα πρέπει να είναι παράλληλο στο δάπεδο, σφίγγεις δυνατά τους κοιλιακούς καθώς εισπνέεις-εκπνέεις. Δοκίμασε τη, εαν δεν τη κάνεις και γράψε πόσες αναπνοές κρατήθηκες, θυμίσου ότι η κοιλια πρέπει να είναι συνέχεια δυνατά σφυγμένη και να τη ρουφας μεσα.
Εάν απαντήσεις σε αυτά, θα σου πώ για το δίζιγο. Είμαι τρελός οπάδός του και υπάρχουν ασκήσεις που ξεφεύγουν, αλλά πρέπει να υπάρχει υποδομή. Μπορείς να κάνεις άσκηση που να γυμνάζει ακριβώς όπως ο κατακλινής και να πιάνει πολύ περισσότερο από ότι έχεις κάνει μέχρι τωρα, αλλά είναι απαιτητική, πιέζει αρκετά τους ώμους και τη πλάτη (το πλατη ραχιαίο δλδ τα φτερά), αλλά πρέπει να υπάρχει υποδομή.

Λοιπον,το διζυγο του γυμναστηριου εχει τις λαβες ευθεια........αυτη βεβαια η θεση μπορει να πιανει περισσοτερο τρικεφαλους........αλλα και παλι οταν κανω βυθισεις για το στηθος γερνω τον κορμο μρος τα μροστα,ωστε να πεφτει περισσοτερο βαρος στους θωρακικους.Οσον αφορα την γεφυρα,αν καταλαβα τι εννοεις,την εκτελω ως ασκηση για τους κοιλιακους και του ραχιαιους παντα στο τελος......στεκομαι ακινητος και σφιγμενος 1-1,5 λεπτο.Αλλα γραφεις ''ποσες αναπνοες κρατηθηκες'' και με μπερδευεις λιγο..........δηλαδη την ασκηση την κανουμε χωρις να περνουμε ανασα.............γινε πιο σαφης

Billy
29-03-09, 17:10
Νομίζω ότι οι Βυθίσεις είναι πιό αποτελεσματική άσκηση σε σύγκριση με τις Πιέσεις σε Κατακλινη Πάγκο για τον απλό λόγο ότι οι Βυθίσεις γυμνάζουν και τον Ελάσσονα Θωρακικό κάτι που δεν συμβαίνει με τις Πιέσεις σε Κατακλινή.

BRaWNy
29-03-09, 19:53
H κάθε άσκηση είναι στο χέρι του καθενός για το πόσο αποτελεσματική θα είναι ή πόσο "καταστροφική".
Απο κει και πέρα, εν μέρει εξαρτάται η αποτελεσματικότητά της και απο τους μοχλισμούς και αδύναμους κρίκους του καθενός, πάνω σε μια γωνία/κίνηση, και πως θα την "χρησιμοποιήσει".

Όσο για τον ελλάσων θωρακικό, εγω είμαι της γνώμης ότι μπαίνει στο παιχνίδι πάντα, όποτε δουλευεται το στηθος και οι μυες του.
τωρα, μπορει να υπάρχει διαφορα στην συμμετοχή του, απο άποψης μοχλισμού κλπ, δεν παυει όμως να συμμετέχει.
Ο ελλάσων που είναι περισσότερο αναπτυγμένος σε μερικούς, δίνει την εντύπωση/όψη σε αυτούς, ότι το στηθος τους είναι περισσότερο γεμάτο στις άκρες και "ελλειπές" στην περιοχή του στέρνου, αν και όσο να' ναι το μεγαλύτερο μέρος του "belly" του στηθους είναι έτσι κι αλλιώς πιό κοντα στην αρθρωση του ώμου.

panais
29-03-09, 21:52
H κάθε άσκηση είναι στο χέρι του καθενός για το πόσο αποτελεσματική θα είναι ή πόσο "καταστροφική".
Απο κει και πέρα, εν μέρει εξαρτάται η αποτελεσματικότητά της και απο τους μοχλισμούς και αδύναμους κρίκους του καθενός, πάνω σε μια γωνία/κίνηση, και πως θα την "χρησιμοποιήσει".

Όσο για τον ελλάσων θωρακικό, εγω είμαι της γνώμης ότι μπαίνει στο παιχνίδι πάντα, όποτε δουλευεται το στηθος και οι μυες του.
τωρα, μπορει να υπάρχει διαφορα στην συμμετοχή του, απο άποψης μοχλισμού κλπ, δεν παυει όμως να συμμετέχει.
Ο ελλάσων που είναι περισσότερο αναπτυγμένος σε μερικούς, δίνει την εντύπωση/όψη σε αυτούς, ότι το στηθος τους είναι περισσότερο γεμάτο στις άκρες και "ελλειπές" στην περιοχή του στέρνου, αν και όσο να' ναι το μεγαλύτερο μέρος του "belly" του στηθους είναι έτσι κι αλλιώς πιό κοντα στην αρθρωση του ώμου.

Το οτι συμμετεχει ο ελασσων θωρακικος στις ασκησεις στηθους ειναι σιγουρο.....αφου οποια μυικη ομαδα και να γυμναζεις ολες οι αλλες βοηθουν...λιγες ειναι οι ασκησεις που απομονωνουν πληρως τους μυς

leangains
30-03-09, 01:20
Λοιπον,το διζυγο του γυμναστηριου εχει τις λαβες ευθεια........

Άστο, άκυρο! δεν κάνει το δίζυγο. δεν πειράζει δε χάνεις και τίποτα!



......στεκομαι ακινητος και σφιγμενος 1-1,5 λεπτο.


καθώς εισπνέεις-εκπνέεις δε λέω ότι κρατάς την αναπνοή.τη κάνεις

μια χαρά. εσυ μετράς με χρόνο. εγώ με εισπνόες-εκπνοές, γι αυτό σε μπέρδεψα. οκ κι εδώ!

BRaWNy
30-03-09, 10:20
Λοιπον,το διζυγο του γυμναστηριου εχει τις λαβες ευθεια........



Άστο, άκυρο! δεν κάνει το δίζυγο. δεν πειράζει δε χάνεις και τίποτα!
Δηλαδή είσαι ενάντια σε parallel bars?
Eγω πάντως όχι.

billys15
30-03-09, 16:29
Νομιζω οτι με μη παραλληλες μπαρες ειναι καλυτερα,αλλα και παλι δεν πιστευω να κανουν τοσο μεγαλη διαφορα στο πώς πιανουν το στηθος,αρκει να γερνεις τον κορμο.

BRaWNy
30-03-09, 19:31
Εγω είμαι της γνώμης, ότι οι κανονικές βυθίσεις γίνονται σε παραλληλες μπαρες, και ότι οι άλλες λαβές κλπ, είναι απλά παραλλαγές.
Επίσης, είμαι της γνώμης ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει το άνοιγμα των χεριών για το πως θα "χτυπηθεί" το στήθος και όχι τόσο ο κορμός αν γέρνει ή όχι, και αυτό πιό πολύ για να κάνει τους τρικεφάλους να συμμετέχουν λιγότερο, γιατι το στηθος με όλες τις λαβές, μπαίνει αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι.
Ο κορμός έτσι κι αλλιώς, με όλες τις λαβές είναι κατακόρυφος στην πάνω θεση, και μπορει να γέρνει, ή γέρνει εν μέρει στο κάτω μέρος, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται τι εννοώ, και εν μέρει η κλίση του δεν είναι μεγάλη σε διαφορά με το ίσιο, ίσως δίνει αυτη την εντύπωση η αλλαγή θέσης του κεφαλιού.
Με λίγα λόγια, αν επιδιώκετε να γέρνετε μπροστά εκούσια (σαν να σκύβετε να φτάσετε κάτι π.χ. με το στόμα σας), δηλαδή κάπως περισσότερο, μάλλον κάνετε τις βυθίσεις κυρίως με κάμψη έκταση του αγκώνα και λιγότερο με του ώμου.
Και πάλι δεν ξερω αν με καταλαβαίνετε τι ακριβως εννοώ.

Δυστυχώς δεν μπορουμε να βρεθούμε απο κοντά και σε γυμναστήριο, για να σας αποδείξω αυτά που λέω, με κάποιες δοκιμές κλπ. και να σας δωσω να καταλάβετε τι εννοώ κλπ.

Όπως και να έχει, κάποιοι καταλαβαίνουν, φαντάζομαι.

leangains
30-03-09, 19:50
Δηλαδή είσαι ενάντια σε parallel bars?
Eγω πάντως όχι.

Δεν εννοούσα αυτό, ήθελα να πω δεν κάνει το δίζυγο για αυτό που θέλω να σου περιγράψω. Και φυσικά δεν είμαι ενάντια στις παράλληλες μπαρες είμαι φανατικός οπαδός



Επίσης, είμαι της γνώμης ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει το άνοιγμα των χεριών για το πως θα "χτυπηθεί" το στήθος Και πάλι δεν ξερω αν με καταλαβαίνετε τι ακριβως εννοώ.


Τώρα με καταλαβαίνεις τι ήθελα να του περιγράψω. Και ειδικότερα πως να κάνει κάτι σαν revised κατακλινή σε δίζυγο. δλδ:


Ανέβα στο δίζιγο προς τα έξω, πιάσου στις λαβές προς τα έξω (στα περισσότερα οι λαβές ανοίγουν προς τα έξω, πιάσου λίγο πιο περα απ τη γωνία που σχηματίζεται) πίεσε τα χέρια δυνατά γύρε το κεφάλι και τους ώμους προς τα μπροστά πίεσε λίγο ακόμα τα χέρια έτσι ώστε να ανεβάσεις τις ωμοπλάτες πιο πάνω και να σχηματιστει καμπούρα στη πλατη σου. Είσαι ακόμα μαζί μου?? Κάνε βύθιση διατηρώντας σε όλη τη διάρκεια της κίνησης αυτή την καμπούρα. Όταν βγάλεις 5 επαναλήψεις (ναι 5) άνοιξε λίγο ακόμα τη λαβή και λίγο ακομα μετα, μέχρι να φτάσεις στην άκρη, τέρμα άκρη.

Billy
05-08-09, 10:00
Στις Κατακλινείς Πιέσεις σε ποία γωνία (κατάκλισης) τις κάνουμε;;
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη γωνία όπως πχ στις Επικλινείς που δεν πρέπει να ξεπερνάμε τις 30 μοίρες γιατί μετά δουλεύουμε και τον Εμπροσθεν Δελτοειδή?

Οταν "παίζουμε" με την γωνία κατάκλισης ποίος άλλος μυς εκτός από τον Θωρακικό γυμνάζεται?

Billy
16-08-09, 22:08
ρε σείς, πέστε και σε μένε τίποτα, 10 μέρες περιμένω να μου απαντήσει κάποιος την ερώτηση πιό πάνω.

NASSER
16-08-09, 22:45
Στις Κατακλινείς Πιέσεις σε ποία γωνία (κατάκλισης) τις κάνουμε;;
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη γωνία όπως πχ στις Επικλινείς που δεν πρέπει να ξεπερνάμε τις 30 μοίρες γιατί μετά δουλεύουμε και τον Εμπροσθεν Δελτοειδή?

Οταν "παίζουμε" με την γωνία κατάκλισης ποίος άλλος μυς εκτός από τον Θωρακικό γυμνάζεται?

Στις 30 μοιρες περιπου ειναι η πιο ασφαλης θεση. Δεν περιοριζεσαι στις 10 επαναληψεις αλλα μπορεις να φτασεις μεχρι και τις 15. Πιο αμεσα νιωθεις τη λειτουργια της ασκησης σε μεγαλυτερη κλιση, μεχρι 45 μοιρες αλλα πρεπει να εχεις και καλη ισορροπια.

Αντι να την κανεις με μπαρα μπορεις να επιλεξεις αλτηρες. Δοκιμασε και πες μας τις εντυπωσεις σου.

sTeLaKoS
22-01-10, 11:08
Με τις Βυθίσεις δε τα πάω καλά, δε βρίσκω το σημείο να με πιάνουν στο στήθος γι' αυτό τις κάνω για Τρικέφαλο.
Για κάτω στήθος κάνω Κατακλινείς Πιέσεις. Το γυμναστήριο μου δεν έχει πάγκο που να παίρνει τέτοια κλίση άρα βάζω τάκους απ' τη μια πλευρά για να τον κάνω όπως θέλω.
Το ερώτημά μου τώρα: είναι αρκετή αυτή η κλίση ή να πάω σε μαραγκό να κόψω κανένα τάκο ακόμη?

kaiowas
22-01-10, 12:39
Αν και η φώτο σου δεν βοηθάει νομίζω ότι η κλίση είναι πολύ μικρή δες εδώ
http://www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/BBDeclineBenchPress.html

sTeLaKoS
22-01-10, 12:48
Αν και η φώτο σου δεν βοηθάει νομίζω ότι η κλίση είναι πολύ μικρή δες εδώ
http://www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/BBDeclineBenchPress.html


Ναι έχεις δίκιο. Θα επιληφθώ του θέματος με έναν τάκο ακόμη:thumbup:
Ο καθένας με ό,τι μέσα διαθέτει :turtle::turtle:

Ευχαριστώ.

ioannis1
22-01-10, 14:31
εγω οπως την ειδα την κλιση μια χαρα ειναι.30-45 μοιρες ειναι καλα.και με αλτηρες πιανει υπεροχα.

primordial
09-02-10, 15:26
Ρε παιδιά sorry, αλλά μόνο σε μένα φαίνεται λίγο extreme η όλη κατασκευή...:shock::shock:????
Μήπως δεν βλέπω κάτι???
Stelako, είναι σταθερό και ασφαλές το όλο σκηνικό????

sTeLaKoS
09-02-10, 15:38
Χε χε! Ίσως και να 'χεις δίκιο, είναι λίγο πρόχειρο αλλά τα σανίδια είναι φαρδιά οπότε ο πάγκος δε μπορεί να πέσει.

JOHN65
15-03-12, 18:56
προτιματε κατακλινη η οριζοντιο?τι σας πιανει καλυτερα?εμενα προσωπικα ο κατακλινης..

nicknick
15-03-12, 19:02
Καλα πιανει ο κατακλινης.. το θεμα ειναι οτι δεν κανει πολλα κιλα!! Και στηθος χωρις να παιζω φουλ κιλα σε εμενα τουλαχιστον ειναι σαν να μην κανω τιποτα.. Ετσι αντι για κατακλινη κανω βυθιζεις σε διζυγο μεχρι καψιμο τα 2 τελαιυταια σετ τουλαχιστον

s0k0s
16-03-12, 00:06
Κατακλινεις γυμναζει το κατω μερος του στηθους ετσι;
Εκτος απο το δυζυγο οπου αναφερει ο nicknick, υπαρχει αλλη ασκηση; (ξερω μια οπου γινετε με αλτηρες αλλα κ στο crossover αλλα τραβας απο κατω προς τα πανω, οποιος καταλαβε- καταλαβε αλλιως δν ξερω πως να εξηγησω :P )

GeoDask
20-03-12, 13:59
Καλα πιανει ο κατακλινης.. το θεμα ειναι οτι δεν κανει πολλα κιλα!! Και στηθος χωρις να παιζω φουλ κιλα σε εμενα τουλαχιστον ειναι σαν να μην κανω τιποτα.. Ετσι αντι για κατακλινη κανω βυθιζεις σε διζυγο μεχρι καψιμο τα 2 τελαιυταια σετ τουλαχιστον

Για ποιό λόγο δεν κάνει πολλά κιλά στον κατακλινή ;

Αρνητικές κρατάς γενικότερα ;

Εγώ είχα κάποια προβλήματα με τον ίσιο και το γύρισα στον κατακλινή για 11 εβδομάδες. Είδα διαφορά. Τώρα παίζω ίσιο με αλτήρες και βρήκα την υγειά μου. Δεν με πιάνουν τόσο πολύ τα τρικέφαλα όσο με τις μπάρες και νιώθω το στήθος μουνα δουλεύει καλύτερα.

JOHN65
20-03-12, 16:43
Για ποιό λόγο δεν κάνει πολλά κιλά στον κατακλινή ;

Αρνητικές κρατάς γενικότερα ;

Εγώ είχα κάποια προβλήματα με τον ίσιο και το γύρισα στον κατακλινή για 11 εβδομάδες. Είδα διαφορά. Τώρα παίζω ίσιο με αλτήρες και βρήκα την υγειά μου. Δεν με πιάνουν τόσο πολύ τα τρικέφαλα όσο με τις μπάρες και νιώθω το στήθος μουνα δουλεύει καλύτερα.

τι προβληματα ειχες?

GeoDask
20-03-12, 17:08
τι προβληματα ειχες?

Ενοχλήσεις σε ώμο και αγκώνα.

Mcstefan7
20-03-12, 17:49
Σε όσα γυμν. έχω πάει κανένα δν έχει κατακλινή και την πατέντα που λές δν τη κάνω γτ φοβάμαι μη βρεθώ απο κάτω και καμια μπάρα στο κεφάλι. Στέλιο Προσοχή!!

nicknick
20-03-12, 17:59
sokos την ξερω αυτη την ασκηση με τισ τροχαλιες.. την εκανα καποτε ειναι αρκετα καλη.. Αλλα η γνωμη μου φιλικα παντα ειναι οτι σαν το διζυγο για την κατω μερια του στηθους τιποτα... Ειδικα αν βαλεις και προσθετο βαρος και την παλευεις εισαι αρχηγοπουλο μετα..

Γενικως οταν κανεις γυμναστικη με εντονα βαρη οπως λογικα κανουμε ολοι μας ζοριζομαστε υπερβολικα και ανεβαινει και η πιεση του σωματος..
Οταν εισαι στον κατακλινη το αιμα σιγα σιγα τεινει να μαζευεται στο κεφαλι.. οποτε μαζι με τον συνδιασμο του ζορισματος απο τα πολλα κιλα ειναι πολυ επικινδυνο. Τωρα αν κανεις λιγα κιλα και δεν ζορισεσαι ιδιαιτερα δεν εχεισ προβλημα το θεμα ειναι ομως οτι οσο να ναι πρεπει να ζοριστεις για να κανεισς πρηξιματα

JOHN65
20-03-12, 18:29
sokos την ξερω αυτη την ασκηση με τισ τροχαλιες.. την εκανα καποτε ειναι αρκετα καλη.. Αλλα η γνωμη μου φιλικα παντα ειναι οτι σαν το διζυγο για την κατω μερια του στηθους τιποτα... Ειδικα αν βαλεις και προσθετο βαρος και την παλευεις εισαι αρχηγοπουλο μετα..

Γενικως οταν κανεις γυμναστικη με εντονα βαρη οπως λογικα κανουμε ολοι μας ζοριζομαστε υπερβολικα και ανεβαινει και η πιεση του σωματος..
Οταν εισαι στον κατακλινη το αιμα σιγα σιγα τεινει να μαζευεται στο κεφαλι.. οποτε μαζι με τον συνδιασμο του ζορισματος απο τα πολλα κιλα ειναι πολυ επικινδυνο. Τωρα αν κανεις λιγα κιλα και δεν ζορισεσαι ιδιαιτερα δεν εχεισ προβλημα το θεμα ειναι ομως οτι οσο να ναι πρεπει να ζοριστεις για να κανεισς πρηξιματα

ειναι αναλογα τι πιανει τον καθενα φιλε,γιατι εμενα π.χ το διζυγο δεν με πιανει τοσο οσο οι κατακλινεις πιεσεις.μια χαρα πρηξιμο εχω και με αυτες..κυριες σε παγκο με αλτηρες παρα με μπαρα παντως.

procop
20-03-12, 19:16
sokos την ξερω αυτη την ασκηση με τισ τροχαλιες.. την εκανα καποτε ειναι αρκετα καλη.. Αλλα η γνωμη μου φιλικα παντα ειναι οτι σαν το διζυγο για την κατω μερια του στηθους τιποτα... Ειδικα αν βαλεις και προσθετο βαρος και την παλευεις εισαι αρχηγοπουλο μετα..

Γενικως οταν κανεις γυμναστικη με εντονα βαρη οπως λογικα κανουμε ολοι μας ζοριζομαστε υπερβολικα και ανεβαινει και η πιεση του σωματος..
Οταν εισαι στον κατακλινη το αιμα σιγα σιγα τεινει να μαζευεται στο κεφαλι.. οποτε μαζι με τον συνδιασμο του ζορισματος απο τα πολλα κιλα ειναι πολυ επικινδυνο. Τωρα αν κανεις λιγα κιλα και δεν ζορισεσαι ιδιαιτερα δεν εχεισ προβλημα το θεμα ειναι ομως οτι οσο να ναι πρεπει να ζοριστεις για να κανεισς πρηξιματα

σε αυτο που λες συμφωνω.εμενα μου ανοιξε η μυτη απο βαριες κατακλινη πιεσεις στηθους

s0k0s
20-03-12, 19:28
sokos την ξερω αυτη την ασκηση με τισ τροχαλιες.. την εκανα καποτε ειναι αρκετα καλη.. Αλλα η γνωμη μου φιλικα παντα ειναι οτι σαν το διζυγο για την κατω μερια του στηθους τιποτα... Ειδικα αν βαλεις και προσθετο βαρος και την παλευεις εισαι αρχηγοπουλο μετα..

Γενικως οταν κανεις γυμναστικη με εντονα βαρη οπως λογικα κανουμε ολοι μας ζοριζομαστε υπερβολικα και ανεβαινει και η πιεση του σωματος..
Οταν εισαι στον κατακλινη το αιμα σιγα σιγα τεινει να μαζευεται στο κεφαλι.. οποτε μαζι με τον συνδιασμο του ζορισματος απο τα πολλα κιλα ειναι πολυ επικινδυνο. Τωρα αν κανεις λιγα κιλα και δεν ζορισεσαι ιδιαιτερα δεν εχεισ προβλημα το θεμα ειναι ομως οτι οσο να ναι πρεπει να ζοριστεις για να κανεισς πρηξιματα

Οι εξης ασκηση που λες γινεται και με αλτηρες ειναι πιο δυσκολη κ ωραια, στο διζυγο ναι οντως βαζεις κ κανα αλτηρα στα ποδια και αντε γεια!!!!

Αυτο με το ζορισμα στον κατακληνη το επαθα χθες, και απο την πολυ μεγαλη πιεση στο προσωπο μου εβγαλα κοκκιναδια. (οπως στην ασκηση που κανουμε ορθιοι γαμπες κ το κραταμε απο τους ωμους, στους ωμους μετα εχουμε κατι κοκκινα σημαδια κατι τετοια περιπου)

nicknick
21-03-12, 01:03
Φιλε μου procop παλι καλα που δεν επαθες τιποτα σοβαροτερο..
Βεβαια σαφως ισχυει και αυτο που λεει ο φιλος απο πανω οτι καθενα τον πιανει διαφορετικα η καθε ασκηση....
sokos σωστο σε βρισκω ξηγησου αυτην με τους αλτηρες που λες, ειναι το ιδιο με τις τροχαλιες οποως ειπες. και βλεπεις και αργοτερα πως θα παει. καλο ειναι να εναλαζεις τις ασκησεις μια φορα στο τοσο. Οποτε τη μια ετσι την αλλη αλλιως θα δεις πως σε βολευει καλυτερα αλλα και πως βλεπεις καλυτερα αποτελεσματα..

Χαιρετισμους

GeoDask
26-03-12, 23:35
σε αυτο που λες συμφωνω.εμενα μου ανοιξε η μυτη απο βαριες κατακλινη πιεσεις στηθους

Κάποιος μου είχε πει να σηκώνω λίγο το κεφάλι όταν κάνω πιέσεις στον κατακλινή λόγω του ότι όλο το αίμα πάει εκεί.

Αν έκανες πολλά κιλα και πιέστηκες πιστεύω είναι λογικό. Τώρα αυτό για το κεφάλι δεν ξέρω αν και κατα πόσο θα βοηθούσε.