PDA

Επιστροφή στο Forum : Food and Drug Administration



asdf
01-02-07, 18:26
Οπως καταλαβενεται εχω καποιες αποριες για το παραπανω προιον…

Ετσι οπως επεξεργαζομουνα την συσκευασια το ματι μου επεσε πρωτα (παντα) στα ψιλα γραμματα… Πιο συγκεκριμενα ειναι ενα πλαισιο εδω που λεει:
“†These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease”
.. οκ την δευτερη προταση δεν την περνεις στα σοβαρα, ακομα και ενας στοκος θα καταλαβεναι οτι με το να παρεις μια πρωτεινη δεν θα θεραπευτης απο αρρωστιες... αυτο που με παραξενεψε ειναι η πρωτη προταση και 2ον και κυριοτερο οτι στο πλαισιο αυτο εχει ενα συμβολο σαν σταυρο-σπαθο ( οπως ακριβως το εχω κανει)... περιστρεφω λοιπον την συσκευασια και παω σε ενα πινακα ο οποιος εχει ως εξης...

http://forum.bodybuilding.gr/upload/tn.jpg

http://forum.bodybuilding.gr/upload/tn2.jpg

Για πειτε τι παιζει.... υπαρχει κυνδινος ανυσηχιας??

asdf
01-02-07, 22:20
"Αυτές οι δηλώσεις δεν έχουν αξιολογηθεί από τη διοίκηση τροφίμων και φαρμάκων", αυτο πρεπει να φερνει ανησυχια πειτε ρε γμτ... :pale: τι σημαινουν ολα αυτα ??? τι ειναι ολα αυτα τα περιεργα ??

Duke-Nukem
01-02-07, 23:19
τα συμπληρώματα διατροφής δεν είναι φάρμακα για να περνάνε από τον FDA. Πάντως μερικά περνάνε από τον ΕΟΦ. Ανησυχία να σου φέρει για πιο πράμα; Χαλάρωσε :greenalien: Τα συμπληρώματα από μεγάλες εταιρίες είναι "καθαρά" αν σου φέρνει αυτο ανησυχία. Δεν παίρνουν ρίσκο οι εταιρίες να τα "ενισχύσουν" καθώς αν γιίνει κάτι τέτοιο αντιληπτό τότε θα υπάρχει σημαντικό πρόβλημα από τον FDA. Όποως πάντα χρήση και όχι κατάχρηση.

Duke Nukem
Over and Out

theodore_tsi
01-02-07, 23:52
Θα συμφωνήσω.....οι μεγάλες εταιρίες δεν παίζουν το κεφάλι τους με το να ενισχύσουν τα προϊόντα τους με ύποπτα συστατικά!Ένα τέτοιο σκάνδαλο θα ζημίωνε θανάσιμά εταιρίες που έχουν καταξιωθεί και έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη χιλιάδων αθλητών σε όλο το κόσμο με τα προϊόντα που παρασκευάζουν.

everydaypanos
02-02-07, 01:16
Οι πρωτεΐνες και τα συμπληρώματα στις ΗΠΑ δεν περνάν από τον FDA.

ajax
03-02-07, 16:54
ειχα ακουσει οτι ειχαν πιασει την εας και για αυτο τον λογο τα περναει απο αντιντοπινγκ

RAMBO
13-02-09, 22:47
ΤΟ Χ FACTOR απο οτι διαβασα λεει το ιδιο