PDA

Επιστροφή στο Forum : Το προσωπικο μου προβλημα ...



stevevais
23-01-10, 16:09
Καλησπερα στο φανταστικο φορουμ!

Λοιπον ειμαι ο μιχαλης 25 ετων και σε 2 μηνες 26.
Ειμαι 89,5 κιλα και εχω προβλημα με το σωμα μου. Στο σχολειο ημουν υπερβαρος και αγυμναστος. Στο πανεπιστημιο μεχρι τα μεσα το ιδιο αλλα μετα απο πολυ γυμναστικη και διατροφη εφτασα στα επιθυμητα 75 κιλα (υψος 1,76). Ομως ειχα χασει πολλους μυες. Σε σημειο που καποιοι με λεγανε ασθενικο. Αφου τελειωσα τη σχολη, γυρισα στην πολη μου και εκανα διαφορα. Μια πηγαινα τζιμ για ογκο, μια το ριχνα μονο στην αεροβια γιατι παιρνω λιπος ευκολα. Η καλυτερη περιοδος ηταν οταν εκανα μια μερα καμψεις κοιλιακους ελξεις και μια τρεξιμο. Ενιωθα δυνατος. Μετα ομως πηγα στρατο και απο τον αυγουστο που απολυθηκα προσπαθω να αλλαξω το σωμα μου το οποιο διαμορφωθηκε ως εξης: Χοντρα ποδια (και μυωδη αλλα και με λιπος), μπακα (λιπος-υγρα αλλα και χαλαρωση) και σχετικα αδυναμα (χωρις μυς) χερια - στηθος. Γενικα τωρα ειμαι στο σωματοτυπο που ενω δεν ειμαι κοντος, φαινομαι σαν "κοντοχοντρος" γιατι ενω εχω μυωδη ποδια, απο πανω ειμαι σχετικα "μικρος". Τωρα προσπαθω κανοντας 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβικη και καποιες φορες καμψεις κοιλιακους. Αλλα δεν αλλαζει αφου και η διατροφη μου λογω συγκυριων ειναι χαλια. Απ την μια στον στρατο ολη την ωρα σαβουρα, μετα καλοκαιρι διακοπες μετα χριστουγεννα οποτε καταλαβαινετε. Δεν με λες προβληματικο αφου αμα με δειτε δεν παει το μυαλο με τιποτα οτι ειμαι κοντα 90 κιλα!

Για να μην σας πρηζω, θελω αν γινεται απο καποιον γνωστη μια συμβουλη ωστε
1)να χασω καμια δεκαρια κιλα τουλαχιστον
2)να αδυνατισω λιγο τα ποδια μου και παρω μυικα στο πανω μερος του σωματος
3)τα κιλα που θα χασω να μην ειναι μυικα
4)να διορθωσω οσο γινεται την χαλαρωση (και λιγο κυτταριτιδα λογω υπερβαρου σε παιδικη ηλικια)

Μηπως ειμαι μεγαλος πλεον για μια τετοια αλλαγη? Βασικα αισθανομαι ακμαιος παρολο που δεν ειμαι 17 πλεον. Δεν νομιζω να υπαρχει ηλικιακο προβλημα ε? Και χρονο εχω και ορεξη. Ειναι ενα απο τα ονειρα μου και απωθημενα μου να αποκτησω ωραιο σωμα.

Και για να γινω πιο σαφης
http://workoutprophet.com/wp-content/uploads/2009/06/body_type21.jpg

Το σωμα μου ειναι οπως αριστερα, αλλα πιο δουλεμενο. Θελω να πλησιασω στα ορια του δυνατου, το μεσαιο. Οχι να αλλαξω σωματοτυπο εννοειται. Απλα να πλησιασω προς τα κει.

Επισης δηλωνω οτι εχω ενα βαρελακι bulk whey και καμια φορα μετα απο προπονηση με καμψεις κοιλιακους ελξεις πινω 2 σκουπ με χυμο φρουτων. Επισης εχω και ενα κουτι animal cuts αλλα φοβηθηκα να το παρω λογω των παρενεργειων που μπορει να προκαλεσει.

Το ξερω σας κουρασα, αλλα δεν ξερω που αλλου να απευθυνθω. Οποιος θελει ας συνδραμει, και οτι θελετε απο μενα εδω ειμαι. Οικονομικα εχω σπουδασει... Αν εχετε κι εσεις αποριες σας τις λυνω.

Γεια χαρα!


Α κατι τελευταιο: Πριν εναμιση χρονο εκανα ορμονικες εξετασεις και τεστοστερονη ειχα φυσιολογικη. Κανονικα γενια απο μικρος και βαρια φωνη. Ομως μηπως μου λειπει καποια αλλη ορμονη ή ουσια? Ξερετε κατι πανω σαυτο? Γιατι κλασικα, παιρνω μυς δυσκολα και λιπος πανευκολα. Καμια φορα δε απο μικρος αισθανομαι αδυναμια και βαρεμαρα.

Αν δωσω το κειμενακι αυτο στην περιοχη του βολου που ειμαι, υπαρχει εμπειρος ειδικος επαγγελματιας να με βαλει σε δρομο? Ή πρεπει να σκασω ενα σκασμο λεφτα? Εννοειται δυνατα φαρμακα και αναβολικα δεν καταπινω για κανενα λογο.

sTeLaKoS
23-01-10, 16:57
Καλησπέρα και σένα Steve!

To ό,τι αποφάσισες να κάνεις κάτι για το σώμα σου είναι ήδη μεγάλο θέμα.
Αν προσπαθίσεις να ελέγξεις τη διατροφή σου σίγουρα θα έχεις φτάσει στο 50% της προσπάθειας σου. Η διατροφή είναι το κλειδί. Σου δίνω μερικά λινκ για να ξεκινήσεις:

Διατροφή για αρχάριους και όχι μόνο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)
Διατροφή γράμμωσης (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)
Animal Cuts (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=222) (Στην αρχή του thread μιλανε για το παλιο που είχε εφεδρίνη, στο νέο αντικαταστάθηκε με συνεφρίνη που είναι νόμιμη)


Αν ψάξεις τα προγράμματα γυμναστικής του φόρουμ, θα καταλάβεις πως η φιλοσοφία στα περισσότερα είναι η ίδια. Απ' ότι καταλαβαίνω δε πηγαίνεις σε γυμναστήριο έτσι; Οι στρατιωτικές κάμψεις αλλά και τα ροκανίσματα δεν είναι ικανά για να σε γυμνάσουν, γι αυτό κατά τη γνώμη μου έχεις αδύναμο κορμό και χέρια.
Εφόσον όπως λες έχεις χρόνο, το γυμναστήριο είναι must. :thumbup:

3 φορές τη βδομάδα βάρη για τόνωση του μυικού ιστού και 3 φορές αερόβια θα ήτανε καλά και θα έιχες σύντομα πολύ καλά αποτελέσματα. Προϋπόθεση βέβαια η σωστή και μετρημένη διατροφή.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και να σου έδωσα μια βάση για το πως πρέπει να ξεκινήσεις. Τις λεπτομέρειες θα τις βρεις ψάχνοντας στο φόρουμ.

Enjoy it :toast:

drago
23-01-10, 18:09
δες αυτο το αρθρο σχετικα με τους σωματοτυπους:

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=77:2009-09-25-06-27-48&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

NASSER
24-01-10, 00:11
κανε οτι σου λενε τα παιδια πιο πανω. Ολα θελουν μια διαδικασια και καλο ειναι να ξεκινησεις να μελετας απο το μηδεν.

Littlejohn
24-01-10, 05:40
Και να προσθέσω... Ότι ποτέ δεν είναι αργά, για να αλλάξεις το σώμα σου...
Άλλοι φτιάχνουν σώμα και στα 50... Και εσύ στα 25 σου, είσαι ακόμα πολύ μικρός...

Υπομονή, θέληση και συστηματικότητα χρειάζεται...

TEFAA 2009
26-01-10, 11:32
Και να προσθέσω... Ότι ποτέ δεν είναι αργά, για να αλλάξεις το σώμα σου...
Άλλοι φτιάχνουν σώμα και στα 50... Και εσύ στα 25 σου, είσαι ακόμα πολύ μικρός...

Υπομονή, θέληση και συστηματικότητα χρειάζεται...

αυτο ακριβως με θεληση και συστηματικοτητα πετυχαινεισ τουσ στοχους σου!!


υπομονη και ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΕΣ! ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΝΟ

ioannis1
26-01-10, 14:25
με υπομονη διαβασμα να αποκτησεις γνωσεις και σχδιαζοντας ενα πλανο διατροφης θα πας καλα.για οτι απορια εμεις εδω ειμαστε.προγραμματα προπονησης εχει αρκετα.