PDA

Επιστροφή στο Forum : My food plan



Strimenos
27-01-10, 00:55
Συγνώμη μπερδεύτικα και το ανέβασα σε λάθος θέμα,ας το μεταφέρει κάποιος!



Καλησπέρα,

μετά από 1.5 μήνα αποχής από το γυμναστήριο και την υγιεινή διατροφή ώρα για νέο ξεκίνημα!

Την διατροφή μου την έφτιαξα με απότερο σκοπό την μέγιστη μείωση βάρους σε συνδιασμό με τις 2 ώρες που περναω πλεον στο γυμναστήριο κάνοντας 1 ώρα αερόβιο(έντονο περπάτημα) + 1 μυική ομάδα κάθε φορά!

Υπάρχουν κάποια σημεία που ίσως σας φανούν παράξενα απλά την δημιούργησα έτσι ώστε να μου είναι ευχάριστο αυτό που τρώω, διότι ένα από τα μεγάλα μου ελαττώματα τόσα χρόνια είναι ότι έχω ένα αρκετά περιορισμένο-παράξενο διατολόγιο!

π.χ. δεν μπορώ να φάω ντομάτα,αγγούρι,αρκετά όσπρια,αυγά(ουτε καν τηγανιτά), κα!

κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη!
______________________________________________________________

ΠΡΩΙΝΟ
Βρώμη + Γάλα + Πρωτεΐνη + Μπανάνα

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
Τοστ(cottage cheese +Γαλοπούλα/ Κοτόπουλο + Μαρούλι)

ΠΡΟ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
Κοτόπουλο /Μοσχαρίσιο κρέας /Γαλοπούλα/Τόνος
+
Ρύζι ολικής/Πατάτα
+
Λάχανο/Καρότο/Ρόκα/Μαρούλι/Κρεμμύδι +2 Φρυγανιές,


• Μουστάρδα μαζί με κοτόπουλο/γαλοπούλα στο ψήσιμο
• Λίγες σταγόνες από Caesar sauce στην σαλάτα,
• Ο τόνος που αγοράζω είναι μέσα σε sauce λεμονιού/πιπεριού(4gr fat/100gr)
• 1 κουταλιά του γλυκού βούτυρο στο ρύζι


ΜΕΤΑ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
Πρωτεΐνη (30 λεπτά μετά την προπόνηση)
+
Γεύμα, ίδιο με το ΠΡΟ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ(1 ώρα μετά την προπόνηση)

• Σε περίπτωση που δεν πάω γυμναστήριο, αφαιρώ τελείως τους υδατάνθρακες

ΒΡΑΔΥΝΟ
Γιαούρτι 2%+ Αμύγδαλα/Καρύδια
____________________________________________________________

1. Σε περίπτωση που θέλω κάτι γλυκό τρώω μια φέτα ψωμί με μέλι
2. Είμαι καπνιστής
3.Ζυγίζω :thumbup:129 κιλά:shock: με ύψος 1.92
4. Στην διάρκεια της ημέρας πίνω έναν καφέ σκέτο,τσαι και χαμομήλι
5. Αγόρασα πρόσφατα το Αnimal cuts της universal και σκέφτομαι να το χρησιμοπιοίσω μόλις μπω σε πρόγραμμα,έκανα καλά ?



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Jud0ka
27-01-10, 02:11
καλισπερα! εχεις πλ δουλεια να κανεις φιλε μ...επλιζω να μην το βαλεις κατω!!!
Λοιπον το πρωινο σ καλο ειναι!πιστευω το γαλα να ειναι με λιγα λιπαρα!και επισης θα προστε8α και ενα τσαι πρασινο!
στο δεκατιανιο εισαι πενα!αρκει να ειναι ολικης το ψωμι!
προ-πονητηκο προσπα8α να τρως πρασινο καλιτερα!!!και το κρεας με μετρο^^
μετα-προπωνητηκο μπορεις να βαλεις και κανα τονο σε νερο η σολωμο στην θεση του κοτοπουλο καμια μερα...για ποικηλια^^
βραδινο 1-2γιαουρτακια 2%και εισαι πενα!τα αμυγδαλα προτεινω το πρωι...
οσον αφορα το ανιμαλ...καλιτερα να αρχισεις να χανεις καποια κιλα στην αρχη χωρις το cuts και στην συνεχεια χρησιμοποιησε το...προσεχτηκα παντα!!!

thegravijia
27-01-10, 02:38
μια χαρα εισαι φιλε...
αμα μαθεις να μετρας και ποσοτητες θα σαι αρχηγος..!

τα αμυγδαλα το βραδυ οχι πρωι.
και στο ροφημα μετσ την προπονα βαλε μελι και οχι μιση ωρα μετα αλλα μετο που πας σπιτι θα το πινεις

Haris Pilton
27-01-10, 09:20
μια χαρα εισαι φιλε...
αμα μαθεις να μετρας και ποσοτητες θα σαι αρχηγος..!

τα αμυγδαλα το βραδυ οχι πρωι.
και στο ροφημα μετσ την προπονα βαλε μελι και οχι μιση ωρα μετα αλλα μετο που πας σπιτι θα το πινεις

+1

Eιναι πολύ σημαντικό το ζύγισμα της τροφής και η εύρεση των θερμίδων που χρηαζεσαι,όσο αναφορά το λυποδυαλιτη εγω θα σου προτείνω να το χρησιμοποιήσεις αργότερα,τα πρώτα κιλα θα φύγουν σφαίρα!

Μακριά απο βούτυρα,βάλε κανα becel pro activ τουλάχιστον που έχει καλά λιπαρά :smash: :smash:

Jud0ka
27-01-10, 12:28
τα αμυγδαλα το βραδυ οχι πρωι.

γτ το βραδυ ?:unsure:

Machiavelli
27-01-10, 12:59
τα αμυγδαλα το βραδυ οχι πρωι.

γτ το βραδυ ?:unsure:

Γιατί έχουν λίπη-Ω6 κυρίως και βοηθούν στην αργή απορρόφηση της καζεΐνης, έτσι ώστε να μένει ενεργός ο μεταβολισμός κατά τη διάρκεια του ύπνου.
Strimenos μια χαρά η διατροφή, απλώς βάλε μερικά Ω3 είτε από φαγητό είτε από συμπλήρωμα.
Όσον αφορά την προπόνηση 45-60 λεπτά βάρη (προσπάθησε να τα κάνεις σε 45) και αερόβια μέρα παρά μέρα 45 λεπτά.
Καλή επιτυχία.

albertob30
27-01-10, 13:32
καλισπερα! εχεις πλ δουλεια να κανεις φιλε μ...επλιζω να μην το βαλεις κατω!!!
Λοιπον το πρωινο σ καλο ειναι!πιστευω το γαλα να ειναι με λιγα λιπαρα!και επισης θα προστε8α και ενα τσαι πρασινο!
στο δεκατιανιο εισαι πενα!αρκει να ειναι ολικης το ψωμι!
προ-πονητηκο προσπα8α να τρως πρασινο καλιτερα!!!και το κρεας με μετρο^^
μετα-προπωνητηκο μπορεις να βαλεις και κανα τονο σε νερο η σολωμο στην θεση του κοτοπουλο καμια μερα...για ποικηλια^^
βραδινο 1-2γιαουρτακια 2%και εισαι πενα!τα αμυγδαλα προτεινω το πρωι...
οσον αφορα το ανιμαλ...καλιτερα να αρχισεις να χανεις καποια κιλα στην αρχη χωρις το cuts και στην συνεχεια χρησιμοποιησε το...προσεχτηκα παντα!!!

εννοειτε πως θα φαει τα αμυγδαλα/καρυδια το βραδυ..το λιπος που εχουν καθυστερει την αφομιωση της πρωτεινης για αυτο τα τρωμε βραδυ..πιος σου ειπε εσενα να τα τρως πρωι....

μια χαρα ειναι η διατροφη σου απλα εφοσον θελεις να αδυνατισεις απο οτι βλεπω φαε υδατανθρακα μεχρι το δεκατιανο και μετα μονο ινωδη και θα εισαι οκ πιστευω..

Strimenos
27-01-10, 15:51
εφοσον θελεις να αδυνατισεις απο οτι βλεπω φαε υδατανθρακα μεχρι το δεκατιανο και μετα μονο ινωδη και θα εισαι οκ πιστευω..

Έχω παρατηρήσει παίδες όμως ότι χωρίς τους Υ/Α δεν έχω ένταση στην προπόνηση γι αυτό και τους έχω βγάλει μόνο την ημέρα που δεν πάω γυμναστήριο!


απλώς βάλε μερικά Ω3 είτε από φαγητό είτε από συμπλήρωμα.

Στην σαλάτα και στο φαί βάζω και λίγο ελαιόλαδο,δεν είναι αρκετό αυτό?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,αρκετά κατατοπιστικές!

sTeLaKoS
27-01-10, 16:02
Έχω παρατηρήσει παίδες όμως ότι χωρίς τους Υ/Α δεν έχω ένταση στην προπόνηση γι αυτό και τους έχω βγάλει μόνο την ημέρα που δεν πάω γυμναστήριο!
Εφόσον είσαι σε υποθερμιδική δίαιτα περιόρισέ τους μετά τη προπόνηση, τις φρυγανιές ας πούμε μπορείς να τις κόψεις. Ίσως και να μειώσεις λίγο τη πατάτα ή το ρύζι. Μη τους κόψεις τελείως για να αναπληρώσεις το γλυκογόνο. 1-2 κουταλιές μέλι ή ακόμη καλύτερα γλυκόζη σε σκόνη μαζί με τη πρωτείνη σου βοηθάνε πολύ σε αυτό το σκοπό.


Στην σαλάτα και στο φαί βάζω και λίγο ελαιόλαδο,δεν είναι αρκετό αυτό?
Μη σε πιάνει άγχος... 1 κουταλιά της σούπας είναι καλά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,αρκετά κατατοπιστικές!

:thumbup:

gj
27-01-10, 16:34
Φρυγανιες μουσταρδες sauce και βουτηρα διοχτα ...
μετα το μεταπροπονητικο βαλε ενα γευμα για βραδινο μια σαλατα τονοσαλατα η μια ceasar και μια ωρα πριν τον υπνο τα γιαουρτακια ή ενα κεσεδακι κοτατζ.
Καλη τύχη:thumbup:

thegravijia
27-01-10, 20:37
εννοειτε πως θα φαει τα αμυγδαλα/καρυδια το βραδυ..το λιπος που εχουν καθυστερει την αφομιωση της πρωτεινης για αυτο τα τρωμε βραδυ..πιος σου ειπε εσενα να τα τρως πρωι....

μια χαρα ειναι η διατροφη σου απλα εφοσον θελεις να αδυνατισεις απο οτι βλεπω φαε υδατανθρακα μεχρι το δεκατιανο και μετα μονο ινωδη και θα εισαι οκ πιστευω..
απο τον ioanni εχω ακουσει πως τα τρωει και το πρωι

Jud0ka
27-01-10, 21:16
εννοειτε πως θα φαει τα αμυγδαλα/καρυδια το βραδυ..το λιπος που εχουν καθυστερει την αφομιωση της πρωτεινης για αυτο τα τρωμε βραδυ..πιος σου ειπε εσενα να τα τρως πρωι....

μια χαρα ειναι η διατροφη σου απλα εφοσον θελεις να αδυνατισεις απο οτι βλεπω φαε υδατανθρακα μεχρι το δεκατιανο και μετα μονο ινωδη και θα εισαι οκ πιστευω..

πολλοι φιλε μ=/ γιαυτο παραξενευτηκα=/

sTeLaKoS
27-01-10, 21:54
απο τον ioanni εχω ακουσει πως τα τρωει και το πρωι

Άμα έχεις περίσσεμα σε θερμίδες τρώγε και πρωί και μεσημέρι και βράδυ.. why not?
Δε βλέπω κάπου λάθος...

Machiavelli
28-01-10, 10:56
Στην σαλάτα και στο φαί βάζω και λίγο ελαιόλαδο,δεν είναι αρκετό αυτό?



Ω6 το ωμό ελαιόλαδο, Ω3 θες.

Strimenos
28-01-10, 13:38
ΟΚ,ευχαριστώ ,θα προσπαθήσω να βάλω τότε περισότερο ψάρι στην διατροφή,

πάντως από το πρωινό θα βγάλω την μπανάνα γιατι πολύ γλυκα μου ερχετε για πρωι πρωί η μπανανα +πρωτείνη +quaker!

Να την βάλω μαζί με το δεκατιανό η να την αφήσω τελείως?

Littlejohn
28-01-10, 14:00
Αμύγδαλα/καρύδια με σύνεση το βράδυ... 750+ θερμίδες τα 100γρ...
Εγώ θα τα απέφευγα, τουλάχιστον κάθε μέρα. 1-2 φορές την εβδομάδα, μόνο και μόνο για να λες ότι τρώς και κάτι διαφορετικό...

Πάρε οπωσδήποτε ζυγαριά. Όταν κάτσεις και ζυγίσεις τι τρως και υπολογίσεις θερμίδες, θα δεις ότι τρως πολύ παραπάνω απ`ότι πιστεύεις...

Υδατάνθρακα μη κόβεις τελείως, ακόμα και όταν έχεις ημέρα oφ από το γυμναστήριο.
Απλώς προσπάθησε να τρώς όσο λιγότερους επεξεργασμένους μπορείς (πχ. φρυγανιές, ψωμιά, μακαρόνια, κτλ.).

Littlejohn
28-01-10, 14:08
Πολλοί ενοχοποιούν την μπανάνα (και γενικότερα τα φρούτα) ότι δε αρμόζουν σε υποθερμιδικές διατροφές. Εγώ προσωπικά τα τελευταία 25 κιλά τα κατέβηκα, τρώγοντας μπανάνες (2 φορές την ημέρα) και άλλα φρούτα (κυρίως εσπεριδοειδή).

Όταν υπολογίζεις τα πάντα θερμιδικά και μακροσυστατικά, μπορείς να τρώς και τέτοιου είδους φρούτα...

Τώρα αν σε ενοχλεί η μπανάνα το πρωί, μπορείς αν θες να την πας μεταπροπονητικά, μαζί με την πρωτείνη, σαν γρήγορο υδατάνθρακα...