PDA

Επιστροφή στο Forum : Parkour



mixaliskoukaras
29-01-10, 00:09
αραγε εχετε διανοηθει ποτε αν θα μπορουσαμε να μετακινηθουμε απο ενα σημειο Α σε ενα μακρινο σημειο Β μονο με τις σωματικες μας ικανοτητες σε πολυ λιγοτερο χρονο απο οτι με τα μεταφορικα μεσα και γυμναζωντας και το σωμα μας ...??
Ε ναι λοιπον γινεται αρκει να πιστευσουμε στον εαυτο μας ...
εγω κανω εδω και 2 χρονια και νιωθω πολυ διαφορετικα
παραθετω ενα βιντεακι και οποιος θελει να μαθει περισσοτερα μου λεει να σας το αναλυσω..!:)

mixaliskoukaras
29-01-10, 00:10
http://www.youtube.com/watch?v=rU5jx_4qzUI

mixaliskoukaras
29-01-10, 00:12
Το Parkour ("παρ-κώρ" στα αγγλικά και "παγ-κούγ" στα γαλλικά), γνωστό και ως Η Τέχνη της Φυγής, είναι μια γαλλικής καταγωγής μη-ανταγωνιστική σωματική και πνευματική τέχνη που έχει ως στόχο την ταχύτατη, ασφαλής και βέλτιστη δυνατή μετακίνηση από οποιοδήποτε σημείο του χώρου Α σε διαφορετικό σημείο Β, χρησιμοποιώντας μόνο τις ανθρώπινες σωματικές ικανότητες. Οι μαθητές του Parkour ονομάζονται traceurs και οι μαθήτριες traceuses.

Στο parkour περιλαμβάνονται και η υπερπήδηση εμποδίων, φυσικών και τεχνητών, όπου ως εμπόδια μπορούν να θεωρηθούν τα πάντα, από βράχοι, ποτάμια, ή κλαδιά μέχρι τοίχοι, πεζούλια, ή κάγκελα. Ένας traceur καλλιεργεί την ικανότητα να εντοπίζει εναλλακτικούς τρόπους κίνησης και πορείας, τους οποίους ενδέχεται να χρησιμοποιήσει τόσο στην καθημερινή του ζωή, όσο και σε καταστάσεις εκτάκτων αναγκών. Γι'αυτό το λόγο η κατηγοριοποίηση του Parkour ως δραστηριότητα είναι δύσκολη, αφού κάποιοι το θεωρούν άθλημα ενώ κάποιοι πολεμική τέχνη. Πολλοί, ωστόσο, είναι ευχαριστημένοι με το να τοποθετούν το Parkour στη δική του κατηγορία: "Το Parkour είναι Parkour."

Το Parkour καθιερώθηκε από το David Belle (Νταβίντ Μπελ) τη δεκαετία του '80, και ως γενέτειρά του θεωρείται η Lisses, ένα προάστιο του Παρισίου της Γαλλίας. Εμπνευστής του Parkour, ωστόσο, είναι ο Βιετναμέζικης καταγωγής Raymond Belle, στρατιώτης, πυροσβέστης, μαθητής της Méthode Naturelle, και πατέρας και μέντορας του David Belle. Ο όρος Parkour προκύπτει από το Parcours du Combattant, ένα είδος στρατιωτικού αγωνίσματος δρόμου μετ'εμποδίων. Ο Hubert Koundé, φίλος του David Belle, είχε την ιδέα να δανειστούν τη λέξη parcours (που σημαίνει διαδρομή), να αντικαταστήσουν το γράμμα "c" με "k" για να υποδηλώνει μαχητικότητα, και να αφαιρέσουν το άηχο "s", γιατί ήταν αντίθετο με τη φιλοσοφία του Parkour περί ελάχιστης κατανάλωσης ενέργειας.

mixaliskoukaras
29-01-10, 00:14
στο παρκουρ ανηκει και μια αλλη κατηγορια που ονομαζεται free running πολλοι βεβαια λενε πως δεν υπαρχει καμια διαφορα ...ωστοσο
Το Freerunning είναι η τέχνη της ελεύθερης σωματικής έκφρασης, χωρίς περιορισμούς και όρια. Αποσκοπεί στην ομορφιά, τη χάρη, και την ομαλότητα της κίνησης. Ο free-runner προπονείται ώστε να μπορεί να κινείται ελεύθερα στο περιβάλλον, αστικό ή μη, και να μπορεί να εκφράζει τον εαυτό μέσω της διάδρασης με τα διάφορα αντικείμενα του χώρου.

Ο όρος "Free-Running" επινοήθηκε από το Guillaume Pelletier, ένα από τα άτομα που συμμετείχαν στην παραγωγή του ντοκυμανταίρ Jump London, το 2003. Αρχικά, προοριζόταν για μια πιο διεθνή έκδοση του Parkour, μιας και τα Αγγλικά είναι πιο διαδεδομένη γλώσσα, και ο Pelletier θεωρούσε οτί το όνομα "Free-Running" αποτελούσε ακριβή μετάφραση της λέξης "Parkour". Έτσι, και οι δύο αυτοί όροι χρησιμοποιούνταν εναλλακτικά στο Jump London.

Ωστόσο, η άποψη του Sébastien Foucan για το Parkour απέκλινε από αυτή του David Belle. Έτσι, η κοινότητα άρχισε να αναφέρεται στην έκδοση του Foucan ως "Free-Running", και κράτησαν το όνομα Parkour για τον ορισμό του David Belle.

Σύμφωνα με τον Foucan το Freerunning δεν έχει να κάνει με την ομορφιά αλλά με το να νιώθεις συνδεδεμένος με το περιβάλλον σου. Βαθειά επηρεασμένη από τις πολεμικές τέχνες,
η φιλοσοφία που κρύβει ορίζει την σύνδεση του σώματος με το πνεύμα και το περιβάλλον. Μπορεί να συγκριθεί με την κίνηση των ζώων η την ρευστή κίνηση του νερού.

Οι αξίες που έχουν δωθεί στο Freerunning σύμφωνα με τον δημιουργό του είναι οι εξής :

* Ακολούθησε το δικό σου μονοπάτι
* Μην σταματάς να προπονείσαι
* Σεβάσου τους συναθλητές σου
* Γίνε έμπνευση για τους άλλους
* Να είσαι θετικός και να ψάχνεις για θετικότητα και στο περιβάλλον που εξασκήσε
* Να σέβεσαι το περιβάλλον σου
* Είσαι ελεύθερος να δοκιμάσεις άλλες πειθαρχίες
* Μην το παίρνεις τόσο σοβαρά
* Το ταξίδι είναι πιο σημαντικό από το προορισμό
* Δεν υπάρχει καλό η κακό, σωστό η λάθος, αυτό που μετράει είναι οι εμπειρία που αποκτάς μέσω της προπόνησης.
* Το Freerunning δεν είναι elite πειθαρχία αλλά για τους ανθρώπους που αγαπάνε την μετακίνηση.
* Διοχέτευσε με καλό τρόπο την ενέργειά σου, με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεις καλύτερος.

thegravijia
29-01-10, 00:57
http://www.youtube.com/watch?v=rU5jx_4qzUI
γιατι το χεις μονταρει? -εγω θελω να δω και τις σαβουρες που εχεις εφαγες προσπαθωντας και τα κανεις ολα αυτα...

πλακα κανω .ωραιος!

sTeLaKoS
29-01-10, 01:03
γιατι το χεις μονταρει? -εγω θελω να δω και τις σαβουρες που εχεις εφαγες προσπαθωντας και τα κανεις ολα αυτα...

πλακα κανω .ωραιος!

Βασίλη εγώ θέλω να δω εσένα στα 100 κιλά να τα κάνεις αυτά! :rolf:

Ωραίος παλικάρε :thumbup:

mixaliskoukaras
29-01-10, 01:13
ενα αλλο παιδι που ξερω http://www.youtube.com/watch?v=r38TCgyTrf0

albertob30
29-01-10, 01:15
που εχει σχολη για παρκουρ?

Jud0ka
29-01-10, 01:29
καλη φαση!εκανα λιγο οταν με ειχε πιασει η καυλα μ...ευτιχως βαρεθηκα και γλιτωσα τους τραυματισμους^^

mixaliskoukaras
29-01-10, 01:39
δυστυχως δεν υπαρχουν σχολες parkour προς το παρων στην ελλαδα...

albertob30
29-01-10, 02:25
καλα και πως εχετε μαθει?

Muscleboss
29-01-10, 03:33
Ωραίος Μιχάλη, είναι στην Πάτρα κάποια παιδιά που κάνουν parkour , μάλιστα είναι και ένας φίλος μου μέσα σε αυτά, ο οποιος όμως είχε και ένα τρυαματισμό πρόσφατα. Δυτυχώς δεν είναι εύκολο, ειδικά για τα "βαρειά" σώματα...

ΜΒ

-beba-
29-01-10, 10:35
Μπράβο σου Μιχάλη. Είσαι αξιοθαυμαστος.:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Qlim4X
29-01-10, 11:06
ειχα ασχοληθει και εγω καποια στιγμη με το παρκουρ.

ενα καλο που εχει ειναι οτι σε βοηθαει να μαθεις πως θα πεφτεις μιονοντας τις πιθανοτητες τραυματισμου αλλα και να αντιδρας σε διαφορα ερεθισματα (εμποδια, καταστασεις)

ειναι ενα μιξ ενοργανης, στιβου, αναριχησεις για μενα. προγματικα αν δεν ειχα ριξη μηνισκων θα το συνεχιζα.

vAnY
29-01-10, 13:12
:thumbup: μπραβο πολυ καλος!!
εχω ξανακουσει για τ παρκουρ και μαλιστα θα ηθελα πολυ να δοκιμασω αυτο το σπορ... αλλα ποσο "ευκολο" ειναι?? πρεπει ναναι καποιος πολυ ευλιγιστος για να μαθει?? (εγω απο ευλιγισια ειμαι πολυ .. out !!!:green:)
και την αθηνα που μπορει να απευθυνθει καποιος? εγω δεν ξερω κανεναν εδω που να κανει....:(

Qlim4X
29-01-10, 13:43
:thumbup: μπραβο πολυ καλος!!
εχω ξανακουσει για τ παρκουρ και μαλιστα θα ηθελα πολυ να δοκιμασω αυτο το σπορ... αλλα ποσο "ευκολο" ειναι?? πρεπει ναναι καποιος πολυ ευλιγιστος για να μαθει?? (εγω απο ευλιγισια ειμαι πολυ .. out !!!:green:)
και την αθηνα που μπορει να απευθυνθει καποιος? εγω δεν ξερω κανεναν εδω που να κανει....:(

aν θες μπορω να σε φερω σε επαφη με μια δυο ομαδες που ξερω.

θελει μια Α ευλιγισια και να εχεις ασχοληθει με ενοργανη η καποιο αθλημα που να δηνει εντονη κηνηση ;)

gj
29-01-10, 13:48
To parkour ειναι απο τα αθλήματα τα οποία τα ζηλεύω πραγματικα...
Θα θελα πολυ να ξερα να κάνω... Σχολές προφανως τετοιες δεν υπάρχουν στην ελλάδα. Eιναι κατι σαν το BMX ή το skateboard τα οποια για να μάθεις πρέπει να φάς αρκετά καλά τα μούτρα σου.
Μιχαλης ωραιο το βιντεο ... περιμένουμε και άλλα :thumbup:

vAnY
29-01-10, 17:12
κοιτα εκανα ενοργανη πριν 10 χρονια, ηξερα καποια κολπα αλλα πχ σπαγγατο ποτε δεν μπορεσα να κανω ... :rolf: και κικμποξινγκ....αυτο μετραει???
αμα μπορεις στειλε μου πμ με Info, η κανε με add αν εχεις msn να μιλησουμε:)

mixaliskoukaras
29-01-10, 17:37
παιδια με συγχωρειτε εχει παιθανει ενα συγγενικο μου προσωπο και δεν μπορω να απαντησω θα σας πω μολις ειμαι λιγο καλυτερα σας ζητω συγνωμη..

sTeLaKoS
29-01-10, 17:43
παιδια με συγχωρειτε εχει παιθανει ενα συγγενικο μου προσωπο και δεν μπορω να απαντησω θα σας πω μολις ειμαι λιγο καλυτερα σας ζητω συγνωμη..

Συλλυπητήρια Μιχάλη, μη σε νοιάζει για τις ερωτήσεις. Ξεπέρασέ το και θα τα πούμε άλλη στιγμή αυτά.

Και πάλι συλλυπητήρια...

gj
29-01-10, 17:43
παιδια με συγχωρειτε εχει παιθανει ενα συγγενικο μου προσωπο και δεν μπορω να απαντησω θα σας πω μολις ειμαι λιγο καλυτερα σας ζητω συγνωμη..

Συλυπητήρια...

vAnY
29-01-10, 18:29
παιδια με συγχωρειτε εχει παιθανει ενα συγγενικο μου προσωπο και δεν μπορω να απαντησω θα σας πω μολις ειμαι λιγο καλυτερα σας ζητω συγνωμη..

:(:unsure: οοχ οχι ρε γαμ.. τα συλληπητηρια μου επισης.... :(

TRIANTAFYLLOU
29-01-10, 21:54
τα συληπητήρια μου μιχάλη

παιδια το ξέρω πολύ καλα το αντικείμενο ,εγω το εκανα μικρός χωρίς να υπάρχει ακόμη ούτε σαν ονομασία , έτσι πήγαινα στο σχολείο δεν πήγαινα ποτε απο τον δρόμο αλλα απο κατι τοίχους χωμάτινους και όπου υπήρχε εμπόδιο , μέχρι και στα βουνα τότε δεν περπατούσα αλλα πηδούσα απο βράχο σε βραχο θυμάμε έλεγα δεν υπαρχει εμπόδιο για μενα , τελείως αυθόρμητα όμως αλλα τωρα αν επιχειρήσω κατι τέτοιο θα σκάσω σαν καρπούζι τότε ήμουν και ακρίδα χωρίς καθόλου λίπος .

αλλα σε πολλους αγωνες της ναββα που γινόταν στην θεσσαλονίκη έκαναν κάποια παιδια απο ενα γυμναστήριο νομίζω του τασου του αλεξανδρίδη , επίδειξη παρκούρ στο διαλειμα του αγώνα και ήταν πολύ εντυπωσιακό έβαζαν και διάφορα εμπόδια πάνω στην σκηνη και όσο επέτρεπε ο χώρος εκαναν επιδειξη .

αυτο όμως απαιτεί προπόνηση και ασκήσεις περισσότερο για έκρηξη ευλιγισία κατι σαν στυλ ενόργανης , αλλα δεν αρκεί μόνο αυτό πρέπει να σου αρεσουν και οι εξτρίμ καταστασεις και να μην φοβάσαι γιατι αυτα σε δρόμο είναι και επικίνδυνα και γενικα χρειάζετε φυσικη κατασταση και μυικη συναρμογη .

και 2 καρπούζια σε μια μασχάλη δεν χωρανε κατι τέτοιο για εναν ββερ μπορει να είναι καταστροφικό εχω παραδείγματα αθλητων σε φανταστικη φόρμα και ενα τέτοιο ατύχημα απο παρκούρ η απο μηχανη τους στέρησε την νίκη γιατι δεν συμετείχαν καν στους αγωνες .

ενα παραδειγμα αλλα με μηχανη ήταν και ο σακης ο τσιλικούδης που επεσε και κατεβηκε τελευταία στιγμη στο οδύσεια του 85 και κέρδισε και παραλίγο να χασει τον τίτλο

mixaliskoukaras
30-01-10, 10:53
καλα και πως εχετε μαθει?

εχουμε μαθει τελειος ερασιτεχνικα απο μονοι μας...μπορει να μαθει ο οποιοδποτε αρκει να το θελει πραγματικα...

mixaliskoukaras
30-01-10, 10:54
:thumbup: μπραβο πολυ καλος!!
εχω ξανακουσει για τ παρκουρ και μαλιστα θα ηθελα πολυ να δοκιμασω αυτο το σπορ... αλλα ποσο "ευκολο" ειναι?? πρεπει ναναι καποιος πολυ ευλιγιστος για να μαθει?? (εγω απο ευλιγισια ειμαι πολυ .. out !!!:green:)
και την αθηνα που μπορει να απευθυνθει καποιος? εγω δεν ξερω κανεναν εδω που να κανει....:(

εαν σε ενδιαφερει παρε με 6958965099

mixaliskoukaras
22-05-10, 18:44
επαναφερω τ θεμα μετα απο πολυ καιρο...και θετω μια ερωτηση θελει κανεις απο το forum να μαθει και ν ασχοληθει ...αν ναι απο τις 28 κ μετα...μπορει...θα ξεκινησω απο την αρχη και θα φτιαξω ομαδα...οποιος θελει μ λεει...

vAnY
22-05-10, 22:22
ενδιαφερον.... :thumbup::) θα κανεις τον "δασκαλο"? ρωταω γιατι δεν ξερω απο παρκουρ, αλλα θα ηθελα να μαθω ..να δοκιμασω....

mixaliskoukaras
22-05-10, 23:42
φιλε μου εγω ειμαι ενα τιποτα για να ειμαι δασκαλος σου δασκαλος ειναι ο εαυτος σου...εγω θα σου δειξω οτι ξερω...απο εκει και περα θα παμε μαζι ...λοιπον ειναι σιγουρο?αν ειναι ν κλεισουμε ραντεβου...πες μου...αν ειναι πες το γιατι μαζι θα ειμαστε οι αρχηγοι της ομαδας διοτι θα την φτιαξουμε μαζι...και θελουμε ονομα...σημα και πολλα αλλα...αν ειναι πες μου ν ξερω..

Eddie
22-05-10, 23:59
φιλε μου εγω ειμαι ενα τιποτα για να ειμαι δασκαλος σου δασκαλος ειναι ο εαυτος σου...εγω θα σου δειξω οτι ξερω...απο εκει και περα θα παμε μαζι ...λοιπον ειναι σιγουρο?αν ειναι ν κλεισουμε ραντεβου...πες μου...αν ειναι πες το γιατι μαζι θα ειμαστε οι αρχηγοι της ομαδας διοτι θα την φτιαξουμε μαζι...και θελουμε ονομα...σημα και πολλα αλλα...αν ειναι πες μου ν ξερω..

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:


Oλοκληρη Βανεσσα βρε :smash:

vAnY
23-05-10, 00:28
:shock::shock::shock: ΦΙΛΕ????????

και καλα πες το Βανυ σου φανηκε αντρικο.... αλλα και το αβαταρ αντρικο σου φανηκε?:unsure:

δεν πειραζει βρε, σε πειραζω:P....
Κοιτα εγω αρχηγος ομαδας και τετοια δεν θελω...να δοκιμασω θελω να δω καποια "κολπα" τα οποια μπορει καποιος να μου δειξει αυτο ειναι ολο....κατσε ναδουμε αν ενδιαφερονται κι αλλοι:thumbup:

mixaliskoukaras
23-05-10, 00:33
:nana::nana::nana::nana::-):-):-):-):-):-):-):razz::razz::razz::razz::razz::):):):):):):rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf: L-O-L!!!!Καλα εεεεε...ειμαι και πολυ lol!!!αντε για ν σ δωσω θαρρος δες μια γνωστη μου...

1Xym60ePZL8

vAnY
23-05-10, 10:56
:thumbup: καλη η φιλη σου, και ποσοσ μαλιστα τωρα που περασανε αλλα 3 χρονια....

mixaliskoukaras
23-05-10, 10:59
τωρα πια δεν την πιανει κανεις...κανει και free running( flips)

mixaliskoukaras
25-05-10, 23:46
κανενας ενδιαφερομενος?

Polyneikos
26-05-10, 17:39
σε bodybuilding forum βρίσκεσαι,είμαστε βαρια κορμια!!:green:

_kwstas_
26-05-10, 18:18
ενας kai green με τα σπαγκατα και τις πυρουετες θα ηταν οτι πρεπει για την ομαδα σου!!! πλακα πλακα ειναι ποιο ευελικτος και απο ατομα 70 κιλων.. ΘΕΟΣ:thumbup:
ΔΕΝ βρισκω σχετικα βιντεο..:1laugh:

Bilaras
31-07-10, 13:30
Καλησπέρα παιδιά!

Όντας fun του parkour ήθελα να σας πω ότι τα video που ποστάρατε μέχρι τώρα είναι αρκετά παραπλανητικά, υπερβολικά γεμάτα στο editing και σίγουρα όχι αντιπροσωπευτικά του parkour ειδικά σύμφωνά με τον ορισμό που έδωσε ο φίλος που τον πήρε και από το σάιτ της κοινότητας νωμίζω

Προπονούμαι 6 μήνες και μπορώ να πω ότι τα βίντεο που έχω βρει και στην ελληνική κοινότητα του parkour parkour.gr είναι αρκετά καλά και ως αντιπροσωπευτικά του parkour θα λεγα ότι είναι αυτά:

http://parkour.gr/inspire/videos-of-the-week/165-parkour-literally.html
http://parkour.gr/inspire/videos-of-the-week/167-parkour-literally-part-2.html

thegravijia
31-07-10, 14:07
τωρα πια δεν την πιανει κανεις...κανει και free running( flips)
τι ειναι αυτο?????

lila_1
31-07-10, 16:41
Το parkour ειναι απιστευτο!!
Η αποθεωση της ελευθεριας κ ανεξαρτησιας! :P
Θελω πολυ να μαθω αλλα ειμαι λιγο κοτα..

Εχω και ασταθεια..Πρωτα θα σπασω το ποδι μου και μετα θα κανω το πρωτο αλμα απο το μισο μετρο....

spyros Bodybuilding
25-01-12, 20:35
http://www.youtube.com/watch?v=5MeiwLLZjDo


http://www.youtube.com/watch?v=cNvJy0zoXOY&feature=relmfu


http://www.youtube.com/watch?v=zQgFxDSqft4&feature=related

:shock::shock::bowdown:

thanos col
25-01-12, 20:53
ποοο με τον τυπο θα δωσεις ραντεβου για ποτακι και θα τασει κρεμεσμενος στην ντισκο μπαλα :)
τωρα που το θυμηθηκα ο τυπος παιζει σε μια ταινια γκετο 13/banlieue 13 κορτφαια ;)

vaggan
26-01-12, 11:07
ποοο με τον τυπο θα δωσεις ραντεβου για ποτακι και θα τασει κρεμεσμενος στην ντισκο μπαλα :)
τωρα που το θυμηθηκα ο τυπος παιζει σε μια ταινια γκετο 13/banlieue 13 κορτφαια ;)δεν ειναι αυτος..τον μπερδευεις με τον cyril rafaelli αλλο παλικαρι παρεπιπτοντως