PDA

Επιστροφή στο Forum : τρέξιμο με βάροι!



Danath
03-02-10, 20:53
Σήμερα είχα πάει στο γήπεδο και είδα ενα παλικαράκι να τρέχει και είχε στα χέρια και στα πόδια του κάτι σαν ζώνες που πανω σε αυτές κουμπώναν βάροι!

τρελάθηκα θέλω και εγώ!!!!!!!!!

ξέρει κανένας να μου πεί πόσο κοστίζουν και απο πού να τις αγοράσω...

στείλτε και κανένα σύνδεσμο να ρίξω μια ματιά!

ioannis1
03-02-10, 21:01
yπαρχουν σε ολα τα μαγαζια με αθλητικα.προσεχε μονο να κανεις καλη προθερνμανση και να μη τα χρησιμοποιεις συνεχεια προσεχοντας τους τραυματισμους.

Danath
03-02-10, 21:33
αστα να πάνε

έκανα χειρουργείο τον Νοέμβριο.Για μυνίσκο μπήκα σύμφωνα με την μαγνητική τελικά plica είχα και είχε πάρει λίγο ξώφαλτσα χιαστό !!!!!!!

το θέμα είναι οτι ενω ο γιατρός μου είπε να κάνω βάροι και τρέξιμογια να δυναμώση το ποδι τώρα με τις αλλάγες του καιρού με πονάει και φοβάμαι να ξεκινήσω εντατικά

Μαρία
03-02-10, 21:40
αστα να πάνε

έκανα χειρουργείο τον Νοέμβριο.Για μυνίσκο μπήκα σύμφωνα με την μαγνητική τελικά plica είχα και είχε πάρει λίγο ξώφαλτσα χιαστό !!!!!!!

το θέμα είναι οτι ενω ο γιατρός μου είπε να κάνω βάροι και τρέξιμογια να δυναμώση το ποδι τώρα με τις αλλάγες του καιρού με πονάει και φοβάμαι να ξεκινήσω εντατικά


Προσεχε ομως και κυριως αν δεν εχεις ηδη ενα επιπεδο καλης φυσικης καταστασης που μπορει το μυικο σου να στηριξει τα επιπροσθετα βαρακια στο τρεξιμο.Γιατι συνηθως δημιουργουν προβληματα στις αρθρωσεις απο μη σωστη κατανομη δυναμης.Καλυτερα αν ξεκινας τωρα να τα αφησεις για αργοτερα και να ξεκινησεις χαλαρα και οχι αμεσα τρεξιμο και με βαρακια μαζι.:toast:

the_big_litho
04-02-10, 00:55
αστα να πάνε

έκανα χειρουργείο τον Νοέμβριο.Για μυνίσκο μπήκα σύμφωνα με την μαγνητική τελικά plica είχα και είχε πάρει λίγο ξώφαλτσα χιαστό !!!!!!!

το θέμα είναι οτι ενω ο γιατρός μου είπε να κάνω βάροι και τρέξιμογια να δυναμώση το ποδι τώρα με τις αλλάγες του καιρού με πονάει και φοβάμαι να ξεκινήσω εντατικά
Μακρια προς το παρον.
Ο γιατρος δεν σου ειπε τι ακριβως να κανεις?
Ο φυσικοθεραπευτης?

monte22
04-02-10, 01:18
τι κερδος εχει καποιος οταν κανει διαδρομο με βαρακια???οχι τρεξιμο, γρηγορο περπατημα.ενδεικνυται για λιποδιαλυση??

Danath
04-02-10, 21:22
φυσικοθεραπευτή δεν χρειάστηκε να ρωτήσω γιατί να φανταστείτε το πάτησα (ναι μπορεισ να το πεισ και αυτό) μια μέρα μετα την εγχείρηση

μου ειπε ο γιατρός οτι είχα ενα μίκρο προβλήμα στον χιαστό αλλα δεν χρειάστηκε να επεμβουν θα θεραπευτει με την παροδο του χρόνου οσο για τον μυνισκο ηταν μια χαρα
Από παλίο χτύπημα ειχα φάει λίγο τον χιαστό και είχαν δημιουργηθεί ίνες γυρο απο το γόνατο σε τετοιο βαθμό που οταν λίγιζε το γονατο να πιέζονται τα υπολοιπα που εχει μέσα και να πονάω....

μετα απο ενα μήνα που με εξέτασε μου είπε εντατικα γυμναστήριο και τρέξιμο για να ρθει το πόδι μου στα ιδια επιπεδα με το αλλο.

στο τρέξιμο δεν με πονάει αλλα εκει που κάθομαι και με την αλλαγή του καιρού εχω κατι ψιλοενοχλήσεις ...

δεν αντέχω άλλο εχω σκουριάσει βλέπω το εαυτό μου να χάνει αυτά που είχε φτιάξει με κόπο και στερήσεις και τρελλαίνομαι....

μου φαίνεται θα ξαναμπώ δυναμικά και οτι να γίνει ας γίνει ...