PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Διατροφη μου..



kritikia
04-02-10, 18:12
Καλησπερα σας θα καταχωρησω την διατροφη μου και θελω την γνωμη σας.....Ενδιαφερομε για γραμμωση ειμαι 62 κιλα 25%λιπος 27 χρονων 1.67 υψος...Σχεδον ανα τρεις εβδομαδες την αλλαζω ειναι απο διατροφολογο...


πρωί
΄2 σλαιτς ψωμι σικαλεως τυρι-γαλοπουλα
η 4 φριγανιες σικαλεως με φυστικοβουτιρο
η 2 σλαιτς ψωμι +ι αυγο


μεσημερι
τονος σε νερο +σαλατα πρασινη
η ψαρι στην σχαρα με σαλατα
η φακες με σαλατα
η κρεας δυο κομματια με σαλατα

Βραδυ
κοτοπουλο 2 κομματια+σαλατα
η 2 μπιφτεκια+σαλατα
η μακαρονια με κιμα
η ρυζι +γιαουρτι


ενδιαμεσα
φρουτα
η ξηρους καρπους
η γιαουρτι

πρεπει ομως να τρωω τους συνδιασμους που μου γραφει την ημερα και τιποτα παραπανω πχ..Δευτερα
πρωι
1 τοστ με γαλοπουλα τυρι μαυρο ψωμι+1 ποτηρι γαλα LIGHT

ενδιαμεσο
ι γιαουρτι

μεσημερι
φακες με σαλατα αγγουρι- ντοματα

ενδιαμεσο
5-6 καρυδια+1 φρουτο

βραδυ
μπριζολα με σαλατα πρασινη


οι συνολικες θερμιδες ειναι 1100 την ημερα.Παιρνω και λιποδιαλυτη για περιπου ενα μηνα..εχω δει διαφορα οχι στα κιλα γιατι κανω σχεδον τεσσερις φορες την εβδομαδα βαρη αλλα στο λιπος...Κατα την γνωμη σας πιστευετε οτι ειναι καλη η διατροφη μου για γραμμωση????????θα περημενω τις εντυπωσεις σας ,ευχαρηστω....
και επισης να συμπληρωσω οτι παω γυμναστηριο το μεσημερι 12.00 με 13.00 δευτερα΄, τριτη ,τεταρτη ,παρασκευη και δυο φορες την εβδομαδα παω και το απογευμα για αεροβια 30 λεπτα.

Qlim4X
04-02-10, 20:49
καλησπερα.

αν θες ποσταρετο και εδω να το δει και η κωσταντινα για να σου απαντηση πιο συντομα.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3761

flinstone
04-02-10, 20:57
λιπόν πατριοτάκι εμένα μου φένετε καλή η διατροφή, στο μονο που εχω αντίριση ειναι στα μακαρόνια με κιμά το βραδυ. όμως από τη στιγμή που δουλέβει πάνο σου ολλα καλά. α! και το φυστικοβούτιρο το πρωί κατ' εμε είναι άσχετο. δεν το έχω δει πουθενά.

ioannis1
05-02-10, 00:48
4 φριγανιες σικαλεως με φυστικοβουτιρο
η 2 μπιφτεκια+σαλατα
η μακαρονια με κιμα
η ρυζι +γιαουρτι
για σου κρητικια μου.
αυτα πιο πανω δεν τα καταλαβαινω στη διαιτα σου.
τα αλλα καλα φαινονται.

savage
05-02-10, 01:20
καλησπερα κ απο μενα. ειναι η ιδεα μου η απο το πρωινο (σχεδον) απουσιαζει η πρωτεινη?

εγω θα προτιμουσα να ειχες βρωμη με αυγα (3 με 4 ασπραδια κ 1 κροκο),παρα ψωμι η φρυγανιες κ τοση λιγη πρωτεινη.

σιγουρα δουλευει πανω σου γιατι ειναι υποθερμιδη κ γιατι γυμναζεσαι σε πολυ συχνα πλεον( και καλα κανεις).
αλλα να σου πω κατι?και ποσοτητα 1000 θερμιδων ΜΟΝΟ πατατες τηγανητες να ετρωγες καθε μερα,απαξ κ ειναι λιγοτερο απ'τις θερμιδες συντηρησης σου,παλι βαρος θα'χανες.

Υγ.Γιαννη λες αυτα εδω
"4 φριγανιες σικαλεως με φυστικοβουτιρο
η 2 μπιφτεκια+σαλατα
η μακαρονια με κιμα
η ρυζι +γιαουρτι" να της εβαλε ως "cheat meals" η αλλιως πιο ελευθερα γευματα, ο διατροφολογος της?

κ μενα δε μου πολυ-κολλανε,αλλα τι να πω.

παντως γενικα εχω δει πολυ χειροτερες διατροφες απο "διατροφολογους",αυτη δεν ειναι τοσο κακη.

kritikia
07-02-10, 12:05
[QUOTE=ioannis1;137647]4 φριγανιες σικαλεως με φυστικοβουτιρο
η 2 μπιφτεκια+σαλατα
η μακαρονια με κιμα
η ρυζι +γιαουρτι
για σου κρητικια μου.
αυτα πιο πανω δεν τα καταλαβαινω στη διαιτα σου.
τα αλλα καλα φαινονται.[/QUOT

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΑΝΝΙΩ...........:P:P
Το σκεπτικο της απο οτι εχω καταλαβει ειναι να μην βαζει μαζι υδατανθρακες με πρωτεϊνες..πρωτεϊνες με σαλατα και υδατανθρακες με σαλατα...τωρα για τα μακαρονια την ημερα που μου τα εχει βαλει το μεσημερι μου εχει σαλατα με τονο...μπορω ομως αμα θελω να αλλαξω το μεσημεριανο με το βραδινο και να τα φαω αντιθετα.....τωρα αυτο που σκεφτομε να κανω ειναι το πρωι οι θερμιδες που μου εχει βαλει ειναι 200 μπορω να αλλαξω το πρωινο με ενα ροφημα πρωτεϊνης με δυο-τρεις κουταλιες κουακερ που εχει τις ιδιες θερμιδες...και το μεσημερι μετα το gym ενα ροφημα πρωτεϊνης και να κοψω τα τρια φρουτα που μου εχει βαλει οποτε δεν θα ξεπερναω τις θερμιδες...εσυ τι λες????αν εχεις και καμια αλλη ιδεα ριχτην....:welcome:

kritikia
07-02-10, 12:12
καλησπερα κ απο μενα. ειναι η ιδεα μου η απο το πρωινο (σχεδον) απουσιαζει η πρωτεινη?

εγω θα προτιμουσα να ειχες βρωμη με αυγα (3 με 4 ασπραδια κ 1 κροκο),παρα ψωμι η φρυγανιες κ τοση λιγη πρωτεινη.

σιγουρα δουλευει πανω σου γιατι ειναι υποθερμιδη κ γιατι γυμναζεσαι σε πολυ συχνα πλεον( και καλα κανεις).
αλλα να σου πω κατι?και ποσοτητα 1000 θερμιδων ΜΟΝΟ πατατες τηγανητες να ετρωγες καθε μερα,απαξ κ ειναι λιγοτερο απ'τις θερμιδες συντηρησης σου,παλι βαρος θα'χανες.

Υγ.Γιαννη λες αυτα εδω
"4 φριγανιες σικαλεως με φυστικοβουτιρο
η 2 μπιφτεκια+σαλατα
η μακαρονια με κιμα
η ρυζι +γιαουρτι" να της εβαλε ως "cheat meals" η αλλιως πιο ελευθερα γευματα, ο διατροφολογος της?

κ μενα δε μου πολυ-κολλανε,αλλα τι να πω.

παντως γενικα εχω δει πολυ χειροτερες διατροφες απο "διατροφολογους",αυτη δεν ειναι τοσο κακη.

Καλημερα και σε ευχαρηστω για το ενδιαφερον σου....για πατατες ισως ειναι καλη η ιδεα σου αλλα δεν ειμαι και πολυ fan του τηγανητου..εχω κοψει εδω και πολυ καιρο τις κακες μου συνηθιες:P:green:οσο για το πρωινο μου εχει βαλει και αλλες επιλογες οπως και τοστ με γαλοπουλα και τυρι αλλα σκεφτομε και εγω να το αντικαταστησω με 1 scoop πρωτεϊνης με κουακερ...

kritikia
07-02-10, 12:23
λιπόν πατριοτάκι εμένα μου φένετε καλή η διατροφή, στο μονο που εχω αντίριση ειναι στα μακαρόνια με κιμά το βραδυ. όμως από τη στιγμή που δουλέβει πάνο σου ολλα καλά. α! και το φυστικοβούτιρο το πρωί κατ' εμε είναι άσχετο. δεν το έχω δει πουθενά.

Γεια σου συντεκνε και εσυ στον αγωνα ε?Ετσι ετσι να βγαλουμε ασπροπροσωπο το νησι μας να δει ο κοσμος τι κοπελια βγαζει η Κρητη....:P:P
Για τα μακαρονια με κιμα γιατι σας φαινετε παραξενο???και τα αλλα παιδια που μου απαντησαν το ιδιο τους φαινετε...μου επιτρεπει να αλλαξω το βραδυνο με το μεσημεριανο και να τα φαω αντιθετα...Την ημερα που μου εχει μακαρονια με κιμα το μεσημερι μου εχει σαλατα με τονο....οσο για το φυστικοβουτυρο μου αρεσει πολυ και επειδη της ειπα οτι το τρωω μου το εβαλε ετσι....παντως σε ευχαρηστω πολυ..

Parakelsos
07-02-10, 13:37
Λιγο περιεργη ερωτηση,αλλα αφου γραφεις οτι εχεις δει διαφορα στο λιπος (και οχι στο βαρος) αυτο δεν σημαινει οτι η διαιτα που ακολουθεις δουλευει?

savage
07-02-10, 15:03
Καλημερα και σε ευχαρηστω για το ενδιαφερον σου....για πατατες ισως ειναι καλη η ιδεα σου αλλα δεν ειμαι και πολυ fan του τηγανητου..εχω κοψει εδω και πολυ καιρο τις κακες μου συνηθιες:P:green:οσο για το πρωινο μου εχει βαλει και αλλες επιλογες οπως και τοστ με γαλοπουλα και τυρι αλλα σκεφτομε και εγω να το αντικαταστησω με 1 scoop πρωτεϊνης με κουακερ...

οχι ρε συ,δεν εννοω να αρχισεις να τρως πατατες τηγανητες.ως παραδειγμα προς αποφυγην το ανεφερα,για να καταδειξω οτι μπορεις να κανεις υποθερμιδικη διαιτα τρωγοντας κακες ποιοτικα τροφες.βαρος θα χανεις.λιπος οχι.μην σου πω οτι θα παιρνεις.
σιγουρα 1 scoop πρωτεϊνης με κουακερ ειναι καλυτερη λυση για πρωινο.
γενικα εγω οταν ακουω για επεξεργασμενες τροφες τυπου ψωμι τοστ(ας ειναι κ ολικης),γαλοπουλα βραστη/τυρι τοστ απ'το σουπερ μαρκετ κτλ,κατι παθαινω.βγαζω σπυρια...Τις θεωρω φτωχες ποιοτικα κ γεματες συντηρητικα κ Ε.
εγω προτιμω φυσικες τροφες(αυγο,ψαρι,κρεας,ρυζι,πατατα,βρωμη,φρουτα,λαχανικα) παρα τυποποιημενες τυπου κρακερ/δημητριακα με ζαχαρη/τοστ/φρυγανιες κτλ,αλλα αυτο ειναι απλα η αποψη μου.;)