PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλειπτικό vs Διάδρομο



giwrgos_tas
04-02-10, 22:14
καλησπέρα στο forum, θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ελλειπτικό.Είναι το ίδιο αποτελεσματικό με τον διάδρομο στο χάσιμο βάρους και λίπους ;;;;Γιατί γυμνάζεις περισσότερο το κάτω μέρος του σώματος..περιμένω απαντήσεις!!ευχαριστώ

giannis64
04-02-10, 22:46
το δικο μου το συμπερασμα ειναι πως στο ελλειπτικο ανεβαζω ευκολοτερα παλμους και τους ελεγχω καλητερα!!

NASSER
05-02-10, 19:10
Στοχος ειναι να ανεβασεις παλμους οχι τοσο να επικεντρωθεις στη κινηση. Επομενως οποιο και να διαλεξεις το ιδιο ειναι.

Haris Pilton
05-02-10, 19:14
Εγω διαλεγω ελλειπτικο,γιατι στα κιλα μου με το ελλειπτικο δεν επιβαρυνω τις αρθρωσεις μου και δεν βγαζω φουσκαλες στις πατουσες.

savage
06-02-10, 00:48
νομιζω πως εχει ξανατεθει το θεμα στα δημοψηφισματα.
ψηφιζω δαγκωτο διαδρομο.στο ελλειπτικο,μολις αρχιζεις να κουραζεσαι,μειωνεις την ενταση,ασυναισθητα.στο διαδρομο δεν μπορεις.θα φυγεις πισω.

flinstone
06-02-10, 16:50
κατά τη γνώμη μου στο ελλειπτικο κεμε περισότερες θερμηδες γιατί κουνάμε χέρια πόδια.



νομιζω πως εχει ξανατεθει το θεμα στα δημοψηφισματα.
ψηφιζω δαγκωτο διαδρομο.στο ελλειπτικο,μολις αρχιζεις να κουραζεσαι,μειωνεις την ενταση,ασυναισθητα.στο διαδρομο δεν μπορεις.θα φυγεις πισω.

γι΄αυτό ηπάρχει το καντράν που μας διχνει την ενταση που έχουμε κατά την κήνηση.;);)

ελλειπτικό με κλειστά τα μάτια

savage
06-02-10, 20:18
γι΄αυτό ηπάρχει το καντράν που μας διχνει την ενταση που έχουμε κατά την κήνηση.;);)

ελλειπτικό με κλειστά τα μάτια

ναι Σπυρο μου το ξερω,αλλα το προβλημα ειναι οτι το καντραν απλα δειχνει την ενταση που τρεχεις,δεν την ρυθμιζει!!!τελος παντων,αποψεις ειναι αυτες:toast:.
εγω προτιμω τον διαδρομο,γιατι κανω τρεξιμο μεγαλης εντασης κ ταχυτητας, και δεν θα μπορουσα να κανω κατι αντιστοιχο στο ελλειπτικο,καθοτι θεωρω την κινηση του μη φυσιολογικη για το ανθρωπινο σωμα.

flinstone
06-02-10, 20:30
εχεις απόλιτο δικιο στο οτι πρέπει να κανονισει ο χριστης την ενταση. τωρα σε οτι αφορα την κίνηση δεν νομιζω να είναι μη φυσιολογικη αν και το εχω ακούσει και από αλλού. εγώ πάντος παντα ελλειπτικό κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλιμα.

savage
06-02-10, 20:55
εχεις απόλιτο δικιο στο οτι πρέπει να κανονισει ο χριστης την ενταση. τωρα σε οτι αφορα την κίνηση δεν νομιζω να είναι μη φυσιολογικη αν και το εχω ακούσει και από αλλού. εγώ πάντος παντα ελλειπτικό κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλιμα.

φαντασου να προσπαθεις να κανεις ελλειπτικο,με την ενταση ενος σπριντ.απλα δε γινεται.;)

flexakis
06-02-10, 21:46
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν παιζει ρολο το μηχανημα,αλλα η ενταση που κανουμε,οποτε ειναι ιδια ολα τα μηχανηματα.
Επιστημονικα αποδεδηγμενο ομως ειναι οτι το ελειπτικο ειναι ποιο ασφαλες απο ολα για τις αρθρωσεις και την μεση.

stamthedrum
06-02-10, 22:05
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν παιζει ρολο το μηχανημα,αλλα η ενταση που κανουμε,οποτε ειναι ιδια ολα τα μηχανηματα.
Επιστημονικα αποδεδηγμενο ομως ειναι οτι το ελειπτικο ειναι ποιο ασφαλες απο ολα για τις αρθρωσεις και την μεση.

+1

Machiavelli
07-02-10, 23:19
φαντασου να προσπαθεις να κανεις ελλειπτικο,με την ενταση ενος σπριντ.απλα δε γινεται.;)

Έτσι όπως το θέτεις όμως είναι σαν να συγκρίνεις τα κιλά που σηκώνεις στη στραβόμπαρα με τα κιλά που σηκώνεις στον πάγκο για στήθος, δε σηκώνεις το ίδιο εύκολα 30 κιλά.

Με τη σειρά μου να πω ότι προτιμώ ελλειπτικό ή ποδήλατο από διάδρομο, δε με βολεύει καθόλου ο διάδρομος, δε ξέρω τι ευθύνεται, αλλά πιέζομαι για να μείνω στα πλαίσια του διαδρόμου και κουράζονται οι μύες μου, όταν τρέχω στο γήπεδο είναι μια χαρά.

savage
08-02-10, 01:10
Έτσι όπως το θέτεις όμως είναι σαν να συγκρίνεις τα κιλά που σηκώνεις στη στραβόμπαρα με τα κιλά που σηκώνεις στον πάγκο για στήθος, δε σηκώνεις το ίδιο εύκολα 30 κιλά.

Με τη σειρά μου να πω ότι προτιμώ ελλειπτικό ή ποδήλατο από διάδρομο, δε με βολεύει καθόλου ο διάδρομος, δε ξέρω τι ευθύνεται, αλλά πιέζομαι για να μείνω στα πλαίσια του διαδρόμου και κουράζονται οι μύες μου, όταν τρέχω στο γήπεδο είναι μια χαρά.

ρε συ κ ω προτιμω το τρεξιμο σε γηπεδο.τωρα χρονια σε γηπεδα ετρεχα αλλωστε.απλα επειδη κανω εντονες αεροβιες,διαλειμματικες κ πολλες φορες κ HIIT,λεω οτι δεν μπορω να να δωσω τοση ενταση κ ταχυητητα σε μια μη φυσικη κινηση οπως στο ελλειπτικο.ενω στο διαδρομο απλα τρεχεις παρα πολυ γραηγορα σε ευθεια.αλλα αυτη η ελλειπτικη κινηση για μενα δεν ειναι βολικη.αλλα ενταξει καταλαβαινω πως η πληοψηφεια του φορουμ κανει χαμηλης εντασης αεροβια,οποτε γι'αυτους ειναι οκ.απλα για μενα κ μονο,το τονιζω,και για τον τροπο που προπονουμαι δε με βολευει με τιποτα.

Υγ.Ποιος ειναι στο avatar σου?

Μαρία
08-02-10, 01:14
Προσωπικα κανενα απο τα δυο,το ελλειπτικο δεν το ακουμπαω καν και μονο η κινηση που εχει μου φαινεται μεχρι και περιεργη και ο διαδρομος με κουραζει αφανταστα ψυχολογικα.Εξω κανω ολα τα τρεξιματα.

savage
08-02-10, 01:19
και γω αυτο θα προτιμουσα ρε μαρια αλλα που χρονος για 2 διαφορετικες προπονησεις ομως πια...:(

Machiavelli
08-02-10, 11:15
ρε συ κ ω προτιμω το τρεξιμο σε γηπεδο.τωρα χρονια σε γηπεδα ετρεχα αλλωστε.απλα επειδη κανω εντονες αεροβιες,διαλειμματικες κ πολλες φορες κ HIIT,λεω οτι δεν μπορω να να δωσω τοση ενταση κ ταχυητητα σε μια μη φυσικη κινηση οπως στο ελλειπτικο.ενω στο διαδρομο απλα τρεχεις παρα πολυ γραηγορα σε ευθεια.αλλα αυτη η ελλειπτικη κινηση για μενα δεν ειναι βολικη.αλλα ενταξει καταλαβαινω πως η πληοψηφεια του φορουμ κανει χαμηλης εντασης αεροβια,οποτε γι'αυτους ειναι οκ.απλα για μενα κ μονο,το τονιζω,και για τον τροπο που προπονουμαι δε με βολευει με τιποτα.

Υγ.Ποιος ειναι στο avatar σου?

Καλά κι εμένα αν με βόλευε ο διάδρομος διάδρομο θα έκανα, αλλά δεν, με πιέζει. Ωστόσο η ένταση της προπόνησης τρέχοντας στο 10 στο διάδρομο δεν είναι ίση με την ένταση στο ελλειπτικό με ανάλογα γρήγορη κίνηση ποδιών. Το καλύτερο θα ήταν να παίζαμε μπασκετ, που απ' ότι έχω καταλάβει πολλοί είμαστε πρώην επίδοξοι μπασκετμπολίστες εδώ, αλλά που χρόνος; Στο γήπεδο ποδοσφαίρου πάω που και που, αλλά αν δεν βρέχει, αν δεν έχει κρύο, αν δεν βαριέμαι να πάω οπότε 1-2 φορές στις 2 βδομάδες.
Στο avatar μου είναι ο Di Canio.

Haris Pilton
08-02-10, 11:30
Και εγω θα πρωτιμουσα το μπασκετ,επησης στο ελληπτικο ανετα φτανεις τους παλμους ενος σπριντ ανεβαζοντας την αντισταση.
Πανω κατω το ιδιο ειναι.

Να πω την αλιθεια,ολα μου την σπανε απειρα,το εληπτικο γιατι ειναι πιο χαμηλα,λογο το υψος μου,στις λαβες των χεριων και καμπουριαζω και πιανεται η μεση μου,ο διαδρομος γιατι πονανε οι αρθρωσεις μου στην λεκανη,στις ενωσεις με τα ποδια και βγαζω φουσκες στις πατουσες και το ποδηλακο γιατι πιανεται ο ποπουλης μου.

beatshooter
22-04-10, 21:52
Μ αρεσει πιο πολυ το ελειπτικο αλλα παντα και διαδρομο γιατι μπορω να κανω σπριντακια σε πιο ριαλ φαση,οπως οταν τρεχω στο γηπεδο(παιζω ποδοσφαιρο).