PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραχιαίοι: Καλύτερη άσκηση



Albert_Wesker
03-02-07, 15:23
Παιδιά ποια άσκηση θεωρείτε καλύτερη για τους ραχιαίους?θέλω την γνώμη σας.

προσωπικά καλύτερη άσκηση θεωρώ το superman γιατί σε λιώνει και γυμνάζει ΌΛΗ την ράχη. κάθεσαι στο στρώμα και λιώνεις. μετά τις 15 επαναλήψεις αρχίζω και λαχανιάζω.

θέλω τις γνώμες σας και την προσωπική σας εμπειρία

billys15
03-02-07, 15:24
Υπερεκτασεις στο μηχανημα και καλημερα.Και οι 2 πιανουν

Albert_Wesker
03-02-07, 15:31
Υπερεκτασεις στο μηχανημα και καλημερα.Και οι 2 πιανουν

το καλημερα τι ειναι?

billys15
03-02-07, 15:34
Ορθιος,κρατας μια μπαρα πισω απο τον λαιμο σου και σκυβεις μπροστα φερνοντας το πανω σωμα σχεδον παραλληλα με το πατωμα.

Nick3
03-02-07, 15:37
Deadlifts.
Μακράν....

Albert_Wesker
03-02-07, 15:38
Ορθιος,κρατας μια μπαρα πισω απο τον λαιμο σου και σκυβεις μπροστα φερνοντας το πανω σωμα σχεδον παραλληλα με το πατωμα.

ο ouoou αυτήν πρέπει να είναι πολύ δύσκολη άσκηση και να θέλει καλο ζέσταμα. μου φαίνεται ότι για να υποβάλεις την μέση και την ράχη σε κάτι τέτοιο πρέπει να ξεκινήσεις σιγά σιγά γιατί θα τραυματίσεις τίποτα. εσύ πως "ξεκινινες"?και πως συνεχίζεις?

Albert_Wesker
03-02-07, 15:40
Deadlifts.
Μακράν....

ta deadlifts omos piezoune poli tin kardia pffff :? :?

Nick3
03-02-07, 15:55
Deadlifts.
Μακράν....

ta deadlifts omos piezoune poli tin kardia pffff :? :?
Από πότε?

billys15
03-02-07, 16:31
o ouoou aytin prepei na einai poli diskoli askisi kai na thelei kalo zestama. mou fainetai oti gia na ipobaleis tin mesi kai tin raxi se kati tetoio prepei na ksekiniseis siga siga giati tha traumatiseis tpt. esi pos ksekinines?kai pos sinexizeis?

Να σου πω την αληθεια μια φορα την εχω κανει ολο κι ολο αυτην την ασκηση.Στο καινουργιο μου προγραμμα δεν την εβαλα.Αργοτερα.Παντως ειναι ζορικια.Και εννοειται οτι θελει ζωνη ε.

gpol
03-02-07, 17:05
Deadlifts.
Μακράν....

:army2:

ikamak
03-02-07, 23:12
Αρσεις θανατου. Αλλα φοβαμαι να τις κανω, γιατι μου εχουν πει οτι κανουν κακο στη μεση και στην καρδια. Και στο νευρικο μου συστημα. Και στη βλακεια που με δερνει. Περιμενω ομως, οπου να'ναι βγαινει το spiderman 3.

john1888
04-02-07, 01:03
Deadlifts.
Μακράν....

ta deadlifts omos piezoune poli tin kardia pffff :? :?


Φίλε μου βρές κάποιον να σου τη δείξει σωστά και μάθε να την κάνεις σωστά, όχι για να μήν πιέσεις την καρδιά σου αλλα για να μήν τραυματίσεις τη μέση σου.

Και άν συμπεριλάβεις αυτή την άσκηση στο πρόγραμμα σου δέν χειάζεται να σε απασχωλούν περεταίρω αυτοί οι μύες.

Καθώς επίσης και κοιλιακούς πάνω απο 3 φορές την εβδομάδα το θεωρώ υπερβολή.

Αυτό με την καρδιά δέν ισχύει :roll:

jiujitSu
04-02-07, 12:47
Αντε παλι με την καρδια.... λολ ρε

Αμα ηταν ετσι οι αγροτες που ολη μερα deadliftaroun σακια με ζωοτροφες και λιπασματα θα ειχαν ολοι καρδια.

Αλμπερτ εχεις ψυχωση με την καρδια ρε φιλε ?
Μην μου πεις οτι παλι σας το ειπε η καθηγητρια στο μαθημα ελεος...

Στοιχηματιζω οτι οι καθηγητες σου εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να πεθανουν απο καρδια απο οτι ο μεσος bodybuilder.
γινομαι παλι :twisted: αλλα ελεος πια

Deadlifts μακραν καλυτερη ασκηση...

το σουπερμαν ειναι για την πετρουλακη ... ισως λαχανιαζεις επειδη το βαρος του σωματος σου πιεζει τα πνευμονια σου και επειδη αναπνεεις ποδαριλα εκει κατω :lol: :lol: :puke:

john1888
04-02-07, 17:03
Η μόνη άσκηση που μπορεί να επιβαρύνει την καρδιά είναι ο ευθείς πάγκος....


άμα κουραστείς και η μπάρα μείνει εκεί... :green: :green:

Gasturb
04-02-07, 17:35
Αμα ηταν ετσι οι αγροτες που ολη μερα deadliftaroun σακια με ζωοτροφες και λιπασματα θα ειχαν ολοι καρδια.

Σωστή παρατήρηση ju.. Και όχι μόνο έχουν δυνατή καρδιά αλλά έχουν αυτή τη δύναμη στο σώμα κ στα γεράματα τους (συνεχίζουν να κάνουν τις δουλιές τους κ μετά τα 65 70) ενώ δυστυχως οι ηλικιωμένοι των πόλεων δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους .. Sad but true

Gt

Billy
04-02-07, 19:28
ο Brawny ειχε πει αν αρχισεις με λιγα βαρη δεν χρειαζεσαι την ζωνη.

οφ τοπικ
κατεβασε κανεις το βιντεκι που εχει η Nick3 στο signature της;
μιλαμε για πολυ θεαμα

gpol
04-02-07, 19:32
μονο για λιγα κιλα το ειχε πει;;;

Billy
04-02-07, 20:32
βασικα ειχε πει να αρχιζουμε σιγα-σιγα οποτε οταν αναβασουμε κιλα να μην χρειαζεται ζωνη γιατι οι μυς θα εχουν ηδη γυμνασθει/ζεσταθει.
Την πιστευω αυτην την μεθοδο και αν καποιος το πετυχει μυλαμε για ραχαιους μπετον αρμέ.
Αλλα θελει σιγα-σιγα μην φυγει κανενας δισκος.

tasosfit
06-02-07, 02:06
Η καλύτερη άσκηση με στόχο τι; Την δύναμη, την αντοχή ή την εμφάνιση. Μην ξεχνάμε τον στόχο παιδιά, δεν υπάρχει καλύτερο και χειροτερο γενικά, μονάχα σε σχέση με κάτι.

gpol
06-02-07, 02:33
δηλαδη μπορεις να θεωρησεις αντιστοιχα οτι το peck deck , pull over για στηθος, ανοιγματα αλτηρων .... είναι καλυτερες ασκησεις για την εκγυμναση του στηθους, απο τις πιεσεις παγκου που θεωρειται βασικη ασκηση??? Για γυμναστικη μιλαμε, αρα λογικα λεμε για το ποια ασκηση γυμναζει καλυτερα

Vson
27-02-07, 05:43
αρσεις θανατου & squat ειναι πολυ επικινδυνες ασκησεις για αρχαριους ειδικα(αλλα φυσικα ειναι και οι καλυτερες ασκησεις body building),αν δεν ξερεις να τις κανεις παει η μεση,ετσι μου ειπε ο ορθοπαιδικος.
Καλο ειναι(ειπε ο γυμναστης) να τις αρχισεις χωρις βαρη(δυσκολα θα τραυματισεις μεση ετσι) για να τις μαθεις ^^

anastasisk
27-02-07, 17:17
Albert για πηγαινε ρωτα τους οικοδομους να σου πουνε αν εχουν προβληματα με την καρδια.Εχεις ιδεα τι σηκωνουν καθε μερα και με τι τροπους?
Ο οργανισμος μας βρισκει παντα τον τροπο να ανταπεξερχεται στις δυσκολες καταστασεις.Μην κοιτας που εχουμε γινει ολοι της καρεκλας και του γραφειου.Εκτελεσε σωστα τις αρσεις θανατου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα . . .

BRaWNy
24-03-07, 20:12
Η καλύτερη άσκηση με στόχο τι; Την δύναμη, την αντοχή ή την εμφάνιση. Μην ξεχνάμε τον στόχο παιδιά, δεν υπάρχει καλύτερο και χειροτερο γενικά, μονάχα σε σχέση με κάτι.Nομίζω πως όλες οι ασκήσεις έναν στόχο έχουν (που τα περιέχει όλα) και ότι υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.
Η δυναμη, η μαζα, η αντοχή κ.λ.π. δεν καθορίζονται απο την ίδια την άσκηση ακριβώς, αλλά απο το πως την χρησιμοποιείς, π.χ. τι επαναλήψεις ή τι βάρος ή τι ταχύτητα κ.λ.π. χρησιμοποιείς σε αυτήν.

Υ.Γ.Μπορείς να μου πεις μια άσκηση για εμφάνιση?

BRaWNy
24-03-07, 20:17
βασικα ειχε πει να αρχιζουμε σιγα-σιγα οποτε οταν αναβασουμε κιλα να μην χρειαζεται ζωνη γιατι οι μυς θα εχουν ηδη γυμνασθει/ζεσταθει.
Την πιστευω αυτην την μεθοδο και αν καποιος το πετυχει μυλαμε για ραχαιους μπετον αρμέ.
Αλλα θελει σιγα-σιγα μην φυγει κανενας δισκος.
Δεν είπα ακριβως αυτό.
Η ζωνη δεν έχει να κάνει με το ζέσταμα.
Μάλλον το μπερδεψες, γιατι με βαση αυτα που γραφεις φαντάζομαι ότι αναφέρεσε σε εκεινο που ειχα πει ότι, αν κάποιος έχει μάθει με ζωνη και θέλει να συνεχίσει χωρις, στην αρχη θα μειωσει λίγο τα κιλά που χρησιμοποιεί, μεχρι να έρθει και η ανάλογη ισορροπία στους μυς που "αδρανούσαν" λόγω χρησιμοποίησής της, και σιγά σιγά θα επανέλθει στα κιλά που χρησιμοποιούσε με ζωνη.

Το κυριότερο που έχω πει για την ζωνη είναι....να μην φοράτε ποτέ.

BRaWNy
24-03-07, 20:20
Συμφωνω (οσον αφορά την ερωτηση του τόπικ) με τους Nick3, gpol, ikamak, john1888, jiujitsu, anastasisk, Gasturb

BRaWNy
24-03-07, 20:55
Sorry που ξέθαψα το τόπικ, όμως τωρα το είδα και επίσης ειδα ότι αναφέρθηκε κάποιος και σε μένα και έπρεπε να απαντήσω.

Gasturb
24-03-07, 21:04
Sorry που ξέθαψα το τόπικ

Mην σε απασχολει καθόλου αυτο Brawny κάνε reply σε οτιδήποτε αδιαφορώντας για την τυχόν 'παλιότητα' του thread.

Gt

jiujitSu
24-03-07, 21:42
Το κυριότερο που έχω πει για την ζωνη είναι....να μην φοράτε ποτέ.

Τhanks god που το ανεφερες brawny...
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1299
Aν μπορεις γραψτο και στο παραπανω τοπικ οπου το ειχα ρωτησει μιας και εγω ειμαι κατα των ζωνων.