PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Αμινοξέα



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

Devil
11-02-11, 19:27
ουτε καν ρε:P

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16424141

exkaliber
11-02-11, 19:31
εννοείται δεν περιμένω να δω θαύματα ούτε να σηκώνω +10 κιλά απλά να δω πως θα είμαι από ενέργεια και γενικότερα μικροδιαφορές.. έτσι k αλλιώς τσάμπα τα πήρα γιατί να μην τα δοκιμάσω.. ας είναι καλά ο φίλος που δεν μπορεί τα χάπια..

θα δεις διρα στην ενεργεια,η προπονηση θα βγε πιοο ευκολα και πιθανωςνα μν νιωθεις οτι πεινας,αν σου υμβαινει κατι τετοιο

να χαρεις,μν τα λες χαπια:green: εχω βαρεθει να εξηω στους δικους μου οτι ΔΕΝ ειναι χαπι


υ.σ. γεροντα τι ειναι τα doms?

den23
12-02-11, 19:40
ok οι κάψουλες λοιπόν...:toast: τα doms είναι οι πόνοι μετά τη προπόνηση αν δεν κάνω λάθος...

sTeLaKoS
12-02-11, 20:31
θ
υ.σ. γεροντα τι ειναι τα doms?

Ρίξε εδώ ένα βλέφαρο

Πιάσιμο μετά από έντονη προπόνηση (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=6254)

stel106
12-02-11, 22:52
μπορει καποιος να μου πει αν γνωριζει τα παρακατω αμινοξεα και αν ειναι καλα??

BCAA + EAA Stack της fitmax ειναι ενα μπλε κουτι απλα δεν βαζω το Link γιατι νομιζω απαγορευεται

Ingredients in 1 serving (3 tabs.)

* Energy value 18kcal/76,5kJ
* Fat 0,0 g
* Carbohydrates 0,0 g
* Protein: 4,5g

including BCAA*: 3000mg
* L-leucine 1500mg
* L-valine 750mg
* L-isoleucine 750mg

including EAA** 1500mg
* L-lysine 453mg
* L-arginine 414mg
* L-histidine 180mg
* L-threonine 168mg
* L-methionine 150mg
* L-phenyloalanine 135mg

μια απαντηση θα βοηθουσε!!

Dreiko
12-02-11, 22:57
καλα φαινονται...τα bcaa ειναι 2:1:1....
απ'οτι βλεπω καλη τιμουλα..αλλα εγω θα επερνα πανω απο 3 tabs τη δοση...:thumbup:

stel106
12-02-11, 23:01
Παλι καλα γιατι πηραμε 2 κουτια επειδη κατι αλλα που ειχα δει ειχαν τελιωσει στο συγκεκριμενο site και εβαλα αυτα
αλλα επειδη εγω φοβαμαι θα παιρνω 2 πριν προπο για να πανε και καιρο :)

Dreiko
12-02-11, 23:14
Παλι καλα γιατι πηραμε 2 κουτια επειδη κατι αλλα που ειχα δει ειχαν τελιωσει στο συγκεκριμενο site και εβαλα αυτα
αλλα επειδη εγω φοβαμαι θα παιρνω 2 πριν προπο για να πανε και καιρο :)

τι φοβασαι ρε συ?αμινο ειναι...παιρνε εστω 3 που λεει μεσα...;):toast:

lef
12-02-11, 23:15
τι φοβασαι ρε συ?αμινο ειναι...παιρνε εστω 3 που λεει μεσα...;):toast:

και λιγα λεει
χωσε πραγμα ρε τι φοβασαι;)

stel106
13-02-11, 16:18
εεε επειδη ειναι η πρωτη φορα ξερεται πως ειναι :) αλλα νταξει με πεισατε thanks για την απαντηση παντως!!

exkaliber
13-02-11, 17:40
Ρίξε εδώ ένα βλέφαρο

Πιάσιμο μετά από έντονη προπόνηση (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=6254)

ευχαριστω πολυ στελιο :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::green:

Slack `N Track
18-02-11, 23:38
http://www.energybodysystem.com.pl/produkty/Amino-Liquid.jpg


Εχει δοκιμασει κανεις το συγκεκριμενο?

ΥΓ. Αν υπαρχει καπου αναλογο ποστ για το εν λογο αμινοξυ, σορρυ απλα δεν δουλευει το ψαχτηρι και δεν μπορω αν βρω κανενα ποστ.

beefmeup
18-02-11, 23:55
καλυτερα να αποφυγεις τα υγρα αμινο.

Slack `N Track
19-02-11, 00:07
καλυτερα να αποφυγεις τα υγρα αμινο.

Δεν ειναι για μενα.

Εγω ειμαι "μονιμος" σε στερεα και σε μια συγκεκριμενη φορμουλα εδω και καιρο τωρα.
Απλα ηθελα μια αποψη για τα συγκεκριμενα, μιας και ενα ξαδερφακι εδω με εχει φαει οτι του εδωσαν "Τα καλυτερα aminos on the planet" :D

beefmeup
19-02-11, 00:11
"Τα καλυτερα aminos on the planet" :D

καλα αυτο δεν υπαρχει πες του..απο κολαγονο ειναι,οπως ολα τα υγρα αμινο,μαζι με κατι ζαχαρα λογικα(μπορει κ οχι ομως,για δες το κουτι τους)..
τι καλο ειναι αυτο δλδ??
για μια φτηνη λυση ειναι οκ,αλλα αν μπορεις να πας αλλου γιατι οχι?
χνιεχ!

Slack `N Track
19-02-11, 00:22
καλα αυτο δεν υπαρχει πες του..απο κολαγονο ειναι,οπως ολα τα υγρα αμινο,μαζι με κατι ζαχαρα λογικα(μπορει κ οχι ομως,για δες το κουτι τους)..
τι καλο ειναι αυτο δλδ??
για μια φτηνη λυση ειναι οκ,αλλα αν μπορεις να πας αλλου γιατι οχι?
χνιεχ!

Η αποψη μου σε αυτον τον συγκεκριμενο δεν υπαρχει περιπτωση να μετρησει.
Ειμαι old fashion εγω βλεπεις...για τα μετρα του.

Ας δουμε και αλλα σχολια απο αλλα ατομα που ενδεχωμενος να εχουν παρει το lime ζουμακι μπας και καταλαβει...

Αλλα μιας και αναφερθηκες στο Υγρο VS Στερεο αμινοξυ, θα ηθελες να πεις δυο κουβεντες πανω σε αυτο?

Γιατι πιστευεις οτι τα υγρα αμινοξεα δεν ενδεικνυοντε τοσο για χρηση;
Το ιδιο πιστευεις και για τις υγρης μορφης πρωτεινες? Και γιατι?

beefmeup
19-02-11, 00:28
Το ιδιο πιστευεις και για τις υγρης μορφης πρωτεινες? Και γιατι?

ναι κ στα 2..ριξε μια ματια απο κατω κ εδω..High Test Amino Liquid (MET-RX) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12479-High-Test-Amino-Liquid-%28MET-RX%29)


για τις μπαρες..εχω φαει σχεδον οτι μπαρα υπαρχει,κ ισχυει,αυτο για το κολαγονο,οπως κ για τα υγρα αμινο που ειναι σχεδον ολα απο κολαγονο..χαμηλης βιολογικης αξιας..απλα οι ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ εχουν soy isolate,κ καποιες(2-3)whey isolate..
αν πας σε μαγαζι με συμπληρο.μια μερα τσεκαρε το κ θα δεις;)


Το κολλαγόνο είναι αυτό που όταν λείπει από τον οργανισμό μας δεν έχουμε όμορφο δέρμα?
Το κολλαγόνο τι σχέση έχει με τις μπάρες πρωτείνης?

Ας μου εξηγήσει κάποιος.

Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες.........


το κολαγονο,ειναι προτεινη..υπαρχουν περιπου 30 διαφορετικοι τυποι κολαγονου,κ καποιοι παιζουν ρολο κ σε αυτο που λες..

να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα,η ζελατινη που χρησιμοποιειτε στη ζαχαροπλαστικη,ειναι απο κολαγονο..ειναι φτηνος,τυπος προτεινης γιαυτο κ τον βαζουν στις μπαρες,κ στα υγρα αμινο..ειναι ομως χαμηλης βιολoγικης αξιας σε σχεση με whey..

εισαι καλυμενη??;)


η ζελατινη που χρησιμοποιειτε στη ζαχαροπλαστικη
εχει πολυ πρωτεινη....περιπου 86/100g 360 θερμιδες και 0 υδατανθρακες

ομως δεν εχω ιδεα πως να την φαμε :P


ειναι χαμηλης βιολογικης αξιας σε σχεση με αλλες πηγες,γιατι απλα ΔΕΝ εχει ολα τα αμινο στο διατροφικο προφιλ του σε επαρκεις ποσοτητες..καμια σχεση με οποιαδηποτε αλλη πηγη προτεινης..ακομα κ η σογια εχει καλυτερο βιολογικο προφιλ..

Slack `N Track
19-02-11, 01:09
Καταλαβαινω οτι στεκεσαι αρνητικα στο υδρολημενο κολαγονο και στην υδρολημενη ζελατινη δικαιολογημενα.


Δεν δουλευω τα υγρα για αλλους λογους, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω οτι ολα τα υγρα αμινος ειναι scrap.

Καποια αλλη στιγμη θα τα ξαναπουμε για αυτα. Ειναι περασμενη η ωρα.

Εχεις ενδιαφερουσες αποψεις παντως :)

Devil
28-02-11, 18:35
Το έχω δοκιμάσει σε γεύση blue raspberry πάντα κατά την διάρκεια της προπόνησης και θα έλεγα ότι μπουκτiσα πολύ εύκολα την γεύση και ότι είναι επιπέδου Xtend ,Aminomax και ότι το Chain'd Out και το Aminocell είναι μία κλάση πιο πάνω για εμένα.

Aminomax:7.5/10

Xtend:8/10

Modern BCAA (USP Labs):7.5/10 λοιπόν

Chain'd Out: 9/10

Aminocell : 9/10

γιατι αυτο?

νταξ πες το aminocell ειναι μια κλαση πιο πανω... γιατι ειναι περισσοτερο prewo...
αν και δεν μου αρεσουν τα ethyl ester...

το chan'd out γιατι? μου κανει εντυπωση... γιατι και 2-1-1 ειναι και δεμενα με malate... αρα απο τα 7γρ εχεις λιγοτερα bcaa...

iLoVeSqUaT
28-02-11, 18:57
Ναι συμφωνώ για την αναλογία και ισχύει για ένα scoop Chain'd Out
Αλλά εγώ είμαι εδώ:
<68 kg: 1 scoop
68 – 90 kg: 2 scoops
>90 kg: 3 scoops

+

PerformActiv Propietary Matrix Blend: 1800 mg
Alanine
L-Theanine
CordyActiv (Dong Chong Xia Cao)
RhoActiv (Rhodiola Rosea Extract)
AppleActiv (Apple Peel Extract)

Την γλουταμίνη έτσι και αλλιώς την παίρνω μετά την προπόνηση. Και δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να την παίρνεις κατά την διάρκειά από άποψη καταβολισμού.


Αλλά όπως σου είπα δεν μου άρεσε το μπουκτισμα της γεύσης κατά τα άλλα η USP έκανε μία φιλότιμη προσπάθεια.

Devil
28-02-11, 19:02
Ναι συμφωνώ για την αναλογία και ισχύει για ένα scoop Chain'd Out
Αλλά εγώ είμαι εδώ:
<68 kg: 1 scoop
68 – 90 kg: 2 scoops
>90 kg: 3 scoops

+

PerformActiv Propietary Matrix Blend: 1800 mg
Alanine
L-Theanine
CordyActiv (Dong Chong Xia Cao)
RhoActiv (Rhodiola Rosea Extract)
AppleActiv (Apple Peel Extract)

Την γλουταμίνη έτσι και αλλιώς την παίρνω μετά την προπόνηση. Και δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να την παίρνεις κατά την διάρκειά από άποψη καταβολισμού.


Αλλά όπως σου είπα δεν μου άρεσε το μπουκτισμα της γεύσης κατά τα άλλα η USP έκανε μία φιλότιμη προσπάθεια.

καλα ναι και εγω ανοικω εκει.... αλλα θα πηγαινα για τα 3 σκουπ:green:

ναι το τσεκαρα το 2ο blend... η cordyceps δεν νομιζω οτι κανει τιποτα για performance... η rhodiola ισως...

καλα τη γλουταμινη την θεωρω εντελως αχρηστη... ποσο μαλλον οταν υπαρχουν bcaa....

οκ;)

beefmeup
28-02-11, 20:10
νταξ πες το aminocell ειναι μια κλαση πιο πανω...


εγω παντως το ξαναπηρα αυτο σημερα:green:

Devil
01-03-11, 00:31
εγω παντως το ξαναπηρα αυτο σημερα:green:

μαζι με τι αλλο.....?

ελα ξερω οτι δεν πηρες μονο αυτο....:green::green::green:

PanosDeu
02-03-11, 16:10
Καλησπερα,χρησιμοποιω το aminopower2000 απο Nutrabolics.Μου ειπαν να λαμβανω δυο ταμπλετες υστερα απο καθε γευμα.Στη συσκευασια ωστοσο λεει οτι πρεπει να λαμβανονται με αδειο στομαχι.Τι απο τα δυο ισχυει?

beefmeup
02-03-11, 19:05
Τι απο τα δυο ισχυει?

ισχυει το αδειο στομαχι.
μαλλον κανα 20 λεπτο πριν το γευμα σου ειπαν,κ μπερδευτικες??
αν οχι λαθος σου ειπαν μετα το γευμα η μαζι.
αλλα η δοση ειναι 3 ταμπς κ οχι 2 νομιζω..τσεκαρε το κουτι μια.

κ η αλλη χρηση του ειναι μια δοση μετα την προπονα,αν δεν περνεις πρωτεινη η κατι αλλο εκει..
αν περνεις κατι αλλο,αστο αυτο.

DENNISGR
05-03-11, 11:49
:bowdown::bowdown:

Marinos21
07-03-11, 20:35
pedia ta amino3ea tis meres xwris gimnastirio ta pernoume i oxi.?

κουλης
07-03-11, 20:40
Ποια ειναι τα αμινοξεα που περιεχονται αποκλειστικα και μονο στις ζωικες τροφες?

tommygunz
08-03-11, 14:15
pedia ta amino3ea tis meres xwris gimnastirio ta pernoume i oxi.?

Ως συνήθως όχι. Όχι για κάποιον άλλο λόγο, απλά επειδή σαν συμπλήρωμα είναι αρκετά ακριβό. Και να τα πάρεις δηλαδή κακό δεν κάνεις, απλά λόγω κόστους δεν τα παίρνουμε και τις off μερες.

tommygunz
08-03-11, 14:19
Παίδες, έχω τα Νitro της animal και τώρα που θα μπούμε στη γράμμωση λέω να τα ξεκινήσω. Είχα χρησιμοποιήσει 3-4 σακουλάκια πιο παλιά όμως.
Μετά την προπόνηση τι είναι πιο καλά να τα παίρνω: σε άδειο στομάχι ή να βάζω και λίγο μάλτο μαζί;

Gorillas
08-03-11, 16:43
εγώ τα παίρνω μετά τη προπόνηση (για πριν πίνω white flood με purple wrath) πιο καλά είναι να πίνεις αμινοξέα με waxy maize(λογο πως η waxy απορροφάται πιο γρήγορα απ τον οργανισμό) . Πρωτείνη με μαλτο

tommygunz
08-03-11, 17:00
εγώ τα παίρνω μετά τη προπόνηση (για πριν πίνω white flood με purple wrath) πιο καλά είναι να πίνεις αμινοξέα με waxy maize(λογο πως η waxy απορροφάται πιο γρήγορα απ τον οργανισμό) . Πρωτείνη με μαλτο

Waxy δυστχώς δεν έχω... Οπότε μάλλον σκέτα θα τα παίρνω... Thanks!:thumbup:

kobigeokobi
08-03-11, 19:00
Καλησπερα στη παρεα..θα ηθελα να μπορειτε να μου λυσετε μια απορια, εχω ψαξει να βρω απαντηση σε προηγουμενα θεματα αλλα δε τ καταφερα..
Χρησιμοποιω πρωτεινη της ON πριν κ μετα το γυμανστηριο καθε scoop δινει 5.5 gr BCAA..
επισης εχω BCAA σε καψουλες..η χρηση που κανω ειναι πριν τη προπο 1 SCOOP ΠΡΩΤΕΙΝH + 2.5 gr BCAA. Προς το τελος της προπο 5 gr BCAA , μετα τη προπονηση κρετινη ,μετα απο 5 λεπτα Recovery shake (συνδιασμος πρωτεινης υδατανθρακα, γουταμινης) κ 20 λεπτα μετα 1 scoop πρωτεινη+ 2.5 gr BCAA..αυτο που ηθελα να ρωτησω..ειναι ασκοπα τα BCAA μαζι με τη πρωτεινη;;αν ναι θα μπορουσα να τ χρησιμοποιω καθολη της διαρκεια της μερας;;;

Devil
08-03-11, 19:06
Καλησπερα στη παρεα..θα ηθελα να μπορειτε να μου λυσετε μια απορια, εχω ψαξει να βρω απαντηση σε προηγουμενα θεματα αλλα δε τ καταφερα..
Χρησιμοποιω πρωτεινη της ON πριν κ μετα το γυμανστηριο καθε scoop δινει 5.5 gr BCAA..
επισης εχω BCAA σε καψουλες..η χρηση που κανω ειναι πριν τη προπο 1 SCOOP ΠΡΩΤΕΙΝH + 2.5 gr BCAA. Προς το τελος της προπο 5 gr BCAA , μετα τη προπονηση κρετινη ,μετα απο 5 λεπτα Recovery shake (συνδιασμος πρωτεινης υδατανθρακα, γουταμινης) κ 20 λεπτα μετα 1 scoop πρωτεινη+ 2.5 gr BCAA..αυτο που ηθελα να ρωτησω..ειναι ασκοπα τα BCAA μαζι με τη πρωτεινη;;αν ναι θα μπορουσα να τ χρησιμοποιω καθολη της διαρκεια της μερας;;;

λιγο ναι...

γιατι δεν κανεις αυτο...

bcaa πριν και μεσα στην προπονηση

κρεατινη πριν και μετα την προπονηση

και το recovery shake μετα την προπονηση

kobigeokobi
08-03-11, 19:11
Ευχαριστω devil..
Επειδη δε θελω να ανεβασω πολυ τη κρεατινη γιαυτο μενω στα 5 gr μετα τη προπο..
Οσον αφορα τη πρωτεινη;;που θα μπορουσα να τη χρησιμοποιησω περα απο το πρωινο μου γευμα;;;

Devil
08-03-11, 19:19
Ευχαριστω devil..
Επειδη δε θελω να ανεβασω πολυ τη κρεατινη γιαυτο μενω στα 5 gr μετα τη προπο..
Οσον αφορα τη πρωτεινη;;που θα μπορουσα να τη χρησιμοποιησω περα απο το πρωινο μου γευμα;;;

τοτε βαλε την κρεατινη στο prewo... ισως ειναι καλητερα....

κρατα τη στο πρωινο μονο... αντε και σε κανενα αλλο γευμα.... κανεις και οικονομια:green:

kobigeokobi
08-03-11, 19:23
ενας φιλος μου προτεινε να παιρνω Bcaa μεσα στη προπο κ μαζι με καθε γευμα..κ να κρατησω τη πρωτεινη για πριν κ μετα τη προπο..θα το δοκιμασω παντως αυτο που μου λες..
για τη κρεατινη δε το ηξερα οτι ειναι καλυτερα πριν τη προποηση..ευχαριστω πολυ..

Devil
08-03-11, 19:35
ενας φιλος μου προτεινε να παιρνω Bcaa μεσα στη προπο κ μαζι με καθε γευμα..κ να κρατησω τη πρωτεινη για πριν κ μετα τη προπο..θα το δοκιμασω παντως αυτο που μου λες..
για τη κρεατινη δε το ηξερα οτι ειναι καλυτερα πριν τη προποηση..ευχαριστω πολυ..

κρατα τα bcaa πριν και μετα.... ειναι καλητερα εκει....

με τα γευματα δεν εχει και τοσο νοημα....

hlias102
08-03-11, 19:37
Παίδες το recovery shake τί είναι?
Noobie here:)

kobigeokobi
08-03-11, 19:54
επειδη δε νομιζω οτι μπορω να σ ανεβασω το σαιτ για να διαβασεις ακριβως για το προιον αυτο..σ γραφω το τιτλο..ψαξτο στο google..Recovery shake της Sponser.

hlias102
08-03-11, 20:41
Thanks

humanoid
08-03-11, 20:47
Καλησπερα στη παρεα..θα ηθελα να μπορειτε να μου λυσετε μια απορια, εχω ψαξει να βρω απαντηση σε προηγουμενα θεματα αλλα δε τ καταφερα..
Χρησιμοποιω πρωτεινη της ON πριν κ μετα το γυμανστηριο καθε scoop δινει 5.5 gr BCAA..
επισης εχω BCAA σε καψουλες..η χρηση που κανω ειναι πριν τη προπο 1 SCOOP ΠΡΩΤΕΙΝH + 2.5 gr BCAA. Προς το τελος της προπο 5 gr BCAA , μετα τη προπονηση κρετινη ,μετα απο 5 λεπτα Recovery shake (συνδιασμος πρωτεινης υδατανθρακα, γουταμινης) κ 20 λεπτα μετα 1 scoop πρωτεινη+ 2.5 gr BCAA..αυτο που ηθελα να ρωτησω..ειναι ασκοπα τα BCAA μαζι με τη πρωτεινη;;αν ναι θα μπορουσα να τ χρησιμοποιω καθολη της διαρκεια της μερας;;;

το λεει ρε παιδια..

hlias102
08-03-11, 20:54
Εχεις δίκιο φίλε μου,δε το πρόσεξα...

exkaliber
10-03-11, 16:01
τα bcaa μου τελειωνουν και ειμαι μεταξυ των εξης :
now food
bp
mp

τιμη περιπου ιδια εχουν,εχω δοκιμασει μονο της now πειτε μου οποιος εχει δοκιμασει και τα αλλα

Devil
10-03-11, 16:04
γυψος.... αυτη ειναι η γευση των αλλων 2.... καλο θα ηταν να παρεις ξεχωριστα γευση...

exkaliber
10-03-11, 16:05
με γευση πινονται???
με κουταλι στο στομε και νερο μετα,εννοειται:green:

Devil
10-03-11, 16:07
με γευση πινονται???
με κουταλι στο στομε και νερο μετα,εννοειται:green:

ναι αμα παρεις την γευση που βαζουν στη CEE πινονται ευκολα....

exkaliber
10-03-11, 16:10
:doh:
τωρα προσεξα οτι εγραψα σε λαθος θεμα
κατσε να δω αυτο με την γευση

Nio
29-03-11, 18:19
τα bcaa μου τελειωνουν και ειμαι μεταξυ των εξης :
now food
bp
mp

τιμη περιπου ιδια εχουν,εχω δοκιμασει μονο της now πειτε μου οποιος εχει δοκιμασει και τα αλλα

Από bp έχω, είναι όντως γύψος, και συν τοις άλλοις δεν διαλύονται στο νερό που θα βάλεις στο στόμα για να τα καταπιείς(όπως συμβαίνει με creatine πχ), οπότε είναι λίγο weird στην κατάποση. Όμως, να σου πω την αλήθεια δεν με πολυνοιάζει γεύση/κατάποση, αλλά να είναι καλά τα bcaa σε θέμα quality. Από κει και πέρα, στα 3 δευτερόλεπτα που θα μου πάρει για να κατεβούν τα bcaa, ε απλά.....κάνω υπομονή. :)

exkaliber
29-03-11, 18:23
Από bp έχω, είναι όντως γύψος, και συν τοις άλλοις δεν διαλύονται στο νερό που θα βάλεις στο στόμα για να τα καταπιείς(όπως συμβαίνει με creatine πχ), οπότε είναι λίγο weird στην κατάποση. Όμως, να σου πω την αλήθεια δεν με πολυνοιάζει γεύση/κατάποση, αλλά να είναι καλά τα bcaa σε θέμα quality. Από κει και πέρα, στα 3 δευτερόλεπτα που θα μου πάρει για να κατεβούν τα bcaa, ε απλά.....κάνω υπομονή. :)

η κρεατινη τους καλη ειναι σε νερο
αμοινοξεα πηρα παλι της Now

SeXperT
09-04-11, 18:20
ειχα παρει αμινοξεα σε υγρη μορφη, της STACKER 2 αν θυμαμαι... ηταν σαν σιροπι, πολυ γευστικο... το επερνα μετα τα βαρη πριν μπω στο αεροβιο...

ποτε δεν θα μαθω αν δουλεψαν :green:

Kaloutsikos
09-04-11, 21:45
ειχα παρει αμινοξεα σε υγρη μορφη, της STACKER 2 αν θυμαμαι... ηταν σαν σιροπι, πολυ γευστικο... το επερνα μετα τα βαρη πριν μπω στο αεροβιο...

ποτε δεν θα μαθω αν δουλεψαν :green:

Λίγο δύσκολο να μην δούλεψαν φίλος,

Μην περιμένεις να δεις τρελά πράγματα πάνω σου απ τα αμινοξέα!

SeXperT
10-04-11, 14:43
μα δεν περιμενα να δω... και για αυτο ειπα ενας θεος ξερει αν δουλεψαν... κι εγω για αυτο τα πηρα, για να κανουν τη δουλεια που επρεπε να κανουν...

ελπιζω πως την κανανε... :P

Kaloutsikos
10-04-11, 16:25
μα δεν περιμενα να δω... και για αυτο ειπα ενας θεος ξερει αν δουλεψαν... κι εγω για αυτο τα πηρα, για να κανουν τη δουλεια που επρεπε να κανουν...

ελπιζω πως την κανανε... :P

Πως το έλπιζες δηλαδή?

Τι περίμενες να κάνουν?

SeXperT
10-04-11, 17:00
πιστεύω πως το θεμα ηταν πιο πολυ ψυχολογικο, οσον αφορα εμενα μιλαω παντα, για να νιωθω καλυτερα στο αεροβιο που εκανα μετα...

για τετοια χρηση, θα ξαναεπερνα...

exkaliber
19-04-11, 18:35
τα αμοινοξεα μετα προπο χρειαζονται και υδατανθρακα για καλυτερη αποροφηση????
προσωπικα δεν βαζω μεταπροπο

tommygunz
19-04-11, 19:23
Μπορείς να βάλεις, αλλά υδατάνθρακα που να απορροφάται πάρα πολύ γρήγορα, όπως vitargo ή waxy maize, αλλιώς δεν έχει και τόσο πολύ νόημα το να βάλεις τα αμινοξέα που θα φύγουν πολύ γρήγορα από το στομάχι μαζί με δεξτρόζη όμως. Άμα είναι να βάλεις δεξτρόζη ή μάλτο τότε καλύτερα μαζί με πρωτεΐνη. Αν είναι αμινοξέα τότε vitargo ή waxy maize.

exkaliber
19-04-11, 19:35
δεν βαζω υδατανσθρακα στο ποστ
το θεμα ειναι αν χανω σε αποροφηση ετσι..
παιρνω 5 γρ bcaa και 5 λευκινη

tommygunz
19-04-11, 20:00
δεν βαζω υδατανσθρακα στο ποστ
το θεμα ειναι αν χανω σε αποροφηση ετσι..
παιρνω 5 γρ bcaa και 5 λευκινη

Είσαι 100 κιλά; Γιατί 10 γραμμάρια bcaa είναι για άτομο 100 κιλών (ως συνήθως παίρνουμε 1 γρ. bcaa ανά 10 κιλά σωματικού βάρους).
Και πως να χάνεις σε απορρόφηση αφού το μόνο που βάζεις είναι bcaa και ΔΕΝ βάζεις τίποτα άλλο;

exkaliber
19-04-11, 20:09
Και πως να χάνεις σε απορρόφηση αφού το μόνο που βάζεις είναι bcaa και ΔΕΝ βάζεις τίποτα άλλο;

και καλα χωρις υδατανθρακα δεν γινεται αποροφηση :clap::clap::clap:

για τα bcaa ειναι αναλογια 8:1:1
αντι για 2:1:1

tommygunz
19-04-11, 20:26
και καλα χωρις υδατανθρακα δεν γινεται αποροφηση :clap::clap::clap:

για τα bcaa ειναι αναλογια 8:1:1
αντι για 2:1:1

Ε και πάλι, 10 γραμμάρια παίρνεις από bcaa, άσχετα με την αναλογία που τα παίρνεις. Γι' αυτό σου έγραψα το 1 γρ./10 κιλά.

Alexakos3
23-04-11, 13:03
Καλησπέρα σε όλους και καλή ανάσταση..!! Επειδή θέλω και εγώ να μπώ στα αμινοξέα τώρα το καλοκαιράκι θέλω να κάνω κάποιεσ ερωτήσεις γιατι καθώς διαβαζα το topic αυτό ψιλομπερδεύτικα... :P Πρώτα πρώτα είμαι 62 κιλά περίπου 1.63 και 17 χρονών και θέλω τώρα το καλοκαίρι να σταματήσω την φόρμουλα που είμαι (πίνω την propak της Ironmaxx) και να αρχίσω τα αμινόξέα και τονίζω μόνο αμινοξέα χωρίς whey για να αποφύγω τελείως τα σάκχαρα! Ποιά μάρκα μου προτείνεται και ποιά μπορεί να είναι η δοσολογία πάει ανάλογα με τα κιλά??

exkaliber
23-04-11, 14:38
η συνηθης δοσολογια ειναι 5γρ πριν και 5γρ μετα

Kaloutsikos
23-04-11, 22:54
Καλησπέρα σε όλους και καλή ανάσταση..!! Επειδή θέλω και εγώ να μπώ στα αμινοξέα τώρα το καλοκαιράκι θέλω να κάνω κάποιεσ ερωτήσεις γιατι καθώς διαβαζα το topic αυτό ψιλομπερδεύτικα... :P Πρώτα πρώτα είμαι 62 κιλά περίπου 1.63 και 17 χρονών και θέλω τώρα το καλοκαίρι να σταματήσω την φόρμουλα που είμαι (πίνω την propak της Ironmaxx) και να αρχίσω τα αμινόξέα και τονίζω μόνο αμινοξέα χωρίς whey για να αποφύγω τελείως τα σάκχαρα! Ποιά μάρκα μου προτείνεται και ποιά μπορεί να είναι η δοσολογία πάει ανάλογα με τα κιλά??

Καταρχήν να ξέρεις πως η καλύτερη επιλογή είναι σε σκόνη,
όσο για την δοσολογία εξαρτάται απο το τι θα πάρεις και από την διατροφή σου!

tommygunz
24-04-11, 02:07
Καλησπέρα σε όλους και καλή ανάσταση..!! Επειδή θέλω και εγώ να μπώ στα αμινοξέα τώρα το καλοκαιράκι θέλω να κάνω κάποιεσ ερωτήσεις γιατι καθώς διαβαζα το topic αυτό ψιλομπερδεύτικα... :P Πρώτα πρώτα είμαι 62 κιλά περίπου 1.63 και 17 χρονών και θέλω τώρα το καλοκαίρι να σταματήσω την φόρμουλα που είμαι (πίνω την propak της Ironmaxx) και να αρχίσω τα αμινόξέα και τονίζω μόνο αμινοξέα χωρίς whey για να αποφύγω τελείως τα σάκχαρα! Ποιά μάρκα μου προτείνεται και ποιά μπορεί να είναι η δοσολογία πάει ανάλογα με τα κιλά??

Δοσολογία για τα bcaa τουλάχιστον είναι 1 γρ. bcaa ανά 10 κιλά.
Άρα εσύ που είσαι στα 62 θες περίπου 6 γρ. bcaa.

Αλλά γράφεις θες να μπεις στα αμινοξέα λες και θα ξεκινήσεις κοκαΐνη, να μπεις στα σκληρά ναρκωτικά. Σιγά το πράμα, δεν είναι τίποτα... Φιλικά στα γράφω, χωρίς παρεξήγηση φίλε.:toast:

Alexakos3
24-04-11, 11:11
Δοσολογία για τα bcaa τουλάχιστον είναι 1 γρ. bcaa ανά 10 κιλά.
Άρα εσύ που είσαι στα 62 θες περίπου 6 γρ. bcaa.

Αλλά γράφεις θες να μπεις στα αμινοξέα λες και θα ξεκινήσεις κοκαΐνη, να μπεις στα σκληρά ναρκωτικά. Σιγά το πράμα, δεν είναι τίποτα... Φιλικά στα γράφω, χωρίς παρεξήγηση φίλε.:toast:

0αχχ0α0αχ0αχ0αχ0χα0χα εντάξει το ξέρω ότι δεν είναι τίποτα απλά σας ρωτάω γιατί μου προτείνανε αμινοξέα σε χάπι είτε μασώμενο είτε κανονικό και μου έκανε εντύπωση γιατί μου είπανε να παίρνω:
1ον) 3 κάψουλες το πρωί με το πρωινό
2ον) 4 » πρίν την προπόνιση
3ον) 4 » μετά την προπόνηση
4ον) 3 » το βράδυ
5ον) 1 μετά από κάθε γεύμα

Οπότε πάμε κάπου στις 20 κάψουλες την ημέρα και πόσταρα εδώ για να ακούσω και τις γνώμες σας γιατί για τα κιλά μου θεωρώ ότι είναι πολλές!! Αααα και κάτι άλλο καλύτερα αμινοξέα που έχουν μέσα αρκετά αμινοξέα ή bcaa ? Και καλύτερα σκόνη ή κάψουλα? Το ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας το θεωρώ αυτονόητο έτσι!! Και Χρόνια πολλά σε όλους!! :D :D :D

tommygunz
24-04-11, 11:47
0αχχ0α0αχ0αχ0αχ0χα0χα εντάξει το ξέρω ότι δεν είναι τίποτα απλά σας ρωτάω γιατί μου προτείνανε αμινοξέα σε χάπι είτε μασώμενο είτε κανονικό και μου έκανε εντύπωση γιατί μου είπανε να παίρνω:
1ον) 3 κάψουλες το πρωί με το πρωινό
2ον) 4 » πρίν την προπόνιση
3ον) 4 » μετά την προπόνηση
4ον) 3 » το βράδυ
5ον) 1 μετά από κάθε γεύμα

Οπότε πάμε κάπου στις 20 κάψουλες την ημέρα και πόσταρα εδώ για να ακούσω και τις γνώμες σας γιατί για τα κιλά μου θεωρώ ότι είναι πολλές!! Αααα και κάτι άλλο καλύτερα αμινοξέα που έχουν μέσα αρκετά αμινοξέα ή bcaa ? Και καλύτερα σκόνη ή κάψουλα? Το ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας το θεωρώ αυτονόητο έτσι!! Και Χρόνια πολλά σε όλους!! :D :D :D

Μάλλον αυτός που σου το είπε σου τα πουλάει κιόλας, αλλιώς δεν εξηγείται... Θέλει να τελειώσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα το κουτί για να πας να ξαναγοράσεις απ' ότι βλέπω.

Αμινοξέα ως συνήθως τα βάζουμε γύρω από την προπόνηση. Είτε πριν είτε μετά.
Αν θες δηλαδή βάλε κάποια γραμμάρια αμινοξέεα πριν και κάποια μετά. Όλη την άλλη μέρα δώσε βάση στη διατροφή σου και δεν χρειάζεται να βάζεις αμινοξέα ενδιάμεσα στα γεύματα ούτε πριν. Δεν θα έκανες κακό άμα έβαζες, απλά είναι πολύ ακριβά συμπληρώματα και κρίμα να τα "σπαταλάς" με αυτό τον τρόπο ενώ μπορείς με σωστή διατοφή να μην τα χρησιμοποιήσεις και να μη δίνεις συνέχεια λεφτά στα συμπληρώματα.

Πιο καλά σκόνη ή κάψουλα και τελευταία επιλογή χάπι. Το χάπι με την κάψουλα έχει την διαφορά πως το χάπι είναι εντελώς στερεής μοφής, ενώ η κάψουλα άμα την ανοίξείς έχει πάλι σκόνη μέσα. Αν τύχει και πάρεις προϊόν με κάψουλες θα καταλάβεις τι εννοώ. Αλλά καλύτερα σκόνη.

Και όλα τα προϊόντα αμινοξέων: 1) είτε έχουν μόνο bcaa (branched chained aminoacids=αμινοξέα διακλαδισμένης αλυσίδας) 2) είτε έχουν μόνο eaa (essential aminoacids) 3) είτε περιέχουνε και bcaa και eaa. Ψάξε στο site και στο internet γενικότερα και διάβασε, υπάρχουνε πολλές πληροφορίες. Στο γράφω γιατί λες σε μια φάση "αμινοξέα ή bcaa". Μα και τα bcaa αμινοξέα είναι.;)

Alexakos3
24-04-11, 12:08
Μάλλον αυτός που σου το είπε σου τα πουλάει κιόλας, αλλιώς δεν εξηγείται... Θέλει να τελειώσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα το κουτί για να πας να ξαναγοράσεις απ' ότι βλέπω.

Αμινοξέα ως συνήθως τα βάζουμε γύρω από την προπόνηση. Είτε πριν είτε μετά.
Αν θες δηλαδή βάλε κάποια γραμμάρια αμινοξέεα πριν και κάποια μετά. Όλη την άλλη μέρα δώσε βάση στη διατροφή σου και δεν χρειάζεται να βάζεις αμινοξέα ενδιάμεσα στα γεύματα ούτε πριν. Δεν θα έκανες κακό άμα έβαζες, απλά είναι πολύ ακριβά συμπληρώματα και κρίμα να τα "σπαταλάς" με αυτό τον τρόπο ενώ μπορείς με σωστή διατοφή να μην τα χρησιμοποιήσεις και να μη δίνεις συνέχεια λεφτά στα συμπληρώματα.

Πιο καλά σκόνη ή κάψουλα και τελευταία επιλογή χάπι. Το χάπι με την κάψουλα έχει την διαφορά πως το χάπι είναι εντελώς στερεής μοφής, ενώ η κάψουλα άμα την ανοίξείς έχει πάλι σκόνη μέσα. Αν τύχει και πάρεις προϊόν με κάψουλες θα καταλάβεις τι εννοώ. Αλλά καλύτερα σκόνη.

Και όλα τα προϊόντα αμινοξέων: 1) είτε έχουν μόνο bcaa (branched chained aminoacids=αμινοξέα διακλαδισμένης αλυσίδας) 2) είτε έχουν μόνο eaa (essential aminoacids) 3) είτε περιέχουνε και bcaa και eaa. Ψάξε στο site και στο internet γενικότερα και διάβασε, υπάρχουνε πολλές πληροφορίες. Στο γράφω γιατί λες σε μια φάση "αμινοξέα ή bcaa". Μα και τα bcaa αμινοξέα είναι.;)

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Φυσικά και τα bcaa αμινοξέα είναι απλά όπως από ότι κατάλαβα μου είπες είναι ότι καλύτερα να πάρω σκόνη ή κάψουλες που περιέχουν και bcaa και eaa. Αυτό ήθελα να ρωτήσω αλλά μάλλον η ερώτηση μου διατυπώθηκε λάθος :P Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και κάτι τελευταίο εφόσον με παροτρίνεται στην σκόνη πιά θεωρείται πιο αξιόπιστη μάρκα που πιθανώς και εσείς έχετε χρησιμοποιήσει??

TheWorst
24-04-11, 14:07
Παιδια αμινοξεα κατα τη διαρκεια της προπονησης ? Ποια ειναι τα οφελη ? Αρκετοι βλεπω παιρνουνε και πινουν ..

Kaloutsikos
24-04-11, 15:13
Παιδια αμινοξεα κατα τη διαρκεια της προπονησης ? Ποια ειναι τα οφελη ? Αρκετοι βλεπω παιρνουνε και πινουν ..

Για να μην καταβολίστεις, πράγμα το οποίο είναι λίγο δύσκολο,
εκτός και αν κάνεις κανένα 3ωρο προπόνηση.

TheWorst
24-04-11, 16:36
Για να μην καταβολίστεις, πράγμα το οποίο είναι λίγο δύσκολο,
εκτός και αν κάνεις κανένα 3ωρο προπόνηση.

Δηλαδη μπορω να παρω 1-2 αμινο περιπου 1 λιτρο και να κανω κανα 3ωρο προπονηση ? :green:

Βασικα στο στηθος+δικεφαλα και ωμους+τρικεφαλα με παιρνει 1+ ωρα περιπου 1 και μιση ωρα..

Kaloutsikos
24-04-11, 16:43
Δηλαδη μπορω να παρω 1-2 αμινο περιπου 1 λιτρο και να κανω κανα 3ωρο προπονηση ? :green: Που είναι το αστείο?

Βασικα στο στηθος+δικεφαλα και ωμους+τρικεφαλα με παιρνει 1+ ωρα περιπου 1 και μιση ωρα..

Πόσο, 1 λίτρο, είσαι σίγουρος ?

tommygunz
24-04-11, 23:50
Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Φυσικά και τα bcaa αμινοξέα είναι απλά όπως από ότι κατάλαβα μου είπες είναι ότι καλύτερα να πάρω σκόνη ή κάψουλες που περιέχουν και bcaa και eaa. Αυτό ήθελα να ρωτήσω αλλά μάλλον η ερώτηση μου διατυπώθηκε λάθος :P Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και κάτι τελευταίο εφόσον με παροτρίνεται στην σκόνη πιά θεωρείται πιο αξιόπιστη μάρκα που πιθανώς και εσείς έχετε χρησιμοποιήσει??

Έχω χρησιμοποιήσει το Purple Wraath που έχει eaa αλλά και κάι κάτι άλλα extra, τα Nitro της Animal που έχει bcaa και eaa, τα iBcaa (Ajipure), τα bc+eaa από LG Sciences... Όλα αυτά καλά είναι, αλλά δεν μπορώ να σου πω πάρε αυτό ή πάρε το άλλο. Κάνε μια έρευνα αγοράς, κοίτα και στο φόρουμ στην αξιολόγηση συμπληρωμάτων για τέτοια συμπληρώματα αλλά και σε ξένα site που γράφουνε για συμπληρώματα. Και ανάλογα πάντα και με τα χρήματα τα οποία είσαι διατεθημένος να δώσεις. Ψάξου λοιπόν...;)

TheWorst
25-04-11, 17:57
Πόσο, 1 λίτρο, είσαι σίγουρος ?

Το αστειο ειναι η 3ωρη προπονηση :green:

Alexakos3
26-04-11, 15:20
Έχω χρησιμοποιήσει το Purple Wraath που έχει eaa αλλά και κάι κάτι άλλα extra, τα Nitro της Animal που έχει bcaa και eaa, τα iBcaa (Ajipure), τα bc+eaa από LG Sciences... Όλα αυτά καλά είναι, αλλά δεν μπορώ να σου πω πάρε αυτό ή πάρε το άλλο. Κάνε μια έρευνα αγοράς, κοίτα και στο φόρουμ στην αξιολόγηση συμπληρωμάτων για τέτοια συμπληρώματα αλλά και σε ξένα site που γράφουνε για συμπληρώματα. Και ανάλογα πάντα και με τα χρήματα τα οποία είσαι διατεθημένος να δώσεις. Ψάξου λοιπόν...;)

χμ μάλιστα οκ σε ευχαριστώ πολύ!! :D βρήκα τα super amino 4800 της Dymatize το κουτί έχει 450 χάπια σε φοβερή τιμή! Πώς τα βλέπεις τα ξέρεις? Σου φαίνονται καλά??

http://1.bp.blogspot.com/_YxqrAZICfsU/TBrl6RVHoPI/AAAAAAAAAYM/znX0fFwuZvE/s1600/SuperAmino-450ct-Facts.jpg

exkaliber
26-04-11, 15:36
μια χαρα ειναι :thumbup::thumbup::thumbup:

beefmeup
26-04-11, 19:32
καλα ειναι..εχω παρει καμποσα κουτια απο δαυτα..κ σε καλη τιμη.

Alexakos3
26-04-11, 19:39
καλα ειναι..εχω παρει καμποσα κουτια απο δαυτα..κ σε καλη τιμη.

αν τα βάλω μόνα τους χωρίς πρωτείνη με καλό φαί θα κάνουν δουλειά έτσι??
Και πότε προτείνεις εσύ προσωπικά να τα πίνω? Γιατί έχω ακούσει να λένε ότι πρίν την προπόνηση αμινοξέα ή πρωτείνη πάνε άσκοπα... Ισχύει κάτι τέτοιο???

beefmeup
26-04-11, 19:46
αναλογα σε τι φαση εισαι..
λογικα αφου δεν περνεις πρωτεινη μπορεις να τα περνεις μετα την προπονα,αλλα εκει μαλλον θα χρειαστεις κατι παραπανω σπτην πρωτινομενη δοση.
κ μετα απο μιση ωρα να φας.

αν κανεις γραμμωση μπορεις να τα παρεις κ πριν,για να μην καταβολισεις.
αλλα οταν εννοουμε γραμμωση εννοουμε ποσοστο λιπους κατω απο 7-8%..αλλιως τρως ενα γευμα 2 ωρες περιπου πριν την προπονα κ δεν θες τπτ αλλο εκει.

κ μπορεις να τα περνεις αναμεσα στα γευματα η κανα 20λεπτο πριν για να συμπληρωνεις αμινο εκει.

Alexakos3
26-04-11, 19:56
αναλογα σε τι φαση εισαι..
λογικα αφου δεν περνεις πρωτεινη μπορεις να τα περνεις μετα την προπονα,αλλα εκει μαλλον θα χρειαστεις κατι παραπανω σπτην πρωτινομενη δοση.
κ μετα απο μιση ωρα να φας.

αν κανεις γραμμωση μπορεις να τα παρεις κ πριν,για να μην καταβολισεις.
αλλα οταν εννοουμε γραμμωση εννοουμε ποσοστο λιπους κατω απο 7-8%..αλλιως τρως ενα γευμα 2 ωρες περιπου πριν την προπονα κ δεν θες τπτ αλλο εκει.

κ μπορεις να τα περνεις αναμεσα στα γευματα η κανα 20λεπτο πριν για να συμπληρωνεις αμινο εκει.

Κοίτα για να μου δώσεις τα φώτα σου είμαι 1.63 στα 63 κιλά περίπου 17 χρονών και από μέσα μαίου περίπου μπαίνω στην περίοδο της γράμμωσης! Ετάξει τώρα είμαι γύρως στα 12% λίπος και όταν μπώ στην γράμμωση θέλω να σταματήσω την πρωτείνη που πέρνω και να μπώ αμινοξέα ετσι ώστε ότι βάλω το καλοκαίρι να είναι ποιοτικό!! Εσύ τι μου προτείνεις σαν πιο έμπειρος??

beefmeup
26-04-11, 20:00
ειτε παρεις αμινο σε "γραμμωση" ειτε πρωτεινη στο επιπεδο σου το ιδιο κανει.
οποτε παρτα κ τα 2 κ συνδιασε τα.
τα αμινο οπως σου εγραψα,κ την πρωτεινη για να συμπληρωνεις σε γευματα που εχεις ελειψη.

Alexakos3
26-04-11, 20:02
ειτε παρεις αμινο σε "γραμμωση" ειτε πρωτεινη στο επιπεδο σου το ιδιο κανει.
οποτε παρτα κ τα 2 κ συνδιασε τα.
τα αμινο οπως σου εγραψα,κ την πρωτεινη για να συμπληρωνεις σε γευματα που εχεις ελειψη.

οκ thanks!! :D

jackieboy
27-04-11, 14:55
Καλησπερα guys,

Ας ρωτησω και γω κατι. Καταρχην εχω τα bcaa 6000 της Gaspari και μεχρι τωρα απλα επαιρνα ολη τη δοση (6 καψουλες) πριν την προπονηση και καθολου μετα, αφου κατεληξα οτι με την whey που παιρνω δεν χρειαζομαι και αμινοξεα μετα. Δεν εχω περιοδους γραμμωσης και ογκου.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρηση καμια σοβαρη αλλαγη στην ενεργεια μου κατα τη διαρκεια και θελω να ρωτησω μηπως τελικα ειναι ψιλοπεριττα τα αμινοξεα αν εχεις μια σωστη διατροφη. Πρωτεινη και κρεατινη ειναι τα υπολοιπα συμπληρωματα που παιρνω και ειμαι 75 κιλα και 1.74 υψος.

Να τα παιρνω με το φαγητο καλυτερα? Η να τα βαζω πριν την προπονηση οταν δεν εχω προλαβει να βαλω γευμα 2 ωρες πριν?

Kaloutsikos
27-04-11, 15:04
Καλησπερα guys,

Ας ρωτησω και γω κατι. Καταρχην εχω τα bcaa 6000 της Gaspari και μεχρι τωρα απλα επαιρνα ολη τη δοση (6 καψουλες) πριν την προπονηση και καθολου μετα, αφου κατεληξα οτι με την whey που παιρνω δεν χρειαζομαι και αμινοξεα μετα. Δεν εχω περιοδους γραμμωσης και ογκου.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρηση καμια σοβαρη αλλαγη στην ενεργεια μου κατα τη διαρκεια και θελω να ρωτησω μηπως τελικα ειναι ψιλοπεριττα τα αμινοξεα αν εχεις μια σωστη διατροφη. Πρωτεινη και κρεατινη ειναι τα υπολοιπα συμπληρωματα που παιρνω και ειμαι 75 κιλα και 1.74 υψος.

Να τα παιρνω με το φαγητο καλυτερα? Η να τα βαζω πριν την προπονηση οταν δεν εχω προλαβει να βαλω γευμα 2 ωρες πριν?

Τα αμινοξέα Bcaa είναι για πριν την προπόνηση και για μετά προαιρετικά.
Δεν είναι για πριν το φαγητό.

Δεν αφήνουν να διασπαστεί ο μυικός ιστός κατά την διάρκεια μιας πολύ έντονης προπόνησης!

Με αυτά δεν βλέπεις κάποια extra ενέργεια!

jackieboy
27-04-11, 16:37
Ευχαριστω.:thumbup:

Να τα κρατησω ή να δοκιμασω κατι αλλο? Γιατι αποτι διαβαζω, σε σκονη ειναι πιο effective...

Kaloutsikos
27-04-11, 17:16
Ευχαριστω.:thumbup:

Να τα κρατησω ή να δοκιμασω κατι αλλο? Γιατι αποτι διαβαζω, σε σκονη ειναι πιο effective...

Σε σκόνη έχω ακούσει ότι έχει πολύ χάλια γεύση,
οπότε καλύτερα κάψουλες!

lef
28-04-11, 13:16
Τα αμινοξέα Bcaa είναι για πριν την προπόνηση και για μετά προαιρετικά.
Δεν είναι για πριν το φαγητό.

Δεν αφήνουν να διασπαστεί ο μυικός ιστός κατά την διάρκεια μιας πολύ έντονης προπόνησης!

Με αυτά δεν βλέπεις κάποια extra ενέργεια!

σε περιπτωση που το γευμα δεν ειναι πληρες σ προφιλ αμινοξεων μπορει να τα βαλει:toast:

Kaloutsikos
28-04-11, 15:03
σε περιπτωση που το γευμα δεν ειναι πληρες σ προφιλ αμινοξεων μπορει να τα βαλει:toast:

Για τα bcaa μιλάμε!
όχι για Εaas.

dReik0
29-04-11, 16:02
ΑΜΙΝΟΜΑΧ 8000 του κυριου γκασπάρι αξίζουν ?

beefmeup
29-04-11, 16:16
ΑΜΙΝΟΜΑΧ 8000 του κυριου γκασπάρι αξίζουν ?

Amino Max 8000 (Gaspari Nutrition) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10492-Amino-Max-8000-%28Gaspari-Nutrition%29&highlight=gaspari)

Alexakos3
03-05-11, 21:36
Παίδες βρήκα αμινοξέα 4800mg το ένα και θέλω να ρωτήσω αν τα παίρνω σκέτα δηλαδή χωρίς πρωτείνη just aminos πόσα να βάλω και αν τα παίρνω μαζί με μια καθαρή ποιά θα είναι η δόση??

RAMBO
04-05-11, 16:15
Αποτελεσματικότητα Συμπληρωμάτων BCAA


Παρά το γεγονός ότι η θεωρία της κεντρικής κόπωσης που προκαλείται από μειωμένο κλάσμα πλάσματος BCAA/ ελεύθερη τρυπτοφάνη, στηρίζεται σε λογικά και τεκμηριωμένα θεωρητικά δεδομένα, οι έρευνες απέτυχαν να αποδείξουν τη φυσιολογική ισχύ της και την χρησιμότητα της κατανάλωσης συμπληρωμάτων BCAA πριν ή κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης, ώστε να καθυστερείται η κόπωση.


Οι περισσότερες έρευνες που εξέτασαν τη χορήγηση BCAA και τρυπτοφάνης, πριν ή κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης, έδειξαν σημαντικές μεταβολές στις αντίστοιχες συγκεντρώσεις πλάσματος και στην πρόσληψη τρυπτοφάνης από τον εγκέφαλο, οι οποίες όμως απέτυχαν να επιφέρουν αλλαγή στον χρόνο εξάντλησης και στην απόδοση των εθελοντών ή των πειραματόζωων.


Η λευκίνη έχει αποδειχθεί το πιο σημαντικό αμινοξύ για τη μεγιστοποίηση της πρωτεϊνικής σύνθεσης στους μύες. Χορήγηση συμπληρώματος λευκίνης αμέσως μετά από μια προπόνηση φαίνεται να συνεισφέρει στην αύξηση του πρωτεϊνικού αναβολισμού στους μύες και, συνεπώς, ευνοεί τη μυϊκή υπερτροφία. Συνεπώς, συμπλήρωμα BCAA υψηλής περιεκτικότητας σε λευκίνη βοηθά στη μεγιστοποίηση των αποτελεσμάτων μιας προπόνησης, εάν καταναλώνεται το συντομότερο δυνατό αμέσως μετά τη λήξη της δραστηριότητας.


Αναφορικά με τις πιθανές επιδράσεις των ΒCAA στο ανοσολογικό προφίλ αθλητών και ασκούμενων, οι λίγες μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι και σήμερα δεν επιβεβαιώνουν ευεργετικές συνέπειες στην υγεία των αθλητών. Αντιθέτως, η γλουταμίνη, ένα αμινοξύ που δεν ανήκει στα BCAA, φαίνεται να βοηθά στην αποφυγή ασθενειών σε άτομα που ασκούνται εντατικά.


Συμπερασματικά, λαμβάνοντας υπόψιν τα αποτελέσματα καλά ελεγχόμενων ερευνών, συμπληρώματα BCAA δεν φαίνεται να έχουν ευεργετικά αποτελέσματα στην καθυστέρηση της εμφάνισης κόπωσης σε μέτριας ή αυξημένης έντασης και παρατεταμένης διάρκειας άσκηση, ωστόσο υπό συνθήκες συμπληρωματικής χρήσης BCAA μπορεί μετά από προπονήσεις με αντιστάσεις να ευνοεί τη μυϊκή υπερτροφία. Τέλος, συμπλήρωμα BCAA δεν έχει αποδειχθεί ότι λειτουργεί επικουρικά του ανοσοποιητικού συστήματος των αθλητών και των ασκουμένων, προστατεύοντας τους από πιθανή ασθένεια.

Devil
04-05-11, 16:33
ραμπο για δωσε πηγη....;)

τεσπα εμενα τουλαχιστον μου λενε αλλα οι ερευνες....

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20601741
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11125767
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18156664
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16766776
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20300014

RAMBO
04-05-11, 16:53
θα φανει στη νεκροψια...;)

COBRA_STYLE
06-05-11, 14:33
Αποτελεσματικότητα Συμπληρωμάτων BCAA


Παρά το γεγονός ότι η θεωρία της κεντρικής κόπωσης που προκαλείται από μειωμένο κλάσμα πλάσματος BCAA/ ελεύθερη τρυπτοφάνη, στηρίζεται σε λογικά και τεκμηριωμένα θεωρητικά δεδομένα, οι έρευνες απέτυχαν να αποδείξουν τη φυσιολογική ισχύ της και την χρησιμότητα της κατανάλωσης συμπληρωμάτων BCAA πριν ή κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης, ώστε να καθυστερείται η κόπωση.


Οι περισσότερες έρευνες που εξέτασαν τη χορήγηση BCAA και τρυπτοφάνης, πριν ή κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης, έδειξαν σημαντικές μεταβολές στις αντίστοιχες συγκεντρώσεις πλάσματος και στην πρόσληψη τρυπτοφάνης από τον εγκέφαλο, οι οποίες όμως απέτυχαν να επιφέρουν αλλαγή στον χρόνο εξάντλησης και στην απόδοση των εθελοντών ή των πειραματόζωων.


Η λευκίνη έχει αποδειχθεί το πιο σημαντικό αμινοξύ για τη μεγιστοποίηση της πρωτεϊνικής σύνθεσης στους μύες. Χορήγηση συμπληρώματος λευκίνης αμέσως μετά από μια προπόνηση φαίνεται να συνεισφέρει στην αύξηση του πρωτεϊνικού αναβολισμού στους μύες και, συνεπώς, ευνοεί τη μυϊκή υπερτροφία. Συνεπώς, συμπλήρωμα BCAA υψηλής περιεκτικότητας σε λευκίνη βοηθά στη μεγιστοποίηση των αποτελεσμάτων μιας προπόνησης, εάν καταναλώνεται το συντομότερο δυνατό αμέσως μετά τη λήξη της δραστηριότητας.


Αναφορικά με τις πιθανές επιδράσεις των ΒCAA στο ανοσολογικό προφίλ αθλητών και ασκούμενων, οι λίγες μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι και σήμερα δεν επιβεβαιώνουν ευεργετικές συνέπειες στην υγεία των αθλητών. Αντιθέτως, η γλουταμίνη, ένα αμινοξύ που δεν ανήκει στα BCAA, φαίνεται να βοηθά στην αποφυγή ασθενειών σε άτομα που ασκούνται εντατικά.


Συμπερασματικά, λαμβάνοντας υπόψιν τα αποτελέσματα καλά ελεγχόμενων ερευνών, συμπληρώματα BCAA δεν φαίνεται να έχουν ευεργετικά αποτελέσματα στην καθυστέρηση της εμφάνισης κόπωσης σε μέτριας ή αυξημένης έντασης και παρατεταμένης διάρκειας άσκηση, ωστόσο υπό συνθήκες συμπληρωματικής χρήσης BCAA μπορεί μετά από προπονήσεις με αντιστάσεις να ευνοεί τη μυϊκή υπερτροφία. Τέλος, συμπλήρωμα BCAA δεν έχει αποδειχθεί ότι λειτουργεί επικουρικά του ανοσοποιητικού συστήματος των αθλητών και των ασκουμένων, προστατεύοντας τους από πιθανή ασθένεια.


ραμπο για δωσε πηγη....;)

τεσπα εμενα τουλαχιστον μου λενε αλλα οι ερευνες....

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20601741
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11125767
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18156664
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16766776
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20300014
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3467

Devil
06-05-11, 14:39
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3467

αυτη ειναι η πηγη?... δεν πανε ουτε για βρουβες....:green:

COBRA_STYLE
06-05-11, 14:49
αυτη ειναι η πηγη?... δεν πανε ουτε για βρουβες....:green:
ναι ρε...βλακειες γραφουνε:green:...οτι και να γραφει το ιατρονετ εγω το xtend θα το λιωσω πολυ συντομα:green::green:τωρα ειναι Γερμανια κ ερχεται:turtle:

Devil
06-05-11, 14:53
ναι ρε...βλακειες γραφουνε:green:...οτι και να γραφει το ιατρονετ εγω το xtend θα το λιωσω πολυ συντομα:green::green:τωρα ειναι Γερμανια κ ερχεται:turtle:

αυτο χρησιμοποιω και εγω τωρα..... η σκονη του ειναι σαν αποριπαντικο πλυντηριου.... η γευση ειναι πολυ δυνατη.... blue raspberry εχω παρει....

COBRA_STYLE
06-05-11, 14:56
αυτο χρησιμοποιω και εγω τωρα..... η σκονη του ειναι σαν αποριπαντικο πλυντηριου.... η γευση ειναι πολυ δυνατη.... blue raspberry εχω παρει....
εγω καταλαθος apple:rolf::rolf::rolf:καταλαβαινεις τιποτα απο κιτρουλλινη?αν και η ποσοτητα ειναι μικρη ακομα κ στα 2 σκουπ

Devil
06-05-11, 14:58
εγω καταλαθος apple:rolf::rolf::rolf:καταλαβαινεις τιποτα απο κιτρουλλινη?αν και η ποσοτητα ειναι μικρη ακομα κ στα 2 σκουπ

μπα τιποτα.... εγω για να ''νιωσω'' απο κιτρουλινη εφτανα τα 5γρ.... απο το xtend ουτε καν....:green::green::green:

COBRA_STYLE
06-05-11, 15:01
μπα τιποτα.... εγω για να ''νιωσω'' απο κιτρουλινη εφτανα τα 5γρ.... απο το xtend ουτε καν....:green::green::green:
αλλος ελεφαντας απο δω:rolf::rolf::rolf::rolf::green::green::green::turtle:

metz
06-05-11, 16:32
μπα τιποτα.... εγω για να ''νιωσω'' απο κιτρουλινη εφτανα τα 5γρ.... απο το xtend ουτε καν....:green::green::green:

Όταν λες πως θέλεις πάνω από 5 γρ για να νιώσεις κάτι τί εννοείς;

Εγώ χρησιμοποιώ 3γρ πριν και 3 μετά την προπόνηση και πιστεύω πως βοηθάει στην ανάρρωση. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη διαφορά όμως από τη χρήση της.

COBRA_STYLE
06-05-11, 16:45
Όταν λες πως θέλεις πάνω από 5 γρ για να νιώσεις κάτι τί εννοείς;

Εγώ χρησιμοποιώ 3γρ πριν και 3 μετά την προπόνηση και πιστεύω πως βοηθάει στην ανάρρωση. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη διαφορά όμως από τη χρήση της.
pumps θα εννοει μαλλον...στην αναρρωση οντως βοηθαει αποδεδειγμενα

Devil
06-05-11, 16:48
Όταν λες πως θέλεις πάνω από 5 γρ για να νιώσεις κάτι τί εννοείς;

Εγώ χρησιμοποιώ 3γρ πριν και 3 μετά την προπόνηση και πιστεύω πως βοηθάει στην ανάρρωση. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη διαφορά όμως από τη χρήση της.


pumps θα εννοει μαλλον...στην αναρρωση οντως βοηθαει αποδεδειγμενα

ναι φλεβικοτητα....

κιτρουλινη postwo???? λιγο ακυρο το βλεπω....

γενικα τα παντα βοηθανε πλεον στην αναρωση.... ετσι και αλλιως εκει εχουμε ολοι το μεγαλητερο placebo....;)

COBRA_STYLE
06-05-11, 19:29
ναι φλεβικοτητα....

κιτρουλινη postwo???? λιγο ακυρο το βλεπω....

γενικα τα παντα βοηθανε πλεον στην αναρωση.... ετσι και αλλιως εκει εχουμε ολοι το μεγαλητερο placebo....;)
αυξανει την πρωτεινοσυνθεση...περα απο αυτο που προσφερουν τα αλλα αμινοξεα

Devil
06-05-11, 19:53
αυξανει την πρωτεινοσυνθεση...περα απο αυτο που προσφερουν τα αλλα αμινοξεα

ελα δωστη.... ξερω οτι εχεις καποια ερευνα απο πισω ρεμαλι....χιχιχι:green::green::green:

και παλι δεν μου καθετε καλα.... καλητερα λευκινη και σε μεγαλητερη ποσοτητα....;)

COBRA_STYLE
07-05-11, 00:29
ελα δωστη.... ξερω οτι εχεις καποια ερευνα απο πισω ρεμαλι....χιχιχι:green::green::green:

και παλι δεν μου καθετε καλα.... καλητερα λευκινη και σε μεγαλητερη ποσοτητα....;)
αχαχαχχααχαχαχχαχ.....θα ψαξω να το βρω αλλα δε θυμαμαι καθολου απο που:(

εννοειται οτι θα εχεις κ λευκινη...κανονικα ο,τι παιρνεις στο post +citroulline:green:

andreasloui
08-05-11, 21:10
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ ΣΕ ΔΥΟ ΔΑΚΤΥΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΠΗΡΑ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΤΩΝ 1000.ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΩΝ 7MG(VOLTAREN) ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ.ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΝΑ ΜΠΩ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΠΗΡΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΪΝΗ-3ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΜΙΝΟ Κ 2 ΠΡΩΤΕΪΝΗ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙ'ΟΛΑΣ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ.ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΟΡΙΟ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΝΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΕΝΑΣ ΔΕΙΚΤΗΣ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΕΠΕΙΔΥΝΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ-ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΘΩΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ......ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ- ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ....

deluxe
08-05-11, 21:16
Που κολλανε τα αμινοξεα με το συκωτι; Ολες οι τροφες εχουν αμινοξεα. Πινε μονο νερο.

exkaliber
08-05-11, 21:25
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ ΣΕ ΔΥΟ ΔΑΚΤΥΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΠΗΡΑ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΤΩΝ 1000.ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΩΝ 7MG(VOLTAREN) ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ.ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΝΑ ΜΠΩ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΠΗΡΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΪΝΗ-3ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΜΙΝΟ Κ 2 ΠΡΩΤΕΪΝΗ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙ'ΟΛΑΣ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ.ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΟΡΙΟ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΝΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΕΝΑΣ ΔΕΙΚΤΗΣ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΕΠΕΙΔΥΝΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ-ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΘΩΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ......ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ- ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ....



nocebo :unsure::unsure::unsure:

Devil
08-05-11, 21:26
για πες τωρα και τι αντιφλεγμονωδη επαιρνες στα 1000μγ???

andreasloui
08-05-11, 21:33
Που κολλανε τα αμινοξεα με το συκωτι; Ολες οι τροφες εχουν αμινοξεα. Πινε μονο νερο.

ΚΟΙΤΑ ΑΠΟΤΙ ΜΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΤΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΪΝΗ ΑΝΕΒΑΣΑΝΕ ΤΗΝ SGTP.(Πρόκειται για ένζυμο που υπάρχει κυρίως στο συκώτι και συμβάλλει στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών).

COBRA_STYLE
08-05-11, 21:34
καλα το οτι η αυξημενη λευκινη συνδεεται με υψηλοτερες τιμες στις τρανσαμινασες ισχυει αλλα στην προκειμενη περιπτωση ουτε καν,απο τα αντιφλεγμονωδη ειναι....εκτος αν επαιρνες κ συ πολυ πρωτεινη απο την τροφη σου περα απο τα supps που επαιρνες

andreasloui
08-05-11, 21:36
για πες τωρα και τι αντιφλεγμονωδη επαιρνες στα 1000μγ???

NAPROSYN ΤΟΝ 500MG ΑΝΑ 12ΩΡΟ

Devil
08-05-11, 21:53
NAPROSYN ΤΟΝ 500MG ΑΝΑ 12ΩΡΟ

μαλλον ειναι απο τα αντιφλεγμονωδη....

metz
08-05-11, 22:17
Η sgtp και η sgot εκτός των μεγάλων ποσοτήτων των αντιφλεγμονοδών ανεβαίνουν και από την προπόνηση!

Άντε άλλαξε γιατρό και σταμάτα να τρομάζεις τον κόσμο!

the_mechanic
08-05-11, 22:53
εφοσων τα αμινοξεα ειναι ταχυτατα αποροφισιμα απο τον οργανισμο γιατι μετα την προπονηση δεν παιρνουμε μονο αμινοξεα σε ποσοτητες που να καλυπτουν τα γραμμαρια πρωτεινης που θα παιρναμε με το ροφημα?

beefmeup
08-05-11, 23:31
εφοσων τα αμινοξεα ειναι ταχυτατα αποροφισιμα απο τον οργανισμο γιατι μετα την προπονηση δεν παιρνουμε μονο αμινοξεα σε ποσοτητες που να καλυπτουν τα γραμμαρια πρωτεινης που θα παιρναμε με το ροφημα?

γιατι ποιος σου πε οτι δεν περνουμε?:green:
απλα δεν μπορεις να εχεις μια στανταρ αναλογια πρωτεινης/αμινοξεων οπως την ενοεις,κ θες αρκετη ποσοτητα απο αμινο..

andreasloui
08-05-11, 23:43
Η sgtp και η sgot εκτός των μεγάλων ποσοτήτων των αντιφλεγμονοδών ανεβαίνουν και από την προπόνηση!

Άντε άλλαξε γιατρό και σταμάτα να τρομάζεις τον κόσμο!

ΚΟΙΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΑΠΛΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΕΡΙΖΕΣΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ!!!!!Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 1,5 ΜΗΝΑ!!

***γραφε με μικρους χαρακτηρες.MODS TEAM***

the_mechanic
09-05-11, 00:24
γιατι ποιος σου πε οτι δεν περνουμε?:green:
απλα δεν μπορεις να εχεις μια στανταρ αναλογια πρωτεινης/αμινοξεων οπως την ενοεις,κ θες αρκετη ποσοτητα απο αμινο..

Απλα ειδα σε μια ετικετα απο αμινοξεα οτι στα 56ml εχει 22gr προτεινης.Κ 25gr σ δινει το ροφημα περιπου.βαλε 30 αν την παρεις κ με γαλα.Κ μ δημιουργηθηκε η απορια γιατι να μην παρει καποιος 65ml αμινο κ να καλυψει την ποσοτητα.Δηλαδη δεν ειναι λαθος αλ δεν ειναι κ οτι καλυτερο ετσι?

deluxe
09-05-11, 02:10
Υπαρχει καποιο οφελος αν πινουμε 1-2 δοσεις απο bcaa (5γρ) σε 1-2 γευματα ημερησιως; Ξερω οτι στη γραμμωση βοηθαει, στον ογκο;

beefmeup
09-05-11, 12:53
στον ογκο;

μαλλον τσαμπα θα πανε.

Blast
23-05-11, 12:06
Στον όγκο βοηθάνε στην ανάρρωση περισσότερο τα BCAAs.

Kaloutsikos
23-05-11, 16:38
Στον όγκο βοηθάνε στην ανάρρωση περισσότερο τα BCAAs.

Εμένα δεν με βοηθάνε!

Blast
25-05-11, 12:12
Πάρε φόρμουλα αμινοξέων τότε..

Kaloutsikos
25-05-11, 15:26
Πάρε φόρμουλα αμινοξέων τότε..

Ποιος ήρθε? :unsure:

Alexakos3
25-05-11, 15:40
Πάρε φόρμουλα αμινοξέων τότε..

Ωραίο ακούγετε αλλα δεν το έχω ξανακούσει...:unsure::unsure::unsure:

Απορία όπως συνήθως.. :P Πήρα αμινοξέα 1000 και θέλω κατα τη γνώμη σας να μου πείτε ποιά είναι η καλύτερη δοσολογία για τα 64 κιλά μου και τις μέρες των προπονήσεων και τις εκτός! Εννοείτε μαζί με πρωτείνη πάντα τα aminos!! ;););)

COBRA_STYLE
25-05-11, 15:41
Ωραίο ακούγετε αλλα δεν το έχω ξανακούσει...:unsure::unsure::unsure:

Απορία όπως συνήθως.. :P Πήρα αμινοξέα 1000 και θέλω κατα τη γνώμη σας να μου πείτε ποιά είναι η καλύτερη δοσολογία για τα 64 κιλά μου και τις μέρες των προπονήσεων και τις εκτός! Εννοείτε μαζί με πρωτείνη πάντα τα aminos!! ;););)

ταυτοχρονα?

Kaloutsikos
25-05-11, 17:51
Ωραίο ακούγετε αλλα δεν το έχω ξανακούσει...:unsure::unsure::unsure:

Απορία όπως συνήθως.. :P Πήρα αμινοξέα 1000 και θέλω κατα τη γνώμη σας να μου πείτε ποιά είναι η καλύτερη δοσολογία για τα 64 κιλά μου και τις μέρες των προπονήσεων και τις εκτός! Εννοείτε μαζί με πρωτείνη πάντα τα aminos!! ;););)

Δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις μαζί με την πρωτεΐνη φίλος!

exkaliber
25-05-11, 17:52
Εμένα δεν με βοηθάνε!
βοηθανε :green:
αλλα μν φανταστεις κρεατινη ενα πραγμα :green:

Kaloutsikos
25-05-11, 18:22
βοηθανε :green:
αλλα μν φανταστεις κρεατινη ενα πραγμα :green:

Κιώμος έχει κανένα μήνα που παίρνω bcaa, και έχω κάτι ποιασήματα άστα να πάνε.:green:

Alexakos3
25-05-11, 22:14
ταυτοχρονα?


Δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις μαζί με την πρωτεΐνη φίλος!

Σοβαρά ρε παιδιά δηλαδή καλύτερα να τα βάλω μόνα τους?? Εγώ ελεγα να τα βάλω μαζί με την πρωτείνη για καλύτερα αποτελέσματα τώρα έτσι στην ψιλογράμμωση!! όσο να ναι θα προσθέσουν κάτι παραπάνω στην πρωτείνη ή κάνω λάθος??

COBRA_STYLE
25-05-11, 22:18
Σοβαρά ρε παιδιά δηλαδή καλύτερα να τα βάλω μόνα τους?? Εγώ ελεγα να τα βάλω μαζί με την πρωτείνη για καλύτερα αποτελέσματα τώρα έτσι στην ψιλογράμμωση!! όσο να ναι θα προσθέσουν κάτι παραπάνω στην πρωτείνη ή κάνω λάθος??

καλα αυτο δεν ισχυει(απο τα ιδια πραγματα αποτελουνται,οποτε δε θα σου δωσουν κατι διαφορετικο το να τα παρεις μαζι)....βαλε αν θες να αμινοξεα στο pre και την πρωτεινη στο post πολυ απλα...

Alexakos3
25-05-11, 22:56
καλα αυτο δεν ισχυει(απο τα ιδια πραγματα αποτελουνται,οποτε δε θα σου δωσουν κατι διαφορετικο το να τα παρεις μαζι)....βαλε αν θες να αμινοξεα στο pre και την πρωτεινη στο post πολυ απλα...

Εντάξει απλά δεν ξέρω τις ποσότητες που πρέπει να λαμβάνω.. Θα ανοίξω ένα θεματάκι στην διατροφή όταν έχω χρόνο για να βάλω τι διατροφή κάνω έτσι ώστε να έχετε μια καλύτερη εικόνα για το ποιές ώρες και που θα μπορούσαν να βάλω πρωτείνη αμινοξέα... Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!! :D

exkaliber
26-05-11, 14:25
Κιώμος έχει κανένα μήνα που παίρνω bcaa, και έχω κάτι ποιασήματα άστα να πάνε.:green:


κανε ντους μετα την προπονηση με ζεστο και δροσερο νερο

Alexakos3
26-05-11, 17:14
Παιδιά το ξέρω ότι μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά κάποιοι στο gym μου είπαν ότι τα αμινοξέα πειράζουν αρκετά στα νεφρά και στο συκώτι.. Παίζει κάτι τέτοιο?? Και ποιά μπορεί να είναι η μέγιστη ασφαλής διάρκεια χρήσης τους??

beefmeup
26-05-11, 17:16
Παιδιά το ξέρω ότι μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά κάποιοι στο gym μου είπαν ότι τα αμινοξέα πειράζουν αρκετά στα νεφρά και στο συκώτι.. Παίζει κάτι τέτοιο?? Και ποιά μπορεί να είναι η μέγιστη ασφαλής διάρκεια χρήσης τους??

δεν παιζει.

Alexakos3
26-05-11, 17:19
δεν παιζει.

Δηλαδή ακόμα και εξαιτάσεις να κάνεις σε αυτά κατα την διάρκεια χρήσης των αμινοξέων δεν θα δείξουν ανεβασμένα έτσι?? Άντε γιατί με ανησυχήσανε!! Α και πόση είπαμε μπορεί να είναι η μέγιστη διάρκεια χρήσης τους??

beefmeup
26-05-11, 17:21
τι να δειξουν στις εξετασεις?
τι να σου πω,εγω περνω χρονια τωρα..

Alexakos3
26-05-11, 17:22
τι να δειξουν στις εξετασεις?
τι να σου πω,εγω περνω χρονια τωρα..

συνεχώμενα χωρίς διαλλείματα??

beefmeup
26-05-11, 17:23
ναι,αλλα πλεον τα περνω μονο τις μερες προπονησης αμεσως μετα..

della
02-06-11, 00:54
σκεφτομαι να παρω αυτα τα αμινοξεα http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=15&category_id=16&option=com_virtuemart&Itemid=25
ειμαι σε διαιτα και ειμαι 99 κιλα (73 κιλα αλυπη μαζα :green:(12.3 μυικα)) ποσες καψουλες να παιρνω?
5 πριν 10 μετα η 12-15 μετα?
γυμναστηριο παω 2 ωρες μετα το μεσημεριανο επισης θα συνεχισω να τρωγω τα ασπραδια οταν γυρναω απο το γυμναστηριο η πρεπει ν περασει καμποση ωρα?
ΥΓαπο οτι εχω διαβασει βοηθανε να κρατησω οσο ειναι δυνατον μαζα απο την διαιτα σωστα?
ΥΓ2 sry αν σας τα πριζω καθε λιγο και λιγακι αλλα δεν εχουν μεινει ακομα πολλα που μπορω να παρω σε φαση διαιτας :P

Kaloutsikos
02-06-11, 01:05
σκεφτομαι να παρω αυτα τα αμινοξεα http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=15&category_id=16&option=com_virtuemart&Itemid=25
ειμαι σε διαιτα και ειμαι 99 κιλα (73 κιλα αλυπη μαζα :green:(12.3 μυικα)) ποσες καψουλες να παιρνω?
5 πριν 10 μετα η 12-15 μετα? Οχι ρε συ πάρε 6 πρίν και 6 μετά όπου είναι η συνιστώμενη δόση.
γυμναστηριο παω 2 ωρες μετα το μεσημεριανο επισης θα συνεχισω να τρωγω τα ασπραδια οταν γυρναω απο το γυμναστηριο η πρεπει ν περασει καμποση ωρα? Οχι φάε κανονικά.
ΥΓαπο οτι εχω διαβασει βοηθανε να κρατησω οσο ειναι δυνατον μαζα απο την διαιτα σωστα? Σωστά.
ΥΓ2 sry αν σας τα πριζω καθε λιγο και λιγακι αλλα δεν εχουν μεινει ακομα πολλα που μπορω να παρω σε φαση διαιτας :P
.

jackieboy
03-06-11, 12:20
Παιδια πηρα εδω και λιγες μερες αυτα για να τα παιρνω κατα τη διαρκεια.. Εχετε καμια γνωμη? Εμενα μου φαινεται οτι μου δουλευουν, αλλα παιζει να ειναι και Placebo:green:

http://www.xtr.gr/aminoxea/411/MODERN_BCAA__454g__USP_LABS.htm

edit: Ακυρο, υπαρχει ηδη θεμα και δεν το προσεξα... ;)

Kaloutsikos
03-06-11, 14:40
Παιδια πηρα εδω και λιγες μερες αυτα για να τα παιρνω κατα τη διαρκεια.. Εχετε καμια γνωμη? Εμενα μου φαινεται οτι μου δουλευουν, αλλα παιζει να ειναι και Placebo:green:

http://www.xtr.gr/aminoxea/411/MODERN_BCAA__454g__USP_LABS.htm

edit: Ακυρο, υπαρχει ηδη θεμα και δεν το προσεξα... ;)

Δοκίμασε μια μέρα να πάρεις ασπιρίνη αντί για αυτά και να δείς πως και αυτή θα δουλεύει:P

Πέρα από την πλάκα τώρα δεν βλέπεις διαφορά αν θα ποιείς εκείνη την ώρα αμινοξέα,
πιο πολύ είναι στην ιδέα ότι πήρες κάτι και έχεις ενέργεια,
απλά κάποιοι τα παίρνουνε όταν κάνουνε πάρα πολύ ώρα προπόνηση στο γυμναστήριο
για να μην καταβολιστούν.

jackieboy
03-06-11, 18:21
Ναι αυτο σκεφτηκα και εγω, οτι ειναι στο μυαλο μου.. Βεβαια και ενα αλλο παιδι που τα παιρνει, μου ειπε οτι τον βοηθανε κ αυτον στην προπονηση.. Τι να πω..:P

Kaloutsikos
04-06-11, 01:40
Τι να πω..:P

Οτι μάλλον και αυτός την πάτησε έτσι όπως εσύ. :P:green:

Toxical
04-06-11, 10:54
ασπιρινη κατα τη διαρκεια της προπονησης?Τι ακριβως κανει η ασπιρινη ειναι σαν τα αμινοξεα?

Kaloutsikos
04-06-11, 11:27
ασπιρινη κατα τη διαρκεια της προπονησης?Τι ακριβως κανει η ασπιρινη ειναι σαν τα αμινοξεα?

Πλάκα έκανα για την ασπιρίνη:green:

worfel
11-06-11, 13:54
αλλαζει κατι αν ανοιξω τις καψουλες και ριξω την σκονη που περιεχουν σε ενα σεικερ και να το πιω? ή μηπως και η μεμβρανη περιεχει αμινοξεα?

Devil
11-06-11, 14:36
αλλαζει κατι αν ανοιξω τις καψουλες και ριξω την σκονη που περιεχουν σε ενα σεικερ και να το πιω? ή μηπως και η μεμβρανη περιεχει αμινοξεα?

οχι δεν αλλαζει κατι... το μονο που αλλαζει ειναι οτι αποκτουν γευση η' οποια δεν ειναι και τοσο ευχαριστη....

gosva
13-06-11, 13:34
παιδια εγω παιρνω εδω και 2 μηνες biospirulina 500 γιατι ειμαι λιγο διστακτικος με τις ολες εταιριες συμπληρωματων διατροφης...και δεν εχω καταλαβει καποιο αποτελεσμα..

θα ηθελα πολυ να ακιουσω τις γνωμες σας...

Devil
13-06-11, 14:37
παιδια εγω παιρνω εδω και 2 μηνες biospirulina 500 γιατι ειμαι λιγο διστακτικος με τις ολες εταιριες συμπληρωματων διατροφης...και δεν εχω καταλαβει καποιο αποτελεσμα..

θα ηθελα πολυ να ακιουσω τις γνωμες σας...

κανε μια ανζητιση στο σιτε.... υπαρχουν πολλα τοπικ με την σπιρουλινα....

procop
17-06-11, 23:39
ακουσα οτι τα bcaa σ βαζουν νερα??παιζει αυτο το σεναριο??

Kaloutsikos
18-06-11, 01:24
ακουσα οτι τα bcaa σ βαζουν νερα??παιζει αυτο το σεναριο??

Τι σου κάνουν?
Πως δηλαδή σου βάζουνε νερά?

Devil
18-06-11, 04:49
ακουσα οτι τα bcaa σ βαζουν νερα??παιζει αυτο το σεναριο??

ουτε καν...

Kaloutsikos
18-06-11, 11:38
ουτε καν...

:thumbup:
Πάλι ράδιο αρβύλα έπεσε.:green:

procop
18-06-11, 13:24
και εμενα ακυρο μ φανηκε απλα ο τυπος επεμενε και λεω μπασ και ξερει παραπανω και ετσι ρωτησα....
κατι ακομη,επειδη παιρνω τα modern bcaa αλλα η ενεργεια π ειχα με το νιτρικο που επαιρνα πριν δεν συγκρινεται,επισης δεν κανω αεροβιο ωστε να χρειαζεται να παιρνω bcaa μηπως και καταβολισω μυς και γενικα πιστευω δυσκολα καταβολιζεσαι σε μια ωρα προπονας,λεω να ξαναγυρισω στο νιτρικο και μαλλον μακακια εκανα π τα πηρα τα bcaa..
εσεις ειστε της αποψης για ενεργεια μεσα στην προπονα σε περιοδο γραμμωσης ειναι καλυτερο το νιτρικο χωρις κρεατινη η να εμενα στα bcaa????νιτρικο λεω να παρω το jack 3d

ChrisON
18-06-11, 14:56
Καλησπερα,θελω να χασω κιλα και δεν θελω να παρω λυποδιαλυτες τα αμινοξεα θα με βοηθησουν ωστε να χασω το λιπος που θελω.Και αν ναι το superior amino της ΟΝ ειανι καλο?

ChrisON
18-06-11, 16:29
AMINO 2222 (ON) http://www.xtr.gr/_cm_admin/editor/uploads/images/01-067-014_.jpg

Kaloutsikos
18-06-11, 22:39
και εμενα ακυρο μ φανηκε απλα ο τυπος επεμενε και λεω μπασ και ξερει παραπανω και ετσι ρωτησα....
κατι ακομη,επειδη παιρνω τα modern bcaa αλλα η ενεργεια π ειχα με το νιτρικο που επαιρνα πριν δεν συγκρινεται,επισης δεν κανω αεροβιο ωστε να χρειαζεται να παιρνω bcaa μηπως και καταβολισω μυς και γενικα πιστευω δυσκολα καταβολιζεσαι σε μια ωρα προπονας,λεω να ξαναγυρισω στο νιτρικο και μαλλον μακακια εκανα π τα πηρα τα bcaa..
εσεις ειστε της αποψης για ενεργεια μεσα στην προπονα σε περιοδο γραμμωσης ειναι καλυτερο το νιτρικο χωρις κρεατινη η να εμενα στα bcaa????νιτρικο λεω να παρω το jack 3d

Τα Bcaa δεν σου δίνουνε ενέργεια φίλος,

Εγώ φίλος το Jack3d που το χρησιμοποιώ τώρα είναι πολύ δυνατό προϊών,
σου το συνιστώ με κλειστά τα μάτια μου, αλλά ξέρεις θέλει να κάνεις ένα διάλειμμα όχι συνεχόμενα νιτρικό.
τώρα για τα bcaa άστα εφόσον θα πάρεις νιτρικό.


Καλησπερα,θελω να χασω κιλα και δεν θελω να παρω λυποδιαλυτες τα αμινοξεα θα με βοηθησουν ωστε να χασω το λιπος που θελω.Και αν ναι το superior amino της ΟΝ ειανι καλο?

Με διατροφή και αερόβια θα χάσεις λίπος,
πάρε αμινοξέα όχι όμως πως θα δείς καμιά διαφορά πάνω σου,
για λιποδιαλίτες εγώ είμαι κατά.

Toxical
19-06-11, 20:14
παιδια σκεφτομαι να αντικαταστισω την πρωτεινη με αμινοξεα αλλα δεν ξερω ποια ακριβως ειναι καλυτερα τα BCAA?

worfel
19-06-11, 20:20
παιδια σκεφτομαι να αντικαταστισω την πρωτεινη με αμινοξεα αλλα δεν ξερω ποια ακριβως ειναι καλυτερα τα BCAA?

πολλά λεφτά...

οχι, αμα ειναι να την αντικαταστησεις τελειως θες και απο eea αν δεν κανω λαθος

Toxical
19-06-11, 20:23
υπαρχουν νομιζω BCAA+eAA μαζι αν δεν κανω λαθος.Ειναι πιο ακριβα απο την πρωτεινη τοσο πολυ?

Kaloutsikos
19-06-11, 20:53
παιδια σκεφτομαι να αντικαταστισω την πρωτεινη με αμινοξεα αλλα δεν ξερω ποια ακριβως ειναι καλυτερα τα BCAA?

Αλλη δουλεία κάνουνε τα bcaa και άλλη τα eaas.

Να φανταστώ πως δεν ξέρεις τι κάνει το καθένα έτσι?

ChrisON
19-06-11, 21:55
Δηλαδη τα αμινοξεα βοηθανε στην αναπλαση των μυων?

Toxical
20-06-11, 23:55
Αλλη δουλεία κάνουνε τα bcaa και άλλη τα eaas.

Να φανταστώ πως δεν ξέρεις τι κάνει το καθένα έτσι?


νομιζω πως τα Bcaa ειναι για διαφυλαξεις τον μυικο ιστο οταν εισαι σε διαιτα ενω τα Eaa αυξανουν την πρωτεινοσυνθεση?

Devil
21-06-11, 00:30
Αλλη δουλεία κάνουνε τα bcaa και άλλη τα eaas.

Να φανταστώ πως δεν ξέρεις τι κάνει το καθένα έτσι?

τι κανει το καθε ενα?:unsure:


νομιζω πως τα Bcaa ειναι για διαφυλαξεις τον μυικο ιστο οταν εισαι σε διαιτα ενω τα Eaa αυξανουν την πρωτεινοσυνθεση?

και τα 2 το κανουν αυτο...

Kaloutsikos
21-06-11, 00:53
τι κανει το καθε ενα?:unsure:


Tα bcaa εμποδίζουν την διάσπαση του μυικού ιστού,
και τα άλλα αναπτύσσουν τους μύες.

Που κάνω λάθος? :unsure:

Devil
21-06-11, 02:24
Tα bcaa εμποδίζουν την διάσπαση του μυικού ιστού,
και τα άλλα αναπτύσσουν τους μύες.

Που κάνω λάθος? :unsure:

το αναπτησουν τους μυς ειναι πολυ γενικο.... θες πολλα αλλα για να αναπτηξεις τους μυς...

και με τα bcaa μπορεις να αναπτηξεις τους μυς.... οπως και τα ΕΑΑ εμποδιζουν τον καταβολισμο...

Kaloutsikos
21-06-11, 15:13
το αναπτησουν τους μυς ειναι πολυ γενικο.... θες πολλα αλλα για να αναπτηξεις τους μυς...

και με τα bcaa μπορεις να αναπτηξεις τους μυς.... οπως και τα ΕΑΑ εμποδιζουν τον καταβολισμο...

Tότε για ποιο λόγο να πάρω bcaa αφού το ίδιο πράγμα κάνουν τα eaa?

Devil
21-06-11, 15:43
Tότε για ποιο λόγο να πάρω bcaa αφού το ίδιο πράγμα κάνουν τα eaa?

τα bcaa ''καιγοντε'' κατα τη διαρκεια της ασκησης στους μυς.... το αν θα παρεις bcaa η' eaa το ιδιο θα σου κανει στον καταβολισμο... bcaa εχουν και τα eaa....

Kaloutsikos
21-06-11, 16:50
τα bcaa ''καιγοντε'' κατα τη διαρκεια της ασκησης στους μυς.... το αν θα παρεις bcaa η' eaa το ιδιο θα σου κανει στον καταβολισμο... bcaa εχουν και τα eaa....

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες...

Devil
21-06-11, 19:57
Για δώσε παραπάνω πληροφορίες...

http://jn.nutrition.org/content/134/6/1583S.short

psilos85
28-06-11, 17:43
καλησπερα, μια φιλη μου που παιζει ποδοσφαιρο σε μια ομαδα με ρωτησε σχετικα με αμινοξεα πριν τον αγωνα. θελω να ρωτησω ειναι καλυτερα τα bcaa η τα ελευθερα για αυτη τη δουλεια? φανταζομαι οτι σε οποια μορφη και να τα παρει ειναι το ιδιο.

Devil
28-06-11, 18:25
καλησπερα, μια φιλη μου που παιζει ποδοσφαιρο σε μια ομαδα με ρωτησε σχετικα με αμινοξεα πριν τον αγωνα. θελω να ρωτησω ειναι καλυτερα τα bcaa η τα ελευθερα για αυτη τη δουλεια? φανταζομαι οτι σε οποια μορφη και να τα παρει ειναι το ιδιο.

κανονικο φαγητο κανα 2 ωρο πριν τον αγωνα ειναι η καλητερη λυση..... και με πολλους υδατανθρακες.....

Kaloutsikos
28-06-11, 18:28
καλησπερα, μια φιλη μου που παιζει ποδοσφαιρο σε μια ομαδα με ρωτησε σχετικα με αμινοξεα πριν τον αγωνα. θελω να ρωτησω ειναι καλυτερα τα bcaa η τα ελευθερα για αυτη τη δουλεια? φανταζομαι οτι σε οποια μορφη και να τα παρει ειναι το ιδιο.

Ποιός είναι ο σκοπός της?

psilos85
28-06-11, 21:56
Για περισσοτερη αντοχη τα θελει απο οτι μου ειπε

Kaloutsikos
29-06-11, 00:33
Για περισσοτερη αντοχη τα θελει απο οτι μου ειπε

Τότε αυτό που σου είπε ο Devil πρέπει να κάνει. :thumbup:

sobral
01-07-11, 02:49
είμαι ανάμεσα στο xtend και στο power shock της VPX. Εντάξει ξέρω ότι τα nitrates έχουν πλεονέκτημα όσον αφορά πρηξίματα και αντοχή αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει. Σίγουρα σαν εταιρεία εμπιστεύομαι πολύυυ παραπάνω την scivation, αλλά τα nitrates έχουν πολύ καλές κριτικές. Αν έχει κάποιος άποψη ευχαρίστως να την ακούσω γιατί μάλλον αύριο θα πάω για την αγορά.:green:

Kaloutsikos
01-07-11, 11:20
είμαι ανάμεσα στο xtend και στο power shock της VPX. Εντάξει ξέρω ότι τα nitrates έχουν πλεονέκτημα όσον αφορά πρηξίματα και αντοχή αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει. Σίγουρα σαν εταιρεία εμπιστεύομαι πολύυυ παραπάνω την scivation, αλλά τα nitrates έχουν πολύ καλές κριτικές. Αν έχει κάποιος άποψη ευχαρίστως να την ακούσω γιατί μάλλον αύριο θα πάω για την αγορά.:green:

Πολύ καλό της Vpx, και η τιμή της φαίνεται καλή απ έξω,
η αλήθεια είναι πως και γω θα ήμουνα σε δίλημμα γιατί μου αρέσει πολύ και η Scivation!

psilos85
02-07-11, 23:52
Σκεφτομαι να παρω αμινοξεα(λογικα bcaa) σε σκονη(flavoured) για να τα πινω αμεσως μετα την προπονηση μαζι με το vitargo και πριν την πρωτεϊνη. Σαν σκεψη ειναι σωστη? Καμμια προταση για μαρκα?

Devil
03-07-11, 04:46
Σκεφτομαι να παρω αμινοξεα(λογικα bcaa) σε σκονη(flavoured) για να τα πινω αμεσως μετα την προπονηση μαζι με το vitargo και πριν την πρωτεϊνη. Σαν σκεψη ειναι σωστη? Καμμια προταση για μαρκα?

ναι σωστη ειναι.... αλλα ειναι υπερβολικα τεχνικο.....

μπορεις επεισης να το χρησιμοποιησεις και ιντρα (μεσα στην προπονηση)

MusclesOfShadow
08-07-11, 12:50
1)Ακουγονται πολλα καλα για τα αμινοξεα. Για παραδειγμα η L-Arginine διεγειρει την παραγωγη αθξητικης ορμονης ή το D-Ασπαρτικο οξυ της τεστοστερονης. Αλλα εκτος απο αυτες τις ειδικες ιδιοτητες, τι αλλο προσφερουν στον ορΓανισμο σε σχεση με τη μυικη αναπτυξη? Καμια σχεση με την πρωτεινη?

2)Μετα τη χρηση αμινοξεων π.χ. για ενα μηνα, θα χρειαστει να συνεχισω την ληψη για να "κρατησω" τα κερδη μου ή θα μπορω να τα κρατησω με καλυτερη διατροφη απ'ο,τι εκανα ή δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα?

:thumbup:

beefmeup
08-07-11, 13:19
Καμια σχεση με την πρωτεινη?

η πρωτεινη ειναι μια αλυσιδα απο αμινοξεα..
αλλα δουλεια κανει το καθενα ξεχωριστα απο μονο του.
η ερωτηση σου δλδ ποια ειναι?


2)Μετα τη χρηση αμινοξεων π.χ. για ενα μηνα, θα χρειαστει να συνεχισω την ληψη για να "κρατησω" τα κερδη μου ή θα μπορω να τα κρατησω με καλυτερη διατροφη απ'ο,τι εκανα ή δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα?

:thumbup:

τι παραπανω κερδη θα εχεις δλδ με την ληψη αμινο για ενα μηνα?
σιγουρα οχι τπτ παραπανω αποσο θα χες αν επερνες πρωτεινη.

MusclesOfShadow
08-07-11, 15:47
Αλλα εκτος απο αυτες τις ειδικες ιδιοτητες, τι αλλο προσφερουν στον ορΓανισμο σε σχεση με τη μυικη αναπτυξη?

Βασικα αυτη ειναι σχεδον η ερωτηση.
Εκτος απο αυτες τις ιδιοτητες που διαβαζουμε στα περιοδικα, τι αλλο κερδιζουμε απτα αμινοξεα? Γιατι ειναι αρκετα δημοφιλη!

Kaloutsikos
08-07-11, 15:52
Βασικα αυτη ειναι σχεδον η ερωτηση.
Εκτος απο αυτες τις ιδιοτητες που διαβαζουμε στα περιοδικα, τι αλλο κερδιζουμε απτα αμινοξεα? Γιατι ειναι αρκετα δημοφιλη!

Για να τρέφεται πιο γρήγορα ο μυς γι αυτό τα προτιμούνε.

MusclesOfShadow
09-07-11, 11:31
Δηλαδη το να παιρνεις αμινοξεα αντι για πρωτεινη ειναι σαν να τρως το αλευρι αντι για το ψωμι?
Απ'ο,τι διαβασα σε παραπανω ποστ, η πρωτεινη ειναι πολυ καλυτερη απτα αμινοξεα, ε?:unsure:

beefmeup
09-07-11, 11:41
Δηλαδη το να παιρνεις αμινοξεα αντι για πρωτεινη ειναι σαν να τρως το αλευρι αντι για το ψωμι?
Απ'ο,τι διαβασα σε παραπανω ποστ, η πρωτεινη ειναι πολυ καλυτερη απτα αμινοξεα, ε?:unsure:

αρχοντα,ψαξε λιγο στο φορουμ,εχουν χιλιοαπαντηθει αυτα που ρωτας.

Πρωτεϊνη ή αμινοξέα; (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15468-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B7-%CE%AE-%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1)


διαφορα πρωτεινης με αμινοξεα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12732-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B1)

MusclesOfShadow
09-07-11, 11:51
ΟΚ!

SilverMan
10-07-11, 00:34
επειδη πολλα παιδια ρωτανε για αμινοξεα...μου ηρθαν(και το λεω αυτο γιατι ειχα παρει αλλα αλλα τεσπα) τα amino power 2000(nutrabolics) τα βρισκω αρκετα καλα (αν και πολυτελεια) το μονο κακο οτι ειναι γκουμουτσες...αλλα λυσεις υπαρχουν...

deluxe
11-07-11, 01:06
Ειπα να προσθεσω στη καζεινη μου ( Blueberries and Cream ) μια δοση απο τα Xtend με γευση καρπουζι, να δω μπας και καλυτερευσει η γευση και οντως το εκανε! Την καζεϊνη την ψιλοεπινα με το ζορι τοσο καιρο για να πω την αληθεια..

Υπαρχει καποιο προβλημα πιστευετε να πινω και μια δοση αμινοξεα πριν το βραδινο; Τι λετε;

Kaloutsikos
11-07-11, 01:16
Ειπα να προσθεσω στη καζεινη μου ( Blueberries and Cream ) μια δοση απο τα Xtend με γευση καρπουζι, να δω μπας και καλυτερευσει η γευση και οντως το εκανε! Την καζεϊνη την ψιλοεπινα με το ζορι τοσο καιρο για να πω την αληθεια..

Υπαρχει καποιο προβλημα πιστευετε να πινω και μια δοση αμινοξεα πριν το βραδινο; Τι λετε;

Οχι ρε συ γιατί να έχεις πρόβλημα?

deluxe
11-07-11, 17:02
Μηπως παιρνω πολλα αμινοξεα και ο οργανισμος τα αποβαλλει. Δε ξερω..

giannakis710
12-07-11, 14:50
paidia pira ta aminoksea tis . Weider se ygri morfi episis kai proteini myomasion tis gaspari loipon kanw poly aerovia k liga vari kai meta vgenw gia podilato...mporeite na mou peite pws na ta pernw????

Kaloutsikos
12-07-11, 14:58
paidia pira ta aminoksea tis . Weider se ygri morfi episis kai proteini myomasion tis gaspari loipon kanw poly aerovia k liga vari kai meta vgenw gia podilato...mporeite na mou peite pws na ta pernw????

Παλίκαρε είναι κανόνας του forum να γράφουμε με Ελληνικά!

Για ποιο λόγο πήρες αυτά τα συμπληρώματα
και ποιος είναι ο σκοπός σου στο σώμα σου?

giannakis710
12-07-11, 14:59
ΟΚ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΑΡΚΕΤΟ ΛΙΠΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΔΕΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ..(ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΤΕΣ)

deluxe
08-08-11, 03:21
Εχω ενα κουτι αθικτο bcaa της primordial perfomance και δε ξερω που να το χρησιμοποιησω! Για ιντρα χρησιμοποιω το xtend και καμμια φορα βαζω και κανενα σκουπ απο το ανοικτο κουτι ( το 2ο ) απο τα αμινοξεα primordial, αλλα χαλαει την γευση και δε μου αρεσει! Να ριχνω κανενα σκουπ στο πρωϊνο; Στο βραδινο; Μετα την προπονηση; Που!!

Υποθερμιδικη διατροφη κανω αυτο το καιρο.

Kaloutsikos
08-08-11, 23:57
Εχω ενα κουτι αθικτο bcaa της primordial perfomance και δε ξερω που να το χρησιμοποιησω! Για ιντρα χρησιμοποιω το xtend και καμμια φορα βαζω και κανενα σκουπ απο το ανοικτο κουτι ( το 2ο ) απο τα αμινοξεα primordial, αλλα χαλαει την γευση και δε μου αρεσει! Να ριχνω κανενα σκουπ στο πρωϊνο; Στο βραδινο; Μετα την προπονηση; Που!!

Υποθερμιδικη διατροφη κανω αυτο το καιρο.

Γιατί δεν τα κρατάς ρε συ για αργότερα?

deluxe
09-08-11, 04:09
Φοβαμαι μηπως ψιλοχαλασει.. Οι συνθηκες δεν ειναι και ο,τι καλυτερες. Αλλα ειναι τελειως κλειστο με την μεμβρανη. Δε ξερω..

Ασε που ο μονος τροπος να το χρησιμοποιησω ειναι στο μεταπροπονητικο μαζι με πρωτεινη και υδατανθρακα. Στο ιντρα αλλοιωνει αρκετα την γευση απο το xtend και δε μου αρεσει.

Kaloutsikos
09-08-11, 15:14
Φοβαμαι μηπως ψιλοχαλασει.. Οι συνθηκες δεν ειναι και ο,τι καλυτερες. Αλλα ειναι τελειως κλειστο με την μεμβρανη. Δε ξερω..

Ασε που ο μονος τροπος να το χρησιμοποιησω ειναι στο μεταπροπονητικο μαζι με πρωτεινη και υδατανθρακα. Στο ιντρα αλλοιωνει αρκετα την γευση απο το xtend και δε μου αρεσει.

Αφού η ζελατίνα είναι κλειστή και λήγει σε 2 με 3 χρόνια δεν έχεις πρόβλημα,
εκτός κι αν το έχεις όλη την ώρα στον ήλιο που δε νομίζω!:green:

sotos2911
10-08-11, 20:51
παιδια εχεισ κανεισ καμια γνωμη για την κιτρουλινη?

john john
02-09-11, 13:32
καλησπερα σας..πηρα τα bcaa 5000 της optimumnutrition...εχει κανεις εμπειρια???σχετικα με δωσεις και αν προσφερουν τπτ...ευχαριστω.

Kaloutsikos
02-09-11, 14:42
καλησπερα σας..πηρα τα bcaa 5000 της optimumnutrition...εχει κανεις εμπειρια???σχετικα με δωσεις και αν προσφερουν τπτ...ευχαριστω.

Υπάρχουν και καλύτερα,

οι δώσεις είναι 2 σκούπ πριν και 2 μετά την προπόνηση,

john john
02-09-11, 14:47
ευχαριστω καλουτσικε..αν παρω μονο πριν γιατι μετα περνω την πρωτεινη μου??

Kaloutsikos
02-09-11, 14:57
ευχαριστω καλουτσικε..αν παρω μονο πριν γιατι μετα περνω την πρωτεινη μου??

Ισα ισα που αυτό είναι και καλύτερο :thumbup:

xrisbud
02-09-11, 16:47
μπορεισ να ανακατέψεις την πρωτείνη σου με τα αμινοξέα. ή να τα πιεις στο καπακι μετα την προπονηση κει ενα τεταρτο μετα την πρωτεινη. Παντως και τα 2 ειναι απαραιτητα.

john john
05-09-11, 12:10
δηλαδη μπορω να περνω πριν..και να βαζω και ενα σκουπ μεσα στην πρωτεινη??για μετα το γυμναστηριο..η ειναι υπερβολη??ευχαριστω

Kaloutsikos
05-09-11, 12:52
δηλαδη μπορω να περνω πριν..και να βαζω και ενα σκουπ μεσα στην πρωτεινη??για μετα το γυμναστηριο..η ειναι υπερβολη??ευχαριστω

Μπορείς, αλλά υπερβολές.

xrisbud
05-09-11, 13:09
η πρωτείνη είναι περισσότερο φαγητό, αυτό που έχεις άμεση ανάγκη μετά την προπόνηση δεν έιναι τοσο το φαγητό όσο το μέσο που θα σε κάνει να αναρρώσεις πιο σύντομα όπως τα αμινοξέα ή η κρεατίνη, αν είσαι σε κύκλο γεμίσματος.

john john
05-09-11, 13:29
μετα την γυμναστικη να περνω αμμινο η πρωτεινη..εχω μπερδευτει..

Tasos Green
05-09-11, 13:42
μετα την γυμναστικη να περνω αμμινο η πρωτεινη..εχω μπερδευτει..

και τα δυο παρε... αν υπαρχει έλλειψη ρευστου παρε μονο τα αμινοξεα για μετα..

average_joe
05-09-11, 15:23
αν η χρηση του συμπληρωματος ειναι μονο για μετα το γυμναστηριο καλυτερα παρε αμινοξεα.
αν το θες και για αλλη χρηση μεσα στην ημερα/ γευση παρε μονο πρωτεινη.

amateur666
20-09-11, 20:00
παιδια τ αμινο αμα θελω μπορω να τ παρω κ τ βραδυ πριν παω γ υπνο(μαζι ή χωρις πρωτεινη)??....

average_joe
20-09-11, 20:20
δεν αξιζει, αστα μονο για μεταπροπονητικο καθως εκει εκμεταλλευεσαι τα πλεονεκτηματα τους στο full.
πριν τον υπνο φαε κατι σε πρωτεινη (ροφημα ή φαγητο) και συνδυασε το με λιπος.
η γρηγορη απορροφηση των αμινοξεων εκεινη την ωρα δεν εχει καμια χρησιμοτητα.

amateur666
20-09-11, 20:55
δεν αξιζει, αστα μονο για μεταπροπονητικο καθως εκει εκμεταλλευεσαι τα πλεονεκτηματα τους στο full.
πριν τον υπνο φαε κατι σε πρωτεινη (ροφημα ή φαγητο) και συνδυασε το με λιπος.
η γρηγορη απορροφηση των αμινοξεων εκεινη την ωρα δεν εχει καμια χρησιμοτητα.

βασικα μονο γ σημερα ελεγα να τ παρω πριν παω γ υπνο + πρωτεινη κ γαλα..επειδη ξεχασα να τ παρω μεταπρο σημερα κ επειδη αυριο προβλεπω να ειμαι κομματια μπασ κ τ προλαβω καπως..

average_joe
20-09-11, 21:03
οχι βρε τι να λεει?
αστα για τοτε που ειναι σημαντικοτερα και εχουν ουσιαστικο ρολο.
επειδη τα εχεις ευκαιρα να τα παρεις οποτε να ναι?
παρε πρωτεινη με γαλα βαλε και νανα λιπαρο αν θες και εισαι κομπλε.
ετσι κι αλλιως εχουν μηδενικες θερμιδες, δεν εχει να κανει δηλαδη ουτε και με την καλυψη των ημερισιων θερμιδικων αναγκων που εχεις θεσει.

Kaloutsikos
21-09-11, 17:13
βασικα μονο γ σημερα ελεγα να τ παρω πριν παω γ υπνο + πρωτεινη κ γαλα..επειδη ξεχασα να τ παρω μεταπρο σημερα κ επειδη αυριο προβλεπω να ειμαι κομματια μπασ κ τ προλαβω καπως..

Οχι ρε συ,
εφόσον δεν μπόρεσες να τα πάρεις τότε άστα,
δεν τρέχει και τίποτα.

stelios025
23-09-11, 00:30
Ποια αμινοξέα προτείνετε, το xtend (scivation) ή τα bcaa6000 (gaspari)?! Για πριν και μετά την προπόνηση τα θέλω!
Ευχαριστώ!

average_joe
23-09-11, 00:53
^

extend
1) 2:1:1 ratio
2) κιτρουλινη (καλο για pre αλλα μικρη δοση)
3) γλουταμινη (οι γνωμες διιστανται για τη χρησιμοτητα της)

bcaa6000
1) 4:1:1 ratio (καλυτερο θεωρητικα)
2) εχουν λιγο περιεργα συστατικα

οσον αφορα τις δοσεις ειναι ιδιες με ενα μικρο πλεονεκτημα στο πρωτο.
τωρα απο τιμη αναλογα απο που ψωνιζεις.
διαλεγεις και παιρνεις.

Devil
23-09-11, 00:55
τα xtend μου φαινοντε πιο φτηνα.... και εχουν καλη γευση...
τα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει.... αλλη λυση ειναι τα recoverpro 4-1-1...

average_joe
23-09-11, 00:56
^
:thumbup:
απλα ανωτερα. τελος συζητησης!

stelios025
23-09-11, 00:59
Έχουν την ίδια τιμή από Ελλάδα θα τα πάρω! Για το ratio τείνω προς τα Gaspari! Δεν ξέρω όμως κιόλας...
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας...

john john
03-10-11, 11:45
καλημερα σας.οταν τελειωνω την γυμναστικη..τι να περνω?αμινοξεα?η πρωτεϊνη?αμινοξεα περνω πριν παω γυμναστηριο?η πρωτεϊνη δεν εχει επαρκη αμινοξεα που την περνω καπακι μετα το πέρας την γυμναστικης??
ευχαριστω εκ των προτέρων.

Lao
03-10-11, 11:47
καλημερα σας.οταν τελειωνω την γυμναστικη..τι να περνω?αμινοξεα?η πρωτεϊνη?αμινοξεα περνω πριν παω γυμναστηριο?η πρωτεϊνη δεν εχει επαρκη αμινοξεα που την περνω καπακι μετα το πέρας την γυμναστικης??
ευχαριστω εκ των προτέρων.

Αμέσως μολις τελειώσεις πάρε αμινοξέα και κανά 20-30λεπτο μετά την πρωτεϊνη.

Τα αμινοξέα έχουν το καλό ότι περνάνε αμέσως μέσα, είναι δηλαδή ταχείας απορρόφησης και για τον λόγο αυτό ιδανικά για χρήση αμέσως μετά ή και κατά την διάρκεια.

john john
03-10-11, 11:58
Αμέσως μολις τελειώσεις πάρε αμινοξέα και κανά 20-30λεπτο μετά την πρωτεϊνη.

Τα αμινοξέα έχουν το καλό ότι περνάνε αμέσως μέσα, είναι δηλαδή ταχείας απορρόφησης και για τον λόγο αυτό ιδανικά για χρήση αμέσως μετά ή και κατά την διάρκεια.

για να καταλαβω..πριν θα περνω,με το που τελειωσω..και μετα απο λιγη ωρα πρωτεϊνη.ωραια..αυτα που περνω πριν, τι χρησιμοτητα εχουν??

Lao
03-10-11, 12:01
για να καταλαβω..πριν θα περνω,με το που τελειωσω..και μετα απο λιγη ωρα πρωτεϊνη.ωραια..αυτα που περνω πριν, τι χρησιμοτητα εχουν??

Περνάνε γρήγορα μέσα σου και δημιουργείται έτσι αναβολικό περιβάλλον.

john john
03-10-11, 12:07
Περνάνε γρήγορα μέσα σου και δημιουργείται έτσι αναβολικό περιβάλλον.

μια τελευταια ερωτηση(δεν κανω και τπτ αλλο)η ποσοτητες που εχει μεσα η πρωτεινη δεν ειναι επαρκης?τα αμονο που περιεχονται δεν απορροφονται γρηγορα?

Lao
03-10-11, 12:15
μια τελευταια ερωτηση(δεν κανω και τπτ αλλο)η ποσοτητες που εχει μεσα η πρωτεινη δεν ειναι επαρκης?τα αμονο που περιεχονται δεν απορροφονται γρηγορα?

Όχι τόσο γρήγορα όσα τα σκέτα aminos.

john john, ξέρεις τι είναι και τι κάνουν οι πρωτεϊνες; Γενικά, ξέρεις τι γίνεται μέσα σου όταν τρως π.χ. μια μπριζόλα;

john john
03-10-11, 12:22
λαο...ξερω οτι χορταινω..ειδικα αν ειναι μεγαλη μπριζολα..τωρα λεπτομέρειες οχι και τοσο καλα...γενικα μερικες γνωσεις εχω οσο διαβαζω αρθρα και απο εδω μεσα..

Lao
03-10-11, 12:28
λαο...ξερω οτι χορταινω..ειδικα αν ειναι μεγαλη μπριζολα..τωρα λεπτομέρειες οχι και τοσο καλα...γενικα μερικες γνωσεις εχω οσο διαβαζω αρθρα και απο εδω μεσα..

Δεν σου κάνω test γνώσεων, αν σου έδωσα τέτοια εντύπωση. Προσπαθώ απλά να σε βοηθήσω να καταλάβεις τον μηχανισμό δράσης της πρωτεϊνης και των αμινοξέων ώστε να μην έχεις στο μέλλον τέτοιες απορίες.

Στα πλαίσια αυτά, όταν τρως μια μπριζόλα, απλά και μπακαλίστικα, κατεβάζεις στο στομάχι σου πρωτεϊνη. Αυτή, διασπάται σε αμινοξέα ώστε να περάσουν στο υπόλοιπο σώμα σου και τελικά αυτά τα αμινοξέα συνθέτονται εκ νέου σε πρωτεϊνες.

Τα συμπληρώματα αμινοξέων λοιπόν, είναι ουσιαστικά μια ευκολία, καθώς παρακάμπτεται ένα «σκαλί» στην όλη διαδικασία. Καθώς είναι έτοιμα (μιας και δεν χρειάζεται να διασπαστεί η πρωτεϊνη) δουλεύουν γρήγορα. Για τον λόγο αυτό, είναι ιδανικά για χρήση αμέσως μετά την προπόνηση αλλά και γενικότερα όποτε και να τα πάρεις είναι ένας καλός τρόπος για να ρέει «υλικό» μέσα σου εύκολα και γρήγορα.

john john
03-10-11, 12:50
Δεν σου κάνω test γνώσεων, αν σου έδωσα τέτοια εντύπωση. Προσπαθώ απλά να σε βοηθήσω να καταλάβεις τον μηχανισμό δράσης της πρωτεϊνης και των αμινοξέων ώστε να μην έχεις στο μέλλον τέτοιες απορίες.

Στα πλαίσια αυτά, όταν τρως μια μπριζόλα, απλά και μπακαλίστικα, κατεβάζεις στο στομάχι σου πρωτεϊνη. Αυτή, διασπάται σε αμινοξέα ώστε να περάσουν στο υπόλοιπο σώμα σου και τελικά αυτά τα αμινοξέα συνθέτονται εκ νέου σε πρωτεϊνες.

Τα συμπληρώματα αμινοξέων λοιπόν, είναι ουσιαστικά μια ευκολία, καθώς παρακάμπτεται ένα «σκαλί» στην όλη διαδικασία. Καθώς είναι έτοιμα (μιας και δεν χρειάζεται να διασπαστεί η πρωτεϊνη) δουλεύουν γρήγορα. Για τον λόγο αυτό, είναι ιδανικά για χρήση αμέσως μετά την προπόνηση αλλά και γενικότερα όποτε και να τα πάρεις είναι ένας καλός τρόπος για να ρέει «υλικό» μέσα σου εύκολα και γρήγορα.

λαο ναι πανω κατω τα γνωριζω αυτα..και ευχαριστω..απλα προσπαθω να βγαλω οσο τον δυνατόν σωστη αποψη πανω στο θεμα αυτο..

tivadar
03-10-11, 13:14
Μια ερωτηση.Εφοσον η λευκινη ειναι το μονο απο τα αμινοξεα που προωθει την πρωτεινο συνθεση γιατι καποιος να μην την παρει σκετη?

Devil
03-10-11, 14:36
Μια ερωτηση.Εφοσον η λευκινη ειναι το μονο απο τα αμινοξεα που προωθει την πρωτεινο συνθεση γιατι καποιος να μην την παρει σκετη?

γιατι υπαρχουν τα bcaa... πλεον ολα ειναι 4-1-1 η' 6-1-1 η' 8-1-1... το κοστος τους ειναι περιπου το ιδιο με σκετη λευκινη... εκτος αν μιλαμε για bulk....

tivadar
03-10-11, 14:42
Ναι προφανως και υπαρχουν τα bcaa στις αναλογιες που αναφερθηκαν ας πουμε αναλογια 4 λευκινη 1 ισολευκινη 1 βαλινη.Παρολαυτα απο αυτα τα 3 αμινοξεα μονο η λευκινη εχει την επιδραση που θελουμε.Οποτε αν καποιος βρει λευκινη σκετη σε μικροτερη τιμη απο τα oλoκληρα bcaa παιρνει το ιδιο αποτελεσμα με λιγοτερο κοστος.Υπαρχει καποιο λαθος σε αυτον τον συλλογισμο μου?

john john
03-10-11, 14:45
Ναι προφανως και υπαρχουν τα bcaa στις αναλογιες που αναφερθηκαν ας πουμε αναλογια 4 λευκινη 1 ισολευκινη 1 βαλινη.Παρολαυτα απο αυτα τα 3 αμινοξεα μονο η λευκινη εχει την επιδραση που θελουμε.Οποτε αν καποιος βρει λευκινη σκετη σε μικροτερη τιμη απο τα oλoκληρα bcaa παιρνει το ιδιο αποτελεσμα με λιγοτερο κοστος.Υπαρχει καποιο λαθος σε αυτον τον συλλογισμο μου?

αυτο πχ δεν το ηξερα...

john john
03-10-11, 14:49
BCAA - Αμινοξέα διακλαδισμένης αλύσου

Οι έννοιες του αθλητισμού, του ανταγωνισμού και της ευγενούς άμιλλας καλλιεργήθηκαν για πρώτη φορά στην Αρχαία Ελλάδα. Από την εποχή των αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων υπάρχουν ήδη αναφορές για κατανάλωση συγκεκριμένων τροφίμων από τους αθλητές, με σκοπό τη βελτιστοποίηση της αθλητικής απόδοσης.

Σήμερα, η ραγδαία άνοδος του επιπέδου των αθλητών, σε άκρως ανταγωνιστικά επίπεδα, καθώς και η εμπορευματοποίηση και η οικονομική εκμετάλλευση αθλητικών συλλόγων και αθλητικών γεγονότων, επιβάλλουν την ανάπτυξη μεθόδων χρήσης συμπληρωμάτων διατροφής με απώτερο στόχο την αύξηση της δυνατότητας παραγωγής έργου από τους αθλητές.

Η κατανάλωση διατροφικών συμπληρωμάτων σε μορφή αμινοξέων, μεμονωμένων ή σε διάφορους συνδυασμούς, είναι πολύ συχνή στους αθλητικούς κύκλους. Πιο συγκεκριμένα, τα συμπληρώματα αμινοξέων διακλαδισμένης αλύσου ή BCAA (branched-chain amino acids) στη διεθνή βιβλιογραφία, προβλήθηκαν σαν αποτελεσματικά εργογόνα βοηθήματα πριν 2 δεκαετίες και παραμένουν πολύ δημοφιλή έκτοτε. Τα BCAA είναι τρία, η λευκίνη, η ισολευκίνη και η βαλίνη.

Οι εργογόνες ιδιότητες που αποδόθηκαν κατά καιρούς στα αμινοξέα αυτά, ποικίλλουν, με την κυριότερη να αφορά στη βελτίωση της αθλητικής απόδοσης μέσω της μείωσης της περιφερειακής και/ ή της κεντρικής κόπωσης που σχετίζεται με παρατεταμένη άσκηση μέτριας ή υψηλής έντασης.

Έχει επίσης υποτεθεί ότι τα συμπληρώματα BCAA έχουν ευεργετικές επιδράσεις στο ανοσολογικό προφίλ μετά από έντονη άσκηση και πιθανώς μειώνουν τα ενδεχόμενα περιστατικά ασθένειας. Τέλος, τα BCAA και κυρίως η λευκίνη έχουν αναγνωριστεί σαν σημαντικοί παράγοντες που εμπλέκονται στην παραγωγή μυϊκών πρωτεϊνών-κλειδιών που μπορούν να προάγουν θετικό πρωτεϊνικό ισοζύγιο και μυϊκή υπερτροφία.

Διαιτητικές Πηγές

Όπως συμβαίνει και με πολλά άλλα εργογόνα συμπληρώματα, έτσι και με τα BCAA, αυτά βρίσκονται σε φυσικές πηγές και μπορούν να προσληφθούν μέσω της διατροφής σε σημαντικές ποσότητες. Μια τυπική δίαιτα μπορεί να αποδίδει 50-150 mg/ kg σωματικού βάρους. BCAA βρίσκονται σε όλα τα πρωτεϊνούχα τρόφιμα, αλλά τα αυγά, τα πουλερικά, το κρέας και τα γαλακτοκομικά (ειδικά ο ορός γάλακτος) περιέχουν τις πιο σημαντικές ποσότητες BCAA. Ανάμεσα στα φυτικά τρόφιμα η βρώμη, η σόγια, οι φακές και οι καρποί σιταριού έχουν σεβαστές ποσότητες λευκίνης.

Η ισολευκίνη βρίσκεται σε πολύ υψηλές ποσότητες στο κρέας, τα ψάρια, το τυρί, στους περισσότερους σπόρους και ξηρούς καρπούς, στα αυγά, στο κοτόπουλο και στις φακές. Σημαντικές πηγές βαλίνης περιέχονται στο αλεύρι σόγιας, στο τυρί τύπου Cottage, στα ψάρια, στο κρέας και στα λαχανικά.

BCAA στον ανθρώπινο οργανισμό

Τα BCAA βρίσκονται κατά 99% σαν δομικό συστατικό διαφόρων πρωτεϊνών, ενώ μόλις 1% σαν ελεύθερα αμινοξέα. Ο σκελετικός μυς μπορεί να οξειδώσει μόνο 6 αμινοξέα για παραγωγή ενέργειας, 3 από τα οποία είναι τα BCAA. Τα επίπεδα BCAA στο αίμα είναι πολύ πιθανόν να μειωθούν μετά από παρατεταμένη άσκηση, αφού ο εργαζόμενος μυς έχει τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσει για παραγωγή ενέργειας.

Αποτελεσματικότητα Συμπληρωμάτων BCAA

Παρά το γεγονός ότι η θεωρία της κεντρικής κόπωσης που προκαλείται από μειωμένο κλάσμα πλάσματος BCAA/ ελεύθερη τρυπτοφάνη, στηρίζεται σε λογικά και τεκμηριωμένα θεωρητικά δεδομένα, οι έρευνες απέτυχαν να αποδείξουν τη φυσιολογική ισχύ της και την χρησιμότητα της κατανάλωσης συμπληρωμάτων BCAA πριν ή κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης, ώστε να καθυστερείται η κόπωση.

Οι περισσότερες έρευνες που εξέτασαν τη χορήγηση BCAA και τρυπτοφάνης, πριν ή κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης, έδειξαν σημαντικές μεταβολές στις αντίστοιχες συγκεντρώσεις πλάσματος και στην πρόσληψη τρυπτοφάνης από τον εγκέφαλο, οι οποίες όμως απέτυχαν να επιφέρουν αλλαγή στον χρόνο εξάντλησης και στην απόδοση των εθελοντών ή των πειραματόζωων.

Η λευκίνη έχει αποδειχθεί το πιο σημαντικό αμινοξύ για τη μεγιστοποίηση της πρωτεϊνικής σύνθεσης στους μύες. Χορήγηση συμπληρώματος λευκίνης αμέσως μετά από μια προπόνηση φαίνεται να συνεισφέρει στην αύξηση του πρωτεϊνικού αναβολισμού στους μύες και, συνεπώς, ευνοεί τη μυϊκή υπερτροφία. Συνεπώς, συμπλήρωμα BCAA υψηλής περιεκτικότητας σε λευκίνη βοηθά στη μεγιστοποίηση των αποτελεσμάτων μιας προπόνησης, εάν καταναλώνεται το συντομότερο δυνατό αμέσως μετά τη λήξη της δραστηριότητας.

Αναφορικά με τις πιθανές επιδράσεις των ΒCAA στο ανοσολογικό προφίλ αθλητών και ασκούμενων, οι λίγες μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι και σήμερα δεν επιβεβαιώνουν ευεργετικές συνέπειες στην υγεία των αθλητών. Αντιθέτως, η γλουταμίνη, ένα αμινοξύ που δεν ανήκει στα BCAA, φαίνεται να βοηθά στην αποφυγή ασθενειών σε άτομα που ασκούνται εντατικά.

Συμπερασματικά, λαμβάνοντας υπόψιν τα αποτελέσματα καλά ελεγχόμενων ερευνών, συμπληρώματα BCAA δεν φαίνεται να έχουν ευεργετικά αποτελέσματα στην καθυστέρηση της εμφάνισης κόπωσης σε μέτριας ή αυξημένης έντασης και παρατεταμένης διάρκειας άσκηση, ωστόσο υπό συνθήκες συμπληρωματικής χρήσης BCAA μπορεί μετά από προπονήσεις με αντιστάσεις να ευνοεί τη μυϊκή υπερτροφία. Τέλος, συμπλήρωμα BCAA δεν έχει αποδειχθεί ότι λειτουργεί επικουρικά του ανοσοποιητικού συστήματος των αθλητών και των ασκουμένων, προστατεύοντας τους από πιθανή ασθένεια.


Ασφάλεια και δοσολογία

Τα ΒCAA είναι ασφαλές συμπλήρωμα, καθώς δεν έχουν αναφερθεί παρενέργειες ακόμα και σε χρόνιες πολύ υψηλές προσλήψεις. Άτομα που γυμνάζονται με σκοπό τη μυϊκή τους ανάπτυξη πρέπει να προσλαμβάνουν από 8-28 γρ. BCAA ανάλογα με την ένταση και τη διάρκεια της άσκησης, τα σωματομετρικά τους χαρακτηριστικά, την περιεκτικότητα του συμπληρώματος σε λευκίνη και σύμφωνα πάντα με τα θρεπτικά συστατικά που προσλαμβάνονται από την τροφή.

Devil
03-10-11, 14:53
Ναι προφανως και υπαρχουν τα bcaa στις αναλογιες που αναφερθηκαν ας πουμε αναλογια 4 λευκινη 1 ισολευκινη 1 βαλινη.Παρολαυτα απο αυτα τα 3 αμινοξεα μονο η λευκινη εχει την επιδραση που θελουμε.Οποτε αν καποιος βρει λευκινη σκετη σε μικροτερη τιμη απο τα oλoκληρα bcaa παιρνει το ιδιο αποτελεσμα με λιγοτερο κοστος.Υπαρχει καποιο λαθος σε αυτον τον συλλογισμο μου?

ναι αν βρεις οκ τοτε... απο εκει και περα και valine και isoleucine ειναι και τα 2 essential amino acids... δεν ειναι εντελως αχρηστα..;)

average_joe
03-10-11, 14:53
@tivadar, @devil εχω την εντυπωση πως απο μονη της η λευκινη δεν λεει και κατι.

πιο πολυ η συνεργιδικη δραση αξιζει τον κοπο με τα αλλα δυο.

bulk λευκινη αξιζει αν τα bcaa δεν ειναι στη βελτιστη αναλογια που τεινει να ειναι 8-1-1.

αν κανω καπου λαθος διορθωστε.

Tasos Green
03-10-11, 15:06
σε μια ερεύνα διαβασα οτι η λευκινη μαζι με EAA αποδίδει εξίσου καλα...

the concentration of leucine in an EAA supplement consumed during steady state exercise elicits a greater MPS response during recovery.

http://www.ajcn.org/content/early/2011/07/20/ajcn.111.017061

Nio
03-10-11, 15:08
εχω την εντυπωση πως απο μονη της η λευκινη δεν λεει και κατι.

Λέει.

Ή τουλάχιστον μελέτες σε λευκίνη orally , και με καλούδια και μόνη της , έχουν δείξει διέγερση πρωτεϊνοσύνθεσης.

Devil
03-10-11, 15:08
@tivadar, @devil εχω την εντυπωση πως απο μονη της η λευκινη δεν λεει και κατι.

πιο πολυ η συνεργιδικη δραση αξιζει τον κοπο με τα αλλα δυο.

bulk λευκινη αξιζει αν τα bcaa δεν ειναι στη βελτιστη αναλογια που τεινει να ειναι 8-1-1.

αν κανω καπου λαθος διορθωστε.

κανει και απο μονη της..... ;)

μεγαλες συγκεντρωσεις λευκινης στο σωμα ''ενεργοποιουν'' τον mTOR οπου αυξανει την πρωτεινοσυνθεση...

average_joe
03-10-11, 15:10
να υποθεσω πως οι μελετες αναφερονται σε καταστασεις οπου η λευκινη εχει το πλεονεκτημα οτι δεν διασπαται τοσο ευκολα για ενεργεια?

εντιτ.
και οταν λεμε μεγαλες αναφερομαστε σε μεγαλυτερες των 10γρ?
γιατι και καλα η αναλογια των bcaas ειναι 1γρ ανα 10 κιλα σ.β. κατι το οποιο δεν γινεται στην ουσια μιας και οι τροφες ειδικα αυτες που τρωμε περιεχουν μεγαλες ποσοτητες λευκινης.
ή μιλαμε απλα για supplementation αυτης? (αναφερομαι στο "αναλογια των bcaas ειναι 1γρ ανα 10 κιλα σ.β.")

tivadar
03-10-11, 15:11
Tελειως αχρηστα δεν ειναι.Απλα τονιζω οτι μιλαω απο την οπτικη της πρωτεινοσυνθεσης και μονο.Το θεμα ειναι οτι κατα την διαρκεια προσληψης των αμινοξεων τα αλλα 2 ανταγωνιζονται την λευκινη στο να αποροφηθει απο τους υποδοχεις κανοντας πιο αργη την απορροφηση της οποτε πιο αργο το ξεκινημα της διαδικασιας της μυικης πρωτεινοσυνθεσης.Εφοσον χρησιμοποιουμε τα αμινοξεα σε καταστασεις που η ταχυτητα αποροφησης εχει τον ρολο της αυτη η διαδικασια που περιγραφω εχει την σημασια της.

Σε αυτο που λεω βεβαια μην παρεξηγηθω στο οτι θα εχει δραματικη διαφορα η σκετη λευκινη απο τα συνολικα bcaa.Eγω κυριως το εθιξα το θεμα οπως σωστα καταλαβε ο Devil ως θεμα κοστους και οχι αποτελεσματικοτητας.

Devil
03-10-11, 15:15
να υποθεσω πως οι μελετες αναφερονται σε καταστασεις οπου η λευκινη εχει το πλεονεκτημα οτι δεν διασπαται τοσο ευκολα για ενεργεια?

εντιτ.
και οταν λεμε μεγαλες αναφερομαστε σε μεγαλυτερες των 10γρ?
γιατι και καλα η αναλογια των bcaas ειναι 1γρ ανα 10 κιλα σ.β. κατι το οποιο δεν γινεται στην ουσια μιας και οι τροφες ειδικα αυτες που τρωμε περιεχουν μεγαλες ποσοτητες λευκινης.
ή μιλαμε απλα για supplementation αυτης? (αναφερομαι στο "αναλογια των bcaas ειναι 1γρ ανα 10 κιλα σ.β.")

η λευκινη δεν μπαινει σε διαδικασια για γλυκονεογεννεση ετσι κ αλλιως...

κοιτα συνολικα ενας μεσος αθλουμενος με τη χρηση συμπληρωματων και high protein diet παιρνει στο χαλαρο πανω απο 20γρ... τα οποια νομιζω οτι ειναι και αρκετα...

average_joe
03-10-11, 15:19
και εγω για αυτο λεω/ ρωταω.

εννοειται οτι η χρηση της/ τους, ειναι καλη αλλα για το μεσο ασκουμενο που παιρνει αρκετη και απο το φαγητο δεν βρισκω λογο να παιρνει και σκετη λευκινη.

οχι οτι ειναι ασχημο, αλλα πιστευω ενα τυπικο supplementation με bcaas ειναι υπεραρκετο.

Devil
03-10-11, 15:25
και εγω για αυτο λεω/ ρωταω.

εννοειται οτι η χρηση της/ τους, ειναι καλη αλλα για το μεσο ασκουμενο που παιρνει αρκετη και απο το φαγητο δεν βρισκω λογο να παιρνει και σκετη λευκινη.

οχι οτι ειναι ασχημο, αλλα πιστευω ενα τυπικο supplementation με bcaas ειναι υπεραρκετο.

την ιδια γνωμη εχω.... αν δεν κανω λαθος ειναι αρκετα 3γρ λευκινης για να ενεργοποιησουν τον mTOR... τα οποια τα παιρνεις ανετα με 30γρ whey....

tivadar
03-10-11, 15:30
Συμφωνω με τον Devil.Mια διατροφη πλουσια σε πρωτεινες πετυχαινει τον συγκεκριμενο στοχο.Για να απλοποιησω καπως τα πραγματα θα πω το εξης η διαδικασια της πρωτεινοσυνθεσης ξεκινα με βαση τον ρυθμο αυξησης των αμινοξεων στο αιμα.Ετσι ας πουμε 30γρ πρωτεινη απο μια μπριζολα θα δημιουργησει μια αργη αυξηση των αμινοξεων στο αιμα που θα εχει διαφορετικη επιδραση στην πρωτεινοσυνθεση απο την προσληψη 30 (η ακομα και 20γρ) καθαρων αμινοξεων.

Η λευκινη εχει ακομα μεγαλυτερη επιδραση στην ΜΠΣ εν μερει γιατι ειναι ινσουλινογονος και η ινσουλινη βοηθαει στην μεταφορα των αμινοξεων στα μυικα κυτταρα.Απο εκει και περα υπαρχει τροπος με σωστο timing προσληψης για περαιτερω αυξηση της αποτελεσματικοτητας αλλα πιστευω οτι ειναι φανερος απο αυτο που εγραψα πιο πανω

Tasos Green
03-10-11, 15:37
Συμφωνω με τον Devil.Mια διατροφη πλουσια σε πρωτεινες πετυχαινει τον συγκεκριμενο στοχο.Για να απλοποιησω καπως τα πραγματα θα πω το εξης η διαδικασια της πρωτεινοσυνθεσης ξεκινα με βαση τον ρυθμο αυξησης των αμινοξεων στο αιμα.Ετσι ας πουμε 30γρ πρωτεινη απο μια μπριζολα θα δημιουργησει μια αργη αυξηση των αμινοξεων στο αιμα που θα εχει διαφορετικη επιδραση στην πρωτεινοσυνθεση απο την προσληψη 30 (η ακομα και 20γρ) καθαρων αμινοξεων.

Η λευκινη εχει ακομα μεγαλυτερη επιδραση στην ΜΠΣ εν μερει γιατι ειναι ινσουλινογονος και η ινσουλινη βοηθαει στην μεταφορα των αμινοξεων στα μυικα κυτταρα.Απο εκει και περα υπαρχει τροπος με σωστο timing προσληψης για περαιτερω αυξηση της αποτελεσματικοτητας αλλα πιστευω οτι ειναι φανερος απο αυτο που εγραψα πιο πανω

μιλας για χρήση μονη της??

tivadar
03-10-11, 15:40
Ναι.Πρακτικα σε ενα διαστημα ωρων το να παρεις πρωτεινη,bcaa η σκετη λευκινη ειναι το ιδιο και το αυτο στο θεμα της ΜΠΣ.Στα μικρα χρονικα διαστηματα αρχιζει και αλλαζει το πραγμα οπως φενεται απο τα προηγουμενα ποστ μου