PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Αμινοξέα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

affector
05-10-05, 14:56
phra aminoxea kai sygekrimena ta amino1000 ths allstars.mou eipan na pairnw 2prwi,2mesimeri,2prin thn proponisi,2meta k 2 prin ton ypno.mhpvs einai ypervoliko?xrisimopoiw sth diatrofh moy proteinh kai kreatinh.

gorilakos
05-10-05, 16:16
phra aminoxea kai sygekrimena ta amino1000 ths allstars.mou eipan na pairnw 2prwi,2mesimeri,2prin thn proponisi,2meta k 2 prin ton ypno.mhpvs einai ypervoliko?xrisimopoiw sth diatrofh moy proteinh kai kreatinh.

einai ta 1000 aria ta mikra tis All stars e?? mexri kai 10 tin mera mporeis na perneis.mporeis na ta sindiaseis me proteini kai kreatini omos an i proteini sou einai whey me ipsilo arithmo aminokseon tote tzampa lefta einai.episeis an perneis aminoksea perne kalitera ygris morfis pou afomoionontai grigorotera i perne toulaxiston megalitera se milligram oste na min xreiazete na katapineis tosa polla kathe mera.

affector
05-10-05, 16:33
arxika thanx golrilako kai opoios allos diathesei xrono gia sumvoules!

file gorilako xrisimopoiw thn meso-teck h opoia einai whey,alla giati den tha kanei douleia me ta amino?

kai kati pio sugekrimeno pou thelw na rwthsw:
-prwi:2 kapsoules amino1000+cell-teck(kreatinh)+prwino plousio se prwteines
-endiamesa prwino-mesimeriano :1 rofhma meso-teck(whey pr.)
-mesimeri:2 kapsoules amino1000 kai meta apo mish wra meshmeriano
-prin thn proponhsh 2 kapsoules amino1000
-meta thn proponhsh 2 kapsoules amino1000+cell-teck+1 rofhma meso-teck
-vradino geyma
-2 kapsoules amino1000 prin ton ypno

einai swstos autos o tropos leipshs twn parapanw sumplhrwmatwn?
prokatavolika euxaristw!

gorilakos
05-10-05, 23:00
arxika thanx golrilako kai opoios allos diathesei xrono gia sumvoules!

file gorilako xrisimopoiw thn meso-teck h opoia einai whey,alla giati den tha kanei douleia me ta amino?

kai kati pio sugekrimeno pou thelw na rwthsw:
-prwi:2 kapsoules amino1000+cell-teck(kreatinh)+prwino plousio se prwteines
-endiamesa prwino-mesimeriano :1 rofhma meso-teck(whey pr.)
-mesimeri:2 kapsoules amino1000 kai meta apo mish wra meshmeriano
-prin thn proponhsh 2 kapsoules amino1000
-meta thn proponhsh 2 kapsoules amino1000+cell-teck+1 rofhma meso-teck
-vradino geyma
-2 kapsoules amino1000 prin ton ypno

einai swstos autos o tropos leipshs twn parapanw sumplhrwmatwn?
prokatavolika euxaristw!

den leo oti i whey pou xreisimopoieis den tha kanei douleia me ta amino.
ego eipa pos epeidi i whey proteines exoun ena ipsilo pososto aminokseon den xreiazete na pernoume epipleon aminoksea.o tropos pou ta pineis einai ok kai gia tin whey kai gia tin kreatini kai gia ta amino.

affector
06-10-05, 00:10
prin apo merikes wres milisa me ena filo kai moy proteine na xrisimopoiw ta amino1000 ws exhs:
3 to prwi
3 meta thn proponhsh
3 prin ton upno

poios einai kata th gnvmh soy o kaluteros tropos?aytos h o prohgoymenos?kai an einai o prohgoumenos paizei rolo poia wra tha ta parw to meshmeri dld prin h meta to geuma h einai teleios asxeto?

Muscleboss
06-10-05, 01:09
opos eipe kai o gorilakos efoson xrisimopoeis mia kali whey ta aminoxea mporoun na xaraktiristoun peritta. ta aminoxea exoun na prosferoun polla kata ti diarkeia mia dietas kai oxi toso kata ti diarkeia tou ogou.

Efoson den kanei dieta, xrisimopoise ta to proi kai meta tin proponisi. prin ton ypno tha itheles kapoia alli pigi proteinis pou tha parexei argi apeleytherosi aminoxeon, opos kazeini kai oxi tabletes aminoxeon.

Muscleboss

Gasturb
08-07-06, 04:13
Egw pou exw isolate simainei oti exei k ypshlo pososto aminoxewn :???:

http://www.discount-supplements.co.uk/eshop/protein/primaforce-substance-wpi-2lb-tub-chocolate-malt.asp

PS Molis arxhzw egw thn gym exw k mia karamela sto stomo k einia mia kalh phgh energeias logw ameswn hc. :wink:

Gasturb
08-07-06, 04:38
arxika thanx golrilako kai opoios allos diathesei xrono gia sumvoules!


-2 kapsoules amino1000 prin ton ypno

prokatavolika euxaristw!

Kaseinoula prin ton ypno den vlepw :evil:

Theristis
14-11-06, 20:01
Εδώ και 3 μήνες που γυμνάζομαι πέρνω μια whey protein EAS και τώρα μου πρότειναν και πήρα και 1 κουτάκι αμινοξέα σε ταμπλέτες μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την χρησιμότητα τους της οδηγίες χρήσης δηλαδή αν θα πρέπει να είναι διακοπτόμενη η χρήση και τι προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει

gpol
14-11-06, 20:39
Εδώ και 3 μήνες που γυμνάζομαι πέρνω μια whey protein EAS και τώρα μου πρότειναν και πήρα και 1 κουτάκι αμινοξέα σε ταμπλέτες μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την χρησιμότητα τους της οδηγίες χρήσης δηλαδή αν θα πρέπει να είναι διακοπτόμενη η χρήση και τι προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει

Η πρωτεινη διασπαται σε αμινοξεα μετα απο λιγη ωρα. Ειναι το ιδιο πραγμα. Απλα τα αμινοξεα απορροφιουνται πιο γρηγορα

r1ddl3r
14-11-06, 20:57
Αν μιλάμε για BCAA τοτε παρτα ακριβως πριν ή ενδιάμεσα στην προπόνηση σου. Γενικα δες τα αμινοξέα ως μια πολυ γρηγορη πρωτεϊνη (περισσότερο και απο την hydrolized whey). Βεβαια η ταμπλέτες δεν ειναι βολικες.
Θα σου προτεινα το εξης:

Παρε 2-3γρ εν μεσω προπόνησης, και 2-3γρ αμέσως μετα. Οταν λεω αμέσως, οταν τελειώσεις το τελευταιο σετ και εισαι ετοιμος να πας αποδυτήρια. ;)

r1ddl3r

Theristis
14-11-06, 21:45
Εγώ έπερνα
Πρωϊνό
1,5 scoop whey
2 ταμπλέτες αμινοξέα
1 πολυβιταμίνη
Πριν την προπόνηση
2 ταμπλέτες
Μετά την προπόνηση
1,5 scoop whey
2 ταμπλέτες αμινοξέα
Βράδυ πριν τον ύπνο
1,5 scoop whey

Είναι σωστό αυτό?

muaythaispirit
18-11-06, 23:23
ειναι σωστο να περνουμε πρωτεινη κ αμινοξεα ταυτοχρονα?

Gasturb
22-11-06, 06:15
Απλά δεν υπάρχει λόγος muaythaispirit

anastasisk
03-02-07, 23:20
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε εως τωρα αμινοξεα και θα ηθελα την βοηθεια σας διοτι οι γνωσεις μου ειναι ελλειπεις.Εφοσων περνουμε συμπληρωμα πρωτεινης θα ηταν περιττο να κανουμε και χρηση αμινοξεων?
Αν οχι πια ειναι η καλητερη μορφη τους(υγρα η χαπια)?
Ποια θα πρεπει να ειναι η δοσολογια και ποιες χρονικες στιγμες της μερας θα πρεπει να καταναλονονται?

Gasturb
03-02-07, 23:22
Εγώ είχα πάρει της ΟΝ κ θέλω να τα ξεφορτωθω κ ειναι πολλα χάπια ακόμη. Προσωπικά μου ειναι άχρηστα και οποιος τα θελει μου το λεει κ πληρωνει μονο τα μεταφορικα.

Gt

anastasisk
03-02-07, 23:34
Kαι εγω για αυτα της ΟΝ σκεφτομουνα Gast.Αν και τα θεωρω και εγω περιττα σαν συμπληρωμα συλλεγω αποψεις και ερευνες και βλεπουμε . . . :???:

Gasturb
03-02-07, 23:37
Περα απο τα fish oil κ flaxseed oil οσα προιοντα της ON πειρα δεν αξίζουν. Αν θες τοσο αμινοξέα προτιμήσε άλλη εταιρεία.

Gt

ajax
04-02-07, 00:49
Φιλε μου προτιμησε τα υγρα.αφομιονονται καλυτερα!τωρα απο μαρκα κινησου στους γνωστους υποποτους,εας dynamatize κτλ.εγω παιρνω αμινοξεα μαζι με πρωτεινη και κρεατινη και ενω κανω διαιτα 2 βδομαδες δεν εχω χασει σε μυς.

john1888
04-02-07, 00:51
Δέν τα χρειάζεσαι!! Αρκέσου σε σωστή διατροφή και σε συμπλήρωμα πρωτείνης.

muaythaispirit
04-02-07, 01:02
δεν τα εχω νιωσει ποτε ουτε εγω να δουλευουν ..

ajax
04-02-07, 11:54
Δεν ειναι εφεδρινη για να την νιωσεις...οταν παιρνεις πρωτεινη νιωθεις να φουσκωνεις??ουτε στο zma νιωθεις καποια διαφορα,τι συμαινει οτι δεν δουλευει?

john1888
04-02-07, 17:23
Δεν ειναι εφεδρινη για να την νιωσεις...οταν παιρνεις πρωτεινη νιωθεις να φουσκωνεις??ουτε στο zma νιωθεις καποια διαφορα,τι συμαινει οτι δεν δουλευει?

Άποψη μου είναι ότι όταν παίρνεις ένα συμπλήρωμα π.χ πρωτεΐνης μέσα στην εβδομάδα πρέπει να καταλάβεις διαφορά.... και αυτό γιατί αν π.χ μέσα απο το φαγητό κάποιος λάμβανε 90γρ πρωτείνης/ημέρα και με το συμπλήρωμα τις κάνει 160 πρέπει να δει αλλαγή.
Και εγώ προσωπικά βλέπω.

Στην κρεατίνη οπωσδήποτε βλέπεις τη διαφορά τουλάχιστον στην φάση της υπερπλήρωσης (πολλοί θεωρούν οτι είναι ψευδές το αποτέλεσμα αυτό.....είναι αλλο θέμα αυτό)

Αν στα συμπληρώματα φορτώνεις σταδιακά και δέν τα παίρνεις όλα μαζί απο την αρχή, μπορέις να καταλάβεις άν κάποιο βοηθάει ή όχι και το κάθε ένα τι σου προσφέρει.

Απλά αυτό έχω δει εγώ από την μικρή εμπειρία μου

alexmafia2
04-02-07, 20:23
Ουτε εγω ειδα καπια αισθητη διαφορα !

anastasisk
05-02-07, 00:35
Περα απο τα fish oil κ flaxseed oil οσα προιοντα της ON πειρα δεν αξίζουν. Αν θες τοσο αμινοξέα προτιμήσε άλλη εταιρεία.

Gt

Gast μεχρι τωρα απο ΟΝ εχω χρησιμοποιησει μονο την GOLD 100% και θα ελεγα οτι ειναι η καλητερη πρωτεινη που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα.Τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω και την κρεατινη της. . .τα αποτελεσματα θα δειξουνε. :???:

Gasturb
05-02-07, 01:38
Aπόψεις είναι αυτές δεν κατηγορώ κανέναν για τις επιλογές του, απλά εγώ λέω τι κάνω ως Gasturb.

Gt

Elliot
05-02-07, 13:26
καλημερα σε ολους και καλη εβδομαδα

κατα την δικη μου κριση παντα και οντας ασχουλουμενος με ενα αθλημα δυναμης θεωρω τα αμινοξεα εξεχουσας σημασιας.Το παν οταν γυμναζεσαι ειναι η αποκατασταση δηλαδη να μπορεις να δουλευεις σε περιοδο προετοιμασιας χωρις πονους στα κιλα που καθε μερα αποτελουν το τοπικο μεγιστο.

Τι εννοω τωρα θα μου πειτε με το τοπικο μεγιστο.Αν εχεις κανει επολε λεγοντας στην προπονηση 100 κιλα ρεκορ καποιες μερες θα μπορεις να τραβηξεις 100 καποιες 95 και καποιες 90.Καθοριζεται λοιπον απο τον ιδιο τον αθλητη και οχι απο προγραμματα με ποσοστα.

Το προβλημα ειναι οτι η χρηση αμινοξεων μετα την προπονηση κατα την γνωμη μου ειναι σωστο μεν αλλα κατα ενα 70%. Χρειαζεται ληψη αμινοξεων και κατα την διαρκεια της προπονησης.Επισης τα σκευασματα αμινοξεων που κυκλοφορουν περειχουν διαφορετικες ποσοτητητες απο συγκεκριμενα αμινοξεα αρα θελει συνδυασμους.

Δοκιμασε κανεις απο σας να παρει bcaa πριν την προπονηση, υγρα αμινοξέα (40 minutes ) κατα την διαρκεια της προπονησης και παλι bcaa στο τελος της προπονησης . Ηλεκτρολυτες κατα την διαρκεια της προπονησης εμπλουτισμενους με 5 γρ γλουταμινης?

Τα αμινοξεα δουλευουν πολυ καλα οταν τα χρησιμοποιησεις σε συνδυασμο με γλουταμινη χρωμιο για απορροφηση και κανεις προσεκτικο σχεδιασμο για την ωρα που πρεπει να λαβανονται δεν μπορεις λεγοντας να παρεις τα αμινοξεα 15 λεπτα αφοτου τελειωσες την προπονηση .θα τα παρεις πριν μπεις στο τελευταιο σετ της τελευταιας ασκησης.

Αυτα βεβαια κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα.

ajax
05-02-07, 15:09
ποντος στον eliot.φιλε μαλον εδω μονο εμεις τα εχουμε σε εκτιμηση χεχεχε

muaythaispirit
05-02-07, 20:04
Δεν ειναι εφεδρινη για να την νιωσεις...οταν παιρνεις πρωτεινη νιωθεις να φουσκωνεις??ουτε στο zma νιωθεις καποια διαφορα,τι συμαινει οτι δεν δουλευει?

Άποψη μου είναι ότι όταν παίρνεις ένα συμπλήρωμα π.χ πρωτεΐνης μέσα στην εβδομάδα πρέπει να καταλάβεις διαφορά.... και αυτό γιατί αν π.χ μέσα απο το φαγητό κάποιος λάμβανε 90γρ πρωτείνης/ημέρα και με το συμπλήρωμα τις κάνει 160 πρέπει να δει αλλαγή.
Και εγώ προσωπικά βλέπω.

Στην κρεατίνη οπωσδήποτε βλέπεις τη διαφορά τουλάχιστον στην φάση της υπερπλήρωσης (πολλοί θεωρούν οτι είναι ψευδές το αποτέλεσμα αυτό.....είναι αλλο θέμα αυτό)

Αν στα συμπληρώματα φορτώνεις σταδιακά και δέν τα παίρνεις όλα μαζί απο την αρχή, μπορέις να καταλάβεις άν κάποιο βοηθάει ή όχι και το κάθε ένα τι σου προσφέρει.

Απλά αυτό έχω δει εγώ από την μικρή εμπειρία μου

συμφωνω!

Elliot
05-02-07, 23:52
Δέν τα χρειάζεσαι!! Αρκέσου σε σωστή διατροφή και σε συμπλήρωμα πρωτείνης.

καλησπερα σε ολους

κατα την γνωμη μου αλλα και απο αυτα που εχω δει με αθλητες εθνικης ομαδας προσωπικων μου φιλων τα συμπληρωματα κατατασσονται ως εξης

1.Πολυβιταμινη
2.Πρωτεινη
3.γλουταμινη
4.αμινοξεα
5.ηλεκτρολυτες
5.γλουκασαμινη
6.κρεατινη
7.Εχτρα βιταμινη C
8.Eξτρα σιδηρος
9.ΖΜΑ

Δεν πρεπει να διασφαλιζεις μονο την υγεια των οστων σου και των μυων σου αλλα και την υγεια
των τετοντων σου .Ενας υπερβολικα ανεπτυγμενος μυς δεν υποστηριζεται απο τους τενοντες οι οποιοι δεν προλαβαινουν να προσαρμοστουν στο καινουργιο περιβαλλον καταπονησης οπου και εχουμε φαινομενα ψαθυροτητας δηλαδη κοβονται. Για αυτο δεν μπορεις να κανεις παγκο π.χ την μια βδομαδα στα 100 κιλα να παρεις κρεατινη και μετα απο δυο βδομαδες η ενα μηνα να επιχειρησεις τα 115 η 120 ακομα και να μπορεις δεν ειναι σωστο

Και παιδια και κατι αλλο απο το συμπληρωμα θα δεις πολυ καλα αποτελεσματα αλλα θελει υπομονη και συνεχη χρηση τους.Γιατι καποιος να κοψει την πρωτεινη οπως πολλες φορες ακουω ειναι σαν να κοβει το φαγητο του ή γιατι να ξεχασεις να παρεις τα αμινοξεα σου αμεσως μετα την προπονηση να φας ξεχνάς??

Απλα ολα θελουν προγραμματισμο υπομονη και ψυχικη δυναμη και καταλαβαινεις πως καθε συμπληρωμα δουλευει κρατωντας ημερολογιο με τα συμπληρωματα που παιρνεις αλλα και το φαγητο που τρως την καθε μερα τις ωρες ποσες ωρες κοιμηθηκες τι ωρα κλπ. κλπ. μονο τοτε θα καταλαβεις πως δουλευει σε σενα και γιατι κατι μπορει να μην δουλεψε..!!!

Ολα ειναι θεμα μεθοδικοτητος και ολα τα συμπληρωματα χρειαζονται για καποιο λογο εστω και αν βοηθουν στο ελαχιστο βαζουν ενα λιθαρακι στο οικοδομημα του καθενος το οποιο θα ειναι μονιμο διοτι αποκτηθηκε με φυσικο τροπο.

kyriakos23
06-09-09, 00:06
ποια η διαφωρα τους?
ακομη δεν το εχω καταλαβει αυτο..

narta
06-09-09, 00:16
Ta BCCA ειναι αμινοξεα.

Τα αμινιοξεα ειναι το αποτελεσμα του χωνεματος των πρωτεϊνων. Απο αυτα υπάρχουν 8 που δεν μπορει να τα συνθεσει ο οργανισμος απο αλλα αμινοξεα και πρεπει να τα παρουμε απο την τροφη και γι αυτο λεγονται Απαραίτητα Αμινοξεα (Essential Amino Acids).
Απο τα 8 EEA's, τα 3 (Λευκινη, Ισολευκινη και Βαλίνη) αποτελουν τα Διακλαδωτικης Αλυσιδας Αμινοξεα (Branched Chain Amino Acids) τα οποια αποτελουν και το 1/3 της συνολικης μυικης μαζας και για αυτο θεωρούνται πολυτιμα για τους αθλητες που κηνυγανε την μυικη υπερτροφια.

Το πλεον αναβολικο αμινοξυ ειναι η Λευκινη (L-Leucine)

kyriakos23
06-09-09, 00:20
δλδ φιλε μου και τα bcaa αμινοξεα ειναι αλλα τα πιο απαραιτητα?
δλδ αν περναμε ολα τα αμινοξεα που νομιζι ειναι πανο απο 10 δεν θιμαμε που εχει μεσα την ορνιθινη κ.τ.λ θα ηταν ακομη καλυτερα απο τα bcaa μονο?

narta
06-09-09, 00:49
δλδ φιλε μου και τα bcaa αμινοξεα ειναι αλλα τα πιο απαραιτητα?
δλδ αν περναμε ολα τα αμινοξεα που νομιζι ειναι πανο απο 10 δεν θιμαμε που εχει μεσα την ορνιθινη κ.τ.λ θα ηταν ακομη καλυτερα απο τα bcaa μονο?

Tα ΒΨΑΑ συνηθως χρησιμοποιούνται επειδη μπορουν να δωσουν ισχυρο αναβολικο σημα απο μονα τους. Ειναι μελετημενα και εχουν αποδειξει οτι δουλευουν. Απ οτι ξερω συμπληρωματα υπαρχουν μονο ΕΕΑ ή BCAA οχι ολα τα αμινοξεα. Γιατι θες αν τα χρησιμοποιησεις ακριβως;

kyriakos23
06-09-09, 01:00
τωρα σε περιοδο ογκου ειμαι κ χρησιμοποιω εδω και λιγους μηνες τα bcaa.σκεφτομαι να τα παρω κ τα αλλα

narta
06-09-09, 01:14
τωρα σε περιοδο ογκου ειμαι κ χρησιμοποιω εδω και λιγους μηνες τα bcaa.σκεφτομαι να τα παρω κ τα αλλα

Ειναι καλυτερο και οικονομικοτερο να αυξησεις την προσληψη πρωτεϊνης (φαγητο ή συμπληρωμα) αφου εισαι σε ογκο. Τα αμινοξεα ελευθερης μορφης βοηθανε περισσοτερο σε υποθερμιδικες διαιτες.

Στην θεση σου θα επερνα σκετη λευκινη και θα επαιρνα 5γρΧ2 φορες/ημερα αναμεσα στα γευματα. Θα σου εδινε ενα καλο αναβολικο σημα, χωρις να ειχε το κοστος των BCAA ή των EAA.

Levrone
06-09-09, 01:35
narta για τη γλουταμινη ποια ειναι η αποψη σου? χρειαζεται?

και κατι αλλο, κατα την αποψη σου μετα την προπονηση καποιος που θα παρει ενα συμπληρωμα ειναι καλυτερο να παρει υγρα αμινοξεα ή σκονη?

kyriakos23
06-09-09, 01:36
το κοστος δεν με ενδιαφερει γιατι τα περνω πολυ φτηνα απο εξωτερικο...

narta
06-09-09, 09:10
narta για τη γλουταμινη ποια ειναι η αποψη σου? χρειαζεται?

και κατι αλλο, κατα την αποψη σου μετα την προπονηση καποιος που θα παρει ενα συμπληρωμα ειναι καλυτερο να παρει υγρα αμινοξεα ή σκονη?

Η γλουταμινη που παιρνουμε απο το στομα δεν εχει καμια πολυτως θετικη επιδραση στην μυικη υπερτροφια ή τον αντικαταβολισμο.Οι μελετες που εχουν στηριχτει οι συμπληρωματαδες ηταν σε διαλυματα μεσω ενδοφλεφιας χορηγησης. Κανει βεβαια πολυ καλο στο στομαχι σε υψηλες ποσοτητες και ισως στο ανοσοποιητικο. Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι αχρηστη.

Μα και η σκονη υγρα θα γινουν. Δεν εχει διαφορα. Θα προτιμουσα τα αμινοξεα εντος προπονησης και μετα την προπονηση πρωτεϊνη whey

narta
06-09-09, 09:11
το κοστος δεν με ενδιαφερει γιατι τα περνω πολυ φτηνα απο εξωτερικο...

Τοτε παρε ΕΑΑ και καταναλωνε 15γρ εντος προπονησης και αλλα τοσα χωρισμενα αναμεσα σε 2 γευματα με λιγους υδατανθρακα.

Levrone
06-09-09, 11:53
Μα και η σκονη υγρα θα γινουν. Δεν εχει διαφορα. Θα προτιμουσα τα αμινοξεα εντος προπονησης και μετα την προπονηση πρωτεϊνη whey

ουσιαστικα δεν υπαρχει διαφορα καθως ολοι γνωριζουμε οτι τα αμινοξεα ειναι ο δομικος λιθος της πρωτεινης , ειναι σαφες . Στην ταχυτητα απορροφησης ομως whey και αμινοξεα δε διαφερουν?

επισης

1) αμινοξεα σκετα ΜΕΣΑ στην προπονηση? δεν το χω κανει ποτε, σαφως και το χω διαβασει. λεει? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω)

2) γιατι οχι και αμινοξεα μετα αντι για whey? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω)

3) πριν την προπονηση τι? εγω παιρνω isolate πριν την προπονηση και θελω να τη σταματησω (ειμαι ευχαριστημενος αλλα οτι "πολυ-φοριεται" και καλα χαλαει), εσυ τι λες?

το οτι σε ευχαριστω για τις απαντησεις ειναι δεδομενο.

thegravijia
06-09-09, 11:59
τωρα σε περιοδο ογκου ειμαι κ χρησιμοποιω εδω και λιγους μηνες τα bcaa.σκεφτομαι να τα παρω κ τα αλλα

τα αμινοξιδια δεν θα σου κανουν τιποτα...
παρε νιτρικα \(για καλες προπονες)
και κρεατινη ...\(το καλυτερο συμπληρωμα για μενα)

Levrone
06-09-09, 12:00
τα αμινοξιδια δεν θα σου κανουν τιποτα...


ρε Βασιλη τι ειπες τωρα?

thegravijia
06-09-09, 12:07
εμπειρικα μιλαω ..
και με την εννοια οτι ..προσεξε...
με νιτρικο - θα εχεις πιο καλες προπονες αρα θα δεις πιο πολυ ενταση αρα πιο πολυ δυναμη αρα περιισοτερη αναπτυξη κτλ

με κρεατινη ..τα ιδια ..συμπερασμα πιο πολυ αναπτυξη...

με αμινοξεα? αφου εχεις την whey σου? τι τΑ θες ...και δεν σε βοηθανε καπου ουσιαστικα ...γνωμη μου ..ξερω εσυ διαφωνεις ...

narta
06-09-09, 12:08
ουσιαστικα δεν υπαρχει διαφορα καθως ολοι γνωριζουμε οτι τα αμινοξεα ειναι ο δομικος λιθος της πρωτεινης , ειναι σαφες . Στην ταχυτητα απορροφησης ομως whey και αμινοξεα δε διαφερουν?

επισης

1) αμινοξεα σκετα ΜΕΣΑ στην προπονηση? δεν το χω κανει ποτε, σαφως και το χω διαβασει. λεει? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω).

Για μενα λεει επειδη εχω μειωμένο DOMS τις επόμενες 2 ημέρες.


2) γιατι οχι και αμινοξεα μετα αντι για whey? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω)
Κόστος και μόνο. Εξαλλού η whey ειναι υπεραρκετη για μετα την προπόνηση


3) πριν την προπονηση τι? εγω παιρνω isolate πριν την προπονηση και θελω να τη σταματησω (ειμαι ευχαριστημενος αλλα οτι "πολυ-φοριεται" και καλα χαλαει), εσυ τι λες?

το οτι σε ευχαριστω για τις απαντησεις ειναι δεδομενο.

Απλη εκδοση προ-προπονησης: Ισορροπημενο στέρεο γευμα 1μιση ωρα πριν την προπόνηση
Σύνθετη εκδοση: Whey+βρωμη+κρεατινη
Hardcorια - Καφριλικι: 30-0 λεπτα πριν την προπόνηση 15γρ PeptoPro (hydrolized casein)+5gr L-Leucine+30gr Vitargo/WMS+3gr Beta Alanine+2gr Citruline Malate+καφεϊνη

Προσωπικα χρησιμοποιω τα πρωτα δυο και το τριτο μονο αν δεν εχω φαει καλα ολη την ημερα

narta
06-09-09, 12:11
εμπειρικα μιλαω ..
και με την εννοια οτι ..προσεξε...
με νιτρικο - θα εχεις πιο καλες προπονες αρα θα δεις πιο πολυ ενταση αρα πιο πολυ δυναμη αρα περιισοτερη αναπτυξη κτλ

με κρεατινη ..τα ιδια ..συμπερασμα πιο πολυ αναπτυξη...

με αμινοξεα? αφου εχεις την whey σου? τι τΑ θες ...και δεν σε βοηθανε καπου ουσιαστικα ...γνωμη μου ..ξερω εσυ διαφωνεις ...


Το νιτρικο και γενικα την προσληψη ποσοτητων μεμωνομενης αργινινης προσοχη γιατι διαταρασει την αργιναση του σωματος και γενικα σε βαθος χρόνου ψιλοπηδαει - εως χοντροπηδαει τον οργανισμο.

Levrone
06-09-09, 12:12
αα γιατι ετσι οπως το εγραψες ειναι σα να λες παρε αυτα τα 2 και ασε τα αμινοξεα ομως αυτα τα 2 διαφερουν απ τα αμινοξεα.

στον thegravijia παει αυτο.

Levrone
06-09-09, 12:22
[QUOTE=narta;98686]Για μενα λεει επειδη εχω μειωμένο DOMS τις επόμενες 2 ημέρες.


DOMS=καταπονηση or κατι αλλο? ωραια, δηλαδη εχεις σε ενα σεικερ υγρα αμινοξεα και πινεις κατα τη διαρκεια της προπονησης?
[/COLOR]

Κόστος και μόνο. Εξαλλού η whey ειναι υπεραρκετη για μετα την προπόνηση

αν ηξερες ποιου ειμαι γιος δε θα μιλουσες για κοστος! χαχαχαχα κορυφαια ατακα..σοβαρα τωρα, ασε το κοστος, το ιδανικο ποιο θεωρεις οτι ειναι πες μου.


Σύνθετη εκδοση: Whey+βρωμη+κρεατινη

η ιδεα αμινοξεα κανα 10λεπτο-20λετο πριν , πως σου φαινεται? δεν το χω κανει ποτε αλλα φοριεται πολυ.

υγ: τα χρηματα που μου ζητησες για τις πληροφοριες ειναι ηδη στον τραπεζικο σου λογαριασμο.:turtle::turtle::turtle:

narta
06-09-09, 12:38
DOMS=καταπονηση or κατι αλλο? ωραια, δηλαδη εχεις σε ενα σεικερ υγρα αμινοξεα και πινεις κατα τη διαρκεια της προπονησης?
DOMS= Delayed Onsete Muscle Soreness, ουσιαστικα το πιασιμο της (μεθ)επομενης ημερας. Αμα κανεις σοβαρη και βαρια προπόνηση ξερεις καλα οτι το να εισαι πιασμενος ειναι αντιπαραγωγικο.
Ναι σεικερ με αμινοξέα και ισως λιγο υδατάνθρακα αν το επιτρεπουν τα μακρο της διατροφης σου.



αν ηξερες ποιου ειμαι γιος δε θα μιλουσες για κοστος! χαχαχαχα κορυφαια ατακα..σοβαρα τωρα, ασε το κοστος, το ιδανικο ποιο θεωρεις οτι ειναι πες μου.
Το ιδανικο ειναι 5γρ L-Leucine αμεσως μετα και 20γρ PeptoPro με 10γρ ΕΑΑ σε κανα 20λεπτο.




η ιδεα αμινοξεα κανα 10λεπτο-20λετο πριν , πως σου φαινεται? δεν το χω κανει ποτε αλλα φοριεται πολυ.

υγ: τα χρηματα που μου ζητησες για τις πληροφοριες ειναι ηδη στον τραπεζικο σου λογαριασμο.:turtle::turtle::turtle:

Δεν ειναι ιδανικο μιας και ΣΚΕΤΑ αμινοξεα θα αποροφηθουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ γρηγορα για προπονηση. Επιμενω σε κατι που να εχει υδατανθρακα και λιγη εστω ολοκληρη πρωτεϊνη. Και τα αμινοξεα εντος προπόνησης γουλια γουλια

Υ.Γ. Ελπιζω να τα εστειλες Ελβετια στον δδευτερο που σου εδωσα γιατι ο πρωτος ειναι κοινος με την γυναικα μου :P

sctp
06-09-09, 15:38
Η pepto-pro νομιζω ειναι υπερεκτιμημενη γιατι δεν ξερεις τον βαθμο υδρολυσης(και να το ξερεις μπορει να λενε παραμυθια) αλλα και η γευση ειναι εμετικη..καλυτερα χυμα BCAA-EAA να ξερεις τι παιρνεις,τα αμινοξεα τον πρωτο καιρο θα σου μειωσουν αρκετα τα DOMs αλλα πιστευω με τον καιρο αυτο "εξασθανει".Τωρα οσο αναφορα τα νιτρικα νομιζω οτι ειναι πεταμενα λεφτα με ενα γευμα η shake 1-2 ωρες πριν την προπονηση εχεις αρκετα πρηξιματα.:)

kyriakos23
06-09-09, 16:17
δλδ τα αμινοξεα που τα περιεχει μεσα ολα απο τα bcaa ειναι καλυτερα?

aris1988
06-09-09, 16:38
Δε μου λετε ρε παιδεια γιατι εχω διαβασει ολο το forum για οτι εχει να κανει με αμινοξεα και η αληθεια ειναι πως με χετε μπερδεψει τελικα καλυτερα ειναι να τα παιρνουμε πριν τη προπονηση μετα η κατα τη δειαρκεια?

kyriakos23
06-09-09, 16:40
αμαν εχεις λεφτα τα περνεις κ πριν κ μετα.
το θεμα ποια κανουν καλυτερη δουλεια.αμινοξεα που τα εχει ολα η bcaa?

Levrone
06-09-09, 16:42
μια και ειμαστε στην ενοτητα αυτη να ρωτησω τα εξης..

χρησιμοποιω extra "bcaa powder" και πλεον θα βαλω (ως μεταπροπονητικο) υγρα αμινοξεα (τα γνωστα που εχουν πολλες μαρκες οπως ΟΝ, DYMATIZE, κτλ τα οποια περιεχουν επισης bcaa) και θα βγαλω απο μεταπροπονητικο την Isopure.

Για να απορροφηθουν τα αμινοξεα χρειαζεται να υπαρχει συμπλεγμα της βιταμινης Β. Τα ΟΝ και DYMATIZE αμινοξεα γραφουν (ειδικα τα δευτερα) ξεκαθαρα στο κουτι οτι Βιταμινη Β 0%..

Εγω θα χρησιμοποιησω τα αμινοξεα της ΙΝΚΟSPOR που για μενα ειναι μια ακριβη αλλα πολυ καλη μαρκα. Σαφως περιεχουν και BCAA , αν και δε θα κοψω τα extra, αλλα γραφουν και για βιταμινη Β6.

το πρωτο ερωτημα ειναι αν η βιταμινη Β6 ειναι η καθοριστικη για την απορροφηση των αμινοξεων (αυτο μπορει και να επρεπε να το ξερω και ισως το χω διαβασει αλλα δεν το θυμαμαι) ?

το δευτερο ερωτημα ειναι το εξης..στα αμινοξεα της ΟΝ η δοση ειναι 22,22 γραμμαρια. αντ αυτου στα αμινοξεα της ΙΝΚΟSPOR η δόση ειναι 10 γραμμαρια (καθε αμπουλα). Θα χρειαστει λοιπον να παρω 2 αμπουλες για μεγαλυτερη ποσοτητα ??? ή εστω και μια μικρη δοση αμινοξεων (μαζι με ολα τα συναφη μαλτοδεξτρινες και οτι θελει ο καθενας) ειναι αρκετη για μετα την προπονηση?

και τριτο ερωτημα . Στο τυπικο μερος του πραγματος καποιος που παιρνει το πρωι μια πολυβιταμινη και καλυπτεται απο βιταμινη Β θα πρεπει να λαμβανει αναγκαστικα τη βιταμινη Β μαζι με τα αμινοξεα ή αρκει η πρωινη ληψη αυτης?

aris1988
06-09-09, 16:52
Πιστευω πως με τη πολυβιταμινη το πρωι εισαι οκ για η μεγαλη ποσοτητα σε βιταμινες b δημιουργουν προβλημα σε συκωτι και κυριακο αν ειναι να δω αποτελεσματα θα κανω οικονομια απο αλλου να παιρνω και πριν και μετα α και για να χεις μια ιδεα χρησιμοποιοω τα scivation xtend πιστευω πως μου αρκει γιατι εχει τα βασικα αμινοξεα σε καλη ποσοτητα.

Bane
06-09-09, 17:17
Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι αχρηστη.

Word
:rocking:

narta
06-09-09, 17:26
Η pepto-pro νομιζω ειναι υπερεκτιμημενη γιατι δεν ξερεις τον βαθμο υδρολυσης(και να το ξερεις μπορει να λενε παραμυθια) αλλα και η γευση ειναι εμετικη..καλυτερα χυμα BCAA-EAA να ξερεις τι παιρνεις,τα αμινοξεα τον πρωτο καιρο θα σου μειωσουν αρκετα τα DOMs αλλα πιστευω με τον καιρο αυτο "εξασθανει".Τωρα οσο αναφορα τα νιτρικα νομιζω οτι ειναι πεταμενα λεφτα με ενα γευμα η shake 1-2 ωρες πριν την προπονηση εχεις αρκετα πρηξιματα.:)

28% ειναι το ποσοστο υδρολυσης και ναι απο γευση δεν ειναι σουπερ αλλα πιστευω οτι τα λεφτα της τα αξιζει και με το παραπανω.

Για τα νιτρικα συμφωνω και επαυξανω :thumbup:

narta
06-09-09, 17:29
μια και ειμαστε στην ενοτητα αυτη να ρωτησω τα εξης..

χρησιμοποιω extra "bcaa powder" και πλεον θα βαλω (ως μεταπροπονητικο) υγρα αμινοξεα (τα γνωστα που εχουν πολλες μαρκες οπως ΟΝ, DYMATIZE, κτλ τα οποια περιεχουν επισης bcaa) και θα βγαλω απο μεταπροπονητικο την Isopure.

Για να απορροφηθουν τα αμινοξεα χρειαζεται να υπαρχει συμπλεγμα της βιταμινης Β. Τα ΟΝ και DYMATIZE αμινοξεα γραφουν (ειδικα τα δευτερα) ξεκαθαρα στο κουτι οτι Βιταμινη Β 0%..

Εγω θα χρησιμοποιησω τα αμινοξεα της ΙΝΚΟSPOR που για μενα ειναι μια ακριβη αλλα πολυ καλη μαρκα. Σαφως περιεχουν και BCAA , αν και δε θα κοψω τα extra, αλλα γραφουν και για βιταμινη Β6.

το πρωτο ερωτημα ειναι αν η βιταμινη Β6 ειναι η καθοριστικη για την απορροφηση των αμινοξεων (αυτο μπορει και να επρεπε να το ξερω και ισως το χω διαβασει αλλα δεν το θυμαμαι) ?

το δευτερο ερωτημα ειναι το εξης..στα αμινοξεα της ΟΝ η δοση ειναι 22,22 γραμμαρια. αντ αυτου στα αμινοξεα της ΙΝΚΟSPOR η δόση ειναι 10 γραμμαρια (καθε αμπουλα). Θα χρειαστει λοιπον να παρω 2 αμπουλες για μεγαλυτερη ποσοτητα ??? ή εστω και μια μικρη δοση αμινοξεων (μαζι με ολα τα συναφη μαλτοδεξτρινες και οτι θελει ο καθενας) ειναι αρκετη για μετα την προπονηση?

και τριτο ερωτημα . Στο τυπικο μερος του πραγματος καποιος που παιρνει το πρωι μια πολυβιταμινη και καλυπτεται απο βιταμινη Β θα πρεπει να λαμβανει αναγκαστικα τη βιταμινη Β μαζι με τα αμινοξεα ή αρκει η πρωινη ληψη αυτης?

1)Οχι
2)10γρ ειναι αρκετα
3)καλυτερα παρε μια ξεχωριστη Β-complex και παιρνε 3 φορες την ημερα. Ουτως η αλλως ειναι υδατοδιαλυτη και οσο δεν χρησιμοποιειται θα φευγει (απλα θα εχεις ουρα νεον :p)

sctp
06-09-09, 18:07
3)καλυτερα παρε μια ξεχωριστη Β-complex και παιρνε 3 φορες την ημερα. Ουτως η αλλως ειναι υδατοδιαλυτη και οσο δεν χρησιμοποιειται θα φευγει (απλα θα εχεις ουρα νεον :p)

Αυτο δε πρεπει να ειναι 100% σωστο,παιρνω opti-men και τρωω 2-3 μεριδες κρεας ημερισιως και η B12 μου ειναι στο 1200(φυσ.τιμες 200-900) χωρις να εχω καποιο προβλημα.Aπλα παιρνε μια δοση της πολυβιταμινης με το γευμα πριν την προπονηση και πιστευω θα εισαι καλυμενος και με τα αμινοξεα που θα παρεις αργοτερα.

kyriakos23
06-09-09, 22:46
ακομη δεν λυθικε η απορια μου:P
αμινοξεα φουλ η bcaa?

sctp
07-09-09, 09:30
ακομη δεν λυθικε η απορια μου:P
αμινοξεα φουλ η bcaa?

αλλοι παιρνουν bcaas αλλοι παιρνουν ΕΑΑs και τα 2 ειναι καλυμενα απο ερευνες,νομιζω οτι παιρνεις περισσοτερη λευκινη/ευρω με τα BCAAs και αυτα χρησιμοποιω και προτεινω :P.

Judge
10-02-10, 21:13
Ποια κατα την αποψη σας (μαρκα) αμινοξεα θεωρειται ως καλυτερα και γιατι?
συγκεκριμενα αναφερομαι σε free form

FoTiS3
10-02-10, 21:26
εμένα με προβληματίζει ότι τα αμινοξέα έχουν μικρή περιεκτικότητα σε bcaa...:(

gj
10-02-10, 21:53
Δεν ξέρω για καλύτερα κτλ αλλά εγώ πηρα τα στακερ σε υγρή μορφη 27 ευρω και μια χαρά μου φαίνονται ;)

Judge
11-02-10, 17:17
staker? ποιας εταιρειας ειναι?

Qlim4X
11-02-10, 18:10
animal nitro απο μενα.

πολυ καλα :thumbup:

Vitamin B6 (Pyridoxine HCl) 500mcg 25%
Niacin (As Niacinamide) 10mg 50%
Human Muscle Protein Complex™ 4995mg
Arginine
Histidine
Isoleucine
Leucine
Lysine
Methionine
Phenylalanine
Threonine
Valine
Pro BCAA Complex
Leucine 3500mg
Isoleucine 1690mg
Valine 1815mg

Xrisos
11-02-10, 18:10
εγω ξερω οτι της Εταιριας san τα bcaa ειναι πολυ καλα!

gj
11-02-10, 22:58
staker? ποιας εταιρειας ειναι?
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=3217&category=564

Δυστηχώς τα ακρίβιναν...τα πρόλαβα σε προσφορά 27 ευρώ πριν 2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά.

St3f
12-02-10, 20:20
Δοκιμασε της ιnkospor-supafit muscle για μενα απο τα πιο πληρη αμινοξεα στην αγορα

eas2000
06-03-10, 17:04
Μου τελείωσαν τα BCAA και σκέφτομαι μήπως πάρω EAA.

Ποιά από τα δυο να προτιμήσω; ξέρω τι είναι το καθένα αλλά ως προς την αποτελεσματικότητά τους διαφέρουν;

Ειμαι ανάμεσα στο

Scivation Xtend
Ανα Serving 11.5 grams εχει:

L-Leucine 3.5 g †
L-Glutamine 2.5 g †
L-Isoleucine 1.75 g †
L-Valine 1.75 g †
Citrulline Malate 1 g †

και στο Controlled Labs Purple Wraath
Ανα Serving 10.5 Grams έχει:

Niacin (as niacinamide): 10mg 50%
Vitamin B6 (as pyridoxine HCL): 10mg 500%
Potassium (as citrate): 43mg 1%

PurplEAA Complex™: 7000mg
(L-Leucine, L-Valine, L-Isoleucine, L- Lysine, L-Arginine, L-Histidine, L-Threonine, L-Methionine, L-Phenylalanine)

PurplEndurance Complex™: 2700mg
(Beta Alanine, Citrulline Malate, Betaine Anhydrous, Ginger, L-Norvaline)

Other Ingredients:
Grape Flavor, Silicon Dioxide, Malic Acid, Acesulfame Potassium, Sucralose, Bilberry Extract

sctp
06-03-10, 19:02
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=584191
Διαβασε αυτο το thread αν δε βαριεσαι θα σου απαντησει πολλα ερωτηματα,οσο αναφορα beta-alanine και citrulline malate καλα ειναι να γινεται κυκλικη χρηση ωστε να δινουν αυτο το εξτρα,εγω αυτη τη στιγμη παιρνω ΣΚΕΤΑ bcaas απο myprotein και βαζω 0.5-1scoop Χtend για να καλυπτω την πικρη γευση :P

Haris Pilton
07-03-10, 08:30
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=584191
Διαβασε αυτο το thread αν δε βαριεσαι θα σου απαντησει πολλα ερωτηματα,οσο αναφορα beta-alanine και citrulline malate καλα ειναι να γινεται κυκλικη χρηση ωστε να δινουν αυτο το εξτρα,εγω αυτη τη στιγμη παιρνω ΣΚΕΤΑ bcaas απο myprotein και βαζω 0.5-1scoop Χtend για να καλυπτω την πικρη γευση :P

To link αυτο αλλάζει τελειως τα δεδομενα για προ- προπονητικο γευμα και ροφημα αλλα και μεταπροπονητικο ροφημα-γευμα.....
Αλλα και τις ποσοτητες πρωτεινης και υψηλου γλυκαιμηκου δεικτη υδατανθρακων...

Ποσο μεγαλη μπωρει να ειναι η διαφορα,ακολουθώντας αυτο το πλανο αντι του μεταπροπονητικου αρθρου του site μας;

sTeLaKoS
07-03-10, 15:13
^^ Χάρη αν μπορείς κάνε μας μια περίληψη σε 2-3 σειρές έτσι για να καταλάβουμε τι λέει για το προ και μεταπροπονητικό.

Haris Pilton
07-03-10, 21:26
To ποστ αυτο στο bb.com στηριζεται σε παραπολλες ερευνες που σχετιζονται με την πρωτεινοσυνθεση και την μεγιστη αποδοση απο προ-προπονητικο ροφημα και μεταπροπονητικο ροφημα.
Εξηγει αναλυτηκοτατα πως και γιατι και τι συμβαινει στο σωμα με καθε επιλογη.

Εν ολιγης αυτο που εξηγει και τι πρεπει να κανεις ειναι

¨30 λεπτα πριν την ασκηση
0.2 g/kg whey

Αμεσως πριν την ασκηση
0.4 g/kg υψηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακες
15 g EAAs


Αμεσως μετα την ασκηση
0.4 g/kg υψηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακες
15 g EAAs

20-30 λεπτα μετα την ασκηση
0.2 g/kg whey


Ή

Οταν δεν μπωρεις να εχεις BCAA η ΕΑΑ

30 λεπτα πριν την ασκηση
0.2-0.3 g/kg whey

Αμεσως πριν την ασκηση
0.4 g/kg υψηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακες



Αμεσως μετα την ασκηση
0.2-0.3 g/kg whey Αν εισαι τοσο ψηρας μπωρεις να πιεις την whey 20 λεπτα πριν το τελος της ασκησης και τους υδατανθρακες αμεσως μετα την ασκηση)

20-30 λεπτα μετα την ασκηση
0.4 g/kg υψηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακες




Οταν εισαι σε περιοδο γραμωσης

30-60 λεπτα¨Πριν την ασκηση
0.2-0.3 g/kg whey

Αμεσως πριν την ασκηση
5 g BCAAs

Αμεσως μετα την ασκηση
5 g BCAAs

20-30 λεπτα μετα την ασκηση
0.2-0.3 g/kg whey

Haris Pilton
07-03-10, 21:33
Πρεπει να βγω λιγο οφ τοπικ για να πω την γνωμη μου.
Ερευνες θα βγαινουν συνεχια,και αυτα που κανουμε τωρα ειναι στηριγμενα σε ερευνες,ολοκληρο το φορουμ δινει συμβουλες συμφωνα με τα αρθρα του φορουμ μας.
Μηπως θα επρεπε να αναθεωρησουμε;Μηπως θα επρεπε να γινονται ανανεωσεις στα αρθρα;Κατα ποσο ειναι βασιμες ολες αυτες οι ερευνες;
Μηπως τα βασηκα δινουν το αποτελεσμα;

Απλα ολες αυτες οι ερευνες σε κανουν να σκευτεσαι οτι κατι κανεις λαθος και οτι ισως ολα αυτα που κανεις ειναι λιγο στραβα,γιατι μια νεα ερευνα δηχνει κατι το καινουριο και το στηριζει σε θεωρεια και πειραματα.Αλλα δεν γινεται να ξερουμε τα παντα περι χημειας και βιολογιας , ετσι απλως ακολουθουμε καποια μοτιβα στην ουσια τυφλα...

savage
07-03-10, 21:37
ολες οι ερευνες/αρθρα αλληλοσυγκρουονται αλλα αυτο δε σημαινει πως το ενα ειναι λαθος κ το αλλο σωστο.ολα εχουν καποια βαση κτ'εμε.απλα πρεπει να ξερεις το σωμα σου κ να ξερεις τι ταιριαζει στον εαυτο σου.δοκιμαζεις κ πραττεις αναλογως

Haris Pilton
08-03-10, 17:31
Εχω προβλημα με την προπονηση ποδιων,και την αεροβια τις επομενες μερες,δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.

BCAA η ΕΑΑ θα βοηθησουν;

flowin_through
08-03-10, 18:01
Ειδικά για τα πόδια είναι λογικό. Είναι το μισό σώμα και η πιο βαριά προπόνηση. Ένας καλός συνδυασμός ειναι ΕΑΑ κατά τη διάρκεια της προπόνησης και BCAA μετά, αλλά θα βοηθήσουν μόνο λίγο στην ανάρρωση. Τίποτα δε θα κάνει τόση δουλειά όση δουλειά θα κάνει μια τουλάχιστον ισοθερμιδική δίαιτα. Είναι σα να περιμένεις ένας λιποδιαλύτης να βοηθήσει παραπάνω απτο 3-4% στη λιποδιάλυση.

Haris Pilton
08-03-10, 18:15
Σωστα,δεν πρεπει να περιμενω και πολλα στο θεμα αναρωσης οντας σε υποθερμιδικη διετα...

Αυτο που με ριχνει ειναι οτι για να την παλεψω,η θα πρεπει να κοβω προπονησεις ποδιων,η να κοβω αεροβιες,η να κανω προπονηση στα ποδια στο χαλαρο σουξου μουξου μανταλακια με συζητηση και οτινανε διαλείμματα.

savage
08-03-10, 20:25
διατασεις μεχρι να ξεχειλωσεις αναμεσα σε καθε σετ ποδιων χαρη:thumbup:

Machiavelli
08-03-10, 20:32
διατασεις μεχρι να ξεχειλωσεις αναμεσα σε καθε σετ ποδιων χαρη:thumbup:

Σωστός, και πριν και μετά την προπόνηση εννοείται (κυρίως το μετά, για να μην πιάνεσαι, βοηθάει πολύ).

Haris Pilton
08-03-10, 20:36
Ουτε καν,κανω πριν αναμεσα και στο τελος...
Αλλα τιποτα,ισως δεν κανω αρκετες...

giannis64
08-03-10, 20:40
Σωστα,δεν πρεπει να περιμενω και πολλα στο θεμα αναρωσης οντας σε υποθερμιδικη διετα...

Αυτο που με ριχνει ειναι οτι για να την παλεψω,η θα πρεπει να κοβω προπονησεις ποδιων,η να κοβω αεροβιες,η να κανω προπονηση στα ποδια στο χαλαρο σουξου μουξου μανταλακια με συζητηση και οτινανε διαλείμματα.

χαρη δοκιμασε να κανεις και παγοθεραπεια!! ετσι για να δεις αν θα εχεις διαφορα..


διατασεις μεχρι να ξεχειλωσεις αναμεσα σε καθε σετ ποδιων χαρη:thumbup:

+ 1 :thumbup::thumbup:

flowin_through
09-03-10, 01:19
Τι να σου κανουν οι διατασεις? Οταν εχεις υποθερμιδικη διαιτα και προπονηση υψηλης εντασης, ο οργανισμος στρεσαρεται φοβερα. Ακομα και να μειωθει λιγο το πιασιμο (που δεν το νομιζω) δεν εχει να κανει με την αναρρωση. Εγω εχω μειωσει το χρονο προπονησης σε σχεση με πριν, οχι την ενταση, εχω πλακωθει στα αμινοξεα και αυτο που βοηθαει πραγματικα ειναι συμπληρωματα που δινουν σταθερη και αληθινη ενεργεια, οχι μουφες (νιτρικα δλδ.), οπως το χρωμιο και το ECA.

Haris Pilton
09-03-10, 01:34
Μαλιστα,ECA που βρηκες;

eas2000
09-03-10, 01:43
Δεν ξέρω τι γίνεται, δυσκολη απόφαση. χαχα
Για κοιτάξτε εδώ, έχει έρευνες για EAA's vs. BCAA's
http://www.ironmagazineforums.com/supplements/93772-eaas-vs-bcaas.html

Ο μόνος που μπορεί να μας βοηθησει ειναι ο ΒΑΝΕ:bowdown:

flowin_through
09-03-10, 01:44
Απο εξωτερικο. Εχει στα περισσοτερα γνωστα καταστηματα (Αγγλια και Αμερικη), αλλα νομιζω παμε off topic.

Bane
09-03-10, 13:10
Δεν ξέρω τι γίνεται, δυσκολη απόφαση. χαχα
Για κοιτάξτε εδώ, έχει έρευνες για EAA's vs. BCAA's
http://www.ironmagazineforums.com/supplements/93772-eaas-vs-bcaas.html

Ο μόνος που μπορεί να μας βοηθησει ειναι ο ΒΑΝΕ:bowdown:

BCAAs+Whey>>>>>>> EAAs
Είναι και πιο οικονομικά.
Επίσης αυτό που μου την δίνει με τα περισσότερα EAAs της αγοράς είναι η απουσία τρυπτοφάνης.

sctp
09-03-10, 13:19
BCAAs+Whey>>>>>>> EAAs
Είναι και πιο οικονομικά.
Επίσης αυτό που μου την δίνει με τα περισσότερα EAAs της αγοράς είναι η απουσία τρυπτοφάνης.

+1 και μαλλον δε βαζουν τρυπτοφανη λογω σεροτονινης και δουλευει εις βαρος της βαλινης αν θυμαμαι καλα :)

Bane
09-03-10, 13:23
+1 και μαλλον δε βαζουν τρυπτοφανη λογω σεροτονινης και δουλευει εις βαρος της βαλινης αν θυμαμαι καλα :)

Δεν ξέρω τι τους έχει βαρέσει και δεν βάζουν τρυπτοφάνη(κόστος+παιά ήταν απαγορευμένη απ το FDA υποθέτω), το θέμα έιναι πως η τρυπτοφάνη είναι απαραίτητο αμινοξύ και αν ο οργανισμός δεν την βρει θα "φρενάρει" η πρωτεινοσύνθεση. Αυτό θα μπορούσε να είναι αρκετα αρνητικό για κάποιον που βασίζεται σε EAAs για πηγή πρωτείνης. Ασε που ποτε δεν είδα έρευνα να δείχνει ότι τα ΕΑΑs είναι ανώτερα της whey ενώ για τον συνδυασμό BCAAs+Whey υπάρχει μπόλικο θετικό Literature.

flowin_through
09-03-10, 13:23
Whey>>> BCAA/ EAA ετσι κιαλλιως.
To θεμα είναι η ταχυτητα στην απορροφηση σε ειδικες περιπτωσεις (πριν/μετα/κατα τη διαρκεια της προπονησης) + οι αλυσιδες αμινοξεων στο στομαχι πριν το γευμα για καλυτερη απορροφηση και χωνεψη.

Bane
09-03-10, 13:25
Whey>>> BCAA/ EAA ετσι κιαλλιως.
To θεμα είναι η ταχυτητα στην απορροφηση σε ειδικες περιπτωσεις (πριν/μετα/κατα τη διαρκεια της προπονησης) + οι αλυσιδες αμινοξεων στο στομαχι πριν το γευμα για καλυτερη απορροφηση και χωνεψη.

Whey+BCAA(κυρίως λευκίνη)>Whey.
Όσον αφορα την ταχύτητα απορρόφησης δεν είναι τα αμινοξέα που έχουν την ταχύτερη απορρόφηση αλλά η υψηλού βαθμού υδρόλυσης whey.

sctp
09-03-10, 14:23
Whey+BCAA(κυρίως λευκίνη)>Whey.
Όσον αφορα την ταχύτητα απορρόφησης δεν είναι τα αμινοξέα που έχουν την ταχύτερη απορρόφηση αλλά η υψηλού βαθμού υδρόλυσης whey.

Δλδ προτεινεις η whey+bcaas η pepto-pro?

Bane
09-03-10, 14:36
Δλδ προτεινεις η whey+bcaas η pepto-pro?

Whey+BCAAs
Η σωστά υδρολυμένη πρωτείνη είναι αηδιαστίκα ακριβή :(

flowin_through
09-03-10, 14:45
Τα αμινοξεα σε σχεση με την whey isolate ? (ταχυτητα)

sctp
09-03-10, 14:55
Bane ποση λευκινη προτεινεις μαζι με 50γρ isolate προτεινεις μεταπροπονητικα?τωρα παιρνω 3-4γρ για 87~ κιλα,OK ειναι?

sTeLaKoS
09-03-10, 15:34
κανω προπονηση με βαρη, και μετα αφου τελειωσω λεω να περνω αμινοξεα, να περιμενω κανα 10λεπτο κ μετα να μπαινω για αεροβια.

το θεμα ειναι τι αμινοξεα? BCAA ή απλα?

επισης αν εχω μονο αεροβιο μια μερα, οταν τελειωσω θα παρω χαπακι αμινοξί, θα πιω πρωτεινη με δεξτροζη, ή θα φαω μεταπροπονητικο γευμα αμεσως?

Μεταφορά από pm

Bane
10-03-10, 05:09
Btw αν μιλάμε για πρωτείνη κατά την διάρκεια της μέρας(mrp) ο συνδυασμός whey+casein έχει αποδειχθεί αποτελεσματικότερος.

Georges
10-03-10, 05:27
Bane ποση λευκινη προτεινεις μαζι με 50γρ isolate προτεινεις μεταπροπονητικα?τωρα παιρνω 3-4γρ για 87~ κιλα,OK ειναι?

2 much ρε συ. Όλα αυτά τα 50 απορροφούνται ή πάνε χαμένα; Tώρα που έχω bcaa της reflex σε κάψουλες, το πάω πριν και μετά την προπόνηση 4+4 γρ και καμιά μισή ώρα μετά whey με υδατάνθρακες. Όταν παίζει xtend το πίνω intra.

SeXperT
10-03-10, 13:58
για τα προιοντα της ΟΝ κιολας απο οτι βλεπω, το liquid εχει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες σε σχεση με BCAA και τα CAPS τα απλα αμινοξεα.

οποτε αμεσως μετα τα βαρη, θα πινω 4 κουταλιες σιροπι κ θα μπαινω για αεροβιο.

Επισης εχω μια αλλη απορια. Εχω και λ-αργινινη απο την SOLGAR σε καψουλες για να περνω.

αλλα κ το liquid AMINO εχει μεσα αρκετη ποσοτητα αργινηνης. μηπως θα περνω πολυ παραπανω απο οσο θα επρεπε?

Georges
10-03-10, 15:46
Bane πως σου φαίνεται η παρακάτω ανάλυση για λευκίνη;

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9771&stc=1&d=1268228802

Bane
10-03-10, 21:45
Τα CoAs δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα.

sctp
11-03-10, 10:07
Σιγουρα καλυτερα με ενα CoA παρα μια ξερη ετικετα και τους τρελους ισχυρισμους μια εταιριας,Georges μια χαρα φαινεται,χτυπα την αν και απο MYP ισως ειναι πιο φτηνα αν κανεις μεγαλη παραγγελια.:thumbup:

Haris Pilton
11-03-10, 12:11
Σιγουρα καλυτερα με ενα CoA παρα μια ξερη ετικετα και τους τρελους ισχυρισμους μια εταιριας


:thumbup:

michael-nrg
11-03-10, 20:23
Παιδια μια ερωτηση... οταν σε περιοδο υποθερμιδικης διαιτας εχουμε αεροβια μετα τα βαρη (και σκοπος ειναι να χασουμε λιπος) , μπορουμε να βαλουμε bcaa πριν την αεροβια ή θα τα χρισημοποιησει ο οργανισμος ως καυσιμο ?

sctp
11-03-10, 20:45
Παιδια μια ερωτηση... οταν σε περιοδο υποθερμιδικης διαιτας εχουμε αεροβια μετα τα βαρη (και σκοπος ειναι να χασουμε λιπος) , μπορουμε να βαλουμε bcaa πριν την αεροβια ή θα τα χρισημοποιησει ο οργανισμος ως καυσιμο ?

Τα αμινοξεα απλα "προστατευουν" τη μυικη μαζα σε υποθερμιδικη διαιτα,δλδ σε περιπτωση που θα εχανες μυικη μαζα καιγονται τα αμινοξεα,κατα τη γνωμη μου απαραιτητα πριν την πρωινη και μεταπροπονητικη αεροβια και κατα τη διαρκεια απο τα βαρη αν θελεις.:green:

Georges
11-03-10, 20:49
Παιδια μια ερωτηση... οταν σε περιοδο υποθερμιδικης διαιτας εχουμε αεροβια μετα τα βαρη (και σκοπος ειναι να χασουμε λιπος) , μπορουμε να βαλουμε bcaa πριν την αεροβια ή θα τα χρισημοποιησει ο οργανισμος ως καυσιμο ?

Ναι καλό είναι να βάλεις 5-6gr για να αποτρέψεις τη διάσπαση μυικού ιστού για ενέργεια, καθώς το μυικό γλυκογόνο εκείνη την στιγμή είναι ελάχιστο. Έτσι εξασφαλίζεις ότι ο οργανισμός εκείνη τη στιγμή θα στραφεί προς το λίπος για ενέργεια και στη χειρότερη περίπτωση στα bcaa

Edit: Με πρόλαβε ο sctp :green:
(http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=2121)

michael-nrg
11-03-10, 21:16
να στε καλα παιδια.... μαλλον θα παραγειλω τα Fitmax BCAA 4200 απο εξωτερικο.
την γνωριζει κανεις την εταιρια? απλα στραφηκα προς αυτα γτ ειδα πολυ καλη περιεκτικοτητα :

NUTRITION FACTS

Serving size – 3 tablets
Energy value 17,0 kcal / 72,2 kJ

L- leucine 2100 mg
L- valine 1050 mg
L- isoleucine 1050 mg
Vitamin C 60 mg (100% RDA**)
Vitamin B6 2 mg (100% RDA**)


ή να κοιταξω να παρω καποιας πιο επωνυμης εταιριας?

sctp
11-03-10, 21:40
Γνωμη μου ειναι να στραφεις προς powder,βγαινει πιο φτηνη..τσεκαρε το Xtend η κατι παρομοιο.

Haris Pilton
11-03-10, 21:50
Aκομα και απο "χυμα" site,πολυ ακριβα...
Τα θεωρει καποιος εντελως απαραιτητα;

sctp
11-03-10, 22:27
Aκομα και απο "χυμα" site,πολυ ακριβα...
Τα θεωρει καποιος εντελως απαραιτητα;

Το χυμα site τα εχει 35 λιρες το κιλο..αν σκεφτεις οτι το Xtend ειναι πιο ακριβο και εχει 600γρ~ BCAAs μεσα ..πιστευω συμφερει αρκετα..αν μπορεις βεβαια να αντεξεις τη γευση :P

Haris Pilton
11-03-10, 23:02
Κατι δεν παει καλα σημερα(με εμενα),οντως δεν ειναι και τοσο ακριβα,λαθος υπολογισα μαλον,περι Vitamin B6 και λοιπα για να αποροφηθουν καλυτερα;Υσχιει;
Μαζι με το νερο και καταναλωση σε ολοκληρη την προπο;

Ενα κιλο,καταναλωνοντας 5γρ σε καθε προπο,βγαζουν καμια 200αρια προπονησεις αρα πολυ καλη τιμη,ακουω πολλους να λενε ομως οτι χρηαζονται πανω απο 15γ... :unsure:

Νταξ με κανα flavouring system κατι θα γινεται...

Bane
12-03-10, 04:06
Προφανώς δεν ξέρετε τι σημαίνει CoA.

sctp
12-03-10, 11:34
Προφανώς δεν ξέρετε τι σημαίνει CoA.

Certificate of analysis?αντε λεγε......μη γινεσαι isis:P

Bane
12-03-10, 12:08
Certificate of analysis?αντε λεγε......μη γινεσαι isis:P

CoA= Cover Our Asses
Το CoA είναι ένα χαρτί που δίνει σε κάθε batch ο προμηθευτής στην εταιρεία όπου θεωρητικά αναγράφονται οι προδιαγραφές της πρώτης ύλης. Κάποτε κανείς δεν κοπτόταν γι αυτά αλλά μετά έγινε της μόδας το Gmp και αρχίσαμε να τα βλέπουμε πιο συχνα. Ασ επαναλάβω κάτι:
Είναι ένα χαρτι που δίνει ο προμηθευτής στην εταιρεία συμπληρωμάτων. Για να είχε κάποια αξία θα πρέπει να υποθέσουμε ότι
α)Ο Κινέζος/Ινδος κ.τ.λ. προμηθευτής ξέρει τι του γίνεται και έχει την τεχνολογία και το χρήμα να κάνει τις απαραίτητες αναλύσεις
β)Ο προαναφερόμενος είναι ηθικός τίμιος και ειλικρινής και δεν θέλει να μας πουλήσει φύκια για μεταξοτές κορδέλες
γ)Η εταιρεία παραγωγής συμπληρομάτων που παίρνει το ως άνω CoA είναι επίσης τίμια και ειλικρινής και δεν χρησιμοποιεί Photoshop ή ζητάει από τον κατασκευαστή να πλαστογραφήσει τα στοιχεία.
Πρακτικά τα α/β/γ δεν ισχύουν στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτόσεων. Υπάρχουν Κινέζοι προμηθευτές που με ρωτούσαν τι θέλω να γράφει το CoA(!?!). Δεν μιλάω για μικρούς προμηθευτές btw.

Αυτό που μετράει είναι independent lab test από αναγνορήσιμο εργαστήριο με σφραγίδα τηλέφωνο και υπογραφή ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να επικεινωνήσει και να διαπιστώσει ότι όντος έχει γίνει έλεγχος. Τα CoA είναι μόνο προς εντιπωσιασμό των αδαών(είτε αυτό αναφέρεται σε κατασκευάστριες εταιρείες είτε στον τελικό καταναλωτή)

Haris Pilton
12-03-10, 13:26
Ουτος η αλλος,CoA or not CoA,ετικετα η χωρις ετικετα,διασημη ειτε ασημη εταιρια.
Εμεις σαν καταναλωτες δεν μπορουμε να ξερουμε τι τρωμε,ειτε αυτο ειναι συμπληρωμα ειτε φαι...

flowin_through
12-03-10, 13:33
Eτσι. trial and error.

sctp
12-03-10, 14:19
Τα bulko-sites παντως εχουν CoAs απο ανεξαρτητα Labs..τουλαχιστον το MYP:)

Haris Pilton
12-03-10, 14:30
Υποτιθεται....

sctp,BCAAs,οταν παρω powder,γιατι πηρα καψουλες,και θα αργησει η επομενη παραγκελια,ποσα γρ συστηνεις;
Να τα βαζω στο νερο που πινω στην προπο;Και να πινω στην διαρκεια;
Η πριν το αεροβιο μονο;Και μετα whey κτλ...;

Bane
12-03-10, 14:39
Τα bulko-sites παντως εχουν CoAs απο ανεξαρτητα Labs..τουλαχιστον το MYP:)

Αυτό λέγεται independent lab test, όχι CoA (αφού με βάλατε να εξηγώ ας γίνω λίγο ψείρας)

sctp
12-03-10, 14:49
Υποτιθεται....

sctp,BCAAs,οταν παρω powder,γιατι πηρα καψουλες,και θα αργησει η επομενη παραγκελια,ποσα γρ συστηνεις;
Να τα βαζω στο νερο που πινω στην προπο;Και να πινω στην διαρκεια;
Η πριν το αεροβιο μονο;Και μετα whey κτλ...;

Πριν το πρωινο αεροβιο(διαρκειας 45min max)εγω παιρνω γυρω στα 5γρ. ,τωρα για βαρη+αεροβιο(20-30mins) παιρνω συνολο γυρω στα 15γρ. και τα πινω στη διαρκεια απο τα βαρη και περιπου το 1/3 της ποσοτητας πριν μπω για αεροβιο και αμεσως μετα κλασσικα whey+υδατανθρακα και ναι σε νερο τα διαλυεις τα BCAAs.

Haris Pilton
12-03-10, 14:59
Θενξ μαν. :thumbup:

Kolorizos
28-03-10, 14:21
να ρωτισω κατι για καλυτερη αναρωση ποια αμινοξεα προτιματε bcaa h amino ???μαρκα??

traffic
02-04-10, 16:40
γεια χαρα!ειχα απορια αν εφόσον περνω αμινοξεα (bcaa) πριν και μετα την προπονηση,αν θα πρεπει να μειωσω την προτεϊνη στο μεταπροπονητικο γευμα... ευχαριστω!

Levrone
02-04-10, 17:20
γεια χαρα!ειχα απορια αν εφόσον περνω αμινοξεα (bcaa) πριν και μετα την προπονηση,αν θα πρεπει να μειωσω την προτεϊνη στο μεταπροπονητικο γευμα... ευχαριστω!

φιλε μετα την προπονηση ο οργανισμος "ρουφαει" σα σφουγγαρι.

εσυ πινεις το μεταπροπονητικο σου ροφημα και δινεις και extra bcaa που ειναι οτι πιο πολυτιμο εκεινη τη στιγμη.. μην ελαττωσεις τιποτα λοιπον, δωσε πραμα εκει να γεμισουν οι μυς.

εκεινη τη στιγμη να ξερεις οτι τιποτα δε θα παει χαμενο :thumbup:

traffic
03-04-10, 22:34
ευχαριστω levrone! :toast:

Haris Pilton
04-04-10, 23:25
Μια αναλογια 4:1:1 bcaa ,συνολο 15γ , μεσα στην προπο.

Ειναι καλη;

Eddie
08-04-10, 15:06
Στα BCAA σε αναλογια 2:1:1 ποσα mg ειναι καλα να παιρνουμε ημερησιως?Αυτα που παιρνω τωρα ειναι 4000 δλδ 2γρ λευκινη-1γρ βαλινη-1γρ ισολευκινη.Αυτα ειναι με 6caps.Αν διπλασιασω και βγει συνολο σε γραμμαρια 4-2-2 ειναι καλα η πολυ?

Haris Pilton
08-04-10, 22:10
10-15g με αναλογια 2:1:1 ειναι καλα πιστευω,ειτε μεσα ειτε πριν ειτε μετα.
Ειτε πριν και μετα.
Βεβαια αν ειναι ταμπλετες αλλαζει το πραμα,θαρρω κανα μισαωρο πριν,και στο καπακι μετα.

Eddie
08-04-10, 22:18
10-15g με αναλογια 2:1:1 ειναι καλα πιστευω,ειτε μεσα ειτε πριν ειτε μετα.
Ειτε πριν και μετα.
Βεβαια αν ειναι ταμπλετες αλλαζει το πραμα,θαρρω κανα μισαωρο πριν,και στο καπακι μετα.

:shock:

Δλδ εχω αν στα 6 caps εχω 4γρ,για να εχω 10-15γρ σημαινει 15-20+caps τη μερα:rolf::rolf:

Θα μπουμε μεσα με τα bcaa..:bowdown:

100Ε το μηνα χαλαρα.

Haris Pilton
08-04-10, 22:40
Οι ταμπλετες δεν συμφερουν.
Και με 10 ευρω το μηνα την βγαζεις,διαβασε τις προηγουμενες σελιδες.

Eddie
08-04-10, 22:44
Οι ταμπλετες δεν συμφερουν.
Και με 10 ευρω το μηνα την βγαζεις,διαβασε τις προηγουμενες σελιδες.

Αυτο βλεπω.Θα παρω σκονη αυτη τη φορα.:thumbup:

Eddie
14-04-10, 20:24
Καλα ρε παιδια,πηρα 300γρ bcaa σκονη σημερα αλλα δε κατεβαινει η ρημαδα.Την 1η φορα εριξα ενα κουταλακι μεσα σε νερο,το διελυσα με το κουταλακι αλλα μπαα,το βαζω στο μιξερακι και εκανε ενα αφρο στο πανω μερος που στην ουσια δε διαλυθηκε.Μετα την προπονηση βαζω ενα κουταλακι απ ευθειας στο στομα και μετα νερο,κοντεψα να πεθανω.Πως το παιρνετε?

Micha3L_Myers
14-04-10, 20:39
στο στομα φιλε δεν ειναι τιποτα θα το συνηθισεις

Haris Pilton
14-04-10, 21:25
Bαζε τα απο το βραδυ στο νερο.

beefmeup
14-04-10, 21:26
Καλα ρε παιδια,πηρα 300γρ bcaa σκονη σημερα αλλα δε κατεβαινει η ρημαδα.Την 1η φορα εριξα ενα κουταλακι μεσα σε νερο,το διελυσα με το κουταλακι αλλα μπαα,το βαζω στο μιξερακι και εκανε ενα αφρο στο πανω μερος που στην ουσια δε διαλυθηκε.Μετα την προπονηση βαζω ενα κουταλακι απ ευθειας στο στομα και μετα νερο,κοντεψα να πεθανω.Πως το παιρνετε?

οπως το μουρουνελαιο πιτσιρικαδες..κλεινοντας την μυτη,κ γλουπ:rolf:

χαρι,δουλευει αυτο που ειπες??διαλυνται καλυτερα??

Eddie
14-04-10, 21:34
οπως το μουρουνελαιο πιτσιρικαδες..κλεινοντας την μυτη,κ γλουπ:rolf:

χαρι,δουλευει αυτο που ειπες??διαλυνται καλυτερα??

Γιατι τωρα πως νομιζεις το πινω :lol: :lol:

Εσυ πως λες δλδ,ενα κουταλακι στο στομα ή σε νερο και οσο διαλυθει?

Θα δοκιμασω κι αυτο που λεει ο Χαρης..

flowin_through
14-04-10, 21:38
Eχω την εντυπωση οτι δεν ειναι καλο να μεινουν στο νερο για πολυ. Εγω ρε παιδια δεν ειδα αυτη την τραγικη γευση των BCAA που λενε. Τουλαχιστον οι κρεατινες CEE κτλ. ειναι αρκετα χειροτερες. Μια κι εξω, δεν ειναι τιποτα.

beefmeup
14-04-10, 21:44
Γιατι τωρα πως νομιζεις το πινω :lol: :lol:

Εσυ πως λες δλδ,ενα κουταλακι στο στομα ή σε νερο και οσο διαλυθει?

Θα δοκιμασω κι αυτο που λεει ο Χαρης..

εγω βασικα περνω 1-2 προιοντα αμινο με βσαα,απτα οποια το ενα κανει αφρο οπως ειπες αν το χτυπησεις στο σεηκερ,η στο μιξερ..οποτε το χτυπαω λιγο,στο σεηκ(ετσι κιαλλιως διαλυεται αμεσως,απλα αφριζει)κ το πινω σταδιακα,προσθετοντας λιγο-λιγο νερο στον αφρο που καθεται μετα,κ κουνοντας το λιγο διαλυεται ο αφρος,κ το κατεβαζω..απλα προσπαθησε να μην σου αφησει πολυ καταλοιπο στο σεηκερ,γιατι χανεις ποσοτητα..;)

sTeLaKoS
14-04-10, 21:44
Eχω την εντυπωση οτι δεν ειναι καλο να μεινουν στο νερο για πολυ. Εγω ρε παιδια δεν ειδα αυτη την τραγικη γευση των BCAA που λενε. Τουλαχιστον οι κρεατινες CEE κτλ. ειναι αρκετα χειροτερες. Μια κι εξω, δεν ειναι τιποτα.


:puke::puke::puke::puke::puke:


Ζήτημα αν πήρα 3 δόσεις από κουτί 600g. Το χάριζα σε φίλο και δε το έπαιρνε! :shock:
Κατέληξε στα σκουπίδια......

beefmeup
14-04-10, 21:49
:puke::puke::puke::puke::puke:


Ζήτημα αν πήρα 3 δόσεις από κουτί 600g. Το χάριζα σε φίλο και δε το έπαιρνε! :shock:
Κατέληξε στα σκουπίδια......

πολυ πικρα ε???εχω παρει κ γω κατι τετοιο..

την επομενη φορα,να με χεις υποψη σου ομως αν ξαναδωσεις συμπληρομα που δεν θες:rolf::rolf::rolf:

Micha3L_Myers
14-04-10, 21:52
Eχω την εντυπωση οτι δεν ειναι καλο να μεινουν στο νερο για πολυ. Εγω ρε παιδια δεν ειδα αυτη την τραγικη γευση των BCAA που λενε. Τουλαχιστον οι κρεατινες CEE κτλ. ειναι αρκετα χειροτερες. Μια κι εξω, δεν ειναι τιποτα.

συμφωνο ολα μια ιδεα ειναι οσο το σκεφτεσαι ειναι χειροτερα,(κατεβαστω με μια μολις το βαλεις στο στομα κατευθειαν το νερο δεν προλαβαινεις να καταλαβεις ουτε γευση ουτε τπτ)

Eddie
14-04-10, 22:19
συμφωνο ολα μια ιδεα ειναι οσο το σκεφτεσαι ειναι χειροτερα,(κατεβαστω με μια μολις το βαλεις στο στομα κατευθειαν το νερο δεν προλαβαινεις να καταλαβεις ουτε γευση ουτε τπτ)

Ετσι εκανα με την κρεατινη,η οποια ειχε αλλη υφη και ηταν αγευστη.Τωρα νομιζω αμα βαλω μια κουταλια στο στομα αν δε προλαβω να τα βγαλω θα πνιγω :lol:

flowin_through
19-04-10, 19:07
Bαζε τα απο το βραδυ στο νερο.

Τελικα ισχυει. Εβαλα BCAA σε ισοτονικο ποτο για να το παρω κατα τη διαρκεια της προπονησης. Ενω στο πρωτο κουνημα, εκαναν αδιαλυτο αφρο πανω, μετα απο μια ωρα διαλυθηκαν πλρηρως απο μονα τους, ακομα και στο ψυγειο.

Haris Pilton
19-04-10, 19:20
Τελικα ισχυει. Εβαλα BCAA σε ισοτονικο ποτο για να το παρω κατα τη διαρκεια της προπονησης. Ενω στο πρωτο κουνημα, εκαναν αδιαλυτο αφρο πανω, μετα απο μια ωρα διαλυθηκαν πλρηρως απο μονα τους, ακομα και στο ψυγειο.

Hληκτρολητες + BCAA intra workout :thumbup: :clap:

KILERMAN
22-04-10, 10:13
καλημερα ! εχω καποιες αποριες για τα αμινοξεα.
Θα γραψω αυτο που νομιζω με τις λιγες γνωσεις που εχω ξεροντας οτι θα πω ισως και λαθεμενα πραγματα ,αλλα θελω να ακουσω διορθωσεις και προτασεις=
1.Παιρνοντας αμινοξεα ( που δεν εχω καταληξει ακομα ποιας φιρμας ειναι τα καλα)
θα περιορισω και τις ΘΕΡΜΙΔΕΣ που παιρνω σε σχεση με την isolate προτεινη Universal ultra που παιρνω. Δηλαδη= τα αμινοξεα ειναι προιον λιγων θερμιδων σε συγκριση με μια καθαρη πρωτεινη?
στοχος μου σε οτι μυικο ιστο παιρνω να περιοριζω τις περιτες θερμιδες .
2.Αν παω σε ενα επωνυμο μαγαζι συμπληρωματων και ζητησω -θελω τα καλυτερα αμινοξεα, υπαρχει περιπτωση να παρω κατι που δεν μου ταιριαζει?
3.Χωρις πολλα πολλα υπαρχει καποια προταση για συγκεκριμενα αμινοξεα (ανεξαρτητα τιμης) που θεωρειτε οτι ειναι κορυφαια ?
ευχαριστω την παρεα !!!

sTeLaKoS
22-04-10, 12:05
1.Παιρνοντας αμινοξεα ( που δεν εχω καταληξει ακομα ποιας φιρμας ειναι τα καλα)
θα περιορισω και τις ΘΕΡΜΙΔΕΣ που παιρνω σε σχεση με την isolate προτεινη Universal ultra που παιρνω. Δηλαδη= τα αμινοξεα ειναι προιον λιγων θερμιδων σε συγκριση με μια καθαρη πρωτεινη?
στοχος μου σε οτι μυικο ιστο παιρνω να περιοριζω τις περιτες θερμιδες .

Απ' ότι κατάλαβα μιλάς για αντικατάσταση της isolate με αμινοξέα. Εφόσον η ποσότητα πρωτείνης που θα λάβεις απ' τα αμινοξέα, είναι ίση με τη ποσότητα πρωτείνης που θα λάμβανες από την iso, τότε οι θερμίδες πρόσληψης θα είναι σχεδόν ίδιες. Να θυμάσαι πως κάθε γραμμάριο πρωτείνης έχει 4 θερμίδες. Τώρα το θέμα είναι, πόσο εύκολο είναι να πάρεις 30g πρωτείνης από αμινοξέα. Δε συμφέρει οικονομικά. Το να βγάλεις πάλι την iso και να μένεις με τα 4-5 ή 10g πρωτείνης που μπορεί να έχουν τα αμινοξέα σου, δε μου φαίνεται σωστό.

2.Αν παω σε ενα επωνυμο μαγαζι συμπληρωματων και ζητησω -θελω τα καλυτερα αμινοξεα, υπαρχει περιπτωση να παρω κατι που δεν μου ταιριαζει?

Θα σου δώσουν τα ακριβότερα που έχουν. Όχι γιατί είναι τα καλύτερα αλλά γιατί έχουνε μεγαλύτερο κέρδος. Υπογράφω.

3.Χωρις πολλα πολλα υπαρχει καποια προταση για συγκεκριμενα αμινοξεα (ανεξαρτητα τιμης) που θεωρειτε οτι ειναι κορυφαια ?
ευχαριστω την παρεα !!!

Θα σου πω της inkospor γιατί έχουνε πολύ καλό όνομα, προσωπικά δε χρησιμοποιώ αμινοξέα


Σχετικά με την αντικατάσταση iso με αμινοξέα, με τον LEvrone τις προάλλες υπολογίσαμε το κόστος. Inkospor αγορασμένα απ' έξω, 60g (30+30)πρωτείνης τη μέρα, θέλεις 60€ τη βδομάδα. 240€ το μήνα μόνο μια αμινοξέα. Απαγορευτικό έτσι; :P

Levrone
22-04-10, 12:15
Σχετικά με την αντικατάσταση iso με αμινοξέα, με τον LEvrone τις προάλλες υπολογίσαμε το κόστος. Inkospor αγορασμένα απ' έξω, 60g (30+30)πρωτείνης τη μέρα, θέλεις 60€ τη βδομάδα. 240€ το μήνα μόνο μια αμινοξέα. Απαγορευτικό έτσι; :P

απαγορευτικο δεν ειναι τιποτα! ολα θα γινουν!
συγκεκριμενα καναμε ενα υπολογισμο!
ενα κουτι αμινοξεα Inkospor αμπουλες (20 στο κουτι) κανει 28,5 ευρω (με την καλυτερη δυνατη προσφορα).

10 γραμμαρια πρωτεινης η αμπουλα, αρα θες 6 αμπουλες τη μερα. αρα 42 αμπουλες την εβδομαδα, δηλαδη 2 κουτια την εβδομαδα + 2 αμπουλες ,

δηλαδη 8 κουτια το μηνα + 8 αμπουλες

δηλαδη 8,5 κουτια..
ε επι 28,5 κανει 242 καπου εκει!

ε μα θα το κανω!!!

8α αρχισω να πουλαω λιγο λιγο το σπιτι μου μα θα το κανω!

(καλα περα απ την πλακα υπαρχουν και φτηνοτερα αμινοξεα, δεν ειναι αναγκη να πας στα Inkospor, απλα ο Στελακος εχει φαει κολλημα με αυτα και γι αυτο :P:P:P , Στελιο αν απαντησεις οτιδηποτε θα εισαι οφ τοπικ! σκεψου καλα τι πας να γραψεις!!! :green: )

sTeLaKoS
22-04-10, 23:19
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

KILERMAN
23-04-10, 02:21
ευχαριστω για τις απαντησεις.Αρα δε βρισκω ουσιαστικες διαφορες αναμεσα σε πρωτ.ισολατε και αμινοξεα.
Παραμενω στην πρωτεινη που εχω.με την ευκαιρια,παραπλησια της ultra isolate universal ποια θα λεγαμε ? (ο λιπος 0 ζαχαρη 0 υδατανθρανκες)?

Levrone
23-04-10, 08:59
ευχαριστω για τις απαντησεις.Αρα δε βρισκω ουσιαστικες διαφορες αναμεσα σε πρωτ.ισολατε και αμινοξεα.
Παραμενω στην πρωτεινη που εχω.με την ευκαιρια,παραπλησια της ultra isolate universal ποια θα λεγαμε ? (ο λιπος 0 ζαχαρη 0 υδατανθρανκες)?

Νature`s Best Isopure..

Μην το συνεχισουμε εδω θα ειμαστε οφ τοπικ. :thumbup:

mits_7
25-04-10, 23:20
Μάγκες 1 ερωτησούλα σχετική με το θέμα:εγώ είμαι σε φάση συντήρησης (1.81 78 κιλά) πίνω καθαρή πρωτεϊνη μετα τν προπονηση μαζι με δεξτρόζη...θα βοηθούσε αν έπινα 2 κάψουλες bcaa πριν την προπόνηση 1 κάψουλα ενδιαμεσα(πριν την αερόβια) κ 2 καψουλες στο τέλος μαζι με την whey κ τη δεξτρόζη?εχω διαβάσει πολλές απόψεις εδώ κ η αλήθεια είναι οτι εχω ψιλομπερδευτεί.

flowin_through
25-04-10, 23:29
H αποψη μου ειναι οτι ¨συντηρηση¨ δεν υπαρχει, αλλα δεν ειναι του παροντος..
Οτι θα βοηθησουν τα αμινοξεα, θα βοηθησουν.
Αν θα το καταλαβεις δεν ξερω. Επισης το σημαντικοτερο σε σχεση με τα αμινοξεα ειναι το οικονομικο. Απο κει και περα τραβα τις 2 καψουλες που παιρνεις με τη whey, πριν την αεροβια μαζι με την αλλη 1 και καντες 3. Ειναι καλυτερη διαταξη.

mits_7
25-04-10, 23:41
H αποψη μου ειναι οτι ¨συντηρηση¨ δεν υπαρχει, αλλα δεν ειναι του παροντος..
Οτι θα βοηθησουν τα αμινοξεα, θα βοηθησουν.
Αν θα το καταλαβεις δεν ξερω. Επισης το σημαντικοτερο σε σχεση με τα αμινοξεα ειναι το οικονομικο. Απο κει και περα τραβα τις 2 καψουλες που παιρνεις με τη whey, πριν την αεροβια μαζι με την αλλη 1 και καντες 3. Ειναι καλυτερη διαταξη.

εννοώ οτι δε θέλω να χάσω ούτε να παρω κιλα...απλα προσπαθώ να μείνω στα κιλα μ χανοντας λιπος κ οσο μπορω να αυξάνω τη μυική μ μαζα...2 μήνες το παλεύω κ μπορ'ω να πώ κτ γίνεται...τεσπα να μη βγαίνω απο το θεμα λεσ λοιπόν καλύτερα να εχω 3 καψουλες πριν την αερόβια κ καθολου μετα την προπο..και όντωσ το θέμα οικονομικο ειναι αρκετά σημαντικο...γι'αυτό σκεφτομαι για τα bcaa της ον που ειναι κάπωσ πιο οικονομικά ή της mdy...αν έχεις κ εδώ να δώσεις μια πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη...σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μ..

flowin_through
25-04-10, 23:48
Δεν τα εχω δοκιμασει. Αυτα που προτεινονται ευρεως και λογο γευσης ειναι τα Scivation Extend, αλλα και bulk σκονες ειναι πολυ αξιοπιστες και απλες ενωσεις, σαν τα αμινοξεα, δεν παιζουν σημαντικες διαφορες μεταξυ διαφορετικων μαρκων. Διαλεγουμε τα πιο φτηνα. Απο κει και περα τα ANIMAL NITRO ειναι top.

mits_7
25-04-10, 23:53
Δεν τα εχω δοκιμασει. Αυτα που προτεινονται ευρεως και λογο γευσης ειναι τα Scivation Extend, αλλα και bulk σκονες ειναι πολυ αξιοπιστες και απλες ενωσεις, σαν τα αμινοξεα, δεν παιζουν σημαντικες διαφορες μεταξυ διαφορετικων μαρκων. Διαλεγουμε τα πιο φτηνα. Απο κει και περα τα ANIMAL NITRO ειναι top.

;) σ'ευχαριστώ πολύ αρχηγέ μ :toast:

Eddie
25-04-10, 23:54
Δεν τα εχω δοκιμασει. Αυτα που προτεινονται ευρεως και λογο γευσης ειναι τα Scivation Extend, αλλα και bulk σκονες ειναι πολυ αξιοπιστες και απλες ενωσεις, σαν τα αμινοξεα, δεν παιζουν σημαντικες διαφορες μεταξυ διαφορετικων μαρκων. Διαλεγουμε τα πιο φτηνα. Απο κει και περα τα ANIMAL NITRO ειναι top.

Πως το ξερεις?Αφου λες οτι δεν καταλαβαινεις βελτιωση απο τα αμινοξεα.

flowin_through
26-04-10, 00:10
Πως το ξερεις?Αφου λες οτι δεν καταλαβαινεις βελτιωση απο τα αμινοξεα.

busted! :P
Εγω επαιρνα το NITRO, αλλα οχι συστηματικα, απο ενα σημειο και μετα το επαιρνα με καθε προπονηση και αρχισα να βλεπω καλυτερη αναρρωση. Επισης βλεπεις και τα reviews παγκοσμιως. Ομως δεν επαιρνα μονο αυτο, επαιρνα ενα σωρο συμπληρωματα και δεν ξερω που ακριβως να το αποδωσω. Τωρα τελευταια παιρνω bcaa και πριν την προπονηση, ενω σε καποια φαση επαιρνα και κατα τη διαρκεια. Δε μπορεις να ξερεις περα απο το προφιλ των αμινοξεων και τη μαρκα που εμπιστευεσαι (για μενα η Universal βλεπει με κυαλια οποιαδηποτε αλλη εταιρεια απο κατω).
Αλλα θα ελεγα να μη συνεχισουμε μια τετοια κουβεντα γιατι δεν οδηγει πουθενα. Ειναι οπως ολες αυτες οι συζητησεις για το ποια πρωτεΐνη ειναι καλυτερη.

Eddie
26-04-10, 00:21
busted! :P
Εγω επαιρνα το NITRO, αλλα οχι συστηματικα, απο ενα σημειο και μετα το επαιρνα με καθε προπονηση και αρχισα να βλεπω καλυτερη αναρρωση. Επισης βλεπεις και τα reviews παγκοσμιως. Ομως δεν επαιρνα μονο αυτο, επαιρνα ενα σωρο συμπληρωματα και δεν ξερω που ακριβως να το αποδωσω. Τωρα τελευταια παιρνω bcaa και πριν την προπονηση, ενω σε καποια φαση επαιρνα και κατα τη διαρκεια. Δε μπορεις να ξερεις περα απο το προφιλ των αμινοξεων και τη μαρκα που εμπιστευεσαι (για μενα η Universal βλεπει με κυαλια οποιαδηποτε αλλη εταιρεια απο κατω).
Αλλα θα ελεγα να μη συνεχισουμε μια τετοια κουβεντα γιατι δεν οδηγει πουθενα. Ειναι οπως ολες αυτες οι συζητησεις για το ποια πρωτεΐνη ειναι καλυτερη.

Σαφως!!!Περα απο τις τρελες κατα τη γνωμη μου τιμες,η universal θεωρειται πολυ καλη εταιρια.Εγω επειδη το τελευταιο 6μηνο παρνω bcaa γενικα βλεπω καλυτερη αναρρωση.Παρ ολο που αλλαξα μαρκα και τυπο,απο caps->powder,το ιδιο μου φαινεται.Ελπιζω να δουλευει:green:

BON
26-04-10, 00:43
Εχει δοκιμασει κανεις BCAA σε σκονη την ΟΝ? Ειχα παρει της wariorlab αλλα πεθαινα απο την γευση καθε φορα, μονο μαζι με το μεταπροπονιτικο μπορουσα για να σβηνει η γευση λογω της πρωτεινης. Ρωταω γιατι αν ειναι να δωσω 45 ευρω για την ΟΝ και να ειναι τα ιδια χαλια καλυτερα να παρω αυτη της warior με 25.

Σκεφτηκα και για BCAA σε caps αλλα εχουν μονο 1gr οι 2, ενω η σκονη δινει 5gr σε καθε δοση...:unsure:

Eddie
26-04-10, 00:53
Εχει δοκιμασει κανεις BCAA σε σκονη την ΟΝ? Ειχα παρει της wariorlab αλλα πεθαινα απο την γευση καθε φορα, μονο μαζι με το μεταπροπονιτικο μπορουσα για να σβηνει η γευση λογω της πρωτεινης. Ρωταω γιατι αν ειναι να δωσω 45 ευρω για την ΟΝ και να ειναι τα ιδια χαλια καλυτερα να παρω αυτη της warior με 25.

Σκεφτηκα και για BCAA σε caps αλλα εχουν μονο 1gr οι 2, ενω η σκονη δινει 5gr σε καθε δοση...:unsure:

χαχαχαχα και γω της warriorlab παιρνω.Στην αρχη απελπιστηκα αλλα τωρα δεν εχω προβλημα.Πως το πινεις?Εγω βαζω ενα κουταλακι γεματο στο στομα και μετα νερο και το κανω μπουκωμα:green:ετσι κατεβαινει πολυ ευκολα.

Δε νομιζω να εχει διαφορα παντως η μια εταιρια με την αλλη στη γευση.Για χαπια αστο,δε συμφαιρει θες πανω απο 15τη μερα.

BON
26-04-10, 14:17
Να σου πω, δοκιμασα 3-4 φορες να το παρω ετσι κατευθειαν αλλα μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη, αυτη η γευση του απολιθομενου σελινου δεν παλευεται. Πλεον το παιρνω μονο μαζι με την πρωτεινη και τη δεξτροζη στο μεταπροπονιτικο. Ναι τα χαπια ειναι πολυ φτωχα σε περιεκτικοτητα. Δηλαδη της ΟΝ θα ειναι τα ιδια χαλια αλλα 20 ευρω πιο ακριβα?

Ειδα στις φωτογραφιες με συμπληρωματα ενα παλικαρι ειχε της ΟΝ, αν δει τα μυνηματα εδω ας μας πει...

Υ.Γ: Το μισο κουτι το πασαρα σε φιλο...

Levrone
26-04-10, 18:25
Να σου πω, δοκιμασα 3-4 φορες να το παρω ετσι κατευθειαν αλλα μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη, αυτη η γευση του απολιθομενου σελινου δεν παλευεται. Πλεον το παιρνω μονο μαζι με την πρωτεινη και τη δεξτροζη στο μεταπροπονιτικο. Ναι τα χαπια ειναι πολυ φτωχα σε περιεκτικοτητα. Δηλαδη της ΟΝ θα ειναι τα ιδια χαλια αλλα 20 ευρω πιο ακριβα?

Ειδα στις φωτογραφιες με συμπληρωματα ενα παλικαρι ειχε της ΟΝ, αν δει τα μυνηματα εδω ας μας πει...

Υ.Γ: Το μισο κουτι το πασαρα σε φιλο...

φιλε εγω εχω παρει τα bcaa σε σκονη της ΟΝ..οντως απαισια αλλα τι να κανεις? καλα δεν εχω πιει και νοστιμα bcaa..ολα τα ιδια (σκατα) ειναι..

τεσπα, κανε την καρδια σου πετρα και πιες τα, καλο κανουν! :thumbup:

Bane
26-04-10, 18:56
Υπάρχουν και οι άδειες καψούλες παίδες

Haris Pilton
26-04-10, 19:14
Υπάρχουν και οι άδειες καψούλες παίδες

Το σκέφτηκα αυτό ,ένα βήμα πριν γίνει εργαστήριο η κουζίνα...

:rolf:

BON
26-04-10, 22:04
Μαλιστα δηλαδη παραμενω σε αυτα της Warriorlab, αχχχχχχχ τι να κανεις... Καλη ιδεα αυτη με τις καψουλες αλλα πρεπει να εχεις κινεζικη υπομονη και ενα παρα μα παρα πολυ μικρο χωνι...(εναξει χωνι δεν χρειαζεται...).

Α, και η κρεατινη το ιδιο μαρτυριο ειναι????

Bane
27-04-10, 10:01
Προφανώς δεν το ξέρετε το κόλπο. Τεσπα
http://www.cap-m-quik.com/
Περιμένω προσκύνημα

eas2000
07-05-10, 00:30
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19763733

Καινούριο αυτο παλι

sTeLaKoS
07-05-10, 09:21
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19763733

Καινούριο αυτο παλι


Παιδιά τα έχουμε πει πολλές φορές. Μη πετάτε ένα λινκ ξεκάρφωτο από ξένο site. Βάλτε το λινκ αλλά κάντε και μια μετάφραση στα ελληνικά, έστω περίληψη του άρθρου.

Bane
07-05-10, 14:02
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19763733

Καινούριο αυτο παλι

Την διαφορά μεταξύ in vitro και in vivo δεν θα την μάθουν ποτέ καποιοι τελικά

Machiavelli
07-05-10, 15:32
Πάντως όσον αφορά τη γεύση των BCAAs της myp είστε υπερβολικοί, μια χαρά πικρίλα είναι. Καλύτερη από κάτι άλλα που προσπαθούν να τους δώσουν γεύση και γίνονται κάτι μεταξύ σιροπιού και λιωμένης σόλας.

traffic
07-05-10, 16:46
καλησπέρα!εγώ χρησιμοποιώ BCAA τα πρωϊνά πριν πάω για αερόβιο(βαδιν-τζοκινγκ).Μπορει αυτο να βοηθησει στην μειωση του καταβολισμου?η μηπως χρειάζεται να παρω και αλλα αμινοξέα.....ρωτάω γιατι ακούω συνέχεια διαφορετικές γνώμες και με μπερδεύουν!!ευχαριστω :thumbup:

Bane
07-05-10, 17:58
καλησπέρα!εγώ χρησιμοποιώ BCAA τα πρωϊνά πριν πάω για αερόβιο(βαδιν-τζοκινγκ).Μπορει αυτο να βοηθησει στην μειωση του καταβολισμου?η μηπως χρειάζεται να παρω και αλλα αμινοξέα.....ρωτάω γιατι ακούω συνέχεια διαφορετικές γνώμες και με μπερδεύουν!!ευχαριστω :thumbup:

Ναι μπορούν αλλά το βασικότερο είναι να κρατάς και την λήψη πρωτείνης σε υψηλά επίπεδα

traffic
07-05-10, 19:52
κοιτα την υπολοιπη μερα περνω κανονικα στα γευματα μου τις ποσοτητες που χρειαζομαι.το θεμα μου ειναι αν τα bcaa βοηθάνε να μην εχω πολυ καταβολισμο μυων στην αεροβικη......και εκτος αυτου σκεφτομαι μηπως αντι για λιπος καιω τις θερμιδες απο τα Bcaa που πηρα...:toast:

beefmeup
07-05-10, 19:54
και εκτος αυτου σκεφτομαι μηπως αντι για λιπος καιω τις θερμιδες απο τα Bcaa που πηρα...:toast:

αυτο δεν παιζει..αν τρως οτι πρεπει οπως λες.

αντιθετως θα βοηθησουν,πιστευω..

mantus3
08-05-10, 19:17
τα bcaa ειναι αργης αποδεσμευσης οποτε δεν παιζει να βοηθανε στο θεμα καταβολισμου κατα την προπονιση. ισως καλητερα καποια απλα αμινοξεα ποιο γρυγορης αποδεσμευσης που οστοσο περιεχουν κ τα 3 που περιεχοντε στα bcaa...

mits_7
08-05-10, 21:58
επειδη υπάρχει μία διάσταση απόψεων...τελικά bcaa πριν απο την προπόνηση εμποδίζουν την καύση λίπους ή οχι?αν ειναι να τα παίρνουμε μετά δλδ...

beefmeup
08-05-10, 22:24
επειδη υπάρχει μία διάσταση απόψεων...τελικά bcaa πριν απο την προπόνηση εμποδίζουν την καύση λίπους ή οχι?αν ειναι να τα παίρνουμε μετά δλδ...

εξαρταται πως το εννοεις..αν κανεις προπο με βαρη,κ δεν εχεις φαει κατι σωστο 2 ωρες πριν καλυτερα παρε bcaa πριν την προπο..
αν εχεις φαει,δεν χριαζεται γιατi το σωμα εχει αμινο αποτ γευμα που χεις κανει..οχι οτι αν παρεις θα σου κανουν κακο.

αν τωρα κανεις βαρη,κ μετα αεροβια(διαδρομο κλπ),καλο θα ειναι να παρεις κ παλι γιατι θα περασει καποια ωρα μετα απτην προπο με βαρη+αεροβια κ θα εισαι πλλυ ωρα χωρις αμινο στο σωμα..χωρια το στρες που θα χεις υποβαλει το σωμα σου με τα βαρη,κ θα αρχισεις να εχεις καταβολισμο αν αργησεις να φας κατι..οποτε τα bcaa,ειναι καλη λυση,αναμεσα στα βαρη κ αεροβια..κ μετα τρως η περνεις ενα σεηκ προτεινης.

την καυση λιπους δεν την εμποδιζουν,γιατι να γινεται αυτο??τι σχεση εχουν τα αμινο με το λιπος??

mits_7
08-05-10, 22:37
κάνω 4 μέρες τν εβδομάδα βάρη κ μετά 20' λεπτα αερόβια κ 1 μέρα μονο κοιλιακούς-αερόβια...παντα τρώω 2 ωρεσ πριν τν προπο κ μετα τν προπο θα πιω πρωτεινη με δεξτρόζη κ γεύμα μετα απο 1 ωρα...μόλις χθεσ αγορασα τα bcaa σε σκονη της warriorlab που αναφερει συνιστωμενη δοσολογια 5 γρ μισή ώρα πριν την προπο για τν αποφυγή της διάσπασης της πρωτεϊνης των μυών..

beefmeup
08-05-10, 22:42
κάνω 4 μέρες τν εβδομάδα βάρη κ μετά 20' λεπτα αερόβια κ 1 μέρα μονο κοιλιακούς-αερόβια...παντα τρώω 2 ωρεσ πριν τν προπο κ μετα τν προπο θα πιω πρωτεινη με δεξτρόζη κ γεύμα μετα απο 1 ωρα...μόλις χθεσ αγορασα τα bcaa σε σκονη της warriorlab που αναφερει συνιστωμενη δοσολογια 5 γρ μισή ώρα πριν την προπο για τν αποφυγή της διάσπασης της πρωτεϊνης των μυών..

ειπαμε αν τρως 2 ωρες πριν ειναι ιδανικα,αλλα αν τα παρεις κ αυτα πριν την προπο.δεν θα κανουν κακο σιγουρα..

η αναμεσα στα βαρη κ την αεροβια,μεχρι να πιεις το σεηκ.

mits_7
08-05-10, 22:52
ειπαμε αν τρως 2 ωρες πριν ειναι ιδανικα,αλλα αν τα παρεις κ αυτα πριν την προπο.δεν θα κανουν κακο σιγουρα..

η αναμεσα στα βαρη κ την αεροβια,μεχρι να πιεις το σεηκ.

απλά θέλω να τα αξιοποιήσω οσο το δυνατόν καλύτερα..και η αλήθεια είναι οτι έχουν γραφτεί πολλές απόψεις που μπορούν να σε μπερδέψουν...τουλάχιστον εμένα που είμαι αρχάριος..στο μαγαζί από την άλλη, μου είπαν λίγο πριν κ λίγο μετά επειδή κ η πρωτεϊνη που παίρνω περιέχει μεσα..(gold whey της on).

beefmeup
08-05-10, 22:54
ειπαμε αν τρως 2 ωρες πριν ειναι ιδανικα,αλλα αν τα παρεις κ αυτα πριν την προπο.δεν θα κανουν κακο σιγουρα..

η αναμεσα στα βαρη κ την αεροβια,μεχρι να πιεις το σεηκ.
κ αυτο
αφου περνεις προτεινη μετα,περνε τα αμινο πριν..δεν χρειαζεται να περνεις κ τα 2 μετα.

beefmeup
08-05-10, 22:56
τα bcaa ειναι αργης αποδεσμευσης οποτε δεν παιζει να βοηθανε στο θεμα καταβολισμου κατα την προπονιση. ισως καλητερα καποια απλα αμινοξεα ποιο γρυγορης αποδεσμευσης που οστοσο περιεχουν κ τα 3 που περιεχοντε στα bcaa...

ολα τα αμινο αποροφουνται το ιδιο γρηγορα.

TEFAAtzis
08-05-10, 22:56
Eγω παιρνω κατι BCAA της All star παντα πριν και μετα το αεροβιο.
4 πριν και 4 μετα

Polyneikos
08-05-10, 23:19
τα bcaa ειναι αργης αποδεσμευσης οποτε δεν παιζει να βοηθανε στο θεμα καταβολισμου κατα την προπονιση. ισως καλητερα καποια απλα αμινοξεα ποιο γρυγορης αποδεσμευσης που οστοσο περιεχουν κ τα 3 που περιεχοντε στα bcaa...


επειδη υπάρχει μία διάσταση απόψεων...τελικά bcaa πριν απο την προπόνηση εμποδίζουν την καύση λίπους ή οχι?αν ειναι να τα παίρνουμε μετά δλδ...

Ο λόγος για τον οποίο τα BCAA είναι τόσο σημαντικά για μυϊκή ενέργεια είναι επειδή τελικά μετατρέπουν το άζωτό τους σε Πυροσταφυλικό Οξύ και σχηματίζουν το μη βασικό αμινοξύ την Αλανίνη. Η Αλανίνη είναι ένα αμινοξύ που μπορεί να μετατραπεί σε γλυκόζη. Η Γλυκόζη μπορεί να μετατραπεί γρήγορα σε ΑΤΡ μέσω της Γλυκόλυσης και το υποπροϊόν του πυροσταφυλικού οξέος μπορεί να χρησιμοποιηθεί στον κύκλο του Krebs για αεροβική ενέργεια ή ανακυκλωμένη να μετατραπεί σε περισσότερο Αλανίνη από τα BCAA. Αυτός είναι βασικά ένας κύκλος όπου τα BCAA μπορούν να βοηθήσουν την διατήρηση ενέργειας όταν τα αποθέματα γλυκογόνου έχουν εξαντληθεί.Για να ανακεφαλαιώσουμε, τα BCAA δίνουν ενέργεια στους μύες ως εξής:Το άζωτο μεταφέρεται από τα BCAA στο Πυροσταφυλικό, έτσι ώστε να σχηματίζεται η Αλανίνη. BCAA + Πυροσταφυλικό Αλανίνη + Κετονικό Οξύ (BCAA λιγότερο αζωτο). Η Αλανίνη φεύγει από τους μύες και μεταφέρεται στο συκώτι, όπου εύκολα μετατρέπεται σε γλυκόζη και μεταφέρεται ξανά στους μύες όπου χρησιμοποιείται ως ενέργεια.

superman79
08-05-10, 23:22
αλανινη,κυκλος κρεμπς, βιοχημεια με τη τεταρτη περασα αλλα τουλαχιστον με 8.

Polyneikos
08-05-10, 23:36
Πολυ πιο απλοικα μπορεί καποις να ακουσει/διαβασει ότι η διαφορά τους με τα υπόλοιπα αμινοξέα είναι ότι μεταβολίζονται απευθείας στους μυς (για αυτό προτιμουνται από καποιους)και οχι στο συκώτι αλλα αυτο δεν ισχυει,ισχυει ότι εγραψα πιο πανω.


Η Αλανίνη φεύγει από τους μύες και μεταφέρεται στο συκώτι, όπου εύκολα μετατρέπεται σε γλυκόζη και μεταφέρεται ξανά στους μύες όπου χρησιμοποιείται ως ενέργεια.

traffic
09-05-10, 12:16
[Παράθεση:
Η Αλανίνη φεύγει από τους μύες και μεταφέρεται στο συκώτι, όπου εύκολα μετατρέπεται σε γλυκόζη και μεταφέρεται ξανά στους μύες όπου χρησιμοποιείται ως ενέργεια. ]

Άρα αν παίρνουμε bcaa πριν το αερόβιο μειώνουμε την καύση λίπους λόγο του ότι ο οργανισμός τα μετατρέπει σε γλυκόζη και παίρνει από εκεί ενέργεια και όχι από το αποθηκευμένο λίπος??

mantus3
09-05-10, 17:51
παραθετω και το παρακατω κειμενο ισως βοηθησεις περι bcaa http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3467 . τουλαγιστον αυτος που το υπογραφει εχει περισοτερο κυρος απο μενα... απο εκει κ περα δεν νομιζω ο οργανισμος μας να μετατρεψει σε γλυκοζη αμινοξεα, ποσο μαλιστα οταν μιλαμε για μικρες ποσοτητες (4-10γρ). το ποιο πιθανο ειναι να διατηρισει το πρωτεινικο μας ισοζηγιο... που και αυτο ντεμι κατασταση...

Polyneikos
09-05-10, 18:55
απο εκει κ περα δεν νομιζω ο οργανισμος μας να μετατρεψει σε γλυκοζη αμινοξεα, ποσο μαλιστα οταν μιλαμε για μικρες ποσοτητες (4-10γρ). το ποιο πιθανο ειναι να διατηρισει το πρωτεινικο μας ισοζηγιο... που και αυτο ντεμι κατασταση...

Δεν εχω ιατρικο υπόβαθρο για να απορρίψω αυτο που λες,αλλα επειδη το ανεφερα σου παραθετω ενα απόσπασμα από την Ιατρικη Σχολη Πανεπιστημιο Αθηνων





Ινσουλίνη

Η ινσουλίνη είναι μια ορμόνη που παράγεται από τα β-κύτταρα των νησιδίων του Langerhans του παγκρέατος. Συμμετέχει μαζί με τη γλυκαγόνη στη ρύθμιση του σακχάρου (δηλαδή της γλυκόζης) του αίματος. Απομονώθηκε για πρώτη φορά από το πάγκρεας το 1922 από τους Banting και Best. Είναι μια πεπτιδική ορμόνη που συντίθεται αρχικά υπό την μορφή προορμόνης, της προ-ινσουλίνης. Η προ-ινσουλίνη διασπάται προ της έκκρισης και παράγεται η δραστική ινσουλίνη και το ανενεργό C-πεπτίδιο.
Η έκκριση της ινσουλίνης διεγείρεται από την αύξηση της στάθμης της γλυκόζης του αίματος, όπως χαρακτηριστικά συμβαίνει μετά το γεύμα. Η έκκριση της ινσουλίνης διεγείρεται και από ορμόνες του γαστρεντερικού συστήματος, που συμμετέχουν στη διαδικασία της πέψης, αλλά και από ορισμένα αμινοξέα της τροφής. Η υπογλυκαιμία, αντίθετα, αναστέλλει την έκκριση ινσουλίνης.
Η ινσουλίνη είναι μια αποταμιευτική ορμόνη. Απομακρύνει τη γλυκόζη από το αίμα, προάγοντας την αποταμίευσή της με τη μορφή του γλυκογόνου, κυρίως στο ήπαρ και τους μυς. Την δράση αυτή ασκεί, μεταβάλλοντας τη διαπερατότητα των κυτταρικών μεμβρανών στη γλυκόζη και ενεργοποιώντας τα υπεύθυνα ένζυμα για τη σύνθεση του γλυκογόνου. Όταν στη συνέχεια κατέβει η στάθμη της γλυκόζης του αίματος λόγω νηστείας ή κατανάλωσής της (π.χ. μυϊκή εργασία), τότε διασπάται το γλυκογόνο και αποδίδει ξανά στην κυκλοφορία την αποταμιευμένη γλυκόζη. Επίσης, αναστέλλει τη γλυκονεογένεση στο ήπαρ (δηλαδή τη διαδικασία μετατροπής των αμινοξέων σε γλυκόζη, που πυροδοτείται σε καταστάσεις νηστείας). Στο λιπώδη ιστό, δρα επίσης αποταμιευτικά, επάγοντας τη σύνθεση των τριγλυκεριδίων και τη μετατροπή της περίσσειας της γλυκόζης σε λίπος. Επίσης επάγει την πρόσληψη των αμινοξέων από τα κύτταρα και τη διεργασία της πρωτεϊνοσύνθεσης.
Στο σακχαρώδη διαβήτη τύπου Ι (ινσουλινοεξαρτώμενος διαβήτης) υπάρχει έλλειψη ινσουλίνης, λόγω καταστροφής των νησιδίων του Langerhans του παγκρέατος. Στις περιπτώσεις αυτές η ινσουλίνη πρέπει να χορηγείται εξωγενώς με υποδόριες ενέσεις εφ’όρου ζωής, προκειμένου να αποφευχθεί το επικίνδυνο για τη ζωή διαβητικό κώμα. Στο σακχαρώδη διαβήτη τύπου ΙΙ (μη ινσουλινοεξαρτώμενος διαβήτης) παρατηρείται αντίσταση στη δράση της ινσουλίνης στους περιφερικούς ιστούς, με αποτέλεσμα την υπεργλυκαιμία, παρά το γεγονός ότι η έκκριση της ινσουλίνης μπορεί να είναι αντιρροπιστικά αυξημένη (υπερινσουλινισμός). Αυτή είναι η συνηθέστερη μορφή διαβήτη που παρατηρείται σε ενήλικες. Το ινσουλίνωμα είναι ένα νεόπλασμα που εντοπίζεται συνήθως στο πάγκρεας και παράγει ανεξέλεγκτα ινσουλίνη. Για το λόγο αυτό έχει ως κύριο σύμπτωμα τις υπογλυκαιμικές κρίσεις.


http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=218

mantus3
09-05-10, 20:38
κακα τα ψεματα ουτε κ εγω εχω κανενα σοβαρο υποβαθρο..

οστοσο μιλαει γενικα για αμινοξεα! που τα bcaa ειναι απλα 3 απο τα τοσα που υπαρχουν. επισεις καλο θα ηταν να γραψουμε κανενα αρθρο σχετικα με τις διακλαδωσεις τους και τους χρονους αποροφησης κτλ αλλα θελει πολυ δουλια για να ειναι πληρες...

beefmeup
09-05-10, 23:42
να κανω μια παρατηρηση πανω στο αρθρο κ στη μετατροπη των αμινο σε ενεργεια??

γιατι καποτε στο φορουμ ειχα γραψει κατι παρομοιο..

το αρθρο γραφει για κατασταση νηστειας..κ αυτο πιστευω σημαινει οχι απλη διαιτα,αλλα υποσυτισμος..δεν αναφερεται σε μυικη ασκηση σε αυτο το σημειο,το αρθρο.

το σωμα θα καψει αμινο(μυς)για ενεργεια μονο οταν τελειωσουν ολες οι αλλες "αποθηκες".
κ μετα το γλυκογονο που ειναι η βασικη πηγη,σειρα εχουν οι αποθηκες λιπους..
λιγο μετα(κ κατα την διαρκεια) της προπονησης,ο οργανισμος ειναι σε φαση καυσης λιπους..αρα αν παρουμε αμινο τοτε,δεν θα τροφοδοτηθουν καθαρα οι μυς??
κ λογω της αυξημενης GH που υπαρχει μετα την προπο(κ της πεσμενης ινσουλινης),για μιση περιπου ωρα θα θα συνεχισουμε να καιμε λιπος εκμεταλευομενοι την GH??

για να γινει μετατροππη αμινο σε ενεργεια,υπο φυσιολογικες συνθικες ασκησης,θα πρεπει να εχουμε υπερβολικα χαμηλο ποσοστο λιπους,με αποτελεσμα,να αναγκαστει το σωμα να καψει μυς(η αμινο που θα παρουμε).μιλαμε 3% λιπος..

κ ενα τελευταιο:αν οντως τα αμινο γινοται τοσο ευκολα ενεργεια,δεν θα γινει κ η περισσια τους(αν δεν την καψουμε-κατασταση ηρεμιας),απο ενεργεια λιπος??κ αρα αυτο θα συμβαινει κ μετη περισσια προτεινης στο σωμα??

(περισσια)προτεινης-->αμινο-->ενεργεια-->λιπος(μιλαμε για μεγαλες ποσοτητες προτεινης που ενδεχομενως να υπρκαλυπτουν τις αναγκες του σωματος)..

mantus3
11-05-10, 17:47
οι μεγάλες ποσότητες προτεινης όταν δεν χρησιμοποιούντε και δεν αποβάλοντε γύνοντε γλυκογόνο. για αυτο σε πολές κετονικές διετες βλέπουμε πολούς να βάζουν λίπος κ μετά να παραπονιούντε...

οταν ένας διετολογος ενωει κατάσταση νηστίας φαντάζομαι αναφέρετε σε όλο εκεινο το αρωστημενο πραμα που κανουν μερικοι να μην τρονε πολα για μεγαλα διαστιματα. στην ουσια χαμιλη θερμιδικη διετα με μικρο ευρως πηγων τροφης...

το σωμα οστοσο καταναλονει πρωτεινη. την οποια ξανασυνθέτει με την ληψη αμινοξεων. για αυτο λεμε οτι τα αμινοξεα ρυθμιζουν τα ισοζηγια προτεινης μεσα στους μυες..

beefmeup, αν θες κρατα στο μυαλο σου σαν ιδεα το οτι ο οργανισμος μας δεν καιει ευκολα λιπος..

beefmeup
12-05-10, 12:59
οι μεγάλες ποσότητες προτεινης όταν δεν χρησιμοποιούντε και δεν αποβάλοντε γύνοντε γλυκογόνο. για αυτο σε πολές κετονικές διετες βλέπουμε πολούς να βάζουν λίπος κ μετά να παραπονιούντε...
beefmeup, αν θες κρατα στο μυαλο σου σαν ιδεα το οτι ο οργανισμος μας δεν καιει ευκολα λιπος..



bro,εγω αυτο πιστευω,κ εχω ξαναγραψει στο φορουμ,κ υπηρξε ενας πανικος οτι αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..κ για το λιπος που λες..την ερωτηση την εκανα ρητορικα,για να δω τι αλλες αποψεις θα υπαρχουν κ μηπως εχει κανεις κ κανα λινκ που να παραπεμει σε κατι πιο εργαστηριακο...

το θεμα ειναι οτι η βιοχημεια λεει οτι η πρωτεινη ΔΕΝ γινεται λιπος σε καμια περιπτωση..η λογικη ομως κ η πραξη οπως αναφερεις για τις κατονικες διαιτες λενε αλλα..αυτο που λες για το λιπος το ειχε πει ακομα κ ο ντοριαν πριν κανα 2μηνο,γιατι τοτε δεν επερνε πολυ λιπος αλλα κατεληξε μετα απο τοσα χρονια στο συμπερασμα οτι τελικα επερνε τοσο πολυ προτεινη που μερος της γινοταν λιπος,κ ετσι καλυπτε τις αναγκες του οργανισμου του εκει(στο λιπος)..

γιαυτο μιλησα για ασκηση,κ μετα απο προπονηση


κατσε να δεις γελια μετα απο αυτο το ποστ:turtle:

drago
13-05-10, 00:44
bro,εγω αυτο πιστευω,κ εχω ξαναγραψει στο φορουμ,κ υπηρξε ενας πανικος οτι αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..κ για το λιπος που λες..την ερωτηση την εκανα ρητορικα,για να δω τι αλλες αποψεις θα υπαρχουν κ μηπως εχει κανεις κ κανα λινκ που να παραπεμει σε κατι πιο εργαστηριακο...

το θεμα ειναι οτι η βιοχημεια λεει οτι η πρωτεινη ΔΕΝ γινεται λιπος σε καμια περιπτωση..η λογικη ομως κ η πραξη οπως αναφερεις για τις κατονικες διαιτες λενε αλλα..αυτο που λες για το λιπος το ειχε πει ακομα κ ο ντοριαν πριν κανα 2μηνο,γιατι τοτε δεν επερνε πολυ λιπος αλλα κατεληξε μετα απο τοσα χρονια στο συμπερασμα οτι τελικα επερνε τοσο πολυ προτεινη που μερος της γινοταν λιπος,κ ετσι καλυπτε τις αναγκες του οργανισμου του εκει(στο λιπος)..

γιαυτο μιλησα για ασκηση,κ μετα απο προπονηση


κατσε να δεις γελια μετα απο αυτο το ποστ:turtle:

αυτο λες ισχυει το ιδιο για συμπληρωματα πρωτεινης και πρωτεινη απο φαγητο? η καμια σχεση?

beefmeup
13-05-10, 00:48
αυτο λες ισχυει το ιδιο για συμπληρωματα πρωτεινης και πρωτεινη απο φαγητο? η καμια σχεση?

το ιδιο κ στα 2...δε εχει σχεση αν ειναι συμπληρωμα.

mantus3
14-05-10, 02:11
sorry ρε συ beef αλλα δεν λεμε κατι καινουριο. βασικες γνωσεις διαιτιτηκης ειναι το αν κ σε τι μπορει να μεταβολιστει κατι σε μεγαλες ποσοτητες.

οσο για την βιοχημεια, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα ειναι λογικο να μην παραδεχετε την μετατροπη της πρωτεινης σε λιπος μιας κ δομικα ειναι τελειως διαφορετικα. οστοσο αυτη η μετατροπη γινετε με εμεσο τροπο και οχι αμεσο...

tommygunz
15-05-10, 17:53
Λοιπόν παιδιά, επειδη διάβασα όλο το θέμα και έχω μπερδευτεί... Ορίστε τι σκέφτομαι να κάνω (έκανα αυτό το "πρόγραμμα" δημοσίευση και σε άλλο topic, αλλά εδώ διάβασα και άλλα πράγματα που δεν τα ήξερα και ζητώ τη γνώμη σας):

1) 1 scoop whey 45 λεπτά πριν την προπόνηση (+ 1 μπανάνα)

***Προπόνηση με βάρη (45-60 λεπτά)***

2) Animal Nitro

***30-35 Λεπτά αεροβική***

3) 1+1/2 scoop whey μόλις τελειώσω την αεροβική (+ 1 κουταλιά γλυκόζη + πολυβιταμίνη)

Κατά τη διάρκεια της αεροβικής ο οργανισμός μου θα καίει κανονικά λίπος ή θα χρησιμοποιεί τα BCAA (μετατρέποντάς τα σε γλυκόζη με την διαδικασία που ανέφερε ο polyneikos)???

Help anyone???

beefmeup
15-05-10, 18:04
sorry ρε συ beef αλλα δεν λεμε κατι καινουριο. βασικες γνωσεις διαιτιτηκης ειναι το αν κ σε τι μπορει να μεταβολιστει κατι σε μεγαλες ποσοτητες.

οσο για την βιοχημεια, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα ειναι λογικο να μην παραδεχετε την μετατροπη της πρωτεινης σε λιπος μιας κ δομικα ειναι τελειως διαφορετικα. οστοσο αυτη η μετατροπη γινετε με εμεσο τροπο και οχι αμεσο...

ναι ρε bro μαζι σου..απλα το εγραψα γιατι οπως σου ειχα πει,οταν το χα ξαναγραψει καπου,υπηρχαν αντιρησεις..:toast:

Bane
15-05-10, 18:11
Λοιπόν για να ληθεί μια και καλή η απορία ας βρούμε 5 εθελοντές να διατρέφονται αποκλειστικά με 3 κιλά στήθος κοτόπουλο την ημέρα να δούμε αν θα παχήνουν

beefmeup
15-05-10, 18:12
Λοιπόν για να ληθεί μια και καλή η απορία ας βρούμε 5 εθελοντές να διατρέφονται αποκλειστικά με 3 κιλά στήθος κοτόπουλο την ημέρα να δούμε αν θα παχήνουν

εχω την εντυπωση οτι θα παχυνουν,bro..
εσυ τι λες ομως??:toast:

Haris Pilton
15-05-10, 18:22
Λοιπόν για να ληθεί μια και καλή η απορία ας βρούμε 5 εθελοντές να διατρέφονται αποκλειστικά με 3 κιλά στήθος κοτόπουλο την ημέρα να δούμε αν θα παχήνουν

Bane αν μπορείς ξεκαθάρισε μας λίγο το τοπίο ,με τα bcaa και τη γενικότερη χρήση αμινοξέων ,γιατί όπως βλέπεις χαθήκαμε στο brosience. :p

Bane
15-05-10, 19:04
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=594912
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20300014?dopt=Abstract
Enjoy

tommygunz
15-05-10, 20:10
Λοιπόν παιδιά, επειδη διάβασα όλο το θέμα και έχω μπερδευτεί... Ορίστε τι σκέφτομαι να κάνω (έκανα αυτό το "πρόγραμμα" δημοσίευση και σε άλλο topic, αλλά εδώ διάβασα και άλλα πράγματα που δεν τα ήξερα και ζητώ τη γνώμη σας):

1) 1 scoop whey 45 λεπτά πριν την προπόνηση (+ 1 μπανάνα)

***Προπόνηση με βάρη (45-60 λεπτά)***

2) Animal Nitro

***30-35 Λεπτά αεροβική***

3) 1+1/2 scoop whey μόλις τελειώσω την αεροβική (+ 1 κουταλιά γλυκόζη + πολυβιταμίνη)

Κατά τη διάρκεια της αεροβικής ο οργανισμός μου θα καίει κανονικά λίπος ή θα χρησιμοποιεί τα BCAA (μετατρέποντάς τα σε γλυκόζη με την διαδικασία που ανέφερε ο polyneikos)???

Help anyone???

Bane, συμφωνείς με το παραπάνω? Εγκρίνεις ή δεν χρειάζεται να το παίρνω το Animal Nitro? Να σημειώσω πως η πρωτείνη που χρησιμοποιώ περιέχει 5,5 gr BCAA ανα scoop (100% Gold Standard της ON). Για αυτό τον λόγο προβληματίζομαι μήπως είναι εντελώς αχρείαστο το Nitro ανάμεσα σε βάρη και αεροβική. Και μήπως στην τελική γίνεται μετατροπή των BCAA σε γλυκόζη όπως είπε ο polyneikos.

Machiavelli
15-05-10, 20:13
Δε καταλαβαίνω γιατί παίρνετε BCAA που βγαίνει το serving πάνω από ένα ευρώ.

GEORGEXX1
15-05-10, 20:17
Δε καταλαβαίνω γιατί παίρνετε BCAA που βγαίνει το serving πάνω από ένα ευρώ.

Αυτο ακριβως του απαντησα και εγω ρε Μακι αφου τα περνει απο την πρωτεινη
ειναι πεταμενα λεφτα

tommygunz
15-05-10, 20:24
Εντάξει ρε παιδιά, μη βαράτε!

Απλά έστω και από "εγκυκλοπαιδικής" άποψης θα ήθελα να ξέρω αν το να χώσω BCAA ανάμεσα στα βάρη και την αεροβική βοηθάει έχοντας θετικά αποτελέσματα (στο να μην δημιουργηθεί καταβολικό περιβάλλον) ή αν στην τελική έχει μη επιθυμητές επιδράσεις κατά τη διάρκεια της αεροβικής (μετατροπή BCAA σε γλυκόζη κτλ κτλ). Αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος...

GEORGEXX1
15-05-10, 20:26
Εντάξει ρε παιδιά, μη βαράτε!

Απλά έστω και από "εγκυκλοπαιδικής" άποψης θα ήθελα να ξέρω αν το να χώσω BCAA ανάμεσα στα βάρη και την αεροβική βοηθάει έχοντας θετικά αποτελέσματα (στο να μην δημιουργηθεί καταβολικό περιβάλλον) ή αν στην τελική έχει μη επιθυμητές επιδράσεις κατά τη διάρκεια της αεροβικής. Αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος...

οχι ρε αγορινα δεν τρεχει τιποτα απλα ειπες οτι περνεις απο πρωτεινη,θα παρεις το νιτρο,και ξεχωριστα bcaa,παει πολυ ρε συ

Bane
15-05-10, 20:35
Αυτο ακριβως του απαντησα και εγω ρε Μακι αφου τα περνει απο την πρωτεινη
ειναι πεταμενα λεφτα

Έχει αποδειχθεί πλέον, πρωτείνη+ free form BCAAs>πρωτείνη.
Πεταμένα λεφτά είναι η γλουταμίνη

tommygunz
15-05-10, 20:43
Ευχαριστώ πολύ!

Machiavelli
15-05-10, 23:21
Αυτο ακριβως του απαντησα και εγω ρε Μακι αφου τα περνει απο την πρωτεινη
ειναι πεταμενα λεφτα

Δε μιλάω γενικά για τα BCAA (μιας και έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και χρησιμοποιώ και τώρα), αυτά μπορείς να τα βρεις και φθηνά. Αλλά αυτό το animal nitro και από Αμερική να το φέρεις που είναι το πιο φθηνό σου βγαίνει 1 ευρώ/serving.

flowin_through
15-05-10, 23:27
Οχι και τοσο πολυ, αλλα σου βγαινει (εγω το ειχα παρει σε εκπτωση, βγαινει λιγο πανω απο 0.5 ευρω). Καλυτερα να παιρνεις διπλες ποσοτητες απο καποιο bulk και ας ειναι και λιγοτερο ποιοτικο. Αν δεν ειχα οικονομικο προβλημα ομως, τα Nitro θα επαιρνα (συνεχιζα δλδ.).

GEORGEXX1
15-05-10, 23:33
Δε μιλάω γενικά για τα BCAA (μιας και έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και χρησιμοποιώ και τώρα), αυτά μπορείς να τα βρεις και φθηνά. Αλλά αυτό το animal nitro και από Αμερική να το φέρεις που είναι το πιο φθηνό σου βγαίνει 1 ευρώ/serving.

ναι και εγω δεν ειπα οτι τα bcaa δεν κανουν και εγω τα χρησιμοποιω.
Αλλα το παληκαρι περνει 5 γρ.απο πρωτεινη+ 7gr απο το νιτρο+5 gr απο τα bcaa,και ολα ειναι πριν και μετα την προπονηση=πεταμενα λεφτα

Machiavelli
15-05-10, 23:34
Όπα, το serving είναι 2 packs. Από Ευρώπη σου βγαίνει πάνω από 1 ευρώ το pack (που έχει μέσα 3,5[!!!!!!!!!;;;;;;;;] γραμμάρια BCAA).

GEORGEXX1
15-05-10, 23:38
Οχι και τοσο πολυ, αλλα σου βγαινει (εγω το ειχα παρει σε εκπτωση, βγαινει λιγο πανω απο 0.5 ευρω). Καλυτερα να παιρνεις διπλες ποσοτητες απο καποιο bulk και ας ειναι και λιγοτερο ποιοτικο. Αν δεν ειχα οικονομικο προβλημα ομως, τα Nitro θα επαιρνα (συνεχιζα δλδ.).

απο εδω ελλαδα να μην σου πω οτι βγαινει και πανω απο 1,5

Levrone
15-05-10, 23:43
Έχει αποδειχθεί πλέον, πρωτείνη+ free form BCAAs>πρωτείνη.
Πεταμένα λεφτά είναι η γλουταμίνη

Bane τοσο καθετος με τη γλουταμινη?

Bane
15-05-10, 23:48
Bane τοσο καθετος με τη γλουταμινη?

Ναι και να σκεφτείς ότι η εταιρεία μου μέχρι πριν λίγο πουλούσε γλουταμίνη, φαντάσου δλδ

GEORGEXX1
15-05-10, 23:52
Και εγω την εχω στανταρ, εκτος απο την μυικη αναπτυξη την εχω και για το ανοσοποιητικο

Georges
16-05-10, 03:25
Να προσθέσω και γω σε τι έχω καταλήξει. Scivation xtend που έχει και γαμώ τις γεύσεις + έξτρα λευκίνη (2-3γρ) intra work out καθόλη τη διάρκειά της. Ακούω γνώμες

beefmeup
16-05-10, 11:44
Να προσθέσω και γω σε τι έχω καταλήξει. Scivation xtend που έχει και γαμώ τις γεύσεις + έξτρα λευκίνη (2-3γρ) intra work out καθόλη τη διάρκειά της. Ακούω γνώμες

bro,αυτο ακουγεται πολυ καλο..το χτεντ ειναι φοβερο προιον..ενα εναλλακτικο αντ αυτου,ειναι το purple wraath..
λευκινη να υποθεσω απο bulk??

αλλα δεν ξερω αν θσ το περνα μεσα στην προπο..γενικα μου ψιλοαναστατωνουν το στομαχι τα intra,αλλα αυτο δεν εχει ζακχαρα..οποτε παιζει να ειμαι κομπλε.

η αληθεια κ παλι ειναι οτι θα το επερνα μετα την προπο.αλλα κ παλι ειναι καλο στακ:thumbup:

Levrone
16-05-10, 12:37
Ναι και να σκεφτείς ότι η εταιρεία μου μέχρι πριν λίγο πουλούσε γλουταμίνη, φαντάσου δλδ

σε τιμαει αυτο που λες Bane.

Georges
17-05-10, 17:18
bro,αυτο ακουγεται πολυ καλο..το χτεντ ειναι φοβερο προιον..ενα εναλλακτικο αντ αυτου,ειναι το purple wraath..
λευκινη να υποθεσω απο bulk??

αλλα δεν ξερω αν θσ το περνα μεσα στην προπο..γενικα μου ψιλοαναστατωνουν το στομαχι τα intra,αλλα αυτο δεν εχει ζακχαρα..οποτε παιζει να ειμαι κομπλε.

η αληθεια κ παλι ειναι οτι θα το επερνα μετα την προπο.αλλα κ παλι ειναι καλο στακ:thumbup:

Ακριβώς από mp έχω πάρει μισό κιλό λευκίνη. Βασικά στις οδηγίες χρήσης του xtend αναφέρεται πλέον ότι για τους άνδρες ιδανικό είναι τα 4 scoop οπότε πιστεύω από θέμα οικονομίας συμφέρει αυτό που πρότεινα. Ή ακόμα και η προσθήκη bulk bcaas

Levrone
17-05-10, 21:40
σημερα ηρθε το BCAA STACK της universal.

δεν το χρησιμοποιησα ακομη. το συγκεκριμενο εχει μεσα 2,75 gr γλουταμινη, 2,5 λευκινη , 1,25gr ισολευκινη και 1,25gr βαλινη στα 10 gr σκονης.

γλουταμινη eχtra προφανως δεν ξαναπαιρνω, και πραγματικα αυτο το συμπληρωμα εκτιμω οτι χρειαζεται να το χει κα8ε αθλουμενος στο σπιτι του.

ποσοτητα 1κιλο, τιμη ....ξεφτιλα.. 50ρικακι!

beefmeup
17-05-10, 22:02
σημερα ηρθε το BCAA STACK της universal.

δεν το χρησιμοποιησα ακομη. το συγκεκριμενο εχει μεσα 2,75 gr γλουταμινη, 2,5 λευκινη , 1,25gr ισολευκινη και 1,25gr βαλινη στα 10 gr σκονης.

γλουταμινη eχtra προφανως δεν ξαναπαιρνω, και πραγματικα αυτο το συμπληρωμα εκτιμω οτι χρειαζεται να το χει κα8ε αθλουμενος στο σπιτι του.

ποσοτητα 1κιλο, τιμη ....ξεφτιλα.. 50ρικακι!

γιατρε καλο ακουγεται..εγω περνω το bcaa+eaa της LG,που ειναι 4.5 γρ bcaa,4γρ eaa,2gr γλουταμινη..οι 30 δοσεις 24 εβρα..

η το growth factor της νουτραβολικς..αλλα πρεπει να το σταματησαν αυτο τωρα,γιατι δεν το βρισκω..πανω κατω τα ιδια ηταν,αλλα ειχε μεσα κ β-αλανινη,μαζι με κατι αλλα ψιλα:green:

GEORGEXX1
17-05-10, 23:15
το πορτοκαλι ειναι πολυ καλο σαν γευση
στην Ελλαδα 40 ευρω τα 250γρ.γαμωτο μου.

Anithos
18-05-10, 08:13
σημερα ηρθε το BCAA STACK της universal.

δεν το χρησιμοποιησα ακομη. το συγκεκριμενο εχει μεσα 2,75 gr γλουταμινη, 2,5 λευκινη , 1,25gr ισολευκινη και 1,25gr βαλινη στα 10 gr σκονης.

γλουταμινη eχtra προφανως δεν ξαναπαιρνω, και πραγματικα αυτο το συμπληρωμα εκτιμω οτι χρειαζεται να το χει κα8ε αθλουμενος στο σπιτι του.

ποσοτητα 1κιλο, τιμη ....ξεφτιλα.. 50ρικακι!

πες και τι λεει αμα το δοκιμάσεις..διαλύεται ;

Levrone
18-05-10, 19:50
λοιπον , θα το γραψω εδω, αν κρινετε να ανοιξουμε νεο τοπικ γι αυτο το προιον ανοιγουμε!

επειδη με ρωτησε και ο φιλος ^^^ ..λοιπον φτιαχνω 2 σεικερ και βαζω στο καθενα 900 ml νερο, 50 ml αμινοξεα (τα γνωστα , γευση πορτοκαλι εχουν αυτα ) και 1,5 κουταλακι BCAA STACK αυτο της UNIVERSAL με γευση σταφυλι..και τα βαζω και τα 2 σεικερ στο ψυγειο

λοιπον, παιδες, εχετε πιει ποτε ζελιτα? βγαινει ακομη αυτο το αναψυκτικο? ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα! με το που ηπια την πρωτη ρουφια τρελαθηκα!!!!

και κοπαναω το ενα σεικερ με το που παταω το ποδι μου στο γυμναστηριο και το αλλο με το που τελειωνω την τελευταια διαταση! απλα απο τα πιο απολαυστικα ροφηματα που εχω πιει!

οσο για τη διαλυτοτητα, να πω οτι εχω δοικιμασει bcaa σκονη και της DYMATIZE, και της ΟΝ, και της ΝΟW , ετσι και αυτα της UNIVERSAL τωρα ναι μεν μολις τα ριξεις στο νερο δε βουλιαζουν απο μονα τους , αλλα πρωτη φορα δε μασησα κανενα κοκκο bcaa..

αυτες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις.

lef
18-05-10, 23:39
Ακριβώς από mp έχω πάρει μισό κιλό λευκίνη. Βασικά στις οδηγίες χρήσης του xtend αναφέρεται πλέον ότι για τους άνδρες ιδανικό είναι τα 4 scoop οπότε πιστεύω από θέμα οικονομίας συμφέρει αυτό που πρότεινα. Ή ακόμα και η προσθήκη bulk bcaas

Δηλαδη φιλε georges ποσα scoop βαζεις απο xtend χωρια την λευκινη?

Georges
19-05-10, 04:06
Δηλαδη φιλε georges ποσα scoop βαζεις απο xtend χωρια την λευκινη?

2 SCOOP + λευκίνη

kaiowas
19-05-10, 10:13
λοιπον , θα το γραψω εδω, αν κρινετε να ανοιξουμε νεο τοπικ γι αυτο το προιον ανοιγουμε!

επειδη με ρωτησε και ο φιλος ^^^ ..λοιπον φτιαχνω 2 σεικερ και βαζω στο καθενα 900 ml νερο, 50 ml αμινοξεα (τα γνωστα , γευση πορτοκαλι εχουν αυτα ) και 1,5 κουταλακι BCAA STACK αυτο της UNIVERSAL με γευση σταφυλι..και τα βαζω και τα 2 σεικερ στο ψυγειο

λοιπον, παιδες, εχετε πιει ποτε ζελιτα? βγαινει ακομη αυτο το αναψυκτικο? ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα! με το που ηπια την πρωτη ρουφια τρελαθηκα!!!!

και κοπαναω το ενα σεικερ με το που παταω το ποδι μου στο γυμναστηριο και το αλλο με το που τελειωνω την τελευταια διαταση! απλα απο τα πιο απολαυστικα ροφηματα που εχω πιει!

οσο για τη διαλυτοτητα, να πω οτι εχω δοικιμασει bcaa σκονη και της DYMATIZE, και της ΟΝ, και της ΝΟW , ετσι και αυτα της UNIVERSAL τωρα ναι μεν μολις τα ριξεις στο νερο δε βουλιαζουν απο μονα τους , αλλα πρωτη φορα δε μασησα κανενα κοκκο bcaa..

αυτες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις.

Μπορείς να μου πεις αυτη την αναλογία πως την υπολόγισες?

Levrone
19-05-10, 11:16
Μπορείς να μου πεις αυτη την αναλογία πως την υπολόγισες?

τι εννοεις?
εβαλα 50 ml αμινοξεα για να παρω 23,5 γραμμαρια πρωτεινης απο αυτα, και 1,5 κουταλακι bcaa stack που οπως λεει το κουτι η δοση ειναι δεκα γραμμαρια..

επισης στο μπουκαλι των υγρων γραφει : τα 15 ml τα διαλυεις σε 300 ml νερο, αρα τα 45 τα διελυσα σε (3χ300) πες 900..

( βεβαια στα υγρα προτεινει δοση των 15 ml και εγω εβαλα 50, αλλα αλλο αυτο!!! :rolf: )

kaiowas
19-05-10, 12:20
τι εννοεις?
εβαλα 50 ml αμινοξεα για να παρω 23,5 γραμμαρια πρωτεινης απο αυτα, και 1,5 κουταλακι bcaa stack που οπως λεει το κουτι η δοση ειναι δεκα γραμμαρια..

επισης στο μπουκαλι των υγρων γραφει : τα 15 ml τα διαλυεις σε 300 ml νερο, αρα τα 45 τα διελυσα σε (3χ300) πες 900..

( βεβαια στα υγρα προτεινει δοση των 15 ml και εγω εβαλα 50, αλλα αλλο αυτο!!! :rolf: )

thanks:thumbup:

alien.carmania
19-05-10, 16:09
ποσα γραμμαρια αμινιξεα η bcaa μπορει να παρει ο καθενας μας την ημερα...? υπαρχει καποιο οριο..?

KILERMAN
19-05-10, 17:46
πολυ καλη ερωτηση του προηγουμενου φιλου !! :thumbup:
και επιπλεον : η χρηση των bcaa μπορει να ειναι παρατεταμενη ?και για ποσο?
υπάρχει καποιος φίλος (προφανως απο τους πιο εμπειρους) που τα χρησιμοποιει για μεγάλο διάστημα ? ?

lef
20-05-10, 00:18
2 SCOOP + λευκίνη

δυστυχως δεν ειχα παρει λευκινη αλλα μονο bcaa οταν εκανα παραγγελια.θα ριχνω αυτα.τα βαζεις στο νερο της προπονησης?αν ναι ποση ωρα θελουν ν διαλυθουν.thanks:)

Georges
20-05-10, 03:36
δυστυχως δεν ειχα παρει λευκινη αλλα μονο bcaa οταν εκανα παραγγελια.θα ριχνω αυτα.τα βαζεις στο νερο της προπονησης?αν ναι ποση ωρα θελουν ν διαλυθουν.thanks:)

Όλα μαζί xtend + bcaa + νερό στο σέικερ και χτυπάς :green:

KILERMAN
20-05-10, 09:37
η χρηση των bcaa μπορει να ειναι παρατεταμενη ?και για ποσο?
υπάρχει καποιος φίλος (προφανως απο τους πιο εμπειρους) που τα χρησιμοποιει για μεγάλο διάστημα ? ?

Haris Pilton
20-05-10, 09:44
η χρηση των bcaa μπορει να ειναι παρατεταμενη ?και για ποσο?
υπάρχει καποιος φίλος (προφανως απο τους πιο εμπειρους) που τα χρησιμοποιει για μεγάλο διάστημα ? ?

Bcaa εχει το κοτόπουλο ,το ρυζι...
Μπορεί να είναι παρατεταμένη ,ναι.

Απλός η έξτρα κατανάλωση σε ελεύθερη μορφή ,είναι επωφελής.

KILERMAN
20-05-10, 09:48
αρα με απλά λόγια καποιος που θα παιρνει τα χαπακια του για πολυ πολυ καιρο, προφανως δεν εχεινα φοβηθει κάτι απ τη χρήση τους ....αψογα !:thumbup:
υγ (ακόμα και χωρίς κανενα απολύτως κενό αναμεσα ε?)

GEORGEXX1
20-05-10, 10:11
οταν δεν κανεις προπονηση δεν το χρειαζεσαι

mantus3
21-05-10, 18:15
οταν δεν κανεις προπονηση δεν το χρειαζεσαι

το κοτοπουλο?

manosxania
13-07-10, 22:14
δηλαδη αμα εγω χτυπαω εκεινη την αμπουλα τις ολ σταρ με τα 12.000 μλ μολις τελειωσω την προπο καπακι στο γυμ και μετα παω σπιτι και πιω το ροφημα γουει με μελι μια χαρα καλυμενος ειμαι ετσι?

giannis64
13-07-10, 22:17
οταν πας σπιτι τρως στερεο γευμα κανονηκα!!!

asteris78
15-07-10, 13:49
supafit

καλησπερα παιδια διαβαζω το φορουμ καιρο αλλα δεν ειχα ποσταρει ποτε.

τα υγρα αυτα αμινοξεα τα χρησιμοποιησα περσι το καλοκαιρι και δυστηχως ειχα βαρυ αλλεργικο σοκ με αποτελεσμα να με παρουν στο ''Αφροδησιων'' στη θεσσαλονικη, μπορει αλλος να μην εχει αυτο το προβλημα αλλα σε μενα ο οργανισμος αντεδρασε ετσι.

το ανεφερα πληροφοριακα , να ειστε καλα

dhmhtrhs
15-07-10, 14:25
εισαι σιγουρος οτι ηταν απο τα αμινοξεα??τα βασικα αμινοξεα βρισκονται σε πολλες τροφες κατι που σημαινει οτι θα σου προκαλουσε και αλλεργικο σοκ κ αυτες οι τροφες...

alien.carmania
18-07-10, 16:09
σε λιγο καιρο θα αρχισω τα bcaa της reflex 2 το πρωι 3 μολις αρχισω την προ και μολις τελειωσω το τελευταιο σετ η αλλα 3 bcaa η HyperAmino Liquid και μετα απο 15 λεπτα το γνωστο μεταπροπονητικο... τι μου προτινετε για το τελος ειναι καλυτερη λυση τα υγρα αμινοξεα? σας ευχαρηστω....

liosis
05-09-10, 14:06
πειτε ενα λογο για να χρησιμοποιησει καποιοσ τα αμμινοξεα? εφοσον περνω πρωτεινη κ τρωω κ αυγα πιστευω οτι ειμια κομπλε αν δεν ειμαι πειτε μ να ξερω .....:weights::weights::weights:

beefmeup
05-09-10, 14:08
πειτε ενα λογο για να χρησιμοποιησει καποιοσ τα αμμινοξεα? εφοσον περνω πρωτεινη κ τρωω κ αυγα πιστευω οτι ειμια κομπλε αν δεν ειμαι πειτε μ να ξερω .....:weights::weights::weights:

γρηγοροτερη αφομιωση μεταποροπο..

η αν ειναι σε ταμπλετες,αναμεσα σε γευματα εισαι σιγουρος οτι εχεις αμινο στο αιμα σου.

giannis64
05-09-10, 14:08
τα αμινοξεα αποροφουντε πιο γρηγορα απο τα υποληπα!

εντιτ. με προλαβες!!

beefmeup
05-09-10, 14:09
τα αμινοξεα αποροφουντε πιο γρηγορα απο τα υποληπα!

σε προλαβα σε προλαβα:nana: