PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκίκας Στέλιος : Συνέντευξη [Φεβρουάριος 2010]



Polyneikos
12-02-10, 01:10
Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να σας παρουσιάσω ένα πολύ καλό αθλητή αλλά παράλληλα και καλό φίλο, τον Στέλιο Γκίκα.
Με τον Στέλιο γνωριστήκαμε μέσω του Νίκου Σιγάλα στη γυμναστήριο κατά την διάρκεια της προετοιμασίας του για το Μr Oδύσσεια του 2008. Φυσιογνωμικά τον γνώριζα ήδη από τις συμμετοχές του σε αγώνες.
Με την μορφή κουβέντας λοιπόν τον ρώτησα μερικά στοιχεία για την αγωνιστική του πορεία και παράλληλα με φωτογραφίες από το προσωπικό του αρχείο (τον ευχαριστώ προσωπικά για την παραχωρήση των φωτογραφιών ) σας παραθέτω αυτή την μίνι συνέντευξη-αφιέρωμα για να τον γνωρίσει και ο υπόλοιπος κόσμος του φόρουμ (Αν και αρκετοί τον ξέρετε και προσωπικά).

Στέλιο πες μας μερικά στοιχεία για σένα: Πότε γεννήθηκες, πότε ξεκίνησες την προπόνηση;

Είμαι γεννημένος τον Ιούνιο του 1975.Την προπόνηση με τα βάρη την ξεκίνησα το 1996.Τα πρώτα αισθητά αποτελέσματα πάνω μου άρχισα να τα βλέπω το 1997.

Το αγωνιστικό μικρόβιο πότε το «κόλλησες»;

Το 1998 και συνεχίζοντας την σκληρή προπόνηση κ διατροφή γνώρισα τον Νίκο Σιγαλα. Γίναμε φίλοι, προπονούμασταν μαζί και με βοήθησε πάρα πολύ με τις γνώσεις του. Το όνειρο μου ήταν να ανεβώ κάποια στιγμή στην σκηνή και να δείξω στο κόσμο αλλά και να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να τα καταφέρω.
Θυμάμαι έλεγα στον Νίκο ότι θέλω να με ετοιμάσει και μου έλεγε «δούλεψε το σώμα σου και θα σου πω πότε θα ετοιμαστείς».Εγώ παράλληλα προσπαθούσα να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου πάνω σε προπόνηση-διατροφή-συμπληρώματα από Έλληνες και ξένους πρωταθλητές και κάθε χρόνο έλεγα στον Νίκο να με ετοιμάσει!!

Τελικά πότε έγινε το βάπτισμα του πυρός;

Το 2001.Προετοιμαστηκα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ΠΣΑΣΔ τότε, τωρινής ΠΕΣΔ,αλλά μια εβδομάδα πριν γινόταν και το Μr Αιγαίο στην Πάρο όπου συμμετείχα και εκει,παίρνοντας την 1η θέση στην Open κατηγορία ζυγίζοντας 91 κιλά.

Μρ Αιγαίο 2001,Παρος,1η θεση

9238



9239




Απονομη της Οpen Κατηγορίας από τον Νίκο Σιγάλα,νικητης ο Στελιος με 2ο τον Οσμαν Ελ Σαϊντ

9248

Ιδανικο ξεκίνημα! Στο Πανελλήνιο τι εγινε;

Μια εβδομάδα αργότερα στο Πανελλήνιο έπαιξα στην κατηγορία +90 κιλών και βγήκα 2ος με 1ο τον Στρατή Αργυράκη σε μια πολύ δυνατή κατηγορία με πολύ καλους αθλητες.
Κατόπιν συμμετείχα και σε μια επίδειξη που έγινε 1 μηνά αργότερα με γνωστούς αθλητές.

Πανελληνιο Πρωταθλημα ΠΣΑΣΔ 2001,2η θεση +90



9246

9244





Η επόμενη σου συμμετοχή;

Η επόμενη μου συμμέτοχη θα ήταν στο Mr Οδύσσεια της Wabba το 2006 που γινόταν στην Κέρκυρα τον Νοέμβριο αλλά λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας του πατέρα μου και μετά από 2 μήνες σκληρής προπόνησης και δίαιτας αναγκάστηκα να σταματήσω 2 μήνες πριν τον αγώνα ενώ βρισκόμουν σε πολύ καλή φόρμα...


(Αυτό είναι το πρωτο μερος της κουβεντας μας με τον Στελιο,κανω μια παυση για μπουν καποιες φωτογραφίες και θα συνεχισω με το 2ο μερος της παρουσιασης και φυσικα με περισσότερες φωτο από πιο πρόσφατες αγωνιστικες συμμετοχες του.)

Comparisons από τον 2ο αγωνα του Στελιου,το Πανελληνιο της ΠΣΑΣΔ το 2001.Θα αναγνωρίσετε φυσικα και τον γνωριμο μας Στρατη Αργυρακη,τον Αρη Παπαδακη,τον Πίττα κτλ.



9249

9243

9251

9241

Doctorg
12-02-10, 01:13
Δυνατός αθλητής και ωραίο αφιέρωμα :clap:

Dillet
12-02-10, 01:23
Μπραβο φιλε Στελιο !! Περιμενουμε να σε δουμε στη σκηνη ξανα συντομα !:thumbup::thumbup:

Dillet
12-02-10, 01:30
Μπραβο και σε σενα Κωστη για το ωραιο αφιερωμα στον φιλο μας :turtle::toast:

KATERINI 144
12-02-10, 01:37
μπραβο κωστα, σαν φορουμ σε λιγο καιρο δε θα εχουμε αφήσει ελληνα αθλητή που να μην του έχουμε κανει αφιέρωμα, και πολυ περισσότερο εσυ που εισαι κορυφή σ'αυτα τα θεματα.

Polyneikos
12-02-10, 01:38
Παιδια οι αθλητες το αξιζουν και φυσικα και ο Στελιος ο οποίος έχει τρομερες δυνατότητες.
Σκοπός του :bodybuildinggr: είναι να προαγει το ελληνικο Bbing και να πρωωθει τους αθλητες,εκεινοι είναι η ζωη του αγωνιστικου αθλήματος και οι πρωταγωνιστες.Υπάρχει αρκετό πολύ υλικο που θα σας αρεσει !:thumbup:

Muscleboss
12-02-10, 02:06
Πολλά :clap::clap::clap: στον Στέλιο και το αφιέρωμα.:thumbup:

Εντυπωασικός αθλητής με δυνατότητες!
Δεν ήξερα οτι ο Στέλιος είχε συμμετάσχει σε αυτούς τους αγώνες! Διακρίνουμε πολλούς γνωστούς αθλητές στις παραπάνω φωτο.

Πάντως αποτελεί πλέον γνωστή φυσιογνωμία στους αγώνες και δίνει συνέχει τον παρών, είτε σαν αθλητής, είτε σαν υποστήριξη αγώνων, είτε σαν απλός θεατής.

Περιμένουμε τη συνέχεια :thumbup:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
12-02-10, 02:31
μπραβο κώστα πολυ καλό το αφιέρωμα σ αυτον τον πολύ καλό αθλητη και ωραίες φωτο είδα και τον δικό μας τον στρατή στις φωτο και πολλους γνωστούς και καλούς αθλητες , μακαρι να τον ξαναδούμε στην σκηνή τον στέλιο :clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Polyneikos
12-02-10, 09:20
Πολλά :clap::clap::clap: στον Στέλιο και το αφιέρωμα.:thumbup:

Εντυπωασικός αθλητής με δυνατότητες!
Δεν ήξερα οτι ο Στέλιος είχε συμμετάσχει σε αυτούς τους αγώνες! Διακρίνουμε πολλούς γνωστούς αθλητές στις παραπάνω φωτο.

Πάντως αποτελεί πλέον γνωστή φυσιογνωμία στους αγώνες και δίνει συνέχει τον παρών, είτε σαν αθλητής, είτε σαν υποστήριξη αγώνων, είτε σαν απλός θεατής.

Περιμένουμε τη συνέχεια :thumbup:

ΜΒ

Εδω να προσθεσω Πανο ότι ο Στελιος εχει διατελεσει και κριτης σε καποιους αγωνες όπως στο Μρ Αιγαιο,στο Chrisberg Grand Prix κτλ.
Αλλά ο Στελιος είναι για πανω στην σκηνη,σαν αθλητης !Αναμείνατε και αλλες φωτο του,στη περίοδο όγκου φτανει 120 κιλα !

Paco
12-02-10, 09:32
Πολυ καλος αθλητης!:clap::clap:

RAMBO
12-02-10, 16:26
πραγματικα ειναι πολυ καλοσ αθλητησ τον ξερω πρωσοπικα καθωσ ειμαστε στο ιδιο γυμναστηριο και συζηταμε αρκετεσ φορεσ παρεα με τον κωστα ....

Μαρία
12-02-10, 17:52
Μπραβο Κωστα πολύ ωραιο το αφιερωμα και πολύ καλος αθλητης ο Στελιος Γκίκας με πλουσιο αθλητικο παρελθον,αναμονη για το 2ο μερος!!!:clap::clap::clap::clap::clap:

Polyneikos
12-02-10, 20:58
Συνεχίζω με το 2ο μερος της παρουσίασης του Στελιου:

Οπότε διεκοψες την προετοιμασία σου για το 2006.. Τελικά πότε ξανακατέβηκες;

Ξαναξεκινάω προετοιμασία για τον Μάιο του 2007 για το Πανελλήνιο της Wabba.Εκει θεωρω ότι ημουν στην καλύτερη μου φόρμα.Κατεβηκα 9-10 κιλα βαρύτερος από την τελευταια μου εμφανιση και ζύγιζα 101 κιλα.Κερδίζω την κατηγορία μου (Ψηλή) και βγαίνω 2ος στον Γενικό με 1ο τον Μπαμπη Σαρακινη.
Ενώ ήταν να πάω στο Πανευρωπαϊκό στην Γερμανία 2 μέρες μετά πεθαίνει ο πατέρας μου και εκεί διέκοψα την συμμετοχή μου.

Πανελληνιο Πρωταθλημα Wabba 2007


9257


9319

9263



Επόμενη μου εμφάνιση ήταν τον Νοέμβριο του 2008 στο Μr Οδύσσεια της Wabba όπου εκεί με την βοήθεια του Νίκου Σιγάλα κερδίζω την 2η θέση στην ψηλή κατηγορία. Αυτή ήταν η τελευταία μου εμφάνιση..

Με τι ασχολείσαι αυτήν την περίοδο; Πότε σκέφτεσαι να ξανακατέβεις Στέλιο;

Τώρα βασικά κάνω personal training και ευελπιστώ ότι θα ξανακατέβω κάποια στιγμή με στόχο την πρόκριση μου σε ένα Πανευρωπαϊκό.

Αυτό το περιμένουμε !!Κάτι για το τέλος;

Ευχαριστώ θερμά τον Νίκο Σιγαλα για την βοήθεια του όλα αυτά τα χρόνια και το φόρουμ σας για την φιλόξενια,κανετε πολύ καλή δουλεια.
Με εκτίμηση, Στέλιος Γκίκας

Στέλιο και εγώ σε ευχαριστώ εκ μέρους του φόρουμ και να σου ευχηθώ καλή συνέχεια σε ότι κάνεις. Περιμένουμε να σε ξαναδούμε On stage !!


Μερικες ακομα φωτό από το Πανελλήνιο του 2007,backstage & onstage !!

9303


9322

9318


9304


9321


Comparisons για τον Γενικο Τίτλο με Σαρακινη και Αντωνόπουλο

9307

9306

Mythonas
12-02-10, 22:20
Τον Γκίκα τον έχω δει μία ή δύο φορές από κοντά, εκτός αγώνων όμως, που και πάλι ξεχώριζε. Εντυπωσιακός και με πολύ καλό καλούπι. Μπράβο και καλή συνέχεια.
Μπράβο και στον Κώστα για την συνέντευξη. :clap::clap::clap:

Doctorg
12-02-10, 22:39
Τούμπανο είναι :thumbup:

James
13-02-10, 16:25
Ωραιες μαζες και καλουπι,πολύ καλος αθλητης,τον είχα δει το 2007 και 2008.:clap:

nicksigalas
13-02-10, 20:50
Στελακο δωσε γερα .Ο Στελιος ειναι πανω απ ολα καλο παιδι και πολυ καλος φιλος .Στην τελευταια προετοιμασια που καναμε δεν μας πηγαν τα πραγματα οπως τα περιμεναμε και σε αυτο ευθυνομαι εγω αλλα θελω να πω το εξης οτι ο αθλητης αυτος εχει φοβερες δυνατοτητες να φταση πολυ ψηλα και να πετυχει μεγαλους στοχους . Να ξερεις παντως φιλε παρολο που δεν ειμαστε κοντα εγω θα ειμαι παντα διπλα σου και θα σε στηριζω οχι μονον στους αγωνες αλλα και στην ζωη σου . Καλη πορεια φιλαρακο μου στο αγωνιστικο β.β. Οταν θα ξεκινησης προετιμασια σε περιμενω στο γυμναστηριο, πολλα φιλια:clap::clap::clap:

Polyneikos
14-02-10, 15:03
Μερικες ακόμα ομορφες φωτό του Γκικα :

Γκικας - Αργυρακης comparison

9346

Aρης Παπαδακης-Στελιος Γκικας-Στρατης Αργυρακης απονομη από τον Νίκο Σιγάλα

9347


Ο προπονητης απονείμει το κύπελλο στον αθλητη του

9353



9349


9348


Με τον Μιχαλη Τσαφο,αθλητη του Σιγαλα,το 2004



9352
Με τον Ακη Βουλγαρελη,στο Μρ Αιγαιο 2008,σε περίοδο όγκου,120 κιλα !!:shock:

9350


9351

kaiowas
14-02-10, 22:19
Πολύ καλός αθλητής:thumbup: Ειδικά στον όγκο είναι θηρίο. Τι ύψος έχει?

Polyneikos
14-02-10, 22:32
Είναι 1,85-1,86,πραγματικα εντυπωσιαζει με αυτο το ύψος και την ποιότητα του!

Polyneikos
17-02-10, 22:44
Μερικες φωτογραφίες από τον πιο πρόσφατο αγωνα του Στελιου,τον Νοεμβριο του 2008,όπου κατέλαβε την 2η θεση στην ψηλη κατηγορία μετα τον Γεροβασίλη Σεβαστο.


9445

Σκληρα comparisons με τον Γεροβασίλη



9450

9449


9448


9447


9446

Kntrns_MD
18-02-10, 00:47
Πολυ καλός αθλητής. Τον είχα δεί στον τελευταίο του αγώνα και νομίζω έχει δυνατότητες να πάει ακόμα καλύτερα. Καλή συνέχεια του εύχομαι. :clap:

ΜrΚommatias
18-02-10, 21:22
Με τον Στελιο γνωριζομαστε πολλα χρονια.Ειναι ενας αθλητης με πολυ μεγαλες δυνατοτητες και το παραπονο μας :( ηταν που δεν κατεβηκαμε μαζι σε αγωνα.Ποτε δεν ξερεις ομως!;););)

Nora Kollia
05-03-10, 15:32
πολυ δυνατος αθλητης και πολυ καλο παιδι στον χωρο

Polyneikos
31-07-10, 14:47
Kαλοκαιρινη φωτογραφιση του Στελιου,31/7...
103,5 κιλα,ευκολα θα έλεγε καποιος ότι ετοιμαζεται για καποιον αγωνα.Φοβερος!!!

14556


14558


14557

silk
31-07-10, 18:27
τον μαιο 2007 ειναι ετη μπροστα απο οτι ηταν στην παρο.τα δεκα κιλα εκατσαν τελεια πανω του.πολυ καλος.

Polyneikos
31-07-10, 20:04
E ναι,μιλαμε για 6 χρονια όμως διαφορα,στην Παρο το 2001 με το 2007,σε ηλικια των 32 πλεον,αρα πιο δουλεμενο κορμι,μυικα πιο ωριμος...
Από κοντα αν τον δεις θα παθεις σοκ,θα βαλω και αλλες φωτο!

Polyneikos
31-07-10, 21:20
Aλλες 2 φωτο του Στελιου..Αν κατεβει τον Νοεμβριο θα ανησυχησει αρκετους...


14565


14566

veteran29
31-07-10, 21:26
φανταστικος
στο Αλεποχωρι π τον εχω δει ειναι απιστευτος

giannis64
01-08-10, 20:15
σε παρα πολυ καλη κατασταση!

αν δεν κανω λαθος ειχε προπονητη τον νικο σιγαλα?
τον εχει ακομα?

Polyneikos
01-08-10, 20:28
Γιαννη καλα θυμασαι,τον προπονουσε ο Σιγαλας μεχρι καποια περιοδο,σε καποιους αγωνες ομως είχε κατεβει μονος του,οπως το Mr Hellas του 2007..
Αυτη την περίοδο ο Στελιος προπονείται μονος του,χωρις καθοδήγηση, μιας και οι γνωσεις του είναι φοβερες,επίσης ασχολείται και με personal.
Παντως καποια στιγμη θα κανει ενα αγωνιστικο come back,απλα δεν βιαζεται γιατι θελει να το κανει όπως πρεπει..:thumbup:

giannis64
01-08-10, 20:32
Παντως καποια στιγμη θα κανει ενα αγωνιστικο come back,απλα δεν βιαζεται γιατι θελει να το κανει όπως πρεπει..:thumbup:


ώριμη απόφαση και οργανωμένη!!!:clap:

-beba-
01-08-10, 22:21
:shock::shock::shock::shock::shock:
Καταπληκτικός!!!
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Διακογιαννης Γιαννης
11-02-12, 23:16
Πανελληνιο Πρωταθλημα Wabba 2007


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9257





Ενας απο τους πιο προικισμενους αθλητες μας -απο αποψη γενετικης -ειναι και ο Στελιος.
Του εχω πει και προσωπικα ,οτι πιστευω πολυ σε αυτον, και τον εχω παροτρυνει να βαλει << πλωρη >> για τους πιο ψηλους στοχους που υπαρχουν.Φυσικα μιλαω και για παγκοσμιες διακρισεις.
Το ιδιο θελω να επαναλαβω και σημερα,αυτη τη φορα ομως δημοσιως:Στελιο εχουμε καιρο να σε δουμε στη σκηνη.
Ελπιζω να μας ετοιμασεις συντομα κατι καλο,το οποιο-συμφωνα με τα δικα σου προσοντα-θα ειναι τουλαχιστον 115 κιλα,και καταγραμμωμενος.

Polyneikos
18-02-12, 15:35
Γιαννη ο Στελιος όταν αποφασίσει να κατεβει,θα κανει αίσθηση σίγουρα καθως θελει να ειναι στο 100%.
Στην πιο καλή του εμφάνιση νομίζω ήταν 103 αγωνιστικα κιλα,την επόμενη φορα σκοπευει να ειναι βαρύτερος.:thumbup: