PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιτακι με Μπασματι



Billy
04-02-07, 19:13
εγω για πρωινο αντικατεστησα την βρωμη με μπασματι. Βασικα δεν τρωω πλεον βρωμη.
Η συνταγη εχει ως εξης:
Χτυπαω 2-3 ασπραδια με περιπου 200 γρ Μπασματι βρασμενο, που αντιστοιχει σε 70γρ αβραστο.
Ριχνω το μιγμα σε αντικολητικό και το ζεσταινω σε χαμηλη θρεμοκρασια, σιγα-σιγα, σκεπασμενο με ενα γυαλινο καπακι για να βλεπω τι γινεται.

Προαιρετικα μπορουμε να ριξουμε μια κουταλια μελι και/ή 3-4 ψιλοκομενα δαμασκηνα.

Δοκιμαστετο, Αξιζει.

υγ: εμενα δεν μου εγινε σαν πιτακι αλλα σαν ομελετα αλλα ποιος νοιαζεται!

asdf
20-03-07, 02:02
Billy ειναι λαθος να αντικαταστησεις την πρωινη δοση πρωτεινης με υδατανθρακες γιατι ουσιαστικα αυτο κανεις ...οπως εχει αναφερθει και αλλες φορες το πρωινο σου ειναι το πιο κυριο γευμα, ο οργανισμος βρισκεται σε καταστολη απο τον υπνο και 'διψαει' για πρωτεινη :wink: . Αυτη την συνταγη θα ηταν πιο φρονιμο να την εκανες στα υπολοιπα 5 γευματα σου και οχι στο πρωτο.

gpol
20-03-07, 02:10
και πρωτεινες και υδατανθρακες και μαλιστα μπορεις να φας και υψηλου γλυκαιμικου δεικτη. Ερωτιαρη σημερα δεν εχουμε εκπομπη? :) :lol:

asdf
20-03-07, 14:32
Ημουν απο δουλεια... σημερα κατι μπορει να γινει :basket:

BRaWNy
23-03-07, 20:10
Billy ειναι λαθος να αντικαταστησεις την πρωινη δοση πρωτεινης με υδατανθρακες γιατι ουσιαστικα αυτο κανεις ...οπως εχει αναφερθει και αλλες φορες το πρωινο σου ειναι το πιο κυριο γευμα, ο οργανισμος βρισκεται σε καταστολη απο τον υπνο και 'διψαει' για πρωτεινη :wink: . Αυτη την συνταγη θα ηταν πιο φρονιμο να την εκανες στα υπολοιπα 5 γευματα σου και οχι στο πρωτο.

O oργανισμός "διψάει" για πρωτεΐνη αλλά και για υδατάνθρακες, οπότε κατα την δική μου γνώμη, αυτό το παραπάνω γευμα του Billy είναι πάρα πολύ καλό, ιδιαίτερα για πρωινό, μιας και είναι και εύκολα αφομοιώσιμο.
Μόνο που το λάθος του Billy είναι ότι δεν βάζει αρκετά ασπράδια, οπότε και η ποσότητα πρωτεΐνης του ειναι χαμηλή, προτείνω να γίνουν 6-7 τα ασπράδια.
Αυτό τον καιρό κάνω και εγω παρόμοιο πρωινό (προετοιμάζομαι για το καλοκαίρι), μόνο που τρωω τα ασπράδια βραστά και χωριστά απο το ρύζι.
Πολύ πιο σπάνια τρωω βρώμη με ασπράδια το πρωι, το γνωστό πιτάκι (όπως ρωτηθηκε,η συνταγή του ειναι όπως ακριβως την περιγράφει ο sourlas στο άλλο τόπικ).
Πολλές φορές αντι για πιτάκι, τρωω την βρωμη με τα ασπράδια σε μορφή κρέμας, δηλαδή βραστή, βάζω το μιγμα της βρωμης με τα ασπράδια (το ίδιο μιγμα που χρησιμοποιείται και στο πιτάκι) σε ένα κατσαρολάκι αντικολλητικό, με μισό φλυτζάνι νερό, την ωρα που αρχίζει και βράζει το νερό και ανακατεύω εως ότου πηξει και σερβίρω.
Πρόσθετα που μπορει να βάλει κανείς μέσα στο μιγμα, είναι ξερά δαμάσκηνα ή σταφίδες και κανέλα, όταν κάνει δίαιτα (στις αρχές της).
Σε περίοδο όγκου μπορεί να προσθέσει πολλά και διαφορα ανάλογα τις προτιμήσεις του, για να το κάνει και πιό θερμιδοφόρο, όπως μέλι, ξηρούς καρπούς, άλλα φρούτα κ.λ.π.

Γιαννης77
04-11-13, 00:01
ΤΟ ΜΠΑΣΜΑΤΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

Ανδρεας
04-11-13, 00:03
ρυζι

Γιαννης77
04-11-13, 00:06
ΑΚΟΥΓΑ ΜΠΑΣΜΑΤΙ ΜΠΑΣΜΑΤΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ

GEORGE.P
24-01-14, 14:01
επειδή το βλέπω οτι το χρησιμοποιείτε πολλοί το μπασμάτι μου κίνησε την περιέργεια, σαν άσπρο που είναι δεν θα πρέπει να το αποφεύγουμε? ή το χρησιμοποιείτε μεταπροπονητικά για αύξηση της ινσουλίνης?

SkillBill
24-01-14, 14:59
οχι το μπασμπατι μπορει να ειναι ασπρο αλλα εχει περιπου ιδιο ΓΔ με το καστανο ρυζι ;) λιγο χαμηλοτερο εχω βρει εγω προσωπικα σε μερικα σαιτ λιγο υψηλοτερο σε αλλα,αλλα οπως και να εχει την δουλεια του την κανει!

GEORGE.P
24-01-14, 15:59
Ναι αλλά δεν έχει τις ίνες και τα λοιπά που έχει το ανεπεξέργαστο με φλοιό για να αποτελεί αργά αφομοιώσημη τροφή και με θρεπτικά συστατικά.

primordial
26-01-14, 15:59
Ναι αλλά επίσης δεν περιέχει κ γλουτένη....!!!!! Το θεωρώ πολύ καλή πηγή υδατάνθρακα. Είναι πολύ ελαφρύ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk