PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπορεια για πρωινή αεροβια και διατροφή



michael-nrg
13-02-10, 23:31
Θα εθελα να μου λυσετε μια απορεια που εχω οσο αφορα την πρωινη αεροβια. Εχω διαβασει πολλα ποστ και τα εχω μπερδεψει λιγο... αρχικα να πω οτι εχω πετυχει τον στοχο μου να ανεβω κιλα 1,85 90kg 17% λιπος.Τωρα σιγα σιγα μειωνω τον υδαταντρακα και ελεγα απο τον αλλο μηνα να ξεκινησω και αεροβια.
(η απορια μου)
Αφου κανω με αδειο στομαχι την αεροβια, μετα οταν γυρισω σπιτι μετα απο ποση ωρα μπορω να φαω(καπου διαβασα μετα απο 30 λεπτα) και τι πρεπει να φαω? δηλαδη μπορω να φαο και υδατανθρακα?

KATERINI 144
14-02-10, 00:55
θα φας κανονικα το πρωινο σου, με υδατανθρακα.

michael-nrg
14-02-10, 01:28
Κατευθειαν γευμα δηλαδη... Δεν ισχυει κατι με το χρονικο διαστημα που θα κανω το γευμα ετσι? Και κατι τελευταιο. Επειδη δεν εχω και καποιο ιδιετερο προβλημα με την καφεινη, να βαλω και κανα 2 καφεδες ή κανα λιποδιαλυτη 15 λεπτα πριν την αεροβια?

thegravijia
14-02-10, 01:43
Κατευθειαν γευμα δηλαδη... Δεν ισχυει κατι με το χρονικο διαστημα που θα κανω το γευμα ετσι? Και κατι τελευταιο. Επειδη δεν εχω και καποιο ιδιετερο προβλημα με την καφεινη, να βαλω και κανα 2 καφεδες ή κανα λιποδιαλυτη 15 λεπτα πριν την αεροβια?
kafes ναι βοηθαει σκετος ομως

michael-nrg
16-02-10, 19:59
Σας ευχαριστω πολυ παιδια !!!! Αυτο θα αρχισω να κανω λοιπον... 2 καφεδες και τρεξιμο και φυσικα θα ελατωσω κι αλλο τον υαδατανθρακα. Λυποδιαλυτης και πρωινο τρεξιμο νηστικος κανει ή θα μου ''θερισει'' το στομαχι?

thegravijia
16-02-10, 20:22
Σας ευχαριστω πολυ παιδια !!!! Αυτο θα αρχισω να κανω λοιπον... 2 καφεδες και τρεξιμο και φυσικα θα ελατωσω κι αλλο τον υαδατανθρακα. Λυποδιαλυτης και πρωινο τρεξιμο νηστικος κανει ή θα μου ''θερισει'' το στομαχι?
με το που ξυπναςς αρχιζεις - δεν καθεσαι να πινεις καφεδες...
ενα στα γρηγορα και μετα θα κανεις οχι τρεξιμο αλλα γρηγορο περπατημα...
αμα τρεχεις θα χασεις μυς το πρωι

michael-nrg
16-02-10, 20:35
Sorry που δεν το διευκρινησα.... λεγοντας τρεξιμο δεν εννοουσα γρηγορο τρεξιμο, αλλα χαλαρο τρεξιμο με παλμούς στο 60% με 70% της ΜΚΣ. απλα επειδη το περπατημα το βαριεμαι θα τρεχω σε χαμηλη ενταση. Ευχαριστω και παλι !!!!

gj
16-02-10, 21:16
Sorry που δεν το διευκρινησα.... λεγοντας τρεξιμο δεν εννοουσα γρηγορο τρεξιμο, αλλα χαλαρο τρεξιμο με παλμούς στο 60% με 70% της ΜΚΣ. απλα επειδη το περπατημα το βαριεμαι θα τρεχω σε χαμηλη ενταση. Ευχαριστω και παλι !!!!

Μπορείς να δοκιμάσεις και πράσινο τσάι αν τυχόν σου ενοχλήσει το στομάχι ο καφές...
Επίσης προσοχη με τη μιωση του υδατάνθρακα...Λάου λάου και όχι απότομα... θα πέσεις...
Μπράβο που έφτασες τον στόχο σου :clap::clap:
Καλή συνέχεια:thumbup::thumbup:

michael-nrg
16-02-10, 22:10
Να σε καλα gj ... Πραγματικα δεν υπαρχει μεγαλιτερη δικαιοση και ευχαριστιση απο το να φτανει κανεις το στοχο του....Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να σταματαμε εκει, αλλα να θετουμε παλι καινουριους στοχους.

Fouskoter
11-03-10, 22:14
Θα σου προτεινα να πινεις καφε τουλαχιστον 2 ωρες πριν την προπονηση. Λόγω της αντιοξειδωτικης δράσης δεν ειναι οτι καλυτερο να τον πιεις λιγο πριν την προπονηση. Καταλαβαινεις..

giannis64
11-03-10, 22:24
τοτε να μην περνουμε και καφεινη πριν την προπονηση?????????????????????????????/

Μαρία
11-03-10, 22:40
Sorry που δεν το διευκρινησα.... λεγοντας τρεξιμο δεν εννοουσα γρηγορο τρεξιμο, αλλα χαλαρο τρεξιμο με παλμούς στο 60% με 70% της ΜΚΣ. απλα επειδη το περπατημα το βαριεμαι θα τρεχω σε χαμηλη ενταση. Ευχαριστω και παλι !!!!


Στο 60-70% δεν γινεται το τρεξιμο να ειναι γρηγορο αλλα αυτο που χρειαζεσαι....και παρατεταμενη ωρα στον ιδιο ρυθμο χαλαρα χωρις να ανεβαζεις ενταση.Στο θεμα του καφε οτι σε βολευει....εγω επινα καφε μια ωρα πριν επειδη ειναι διουρητικος (καθομουν λιγο σπιτι)και μετα πηγαινα για τρεξιμο γιατι δεν υπαρχσει πιο ενοχλητικο απ΄το να τρεχεις και να θες να πας και τουαλετα.....και να ψαχνεις που μεσα στο δασος(σε δασος ετρεχα).Τωρα αν σε πονεσει το στομαχι απο τον καφε αυτο ειναι στην κραση σου και ποσο ανεκτο ειναι το στομαχι σου στον καφε(εγω επινα αρκετους και δεν ειχα προβλημα νηστικη η φαγωμενη).

giannis64
11-03-10, 22:44
Στο 60-70% δεν γινεται το τρεξιμο να ειναι γρηγορο αλλα αυτο που χρειαζεσαι....και παρατεταμενη ωρα στον ιδιο ρυθμο χαλαρα χωρις να ανεβαζεις ενταση.Στο θεμα του καφε οτι σε βολευει....εγω επινα καφε μια ωρα πριν επειδη ειναι διουρητικος (καθομουν λιγο σπιτι)και μετα πηγαινα για τρεξιμο γιατι δεν υπαρχσει πιο ενοχλητικο απ΄το να τρεχεις και να θες να πας και τουαλετα.....και να ψαχνεις που μεσα στο δασος(σε δασος ετρεχα).Τωρα αν σε πονεσει το στομαχι απο τον καφε αυτο ειναι στην κραση σου και ποσο ανεκτο ειναι το στομαχι σου στον καφε(εγω επινα αρκετους και δεν ειχα προβλημα νηστικη η φαγωμενη).

και αντε στο δασος καπου θα βρεις!!!!:green:

Levrone
11-03-10, 22:54
εγω καποτε ξυπνουσα και πηγαινα αμεσως..και καλα για να μην καθυστερησω τ πρωινο και εχω καταβολισμο..

αλλα μετα διαβαζοντας αυτο που εκανε η Μαρια που επινε καφε και μετα πηγαινε καθιερωσα να ξυπναω μιση ωρα πριν, να πινω τσαι και να πηγαινω για τρεξιμο μετα..

καλα εγω τρεχω για 25`, και μια και το συζηταμε το τρεξιμο μου ειναι σε πολυ χαλαρο ρυθμο..πολυ βαριεστημενο..

Μαρία
11-03-10, 23:02
και αντε στο δασος καπου θα βρεις!!!!:green:

Χωρις πλακα αυτο ηταν το μεγαλύτερο προβλημα μου......αποσυντονιζεσαι δεν τρεχεις ανετος μετα....


εγω καποτε ξυπνουσα και πηγαινα αμεσως..και καλα για να μην καθυστερησω τ πρωινο και εχω καταβολισμο..

αλλα μετα διαβαζοντας αυτο που εκανε η Μαρια που επινε καφε και μετα πηγαινε καθιερωσα να ξυπναω μιση ωρα πριν, να πινω τσαι και να πηγαινω για τρεξιμο μετα..

καλα εγω τρεχω για 25`, και μια και το συζηταμε το τρεξιμο μου ειναι σε πολυ χαλαρο ρυθμο..πολυ βαριεστημενο..

Μονο αυτο κανεις?Εννοω μονο 25λεπτα απο τρεξιμο και τελος?Εχεις δοκιμασει να βαλεις και 1-2μερες καμια ταχυτητουλα?πχ να κανεις κανα 80αρακι στο 90%-100% για 10 επαναληψεις με διαλειμμα-περπατημα την επιστροφη?Στο λεω γιατι αν αυτο το κανεις καιρο(το 25λεπτο με την ιδια ενταση και εννοω πολύ καιρο)τοτε θα εχεις και ενα σχετικο πλαφον στο σωμα αν δεν εχεις ανεβει σε ενταση(φυσιολογικα παντα με βαση το οτι εκει εχει συνηθισει το σωμα) και να ξυπνησεις καπως τον μεταβολλισμο σου με τις ταχυτητουλες και να τονωσεις και περισσοτερο τα ποδια.

Manos1989
11-03-10, 23:20
Κατευθειαν γευμα δηλαδη... Δεν ισχυει κατι με το χρονικο διαστημα που θα κανω το γευμα ετσι? Και κατι τελευταιο. Επειδη δεν εχω και καποιο ιδιετερο προβλημα με την καφεινη, να βαλω και κανα 2 καφεδες ή κανα λιποδιαλυτη 15 λεπτα πριν την αεροβια?

Εγώ τις μέρες που δεν έχω βάρη,πάω στο γυμναστήριο χωρίς να έχω φάει και κάνω διάδρομο 45-50 λεπτά διαλλειματικά και με μεγάλες εντάσεις έχοντας πάρει ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΤΗ(2 χαπάκια).Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα αν και δεν έχω ψάξει το κατά πόσο ενδείκνυται.
Συγχαρητήρια για τον στόχο σου,άντε να παίρνουμε κι εμείς σειρά σιγά-σιγά:bbbiceps:

Levrone
11-03-10, 23:21
Μονο αυτο κανεις?Εννοω μονο 25λεπτα απο τρεξιμο και τελος?Εχεις δοκιμασει να βαλεις και 1-2μερες καμια ταχυτητουλα?πχ να κανεις κανα 80αρακι στο 90%-100% για 10 επαναληψεις με διαλειμμα-περπατημα την επιστροφη?Στο λεω γιατι αν αυτο το κανεις καιρο(το 25λεπτο με την ιδια ενταση και εννοω πολύ καιρο)τοτε θα εχεις και ενα σχετικο πλαφον στο σωμα αν δεν εχεις ανεβει σε ενταση(φυσιολογικα παντα με βαση το οτι εκει εχει συνηθισει το σωμα) και να ξυπνησεις καπως τον μεταβολλισμο σου με τις ταχυτητουλες και να τονωσεις και περισσοτερο τα ποδια.

ρε συ Μαρια ξερεις τι γινεται? δεν ειναι οτι δε θελω, ειναι οτι ξυπναω 6μιση για να παω τρεξιμο 7 , να γυρισω να παω μαθημα , και να γυρισω να παω προπονηση, και δεν εχω αντοχες να κανω και σπριντ..ακουγεται πολυ σα δικαιολογια, εδω αλλοι πανε σε σκληρη δουλεια οντως , αλλα ετσι παω και με περισσοτερη ευχαριστηση να τρεξω και περναει και πιο γρηγορα η ωρα..

savage
12-03-10, 03:01
ασε τις δικαιολογιες κ τρεχα ρε!!!!:bodybuilder1:

thegravijia
12-03-10, 03:13
το πρωι εγω ξερω οτι πρεπει να κανεις χαλαρα δηλ κοντα 140παλμους σταθερα...και οχι hit και τετοια με ενταση γιατι θα χασεις μυικη μαζα

για νυστικος το πρωι αναφερομαι

Μαρία
12-03-10, 10:46
το πρωι εγω ξερω οτι πρεπει να κανεις χαλαρα δηλ κοντα 140παλμους σταθερα...και οχι hit και τετοια με ενταση γιατι θα χασεις μυικη μαζα

για νυστικος το πρωι αναφερομαι


Οσο αδειος και να εισαι το πρωι και 2μερες να μην εχεις φαει πρωτα θα εξαντλησει ο οργανισμος τα αποθεματα γλυκογονου μετα λιπος και μετα θα την πεσει στο μυικο διοτι οσο και να θες δεν χανεις τοσο ευκολα μυικο(οταν υπαρχει βεβαια γιατι μερικοι και κυριως με παραπανισια κιλα χανουν με διατροφη και γυμναστικη λιπος και επειδη στεγνωνουν αρκετα νομιζουν οτι χασαν και μυικο το οποιο ποτε δεν ειχαν αναπτυξει οσο νομιζαν σε σχεση με τον ογκο που ειχαν πριν).
Και διαλειμματικη ενταση και καθαρα αεροβια παρατεταμενη (αλλαζουν αλλα)δεν θα παθει τιποτα εκτος αν ειναι μερες πχ με κετωση και διετα εχει φτασει στο 5%λιπος και παει να χτυπηθει ωρα....

savage
12-03-10, 22:04
το πρωι εγω ξερω οτι πρεπει να κανεις χαλαρα δηλ κοντα 140παλμους σταθερα...και οχι hit και τετοια με ενταση γιατι θα χασεις μυικη μαζα

για νυστικος το πρωι αναφερομαι

Αν ηταν ετσι,τοτε εγω με τοση πολλη αεροβια υψηλης εντασης που εχω κανει νηστικος στη ζωη μου,δε θα επρεπε να'χω ιχνος μυ πανω μου,η θα ημουν Mr Olympia αν την ειχα αποφυγει κ δεν ειχα χασει ολους αυτους μυες:green:

michael-nrg
13-03-10, 17:57
Εδω και 2 βδομαδες που εχω ξεκινησει αεροβια , 3 φορες πρωινη και 1 μετα απο βαρη (προς το παρον 35λεπτες και σιγα σιγα θα αυξησω λιγο τον χρονο) , να πω οτι τελικα ο καφες δεν με πειραξε καθολου στο στομαχι ποσο μαλλον με βοηθαει να ξυπνησω κιολας. επισης το χαλαρο τρεξιμο που ελεγα πιο πανω ΑΚΥΡΟ γτ μετρηθικα με καρδιοσυχνομετρο και οι σφιγμοι εφταναν τους 150 - 155, κι ετσι το κανω τωρα γρηγορο περπατημα(σαν να εισαι στον διαδρομο με 6 - 6.5 ταχυτητα)