PDA

Επιστροφή στο Forum : τρέξιμο



Danath
15-02-10, 01:47
Επείδη βαρίεμαι εύκολα να τρέχω σε γήπεδο(ταρταν) θέλω το μάτι μου να αλλάζει παραστάσεις

ειναι καλό να τρέχω στο δρόμο;(απο άποψη κραδασμών ρωτάω)

επίσης όταν τρέχω σε παραλία πρέπει να φοράω παπούτσια; και που να τρέχω εκει που σκάει το κίμα και είναι ψυλοσκληρό ή να εκεί που το πόδι μπαίνει μέσα στην άμμο;

Polyneikos
15-02-10, 12:28
Στον δρόμο λόγω τσιμεντου επιβαρυνει αρκετα τα πόδια,τις αρθρωσεις ,γόνατα ακομα και την μεση,υπαρχουν κραδασμοι λόγω σκληρου δαπέδου,το θεωρω λαθος τακτικη παρα μονο όταν είναι δεν υπαρχουν επιλογες...
Στην θαλασσα καλύτερα να τρεχεις στην βρεγμενη αμμο που είναι σκληρη και flat γιατί στην παχια αμμο κινδυνευεις να σου κολλησει το πόδι σε καποια λακουβα και μετα θα εχεις αλλα..
Στο τρεξιμο καλύτερα να φορας παπουτσια γιατί όσο να ναι μια παραλία ποτέ δεν είναι ολοκαθαρη και ένα απλο γυαλι ή ενα κομμενο ξύλο μπορεί να τραυματίσει....

sogoku
23-02-10, 16:45
Στην αμμο καλο θα ηταν να τρεχεις αν θελεις να δυναμωσουν οι αρθρωσεις σου ποδοκνημικη γονατα αλλα σωστα και οχι πολυ χρονο.Χανοντας προσωρινα την ισσοροπια το ποδι και επανακτωντας την δυναμωνει.Θα σε διαφυλαξει εν μερη και απο μελλοντικα διαστρεμματα αλλα δεν την θεωρω καθαρη αεροβια.Για πιο αεροβιο χαρακτηρα εκει που σκαει το κυμα καλυτερα αλλιως στην αμμο θα τα φτυσεις.....

KILERMAN
04-04-10, 15:43
καταθετω μια προσωπικη μου εμπειρια και αποψη.
Τα τελευταια 2 χρονια (ειμαι 38 ετων) τρεχω σχεδον 6 μερες τη βδομαδα ,κατα μεσο ορο 35 με 40 λεπτα σε ανοιχτο χωρο εξω και σπανιοτερα σε διαδρομο.ΣΥμπληρωματικα κανω βαρη ειτε τις ιδιες μερες με το τρεξιμο ,ειτε στα λιγα ρεπο.Η ερωτηση μου ετσι σε πολυ γενικες γραμμες ειναι= ειναι αναγκαιες οι μερες ξεκουρασης αναμεσα?
προσθετω σιγα σιγα ολο και περισσοτερο τα βαρη στο προγραμμα μου, και θα ελεγα οτι εντυπωσιαζομαι απο τις συχνες αναφορες σε μερες κενες χωρις προπονηση που λενε πολλοι φιλοι εδω ! ευχαριστω.
προσωπικα πιστευα οτι για πολυ κοσμο η αθληση σχεδον σε καθημερινη βαση ειναι κατι δεδομενο.

Ramrod
04-04-10, 16:01
καταθετω μια προσωπικη μου εμπειρια και αποψη.
Τα τελευταια 2 χρονια (ειμαι 38 ετων) τρεχω σχεδον 6 μερες τη βδομαδα ,κατα μεσο ορο 35 με 40 λεπτα σε ανοιχτο χωρο εξω και σπανιοτερα σε διαδρομο.ΣΥμπληρωματικα κανω βαρη ειτε τις ιδιες μερες με το τρεξιμο ,ειτε στα λιγα ρεπο.Η ερωτηση μου ετσι σε πολυ γενικες γραμμες ειναι= ειναι αναγκαιες οι μερες ξεκουρασης αναμεσα?
προσθετω σιγα σιγα ολο και περισσοτερο τα βαρη στο προγραμμα μου, και θα ελεγα οτι εντυπωσιαζομαι απο τις συχνες αναφορες σε μερες κενες χωρις προπονηση που λενε πολλοι φιλοι εδω ! ευχαριστω.
προσωπικα πιστευα οτι για πολυ κοσμο η αθληση σχεδον σε καθημερινη βαση ειναι κατι δεδομενο.

Χρόνια πολλά!

Η ξεκούραση πιστεύω έχει να κάνει με το είδος της προπόνησης που γίνεται. Αν γινεται αεροβική, βάρη και σε τι επίπεδο. Οταν κάποιος τα δίνει όλα στα βάρη οι μυες χρειάζονται χρόνο για να επανέλθουν οπότε είναι λογικό να μη μπορούν να ξαναγυμναστούν άμεσα. Γι αυτό αλλωστε κάνουμε και τα λεγόμενα split μυικών ομάδων. Αποψή μου είναι πως πρέπει να ξεκουράζουμε όλο το σώμα μια φορά την εβδομάδα, να επανέρχεται και να επισκευάζονται διάφορες μικροβλάβες και μικροτραυματισμοί οι οποίοι μπορεί να είναι ακόμα και ανεπαίσθητοι. Δεν είμαστε μηχανές! Μια Κυριακή και ο Θεός ξεκουράστηκε! ;)
Τώρα πέρα απο τη μια μέρα off που πρέπει να έχουμε όλοι, πιστεύω πως ανάλογα με τη φυσική κατάσταση και το είδος της άσκησης του καθενός είναι εφικτό για κάποιον να γυμνάζεται και 6 φορές την εβδομάδα. Προσωπικά το έχω κάνει και εγώ μια περίοδο χωρίς πρόβλημα. Το ιδανικό όμως, για εμένα, είναι 5 φορές προπόνηση με 2 μέρες "ρεπό".

KILERMAN
04-04-10, 17:01
..ωραια..
για να γινω πιο συγκεκριμενος θα ελεγα και το εξης 6 μερες την εβδομαδα τρεξιμο 40 λεπτων, με μεση ταχυτητα και ενταση στους 120-130 σφυγμους (δλδ 65%)
και με ταυτοχρονη χρηση πρωτεινης με ελαχιστοτατη συμμετοχη υδαταν. και λιπους *ultra isolate universal) τι προοπτικες θα μπορουσε να μας δωσει? (ενδιαμεσα των ημερων ελαφριες προπονησεις με βαρη χωρις πολλες καταπονησεις)
1,85 -85κkgr-15% lipos.

Ramrod
04-04-10, 17:13
..ωραια..
για να γινω πιο συγκεκριμενος θα ελεγα και το εξης 6 μερες την εβδομαδα τρεξιμο 40 λεπτων, με μεση ταχυτητα και ενταση στους 120-130 σφυγμους (δλδ 65%)
και με ταυτοχρονη χρηση πρωτεινης με ελαχιστοτατη συμμετοχη υδαταν. και λιπους *ultra isolate universal) τι προοπτικες θα μπορουσε να μας δωσει? (ενδιαμεσα των ημερων ελαφριες προπονησεις με βαρη χωρις πολλες καταπονησεις)
1,85 -85κkgr-15% lipos.

Αν δε γνωριζει κανεις τη διατροφή πως μπορεί να απαντήσει???

Η λήψη συμπληρώματος δεν υποδεικνύει τίποτα απο μόνη της. Ως γνωστόν τα συμπληρώματα παίζουν βοηθητικό ρόλο στη διατροφή(συμπληρωματικό) και απο μόνα τους δεν κάνουν τίποτα, αν η διατροφή δεν είναι προσαρμοσμένη σε κάποιους πιθανούς στόχους.

Οι αναλογίες βάρος, ύψος, λίπος είναι αρκετα καλές(καλή προοπτική) θα έλεγα με βάση την ταπεινή μου κρίση...αλλά ποιός ειναι ο στόχος του προγράμματος/προπόνησης? Όγκος, γράμμωση, αντοχή, ενδυνάμωση...?

Η μόνη προοπτική που θα μπορούσα να διακρίνω προσωπικά με όσα ξέρω είναι η επίτευξη μιας καλής φυσικής κατάστασης σε όλο το σώμα. Αλλά για εμφανή, οπτικά αποτελέσματα πρέπει σίγουρα να υπάρχει και μια διατροφή αλλά και με τι ένταση γίνεται η προπόνηση με βάρη...

SOSTARAS
06-11-11, 23:13
ξερει καποιοσ αν η ασκηση στησ αμμο και το τρεξιμο δημιουργουν καποιο προβλημα σε αστραγαλουσ και γονατα;;

Galthazar
06-11-11, 23:24
ξερει καποιοσ αν η ασκηση στησ αμμο και το τρεξιμο δημιουργουν καποιο προβλημα σε αστραγαλουσ και γονατα;;

οχι αντιθετα μαλιστα..μιλαμε παντα για την βρεγμενη αμμο στην ακρη της θαλασσης. Αν η παραλια ειναι οκ και καθαρη καλυτερα να τρεχεις χωρις παπουτσια μονο με καλτσες