PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ήθελα τη γνώμη σας



Bigmama
17-02-10, 23:22
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ο σύζηγος γυμνάζεται 4-5 φορές την εβδομάδα. (βάρη και αερόβια). Θέλοντας να χάσει κάποια κιλά (10) είναι 104 τώρα, ακολουθεί ένα μοτίβο διατροφής μαζί μου 5 γευματων (φυσικά πιο ενισχυμένο απο το δικό μου) και χάνει περίπου 1 κιλό την εβδομάδα ακόμα και με κανένα cheat meal. Ένας φίλος του που γυμνάζονται παρέα του έδωσε μια διατροφή η οποια όμως μου θυμίζει διατροφή όγκου. (Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα στα άρθρα σας).

Η διατροφή αυτή περιλαμβάνει 9 γεύματα :shock: (εμένα τουλάχιστον μου φάινονται πολλά για γράμωση, αντε μέχρι 6 να το καταλάβω)
Η διατροφή έχει ως εξής:

1ο: 5 ασπράδια+ 3 φρυγανιές ολικής + 1 ποτήρι πορτοκαλάδα ή 1 κούπα γάλα με δημητριακα και ενα μήλο.
2ο: 1 τόστ ολικής με 5 φέτες γαλοπούλα+1 φέτα τυρί με λίγα λιπαρά ή τοστ με τόνο μαρούλι ή μπιφτέκι γαλοπούλας/κοτοπουλο
3ο: 1 ποτήρι πρωτεϊνη σε νερό με 1 μπανάνα
4ο: Σαλάτα με κοτόπουλο
5ο:300 γραμμάρια ή μπιφτέκι + μακαρόνια ή ρύζι ή 200γρ. πατάτα. Σαλάτα + ανθότυρο + 2 φέτες ψωμί μάυρο
6ο:1 ποτήρι πρωτεϊνη σε νερό + 1 αχλάδι
7ο: 1 γιαούρτι 2%
8ο: Μπιφτέκι 250 γρ. +150 γρ. υδατάνθρακα + σαλάτα
9ο: 1 ποτήρι πρωτεϊνη σε νερό

Αφενός τα γευματα μου φαίνονται πολλά. (για να μην παρεξηγηθώ,δεν έχω πρόβλημα να μαγειρέψω, ο ατμομάγειρας να είναι καλα) Αφετέρου νόμιζα οτι ο υδατάνθρακας μετά το απόγευμα οτι καλύτερα θα ήταν να απουσιάζει. Τι λέτε;

Έχω διαβάσει όσο περισσότερο μπορώ πριν ζητήσω τη βοήθεια σας, απλώς επειδή ο συγκεκριμένος φίλος θεωρεί τον εαυτό του γνώστη, θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Γιατί ο σύζηγος θέλει να χάσει λίπος. Μυικά είναι οκ.

Σας ζητώ συγνώμη για το μεγάλο ποστ, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια σας.

:bbbiceps:

Jeik
17-02-10, 23:38
από το πρωινό φεύγουν φρυγανιές,τα ασπράδια γίνονται 6 και θα πίνει 250 μλ γάλα με 80 γρ βρώμη
δεύτερο 1 σκουπ γουέι και 1 τοστ ολικής με 3 φέτες γαλοπούλα και 1 τυρί
τρίτο 150 γρ κοτόπουλο η τόνο, με 80 γρ ρύζι η 2 βραστές πατάτες και 2κ.σ λάδι
τέταρτο 1 μιση σκουπ γουέι
πέμπτο φιλέτο κοτόπουλο η τόνος με σαλάτα με 1 κ.σ λάδι
έκτο 2% γιαούρτι και μερικά αμύγδαλα 20 γρ

thegravijia
18-02-10, 00:25
mama αυτο που κανατε ξαχαστε το
κοιτα
εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

KATERINI 144
18-02-10, 00:34
η προπονηση σε ποια γεύματα ειναι ενδιάμεσα? (πχ ενδιάμεσα 4ο-5ο γευμα?)

Bigmama
20-03-10, 22:57
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που δεν επανήλθα. είχα χάσει το θέμα και μέχρι να το ξαναβρώ κατάφερα να διαβάσω αρκετά και να βρω το μια άκρη για τη διατροφή. Τα άρθρα με βοήθησαν πάρα πολύ.

Ευχαριστώ και πάλι.