PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα HIIT (για να κανετε σιγουρα εμετο)



savage
18-02-10, 03:32
Λοιπον πostαρω μια ακομα προπονηση που εχω κανει οταν επαιζα μπασκετ.Μακραν η δυσκολοτερη ολων.Δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να την βγαλω εις περαν πλεον,ουτε καν εγω!!!Εχω 4 μιση χρονια να την κανω.

Το προγραμμα γινεται σε 400αρη στιβο.Εγω το εκανα στον Αγ.Κοσμα πχ.
Ζεσταμα 2-3 γυροι (400 μετρων) με τζοκιν
6-7 Λεπτα διατασεις για ποδια
3-4 ανοιγματα στο 60-70% της μεγιστης εντασης
Κανετε τον σταυρο σας και ξεκινατε:P:

150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)


7 λεπτα διατασεις για ποδια (ξεχειλωνετε κυριολεκτικα στις διατασεις)


150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)


Οπως ειδατε ειναι χωρισμενο σε 2 κυκλους:
Ο καθε κυκλος εκτελειται χωρις το παραμικρο διαλειμμα.Ναι ειναι εξουθενωτικο,το ξερω,γι'αυτο και απευθυνεται σε πολυ προχωρημενους αθλητες απο αποψη φυσικης καταστασης.

Φυσικα ειναι περιττο να σας πω οτι μετα απο την ολοκληρωση 1-2 μηνων που εκανα το παραπανω,μετα πετουσα.Συμπαικτες και αντιπαλοι δεν προλαβαιναν να με βλεπουν στο παρκε.χαχαχααχαχα:rolf::rolf::rolf:

Υγ.Γιωργο gj,τωρα καταλαβες γιατι ειμαι πυρηνικος αντιδραστηρας καυσης θερμιδων και γιατι εχω τετοιο μεταβολισμο,ετσι???χαχαχααχα

KATERINI 144
18-02-10, 10:09
Υγ.Γιωργο gj,τωρα καταλαβες γιατι ειμαι πυρηνικος αντιδραστηρας καυσης θερμιδων και γιατι εχω τετοιο μεταβολισμο,ετσι???χαχαχααχα:green: :thumbup::thumbup:

gj
18-02-10, 11:59
Υγ.Γιωργο gj,τωρα καταλαβες γιατι ειμαι πυρηνικος αντιδραστηρας καυσης θερμιδων και γιατι εχω τετοιο μεταβολισμο,ετσι???χαχαχααχα

χαχαχααχαχχαχαχααχχααχ:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Με τέτοιες προπονήσεις και όλο το πλανήτη να αποφασίσεις να φάς για βραδυνό ούτε γραμμαριάκι δεν θα βάλεις :P
Ωραίος πάντως:thumbup::thumbup::thumbup:...σε ζηλεύω...(με την καλή την έννοια εεεεε....)

kutsup
18-02-10, 12:03
Υγ.Γιωργο gj,τωρα καταλαβες γιατι ειμαι πυρηνικος αντιδραστηρας καυσης θερμιδων και γιατι εχω τετοιο μεταβολισμο,ετσι???χαχαχααχα

Παραβλέπεις το πολύ σημαντικό θέμα της ηλικίας. Πέρνα τα 40 και θα σου πω εγώ τι θα είσαι. ;)

savage
18-02-10, 12:57
αυτο θα το δουμε

-beba-
18-02-10, 12:59
Παραβλέπεις το πολύ σημαντικό θέμα της ηλικίας. Πέρνα τα 40 και θα σου πω εγώ τι θα είσαι. ;)

Φαντάζομαι πως όταν θα είναι 40 ετών θα ισχύει η παρακάτω εξίσωση....
40άρης=2*20άρης.............έτσι δεν είναι?

KATERINI 144
18-02-10, 13:01
ναι, μονο που ο ενας θα πρεπει να τραβαει και τον αλλο :green:

Haris Pilton
18-02-10, 13:07
Εξαρταται τον οργανισμο,ο πατερας μου ειναι 55 και εχει ελαχιστο λιπος,και πλεον ολη μερα μαγειρευει και τρωει.

Δουλευε καραβια-οικοδομες απο τα 12....

-beba-
18-02-10, 13:08
ναι, μονο που ο ενας θα πρεπει να τραβαει και τον αλλο :green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Μαρία
18-02-10, 13:19
Για το θεμα της προπονηση υπαρχουν παρα πολλα προγραμματα δυσκολα η ευκολα αλλα ολα καθοριζονται απο το επιπεδο φυσικης καταστασης και τι θελει να πετυχει ο καθενας(που να του δουλεψει η καθε προπονηση)


Οσο για το θεμα της ηλικιας εχω γνωστο μαραθωνοδρομο 45 χρονων με επιδοσεις 2.30 μαραθωνιο και με ενα πακετο τσιγαρα την ημερα.....δεν το λεω για διαφημιση του στυλ καπνιζει και τρεχει αλλα πιο πολυ για την ηλικια που 2,30 για τα ελληνικα δεδομενα μακαρι και 25-30άριδες να ειχαν τετοιες επιδοσεις.(Οταν οι καλυτεροι χρονοι για Ελλαδα κυμαινονται μεσα στο οριο 2,20-2,30)

Haris Pilton
18-02-10, 13:25
Nα κανω μια ερωτηση επι τουτου.
Πρεπει να ακολουθουνται συγκεκριμενα μοτίβα σε μια HIIT;

Εγω απλος κανω 1 λεπτο φουλ σπριντ οσο μπορω,γυρω στο 13-14 στο διαδρομο και 2 λεπτα ισα ισα τζοκιν γυρω στο 5-6.
Για μιση ωρα.Θα επρεπε να αλλαξω κατι;Θα επρεπε να ακολουθησω κατι πιο συγκεκριμενο σε θεμα αυξομειωσης;

Μαρία
18-02-10, 13:29
Nα κανω μια ερωτηση επι τουτου.
Πρεπει να ακολουθουνται συγκεκριμενα μοτίβα σε μια HIIT;

Εγω απλος κανω 1 λεπτο φουλ σπριντ οσο μπορω,γυρω στο 13-14 στο διαδρομο και 2 λεπτα ισα ισα τζοκιν γυρω στο 5-6.
Για μιση ωρα.Θα επρεπε να αλλαξω κατι;Θα επρεπε να ακολουθησω κατι πιο συγκεκριμενο σε θεμα αυξομειωσης;


Αναλογως για τι το θες.....αν θες να κανεις απλα ενα τσιτωμα και τιποτα αλλο καλο ειναι αυτο αλλα μεχρι εκει,αν θες να βελτιωσεις την αντοχη σου και πχ απο το 6 ενταση στο διαδρομο να τρεχεις στο 7 θελει αλλα αντιμετωπιση.Εσυ που αποσκοπεις....???

kutsup
18-02-10, 13:29
Οσο για το θεμα της ηλικιας εχω γνωστο μαραθωνοδρομο 45 χρονων με επιδοσεις 2.30 μαραθωνιο και με ενα πακετο τσιγαρα την ημερα.....δεν το λεω για διαφημιση του στυλ καπνιζει και τρεχει αλλα πιο πολυ για την ηλικια που 2,30 για τα ελληνικα δεδομενα μακαρι και 25-30άριδες να ειχαν τετοιες επιδοσεις.(Οταν οι καλυτεροι χρονοι για Ελλαδα κυμαινονται μεσα στο οριο 2,20-2,30)

Μιλάμε για νορμάλ ανθρώπους με φυσιολογική ζωή όχι για training freaks. Και εγώ αν δεν είχα τι άλλο να κάνω στη ζωή μου σίγουρα θα ήμουν διαφορετικός αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλά άλλα που μας ταλαιπωρούν πέραν από την γενικότερη "πτώση" του οργανισμού.

Haris Pilton
18-02-10, 13:45
Αποσκοπω στο να εχω καλυτερη αντοχη και να μην τα φτυνω ευκολα σε θεμα εκρηκτικοτητας,ας πουμε στο μπασκετ,στο να δινω μια ωθηση στον μεταβολισμο μου οπως υποσχεται μια HIIT προπονηση,αλλα και επηδη τελευτεα βλεπω οτι γουσταρω πολυ να τρεχω,και να αντεχω ακομα.

Οταν ξεκινησα,ουτε κατα δοιανια δεν μπορουσα να το κανω αυτο και μου αρεσει πολυ να βλεπω τον εαυτο μου οτι λαχανιαζει δυσκολοτερα και οτι αντεχω περισοτερο,αφου πολλες φορες απλως δεν θελω να σταματαω στο 1 λεπτο.Η αισθηση ζωντανιας ειναι φοβερη.

Αλλα πλεον καθως κανω και μια ωρα αεροβια πριν την HIIT που κανω,μου φαινετε οτι ανεβαζω δυσκολοτερα παλμους και εχω την εντυπωση οτι δεν κανω δουλεια.
Κανοντας αυτα τα 2 μαζι υπαρχει καποια αντιφαση ;Ενοω μηπως θα επρεπε να κανω ενα απο τα δυο για να εχω αποτελεσματα;Ειτε στην καυση λιπους ειτε στην αντοχη ειτε στο μεταβολισμο;

Να παραθεσω κατι ακομα,οτι απο τοτε που κανω HIIT νιοθω να πειναω ολη μερα.
Το κακο ειναι οτι βγαζω συνεχεια φουσκαλες και καλους... :(

Μαρία
18-02-10, 15:49
Παραβλέπεις το πολύ σημαντικό θέμα της ηλικίας. Πέρνα τα 40 και θα σου πω εγώ τι θα είσαι. ;)



Μιλάμε για νορμάλ ανθρώπους με φυσιολογική ζωή όχι για training freaks. Και εγώ αν δεν είχα τι άλλο να κάνω στη ζωή μου σίγουρα θα ήμουν διαφορετικός αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλά άλλα που μας ταλαιπωρούν πέραν από την γενικότερη "πτώση" του οργανισμού.


Με βαση αυτο απαντησα το οτι αν περασει καποιος τα 40 δεν σημαινει οτι δεν μπορει να διατηρηθει αλλα να εχει και επιδοσεις και δεν μιλαω για περιπτωση trainingfreak ανθρωπου αλλα για αγροτη οικογενειαρχη που θα κανει και το τσιγαρο του θα πιει και το κρασακι του αλλα με βαση την προπονηση και προετοιμασια του σωματος τοσα χρονια επειδη του αρεσει και οχι για πρωταθλητισμο κρατιεται στην καλυτερη φυσικη κατασταση.

Μαρία
18-02-10, 15:56
Αλλα πλεον καθως κανω και μια ωρα αεροβια πριν την HIIT που κανω,μου φαινετε οτι ανεβαζω δυσκολοτερα παλμους και εχω την εντυπωση οτι δεν κανω δουλεια.
Κανοντας αυτα τα 2 μαζι υπαρχει καποια αντιφαση ;Ενοω μηπως θα επρεπε να κανω ενα απο τα δυο για να εχω αποτελεσματα;Ειτε στην καυση λιπους ειτε στην αντοχη ειτε στο μεταβολισμο;



Τα κανεις μαζι?Δηλ κανεις μια ωρα αεροβια και μετα την μια ωρα ξεκινας διαλειμματικη?Υπαρχει αντιφαση εχεις καταναλωσει γλυκογονο με την αεροβια και ο οργανσμος για ενταση μετα με την διαλειμματικη χρειαζεται γλυκογονο και εσυ απλα τον υπερζοριζεις με διαφορετικο συστημα προπονησης,ειναι προτιμοτερο να κανεις μια μερα αεροβια και την επομενη διαλειμματικη ενταση που εκει θα χρησιμοποιησεις και το ATP σου να κανεις μικρα κομματια και εκρηκτικα για το μπασκετ,δεν επιτυγχανεις εκρηξη τρεχοντας 1λεπτο με φουλ ενταση απλα αν μιλαγαμε για ποδοσφαιρο που ειναι μεγαλύτερη αποσταση ναι θα εχεις παραταση αντοχης για να καλυψεις την αποσταση....

Haris Pilton
18-02-10, 16:19
Aχα,μαλιστα.
Ευχαριστω πολυ Μαρια. :thumbup:

Θα κανω τοτε Δευτερα Αεροβια , Τεταρτη Διαλειμματικη και Παρασκευη Αεροβια.

Η το ανάποδο,και εναλλάξ πάλι ανά βδομάδα.

giannis64
18-02-10, 16:46
Λοιπον πostαρω μια ακομα προπονηση που εχω κανει οταν επαιζα μπασκετ.Μακραν η δυσκολοτερη ολων.Δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να την βγαλω εις περαν πλεον,ουτε καν εγω!!!Εχω 4 μιση χρονια να την κανω.

Το προγραμμα γινεται σε 400αρη στιβο.Εγω το εκανα στον Αγ.Κοσμα πχ.
Ζεσταμα 2-3 γυροι (400 μετρων) με τζοκιν
6-7 Λεπτα διατασεις για ποδια
3-4 ανοιγματα στο 60-70% της μεγιστης εντασης
Κανετε τον σταυρο σας και ξεκινατε:P:

150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)


7 λεπτα διατασεις για ποδια (ξεχειλωνετε κυριολεκτικα στις διατασεις)


150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)
150 μετρα στο 80% της μεγιστης εντασης
50 μετρα σβηστος(τρεχοντας οσο πιο αργα γινεται)


Οπως ειδατε ειναι χωρισμενο σε 2 κυκλους:
Ο καθε κυκλος εκτελειται χωρις το παραμικρο διαλειμμα.Ναι ειναι εξουθενωτικο,το ξερω,γι'αυτο και απευθυνεται σε πολυ προχωρημενους αθλητες απο αποψη φυσικης καταστασης.

Φυσικα ειναι περιττο να σας πω οτι μετα απο την ολοκληρωση 1-2 μηνων που εκανα το παραπανω,μετα πετουσα.Συμπαικτες και αντιπαλοι δεν προλαβαιναν να με βλεπουν στο παρκε.χαχαχααχαχα:rolf::rolf::rolf:

Υγ.Γιωργο gj,τωρα καταλαβες γιατι ειμαι πυρηνικος αντιδραστηρας καυσης θερμιδων και γιατι εχω τετοιο μεταβολισμο,ετσι???χαχαχααχα

ειναι σχεδον ιδια μαυτην που κανουμε στην διαιτησια για τα τεστ κουπερ.

kutsup
18-02-10, 17:07
Με βαση αυτο απαντησα το οτι αν περασει καποιος τα 40 δεν σημαινει οτι δεν μπορει να διατηρηθει αλλα να εχει και επιδοσεις και δεν μιλαω για περιπτωση trainingfreak ανθρωπου αλλα για αγροτη οικογενειαρχη που θα κανει και το τσιγαρο του θα πιει και το κρασακι του αλλα με βαση την προπονηση και προετοιμασια του σωματος τοσα χρονια επειδη του αρεσει και οχι για πρωταθλητισμο κρατιεται στην καλυτερη φυσικη κατασταση.

Το ότι δεν μπορείς να είσαι όπως ήσουν στα 20 και στα 30 αυτό είναι δεδομένο. Το αν κρατιέσαι σε καλή κατάσταση για τα χρόνια σου είναι άλλο. Δεν μπορεί να έχεις σύμφωνα με το παράδειγμά σου χρόνο 2:30 ώρες στα 25-30 και το ίδιο στα 45. Προφανώς δεν έπιανες την μέγιστη απόδοση σου νέος.