PDA

Επιστροφή στο Forum : λυποδιαλύτες και <18



Annih
18-02-10, 21:58
Λοιπόν σε κανα μήνα θα αρχίσω και εγώ σιγά-σιγά την γράμμωσή μου :P ... Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον λιποδιαλύτη καθώς όπως έχω προαναφέρει ειμαι 17.

Τι λέτε :toast:

gj
18-02-10, 22:02
Λοιπόν σε κανα μήνα θα αρχίσω και εγώ σιγά-σιγά την γράμμωσή μου :P ... Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον λιποδιαλύτη καθώς όπως έχω προαναφέρει ειμαι 17.

Τι λέτε :toast:

Καλό είναι να το αποφύγεις....
Νομίζω ότι όλοι συνιστούν 18 και άνω εκτός από μερικούς που λένε πάνω από 21...
Καλή διατροφή και πράσινο τσαι... Διάδρομο στο φουλ και μια χαρά θα είσαι ;)

Annih
18-02-10, 22:05
χμμ μάλιστα, ενδιαφέρον. Πράσινο τσάι ? what for :bbbiceps:

gj
18-02-10, 22:18
χμμ μάλιστα, ενδιαφέρον. Πράσινο τσάι ? what for :bbbiceps:

Τσάι Πράσινο:

Περιγραφή:
Το πράσινο τσάι παρασκευάζεται μετά από αποξήρανση των φύλλων που συλλέγονται από το φυτό Camelia sinensis, και διαφέρει από το τσάι του βουνού, με το οποίο συγχέεται συχνά. Το πράσινο τσάι είναι πλούσιο σε πολυφαινόλες (αντιοξειδωτικές ουσίες) και τεΐνη (αλκαλοειδές).
Θεραπευτικές Ιδιότητες:
Αποτελεί ένα πραγματικό ελιξίριο υγείας και νεανικότητας, αφού μας προσφέρει ισχυρές αντιοξειδωτικές ουσίες. Ισχυροποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα, προσφέρει αντιοξειδωτική προστασία, υποστηρίζει την πέψη, βοηθάει την καρδιά και το κυκλοφορικό, συμβάλλει στη ρύθμιση του σακχάρου, δυναμώνει τα οστά, προστατεύει το σμάλτο των δοντιών, επιβραδύνει τη γήρανση της επιδερμίδας, επιταχύνει τις καύσεις, διευκολύνει το αδυνάτισμα, μειώνει το σωματικό λίπος, αυξάνει την αντοχή.
Χρήση:
Οργανοληπτικά το ρόφημα είναι πολύ εύγευστο και αρωματικό, ενώ μπορεί να καταναλωθεί ζεστό ή κρύο, με ζάχαρη, μέλι ή και σκέτο.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6696

Annih
18-02-10, 22:26
Καλά, προφανώς χωρίς ζάχαρη :P

στα supermarket το βρίσκω αυτό? εννοώ Lipton ή κάτι παρόμοιο :shock:

gj
18-02-10, 22:29
Καλά, προφανώς χωρίς ζάχαρη :P

στα supermarket το βρίσκω αυτό? εννοώ Lipton ή κάτι παρόμοιο :shock:
Ναι μωρέ...παντου βρίσκεις...
Παρε ότι μάρκα να ναι ... Πρασινο τσάι να λέει...
Πίνε ένα το πρωι και ένα πριν την προπόνηση και θα σαι jet :thumbup:

Annih
18-02-10, 22:32
Φίνα thx :rolf:

Άντε να φανούν τα τετραγωνάκια χαχαχα :green: :green:

gj
18-02-10, 22:36
Φίνα thx :rolf:

Άντε να φανούν τα τετραγωνάκια χαχαχα :green: :green:

Πρόσεξε την διατροφή και λιώσε στην αεροβική και θα τα δεις τα τετραγωνάκια...
Μην πλακωθείς στο τσάι περιμένοντας να σου βγάλει κοιλιακούς :P:P:P:P
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου :toast:

sTeLaKoS
18-02-10, 22:39
Κάπου είχα διαβάσει πως χρειάζεται μεγάλη ποσότητα πράσινου τσαγιου για να καταλάβεις λιποδιαλυτική δράση. Πάνω από 5 ποτήρια τη μέρα. Δε ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό. Πάντως αν είναι να το αγοράζεις έτοιμο δε σε συμφαίρει να πίνεις τόσο.

Annih
18-02-10, 22:43
5 ποτήρια ? Το χριστό και το παναγία... πίκρα :( :(

Haris Pilton
18-02-10, 22:45
Υσχιει,αλλα νταξ και με μεγαλες ποσοτητες σε ροφημα,ειτε εκχυλισμα σε καψουλα πανω απο καμια 70αρια θερμιδες δεν θα σου κάψει,αλλά ως αντιοξειδωτικο και αλλα ειναι απιστευτα οφελημο.

Annih
18-02-10, 22:49
70 θερμίδες.. Μέγα απογοήτευση απο το πράσινο τσάι :smash: :smash:
Τέλος πάντων δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω :rolf:

sTeLaKoS
18-02-10, 22:57
70 θερμίδες.. Μέγα απογοήτευση απο το πράσινο τσάι :smash: :smash:
Τέλος πάντων δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω :rolf:

Εναλλακτικά δοκίμασε κανέναν light λιποδιαλύτη, αρκεί να μην έχει θερμογενητική δράση. Λόγω ηλικίας το λέω....
Με τους άλλους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δες τη διαφορά τους για να καταλάβεις τι εννοώ. Άρθρο Λιποδιαλύτες (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=98:2009-09-25-06-46-38&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4), από τον Bane

Haris Pilton
18-02-10, 23:02
Πρωσοπικη μου αποψη πλεον,μετα απο ψαξιμο για λιποδυαλιτες,δεν υπαρχει νοημα.

Ο καλυτερος λιποδυαλιτης ειναι η διατροφη σου οσο φαι κοβεις τοσο θα κοβεις και σωματικα.

Σε λογικα πλαισια και ορια παντα,με πληρη επιγνωση και της παραμικρης θερμιδας που χρηαζεσαι και που καταναλωνεις.Δεν λεω να μην τρως καθολου.

Να κατεβαζεις οτινανε για να καψεις αυτα που εφαγες;Υπαρχει νοημα;


Και αν κολησεις,κατι παει στραβα η κατι κανεις λαθος,δεν γινεται να τρως λιγοτερο απο οσο χρηαζεσαι για να ζησεις και να μην καις το λιπος σου.

Αποψη μου :green:

savage
18-02-10, 23:54
Ο καλυτερος λιποδυαλιτης ειναι η διατροφη σου οσο φαι κοβεις τοσο θα κοβεις και σωματικα.



+1

και γω δεν εχω παρει ποτε λιποδιαλυτες,και το αποτελεσμα το εχετε δει ολοι.
αα και η αεροβια ειναι φοβερος λιποδιαλυτης,εε χαρη?;)

Annih
19-02-10, 01:03
Εναλλακτικά δοκίμασε κανέναν light λιποδιαλύτη, αρκεί να μην έχει θερμογενητική δράση. Λόγω ηλικίας το λέω....
Με τους άλλους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δες τη διαφορά τους για να καταλάβεις τι εννοώ. Άρθρο Λιποδιαλύτες (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=98:2009-09-25-06-46-38&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4), από τον Bane


light? χμμ, έχεις κάτι να προτίνεις. Κατα πόσο βοηθάει? . Σαφέστατα η αεροβική και σωστή ισορροπημένη διατροφή συμβαλλουν κατα 90% στην μείωση του λίπους αλλά και μια ''extra'' βοήθεια δεν θα με χάλαγε :P :P

savage
19-02-10, 01:05
θα χαλαγε ομως την τσεπη σου.:rolf:
κρατα τα λεφτα σου να παρεις πολυβιταμινες η εξτρα κοτοπουλο η καμια παραπανω καρτελα αυγα.αυτα δεν πανε ποτε χαμενα:toast:

Haris Pilton
19-02-10, 03:25
Nαι νικ,η αεροβια παιζει μεγαλο ρολο και αυτη,βεβαια απο μονη της δεν ειναι τιποτα αντε να καψεις 100γρ λιπους μετα απο 2 ωρες :P Θαρρω πως το ειχα δει σε δοκυμαντερ η το ειχα διαβασει καπου.

Εγω πλεον δν μπορω να καταλαβω τι ειναι καλυτερο,HIIT η αεροβια,θα κανω ενα τεστ και θα δουμε!

gj
19-02-10, 14:05
70 θερμίδες.. Μέγα απογοήτευση απο το πράσινο τσάι :smash: :smash:
Τέλος πάντων δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω :rolf:

Ώπα φίλε... το πράσινο τσάι δεν κάνει μόνο λιποδιάλυση...θα ευεργεθείς και από άλλες οδούς.
Κανένας λιποδιαλύτης δεν κάει θερμίδες μόνο που τον καταπίνεις... Δλδ αν μου κάθεσε στον καναπέ και κατεβάζεις χάπια άβέρτα κουβέρτα μια οραιότατη και αρκετά βαθιά τρύπα στο νερό θα κάνεις...
Κυρίως αυτά θα σε βοηθάνε ψυχολογικά( πήρα αυτό άρα τώρα χάνω άρα.....)
Εξερούνται ορισμένα λιποτροπικά τα οποία είναι απαγορευτικά για τέτοιες ηλικίες...
Το να πάρεις light και μη θερμογεννητικούς πιστεύω ότι το μόνο αδυνατισμα που θα καταφέρεις θα είναι αυτό της τσέπης σου.
Καλή διατροφή και αερόβια και θα χεις το αποτέλεσμα που θες....

Annih
19-02-10, 20:36
οκ thx παίδες.. τελικό συμπέρασμα ~~~> ΤΡΕΞΕ !!! :rolf:.. Κάτι τελευταίο που σίγουρα έχει ξανααναφερθεί αλλά άντε βρες το :P ... Στούς πόσους παλμούς πρέπει να μαστε? :turtle:

giannis64
19-02-10, 22:03
Κάπου είχα διαβάσει πως χρειάζεται μεγάλη ποσότητα πράσινου τσαγιου για να καταλάβεις λιποδιαλυτική δράση. Πάνω από 5 ποτήρια τη μέρα. Δε ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό. Πάντως αν είναι να το αγοράζεις έτοιμο δε σε συμφαίρει να πίνεις τόσο.

αρμενος στελιο!!!! για χυμα!!! και φτηνα!!!

giannis64
19-02-10, 22:05
οκ thx παίδες.. τελικό συμπέρασμα ~~~> ΤΡΕΞΕ !!! :rolf:.. Κάτι τελευταίο που σίγουρα έχει ξανααναφερθεί αλλά άντε βρες το :P ... Στούς πόσους παλμούς πρέπει να μαστε? :turtle:

απο 120 μεχρι 130-140 τους εισαι οκ για να καψεις λιπος.
60-70-80% .

διαβασε εδω για λεπτομεριες.
Περισσοτεροι παλμοι = Περισσοτερες θερμιδες; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5748) (http://forum.bodybuilding.gr/images/totallypro/misc/multipage.gif 1 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5748) 2 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5748&page=2))

stamthedrum
19-02-10, 23:35
Να σημειώσω ότι η υπερβολική κατανάλωση τασιού μειώνει την παραγωγή τεστοστερόνης στο επίπεδο των κυττάρων Leydig στους όρχεις!

Annih
19-02-10, 23:37
Να σημειώσω ότι η υπερβολική κατανάλωση τασιού μειώνει την παραγωγή τεστοστερόνης στο επίπεδο των κυττάρων Leydig στους όρχεις!

Tι είπες ΤΩΡΑ χαχαχαχα .. Δεν ξαναπίνω τσάι ποτέεε :rolf: :rolf:

-Giannis-
19-02-10, 23:45
δηλαδή μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.......:unsure:

ThePlanet
20-02-10, 02:39
Να σημειώσω ότι η υπερβολική κατανάλωση τασιού μειώνει την παραγωγή τεστοστερόνης στο επίπεδο των κυττάρων Leydig στους όρχεις!

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά η παρατήρηση αυτή έγινε σε μια καλλιέργεια κυττάρων, οπότε δεν είναι και τόσο ασφαλές το συμπέρασμα ότι το πράσινο τσάι επηρεάζει αρνητικά τα επίπεδα τεστοστερόνης του ανθρώπου, καθώς μπαίνουν κι άλλοι πολλοί παράγοντες στη μέση.

stamthedrum
20-02-10, 11:19
χαχαχαχαχα λες οι Άγγλοι που πίνουν κάθε μέρα να τους έχει βγει το όνομα γι' αυτό το λόγο;; :green:
Πάντως, πέρα από την πλάκα μιλάμε για μεγάλη και καθημερινή κατανάλωση τσαγιού. Δε θα μας βλάψει να πίνουμε κανα τσαγάκι πού και πού!

ΤhePlanet δυστυχώς δε θυμάμαι πού το είχα διαβάσει αυτό αλλά αν το googlάρεις ή πας στο pubmed ίσως το βρεις εκεί. Άλλωστε, ακόμα και άμεσα να τα επηρεάζει, δεν είναι σε μεγάλο βαθμό

Haris Pilton
20-02-10, 12:20
Εχει γινει μια ερευνα σε αρουραιους εργαστηριου,αλλα απο οτι μας διαφωτησε ο φιλτατος επηστημονας μας Bane,εν'ολιγης δεν υσχιει κατι τετοιο στον ανθρωπο.

-Giannis-
20-02-10, 12:27
δηλαδή δεν είναι σίγουρο ότι επηρεάζει της τεστοστερόνη.........:unsure:?

Haris Pilton
20-02-10, 13:00
Σε in vitro ( τεχνική της πραγματοποίησης ενός δεδομένου πειράματος σε δοκιμαστικό σωλήνα ή γενικότερα για πειράματα που πραγματοποιούνται σε αυστηρά ελεγχόμενες συνθήκες έξω από τους ζωντανούς οργανισμούς.) μελέτη σε ίστό ορχέων σε συγκεντρώσεις που δεν θα φτάσεις ποτέ per os(Χορήγηση από το στόμα). In vivo ( πειράματα που πραγματοποιούνται σε ιστούς εντός ζώντος οργανισμού ) πρακτικά επικρατεί η anti-aromatase activity (αρωματαση ειναι ενα ενζυμο υπεύθυνο για το βήμα,κλειδί της βιοσύνθεσης οιστρογόνων,αν θυμάμαι καλα) στο ήπαρ και οδηγεί σε αύξηση τεστοστερόνης.



Το πράσινο τσαι σαν ουσία το έχω ξεψαχνήσει και μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά ότι δεν επηρεάζει αρνητικά την τεστοστερόνη.


:green:

giannis64
20-02-10, 13:44
τοσοι και τοσοι που βαζουν στην διατροφη γραμωσης τους εχουν παθει κατι? εγω καθε χρονο βαζω και δεν ειδα κατι απο αυτα που λενε και λετε. αλλα δεν ειδα και καμια τρελει διαφορα με πρασινο τσαι μονο. αν οποιος επινε τσαι εκανε γραμωση μονο απο το τσαι τοτε ολοι θα ηταν φετες. εγω καθε ανοιξη καταναλωνω 1.5 λιτρα την μερα για 2 μηνες!! χωρις κανενα προβλημα ουτε στα τετεια......%$#$#$ αλλα ουτε και στην δραστηριοτητα!!

-Giannis-
20-02-10, 15:53
ααααα οκ παιδια..... :thumbup:γιατί ανησύχησα λίγο...... επειδή πίνω αρκετό πριν την αερόβια

sogoku
23-02-10, 13:04
Το εχω διαβασει και εγω αυτο που λεει ο Στελλακος οτι για να επωφεληθεις θελει γυρω στα 5 με 6 ποτηρια.....Εγω βαζω σε κατασαρολα νερο πεταω μεσα το τσαι και μου βγαζει κανα δυο λιτρα τα οποια πινω σε 2 μερες.....

Fouskoter
11-03-10, 22:01
Μιας και αναφερθηκατε σε πρασινο τσαι. Τι πρασινο τσαι προτεινετε, εννοω τι μαρκα? Γιατι το μονο που ξερω ειναι το Lipton Linea και δεν συμφερει να πινεις δυο την ημερα γιατι αν θυμαμαι θελεις κοντα στα 3κατι ευρω την ημερα. 90 ευρω το μηνα δλδ.

giannis64
11-03-10, 22:06
παρε χυμα. ξερεις τι περνεις και προστατευεις την τσεπη σου.

sTeLaKoS
12-03-10, 01:16
παρε χυμα. ξερεις τι περνεις και προστατευεις την τσεπη σου.

+1. :clap:
Πάνε σε μια λαϊκή αγορά και θα βρεις αποξηραμένο. Το βράζεις και είσαι κύριος. :thumbup:

savage
12-03-10, 01:24
Μιας και αναφερθηκατε σε πρασινο τσαι. Τι πρασινο τσαι προτεινετε, εννοω τι μαρκα? Γιατι το μονο που ξερω ειναι το Lipton Linea και δεν συμφερει να πινεις δυο την ημερα γιατι αν θυμαμαι θελεις κοντα στα 3κατι ευρω την ημερα. 90 ευρω το μηνα δλδ.

δε νομιζω οτι ειναι τοσο ακριβο αλλα σιγουρα υπαρχουν καλυτερα

Fouskoter
13-03-10, 18:08
Bουρ στην λαικη δηλαδη. Οκ, θα το ψαξω το θεμα.
savage ειναι τοσο ακριβο.

savage
13-03-10, 20:20
ρε συ δε μπορει.παρε απο το σουπερ μαρκετ ενα κουτακι με 20 φακελακια,εχει λιγοτερο απο 2 ευρω.ασε το λινεα και τα ετοιματζιδικα

Machiavelli
13-03-10, 20:47
Αναφέρεται σε έτοιμο ρόφημα ο Fouskoter, όχι φακελάκια με τσάι, δείχνει μια σιλουέτα απ' έξω. Το έπαιρνε η κοπέλα μου μέχρι να μάθω πόσο κάνει, διάβασα τι έχει μέσα και της είπα να μη το ξαναπάρει. Πανάκριβο.

Fouskoter
16-03-10, 18:45
Τελικα αγορασα Λιπτον Λινεα φακελακια. Τωρα μολις πινω το πρωτο και εχει αρκετα καλη γευση. Οπως ειπε και ο Μachiavelli αναφερομουν σε ετοιμα ροφηματα. Πηρα φακελακια τα 20 3,10κατι ευρω. Καθολου ασχημα.

savage
17-03-10, 03:33
σαφως καλυτερα απο οικονομικης αποψης ε?;)

Fouskoter
20-03-10, 14:59
σαφως καλυτερα απο οικονομικης αποψης ε?;)

Tωρα καθαρισα για ολο το 2010 με αυτα τα φακελακια!:D

jGod
20-03-10, 23:44
αν περιμενεις εστω και 0,0001% βελτιωση στην γραμμωση κανεις λαθος

Fouskoter
23-03-10, 18:41
Οχι εσυ κανεις λαθος. Καταρχην για να μην παρεξηγηθω δεν πινω πρασινο τσαι για να γραμμωσω απλα εψαχνα αντικαταστατη του καφε. Και τον βρηκα! Καθως το πρασινο τσαι εχει και την αντιοξειδωτικη δραση του καφε + ειναι πλουσιο σε κατεχινες. Αλλα μιας και αναφερεσαι σε ποσοστο 0,0001% απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Εννοειται το πρασινο τσαι δεν κανει την δουλεια ενος λιποδιαλυτη αλλα σιγουρα βοηθαει καθως :

Η καθημερινή κατανάλωση 450-500mg κατεχινών επί 12 εβδομάδες φαίνεται να συμβάλλει στην αισθητή μείωση της περιφέρειας της μέσης, στη σημαντική μείωση του σπλαγχνικού λίπους και στην απώλεια βάρους.

Σε έρευνα που συμμετείχαν 35 άνδρες, η ομάδα που κατανάλωνε τσάι περιεκτικότητας 690mg κατεχινών ημερησίως είχε μεγαλύτερη απώλεια βάρους και μείωση σωματικού λίπους, Δείκτη Μάζας Σώματος και σωματικής μάζας, από την ομάδα που κατανάλωνε 22mg κατεχινών. Επιπλέον, στην πρώτη ομάδα παρατηρήθηκε και μείωση της κακής χοληστερόλης (LDL).

Πηγη : http://ygeia.tanea.gr