PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για Wing Chun και πρόγραμμα γυμναστηρίου.



kerpe
21-02-10, 16:27
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την γνώμη σας. Αύριο ξεκινάω την πολεμική τέχνη Wing Chun. Είμαι 190 και 94 κιλά. Σαν πρόγραμμα στο γυμναστήριο τι να κάνω;; Όγκο ή ασκήσεις δύναμης και ταχυτητάς;

kerpe
27-02-10, 21:56
κανείς;;;;;

thegravijia
27-02-10, 22:01
νομιζω στο γυμναστηριο του ηλια τριανταφυλου. διδασκεται το Wing Chun οποτε περιμενε θα σου απαντησει αυτος.

(μπορει να κανω λαθος ομως)

TRIANTAFYLLOU
28-02-10, 01:35
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την γνώμη σας. Αύριο ξεκινάω την πολεμική τέχνη Wing Chun. Είμαι 190 και 94 κιλά. Σαν πρόγραμμα στο γυμναστήριο τι να κάνω;; Όγκο ή ασκήσεις δύναμης και ταχυτητάς;


έχουμε καλή παραδοση στο wing chun στο γυμναστήριο , γιατι και ο δάσκαλος είναι πορωμένος πρώην πρωταθλητης ταεκβοντο στη γερμανία και το γύρισε στο wing chun .

είναι μια πολεμικη τέχνη δεν είναι άθλημα όπως το ταεκβοντο , που δεν χρειάζετε ιδιαίτερα προσόντα η φυσική κατάσταση γιατι στο γυμναστήριο εχω άτομα που δεν τα πιάνει το ματι σου , δηλαδή άλλος είναι αδύνατος χωρίς ιδιαίτερη διάπλαση και ΄'αλλος χοντρός και εγω λέω σιγα τωρα τι να κάνει αυτός και όμως με αυτα τα προσόντα σε άλλο άθλημα δεν θα έκαναν τίποτε , ενω με αυτα που ξέρουν στο wing chun δύσκολα τα βάζει κάποιος μαζί τους .

απλα δεν γίνονται αγώνες γιατι έχει περίεργα χτυπήματα και σημεία πίεσης που δεν επιτρέπονται αγωνιστικα παρα μόνο σε είδικούς αγώνες , χωρίς κανόνες , αλλα αυτα είναι εξτρίμ πράγματα

οπότε μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και σου αρεσει δηλαδή και όγκο η γράμωση αρκεί να το κάνεις σωστα και τι ενοώ, διατατικές ασκήσεις και κάποιες καρδιαγγειακες για φυσική κατασταση απλα δυναμώνοντας και με την προπονητικη σ αυτο το άθλημα θα βελτιώνονται και οι επιδόσεις

στην δική μας περίπτωση επειδη τα περισσότερα παιδια και κοπέλες κάνουν βάρη κυρίως για το σώμα τους , ο δάσκαλος περιλαμβάνει στην προπόνηση την προπόνηση και τις διατάσεις που έχει η προπονητικη του ταεκβοντο σαν ζέσταμα και μετα αρχίζουν τις τεχνικες στο wing chun

άλλωστε μην ξεχνάμε αυτο το σύστημα έχει βγεί ιδιαίτερα για άτομα που δεν έχουν μυική δύναμη και εκμεταλεύονται την δύναμη του αντιπάλου και αν θυμάμε καλα γυναίκα είχε βγάλει αυτο το σύστημα και μετα το εξέλιξαν ο γιπ μαν , εμάς σ αυτο το σύστημα αρχηγός είναι ο γουίλιαμ τσάνκ και έρχετε στην ελλάδα για σεμινάρια και εξετάσεις τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο μάλιστα αυτο το σύστημα είχε προσαρμόσει και ο μπρούς λη και το ονόμασε τζακονεντο

kerpe
28-02-10, 08:01
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Καλή σας μέρα

eyestral
29-03-11, 17:36
αστο γυμναστηριο φιλε γιατι κλειδωνει τους μυς και μετα δεν θα μπορεις να παιζεις ξυλο στο wing chun και να σκας τις αλυσιδωτες μπουνιες επισης αν εχεις μεγαλη πλατη και φτερα θα χεις προβλημα με chisao lap sao...o bruce lee ηταν φετες δεν ηταν φουσκωτος...

Lao
29-03-11, 18:10
αστο γυμναστηριο φιλε γιατι κλειδωνει τους μυς και μετα δεν θα μπορεις να παιζεις ξυλο στο wing chun και να σκας τις αλυσιδωτες μπουνιες επισης αν εχεις μεγαλη πλατη και φτερα θα χεις προβλημα με chisao lap sao...o bruce lee ηταν φετες δεν ηταν φουσκωτος...

O Bruce Lee όμως, μιας και τον αναφέρεις, έκανε αρκετές ασκήσεις με βάρη.

Γενικά, δεν ξέρω γιατί έχει προκύψει η άποψη ότι ΠΤ και ασκήσεις με αντίσταση δεν πάνε μαζί. Μια χαρά συνδιάζονται, ίσα-ίσα που αν κάποιος κάνει μόνο διατάσεις και αεροβική άσκηση ποτέ δεν θα αποκτήσει δύναμη και έκρηξη. Σε μια αληθινή μάχη, δε, εάν αποπειραθεί να χτυπήσει κάποιον έχει αρκετές πιθανότητες να πάθει ο ίδιος ζημιά.

Anyway, οι ασκήσεις με αντίσταση (είτε αυτές είναι βάρη είτε ισομετρικές κτλ) είναι παραπάνω από απαραίτητες στις ΠΤ. Φυσικά, δεν εννοώ ότι μπορεί κάποιος να κάνει bodybuilding, να αποκτάει τρελό όγκο και να ανταπεξέρχεται στις απαιτήσεις μιας ΠΤ. Όμως, μια αξιοπρεπής μυικότητα χρειάζεται.

eyestral
29-03-11, 22:24
χρειαζονται ασκησεις με βαρη αλλα συγκεκριμενες ασκησεις και συγκεκριμενα βαρη..στο wing chun απαγορευεται το μονοζυγο πχ για καποιους λογους ετσι...τωρα το ποσα βαρη εκανε o bruce lee και τι προγραμμα ακολουθουσε αυτο ειναι αλλο

Lao
30-03-11, 00:30
χρειαζονται ασκησεις με βαρη αλλα συγκεκριμενες ασκησεις και συγκεκριμενα βαρη..στο wing chun απαγορευεται το μονοζυγο πχ για καποιους λογους ετσι...τωρα το ποσα βαρη εκανε o bruce lee και τι προγραμμα ακολουθουσε αυτο ειναι αλλο

Το θέμα είναι ότι ο Lee μια χαρά «φτερά» είχε... και δεν δυσκολευόταν ιδιαίτερα με τις κινήσεις του :green:

Anyway, όπως είπα και πριν, τα βάρη στις ΠΤ δεν έχουν σκοπό να γίνει κάποιος σαν τον Coleman, αυτό είναι το προφανές και ήδη το ανέλυσα. Όμως, και αυτά έχουν την θέση τους στην προπόνηση ενός σοβαρά ασκούμενου. ;)

Αντωνης
30-03-11, 00:37
Μιας και μιλαμε για ασκησεις,2 γνωστοι μου που καναν wing chun καναν συνεχως την εξης ασκηση:πουσ απς που σηκωνεις ολο το σωμα και μετα ''σκας'' εχοντας τα χερια γροθιες.Αληθεια αυτα βοηθανε οντως στην ενδυναμωση της γροθιας?Αν ναι ειναι καλυτερα να γινονται με γαντια η' χωρις?Οι γνωστοι μου μου ειπαν καλυτερα χωρις αλλα ετσι τα διαλυεις εντελως το χερακια....

Lao
30-03-11, 00:47
Μιας και μιλαμε για ασκησεις,2 γνωστοι μου που καναν wing chun καναν συνεχως την εξης ασκηση:πουσ απς που σηκωνεις ολο το σωμα και μετα ''σκας'' εχοντας τα χερια γροθιες.Αληθεια αυτα βοηθανε οντως στην ενδυναμωση της γροθιας?Αν ναι ειναι καλυτερα να γινονται με γαντια η' χωρις?Οι γνωστοι μου μου ειπαν καλυτερα χωρις αλλα ετσι τα διαλυεις εντελως το χερακια....

Υπάρχουν και άλλες παραλλαγές αυτής της άσκησης (π.χ. με τα δάχτυλα) και η φιλοσοφία της είναι να σκληραίνει το δέρμα στην περιοχή ώστε να ισχυροποιούνται τα χτυπήματα και να μην πονάς εσύ ο ίδιος όταν χτυπήσεις κάποιον.

Έτσι, προφανώς και τέτοιες ασκήσεις γίνονται με γυμνά χέρια.

friksos
30-03-11, 09:48
Μιας και μιλαμε για ασκησεις,2 γνωστοι μου που καναν wing chun καναν συνεχως την εξης ασκηση:πουσ απς που σηκωνεις ολο το σωμα και μετα ''σκας'' εχοντας τα χερια γροθιες.Αληθεια αυτα βοηθανε οντως στην ενδυναμωση της γροθιας?Αν ναι ειναι καλυτερα να γινονται με γαντια η' χωρις?Οι γνωστοι μου μου ειπαν καλυτερα χωρις αλλα ετσι τα διαλυεις εντελως το χερακια....

Απο οτι καταλαβα εννοεις εκρηκτικα πους απς .Βασικα για αρχη κανεις πουσαπ κανονικα με τα χερια γροθιες,η απλα στηριζομενος στα δαχτυλα (οπως λεει ο πανω)για να ψιλοσκληρυνουν..δεν τσακιζονται

Michaelangelo
30-03-11, 12:22
αστο γυμναστηριο φιλε γιατι κλειδωνει τους μυς και μετα δεν θα μπορεις να παιζεις ξυλο στο wing chun και να σκας τις αλυσιδωτες μπουνιες επισης αν εχεις μεγαλη πλατη και φτερα θα χεις προβλημα με chisao lap sao...o bruce lee ηταν φετες δεν ηταν φουσκωτος...

Με ΠΟΙΟ σκεπτικό λες ότι στις ασκήσεις του γυμναστηρίου κλειδώνουν οι mus τι στιγμή που κανεις διατάσσεις? Sorry φιλε, αλλα το πιο τούμπανο άτομο που έχω δει είναι επίσης και το πιο ευλύγιστο κάνοντας σχεδόν μέχρι και σπαγκάτο, σηκώνει το πόδι όλο ευθεία πάνω και φτάνει στο κεφάλι του k.t.l.! Επίσης δάσκαλος μουάι-thai που ξέρω είναι επίσης εκπληκτικά ευλύγιστος και από mus... τεράστιος!!! Αν ξέρεις τα βασικά σε περί ασκήσεων θα ξέρεις τι πρέπει να κανεις για να αποφεύγεις αυτό που ανέφερες.

friksos
30-03-11, 16:41
Νταξει αμα καθεσαι και κανεις 5 ασκησεις για 1 μυικη ομαδα ...αργα ....,τροχαλια και μηχανηματα δεν νομιζω να βοηθαει σε κατι.Παντως το μονοζυγο ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις.

eyestral
31-03-11, 02:02
push ups στο wing chun μονο γροθιες και δεν παθαινουν ζημια τα χερια αλλα γινονται πιο δυνατα και αργοτερα μπορουν να κανουν πολλη ζημια στον αλλον.λοιπον το μονοζυγο και γω δεν ξερω ποιες αλλες ασκησεις γυμναστηριου τουλαχιστον στο wing chun κανουν κακο (απαγορευονται δια ροπαλου)και αυτο γιατι τα βαρη σκληραινουν μονιμα το μυ και στο wing chun πρεπει να εισαι μια σκληρος μια χαλαρος οποτε με τα βαρη χανεις την αισθηση της χαλαρωτητας και εχεις μονο τη σκληραδα...επισης μαλλον τα φτερα του ο Lee τα ειχε ηδη ετοιμα απο ασκησεις ειδικες με το pole.τωρα αν μετα εκανε και γυμναστηριο αυτο ειναι αλλο γιατι ειχε ηδη την εκρηκτικοτητα και εψαχνε τροπους να αυξησει την δυναμη του και να κανει πιο δυνατα και πιο θανατηφορα τα χτυπηματα του....καλα εγω ειμαι και κατα του γυμνσαστηριου και το κραζω κιολας γιατι υποσυνειδητα προωθει πρωτεινες κρεατινες και αλλες τετοιες μαλακιες και σου λενε οτι δεν κανουν και κακο...οσοι κανουν πολεμικες τεχνες μακρυα απο τα gyms και αν πηγαινετε καντε μονο διαδρομο και συγκεκριμενες ασκησεις...

friksos
31-03-11, 12:08
push ups στο wing chun μονο γροθιες και δεν παθαινουν ζημια τα χερια αλλα γινονται πιο δυνατα και αργοτερα μπορουν να κανουν πολλη ζημια στον αλλον.λοιπον το μονοζυγο και γω δεν ξερω ποιες αλλες ασκησεις γυμναστηριου τουλαχιστον στο wing chun κανουν κακο (απαγορευονται δια ροπαλου)και αυτο γιατι τα βαρη σκληραινουν μονιμα το μυ και στο wing chun πρεπει να εισαι μια σκληρος μια χαλαρος οποτε με τα βαρη χανεις την αισθηση της χαλαρωτητας και εχεις μονο τη σκληραδα...επισης μαλλον τα φτερα του ο Lee τα ειχε ηδη ετοιμα απο ασκησεις ειδικες με το pole.τωρα αν μετα εκανε και γυμναστηριο αυτο ειναι αλλο γιατι ειχε ηδη την εκρηκτικοτητα και εψαχνε τροπους να αυξησει την δυναμη του και να κανει πιο δυνατα και πιο θανατηφορα τα χτυπηματα του....καλα εγω ειμαι και κατα του γυμνσαστηριου και το κραζω κιολας γιατι υποσυνειδητα προωθει πρωτεινες κρεατινες και αλλες τετοιες μαλακιες και σου λενε οτι δεν κανουν και κακο...οσοι κανουν πολεμικες τεχνες μακρυα απο τα gyms και αν πηγαινετε καντε μονο διαδρομο και συγκεκριμενες ασκησεις...

Λοιπον ,οι οπισθολαιμιες ελξεις και οι ελξεις με φαρδια λαβη οντος κανουν "κακο" για τους πολεμικους τεχνιτες.Αλλα οι απλες ελξεις με κανονικη λαβη εκτος οτι δυναμωνουν, οχι μονο δεν στερουν αλλα δινουν κιολας ελαστικοτητα . Τωρα για τα υπολειπα που γραφεις,απλα συμφωνω.Ετσι ακριβως ειναι ναι.

giannis_s
31-03-11, 16:15
Φίλε μου Kerpe, κάνω wing chun και παράλληλα κανονικά βάρη, και παίρνω όλα αυτά τα..πώς τα είπαμε; "κρεατίνες, πρωτείνες και μαλακίες"..απόφυγε απλά την υπερπροπόνηση, κάνε διατάσεις, φάε καλά, ξεκουράσου και από εκεί και πέρα ακολούθησε όποιο πρωτόκολλο προπόνησης θεωρείς εσύ πως σε καλύπτει..για εμένα την καλύτερη απάντηση την έδωσε ο κος Τριανταφύλλου..το wing chun δεν περιορίζεται από τη σωματική διάπλαση..

eyestral
31-03-11, 17:38
ο william cheung ηταν μαθητης του yip man και ειναι μεγαλος απατεωνας..τα μαθε σωστα αλλα τα διδασκει λαθος για να τον εχουν αναγκη και να τον φωναζουν για σεμιναρια και να τους τα παιρνει.ολοι σχεδον στην Ελλαδα william cheung κανουν τυχαιο???μακρυα απο william cheung και βρειτε δσκαλους στην Ελλαδα που να εχουν μαθει απο leung tigue wong sheung leung kai duncan leung και gary lam

Michaelangelo
01-04-11, 12:17
τα βαρη σκληραινουν μονιμα το μυ και στο wing chun πρεπει να εισαι μια σκληρος μια χαλαρος οποτε με τα βαρη χανεις την αισθηση της χαλαρωτητας και εχεις μονο τη σκληραδα...


Και ξαναρωτάω, με ΠΟΙΟ σκεπτικό γίνονται όλα αυτά τι στιγμή που κανεις κανονικά και εντατικά διατάσσεις?!?!?



Φίλε μου Kerpe, κάνω wing chun και παράλληλα κανονικά βάρη, και παίρνω όλα αυτά τα..πώς τα είπαμε; "κρεατίνες, πρωτείνες και μαλακίες"..απόφυγε απλά την υπερπροπόνηση, κάνε διατάσεις, φάε καλά, ξεκουράσου και από εκεί και πέρα ακολούθησε όποιο πρωτόκολλο προπόνησης θεωρείς εσύ πως σε καλύπτει..για εμένα την καλύτερη απάντηση την έδωσε ο κος Τριανταφύλλου..το wing chun δεν περιορίζεται από τη σωματική διάπλαση..

+1! Από τα λίγα σωστά post εδώ μέσα!

eyestral
02-04-11, 16:06
Επειδη δεν καταλαβαινεις και μαλλον κανεις και βαρη κολλητος μου που εκανε εφτα χρονια gym μονο (δεν εκανε αλλη πολεμικη τεχνη δλδ)και ερχεται wing chun επειδη εχει κανει φτερα και εχουν κλειδωσει τα χερια του τοσα χρονια απτα βαρη δεν ξερω δε με νοιαζει δεν ασχολιεμαι τι ασκησεις εχει κανει..Απλα αλυσιδωτες μπουνιες δεν βγαζει με την καμια δεν πλησιαζει καν se lap sao τα χερια του επειδη εχουν κλειδωσει δεν ξερω ρε φιλε πως να το πω τα χερια του δεν πανε στην ευθεια ασε που δε μπορει να σημαδεψει κιολας...τυχαιο????δε νομιζω και ολοι οι αλλοι που δεν καναμε gym παιζουμε μια χαρα.και μη μου κοπανας τις διατασεις γιατι ειναι φυσικη γυμναστικη και γυμναζεται ταυτοχρονα ολο το σωμα ενω με τα βαρη γυμναζονται συγκεκριμενοι μυς και το υπολοιπο σωμα αδρανει και κοιμαται.τεσπα το gym μονο του το ξαναλεω το θεωρω τη χειροτερη μορφη γυμναστικης γιαυτο και η πλειοψηφια των ανθρωπων που το κανουν ειναι ανθρωποι που δεν θελουν να κ0ουρασουν το μυαλο τους και να ψαξουν αυτο το κατι παραπανω και να σκεφτουν...παιδια δικια σας ειναι η ζωη καντε οτι θελετε

eyestral
02-04-11, 16:14
εξαλλου ρε φιλε εχω κανει και εφτα χρονια tae kwon do εχω και μια μαυρη ζωνη που λεει ο λογος και επειδη εκανα και πολλα χρονια tae kwon do και απο πανω ειναι gym κατεβαιναν ολοι οι φουσκωτοι μπαινανε στο ρινγκ στηριζοντουσαν (στα κιλα τους στη δυναμη ????)δεν ξερω που και (αρχιζανε να παιζουν δυνατα ενω εμεις τους προσεχαμε στην αρχη) επειδη ηταν αρχαριοι ε μια διο τρεις τρωγανε το ξυλο της αρκουδας και δεν ξαναπαταγανε...δε σου μιλαω τωρα για wing chun που κανω τωρα και ειναι εκατο φορες ανωτερο τι θα μπορουσε να γινει..οποτε δεν χρειαζεται το gym κατα την δικια μου αποψη..τι χρειαζεται??? aerobic steps ktl σε συνδιασμο με πολεμικη τεχνη που ειναι ολα τα λεφτα pilates yoga γιατι εχει τρελο stretching στους μυς τους τεντωνεις δεν τους κλειδωνεις...τεσπα εγω προσωπικα ειμαι ο χειροτερος ολων παιδια εκατο κιλα ειμαι 1.60 υψοςεχω και κανονικα δεν πρεπει να μιλαω αλλλα συγχωρατε με γιατι ειμαι και λιγο βλακας τι αλλο να πω ακι συγγνωμη αν με αυτα που λεω πειραζω καποιον..καλη καρδια μαγκες μονο αυτο μετραει

Lao
02-04-11, 17:10
eyestral, πόσα χρόνια ασχολείσαι με τις ΠΤ;

friksos
02-04-11, 17:52
EYESTAL.Τι ψαχνεις να βρεις? αλλο αθλημα το ενα αλλο αθλημα το αλλο.Εσυ να πουμε για να κερδισεις πρεπει να υπερεχεις του αντιπαλου ,ετσι προπονεισαι αναλογα,ο αλλος με τα βαρη για να κερδισει πρεπει να εχει τελεια μυικη αναπτυξη.Καμοια σχεση δηλαδη το ενα με το αλλο.Οσο για τον φιλο σου που λες ..ε οτι σπερνεις θεριζεις.Αν η προπονηση σου ειναι να σηκωνεις βαρη ,θα γινεις καλος σε αυτο οχι στις γροθιες,αν βαρας μπουνιες θα γινεις καλος ..

eyestral
03-04-11, 23:26
καμια δεκαρια χρονια ασχολουμαι φιλε Lao...αλλα δεν πηγαινω τοσο συχνα οσο θα ηθελα και εννοειται οτι υπαρχουν πολλοι καλυτεροι,απλα μεταφερω αυτα που μου εχουν πει καποιοι ανθρωποι του χωρου των πολεμικων τεχνων και αφου εκρινα τραβηξα και ειδα και εγω απλα σας το μεταφερω...

eyestral
03-04-11, 23:35
δεν ψαχνω να βρω κατι φιλε friksos αλλα υπαρχει πολυ διαφημιση και παραπληροφορηση με τα γυμναστηρια και τις σαχλαμαρες(τα θεωρω εγω ετσι ;;;αποψη μου και μονο) και ας γινουμε οσο μπορουμε οι μεγαλυτεροι φαροι για τους νεοτερους που τωρα ξεκινανε στον κοσμο των πολεμικων τεχνων παντα με σεβασμο στον συνομιλητη....Α και γω χτυπαω κεφαλι με κλωτσια δε λεει κατι ολοι μπορουμε να ριχνουμε και μπουνιες και κλωτσιες το δυσκολο ειναι να μαθουμε να τις αποφευγουμε....

Lao
03-04-11, 23:45
καμια δεκαρια χρονια ασχολουμαι φιλε Lao...αλλα δεν πηγαινω τοσο συχνα οσο θα ηθελα και εννοειται οτι υπαρχουν πολλοι καλυτεροι,απλα μεταφερω αυτα που μου εχουν πει καποιοι ανθρωποι του χωρου των πολεμικων τεχνων και αφου εκρινα τραβηξα και ειδα και εγω απλα σας το μεταφερω...

Και κάποιοι άλλοι άνθρωποι των ΠΤ, μεταξύ των οποίων και εγώ, λέμε κάπως... αντίθετα πράγματα. Anyway, είναι γνωστό ότι οι απόψεις των martial artists διαφέρουν ανάλογα με πολλούς παράγοντες.

Για να μην το ζορίζουμε πάντως άλλο, σέβομαι την άποψή σου αλλά προσωπικά μόνο καλά πράγματα έχω δει επάνω μου από τα βάρη που κάνω σε ό,τι αφορά την ΠΤ που εξασκώ. Και πριν αναρωτηθείς τι κάνω και για πόσο καιρό, 15 χρόνια Kung Fu με κατά μέσο όρο 4-5 προπονήσεις την εβδομάδα. Στο αναφέρω για να ακούσεις και άλλη μια άποψη και μόνο. ;)

friksos
04-04-11, 09:59
δεν ψαχνω να βρω κατι φιλε friksos αλλα υπαρχει πολυ διαφημιση και παραπληροφορηση με τα γυμναστηρια και τις σαχλαμαρες(τα θεωρω εγω ετσι ;;;αποψη μου και μονο) και ας γινουμε οσο μπορουμε οι μεγαλυτεροι φαροι για τους νεοτερους που τωρα ξεκινανε στον κοσμο των πολεμικων τεχνων παντα με σεβασμο στον συνομιλητη....Α και γω χτυπαω κεφαλι με κλωτσια δε λεει κατι ολοι μπορουμε να ριχνουμε και μπουνιες και κλωτσιες το δυσκολο ειναι να μαθουμε να τις αποφευγουμε....

Δεν με καταλαβες.Δεν διαφωνω,απλα σου λεω πως ειναι 2 ασχετα πραγματα μεταξυ τους. Τα βαρη (αν και δεν τα πολυχρησιμοποιω) για καποιους αθλητες ειναι ενα βοηθημα.Τωρα για τα γυμναστηρια ...τι να πω οκ.Τα περισσοτερα ειναι ακυρα.Ξερω οι πιτσιρικαδες θελουν να γυμναστουν πανε εκει και εκτος οτι καταληγουν να κανουν "λαθος"προπονηση αρχιζουν και τα συμπληρωματα για να κονομανε μερικοι..νταξει

eyestral
05-04-11, 02:18
kung fu τι στυλ φιλε lao shaolin,eagle claw,wing chun,hung gar κατι αλλο γιατι οπως καταλαβαινεις υπαρχουν πολλα...τι να σου πω ο καθενας οτι νομιζει οτι θα τον φερει σε αρμονια τι να σου πω θα το ψαξω παραπανω...

Michaelangelo
05-04-11, 12:05
Επειδη δεν καταλαβαινεις και μαλλον κανεις και βαρη κολλητος μου που εκανε εφτα χρονια gym μονο (δεν εκανε αλλη πολεμικη τεχνη δλδ)και ερχεται wing chun επειδη εχει κανει φτερα και εχουν κλειδωσει τα χερια του τοσα χρονια απτα βαρη δεν ξερω δε με νοιαζει δεν ασχολιεμαι τι ασκησεις εχει κανει..Απλα αλυσιδωτες μπουνιες δεν βγαζει με την καμια δεν πλησιαζει καν se lap sao τα χερια του επειδη εχουν κλειδωσει δεν ξερω ρε φιλε πως να το πω τα χερια του δεν πανε στην ευθεια ασε που δε μπορει να σημαδεψει κιολας...τυχαιο????δε νομιζω και ολοι οι αλλοι που δεν καναμε gym παιζουμε μια χαρα.και μη μου κοπανας τις διατασεις γιατι ειναι φυσικη γυμναστικη και γυμναζεται ταυτοχρονα ολο το σωμα ενω με τα βαρη γυμναζονται συγκεκριμενοι μυς και το υπολοιπο σωμα αδρανει και κοιμαται.τεσπα το gym μονο του το ξαναλεω το θεωρω τη χειροτερη μορφη γυμναστικης γιαυτο και η πλειοψηφια των ανθρωπων που το κανουν ειναι ανθρωποι που δεν θελουν να κ0ουρασουν το μυαλο τους και να ψαξουν αυτο το κατι παραπανω και να σκεφτουν...παιδια δικια σας ειναι η ζωη καντε οτι θελετε

Αν έκανε διατάσσεις μια χαρά θα ήταν οι mus του. Επίσης αν άρχιζε να κάνει, μια χαρά θα ξεκλειδώνανε! Δεν υπάρχει αυτό που λέτε κλειδώνουν οι mus! Όταν κανεις κάτι σωστά, μπορείς να είσαι και μεγαλόσωμος και με ευλύγιστους mus! Απλά πάει στο άκυρο του ότι 'άν κανεις wing chu, μην πας γυμναστήριο'. Ισα-ισα που με συνδυασμό έχεις και ταχύτητα και δύναμη περισσότερη! Και ναι, τις κοπανάω τις διατάσσεις γιατί βρίσκω χαζό το να ακούω αυτό το πράγμα! Αντί να πεις κανε διατάσσεις του λες άσε το γυμναστήριο, έλεος!

Lao
05-04-11, 13:29
kung fu τι στυλ φιλε lao shaolin,eagle claw,wing chun,hung gar κατι αλλο γιατι οπως καταλαβαινεις υπαρχουν πολλα...τι να σου πω ο καθενας οτι νομιζει οτι θα τον φερει σε αρμονια τι να σου πω θα το ψαξω παραπανω...

Δεν έχει σημασία ποιο στυλ κάνω. Σημασία έχει, αν θέλεις να με ακούσεις, ότι η προπόνηση με αντίσταση είναι αναγκαία στις ΠΤ. Εάν κάνεις αποκλειστικά αερόβια προπόνηση, τα χτυπήματά σου δεν θα είναι όσο ισχυρά χρειάζεται ακριβώς επειδή δεν θα μπορεί το μυικό σου σύστημα να ανταποκριθεί.

Έχε υπόψη σου ότι ελάχιστοι είναι οι Δάσκαλοι στην Ελλάδα που γνωρίζουν σε βάθος πως πρέπει να γίνεται ολοκληρωμένη άσκηση στα πλαίσια μιας ΠΤ. Δυστυχώς, οι περισσότεροι διδάσκουν πετσοκομένα την ύλη γιατί πολύ απλά δεν την έχουν διδαχθεί ποτέ όπως θα έπρεπε. Οπότε, εάν ο Δάσκαλός σου ή κάποιος εκπαιδευτής σου έχει πει ότι στις ΠΤ δεν κάνει καλό το να έχεις μυικότητα, κατ'εμέ κάνει τεράστιο λάθος.

Μην ξεχνάς ότι οι Σαολίν έδιναν και παραέδιναν βάση στην άσκηση με αντίσταση. Για παράδειγμα, είναι γνωστό ότι ανεβοκατέβαιναν σκαλοπάτια με κουβάδες στους ώμους, όπως επίσης είναι γνωστό ότι έφτιαχναν αυτοσχέδια βάρη για να αποκτήσουν μυικότητα εκεί που ήθελαν. Στην πραγματικότητα λοιπόν, πολλές ασκήσεις που γίνονται στο σημερινό gym, είναι γνωστές από την αρχαιότητα.

Αυτά από εμένα, peace bro ;)

Polyneikos
07-04-11, 21:30
Επειδη δεν καταλαβαινεις και μαλλον κανεις και βαρη κολλητος μου που εκανε εφτα χρονια gym μονο (δεν εκανε αλλη πολεμικη τεχνη δλδ)και ερχεται wing chun επειδη εχει κανει φτερα και εχουν κλειδωσει τα χερια του τοσα χρονια απτα βαρη δεν ξερω δε με νοιαζει δεν ασχολιεμαι τι ασκησεις εχει κανει..Απλα αλυσιδωτες μπουνιες δεν βγαζει με την καμια δεν πλησιαζει καν se lap sao τα χερια του επειδη εχουν κλειδωσει δεν ξερω ρε φιλε πως να το πω τα χερια του δεν πανε στην ευθεια ασε που δε μπορει να σημαδεψει κιολας...τυχαιο????δε νομιζω και ολοι οι αλλοι που δεν καναμε gym παιζουμε μια χαρα.και μη μου κοπανας τις διατασεις γιατι ειναι φυσικη γυμναστικη και γυμναζεται ταυτοχρονα ολο το σωμα ενω με τα βαρη γυμναζονται συγκεκριμενοι μυς και το υπολοιπο σωμα αδρανει και κοιμαται.τεσπα το gym μονο του το ξαναλεω το θεωρω τη χειροτερη μορφη γυμναστικης γιαυτο και η πλειοψηφια των ανθρωπων που το κανουν ειναι ανθρωποι που δεν θελουν να κ0ουρασουν το μυαλο τους και να ψαξουν αυτο το κατι παραπανω και να σκεφτουν...παιδια δικια σας ειναι η ζωη καντε οτι θελετε

TΙ δουλεια εχει αυτο ΄φίλε μου που λες


.τεσπα το gym μονο του το ξαναλεω το θεωρω τη χειροτερη μορφη γυμναστικης γιαυτο και η πλειοψηφια των ανθρωπων που το κανουν ειναι ανθρωποι που δεν θελουν να κ0ουρασουν το μυαλο τους και να ψαξουν αυτο το κατι παραπανω και να σκεφτουν...παιδια δικια σας ειναι η ζωη καντε οτι θελετε

αυτο που λες και αν δεν ειναι ακυρο,εισαι λαθος και μαλλον κανα 2 γνωστοι σου που πηγανε γυμναστηριο στο εχουν περασει λαθος γιατι αυτα τα λενε όσοι ειναι εξω από το χώρο ή περαστικοι.
Σεβαστη η προτιμηση σου το να ασχολείσαι με πολεμικες τεχνες και να αποφευγεις την προπονηση με τα βαρη αλλα ότι και να πεις είναι η βαση όλων των αθληματων,τωρα απο εκει και περα αν καποιος θελει να μπλεξει και με αυστηρες διατροφες κτλ και να εινια σκληροπυρηνικος,ειναι κατα πόσο θελει να παει μακρυα την βαλίτσα.
όσο για το ποσο θελει καποιος να κουρασει το μυαλο του,δεν καταλαβα δηλαδη,αν καποιος δηλαδη θελει να εκτονωσει το σωμα του πρεπει να το κανει και εγκεφαλικα;Η νομίζεις η προπονηση με τα βαρη (από καποια χροναι και μετα,όχι στους αρχαριους) δεν εμπεριεχει mind games;;
Ενα μαχητικο αθλημα σιγουρα εμπεριεχει καποιια στοιχεία όπωε τακτικη,αντανακλαστικα κτλ αλλα το καθε αθλημα εχει την φυση του,δεν ακυρωνει το αλλο,δηλαδη οι ποδοσφαιριστες που δεν ξερουν να βαζουν καλαθια δεν είναι αθλητες;
Η το κριτηριο είναι η σκεψη;Αν ειναι τοτε ετσι οι σκακιστες είνια οι καλυτεροι όλων;
Οπότε καλο είναι να είμαστε περισσότερο διακριτικοι και όχι τόσο απαξιωτικοι,ειδικα όταν ενα ΒODYBUILDING Forum εχει την καλη διαθεση να φιλοξενησει και φιλους αλλων αθληματων.Στο λεω με καλη διαθεση γιατι τουλαχιστον σε εμενα δνε χτυπαει καλα.

friksos
08-04-11, 08:25
ενταξει.Για τα μαχητικα αθληματα μπορω να πω πως παλια υπηρχε μια προκαταληψη.Συγκεκριμενα στο μποξ δεν ακουμπαγαν τα βαρη.Τωρα πλεον αυτο εχει περασει στους μυθους του παρελθοντος και οι καλυτεροι αθλητες (μμα,κικ μποξ) εχουν στην προπονηση τους και βαρη.Φυσικα διαφερει ο τροπος που τα κανουν.Ας πουμε τα ελευθερα βαρη προτιμουντε γιατι δουλευουν πολλες μυικες ομαδες ταυτοχρονα (δεν αδρανει το σωμα EYESTAL) .Εννοειται βεβαια πως βαζεις στοχους οπως δυναμη,ακρηξη,αντοχη ..κλπ και οχι ογκος ,μυικη υπερτροφια.Τωρα για αλλες πολεμικες τεχνες δεν μπορω να πω με σιγουρια.

Lao
08-04-11, 12:29
ενταξει.Για τα μαχητικα αθληματα μπορω να πω πως παλια υπηρχε μια προκαταληψη.Συγκεκριμενα στο μποξ δεν ακουμπαγαν τα βαρη.Τωρα πλεον αυτο εχει περασει στους μυθους του παρελθοντος και οι καλυτεροι αθλητες (μμα,κικ μποξ) εχουν στην προπονηση τους και βαρη.Φυσικα διαφερει ο τροπος που τα κανουν.Ας πουμε τα ελευθερα βαρη προτιμουντε γιατι δουλευουν πολλες μυικες ομαδες ταυτοχρονα (δεν αδρανει το σωμα EYESTAL) .Εννοειται βεβαια πως βαζεις στοχους οπως δυναμη,ακρηξη,αντοχη ..κλπ και οχι ογκος ,μυικη υπερτροφια.Τωρα για αλλες πολεμικες τεχνες δεν μπορω να πω με σιγουρια.

Επιβεβαιώνω ότι και στις παραδοσιακές είναι έτσι. :thumbup: