PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφεινη



billys15
05-02-07, 18:49
Νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι η καφεινη προστατευει σε καποιο βαθμο τους μυς απο τη διασπαση τους οταν κανουμε αεροβια.Ισχυει κατι τετοιο η απλως δεν θυμαμαι καλα;

gpol
05-02-07, 18:55
Αυτο κατα καποιο τροπο αναφερεται στην ερευνα του Costill το 1978 "effects of caffeine ingestion on metabolism and exercise perfomance" Medicine and science in sports. Τι φανηκε;;; η προσληψη καφεινης αυξανει τα επιπεδα των ελευθερων λιπαρων οξεων στο αιμα, αυξανοντας την οξειδωση των λιπων και εξοικονομει μυικο γλυκογονο σε παρατεταμενη ασκηση. Αλλα και πιο προσφατες ερευνες Spriet (1995) "caffeine and perfomance" international journal of sports nutrition, εδειξαν οτι επηρεαζει θετικα και την αποδοση σε αθληματα μικρης διαρκειας

billys15
05-02-07, 23:09
Δηλαδη παιρνοντας υποψην οτι με την αεροβικη καις λιπος μετα τα 20 λεπτα,παιρνοντας καφεινη πριν την αεροβικη,θα καψεις λιπος ας πουμε στα 10 λεπτα;

ajax
07-02-07, 11:56
billly ειναι καπως προχειρο να το πουμε αυτο,δεν μπορεις να τα υπολογισεις αυτα.οντως θα βοηθησει η μπορει και καθολου γενικα η καφεινη ασκει φυσιολογικη δραση [ανω στο κεντρικο νευρικο συστημα,στους μυς,την κυκλοφορια και την νεφρικη λειτουργια.Διεγειρει τα ψυχικα κεντρα του εκεφαλου,αυξανει την κινητοποιηση των λιπαρων οξεων και πιθανα ενισχυει την ικανοτητα συστολης των μυων,αναστελλει τη σωματικη κοπωση,βραχυνει τον αντανακλαστικο χρονο αντιδρασης κι αυξανει την αντοχη,ειτε αυξανοντας την διακινηση λιπαρων οξεων ως καυσιμο παροχης ενεργειας,ειτε επιδρωντας θετικα στη μυικη συστολη(αυξημενη ροη ασβεστιου στο σαρκοπλασκα του μυος).

asdf
28-04-08, 14:51
Μια γενικη παρατηρηση για το προιον :
Αν εδιαφερεστε να γινεται χρηστης καφεινης για προπονησιακους λογους η συνιστωμενη δοση ειναι απο 200mg min - 500mg max. Πρωτου αποφασισετε να προβειται σε καταναλωση καφεινης, καλο θα ηταν να δοκιμασετε 1-2 φορες απο ενα φιλαρακι σας η samples διοτι σε αρκετους ανθρωπους (οχι στην πλειοψηφεια) προκαλει ζαλαδες και μια μικρομαστουρα, δλδ μπορει να εχετε αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που ψαχνετε. Ετσι λοιπον ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ πρωτα και μετα παρτε αποφασεις. Με αυτο τον τροπο θα τεσταρετε αμα σας κανει σαν συμπληρωμα αλλα και μπορει να αποφυγετε μια αστοχη αγορα .

giannis64
28-04-08, 15:19
ξερει κανεισ ενα κουταλακι νες καφε ποσα mg καφεινης περιεχει?

RUHL
28-04-08, 17:27
:banghead: :banghead: :banghead: και εγω την ιδια απορια εχω εδω και μησο χρονο :banghead: :banghead: :banghead:

johny
28-04-08, 19:08
παρτε τηλ στο τμημα εξυπηρετησης πελατων να σας πουνε

giannis64
28-04-08, 19:15
παρε εσυ και πες μας γιατι εγω δεν εχω μοναδες.

RUHL
28-04-08, 20:04
παρτε τηλ στο τμημα εξυπηρετησης πελατων να σας πουνε

αστειακια :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :smash:

johny
28-04-08, 20:48
ρε παιδια, σοβαρα μιλαω :unsure:
Μπορειτε να κανετε τετοιου ειδους ερωτησης αλλα δεν θα απαντησουνε αμεσως. θα παρει μερικες μερες.
Μπορειτε να πειτε οτι ειστε μαθητες πανεπιστημιου και κανετε μια ερευνα για την καφεινη παραδειγμα.
αλλα απο οσο ξερω δεν παιζει προβλημα

NESTLE ΕΛΛΑΣ Α.Ε.
Τμήμα Εξυπηρέτησης Καταναλωτών
Πατρόκλου 4
15125
Μαρούσι, Αθήνα

Τηλ. χωρίς χρέωση: 800-11-68068 (από σταθερό)

nikoskaz
17-02-12, 13:50
Καλησπερα σας , που μπορω να βρω καφεινη σε ταμπλετες ? καποιο σαιτ απο ελλαδα η εξωτερικο που να φερνει ελλαδα? μια εταιρια που βγαζει ειναι η prolab αλλα απο που?? Βοηθηστε παλλλικαρια να παρουμε λιγο μπουστ !!!!

Le_Roi
17-02-12, 13:56
Λογικά θα ψάχνεις κάτι τέτοιο.... http://www.xtr.gr/pre_workout/11553

nikoskaz
17-02-12, 19:40
Λογικά θα ψάχνεις κάτι τέτοιο.... http://www.xtr.gr/pre_workout/11553
Ευχαριστω πολυ φιλε μου !

relaxncoffee
20-05-15, 00:15
γεια σας.

εχω ενα προβλημα που ελπιζο να μπορει καποιος να με βοηθησει.

οτιδηποτε συμπληρωμα αγωραζα με καφεινη με ζαλιζε.προβλημα με καφεινη δεν εχω καθωλου,μπορει να πιω ναι 5-6 καφεδες την μερα περιπου.

τα συμπληρωματα που δοκιμασα ηταν πολλα διαφωρες μαρκες.

τι πιστευετε μπορει να εχω και με πειραζει?

COBRA_STYLE
20-05-15, 12:04
Περιεργο...το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ισως με το συμπληρωμα επαιρνες μπαμ αρκετα μεγαλυτερη ποσοτητα απο οταν πινεις καφε...σκεψου οι περισσοτεροι καφεδες εξω στην καλυτερη να σου δινουν 90-100mg καφεινης,εφοσον τους τιγκαρουν με νερο και κανουν κ τσιπιές στη σκονη καφε.

Μονο αν τσιμπησεις εσπρεσσο και δυνατη δοση να παρεις παρεις παραπανω...που κ παλι τα περισσοτερα συμπληρωματα σου δινουν παραπανω,οποτε ισως αυτο παιζει(?)

relaxncoffee
21-05-15, 19:38
Περιεργο...το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ισως με το συμπληρωμα επαιρνες μπαμ αρκετα μεγαλυτερη ποσοτητα απο οταν πινεις καφε...σκεψου οι περισσοτεροι καφεδες εξω στην καλυτερη να σου δινουν 90-100mg καφεινης,εφοσον τους τιγκαρουν με νερο και κανουν κ τσιπιές στη σκονη καφε.

Μονο αν τσιμπησεις εσπρεσσο και δυνατη δοση να παρεις παρεις παραπανω...που κ παλι τα περισσοτερα συμπληρωματα σου δινουν παραπανω,οποτε ισως αυτο παιζει(?)


μπορει να πεζει και αυτο...λες να δοκιμαζα μισο σκουπ η και πιο λιγο ακομη?

σκευτικα μηπως με πειραζε ο συνδιασμος ολων των διεγερτικων καφεινης με πρασινο τσαι κ.τ.λ για παραδειγμα.

COBRA_STYLE
21-05-15, 21:49
Ναι δοκιμασε μικροτερη δοση και βλεπεις..