PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγώνες fitness ή bodybuilding?



gj
24-02-10, 23:44
Άνοιγω αυτό το τόπικ με αφορμή την συνέντευξη του κ.Καραμανλάκη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7171)και κάτω από την σύμφωνη γνώμη του νάσσερ...
Στο τρίτο μέρο της συνεντευξής του έθιξε αυτό το θέμα και πραγματικά με έβαλε σε σκέψεις.
Προσοπικά ασχολούμε τον τελευταιο καιρό μόνο με αγώνες bb (αρκετά νέος δλδ) και πάντα πίστευα ότι καλύτερο είναι το φίτνες μόνο και μονο επειδή είμαι κάθετα αντίθετως με οποιαδήποτε χρήση αας...
Είπε όμως κάτι το οποίο με έβαλε σε σκέψεις... δλδ ότι να κάνουμε αγωνιστικό ένα σώμα το οποίο το βλέπουμε σε μια παραλία??
Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις κυρίως ατόμων που ασχολούνται πολλά χρόνια με το άθλημα γιατί όπως και να το κάνουμε έχουν παραπάνω εμπειρίες από εμάς τους υπόλοιπους.
Σκόπιμα δεν βάζω δημοσκόπηση γιατί πιστεύω ότι καλό θα ειναι να γίνει μια συζήτηση όπου ο καθένας θα λέει τεκμιριομένα την άποψή του και δεν θα πετάει έτσι ερίμιν μια ψήφο...
Αν πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερη μια ψηφοφορία ας το αλλάξει κάποιος mod...

Polyneikos
24-02-10, 23:49
Μεταφερθηκε στα Δημοψηφίσματα η κουβεντα γιατί παντα ενα γκαλοπ αποτυπωνει χρήσιμα συμπερασματα.
Θα παρακαλουσα πέρα από την ψήφο να ποσταρετε και την αποψη σας όσο το δυνατον τεκμηριωμενη .
Ωραία πρωτοβουλία gj !:thumbup:

Haris Pilton
25-02-10, 01:01
Η γνωμη μου ειναι,οτι αγωνισμα το φιτνες ειτε το μποντυμπιλντινγκ δεν ειναι με καμια παναγια.

Θα ηταν αγωνισμα αν εβγαιναν με μεζουρα και μετρουσαν τους μυς ξεχωριστα.Οπως μετρανε και τα δεκατα του δευτερολεπτου σε αλλα αθληματα-αγωνισματα.

Και επηδη δεν γινεται αυτο συμβαινει κατι αντιφατικο,υπαρχουν κριτες οπως σε καλλιστεια που με την γνωμη τους βγαζουν πρωτο και δευτερο,αλλα οι εκ των εσω ζητανε να γινει και ολυμπιακο αθλημα η το θεωρουν αγωνα με αθλητικες επιδωσεις.Τεραστια αντιφαση.

Και γιαυτο το λογω δεν θα επρεπε να θεωρητε αγωνισμα αλλα show.Στα show κτλ αυτος που πλουτιζει θα επρεπε να ειναι ο επιδηκνιουμενος πραγμα παλι αντιφατικο γιατι δεν συμβαινει.

Εν ολιγης,η παιρνεις ρισκα για να βγει και χρημα καθως ηδη κανεις την καθημερινοτητα σου στρατιοτικα προγραματισμενη και περιορισμενη,με λιγα λογια εχεις κανει το "αθλημα" τροπο ζωης,με θυσιες.Ειτε συμβιβάζεσαι.

Επησεις μην τρελαθουμε,δεν βλεπεις σωμα φιτνες στην παραλια,ουτε καν,παραμονο σε καμια μυκονο...




Για ολα αυτα λοιπων ψηφιζω φιτνες ετσι ωστε να ειναι κατι σαν show και να υπαρχει προελευση μαζικη,και οχι περιορισμενη με περιορισμενα ζητουμενα,οπως ανεφερε και ο Καραμανλακης οτι ολοι ζητανε την γενικη κατηγορια.ΑΥτο συμβαινει γιατι στην ουσια πηγαινουν ατομα εκ των εσω που ασχολουνται,ενω αν ηταν κατι κοινως αποδεκτο λογικα θα υπηρχε προελευση και γυναικων και ατομων που δεν ασχολουνται.Που απλως ειδαν μια διαφημηση η μια αφισα και θα πανε.

Η ταπεινη μου γνωμη.

stavrozgr
25-02-10, 01:03
είμαι καθετα αντιθετος στην χρήση αασ !
και χωρις παρεξηγηση δεν μου αρέσουν τα σώματα
με τρέλα χαμηλα ποσοστα λίπους και τεράστιες μυικές μάζες !
προτιμώ πάντα το φυσικό σώμα το θαυμάζω και δεν σας κρύβω οτι το ζηλεύω !!!
αν και επιφυλάσομαι και για την μη χρήση αασ στην κατηγορία fitness !

οπότε ψηφιζω fitness !!!

γενικά είμαι ανθρωπος που μου αρέσει ότι εχει να κάνει με fitness !

KATERINI 144
25-02-10, 01:27
@ Haris με την ιδια λογικη δε θα επρεπε να ειναι αθληματα και μάλιστα ολυμπιακα το καλλιτεχνικο πατιναζ, η συγχρονισμένη κολύμβηση και αρκετα άλλα που ειναι.
τεσπα δεν εχεις και πολύ αδικο σε αυτο που λες.

ψήφισα ββ, γιατί γυμνάζομαι για όγκο δύναμη, γι'αυτο γυμναζόμουν πάντα και όχι για την εμφάνιση, δόξα το θεο τα'χω καλα με τον εαυτό μου....

Niiick
25-02-10, 01:40
είμαι καθετα αντιθετος στην χρήση αασ !
και χωρις παρεξηγηση δεν μου αρέσουν τα σώματα
με τρέλα χαμηλα ποσοστα λίπους και τεράστιες μυικές μάζες !
προτιμώ πάντα το φυσικό σώμα το θαυμάζω και δεν σας κρύβω οτι το ζηλεύω !!!
αν και επιφυλάσομαι και για την μη χρήση αασ στην κατηγορία fitness !

οπότε ψηφιζω fitness !!!

γενικά είμαι ανθρωπος που μου αρέσει ότι εχει να κάνει με fitness !



το αγωνιστικο φιτνες φιλε μου ειναι και αυτο τεζα στο φαρμακο.


Επησεις μην τρελαθουμε,δεν βλεπεις σωμα φιτνες στην παραλια,ουτε καν,παραμονο σε καμια μυκονο...



καλα πηγα παρο το καλοκαιρι φιλε χαρη και ηταν τινγκα μα τιγνκα! κατακομενοι και τρελλες μαζες! κατι ιταλοι απο δω απο κει ολοι για το mr παραλιας ειχαν μαζευτει! βεβαια να βλεπεις στη punda 100 κιλα κομενα 1.90 με παρεο και τατουαζ αστερακια στη πατουσα δεν ειναι οτι καλυτερο..:eleph: Αλλα ειδα σωματα που αν ανεβαιναν σε σκηνη εβγαζαν ματια ευκολα στα ελληνικα δεδομενα ευκολα..

NASSER
25-02-10, 01:52
Ενα σκαλι πριν το bodybuilding ειναι το fitness. Ωστοσο οταν ασχολεισαι με την προπονηση και διατροφη ως τροπο ζωης, παραλληλα βαζεις και καποιους στοχους. Εγω επειδη εχω ασχοληθει αγωνιστικα, θα προτιμουσα να ΒΛΕΠΩ αγωνες bodybuilding γιατι η εξελιξη του αθληματος εχει μαζες, συμμετρια και γραμμωση απο τα οποια απεχει το αγωνιστικο fitness. To μυικο διαχωρισμο που εχει ενα bodybuilding σωμα δεν μπορει να το φτασει ενα fitness σωμα.
Επειτα συμφωνω με αυτο που ειπε ο Μανωλης, δεν χρειαζεται να γινει ολυμπιακο αθλημα καθως τα μεσα για να πετυχεις ενα τετοιο σωμα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ και καλο ειναι να ανταμειβονται ξεχωριστα απο ενα μεταλιο. Χρειαζεται καλα δελεαρ για να συνεχισεις να αγωνιζεσαι.
Τελος ειναι ανουσιο να μιλαμε για αας. Πρωταθλητισμος και ψηλες αποδοσεις σημαινει αας οτι αθλημα ή δραστηριοτητα ή επιδειξη δυνατοτητων.

Haris Pilton
25-02-10, 02:08
@ Haris με την ιδια λογικη δε θα επρεπε να ειναι αθληματα και μάλιστα ολυμπιακα το καλλιτεχνικο πατιναζ, η συγχρονισμένη κολύμβηση και αρκετα άλλα που ειναι.
τεσπα δεν εχεις και πολύ αδικο σε αυτο που λες.


Καθε αθλημα εχει ενα στοχο,το μποντυμπιλντινγκ εχει στοχο την μεγιστη μυικη διαπλαση.Αρα μεζουρα .Κατ εμε,και οχι κριτες.
Το μπασκετ εχει στοχο στο NBA πιο πολυ την ικανοτητα,στο ευρωπαικο πιο πολυ τα συστηματα και οι ζωνες.
Στο πατιναζ η καλητεχνικη βλεψη,και στην συγχρονισμενη κολυμβηση ο συγχρονησμος και η χορογραφια,και παει λεγοντας...

Απλα κατα την γνωμη μου για να υπαρχει οντως ανταγωνισμος και κερδοφορια,θα επρεπε να επινοηθουν νεοι τροποι κρισης και επιλογης 3αδας ας πουμε.Και οχι συμφεροντα χορηγων,καλα εγω το πηγα και μακρια...







Οφ τοπικ,κανοντας μια σταση σε αυτο που ειπε ο Φωτης,οτι τα εχει καλα με την παρτυ του και οτι δεν κοιταζει την εμφανιση.

Τωρα ασχετα απο ολα αυτα,οσο να'ναι,ειναι απλα περασμενο στο dna μας,ολα γινονται μεταξυ ανδρων,ασυνηδυτα και ασυνεσθητα παντα και χωρις να το καταλαβενουμε υπερυσχιει το ζωοδες ενστικτο μας,να γινουμε οσο πιο δυνατοι και εμφανισιμοι μπορουμε μεταξυ ανδρων για την κυριαρχια ενος αρσενικου μεσα στην κοινωνια και αναμεσα στην κοινωνια που πισω του κρυβει και την επιλογη ολων των θυληκων.
Το οποιο και αυτο κρυβει την επιλογη της φυσης για εξελιξη των ειδων για να υπερυσχισουν τα δυνατοτερα γονιδια.Αρα ο δυντοτερος ανδρας.

Θελω να καταληξω οτι δυσκολα φτανεις σε ενα σημειο να πεις οκ ειμαι φιτ σταματαω,αναγκαστηκα βαζεις ψηλοτερους στοχους,το θεμα ειναι τι ρισκα διατιθεσαι να παρεις.Και τι θυσιες να κανεις.

TRIANTAFYLLOU
25-02-10, 02:09
Για πιο λόγο να μπούμε σ αυτην την διαδικασία για να διαλέξουμε σώνει και καλα ένα από τα δυο δεν καταλαβαίνω, σε όλους πχ αρεσει το γυμνσμένο σώμα με χαμηλό ποσοστό λίπους ακόμη και σε αυτούς που δεν το παραδέχονται , σε άλλους αρεσει όλα αυτά να συνδέονται με την υπερβολή όπως η μαζα των επαγγελματιών του ββ και σε άλλους όχι υπερβολή , αυτό ως αναφορα την ενασχόληση , στο θεαμα όμως που προσφερουν ο όγκος σαφως και εντυπωσιάζει περισσότερο.
Εγω το εχω πεί και δημόσια στην τηλεόραση σε κάποια εκπομπη το σώμα το δικό μου δεν είναι πρότυπο για να πω έτσι πρέπει να γίνετε είναι το τελευταίο σκαλοπάτι στην σωματικη διάπλαση που λέγετε αγωνιστικό κομμάτι .

Και τι ενοώ δεν σημαίνει ενας που του αρέσει το τζόκινκ να κάνει χρόνο λιγότερο από 10 δεύτερα τα 100 μέτρα , όπως δεν σημαίνει και ενας που του αρεσει η γυμναστικη με βάρη να γίνει σε μάζα σαν παγκόσμιος πρωταθλητής , αυτό και υποκειμενικό είναι αλλα και πρέπει να αξιολογείτε όπως σε όλα τα αθλήματα βάση των προσόντων του .
Επίσης κάποιον του αρέσει να αγωνίζετε στην σκηνή αλλα παράλληλα δεν έχει τις δυνατότητες η δεν του αρέσει πάνω στον ίδιο ενώ του αρεσει στους άλλους σαν θέαμα η υπερβολική μάζα , τότε γιατι να μην υπάρχει η κατηγορία φίτνες ώστε να μπορει αυτός να συμμετάσχει αγωνιστικα .

Το φίτνες όταν δημιουργήθηκε ήταν σε μια αρχή παρακμής του ββ λόγω του ότι ήταν αποτρεπτικό για πολλους λόγω μεγαλύτερων εξόδων αλλα και τρόμου για τις παρενέργειες του υπερβολικού όγκου , οπότε είναι θεμιτό να υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες και το λέω εγω που ποτε η μάλλον δύσκολα θα μπορούσα να ασχοληθω με το φίτνες , λόγω μάζας αλλα και φιλοσοφίας γιατι έτσι ξεκίνησα και έτσι έμαθα

Αλλα το τονίζω και τα δύο θεωρούνται σωματική διάπλαση με τα ίδια χαρακτηριστικα σε προπονητικη και διατροφη αλλα το φίτνες σε πιο λάιτ έκδοση , από κεί και πέρα δικαίωμα του καθενός και στην κρίση του είναι να ακολουθήσει αυτό που θέλει και του ταιριάζει .

Και απλα οι κατηγορίες φίτνες δίνουν το δικαίωμα σε αυτούς που τους αρεσει η σωματοδόμηση να συμετέχουν και αγωνιστικά και στο φίτνες μετράει κάτι που στο ββ δεν βαθμολογείτε το σόου και το ποζάρισμα , ειδικα αναμφισβήτητα στην γυναίκα ταιριάζει γάντι το φίτνες γιατι δεν χάνει την θηλυκότητα της , αλλα την ενισχύει .
Ως αναφορα το αν είναι άθλημα η όχι ο καθενας μπορει να το δεί από την πλευρα του και να το στηρίξει όπως είπε και ο φωτης και το πατιναζ θεωρείτε άθλημα και πολλα άλλα που δεν εχουν σαν κρητήριο το νήμα ποιος θα φτασει πρώτος όπως ακόμη και οι καταδήσεις και μάλιστα το ββ έχει κρητήρια αξιολόγησης και μάλιστα ευκολότερα από αυτά τα αθλήματα που προανέφερα

Επίσης να μην ξεχνάμε το πιο βασικό ενώ όλοι το κατηγοράν αλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο , δεν μπορεί όμως κανεις να αμφισβητήσει πως είναι η βαση για όλα τα αθλήματα και η προπονητική με βάρη πλέον εφαρμόζετε και στα πιο απίθανα αθλήματα
Παλιότερα έλεγα για το φίτνες ελα μωρε φίτνες είναι οι αποτυχημένοι ββερ αλλα πολύ σύντομα είχα αλλάξει γνώμη γιατι είδα την εξέλιξη των πραγμάτων και κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν
Και σύμφωνα με αυτά επιλογες υπάρχουν και ο καθένας ασχολείτε με αυτό που θέλει και του ταιριάζει ούτε κανένας πάει με το ζόρι ββ, ούτε φίτνες , δικαίωμα του είναι να πάει εκει που του ταιριάζει



και για να καταλάβετε οτι το φίτνες μοιάζει με το ββ σε κάποιες κατηγορίες άσχετα με το όνομα φίτνες το ιδιο πραγμα είναι , απλα έγινε αυτός ο διαχωρισμός για να μην τρομάζει να το πούμε σαν ενα τρύκ και σε αυτό σίγουρα κατι φταίει που δεν θα το αναλύσω εδω , ο δικός μας αθλητης ββερ θα συμετέχει στο γιούνιβερς φιτνες , όπως και ο φανης ο αντωνόπουλος που κατεβηκε στο παγκόσμιο φίτνες ενας αθλητης ββ , θελω να πω δεν είναι κακό ουτε υποτιμητικο

TRIANTAFYLLOU
25-02-10, 02:17
Καθε αθλημα εχει ενα στοχο,το μποντυμπιλντινγκ εχει στοχο την μεγιστη μυικη διαπλαση.Αρα μεζουρα .Κατ εμε,και οχι κριτες.
Το μπασκετ εχει στοχο στο NBA πιο πολυ την ικανοτητα,στο ευρωπαικο πιο πολυ τα συστηματα και οι ζωνες.
Στο πατιναζ η καλητεχνικη βλεψη,και στην συγχρονισμενη κολυμβηση ο συγχρονησμος και η χορογραφια,και παει λεγοντας...

Απλα κατα την γνωμη μου για να υπαρχει οντως ανταγωνισμος και κερδοφορια,θα επρεπε να επινοηθουν νεοι τροποι κρισης και επιλογης 3αδας ας πουμε.Και οχι συμφεροντα χορηγων,καλα εγω το πηγα και μακρια...





όχι μεζούρα μεγάλο λάθος το ββ δεν κρίνετε με μεζούρα είναι τραγικό λάθος μπορεί καποιος να έχει 150 στηθος και 120 μεση δεν γίνονται αυτα είναι πως φαίνεσαι πάνω στην σκηνή μετραει η γράμμωση η συμετρία η μάζα όλα αυτα και όποιος εχει το πακέτο .

δεν είναι μόνο το ββ που κρίνετε με το ματι αλλα ενα σωρό αθλήματα ακόμη και ενόργανη υπάρχουν οι κριτες και σε πολλα άλλα .

και επίσης ενω έχει στόχο την μεγιστη διάπλαση γιατι τότε κερδίζουν μικρότεροι σε όγκο τους τεράστιους και υπάρχουν παρα πολλα παραδείγματα , κατι τετοιο δεν ισχύει , υπάρχουν ωραία κρητήρια στο ββ και κατανοητα , αλλα δεν είναι το θεμα εδω σεμινάριο κριτικής επιτροπής ,απλα καμια φορα γίνονται λάθος στις αξιολογήσεις απο απειρία κριτων η επειδη δεν υπάρχει μια σχολή κριτων στην ελλάδα όπου να μαθαίνονται οι κανόνες αξιολόγησης ακόμη και σε έμπειρους κριτες και παλιους αθλητες

Machiavelli
25-02-10, 02:41
Δεν παρακολουθω το αθλημα αγωνιστικα.
Δε το θεωρώ άθλημα, όπως δε θεωρώ και αυτά που ανέφερε και ο KATERINI 144, όπως δεν θεωρώ άθλημα τα καλλιστεία, τον διαγωνισμό καρφωμάτων μπάσκετ, το fame story, την εκπομπή που έκανε παλιά ο Μαμαλάκης και άλλα. Με τα ΑΑΣ δεν έχω κανένα πρόβλημα, είναι μονόδρομος για να βγάλεις λεφτά από το bodybuilding.



Τελος ειναι ανουσιο να μιλαμε για αας. Πρωταθλητισμος και ψηλες αποδοσεις σημαινει αας οτι αθλημα ή δραστηριοτητα ή επιδειξη δυνατοτητων.

Διαφωνώ κάθετα. Πρώτα απ' όλα έχω βαρεθεί τα διάφορα Λαζοπουλοειδή που θέλουν να μου ανοίξουν τα μάτια, "Ο Φελπς παίρνει φάρμακα" "Ο Λεμπρόν παίρνει φάρμακα" "Ο Ντρογκμπά παίρνει φάρμακα" "Ο Μπολτ παίρνει φάρμακα", και εσύ που το ξέρεις (δε ρωτάω εσένα NASSER, είναι ρητορικό); Δε λέω ότι δεν παίρνουν, απλώς δε το ξέρεις, ούτε εγώ ξέρω αν συμβαίνει το αντίθετο.

Αλλά ας φύγουμε από τα μεγαθήρια, ας πάμε σε κάτι πιο απλό, Πίρλο, 1,75 ύψος 67 κιλά, αργός, αδύναμος, μόνο αντοχή έχει αλλά αν κινείσαι αργά κουβαλώντας μόλις 67 κιλά είναι λογικό να έχεις αντοχή, πρωταθλητής Ευρώπης με την Μίλαν, κόσμου με την εθνική Ιταλίας. Τι το μεμπτό έχει ο Πίρλο; Και όχι μόνο αυτός όσον αφορά αθλήματα που δεν βασίζονται αποκλειστικά σε μια σωματική δύναμη, λίστες ολόκληρες. Και γιατί να δεχτεί ο Πίρλο να αφήνουν τον Ντρογκμπά να παίρνει φάρμακα; Γιατί ο Νας να δεχτεί να παίρνει ο ΛεΜπρον; Ευτυχώς δεν υπάρχει κανένα φάρμακο που να δίνει ταλέντο και σε τέτοια αθλήματα πάντα θα υπάρχει χώρος για ταλαντούχους, έστω και χωρίς σωματικά προσόντα.

gj
25-02-10, 04:12
Σευχαριστώ πολυνέικος...
Λοιπον εγώ εμένω στην αποψή μου για το φιτνες και αιτιολογώ...
Είμαι κάθετa αντιθετως με την χρήση αας. Για οποιο σκοπό και αν είναι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΕ...
Στο κάτω κάτω άθληση είναι κάτι το υγιές και έχει σαν στόχο να προάγει την υγεία και το πνέυμα...
Θα προτιμούσα να υπάρχουν αγωνες φιτνες και μάλιστα να παιζει αυστηρό αντι-ντοπινγκ κοντρολ... έχω δει σώματα ανθρώπων που ουδεμια σχεση έχουν με αας αντίθετα οι άνθρωποι γυμνάζονται σοβαρά καθημερινά και πραγματικά είναι αξιοζήλευτα...με λίγη καλή προετοιμασία τέτοιοι τύποι θα μπορούσαν να δώσουν οραίο show.
Θα δώσω και ένα παραδειγμα αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ευστοχο...
Ως γνωστόν η νο1 χώρα στο ββ είναι η αμερική.Οι αθλητές εκεί είναι κορυφαίοι και πληρόνονται πολύ ακριβά...Η αμερική όμως είναι και πρώτοι σε χρήση αας... Η νεολαια δεν υποφέρει τόσο πολυ από τα ναρκωτικά αλλά απο τα αας ... Προσφατα είδα ένα ντοκιμαντέρ που λεει ότι το 80% (αν θυμάμαι καλά) των νέων αμερικανών κάνει χρήση αας... Αν σας ενδιαφέρει θα προσπαθήσω να το βρώ να το ποστάρω...
Το δικό μου μυαλό τα συσχετίζει αυτά τα πράγματα...αν οι νέοι δεν είχαν τέτοια προτυπα τύπου κόλεμαν ίσως αυτό το ποσοστό να μην ήταν τόσο τραγικό...

TRIANTAFYLLOU
25-02-10, 06:57
συμφωνώ με αυτα που λές αλλα όσο υπάρχουν σε αθλήματα που ελέγχονται απο ολυμπιακες επιτροπες αλλο τόσο θα υπάρχουν στο ββ που δεν υπάρχει έλεγχος απλα εκεί που γίνετε έλεγχος και βρίσκουν τρόπους να κοροιδεύουν τα τεστ , όχι στο ββ που δεν υπάρχει τίποτε .

για όλα φταίνε οι εκπρόσωποι του κάθε αθλήματος γιατι όταν κάποιος πείσει ενα πιτσιρικα χωρίς αυτα δεν θα κάνει σωμα για παραλία , τότε ποτε δεν θα πιστεψει οτι μπορεί και αυτα που λές εγω τα ξέρω πολύ καλα και μάλιστα εφαρμόζω όσο μπορω τις ιδέες μου με επιτυχία και εχω καταφέρει να δημιουργήσω κάποια πρότυπα σώματος χωρίς αας

απλα αυτο υπήρχε και θα υπάρχει αφού απο τα παλια τα χρόνια οι αρχαίοι έψαχναν φόρμουλες με τα τότε μεσα να αυξήσουν τις επιδόσεις τους .

για όλα χρειάζετε παιδεία και δεν θελω να ξαναγραφω τα ίδια το έγραψα πιο πάνω όποιος δεν θέλει και πολύ σωστα να μην θέλει δεν είναι μονόδρομος ανέφερα και τις κατηγορίες φίτνες και θα μου πείς και κεί πέρνουν , ας πα να πέρνουν αλλα ενας που δεν θέλει δεν θα πάρει αν είναι ταλέντο γιατι μετραει όπως σε όλα τα αθλήματα θα πετύχει αυτο που θελει με φυσικο τρόπο .

αλλα τι γίνετε και η κουτσή μαρια όταν θέλει να γίνει τούμπανο ενοώ ενας που δεν έχει τα προσόντα με τα μυνήματα που εχουν περασει θα πεί θα πάρω και γω μωρε και θα φτιαχτω . και ξέρω πολυ καλα τι φταίει αλλα θα πρέπει για να το αποδώσω γραπτα να γραψω βιβλίο , σε γενικες γραμες όπως είπα παιδεία χρειάζετε και σωστη ενημέρωση και όχι ότι μας συμφαίρει , αυτα είναι και θα πρέπει να είναι αυστηρα σε επίπεδο υψηλού πρωταθλητισμού .

και πρέπει να καταλάβουν πως ενα σώμα μπορεί να είναι όμορφο κοινα αποδεκτό και χωρίς υπερβολες , γιατι αν άτομα με χαμηλή αυτοεκτήμιση και προσωπικότητα νομίσουν ότι παίρνοντας αυτα θα αλλάξουν είναι γελασμένοι , γιατι αν ό άλλος είναι τενεκές πάλι τενεκές θα είναι απλα με μπράτσα , όπως γίνετε και με μερικούς που κοιταν να εχουν όσο το δυνατόν περισσότερους ίππους στο αμάξι τους και δεν ενοώ αγωνιστικούς αλλα έτσι για να μπουν στο ματι του γείτονα ,αυτοί το κάνουν γιατι όσο λιγότερους έχουν κάπου αλλου τόσο περισσότερους θελουν στο αμάξι

και ούτε χρειάζετε να κρίνουμε τι κανει ο καθενας και αν τα έκανε η όχι με φυσικό τρόπο απλα όποιος δεν θέλει δεν υπάρχει λόγος να το κάνει και το ββ είναι μια υγιείς δραστηριότητα , στο χέρι του καθενός είναι να το κρατήσει έτσι και μην ξεχνάμε στον πρωταθλητισμό η υγεία έρχετε σε δεύτερη μοίρα , σε πρώτη έρχετε η νίκη

sTeLaKoS
25-02-10, 09:33
Επέλεξα αγώνες bbing. Εγώ δεν είμαι κατά καμίας χρήσης γιατί έχω δει εκ των έσω και αθλητές άλλων αθλημάτων, ακόμη και ολυμπιακών. Δε θέλω να συνεχίσω γιατί θα ανοίξει κουβέντα περί αασ και την έχουμε κάνει δεκάδες φορές, ακόμη μια δε θα οδηγήσει κάπου.

Προσπάθησαν κι άλλοι να μειώσουν το bbing, ακόμη και μέσα από αυτό εδώ το φόρουμ, λέγοντας πως είναι τελειωμένο, και πως χρήματα βγάζεις μόνο μέσα απ' το fitness.
Για ποια χρήματα μιλούσε δε μπορώ να καταλάβω, για τα χρήματα μιας φωτογράφισης; Ούτε για τα συμπληρώματα δε φτάνουν.
Κι όλα αυτά, από άτομο που έγινε γνωστό μέσα από το bbing. Ίσως ο λόγος να ήτανε πως δεν ήταν αρκετά καλός για αυτή τη κατηγορία.... Ποιος ξέρει..

vAnY
25-02-10, 13:39
εγω ψηφισα και τα 2. Και ββ και Φιτνες.
Αυτο γιατι εξαρταται απο τη πλευρα που το βλεπει ο καθενας, πχ εμενα μου αρεσει να βλεπω
- :weights:αγωνες ΒΒ ...ως ΘΕΑΤΗΣ ομως, που θα παει να θαυμασει τους κοπους και τη κουραση τη στερηση που εκανε ενας αθλητης για να φτασει τοσα κιλα, να δει ενα ΑΦΥΣΙΚΟ σωμα το οποιο δεν μπορει να δει εξω στο δρομο, ογκωδες, και γραμμωμενος.. ειναι πολυ εντυπωσιακο. Παρ'ολα αυτα ομως εγω ως βανεσσα δεν ταυτιζομαι με αυτους τους αθλητες, κατ'αρχην επειδη ειναι πολλα τα κιλα και για γυναικα δεν μου αρεσει καθολου, αλλα και σε αντρα το βρισκω λιγο αντι αισθητικο στη καθημερινοτητα (ειδικα οταν ειναι οφ σιζον κι ειναι ακομα πιο "τερας διαστασεων..:green:")
Για να μην αναφερθω και στα πολυσυζητουμενα ΑΑΣ που γινεται σιγουρα καταχρηση ορισμενες φορες...

- :weights:αγωνες Φιτνες... ως θεατης, αλλα με αυτα τα σωματα που μπορω να ταυτιστω και να πω "α, να ενα σωμα που θα ηθελα να εχω και που ειναι πιο "προσιτο" για μενα, και πιο φυσιολογικο". Μου αρεσει πιο πολυ αισθητικα καποιο φιτνες σωμα που να θυμιζει αρχαιο ελληνικο αγαλμα, γιατι δειχνει πιο κοντα στο "νορμαλ" και πιο καλαισθητα γι α μενα. Θυμιζει επισης και τη παλια σχολη ΒΒ οπου δεν ειχαν τα "ξεχειλωμενα στομαχια" ειχαν μεση δαχτυλιδι ...
Βεβαιως και ΑΑΣ ξερω οτι παιζουν και στα φιτνες, και στα λεγομενα Νατουραλ ΒΒ, αλλα οσο ναναι πιστευω οτι αμα "παιζουν" λιγοτερα επικινδυνα με το φιτνες...αλλα μπορει και να κανω λαθος... δεν ειμαι ειδημων σε αυτα, κι ουτε θελω να γινω ποτε.:P

Πιστευω γι αυτο ο,τι και οι δυο κατηγοριες θα πρεπε να συνυπαρχουν....;)

NASSER
25-02-10, 14:19
Διαφωνώ κάθετα. Πρώτα απ' όλα έχω βαρεθεί τα διάφορα Λαζοπουλοειδή που θέλουν να μου ανοίξουν τα μάτια, "Ο Φελπς παίρνει φάρμακα" "Ο Λεμπρόν παίρνει φάρμακα" "Ο Ντρογκμπά παίρνει φάρμακα" "Ο Μπολτ παίρνει φάρμακα", και εσύ που το ξέρεις (δε ρωτάω εσένα NASSER, είναι ρητορικό); Δε λέω ότι δεν παίρνουν, απλώς δε το ξέρεις, ούτε εγώ ξέρω αν συμβαίνει το αντίθετο.
.

Επειδη γνωριζω κατι παραπανω, θα σου πω απλα πως στους μεγαλους αγωνες του αθλητισμου βλεπεις να διαγωνιζονται ταλαντουχοι αθλητες αλλα ολοι με χρηση αας. Ο αταλαντος και φαρμακομενος τελειωνει στο γηπεδο του συλλογου του.
Επειτα δεν μπορουν ολοι να ειναι καλοι σε ολα. Ο Κεντερης για παραδειγμα καποτε ηταν δρομεας στα 400 μετρα και δεν ακουστηκε ποτε. Επειτα στα 200 μετρα βούιξε ο πλανητης. Τα ιδια επαιρνε πριν τα ιδια επαιρνε και μετα. Μονο προπονησεις αλλαζε.
Αν παμε σε ενα αθλημα πιο κοντα στο bodybuilding, την αρση βαρων. Οποιος εχει ασχοληθει στο ελαχιστο, θα καταλαβει πως δεν γινεταινα κανεις πρωταθλητισμο διχως αας. Οχι να να σηκωσεις τα πολλα κιλα, αλλα απλα για να ανταπεξελθεις στις προπονησεις.
Τελος στις μερες μας δεν υπαρχει ανταγωνισμος φαρμακων, αλλα ανταγωνισμος στις μασκες φαρμακων. Και οπως και να εχει, ειναι παντα ενα βημα μπροστα απο το αντιντοπινγκ, ετσι απλα επειδη το θελουν οι μεγαλοι χορηγοι που κινουν τα νηματα του αθλητισμου.

gj
25-02-10, 14:38
Σε κανένα άθλημα δεν πρέπει να γίνεται χρήση αας... Πολλά παιδιά δίνουν τα παντα για κάτι που γουστάρουν και μολις φτάσουν σε ένα στάδιο τους λένε "φάρμακα ή παράτα τα" Γνωρίζω προσοπικά τετοια περιπτωση... Δεν είναι κρίμα για αυτά τα παιδιά που έχουν μια α παιδεία και να τα παρατάνε επειδή δεν θέλουν να κάνουν χρήση ?
Και στο φιτνεσ σίγουρα θα υπάρχουν αας αλλά κατά τη γνώμη μου αυτοί ειναι χαζοι και φυγόπονοι...Με σκληρή δουλεια χρόνων και καλή προετοιμασια ανετα κατεβαίνει κάποιος σε φιτνες...Τώρα αν κάποιος έπιασε βάρη τον σεπτέμβρη και θέλει να κατέβει σε αγώνες σόνι και καλά τον αυγουστο εεε κακό του κεφαλιού του...

Machiavelli
25-02-10, 15:16
Επειδη γνωριζω κατι παραπανω, θα σου πω απλα πως στους μεγαλους αγωνες του αθλητισμου βλεπεις να διαγωνιζονται ταλαντουχοι αθλητες αλλα ολοι με χρηση αας. Ο αταλαντος και φαρμακομενος τελειωνει στο γηπεδο του συλλογου του.

ΕΠΕΙΔΗ απ' ότι φαίνεται μόνο εγώ δεν γνωρίζω δε το έχω συναντήσει, ούτε προσωπικά στο μπάσκετ που έπαιξα και σε επαγγελματικό επίπεδο σε αρχικά στάδια (σε μικρή ομάδα φυσικά και όντας πολύ νέος, μετά σταμάτησα γιατί δεν είχα τον χαρακτήρα να συνεχίσω), ούτε κάποιος από τους συμπαίκτες μου έκανε χρήση ΑΑΣ (εκτός αν το έκρυβε τόσο καλά απ' όλους, καταλαβαίνεις ότι αν το έλεγε σε κάποιον θα μαθαινόταν αμέσως). Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις κάτι παραπάνω, αλλά δε μπορώ να προβληματιστώ με μοναδικό τεκμήριο "επειδή γνωρίζω", γι αυτό αναφέρω συγκεκριμένους αθλητές που πολλοί εδώ έχουμε πολύ μεγαλύτερη μυικότητα, κάποιοι έχετε πολύ καλύτερη γράμμωση , κάποιοι πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση και είστε πολύ πιο γρήγοροι (μπορείς να δεις φωτογραφίες του Pirlo και γενικά τις επιδόσεις του). Είναι ο μέσος λεπτός άνθρωπος, αν έπαιρνε ΑΑΣ θα τον άφηνε η ομάδα του (δε παίζει και στον Αγροτικό Αστέρα) να κάνει τόσο λάθος χρήση και να μην κερδίσει τίποτα από αυτά; Αν παίρνουν όλοι ΑΑΣ γιατί δεν έχουν όλοι μεγάλες αντοχές, δύναμη και δεν είναι τελείως γραμμωμένοι;


Με σκληρή δουλεια χρόνων και καλή προετοιμασια ανετα κατεβαίνει κάποιος σε φιτνες...
Κατεβαίνει... Αλλά πόσες πιθανότητες έχει να κερδίσει;

-beba-
25-02-10, 15:54
Εγώ ψήφησα ΒΒ γιατί μου αρέσει να βλέπω τους τεράστιους επί σκηνής...........

Το φίτνες δεν με ενθουσιάζει.............

gj
25-02-10, 15:59
Κατεβαίνει... Αλλά πόσες πιθανότητες έχει να κερδίσει;

Θέλω να πιστεύω ότι κατεβαίνει με αξιόσεις...
Δεν ξέρω καλά τα κριτήρια...Οπως προανέφερα ασχολουμαι πολύ λιγο καιρό...

albertob30
25-02-10, 16:07
αγωνες φιτνεσσ που μπορω να δω ? ξερει καποιος? ή γενικα υπαρχει καποιο σιτε για φιτνεσσ..


οπως εχω ξαναρωτησει..αν αλλαζει κατι στην προπονηση τους..οι αναλογιες τους πως ειναι..στην διατροφη τους αν αλλαζει κατι..


οποιος ξερει ασ μου πει..

sTeLaKoS
25-02-10, 16:17
Είναι το παγκόσμιο στη Κατερίνη τον Μάιο.
Σιte δε ξέρω αλλά το google θα σε βοηθήσει.

Όχι φίλε, δεν αλλάζει τπτ πέρα από τα κιλά.. δε κάνουνε μεγάλες περιόδους όγκου και κρατάνε το σωματικό τους βάρος χαμηλά.

EDIT: Ιούνιο είναι στη Κατερίνη. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6693

NASSER
25-02-10, 16:29
ΕΠΕΙΔΗ απ' ότι φαίνεται μόνο εγώ δεν γνωρίζω δε το έχω συναντήσει, ούτε προσωπικά στο μπάσκετ που έπαιξα και σε επαγγελματικό επίπεδο σε αρχικά στάδια (σε μικρή ομάδα φυσικά και όντας πολύ νέος, μετά σταμάτησα γιατί δεν είχα τον χαρακτήρα να συνεχίσω), ούτε κάποιος από τους συμπαίκτες μου έκανε χρήση ΑΑΣ (εκτός αν το έκρυβε τόσο καλά απ' όλους, καταλαβαίνεις ότι αν το έλεγε σε κάποιον θα μαθαινόταν αμέσως). Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις κάτι παραπάνω, αλλά δε μπορώ να προβληματιστώ με μοναδικό τεκμήριο "επειδή γνωρίζω", γι αυτό αναφέρω συγκεκριμένους αθλητές που πολλοί εδώ έχουμε πολύ μεγαλύτερη μυικότητα, κάποιοι έχετε πολύ καλύτερη γράμμωση , κάποιοι πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση και είστε πολύ πιο γρήγοροι (μπορείς να δεις φωτογραφίες του Pirlo και γενικά τις επιδόσεις του). Είναι ο μέσος λεπτός άνθρωπος, αν έπαιρνε ΑΑΣ θα τον άφηνε η ομάδα του (δε παίζει και στον Αγροτικό Αστέρα) να κάνει τόσο λάθος χρήση και να μην κερδίσει τίποτα από αυτά; Αν παίρνουν όλοι ΑΑΣ γιατί δεν έχουν όλοι μεγάλες αντοχές, δύναμη και δεν είναι τελείως γραμμωμένοι;

H χρηση αας δεν σημαινει πως πρεπει να εχει σαν αποτελεσμα γραμμωση, μυικοτητα, και δυναμη να σηκωνεις κιλα. Αναλογα με το αθλημα που κανει καποιος, προσπαθει να ανεβασει την επιδοση σαυτο που χρειαζεται. Επειτα μεγαλο ρολο παιζει και η διατροφη. Στο bodybuilding δινουμε εμφαση στην πρωτεινη για την αναπτυξη των μυων με οσο το δυνατων λιγοτερα λιπαρα. Ενω αλλα αθληματα δινουν εμφαση στην προσληψη πολλων θερμιδων για να ανταπεξελθουν στην προπονηση. Επειτα πολλες φορες η προπονηση δεν τους επιτρεπει να καταναλωνουν συχνα γευματα, ενω στο ββ ειναι απαραίτητο.


Κατεβαίνει... Αλλά πόσες πιθανότητες έχει να κερδίσει;

Το Fitness πλεον διαχωριζεται σε πολλες κατηγοριες. Αναλογα με τα προσοντα σου, μυικο διαχωρισμο, σκληροτητα και στεγνους μυς, μπορεις ευκολα να πλασαριστεις. Γνωριζω αθλητες που αρχικα σαν εφηβοι διακρίθηκαν γιατι ειχαν χαρίσματα, χωρις να εχουν τις μεγαλες μαζες. Φυσικα οι δυνατοτητες τους για πρωταθλητισμο χωρις χρηση αας ηταν μεχρι την εφηβια και οχι παραπερα.
Το ιδιο συμβαινει και σε αλλα αθληματα αναμεσα σε διαγωνιζομενους εφηβους. Εκει διακρυνονται τα ταλεντα, και αμα θελουν να εχουν συνεχεια μπαινουν στα βαθιά νερα του πρωταθλητισμου. Οι υπολοιποι που αρεσκωνται στον υγειη τροπο ζωης, αποχωρουν απο το αγωνιστικο μερος. Μια τετοια αθλητρια ειναι αναμεσα μας :)

TRIANTAFYLLOU
25-02-10, 17:54
και εχω να σας πώ κάτι που το εχω πεί δεκαδες φορες οτι και βέβαια μπορεί κάποιος να διακριθεί σε κατηγορία φίτνες χωρίς αας αλλα μου φαίνετε δεν εχετε διαβάσει σε άλλα πόστ για κάποια παραδείγματα που είχα αναφερει εδω απο το 86 εως και 88 εχω κατεβει σε αγωνες ββ χωρίς ούτε τα βασικα συμπληρώματα όχι αας , αφου γι αυτα ούτε ξέραμε δεν μιλούσε κανείς και δεν είχαμε ιδέα , αλλα ήμουν σαν φίτνες με το ύψος μου 87 κιλα εως 90 κατέβαινα , οπότε για πιο λόγο να εχω αμφιβολίες για το αν γίνετε η όχι .
βεβαια τα δεδομενα άλλαξαν και γι αυτό επειδη ξέφυγε το ββ εγιναν οι κατηγορίες φίτνες , αλλα νομίζω ο καθενας εδω θέλει απλα να πεί το δικό του μην διαβάζοντας εκ των προτερων αυτα που γράφονται σε προηγούμενα πόστ

και μάλιστα θα εξηγήσω γιατι συνέβαινε αυτο , απλα γιατι όταν εγω δεν γυμναζόμουν ήταν σαν να έκανα προπόνηση ήμουν μυώδης και κομματια απλα δεν είχα μάζα , όπως και παιδια εφήβους που κατεβαζα ποτε μα ποτε δεν ακούμπησαν φάρμακα και μάλιστα για ενα συγκεκριμένο αθλητη το είχε επιβεβαιώσει και ο κουτσούπ το μελος του φόρουμ που εβαλε και φωτο μαζί του το 89 , ο αθλητης αυτός ζύγιζε 68 κιλα , με τα ρούχα φαινόταν σαν στηβικός , αλλα είχε ωραία συμμετρία και γράμμωση και έδειχνε πιο μεγάλος .

ενα άλλο παραδειγμα είναι ο στρατης ο αργυράκης που μέχρι κατηγορία εφήβων δεν ακούμπησε φαρμακα και δεν θα έπαιρνε ποτε κρυφα χωρίς να ρωτήσει αφού ηταν μικρός και δεν εκανε του κεφαλιού του , αλλα το θυμάτε που του είχα πεί οτι εσυ θα κερδίζεις τούμπανα μόνο με το ρηλάξ και τα πόδια σου

απλα όπως ανέφερα είχε το ταλέντο γιατι όπως σε όλα τα αθλήματα που δεν κατεβαίνει όποιος ναναι σε αγωνες , γιατι στο ββ να είναι διαφορετικα

απλα γιατι τόση ιστορια για τα αας δεν καταλαβαίνω , αν είναι ρε σταματηστε να γυμνάζεστε γιατι πιστεύω πολλοι που πιστεύουν οτι χωρίς αυτα δεν κανουν τίποτε ούτε προπόνηση δεν κανουν και αν δεν το ξέρετε σας το λέω εγω .

αν δεν πιστέψεις κάτι ποτε δεν θα το καταφέρεις , έτσι και τότε που υπήρχε μυστικοπάθεια και κανενας δεν μιλούσε γι αυτα είμασταν τυχεροί κατα κάποιον τρόπο και μην σας φαίνετε παραξενο ήταν όπως είναι τωρα τα ολυμπιακα αθλήματα που όλοι παίρνουν αλλα κανείς δεν το παραδέχετε και καλά κανουν γιατι αυτα δεν ξερει να τα διαχειρίζετε ο καθενας και ουτε χρειάζετε να τα ξέρει ,απλα

αλλα εμείς θέλει η που**να να κρυφτεί και η χαρα δεν την αφήνει .

και επιτελους χωνέψετε κατι και το εχω πεί πολοστη φορα το ββ και το φίτνες είναι το ίδιο ως αναφορα την προπονητικη και διατροφή απλα στο ββ ο στόχος είναι η μέγιστη δυνατη ανάπτυξη και υπερβολη γι αυτο και εντυπωσιάζει , αλλα μην ξεχνάτε πως κάποτε εντυπωσίαζαν σώματα με πολυ λιγότερη μαζα .

εχω βαρεθεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια , τα αας πάντα θα υπάρχουν αλλα μόνο σε επίπεδα πρωταθλητισμού εκεί που επειδη ο σκοπός είναι η νίκη και ενω υπάρχουν τα τεστ όλοι τα κοροιδεύουν , φανταστείτε στο ββ που δεν υπάρχουν .

γι αυτο θα πώ ακόμη μια φορα χρειάζετε παιδεία , γιατι πολλοι βλέπουν ενα σωμα και λένε ε θα πάρω και γω και θα γίνω τερας και η κουτση μαρία που είπα

αυτα είναι τα λεγόμενα ψωνια που δεν γουσταρουν καθόλου την προπόνηση με βαρη αλλα μόνο το αποτέλεσμα και να φτιαχτουν γρήγορα , αλλα εμείς λαλακες είμασταν που φαγαμε 5 και πάνω χρόνια για να φτιάξουμε ενα ικανοποιητικο αποτέλεσμα

Machiavelli
25-02-10, 18:15
H χρηση αας δεν σημαινει πως πρεπει να εχει σαν αποτελεσμα γραμμωση, μυικοτητα, και δυναμη να σηκωνεις κιλα. Αναλογα με το αθλημα που κανει καποιος, προσπαθει να ανεβασει την επιδοση σαυτο που χρειαζεται. Επειτα μεγαλο ρολο παιζει και η διατροφη. Στο bodybuilding δινουμε εμφαση στην πρωτεινη για την αναπτυξη των μυων με οσο το δυνατων λιγοτερα λιπαρα. Ενω αλλα αθληματα δινουν εμφαση στην προσληψη πολλων θερμιδων για να ανταπεξελθουν στην προπονηση. Επειτα πολλες φορες η προπονηση δεν τους επιτρεπει να καταναλωνουν συχνα γευματα, ενω στο ββ ειναι απαραίτητο.


Τι μπορεί να κερδίσει ένας ποδοσφαιριστής από τα ΑΑΣ αν όχι αυτά;

Μαρία
25-02-10, 18:15
Συμφωνω και με τον Νασερ και τον Ηλια.
Σε επιπεδο πρωταθλητισμου (και δεν μιλαω για bb αλλα για τα Ολυμπιακα στιβικα αγωνισματα που ειναι και ο τομεας μου)τα αας ειναι δεδομενο......και δεν μιλαω για αταλαντους αθλητες αλλα για τα μεγαλύτερα ταλεντα.Ενας αταλαντος και με αας θα μεινει σε ενα επιπεδο και δεν θα προχωρησει αλλα αυτος που εχει ταλεντο θα διακριθει(εννοειται και με αας)διοτι ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος τα ανθρωπινα φυσιολογικα ορια εχουν χρονια ξεπεραστει και μπροστα σε μια Ολυμπιακη νικη με ολα τα ευσημα(χρημα-διορισμος-καταξιωση-διαφημηση-σταδιο παιρνει το ονομα του Ολυμπιονικη και ενα σωρο άλλα)εκει θα γινει και το ολο παιχνιδι.Εννοειται οτι για τα αντιντοπινγκ οπως ειπε και ο Νασερ υπαρχουν και οι μασκες(που κρυβουν αυτα που εχεις παρει)οι οποιες ειναι και πανακριβες αλλα εκει υπαρχει χρημα και σπονσορες και ολα.......
Ο καθενας κανει τις επιλογες του......με ολο το τιμημα.
Οσο για το bb και το φιτνες ψηφισα και τα δυο μιας και αυτο που ειπε ο Ηλιας ειναι αντιπροσωπευτικο (το ββ και το φίτνες είναι το ίδιο ως αναφορα την προπονητικη και διατροφή)και με βρισκει συμφωνη!

D.ANTONIADIS
25-02-10, 19:14
O FILOS MOY O TASOS MINIDIS TO LEI SINEXIA O ATHLITISMOS EINAI KATI KALO IGINO,O PROTATHLITISMOS EINAI H DIASTROFI TOY ATHLITISMOY ARA FITNESS H BB SE EPIPEDO PROTATLITISMOY TO ENA KAI TO AFTO,TORA ALLA SOMATA EXOUN DNA GIA FITNESS KAI ALLA GIA BB TO TI ARESI ENAI PROSOPIKI GNOMI KATHENOS.

Polyneikos
25-02-10, 20:06
Παιδια πιστευω πρεπει να επαναφερω το τόπικ στην σωστη κατευθυνση γιατί όταν καποιος αναφερει σε ενα τόπικ για πρωτη φορα την μαγική λέξη αασ όλοι οι δρόμοι οδηγουν στην Ρωμη και φτανουμε στο αιώνιο ερωτημα ,to be or not to be...
Το τόπικ είναι ξεκαθαρο,αν σας αρεσει να παρακολουθείτε αγωνες fitness ή Bodybuilding ή και τα δυο,γιατί γλωσσευουμε την μπερδα μας ;:green::green:
Εγω προσωπικα όταν παω σε εναν αγωνα απολαμβανω όλες τις κατηγορίες γιατι όλες εχουν να επιδείξουν τα αποτελεσματα της γυμναστικης πανω στο σωμα του ανθρωπου,δεν με νοιαζει τα μεσα που εχει χρησιμοποιησει ο καθενας,εξαλλου ολοι λιγο πολυ τα ίδια μεσα χρησιμοποιυν και όποιοι εχουν δοκιμασει να κατεβουν clean δεν θα πω ότι εχουν εκτεθει γιατί ετσι ακυρωνω την προσπαθεια τους αλλά σίγουρα απεχουν πολύ σε επίπεδο.
Από εκει και περα δεν σας κρύβω ότι και εγω τις κατηγορίες bbing περιμενω,αυτες εντυπωσιαζουν,αυτες ξεσηκωνουν τους λατρεις του αθληματος γιατι εκει πετυχαίνεις το υψηλό επίπεδο,το extreme...
Απλα θελω να τονίσω οτι η Nabba-Wff που είναι το παρακλαδι της Nabba στο fitness κομματι έχει 5 κατηγορίες που ξεχωρίζει τους αθλητες, fitness-athletic-performance-super body-extreme body αλλά καποιες από αυτες είναι καθαρα bbing για τα δεδομενα αλλων ομοσπονδιων και απλα βαφτίζονται fitness οπως είπε και ο Ηλίας για να είναι πιο προσιτες στο κοινο,για αυτό και βλέπουμε bbers να συμμετεχουν στις κατηγορίες Extreme Body.

TRIANTAFYLLOU
26-02-10, 02:38
Από εκει και περα δεν σας κρύβω ότι και εγω τις κατηγορίες bbing περιμενω,αυτες εντυπωσιαζουν,αυτες ξεσηκωνουν τους λατρεις του αθληματος γιατι εκει πετυχαίνεις το υψηλό επίπεδο,το extreme...
Απλα θελω να τονίσω οτι η Nabba-Wff που είναι το παρακλαδι της Nabba στο fitness κομματι έχει 5 κατηγορίες που ξεχωρίζει τους αθλητες, fitness-athletic-performance-super body-extreme body αλλά καποιες από αυτες είναι καθαρα bbing για τα δεδομενα αλλων ομοσπονδιων και απλα βαφτίζονται fitness οπως είπε και ο Ηλίας για να είναι πιο προσιτες στο κοινο,για αυτό και βλέπουμε bbers να συμμετεχουν στις κατηγορίες Extreme Body.


γειά στο στόμα σου ρε κώστα η μάλον καλύτερα στα δάχτυλά σου αφου τα έγραψες , αυτό είναι το ρεζουμε και τα άλλα τα ακούω βερεσε , λές και είμαστε ολυμπιακή επιτροπη να κρίνουμε η να κατακρίνουμε .:clap::clap:

η προσπάθεια είναι η ίδια και σεβαστή , θα ήταν ρατσιστικό να λέμε ββ μόνο η φίτνες , εγω τα βάζω όλα σε μια κατηγορία που ελληνικα λέγετε σωματοδόμηση και ο καθενας ασχολείτε η παρακολουθεί σαν θεατής αυτό που του αρέσει και εκφράζει .

απλα είναι τα πράματα ανάλογα με τους στόχους και τα πρότυπα του καθενός ασχολείτε με αυτο που θελει και φτιάχνει το σώμα του όπως θέλει , μόνο που αν δεν προπονεί και το μυαλο θα είναι ενα άδειο κουφάρι .

γι αυτο και λέω χρειαζόμαστε παιδεία και σωστη ενημέρωση και καθοδήγηση και πιστεύω και αυτός είναι και ο ρόλος αυτού του φόρουμ , όχι να περάσουμε με το ζόρι κάποιες απόψεις αλλα να τις στηρίζουμε μέσα απο συζητήσεις και με επιχειρήματα και να μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με το κομάτι του πρωταθλητισμού στο ββ η και κάποιοι που θέλουν δισταζουν βλέποντας τις τεράστιες μάζες , οπότε το φίτνες είναι πιο προσιτό και οφείλουμε όλες τις κατηγορίες να τις σεβόμαστε και όχι εγω που είμαι καθαρα ββερ να σνομπάρω η να απαξιώνω το φίτνες που στην ουσια ο κόπος και η προσπάθεια μπορεί να είναι η ίδια

manos_
26-02-10, 14:44
Βασικα δεν το θεωρω καν αθλημα ειναι κατι αλλο το οποιο δεν βρισκω την καταλληλη λεξη.Ας πουμε διαγωνισμο πειθαρχειας και φαρμακου.Απο την αλλη καλυτερα γαιδουρια να βλεπω κατι εντυπωσιακο παρα φιτνες.

Muscleboss
26-02-10, 15:41
Ψήφισα και τα δύο γιατί θέλω να παρακολουθώ και τα δύο σε ένανα αγώνα, καθώς το καθένα έχει τη χάρη του.
:toast:

ΜΒ

giannis64
26-02-10, 20:19
προσωπικά μου αρέσουν να τα βλέπω και τα δυο. Και το φιτνες και το ββ. Αλλά πιστεύω πως το πρώτο είναι σαν το ουεφα, και το δεύτερο τσαμπιονς λιγκ.
Έβαλα το παράδειγμα για να δώσω έμφαση και να καταλάβετε πως το σκέφτομαι.

TRIANTAFYLLOU
26-02-10, 20:50
προσωπικά μου αρέσουν να τα βλέπω και τα δυο. Και το φιτνες και το ββ. Αλλά πιστεύω πως το πρώτο είναι σαν το ουεφα, και το δεύτερο τσαμπιονς λιγκ.
Έβαλα το παράδειγμα για να δώσω έμφαση και να καταλάβετε πως το σκέφτομαι.


ξέρουμε πολύ καλα πως σκεύτεσαι σε πληροφορώ γιάννη , απλα το φίτνες δεν θέλω να πιστεύω ότι σ αρέσει μόνο και μόνο λόγω των γυναικείων συμμετοχών , γιατι ξέρω εσυ δεν μπορείς να τις δείς σαν γυναίκες αλλα αυστηρα σαν αθλήτριες :P:P:P:P:P:P

giannis64
26-02-10, 21:21
μεσα το μυαλο και στην καρδια μου εισαι!!!

vAnY
27-02-10, 01:54
:P μη περασει ο Λυκος απο δω...αμεσως στο πονηροοο !!!:rolf:

TRIANTAFYLLOU
27-02-10, 02:51
:P μη περασει ο Λυκος απο δω...αμεσως στο πονηροοο !!!:rolf:


άντε πια δεν παίζω!!!:(:(:( όλο παρερμηνεύεται τα λεγόμενα μου και τα παίρνετε ώς πονηρα :green::green::P:P:P:P

Polyneikos
02-03-10, 01:11
Tα πες όλα τωρα !!:bowdown::bowdown:

Nick Sotiralis
06-05-10, 14:45
[QUOTE=giannis64;144668] προσωπικά μου αρέσουν να τα βλέπω και τα δυο. Και το φιτνες και το ββ. Αλλά πιστεύω πως το πρώτο είναι σαν το ουεφα, και το δεύτερο τσαμπιονς λιγκ.

αυτο ακριβως

Dreiko
22-07-10, 23:50
επελεξα και τα δυο και ο λογος ειναι ο εξης.ββ αλλα οχι τα τερατα που βλεπουμε σημερα,με μια δοση φιτνες δλδ, κ φιτνες αλλα με λιγο ββ μεσα,οχι πολυ αδυνατους...την χρηση τομη δλδ.

+100000000000000000000000000000:thumbup:

StormRid3r
23-07-10, 13:49
Αν αυτο το poll γινοτανε το... 1990 θα ψηφιζα σιγουρα ΒΒ. :P Απο εκει και επειτα πιστευω καπου χαλασε το θεμα του ΒΒ και πηγε στην υπερβολη. Ειδικα απο τον Yates και μετα ολοι αυτοι που κατεβαινουν για Mr.Olympia πιο πολυ για παραφουσκωμενες μπαλες μου φαινονται.... :unsure: Οποτε ψηφιζω fitness μιας και πιστευω οτι βλεπουμε πιο ωραια και πιο ανθρωπινα σωματα.....

Ελπιζω να μην πειραξαν η προσεβαλαν καποιον οι αποψεις μου...:toast:

just chris
19-09-10, 20:52
λοιπον για πειτε μου,εσεις τι διαλεγετε;;;fitness σωμα ή μυς κ φλεβα τερμα ομως(βλεπε ronnie coleman!)

giannis64
19-09-10, 20:56
υπαρχει θεμα!!

σχεδον ολοιδιο!!!:thumbup:


Αγώνες fitness ή bodybuilding? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7216)

just chris
19-09-10, 20:57
το περιμενα γαμω την αναζητηση!!!!!το ρητο ρωτα πρωτα...καλα τα λεει!

ioannis1
19-09-10, 21:03
εξαρταται απο τους στοχους σου.αν σε ενδιαφερει το αλλο φυλο φιτνες:P:P

just chris
19-09-10, 21:13
υπαρχει θεμα!!

σχεδον ολοιδιο!!!:thumbup:


Αγώνες fitness ή bodybuilding? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7216)

επρεπε να το αφησεις να καει στα ταρταρα της τελευταιας σελιδας των δημοσκοπησεων...για να μαθω:P

Eddie
20-09-10, 02:22
λοιπον για πειτε μου,εσεις τι διαλεγετε;;;fitness σωμα ή μυς κ φλεβα τερμα ομως(βλεπε ronnie coleman!)

Ωπα για κατσε,υπαρχει και το ενδιαμεσο.

BB δαγκωτο γιατι ειναι κατι πιο δυσκολο να επιτευχτει,χρειαζεσαι περισσοτερα χρονια περισσοτερα ρισκα με τα κιλα που σηκωνεις,δυσκολοτερη διατροφη και αλλα πολλα.

Επισης στους αγωνες bb θα δεις κατι που δε βλεπεις συχνα,fitnessαδες εχουν γεμισει οι παραλιες.1.80 70 κιλα φετες..

just chris
20-09-10, 08:05
fitness eddie για μενα ειναι ο τυπος στο αβαταρ του AGGELOS.K κ οχι αυτα τα βλαμενα που απλα εχουν κοιλιακους απο την αφαγια!!!

Eddie
20-09-10, 15:09
fitness eddie για μενα ειναι ο τυπος στο αβαταρ του AGGELOS.K κ οχι αυτα τα βλαμενα που απλα εχουν κοιλιακους απο την αφαγια!!!

Σιγουρα,δε λεμε για αιθιωπακια.Οπως και να χει,εμενα μου αρεσει ο αλλος να φοραει τα XXL και να φαινεται γομαρι.Να εχει ανοιχτη πλατη,τραπεζια,χερια κλπ.

Στο fitness απ οσους εχω δει μονο ο Frank Sepe μου αρεσε.

PMalamas
09-02-11, 23:55
ολα..

jminas82
19-06-12, 22:42
και εχω να σας πώ κάτι που το εχω πεί δεκαδες φορες οτι και βέβαια μπορεί κάποιος να διακριθεί σε κατηγορία φίτνες χωρίς αας αλλα μου φαίνετε δεν εχετε διαβάσει σε άλλα πόστ για κάποια παραδείγματα που είχα αναφερει εδω απο το 86 εως και 88 εχω κατεβει σε αγωνες ββ χωρίς ούτε τα βασικα συμπληρώματα όχι αας , αφου γι αυτα ούτε ξέραμε δεν μιλούσε κανείς και δεν είχαμε ιδέα , αλλα ήμουν σαν φίτνες με το ύψος μου 87 κιλα εως 90 κατέβαινα , οπότε για πιο λόγο να εχω αμφιβολίες για το αν γίνετε η όχι .
βεβαια τα δεδομενα άλλαξαν και γι αυτό επειδη ξέφυγε το ββ εγιναν οι κατηγορίες φίτνες , αλλα νομίζω ο καθενας εδω θέλει απλα να πεί το δικό του μην διαβάζοντας εκ των προτερων αυτα που γράφονται σε προηγούμενα πόστ

και μάλιστα θα εξηγήσω γιατι συνέβαινε αυτο , απλα γιατι όταν εγω δεν γυμναζόμουν ήταν σαν να έκανα προπόνηση ήμουν μυώδης και κομματια απλα δεν είχα μάζα , όπως και παιδια εφήβους που κατεβαζα ποτε μα ποτε δεν ακούμπησαν φάρμακα και μάλιστα για ενα συγκεκριμένο αθλητη το είχε επιβεβαιώσει και ο κουτσούπ το μελος του φόρουμ που εβαλε και φωτο μαζί του το 89 , ο αθλητης αυτός ζύγιζε 68 κιλα , με τα ρούχα φαινόταν σαν στηβικός , αλλα είχε ωραία συμμετρία και γράμμωση και έδειχνε πιο μεγάλος .

ενα άλλο παραδειγμα είναι ο στρατης ο αργυράκης που μέχρι κατηγορία εφήβων δεν ακούμπησε φαρμακα και δεν θα έπαιρνε ποτε κρυφα χωρίς να ρωτήσει αφού ηταν μικρός και δεν εκανε του κεφαλιού του , αλλα το θυμάτε που του είχα πεί οτι εσυ θα κερδίζεις τούμπανα μόνο με το ρηλάξ και τα πόδια σου

απλα όπως ανέφερα είχε το ταλέντο γιατι όπως σε όλα τα αθλήματα που δεν κατεβαίνει όποιος ναναι σε αγωνες , γιατι στο ββ να είναι διαφορετικα

απλα γιατι τόση ιστορια για τα αας δεν καταλαβαίνω , αν είναι ρε σταματηστε να γυμνάζεστε γιατι πιστεύω πολλοι που πιστεύουν οτι χωρίς αυτα δεν κανουν τίποτε ούτε προπόνηση δεν κανουν και αν δεν το ξέρετε σας το λέω εγω .

αν δεν πιστέψεις κάτι ποτε δεν θα το καταφέρεις , έτσι και τότε που υπήρχε μυστικοπάθεια και κανενας δεν μιλούσε γι αυτα είμασταν τυχεροί κατα κάποιον τρόπο και μην σας φαίνετε παραξενο ήταν όπως είναι τωρα τα ολυμπιακα αθλήματα που όλοι παίρνουν αλλα κανείς δεν το παραδέχετε και καλά κανουν γιατι αυτα δεν ξερει να τα διαχειρίζετε ο καθενας και ουτε χρειάζετε να τα ξέρει ,απλα

αλλα εμείς θέλει η που**να να κρυφτεί και η χαρα δεν την αφήνει .

και επιτελους χωνέψετε κατι και το εχω πεί πολοστη φορα το ββ και το φίτνες είναι το ίδιο ως αναφορα την προπονητικη και διατροφή απλα στο ββ ο στόχος είναι η μέγιστη δυνατη ανάπτυξη και υπερβολη γι αυτο και εντυπωσιάζει , αλλα μην ξεχνάτε πως κάποτε εντυπωσίαζαν σώματα με πολυ λιγότερη μαζα .

εχω βαρεθεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια , τα αας πάντα θα υπάρχουν αλλα μόνο σε επίπεδα πρωταθλητισμού εκεί που επειδη ο σκοπός είναι η νίκη και ενω υπάρχουν τα τεστ όλοι τα κοροιδεύουν , φανταστείτε στο ββ που δεν υπάρχουν .

γι αυτο θα πώ ακόμη μια φορα χρειάζετε παιδεία , γιατι πολλοι βλέπουν ενα σωμα και λένε ε θα πάρω και γω και θα γίνω τερας και η κουτση μαρία που είπα

αυτα είναι τα λεγόμενα ψωνια που δεν γουσταρουν καθόλου την προπόνηση με βαρη αλλα μόνο το αποτέλεσμα και να φτιαχτουν γρήγορα , αλλα εμείς λαλακες είμασταν που φαγαμε 5 και πάνω χρόνια για να φτιάξουμε ενα ικανοποιητικο αποτέλεσμα



Ομορφα ,συμμετρικά και γραμμωμένα σώματα γίνοντε και ΧΩΡΙΣ ΑΑΣ.
Χρειάζεται μόνο σκληρή προπονηση, διατροφη και επιμονή.

amateur666
20-06-12, 02:52
βασικα μ αρεσουν τ σωματα φιτνεσσ γτ δεν εχουν αυτοι την υπερβολοι τ ββ...κ ειναι πιο ρεαλιστικος στοχος εστω κ με καποια χρηση αασ

49936

49937

vaggan
20-06-12, 09:41
καλα σε αυτες τις φωτο πεφτει το φωτοσοπ της αρκουδας