PDA

Επιστροφή στο Forum : ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΛΑ - ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ?



aggelos-serres
26-02-10, 20:52
Φίλοι γεια σας.

θα δωσω παλι συνοπτικα το ιστορικο μου

ειμαι 42 ετών 1,88 υψος και 100 κιλά περίπου

μεχρι αρχες Δεκεμβριου εκανα ενα περίπου μήνα αποτοξίνοση με ελαφρια γυμναστική και διατροφή.

στο σώμα (σε μετρηση με μεζουρα ... όσο ακριβής μπορεί να είναι) , έχασα αρκετά εκατοστα

μπρατσο 4 εκ
στηθος 11 εκ
κοιλιά 13 εκ
γλουτοί 5 εκ
μηροί 3 εκ

(γενικά η προπόνηση με βάρη ειναι απο 45-55 λεπτά και η αεροβική ημέρα χωρίς βάρη 1 ώρα περπάτημα (γρήγορο περίπου 5χλμ) και τις ημέρες μετά την προπόνηση περίπου 20-25 λεπτά 2,5 λχμ)

διαφορά στο σώμα μου βλέπω προς το καλύτερο αρκετή.

Το πρόγραμμα μου το άλλαξα από 2 φορές

απο 6 φορές με βάρη και τις 2-3 μετά αεροβική
σε 3 φορές προπόνηση με βάρη + 2 αεροβική
και πάλι 6 φορές με βάρη και τις 2-3 μετά αεροβική

χρησιμοποιώ το πρόγραμμα του μπουρνάζου για γραμμωση αλλά όταν έχω 6 φορές την εβδομαδα χρησιμοποιώ διαφορετικές ασκήσεις για την ίδια μυηκή ομάδα μέσα στην εβδομάδα.

(ΔΛΔ αν π.χ. κάνω 4 ασκήσεις για δικέφαλο την Δευτέρα την Πέμπτη κάνω 4 διαφορετικές πάλι για τον δικέφαλο)
π.χ. ΔΕΥΤΕΡΑ
Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
Κάμψεις Αυτοσυγκεντρώσεως με Αλτήρα
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες
Κάμψεις σε μαξιλάρι δικέφαλων

ΠΕΜΠΤΗ
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες με τον κορμό σε 45ο
Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα σε 45ο
Kάμψεις δικεφάλων με αλτήρες σε ύπτια θέση
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρα ο βραχίων σε 45ο






Από Δεκέμβριο μέχρι αρχες φεβρουαρίου εχασα 13 κιλά.

Επειδή με την διατροφή συντήρησης στις 1300-1400 θερμίδες δεν έχασα τπτ σκλήρηνα την διατροφή.

ΔΛΔ

πρωινό - 4 κουτ. κουακερ + γαλα + μισή κουταλιά μέλι και πολυβιταμίνες
μεσημέρι - 150 γρ κοτα + 1 αγγουρι/μπροκολο με μια κουταλια λαδι
μετά την προπόνηση πρωτεινη περίπου στα 40γρ
και βράδυ 1 αγγουρι/μπροκολο με μια κουταλια λαδι
(Αν δεν μπορώ να κρατηθώ τρώω 3-4 ασπράδια αυγών μέχρι τις 9 το βράδυ)


το διάστημα αυτό ο μέσος όρος ανα εβδομάδα ειναι από 793 - 1240 θερμιδες. ΣΥΝΟΛΙΚΑ έχω μέσο όρο 977 θερμίδες.

ανα 2 εβδομάδες έκανα ενα γευμα ελευθερο αλλά περιορισμένο σε ποσοτητα

τον φεβρουάριο ομως κόλησα σε αυτά τα κιλά.
πρόσθεσα λιποδιαλύτες το πρωί και πριν την προπόνηση εδώ και λίγες μέρες αλλά δεν βλέπω διαφορά. Μέχρι και σήμερα τα κιλά μου παίζουν αππό 87.9 μέχρι 88,6 ΟΛΟ τον μήνα

Στις προπονήσεις αν κ ειναι για γράμμωση δουλευω τόσα κιλά ώστε το τελευταίο σετ των 10 επαναλήψεων να βγαίνει σχεδόν οριακά.

Πιστεύω ότι πάω καλά... αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι επί 25 μέρες κόλησα στα ίδια κιλά. Και η αλήθεια είναι ότι περίμενα λίγο καλύτερα αποτελέσματα στην σωματική διάπλαση.

Θα εκτιμούσα όποια προταση-βοήθεια και για την προπόνηση κ την διατροφή

sTeLaKoS
26-02-10, 22:02
Μάλλον ο μεταμβολισμός σου χρειάζεται ένα "ξύπνημα". Εφόσον δε σε παίρνει να κατεβάσεις άλλο θερμίδες(κατά τη γνώμη μου είσαι ήδη πολύ χαμηλά), δοκίμασε 3-4 μέρες να κάνεις ένα carb up, δλδ να βάλεις ρυζάκι και πατάτα στη διατροφή σου και έπειτα ξεκινάς πάλι.

primordial
27-02-10, 11:40
Μάλλον ο μεταμβολισμός σου χρειάζεται ένα "ξύπνημα". Εφόσον δε σε παίρνει να κατεβάσεις άλλο θερμίδες(κατά τη γνώμη μου είσαι ήδη πολύ χαμηλά), δοκίμασε 3-4 μέρες να κάνεις ένα carb up, δλδ να βάλεις ρυζάκι και πατάτα στη διατροφή σου και έπειτα ξεκινάς πάλι.

+1....

Ο συγκεκριμένος τρόπος έχει δουλέψει όσες φορές τον έχω χρησιμοποιήσει.... γεγονός είναι ότι ποτέ δεν έχω πέσει τόσο χαμηλά σε ημερήσια πρόσληψη θερμιδών... είναι πολύ πιθανό να νοιώσεις ακόμη και ένα ελαφρύ τσίτωμα στο σώμα σου - μυικά - από τους υδατάνθρακες......

και καθόλου πρωτεΐνη.....???? Είναι σωστό αυτό....????

aggelos-serres
27-02-10, 15:32
παιδια ευχαριστώ... θα κανω ενα σπασιμο μπας και στρωσει .....

πρωτεινη πίνω περιπου 50γρ σκονη που ειναι 39-40γρ καθαρή μετά την προπόνηση. ΣΥΝ οτι πρωτεινη εχουν οι τροφες.

Δεν πίνω περισσότερη σκόνη γιατί μετα θα αλλάξει πολύ κ η αναλογία (τωρα ειμαι περίπου 55-30-15).
Αν πιω περισσότερη θα πάω 70-20-10 περιπου. Περιθώριο εχω σε γραμμαρια αλλά δεν ξέρω αν ειναι καλο η κακο με τις ποσότητες που τρωω.

savage
28-02-10, 17:32
καλησπερα και απο μενα.ιδου η γνωμη μου.εισαι 1.90,100 κιλα ανθρωπος κ τρως κατα μεσο ορο ουτε 1000 θερμιδες???:shock::shock::shock:
και παραλληλα προπονεισαι τοσο πολυ?6 φορες τη βδομαδα?
το σωμα σου νομιζει οτι λιμοκτονεις(και εχει δικιο).εχει λοιπον αντιταξει τους δικους του μηχανισμους αμυνας κ φυλαει το λιπος σαν τελευταια πηγη ενεργειας,σε αντιδραση για την δοκιμασια στην οποια το υποβαλεις.δεν προκειται να χασεις αλλο,με αυτο τον τροπο.
χρειαζεσαι περισσοτερο φαγητο για να μπορεις να ανταπεξελθεις στις προπονησεις σου.συντομα θα οδηγηθεις σε υπερκοπωση,αν συνεχισεις ετσι.μην βιαζεσαι να τα χασεις ολα τα κιλα,σε 1-2 μηνες.ουτε σε κυνηγαει κανεις,ουτε θα σταματησεις την γυμναστικη μετα απο 2 μηνες,για να πεις οτι βιαζεσαι κ ο,τι προλαβεις.σωστα?
και κατι αλλο.μην ανεβαινεις στην ζυγαρια αλλο.μαλλον κακο παρα καλο σου κανει.ανεβαινε 1 φορα το μηνα μονο.χρησιμοποιησε καθρεφτη μονο για να βλεπεις τις διαφορες πανω σου.αλλωστε το οτι μενεις στο ιδιο βαρος,δε λεει κατι.μπορει να χανεις λιπος κ να παιρνεις μυες ταυτοχρονα,πραγμα πολυ πιθανο αλλωστε,αφου γυμναζεσαι με βαρη το τελευταιο διαστημα κ κανεις μια σωστη διατροφη σε σχεση με το παρελθον.
για μενα πρεπει να τρως περισσοτερη πρωτεινη λοιπον,και συγκεκριμενα 2,2 επι την αλιπη μαζα σου.σε αυτα προσθεσε και 20 παραπανω γραμ στο μεταπροπονητικο ροφημα,τις μερες που κανεις βαρη.
πχ εγω ειμαι 87 κιλα με 7% λιπος.αρα το 93% του σωματος μου ειναι αλιπη μαζα.
93%χ87 = 81 περιπου
Αρα 2,2χ81=180 περιπου
Το διαιρω με το 6 (τοσα γευματα κανω ανα ημερα) και βρισκω οτι πρεπει να τρωω 30 γραμ πρωτεινη ανα γευμα.Φυσικα στο μεταπροπονητικο τρωω περιπου 50.Οπως ειπα στο μεταπροπονητικο,οι αναγκες του οργανισμου ειναι πολυ αυξημενες,και μπορει να αφομοιωσεια ρκετη παραπανω πρωτεινη.

aggelos-serres
28-02-10, 19:32
SAVAGE ευχαριστώ για την συνδρομη σου ... στο "προβλημα μου"

Σίγουρα δεν σκοπευω να σταματήσω την προπόνηση, πιθανός όμως κάποια στιγμή να την ξανααλλάξω σε 3 μερες βαρη και 2-3 αεροβική ακριβώς για να μπορέσω να συνεχίσω και να μην πέσω κάτω.

Οσο για την διατροφή, η αλήθεια είναι ότι ειναι "κουραστική" και σκόπευα μετά το τέλος Μαρτίου να την χαλαρώσω. Οχι τπτ τραγικές αλλαγές, θα προσθέσω κανα γεύμα το απόγευμα και κανα γιαουρτι το βράδυ, ΧΡΗΣΗ ως επαναφορά του οργανισμού σε περισότερες θερμίδες ανα ημέρα
Αυτό για κανά μήνα και με το τέλος του μήνα θα επανέλθω σε διατροφή 5-6 γευμάτων.

ΟΛΟ αυτό το έκανα γιατί δεν έχανα κιλά, δλδ ,με τις 1400 περιπου θερμίδες των 5-6 γευματων διατηρούσα το βάρος μου, χωρις απώλεια

Επειδή είμαι σίγουρος πως θα ξαναβάλω 2-3 κιλά μόλις βγώ από την τωρινή διατροφή γιαυτο το λόγο λέω ότι θα κανω κανα μήνα μια ενδιάμεση διατροφή κ μετά θα συνεχίσω με 5-6 γευματα.

ΑΝ φυσικά όλα αυτά με φέρουν σε μια σωστή κατάσταση αναλογίας λίπους, καποια στιγμή ίσως θα κάνω κ διατροφή ΟΓΚΟΥ.

Το λογικό φαντάζομαι ειναι αυτο. ΦΤΑΝΩ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΩ ΟΓΚΟ.

Από ότι κατάλαβα... αντι τέλος Μαρτίου θα πρέπει να επισπευσω την αλλαγή διατροφής μου.

aggelos-serres
09-05-10, 21:46
Γεια και πάλι.

Από 28/2 που εγραψα τελευταια φορα μέχρι και σήμερα η αλλαγή στο βάρος μου ειναι περίπου στο 2,5 κιλα. Εφτασα δλδ να είμαι στα 84,5. από 87 (αρχικά ήμουν 100)
Η διατροφή μου πάνω κάτω εξακολουθεί να ειναι ίδια με πριν απλά βάζω πιο συχνά υδατανθρακες.

Εξακολουθω και κάνω το προγραμμα του Μπουρνάζου για γράμμωση χωρίς όμως να έχω ανεβάσει τα κιλά ιδιαιτερα. Στην ουσία κάνω 5 περίπου μήνες γράμωση... και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό ΚΑΙ από την στιγμή που δεν ανεβάζω κιλά.
Αυτό το κάνω για να μπορώ να βγάζω χωρίς αποτυχία ΟΛΑ τα δισετ κανονικα.

Παρακάτω έχω τις αλλαγές σε πόντους. Ολα οσα δεν αναφέρω π.χ. μηροί, γαμπες, λαιμός, μπρατσο, πήχης δεν εχουν αλλάξει.
Βλέπω λοιπόν ότι στην κοιλία κ γλουτούς χάνω ακόμη.

κοιλιά 13 εκ ->17 (από 112- σε 94-95)
γλουτοί 5 εκ ->8 (από 109- σε 100-101)

Ηθελα να ρωτήσω. στην κοιλία θέλω να χάσω κιαλλο. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω την γράμμωση ή να πάω σε ασκήσεις ογκου. Το θέμα ειναι ότι μιας και θέλω να χάσω κοιλιά θα πρέπει να συνεχίσω την διατροφή γραμμωσης. Και δεν ξέρω αν ταιριάζει να έχω διατροφή γραμμωσης με ασκήσεις όγκου ή αν είναι σωστό ή όχι.

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρα πολύ μεγάλη βελτίωση στο σώμα μου. Το μόνο κακό είναι ότι δεν βλέπω καλά κοιλιακούς. Κάνω κάθε φορά που κάνω βάρη (3 φορες την εβδομαδα - και 2-3 φορές ποδήλατο 11 χλμ) 2 δισετ των 20 στην ακρη του πάγκου (απλωνομαι κ μαζευομαι) και με τα πόδια δεμένα στον παγκο το σώμα στον αέρα. Στο τέλος κάνω ακόμη ένα δισετ.
Είναι αρκετοί ή να κάνω κάτι ακόμη. Φαντάζομαι ότι το λίπος που υπάρχει ακόμη εμποδίζει την εμφάνισή τους αλλά καλό ειναι να μου πείτε την γνώμη σας για την ποσότητα. Αν ειναι αρκετή ή όχι.

Φυσικά οποιοδήποτε σχόλιο και γνώμη καλή θα ήταν

ΣΗΜ. δοκίμασα να κάνω 5 φορές την εβδομαδα (χωρίς δευτερη φορά πόδια) αλλά έτσι κουράζομαι πάρα πολύ και δεν μου μένει μέρα για ποδήλατο ή τρεξιμο.

Littlejohn
09-05-10, 22:17
Για να δεις κοιλιακούς θα πρέπει να κάνεις υπομονή. Αν δεν πάει το λίπος σε μονοψήφια νούμερα μην περιμένεις να τους εμφανίσεις (εκτός και αν είσαι από τους προικισμένους γενετικά)..

Επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο ``διόρθωσες`` την διατροφή σου από την τελευταία φορά, αλλά μην κάνεις το λάθος να λιμοκτονείς. Θα`χεις τα αντίθετα αποτελέσματα απ`αυτά που περιμένεις...

Η μηχανή θέλει καύσιμο για να αποδώσει...

aggelos-serres
10-05-10, 20:36
Υπομονή έχω και σίγουρα στόχο.

Την διατροφή την διορθωσα.. προσθέτοντας υδατάνθρακες. Οχι τπτ σπουδεο βεβαια, αλλά περισσότερους από οτι είχα.

Και μιας και λεμε για υδατάνθρακες.. Το απογευματάκι ειναι καλό να τρώω κανα μπολ με κουάκερ κ γάλα ? αντί για τόνο ας πούμε ? Μιλάμε για 4 κουταλιές σούπας και περίπου 100 γρ γάλα. (όσο και το πρωινό). Αλυσίδα βγαίνουν οι ερωτήσεις... Για πρωινό καλή δεν είναι η ποσότητα ?

Και με την άσκηση ? να συνεχίσω με γράμωση ή να δοκιμάσω κάτι άλλο?.

ΣΗΜΕΡΑ έκανα μια αυξηση σε κιλά ενώ από 5 σετ το έριξα στα 4. Τα σετ βγαίνουν τελικά και πάλι. προς το τέλος έχω ζόρι, αλλά βγαίνουν. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να είμαι οκ με την αυξηση βάρους.... αλλά από ότι φάνηκε δυνάμωσα. τα σετ τα έριξα για να μπορώ να βγαίνω και για ποδήλατο αμμέσως μετά.
ΟΛΑ μαζί βάρη και ποδήλατο μου πάνε περίπου 1,30 ώρες π.χ. σήμερα που έκανα στήθος και δικέφαλα. Ποδήλατο είναι περίπου 7-7,30 χλμ σε σχετικά γρήγορο ρυθμό.
________________

aggelos-serres
20-05-10, 21:07
συνέχεια.....

Εχει 2-3 εβδομαδες που κάνω πλέον καθε μερα ποδήλατο μετά τα βάρη. Το πρόβλημα ειναι οτι πλέον δεν την παλευω με το θεμα ΠΕΙΝΑ.
Λογικά καίω περισσότερο και πεινάω και περισσότερο. Εκτός από ΥΠΟΜΟΝΗ παίζει τπτ άλλο να βοηθήσει στο να κοπεί λίγο η πείνα ??

Δοκιμάζω να "γεμισω" λίγο παραπάνω τα γευματα μου αν και έχω ενα αγχος αν αυτο αντι να βοηθήσει το κανει χειρότερο... Εξακολουθώ και παλευω να χάσω λίπος..
ΚΑι ενω εχασα 15 κιλα και πολλούς πόντους εξακολουθώ να θέλω ακόμη...

Αρχιζω να πιστεύω ότι΄ήμουν ο μαναδικος ανθρωπος με ΤΡΙΨΗΦΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ

Χορτένω μεν π.χ. μετα την προπονηση... αλλα πάλι προς το βράδυ ....

προπόνηση κάνω μεσημερι 2 με 4 περιπου οταν σχολαω από την δουλειά. Και κραταει περιπου μιαμιση ωρα.

aggelos-serres
21-05-10, 18:04
Να κανω ακόμη μία ερώτηση. Ηδη έκανα τόσες... μια πανω, μια κάτω.

διαβάζω αρκετούς που πίνουν αμινοξέα, προ κ μετά την προπόνηση. ΚΑι στο ανάλογο άρθο περι αμινοξέων διάβασα ότι με ποσότητες άνω των 50 καθημερινά ίσως εμφανιστούν παρενέργειες οι οποίες όμως ειναι αναστρεψιμες. Αρα πιο κάτω ειναι οκ.

Εγώ κάνω γράμμωση για να χάσω λίπος κλπ. τα αμινοξέα είναι για ανάπλαση των μυών και μάλιστα κάποια δίνουν κ ποσοστα 650%. (οσο και να είναι τελος πάντων)

Τα μοναδικά βοηθήματα που χρησιμοποιώ ειναι την ΙΣΟ πρωτείνη μετά την προπόνηση και θερμογενετικα λιποτροπικά το πρωι μόλις ξυπνήσω και πριν την προπόνηση κανα μισάωρω.

Σε λίγες μέρες τα λιποτροπικά τελειώνουν και τα σταματάω. Θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσω αμινοξέα ενώ παλεύω για καψιμο λίπους ?

Το πρόγραμμα μου εξακολουθεί να είναι
Στήθος-δικέφαλα
Πλάτη-τρικέφαλα
Ομοι-ποδια

4 ασκήσεις ανά ομάδα
5 Χ 10 επαναλ. ανα άσκηση. (στα πόδια λίγο λιγότερα)

Κάθε μέρα μετά την προπόνηση 7-8 χλμ ποδήλατο. (κανονικό σε δρόμο)
Σ/Κ ρεπό μιας και είμαι θάλασσα αλλά κ εκεί κάνω καμιά δουλίτσα , μπάνιο κλπ

και η διατροφή ειναι

7.45 πρωινο 3κουτ βρώμη + 1/2κουτ μέλι + 100 γρ γάλα + πολυβιταμίνη
2.00 μεσημέρι προπόνηση + πρωτεινη ISO (αμέσως μετά)
4.00 μεσημεριανό 150 γρ κότα + 1 αγγούρι + 1 τομάτα + 1 κουτ λάδι + λίγο αλάτι (2-3 φορές την εβδομαδα καμια φέτα ψωμί μαυρο η καμια πατάτα ή λίγο κους-κους ή ρύζι)
7.00 απογευμα 80-100γρ τόνο + 1 αγούρι + τομάτα
9.00 μπαρα βρώμης ή αγγούρι + τομάτα ή πρασινο μήλο + ακτινίδιο
πριν τον ύπνο από καμιά φορά γιαούρτι.

Σκέφτομαι όπως γράφει και ο TEFAAtzi'ς να βάλω στο απογευματινο λίγη βρώμη.

Το Σ/Κ είμαι χαλαρά οπότε τρώω διάφορα. Σε περιορισμένη ποσότητα πάντα.

με αυτή την διατροφή και γυμναστική παραμένω σταθερός από άποψη βάρους.

Καμια πρόταση ?? για αλλαγές ??? Είμαι 7 μήνες στην διαδικασία και είδα μέν βελτίωση... αλλά στην κάυση λίπους νομίζω ότι μένω πίσω.

jGod
21-05-10, 19:31
φιλε μου αντι να ψαχνεις για λιποδιαλυτες και αμινοξεα καλυτερα ειναι να δωσεις βαση στην διατροφη σου.
η πρωτεινη που παιρνεις φτανει κ περισσευει.βλεπω οτι το σ/κ τρως οτι να ναι..αυτο δεν λεγεται διατροφη για γραμμωση..μιας κ ζητας να γραμμωσεις!
και επισης οι διατροφη σου ειναι πολυ λαθος,δεν εχεις καθολου μεταπροπονητικους υδατανθρακες.βαλε μια μεγαλη μπαναν μαζι με την πρωτεινη σου μεταπροπονητικα,στο επομενο γευμα βαλε πατατα ...αν κ ειναι πολυ λαθος,
και το 'πριν τον υπνο καμια φορα γιαουρτι' δεν κτλβαινω τι θες να πεις..μαλλον δεν εισαι αρκετα κακος με τον εαυτο σου!
φιλικα παντα..:toast:

aggelos-serres
24-05-10, 21:32
jGod ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Το βασικό με το Σ/Κ κ το τρωω οτι ναναι εννοώ πάντα σε περιορισμένες μερίδες κ οχι ζαχαρες, γλυκά κλπ.

π.χ. Επειδή πάντα ανάβω κανα μαγκάλι το μεσημεριανό θα έχει. ψημένη ντομάτα και πιπερια πράσινη συν καμια μπριζόλα και καμια φέτα ψωμί, ψημένη κ αυτή. Θα πιώ κανα ουζάκι με κανα λαχανο τουρσί και καμια αντσουγα.

Οταν οι υπόλοιποι εχουν μακαρόνια με κιμά τρωω κάτι άλλο. Αν είναι π.χ. σνίτσελ τρώω το σνιτσελ μου. Τρωω ότι υπάρχει , σε λογικά διατροφικά πλαίσια ,και πάντα σε περιορισμένες ποσότητες. Σίγουρα αλλάζουν τα ωράρια και δεν προσέχω να τρώω καθε 3-4 ώρες.

Και μεταπροπονητικά, άλλά κ από το μεσημέρι κ μετά αποφεύγω υδατάνθρακες γιατί ήμουν σε φάση χασίματος κιλών. Και ο μεταβολισμός μου είναι ΣΚΑ... αν σκεφτείς ότι με 1400 θερμίδες κάνω συντήρηση και στις 1000 ΄χανω βάρος. Οπότε μέσα από δοκιμές διαπίστωσα ότι πρέπει να ειμαι σε πολύ χαμηλές θερμίδες. Αν βρεις τρόπο να τρώω 6 φορές τη μέρα μαζί με υδατάνθρακες και να είμαι κοντά στις 1000 θερμίδες.... είμαι ετοιμος να ακολουθήσω κατα γράμμα .

Οσο για το γιαουρτι πριν το ύπνο εννοώ ότι το τρώω μόνο όταν πεινάω αρκετα. αλλιώς θα μείνω με το φαγητό στις 9-10.00 το βράδυ.

Ποσο πιο κακός να γίνω πιά.... !!!!!

Τώρα που κάνω και κάθε μέρα ποδήλατο θα προσθέσω λίγους υδατανθρακες μετά την προπόνηση στο φαγητό, και βλέπουμε.

Πάντως αν θελεις να κάνεις κάποια υπόδειξη για την διατροφή με χαρά θα την ακούσω.

Littlejohn
24-05-10, 21:52
1000 θερμίδες, 90-100 κιλά άνθρωπος? Πόσες φορές λιποθυμάς την ημέρα?




--------------------------------------------------------------------------------------

Το παραπάνω δεν το γράφω για να σε ειρωνευτώ (προς θεού)... Αλλά αισθάνομαι ότι χρειάζεσαι ``τσίγκλημα`` για να συνειδητοποιήσεις ότι δεν τρως σωστά ή έστω επαρκώς, ακόμα και για χάσιμο κιλών!!

Η ασιτία ΔΕΝ είναι η λύση στην απώλεια λίπους. Θα σου γυρίσει μπούμερανγκ αυτό (άσε που ήδη έχει γίνει, αφού και εσύ λες ότι ο μεταβολισμός σου είναι σκ@τ@)...

Ξεκίνα φαί, καλό φαί με υδατάνθρακες, σωστές ώρες γευμάτων και τα σ/κ 1-2 cheat (όχι παραπάνω)...

Ξέχνα την ``διαίτα`` για λίγο καιρό και επικεντρώσου στο να ξεκινήσει να παίρνει στροφές ο οργανισμός σου...

Όταν το καταφέρεις αυτό (που ειλικρινά σου λέω ότι μπορείς να το κάνεις αρκετά γρήγορα) ξεκινάς πάλι με ένα πλάνο γράμμωσης και απώλειας λίπους, πιο μελετημένο, με περισσότερο φαί και το κυριότερο, πιο αποτελεσματικό...

------------------------------------

Άποψη μου, πάντα...:welcome:

thegravijia
24-05-10, 21:56
1000 θερμίδες, 90-100 κιλά άνθρωπος? Πόσες φορές λιποθυμάς την ημέρα?




--------------------------------------------------------------------------------------

Το παραπάνω δεν το γράφω για να σε ειρωνευτώ (προς θεού)... Αλλά αισθάνομαι ότι χρειάζεσαι ``τσίγκλημα`` για να συνειδητοποιήσεις ότι δεν τρως σωστά ή έστω επαρκώς, ακόμα και για χάσιμο κιλών!!

Η ασιτία ΔΕΝ είναι η λύση στην απώλεια λίπους. Θα σου γυρίσει μπούμερανγκ αυτό (άσε που ήδη έχει γίνει, αφού και εσύ λες ότι ο μεταβολισμός σου είναι σκ@τ@)...

Ξεκίνα φαί, καλό φαί με υδατάνθρακες, σωστές ώρες γευμάτων και τα σ/κ 1-2 cheat (όχι παραπάνω)...

Ξέχνα την ``διαίτα`` για λίγο καιρό και επικεντρώσου στο να ξεκινήσει να παίρνει στροφές ο οργανισμός σου...

Όταν το καταφέρεις αυτό (που ειλικρινά σου λέω ότι μπορείς να το κάνεις αρκετά γρήγορα) ξεκινάς πάλι με ένα πλάνο γράμμωσης και απώλειας λίπους, πιο μελετημένο, με περισσότερο φαί και το κυριότερο, πιο αποτελεσματικό...

------------------------------------

Άποψη μου, πάντα...:welcome::clap::clap::clap::clap:

to τρωω λιγοτερο για να χασω λιπος ξαχασε το ..
το μαζα θα χασεις