PDA

Επιστροφή στο Forum : Η συμβιωση με τα βαρη μετα τα 35



zarras
27-02-10, 00:13
....ειναι πραγματικα δυσκολη
βλεπω πως ημουν παλια (ξεκινησα βαρη στα 16 ως τα 20 περιπου, και μετα απο τα 24 ως τα 26-27) και πως εχει αλλαξει ο οργανισμος μου τωρα στα 35.
Οι διαφορες ειναι αποκαρδιοτικες. Παλια χρειαζομουν 2-3 μερες για μυικη αποκατασταση, τωρα πλεον θελω 3-5, μαλιστα εχει συμβει να χρειαστω 7!!! μερες για να ξαναμπω πλατη υστερα απο εξοντωτικη προπονηση.
Η αποκατασταση επισης εχει μειωθει δραματικα κατα τη διαρκεια του υπνου. Η τεστοστερονη εχει φτασει στον αστραγαλο, και η αυξητικη ορμονη μας εχει εγκαταλειψει προ πολλου.
Αλλο ενα σημειο που φαινεται να εχει μειωθει σημαντικα ειναι ο μεταβολισμος, περιμενα οταν ξεκινησα κανα 6μηνο για να ξυπνησει και παλι ο οργανισμος (οπως πανω κατω χρονικα ειχε συμβει στο παρελθον) αλλά παρατηρω ελαχιστη αυξηση μεχρι και σημερα. Οι αρθωσεις ειναι το επομενο πραγμα που ειδα να εχει διαφορά σε σχεση με το παρελθον. Πονανε περισσοτερο (αγκωνας-ωμος) και εχω συχνοτερους τραυματισμους σε τενοντες (κυριως απο απροσεξια) στην περιοχη του πυχη. Το σημαντικοτερο ολων βεβαια, με 2 λογια ειναι οτι απλα δεν βλεπω να "περνω" οπως παλια, η αναπτυξη ειναι εμφανεστατα μικροτερη, και τα κιλα ερχονται ιδιαιτερα δυσκολα. Απο θεμα διατροφης τρωω οτι ετρωγα και παλια οταν εκανα βαρη, θελω να πω οτι διατροφικα ειμαι -σχετκα- οκ, μαλιστα σε σχεση με παλια η βοηθεια απο τα συμπληρωματα που καταναλωνω ειναι κατα πολυ περισσοτερη. Με εχει παρει λιγο απο κατω με το ολο θεμα σε σημειο που σκεφτομαι να καταφυγω στο darκ side των συμπληρωματων.

KATERINI 144
27-02-10, 00:51
zarras εγω ειμαι 36, δε βλεπω και τοσο τρομερές διαφορες στα περισσότερα που λες, οχι οτι δεν υπάρχουν, υπάρχουν αλλα οχι σε τετοιο βαθμό, σε μενα τουλάχιστον,
εκει που εχω ακριβος τα ιδια προβληματα ειναι η μυικη αποκατάσταση, θελω 3 μερες μινιμουν, αρθρώσεις και ώμους πρόβλημα,
πάντως σε δύναμη ακομη δεν εχω πρόβλημα.

για το τελευταίο που λες, καποτε το σκεφτόμουν και εγω αλλα έμεινα μακριά, καλύτερα κανε το ιδιο και εσυ, γιατι φαντάσου τωρα που εχεις πέσει λιγο λογο ηλικίας πως θα αισθάνεσαι οταν θα κόψεις αυτά, θα ειναι σα να πέφτεις απο γκρεμο....

KATERINI 144
27-02-10, 00:53
ωραία υπογραφή zarras :green::green::green::green:

zarras
27-02-10, 00:55
ναι σε δυναμη ουτε και γω βλεπω διαφορα αυτο ειναι το ευχαριστο.
Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ -να το πω καπως χοντροκομμενα- γυμναζοσουν ολο αυτο το διαστημα οποτε μπορει να μη σου φαινεται τοσο εντονο. Εγω που ειχα σταματησει για μεγαλο διαστημα και αρχισα παλι τωρα, συγκριτικα μου φαινεται εντονο


υγ, λολ ευχαριστω την εφτιαξα τωρα, οση ωρα περιμενα να απαντησει καποιος στο θρεντ

KATERINI 144
27-02-10, 01:00
οπα μισο, ποσο καιρο εχεις που ξαναξεκινησες?!

εγω εκανα απο τα 16-19, 21-23, και τωρα πριν 5 χρονια περιπου ξαναξεκινησα, στην αρχη ηταν παρα πολυ δυσκολο και σκέφτηκα πολες φορες να τα παρατήσω του πρώτους 6 μηνες, πιανόμουν πολυ ασχημα και δεν εβλεπα διαφορα στο σωμα μου παρα μονο ποντους να φευγουν απο την κοιλια, αλλα στην συνέχεια αλλαξαν τα πραγματα, θελει χρονο για να βρεις το ρυθμο σου, μην απογοητεύεσαι, μολις θα μπεις σε σειρα θα δεις πως δεν ειναι και τοσο τρομερες οι διαφορες :thumbup:

zarras
27-02-10, 01:02
κανα 8αρι μηνες

TRIANTAFYLLOU
27-02-10, 01:04
εγω επειδη το εργο το ξέρω καλύτερα εχω να πώ στα 35 ελάχιστες διαφορες θα δείς οι περισσότερες είναι μετα τα 40-42 , αλλα φανταστείτε να μην κάναμε και βάρη τι σαβούρες θα είμασταν .

είναι φυσιολογική φθορα που λέμε δεν θα στήσουμε και παλούκι , απλα με την πάροδο του χρόνου το ανθρώπινο σώμα φυσιολογικα έχει απώλεια σε μυικό ιστα αρχίζοντας απο τα κάτω άκρα , αυτό κατα ενα μέρος οφείλετε και σε μείωση δραστηριοτήτων λόγω ηλικίας αλλα και φυσικη απώλεια μυων .

μια μέτρια προπόνηση με βάρη η γενικα προπόνηση κάνει αυτα τα συμπτώματα να μειώνονται , αλλα και ενας που γυμναζόταν συστηματικα φυσιολογικό να δεί κάποια διαφορα στο σώμα του ενας που ποτε δεν γυμνάζετε ούτε θα καταλάβει αυτα που λές .

όπως ενα παραδειγμα λέει ενας εγω πίνω καπνίζω κανω καταχρήσεις και είμαι μια χαρα μπόμπα , λέω έχεις τρέξει ποτε έστω και 100 μέτρα ? λέει όχι ε γι αυτό είσαι μια χαρα γιατι αν τρέξεις θα σε μαζεύει το ασθενοφόρο.

απλα όσο μεγαλώνουμε προσαρμόζουμε ανάλογα και τον όγκο προπόνησης , γιατι αλλιώς καταβολίζουμε το σώμα μας .

επίσης το σώμα δεν είναι ενα αυτοκίνητο που βγάζει πάντα σταθερούς ίππους, (που και αυτό αν κάνει πολλα χιλιόμετρα πέφτει η συμπίεση ) αλλα πέφτει η απόδοση με την πάροδο του χρόνου και δεν πρέπει να μας παραξενεύει αυτο , απλα με την προπόνηση μειώνουμε αυτη την πτώση

η δύναμη δεν χάνετε αλλα η αντοχή στην δύναμη και ο χρόνος αποκατάστασης και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δεχτούμε είναι φυσιολογική εξέλιξη .

πού να περάσεις και τα δεύτερα άντα και πρός τα ήντα εκεί να δείς πόσα απίδια παίρνει ό σάκος , αλλα είπαμε με την προπόνηση μειώνεις τις διαφορές

KATERINI 144
27-02-10, 01:11
κανα 8αρι μηνεςσύντομα θα δεις διαφορά, μονο πρόσεξε πολύ τη διατροφή σου γιατί ο μεταβολισμός όντος δεν εχει καμία σχέση με τις μικρές ηλικίες.

masistas
12-03-10, 16:53
Σε λίγο καιρό θα είμαι 42. Σε λίγο καιρό επίσης συμπληρώνω ένα χρόνο ενασχόλησης με τα βάρη μετά από 10 χρόνια χωρίς καμία αθλητική ενασχόληση.

Τα αρνητικά σημάδια της ηλικίας μου όπως τα βίωσα αυτούς τους 11 μήνες που ασχολούμαι εντατικά με τα βάρη ήταν:
1) Ευαισθησία στις αρθρώσεις. Λίγο παραπάνω ζόρισμα στον επικλινή πάγκο και πρήστηκε ο αγκώνας μου. Παραλίγο επικονδυλίτιδα! Ευτυχώς πέρασε με 10 μέρες ξεκούραση.

2) Ευαισθησία στους τένοντες. Έχω μια τενοντίτιδα στον καρπό που με ταλαιπώρησε για ένα μήνα. Έκανα και τη βλακεία να συνεχίσω την προπόνηση την ημέρα που την έπαθα παρόλο που με πονούσε και αυτό το πλήρωσα με έναν βασανιστικό μήνα off.

3) Κατάλαβα ότι χρειάζομαι πολύ καλό ζέσταμα προτού φορτώσω με βάρη. Μια μικρή θλάση στο βραχιόνιο δικέφαλο και ένας εγκλωβισμός του κερκιδικού νεύρου στο χέρι μου, μου έβαλαν μυαλό και έκτοτε προσέχω. Έτσι έχασα άλλες 2 βδομάδες γιατί έπρεπε να ξεκουράσω το χέρι μου.

Τα θετικά τώρα. Σίγουρα δεν έχω τον οργανισμό των 20 χρόνων. Ευτυχώς όμως δεν έχω και το μυαλό που είχα όταν ήμουν 20 χρόνων, ούτε αυτό που είχα όταν ξεκινούσα τα βάρη πριν από έναν περίπου χρόνο!
Τα παθήματα μου έγιναν μαθήματα. :green: Προσάρμοσα την προπόνηση μου στα μέτρα μου. Τώρα εκτελώ τις ασκήσεις με λιγότερα βάρη (περισσότερα δε με παίρνει να βάλω γιατί οι τραυματισμοί με περιμένουν στη γωνία), αλλά τις κάνω με πάρα πολύ αργές και ελεγχόμενες κινήσεις. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και μειώνονται και οι πιθανότητες τραυματισμού.
Επίσης ο οργανισμός μου ανταποκρίθηκε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Σε 4 με 5 μήνες είχε αλλάξει ο μεταβολισμός μου και είχα ξανά το σώμα που είχα στα 30 μου. Από κει και πέρα η εξέλιξη μου ήταν τέτοια που ακόμα και τώρα δεν το έχω συνηθίσει το νέο μου look.
Σε μένα η τεστοστερόνη (δεν την έχω μετρήσει :P) νιώθω ότι κάνει τη δουλειά της μια χαρά. Ίσως έχει να κάνει με τον ψευδάργυρο που παίρνω ίσως και όχι, πάντως σε γενικές γραμμές νιώθω πολύ καλύτερα σωματικά τώρα, απ ότι όταν ήμουν στα 30 μου.
Πιστεύω πως ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται με διαφορετικό τρόπο. Η καλή ψυχολογία πάντως είναι σημαντικός παράγοντας. Θέλει και υπομονή και επιμονή και το κυριότερο προσαρμογή. Ξέρω πως λόγω κατασκευής και ηλικίας ποτέ δε θα τα καταφέρω να "φορτώσω" κιλά, ούτε έχω πλέον την αντοχή που είχα κάποτε, αυτά όμως δε με απασχολούν πλέον. Ακολουθώ το δικό μου μονοπάτι. ;)
Αυτά εν ολίγοις ( σας ζάλισα το ξέρω... :turtle: :turtle: :turtle: ) :green:

Haris Pilton
12-03-10, 17:06
Ο μεταβολισμος μειωνεται οσο αυξανοντια τα χρονια,μυθος!

Η τεστο μειωνετε περιπου 1% το χρονο μετα τα 20,σιγα απο εκει που εκρινεις 80mg τεστο τη βδομαδα στα 40 εκρινεις 64mg,πολυ μικρη διαφορα,γιατι παιζουν και αλλα στην μεση.

Καλιο αργα,παρα ποτε...

Καλυτερα να σηκωνεις βαρη,παρα την κοιλια σου περα δωθε σε κρεπαλες.Οσο κι αν εισαι.

zarras
12-03-10, 19:31
χαρη σωστο αυτο που λες στο τελος, αν και στο θεμα του μεταβολισμου διαφωνω βλεποντας τον ευατο μου.

Mas για τις αρθρωσεις και τους τενοντες αρχισα να χρησιμοποιω γλουκοσαμινη, χονδροϊοτινη και boswellin(φυτικο αντιφλεγμονοδες, οκ το τελευταιο ειναι λιγο αχρηστο για τις αθρωσεις\τενοντες αλλά ειχα πολυ ασχημη προιστορια με φλεγμονες στο ωλενιο). Νομιζω κανουν δουλιτσα, οχι τπτ φοβερο, αλλ'α διαφοροι πονοι, τσιμπηματα κτλπ, εχουν μειωθει, ακομα υπαρχουν βεβαια, αλλά σιγουρα ειναι σαφως καλυτερα απο πριν. αα και για να μην το ξεχασω... χ8ες εκανα..ποδια!!! (με τσακισαν οι 2ο φωτο που εβαλες στο αλλο θρεντακι λολ)

Μαρία
12-03-10, 19:40
Παιζει μεγαλο ρολο και το τι ζωη κανεις πριν τα 40.....αν δεν εχεις γυμναστει ποτε και ξεκινας σε αυτη την ηλικια ε τοτε ειναι δωρο αδωρο ......αν ομως γυμναζεσαι χρονια προσεχεις την διατροφη σου και εισαι fit τα 40 ειναι απλα μια ηλικια.Ποσοι αθλητες στιβου πψ πιανουν ορια για Ολυμπιαδες στα 38 και στα 40 τους?πχ Μεριλιν Οτι (100μετρα),Καραβιδας(κερδισε τον μαραθωνιο Αθηνας στα 37).Ολα ειναι σχετικα...

Kolorizos
13-03-10, 15:32
ρε παιδια εδω ο πατερας μου κανει βαρη και ειναι και 48 χρονων
απλος καλα θα ηταν σ αυτη την ηλικια να μην φτανεις μεχρι τερμα κοπωση στα σετ αλλα να κανεις παραπανω ασκησεις..

GEORGEXX1
13-03-10, 16:11
ειμαι 43 και εσθανομαι μια χαρα με τα βαροι.
Ειναι θεμα ψυχολογικο, περνεις τα κιλα που μπορεις
τρεφεσαι σωστα,πολυ σωστα,και συνεχιζεις.
ειναι αληθεια οτι δεν ελπιζεις στην μυικη αναπτυξη
ενος ανθρωπου 25 ετων, αλλα στην διατηρηση
μιας σωστης μαζας πανω σου, χωρις λυποι
και κοιλιες.

Kolorizos
13-03-10, 16:29
μην αποκληεις την μυικη αναπτηξη..τον πατερα μου τον περνανε για 40 ενω ειναι 48 και σωμα ειναι φετες χωρις συμπληρωματα και δυστηχως χωρις καλη διατροφη..

GEORGEXX1
13-03-10, 16:35
μην αποκληεις την μυικη αναπτηξη..τον πατερα μου τον περνανε για 40 ενω ειναι 48 και σωμα ειναι φετες χωρις συμπληρωματα και δυστηχως χωρις καλη διατροφη..

δεν αποκλειω την αναπτυξη,αλα λεω οτι εχει διαφορα ενας 25αρης με εμενα στους
χρονους αναρωσης, στην αντοχη της προπονισης, στην αεροβια, ακομα και στην συνθεσει της μυικης μαζας.

masistas
13-03-10, 17:41
χαρη σωστο αυτο που λες στο τελος, αν και στο θεμα του μεταβολισμου διαφωνω βλεποντας τον ευατο μου.

Mas για τις αρθρωσεις και τους τενοντες αρχισα να χρησιμοποιω γλουκοσαμινη, χονδροϊοτινη και boswellin(φυτικο αντιφλεγμονοδες, οκ το τελευταιο ειναι λιγο αχρηστο για τις αθρωσεις\τενοντες αλλά ειχα πολυ ασχημη προιστορια με φλεγμονες στο ωλενιο). Νομιζω κανουν δουλιτσα, οχι τπτ φοβερο, αλλ'α διαφοροι πονοι, τσιμπηματα κτλπ, εχουν μειωθει, ακομα υπαρχουν βεβαια, αλλά σιγουρα ειναι σαφως καλυτερα απο πριν. αα και για να μην το ξεχασω... χ8ες εκανα..ποδια!!! (με τσακισαν οι 2ο φωτο που εβαλες στο αλλο θρεντακι λολ)

κι εγώ παίρνω ένα συμπλήρωμα με γλουκοσαμίνη, χονδροϊτίνη βρομελαΐνη και... methylsulfonylmethane :shock: (μου βγήκε το λάδι να το γράψω) :green: το ίδιο παίρνει και η μητέρα μου για τις αρθρώσεις της (όχι δεν κάνει βάρη :rolf:) Για να πώ την αλήθεια πάντως, δεν ξέρω αν όντως κάνει δουλειά... :unsure:

Σε κατάφερα να κάνεις πόδια; :shock: Μπράβο! :clap: :clap: :clap: Αν συνεχίσεις θα δεις βελτίωση σε όλο το σώμα. :bbbiceps:

ΥΓ. Όταν πρωτοέκανα γαστροκνήμιους για 5 μέρες δε μπορούσα να περπατήσω από το πιάσιμο στις γάμπες. Εκεί να δεις γέλιο! :green: :green: :green:

kutsup
13-03-10, 19:53
Ο μεταβολισμος μειωνεται οσο αυξανοντια τα χρονια,μυθος!


Μακάρι να ήταν μύθος αλλά δεν είναι. Δυστηχώς το καταλαβαινεις από το πόσο εύκολα βάζεις λίπος κυρίως σε επίμαχα μέρη όπως η μέση και πόσο δύσκολα φεύγει. Καλές οι θεωρίες αλλά η πράξη άλλα λέει.
Και όπως λέει και ο Τριανταφύλλου μετά το 40 θα δείτε τις διαφορές. Ενοείται ότι είχατε μια ικανοποιητική πορεία μέχρι αυτήν την ηλικία αλλιώς δεν μπορείται να συγκρίνετε διαφορές.

thegravijia
13-03-10, 20:35
kutsup εχεις παρατηρησει και χασιμο μυικης μαζας αδικαιολογητα η οχι?
εννοω χωρις να σταματησεις διατροφη και προπονηση?
στη δυναμη εχεις πτωση σε σχεση με πιο παλια?

kutsup
13-03-10, 21:13
Χάσιμο μυικής μάζας όχι, αλλά σίγουρα νιώθω περισσότερη κούραση μετά την προπόνηση και την επόμενη ημέρα, έχω δημιουργήσει ένα χρόνιο πρόβλημα στους τένοντες (στους αγκώνες μου), για τον λόγο ότι συνεχίζω να κάνω προπονήσεις με πολλά κιλά. Φυσικά για τον λόγο αυτόν πλέον δεν κάνω τρικέφαλους.
Τη μεγάλη διαφορά την βλέπω στην αύξηση της περιφέρειας της μέσης και του λίπους στην περιοχή του στήθους παρόλο που τρώω καλύτερα σε σχέση με 20 χρόνια πίσω.
Όσον αφορά την δύναμη δεν μπορώ να πω ότι έχασα τίποτε το ιδιαίτερο αλλά σίγουρα μειώθηκε η αντοχή.

drago
13-03-10, 22:30
εγω εκανα gym sporadika on n off. μετα εκανα ενα διαλειμα 15 ετων... και τωρα ξαναμπηκα.

η διαφορα που βλεπω ειναι:

1. αρθρωσεις οπως ειπωθηκε παραπανω. παιρνω jointguard γι αυτο.
2. προθερμανση... χρειαζομαι περισσοτερη (πιο πολλα σετ) καθως και διατασεις περιστροφες στους ωμους κλπ. παλια θυμαμαι εμπενα σα βοιδι. τωρα αν δεν εχουν ζεσταθει τα συστηματα πονανε ολα.