PDA

Επιστροφή στο Forum : η Διατροφη μου



Nik16
27-02-10, 15:18
Γεια σας με λενε Νικητα και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πανω στο θεμα διατροφης το οποιο το εβγαλα μεσα απο το φορυμ ¨:) Ειμαι 1.88 και 89 κιλα 19 ετων Η αληθεια ειναι οτι ασχολουμαι λιγο καιρο και ειμαι αρχαριος ακομα λοιπον

1 Γευμα 3 Ασπραδια 1 φετα μαυρο ψωμι η 1 μπανανα - 1 φρυγανια -1 φλυτζανι γαλα 2 %

2 Γευμα 1 χυμο ανανα η 2 φρουτα

3 Γευμα Μπιφτεκια σαλατα ρυζι η κοτα ψητη η κανα σαντουτιζ γαλαπουλα και 3 ασπραδια η ψαρι ψητο...και 1 φορα τν εβδομαδα κανα οσπριο

4 Γευμα 1 Φρουτο η 1 χυμο

5 Γευμα οτι εφαγα στο 3 πανω κατω σε λιγοτερη ποσοτητα

Επειδη αργησα να ξεκινησω γυμναστηριο δν νμζ να προλαβενω να μπω σε ογκο και μετα γραμμωση και βασικα θελω να χασω καπιο λιπος .Δεν εχω μπει ακομα στο τριπακι να μετραω ποσοτητες για να πω τν αληθεια αλλα προσπαθω να ειναι στα σωστα πλαισια οσο μπορω

Ευχαριστω πολυ :rolf:

Machiavelli
27-02-10, 15:21
1 Γευμα 3 Ασπραδια 1 φετα μαυρο ψωμι η 1 μπανανα - 1 φρυγανια -1 φλυτζανι γαλα 2 %
Λίγη πρωτεΐνη
2 Γευμα 1 χυμο ανανα η 2 φρουτα
Καθόλου πρωτεΐνη
3 Γευμα Μπιφτεκια σαλατα ρυζι η κοτα ψητη η κανα σαντουτιζ γαλαπουλα και 3 ασπραδια η ψαρι ψητο...και 1 φορα τν εβδομαδα κανα οσπριο

4 Γευμα 1 Φρουτο η 1 χυμο
Καθόλου πρωτεΐνη
5 Γευμα οτι εφαγα στο 3 πανω κατω σε λιγοτερη ποσοτητα

Θέλεις διάβασμα, για αρχή βάλε πρωτεΐνη και καλά λιπαρά και φτιάχνεις σιγά σιγά τη διατροφή.

sTeLaKoS
27-02-10, 15:28
Γεια σου Νικήτα, πέρνα απ' την ενότητα Νέα Μέλη να μας συστηθείς για να σε γνωρίσουν και τα υπόλοιπα μέλη.

Στο θέμα σου τώρα, θες να χάσεις λίπος. Στη διατροφή σου χωράνε κάποιες βελτιώσεις. Για να έχεις τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα χωρίς να χάσεις μυες πρέπει να έχεις σε κάθε γεύμα σου μια Α ποσότητα πρωτείνης από τροφή. Για το βάρος σου 30γραμ είναι αρκετά. Δλδ δε μπορώ να θεωρήσω γεύμα τα 2 φρούτα, ή τον χυμό. Επίσης όπου ασπράδια βάλε περισσότερα, τα 3 έχουν δεν έχουν 10 γραμμάρια πρωτείνης.
Υδατάνθρακες τρώγε αρκετούς το πρωί και μείωνε όσο περνάνε οι ώρες. Μη ξεχάσεις τα απαραίτητα καλά λιπαρά (ελαιόλαδο-λινέλαιο στη σαλάτα σου).

Το Α και το Ω είναι η ποσότητα. Οι ποσότητες είναι αυτές που ορίζουν τον όγκο και τη γράμμωση, οι τροφές που τρώμε πάνω κάτω οι ίδιες είναι.
Θα χρειαστείς θερμιδομετρητή και ζυγαριά κουζίνας. Μη ξεχνάς να τρως κάθε 3 ώρες. Αρκετή αεροβική και σύντομα θα δεις αποτελέσματα. Αρκετό νερό μη ξεχνάς.

Ξαναδιάβασε τα άρθρα του φόρουμ, μελέτησέ τα και προσπάθησε για το καλύτερο.

Nik16
27-02-10, 15:30
Ναι το ξερω οτι θελω φιλε...αλλα σε καθε γευμα θελεις και πρωτεινη? τεσπα θα διαβασω περισσοτερα και θα επανελθω :)

Levrone
27-02-10, 15:32
Γεια σας με λενε Νικητα και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πανω στο θεμα διατροφης το οποιο το εβγαλα μεσα απο το φορυμ ¨:) Ειμαι 1.88 και 89 κιλα 19 ετων Η αληθεια ειναι οτι ασχολουμαι λιγο καιρο και ειμαι αρχαριος ακομα λοιπον

1 Γευμα 3 Ασπραδια 1 φετα μαυρο ψωμι η 1 μπανανα - 1 φρυγανια -1 φλυτζανι γαλα 2 %

μαυρο ψωμι και φρυγανια μπορουν να αντικατασταθουν απο κουακερ

2 Γευμα 1 χυμο ανανα η 2 φρουτα

3 Γευμα Μπιφτεκια σαλατα ρυζι η κοτα ψητη η κανα σαντουτιζ γαλαπουλα και 3 ασπραδια η ψαρι ψητο...και 1 φορα τν εβδομαδα κανα οσπριο

σαντουιτς γαλοπουλα μπορει και να βγει..

4 Γευμα 1 Φρουτο η 1 χυμο

και δευτερο χωρις πρωτεινη?

5 Γευμα οτι εφαγα στο 3 πανω κατω σε λιγοτερη ποσοτητα

και πριν τον υπνο ενα τυρακι cottage me λιγα αψητα αμυγδαλα ή καρυδια σαν 6 γευμα..να μην κοιμασαι νηστικος.

Επειδη αργησα να ξεκινησω γυμναστηριο δν νμζ να προλαβενω να μπω σε ογκο και μετα γραμμωση και βασικα θελω να χασω καπιο λιπος .Δεν εχω μπει ακομα στο τριπακι να μετραω ποσοτητες για να πω τν αληθεια αλλα προσπαθω να ειναι στα σωστα πλαισια οσο μπορω


.

Nik16
27-02-10, 15:34
Ευχαριστω Stelakos πολυ κατατοπιστικος θα προσθεσω παραπανω πρωτεινη στα γευματα και μαλλν θα πεταχτω να παρω καμια ζυγαρια :) και βλεπουμε

Jeik
27-02-10, 19:01
συμφωνώ με τα παιδιά..πρόσθεσε σε κάθε γεύμα σου πρωτείνη(30γρ).. στο τελευταίο γεύμα σου μπορείς να βάλεις και γιαουρτάκι 2%