PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμίδες-ερώτηση



GeorgeTF
08-02-07, 13:51
Καλημέρα! θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις θερμίδες!λοιπόν εγώ είμαι 79κγρ και κάνω γύρω στον ένα μήνα και απο 80 πήγα στα 78 και 800 γραμμάρια!!!για να κρατήσω λοιπόν το βάρος μου θέλω 2676,56 θερμίδες και για να χάσω θέλω γύρω στις 2176,52 θερμίδες!!!εγώ λοιπόν θέλω να χάσω λίπος και παίρνω γύρω στις 2500 θερμίδες την μέρα!τώρα το 15%-20% λίπος πόσα γραμμάρια είναι για να ξέρω να τα υπολογίσω με το φαγητό?
πόσο γραμμάρια είναι το 55%-60% υδατάνθρακα?
πόσα γραμμάρια είναι το 35% που λες πρωτείνη?
όλοι αυτοί οι αριθμοί βγήκαν σύμφωνα με τις πράξεις που έχει βάλει ο γπολ σε ένα ποστ στο χάσιμο λίπους
thanks

gpol
08-02-07, 14:09
Hi! καταρχην να μου οτι εδω http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162, βρισκουμε πολυ γενικα ποσες θερμιδες χρειαζομαστε περιπου. Υπαρχουν και αλλοι τροποι υπολογισμου.

Αν παιρνεις 2500 θερμιδες και εκανες σωστους υπολογισμους:

ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ 55% --> 2500 * 55% = 1375 θερμιδες απο υδατανθρακες. Για να βρεις ποσα γρ υδατανθρ χρειαζεσαι - διαιρεις το 1375 με το 4 - επειδη 1γρ υδατανθρ ειναι 4 θερμιδες.
Αρα 1375/4= 343γρ υδατανθρακων

παλι και για πρωτεινες διαρεις με το 4, ενω με το λιπος διαιρεις με το 9.

Παντως πριν κανεις οποιαδηποτε αλλαγη στη διατροφη σου με αυτους τους υπολογισμους, αντικατεστησε τους υδατανθρακες που παιρνεις με συνθετους υδατανθρακες και αρχισε αεροβικη 2-3 φορες την βδομαδα. Η γραμμωση ειναι θεμα διατροφης (επιλογη σωστων τροφων)

GeorgeTF
08-02-07, 17:16
Thanks για αυτό!τώρα πιστεύεται οτι με 2500 θερμίδες μπορώ να έχω και αυξηση μυικής μάζας και μίωση λίπους?γιατί οι απόψεις εδω διύστανται!

gpol
08-02-07, 22:41
Thanks για αυτό!τώρα πιστεύεται οτι με 2500 θερμίδες μπορώ να έχω και αυξηση μυικής μάζας και μίωση λίπους?γιατί οι απόψεις εδω διύστανται!

δεν ξερω αν εκανες σωστο υπολογισμο των θερμιδων. Παντως να ξερεις με φυσικα μεσα δεν μπορεις να εχεις αυξηση των μυων και παραλληλα μειωση του λιπος. Γιαυτο φορτωνεις..... και μετα πας για γραμμωση. Θεωρω πως δεν πρεπει να σε απασχολει απο τωρα η γραμμωση, βαλε μυς και μετα πας για καυση λιπους. Αντικατεστησε τους απλους υδατανθρακες σου συνθετους και σιγα σιγα πιστευς θα δεις διαφορα. Ασε την γραμμωση για μετα

gpol
08-02-07, 22:58
Thanks για αυτό!τώρα πιστεύεται οτι με 2500 θερμίδες μπορώ να έχω και αυξηση μυικής μάζας και μίωση λίπους?γιατί οι απόψεις εδω διύστανται!

τις θερμιδες συντηρησης σου τις εβγαλες 2600, αρα θες περιπου 3000++ θερμιδες για αυξηση μαζας!