PDA

Επιστροφή στο Forum : Asdf's Διατροφη



asdf
09-02-07, 03:44
Σας παραθετω την διατροφη μου.... Ειμαι 1.98 υψος, 86 κιλα βαρος, και εχω παντα βαση ενος λιπομετρητη που εχω σπιτι 18% λιπος. Σκοπος τις διατροφης μου ειναι να βαλω κιλα, δλδ λεω να βαλω 3-4 κιλα και μετα να το παω για γραμμωση :wink: . Θελω να μου πειτε την γνωμη σας και οπου βρειτε λαθος αν υπαρχει φυσικα να παραθετετε και την διορθωση αυτου (σε πια σημεια κτλ)... Την εφτιαξα βασιζομενος στις συζητησεις που κανουμε...

Γευμα : Ποσοτητα --> Πρωτεινες / Υδατανθρακες / Λιπη___ (Θερμιδες)

Γευμα 1ο :
400ml γαλα (1,5%) --> 13.2 / 19.2 / 4 ___ (328 Θερμιδες)
80gr Quaker --> 11.2 / 54.4 / 5.6___(371 Θερμιδες)
150gr Mπανανα (Μεγαλο μεγεθος) --> 1.5 / 43.5 / 0___(133.5 Θερμιδες)
1 Toast (Με τυρι χαμηλων λιπαρων και γαλοπουλα)
1 Πολυβιταμινη


Γευμα 2ο :
1 scoop Whey (iso-100) --> 28 / 1 / 0___(106 Θερμιδες)
2 Aυγα βραστα (το 1 χωρις κροκο) --> 8 / 1.5 / 0.5 ___(55.8 Θερμιδες)
10gr Ζαχαρη (καφες, τσαι...) --> (30 Θερμιδες)
½ Cal-C-Vita


Γευμα 3ο :
100gr Κοτοπουλο (στηθος) --> 21.8 / 0 / 3.2___(116 Θερμιδες)
100gr Basmati (αβραστο) --> 9.1 / 76.4 / 1.1___(352 Θερμιδες)
Φρουτο + Σαλατα (Με μιξη λαδιων, max μια κουταλια του γλυκου)
½ Cal-C-Vita

Μετα/κο ροφημα:
35gr Whey (iso-100) -->30 / 1.5 / 0___(200 Θερμιδες)
37gr Δεξτροζη --> 0 / 131 / 0___(131 Θερμιδες)
37gr Mαλ/νη --> 0 / 137 / 0 ___(140.6 Θερμιδες)
1 μυτη του γλυκου του κουταλιου αλατι


Γευμα 4ο :
100gr Rio-mare --> 25 / 0 /0.8___(107.2 Θερμιδες)
150gr Mακαρονια --> 18 / 107.5 / 2.25___(525 Θερμιδες)
Σαλατα
50gr Koτοπουλο --> 10.9 / 0 / 1.6___(58 Θερμιδες)


Γευμα 5ο :
50gr Κοτοπουλο (στηθος) --> 10.9 / 0 / 1.6___(58 Θερμιδες)
150gr Basmati (αβραστο) --> 13.6 / 114.6 / 1.65___(528 Θερμιδες)
10gr Ζαχαρη (καφες, τσαι...) --> (30 Θερμιδες)


Γευμα 6ο :
100gr Cottage -->14 / 8 / 4___(90 Θερμιδες)
200ml γαλα (1,5%) --> 6.6 / 1 / 2___(82 Θερμιδες)
1 Toast (Με τυρι χαμηλων λιπαρων και γαλοπουλα)

gpol
09-02-07, 13:22
[quote="asdf"]
Γευμα : Ποσοτητα --> Πρωτεινες / Υδατανθρακες / Λιπη___ (Θερμιδες)

Γευμα 1ο :
400ml γαλα (1,5%) --> 13.2 / 19.2 / 4 ___ (328 Θερμιδες)
80gr Quaker --> 11.2 / 54.4 / 5.6___(371 Θερμιδες)
150gr Mπανανα (Μεγαλο μεγεθος) --> 1.5 / 43.5 / 0___(133.5 Θερμιδες)
1 Toast (Με τυρι χαμηλων λιπαρων και γαλοπουλα)

Γευμα 2ο :
1 scoop Whey (iso-100) --> 28 / 1 / 0___(106 Θερμιδες)
2 Aυγα βραστα (το 1 χωρις κροκο) --> 8 / 1.5 / 0.5 ___(55.8 Θερμιδες)
quaker
1 Πολυβιταμινη


Γευμα 3ο :
100gr Κοτοπουλο (στηθος) --> 21.8 / 0 / 3.2___(116 Θερμιδες)
100gr Basmati (αβραστο) --> 9.1 / 76.4 / 1.1___(352 Θερμιδες)
Φρουτο + Σαλατα + Λαδι


Μετα/κο ροφημα:
35gr Whey (iso-100) -->30 / 1.5 / 0___(200 Θερμιδες)
37gr Δεξτροζη --> 0 / 131 / 0___(131 Θερμιδες)
37gr Mαλ/νη --> 0 / 137 / 0 ___(140.6 Θερμιδες)
1 μυτη του γλυκου του κουταλιου αλατι
1 cal c vita

Γευμα 4ο :
100gr Rio-mare --> 25 / 0 /0.8___(107.2 Θερμιδες)
150gr Mακαρονια --> 18 / 107.5 / 2.25___(525 Θερμιδες)
Σαλατα + λαδι
50gr Koτοπουλο --> 10.9 / 0 / 1.6___(58 Θερμιδες)


Γευμα 5ο :
100gr Κοτοπουλο (στηθος)
150gr Basmati (αβραστο) --> 13.6 / 114.6 / 1.65___(528 Θερμιδες)
1 Toast (Με τυρι χαμηλων λιπαρων και γαλοπουλα)


Γευμα 6ο :
100gr Cottage -->14 / 8 / 4___(90 Θερμιδες)
200ml γαλα (1,5%) --> 6.6 / 1 / 2___(82 Θερμιδες)
+λιπος
εδω βαλε cottage παραπανω η γαλα

asdf
09-02-07, 17:35
Ναισ τζπολ :army2: θα τις ψαξω τισ προσθαφαιρεσεισ και τις τροποποιησεις... σε θερμιδες και γρ λιπους, πρωτεινων και υδατ/κων ελπιζω να το εχω δουλεψει σωστα..

Gasturb
09-02-07, 17:46
3 σύντομες παρατηρήσεις

1. Προτιμω την μπανάνα όχι μαζί με το πρωϊνο αλλά μετά από καμία ώρα ξεχωριστά
2. Που είναι τα ωμεγα 3 ( δεν αρκεί το Rio mare) ?
3. 600 ml γάλα κάθε μέρα?? Too much..

Gt

asdf
09-02-07, 17:55
Pros gpol

1on με πια λογικη βαζεις βρωμη στο 2ο γευμα (και πες και τα γρ) και παιρνεισ την πολυβιταμινη και την πας επισης στο 2ο

2ον την cal c vita γιατι την βαζεις στο μεταπρο/κο ?

3ον περισσοτερο cottage ? γιατι και ποσο?

Υπολοιπα σχολια
Γιατι πολυ γαλα ρε στρατο... στην καλυτερη να βγαλω το βραδυνο γαλα για πες αποψη...α και ωμεγα ταμπλετες(αλλιως προτεινε και τπτ)..

gpol
09-02-07, 17:59
1. Λογω παρουσιας αρκετης ποσοστητας ασβεστιου. Το ασβεστιο εμποδιζει την απορροφηση αλλων μεταλλων.

2. Βιταμινη c 1γρ, ειναι οτι πρεπει για μετα την προπονηση

3. Απλα για να αυξησεις την ποσοτητας πρωτεινης πριν κοιμηθεις

Για το γαλα, θα ελεγα να πινεις. Τωρα ειδα εισαι πολυ ψηλος με λιγα κιλα. Ανεβασε τα κιλα σου κι αλλο και μετα πηγαινε για γραμμωση. Και το προγραμμα διατροφης σου αρχισετο σιγα σιγα. Οχι απο εκει που λεει ο λογος δεν ετρωγες τιποτα, ξαφνικα αρχισεις και παιρνεις 1500 θερμιδες επιπλεον

και ενας προχειρος υπολογισμος για την ποσοτητα λιπους που παιρνεις... Να περνεις γυρω στο 1.2 με 1.5 των κιλων σου στανταρ. Δηλαδη 89*1.2=107γρ λιπους γρ ή 89*1.5γρ=133,5γρ λιπους.
Για πρωτεινη γυρω στο 2, δηλαδη 89*2= 178γρ πρωτεινης και ολο το υπολοιπο να ειναι απο καλες πηγες υδατανθρακε. Απομονωσε οσο μπορεις τους απλους υδατανθρακες απο την διατροφη σου (εκτος απο το μετεπροπονητικο γευμα) με συνθετους υδατανθρακες Εκει πιστευω θα δεις διαφορα και στην γραμμωση (μονο και μονο επειδη αλλαξες αυτο!)

Για τους υδατανθρακες τι εννοω λεγοντας ολο το υπολοιπο. Μπες εδω http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162 και υπολογισε χονδρικα ποσες θερμιδες χρειαζεσαι την ημερα για ογκο. Απο τις ποσοτητες που ειπα παραπανω τα λιπη πολ/σετα με το 9 και τις πρωτεινες με το 4. Προσθεσε το αποτελεσμα και αφαιρεσετο απο το αποτελεσμα που βρηκες στο link που σου ειπα. Μετα το τελικο αποτελεσμα διαρεσετο με το 4, για να βρεις ποσα gr υδατ να τρως την ημερα

gpol
09-02-07, 18:12
α και ωμεγα ταμπλετες(αλλιως προτεινε και τπτ)..

καρυδια για ωμεγα3
ελαιολαδο για ωμεγα6

Gasturb
09-02-07, 18:26
α και ωμεγα ταμπλετες(αλλιως προτεινε και τπτ)..

καρυδια για ωμεγα3
ελαιολαδο για ωμεγα6

Mαζί με αυτά τσέκαρε fish oil κ flaxseed oil ταμπλέτες.

Gt

asdf
09-02-07, 18:27
Απο υπολογισμους πρεπει να καταναλωνω : 3600 θερμιδες --> 227γρ πρωτεινη, 2172 υδατ/κες και τα υπολοιπα λιπος....

Η διατροφη μου βγαζει σωστε θερμιδες σωστη ποσοτητα πρωτεινης αλλα ουτε το μισο της συνιστουμενη ποσοτητας υδατ/κα...προτεινεται κατι ετσι ωστε να ισοζυγισει (μια πρωτη ιδεα ειναι να βαζω στο πρωτο σκοοπ δεξ/ζη) α και επισης gpol διευκρινεισαι αυτα με τους απλους υδατ/κες κτλ...

Gasturb
09-02-07, 18:32
Γιατι πολυ γαλα ρε στρατο...

Δεν πίνω καθόλου γάλα.. Παίρνω όμως 500 - 600 γρ ασβεστίου από καζέϊνη κ άλλα 600 γρ απο Cal+Vit D μετά το μεσημεριανό οποτε καλύπτομαι πλήρως.

Gt

Gasturb
09-02-07, 18:36
2. Βιταμινη c 1γρ, ειναι οτι πρεπει για μετα την προπονηση



Σωστό αυτό gpol αλλα αν παίρνεις ήδη asdf αντιοξιδωτικά δεν χρειάζεσαι extra C. Τις ημέρες ξεκούρασης η C μαζί με το cottage.

Gt

gpol
09-02-07, 18:39
Απο υπολογισμους πρεπει να καταναλωνω : 3600 θερμιδες --> 227γρ πρωτεινη, 2172 υδατ/κες και τα υπολοιπα λιπος....


2172γρ υδατανθρακες;;;; μηπως εννοουσες 2172 θερμιδες/ 4=543γρ υδατανθρακα
το υπολογισες περνοντας το μεγιστο (60%) γυρω στο 50%-60% πρεπει να κυμαινονται οι υδατανθρακες στην διατροφη σου. Υπολογισετα χαμηλοτερα απο 60%, δηλαδη 3600θερμιδες*55%=1980 και μετα 1980/4=495γρ υδατανθρακα/ημερα ή και 3600*50%=1800 και 1800/4=450γρ υδατανθρακα την ημερα.

Ολα αυτα ειναι χονδρικα. Αν προσθεσεις και quaker στο δετερο γευμα, πιστευω οτι καλυπτεσαι επαρκως με τους υδατανθρακες!

Αυτο που λεω για απλους υδατανθρακες.. αποφευγαι οσο μπορεις τους απλους υδατανθρακες (ζαχαρη,μελι κτλ) και αντικατεστησε τους με συνθετουσ (ρυζι,βρωμη,μακαρονια)

asdf
09-02-07, 18:42
δικιο εχεις gpol ξεχασα να το διαιρεσω με 4 ... οποτε οκ ειμαι μια χαρα με βγαζει (εβαλα μεσαιο τυπο)....

asdf
09-02-07, 20:00
Και τις μερες που δεν παω γυμναστηριο θα ακολουθω την ιδια διατροφη ???

Gasturb
09-02-07, 20:02
Στο πρωϊνο σου κάνε εναλλαγές με musli κ bran.

GT

asdf
09-02-07, 20:04
και ολο το υπολοιπο κανονικα χωρις το μετ/κο ροφημα ?

gpol
09-02-07, 20:07
Και τις μερες που δεν παω γυμναστηριο θα ακολουθω την ιδια διατροφη ???
ολα ιδια, απλα δεν κανεις το μετaπροπονητικο ροφημα

gpol
09-02-07, 20:20
αλλη μια παρατηρηση, στο δευτερο γευμα που εχεις πρωτεινη σε σκονη, καλυτερα θα ηταν να το εβαζες στο πρωτο γευμα, μιας και χρειαζεσαι πρωτεινη γρηγορης απορροφησης το πρωι (γιατι ο οργανισμος ειναι σε κατασταση καταβολης απο τον υπνο)

Με τις αλλαγες που ειπαμε πιο πανω, γενικα πιστευω ειναι καλη διατροφη. Το δυσκολο ειναι να την διαιτηρησεις για καιρο. Καλη επιτυχια,υπομονη και επιμονη :)

asdf
09-02-07, 20:23
Thnx...Θα γινω ΣΦΙΧΤΗΣ :bodybuilder2: ahahahah

asdf
15-02-07, 20:56
Αμυγδαλα, καρυδια σε τι ποσοτητες??

Ταχινι (πειτε και διατροφικη αξια) σε τι ποσοτητες ?

theodore_tsi
15-02-07, 21:41
Αμυγδαλα, καρυδια σε τι ποσοτητες??.................

Στο μυαλό μου είσαι ρε σύ;;;Το έψαχνα και εγώ αυτό και είμουν έτοιμος να ποστάρω νέο τόπικ...... :wink:

asdf
15-02-07, 21:50
Eιμαι σατανιστης ετσι εξηγειται... :twisted: :geek:

asdf
16-02-07, 03:31
Αμυγδαλα, καρυδια σε τι ποσοτητες??

Ταχινι (πειτε και διατροφικη αξια) σε τι ποσοτητες ?


Θα απαντησει κανεις ?

Billy
16-02-07, 09:11
για εμενα η ημερισια δοση σε αμυγδαλα ειναι 120γρ που αντιστοιχει σε 359mg Ca και περιπου 600 θερμιδες.
Καρυδια δεν τα εχω συμπεριλαβει ακομα στη διατροφη μου αλλα θα γινει πολυ συντομα.

edit:

τα καρυδια εχουν 647 θερμιδες ανα 100γρ.

τωρα που το ξαναβλέπω μαλλον θα πρέπει να μειωσω τα αμυγδαλα και να προσθεσω και λιγα καρυδια για να παίρνω και τα Ω-3 (καρυδια) και τα Ω-6, Ω-9 (αμυγδαλα) αλλα αν μειωσω τα αμυγδαλα θα πέσει και το ασβεστιο.

Big Problem my friend!

jiujitSu
16-02-07, 12:22
Αμυγδαλα, καρυδια σε τι ποσοτητες??

Ταχινι (πειτε και διατροφικη αξια) σε τι ποσοτητες ?


Θα απαντησει κανεις ?

Man ασε στην ακρη τα αμυγδαλα. Δεν λεω ειναι πλουσιοτερα σε ασβεστιο και μαγνησιο απο τα καρυδια αλλα τα καρυδια εχουν πολυτιμοτερα λιπαρα οξεα. Οποτε αμα παιρνεις πολυβιταμινη και ασβεστιο συμπληρωμα ξεχνα τα αμυγδαλα.

Καρυδια
τα 100 γρ περιεχουν 65γρ Λιπαρα εκ των οποιων :
6γρ ΑΚΟΡΕΣΤΑ
8.9γρ ΜΟΝΟΑΚΟΡΕΣΤΑ (Ολεικο οξυ - Αυτο που εχει και το ελαιολαδο)
47γρ ΠΟΛΥΑΚΟΡΕΣΤΑ ( 38γρ Ω6 και 9γρ Ω3)

Αμυγδαλα
τα 100 γρ περιεχουν 52γρ Λιπαρα εκ των οποιων :
5γρ ΑΚΟΡΕΣΤΑ
34γρ ΜΟΝΟΑΚΟΡΕΣΤΑ (33γρ Ολεικο οξυ - Αυτο που εχει και το ελαιολαδο)
13γρ ΠΟΛΥΑΚΟΡΕΣΤΑ (13γρ Ω6)

ενταξει τα αμυγδαλα τρωγονται πιο ανετα... πρεπει να κανουμε θυσιες ομως.

Υπολογισε τωρα τις ποσοτητες που χρειαζεσαι για να συμπληρωσεις το διατροφολογιο σου

billys15
16-02-07, 15:25
Το ταχινι ειναι πολτος απο σουσαμι και εχει πρωτεινες και βιταμινες.Νομιζω εχει και αρκετες θερμιδες γενικα

asdf
22-02-07, 16:12
Μετα απο 2 βδομαδες σκληρης διατροφης (ελεος ειναι πολυ απαισια :pale: ) και προπονησης εριξα το ποσοστο λιπος μου κατα 0.2% και πρεπει να εχω ανεβει 0.5-1 kg... νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο.. thnx για την βοηθεια :army2:

gpol
22-02-07, 16:26
Μετα απο 2 βδομαδες σκληρης διατροφης (ελεος ειναι πολυ απαισια :pale: ) και προπονησης εριξα το ποσοστο λιπος μου κατα 0.2% και πρεπει να εχω ανεβει 0.5-1 kg... νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο.. thnx για την βοηθεια :army2:

καλη επιτυχια, υπομονη και επιμονη !

gpol
23-02-07, 02:12
αν καταλαβα καλα (με εχει φρικαρει ο 007) και τα 2

Gasturb
23-02-07, 05:54
(με εχει φρικαρει ο 007)

:lol: gpol.... ντροπη!

Gt

Gasturb
23-02-07, 06:11
Οταν παω θα παρω την πρωινη δοση πρωτεινης η μονο πολυβιταμινη και νερακι ?

Για πόση ώρα αερόβια?

Gt

everydaypanos
23-02-07, 15:18
Έχει πλάκα όταν βλέπω δίπλα σε κάθε γεύμα πόσα γραμμάρια σε υδατάνθρακες, λίπη, πρωτεΐνη και θερμίδες περιέχει.

Το να πλησιάζει κανείς το θέμα διατροφή από μια χαλαρή οπτική γωνία, και χωρίς να είναι κλεισμένος σε ένα κουτί από τις ακριβείς μετρήσεις του θερμιδικού περιεχομένου είναι το ΚΛΕΙΔΙ στην επιτυχία.
Ενώ μου αρέσει οι μέσες ποσότητες ανά γεύμα ή σνακ να κυμαίνονται γύρω στο 35% πρωτ., 55% υδατ., 10% λίπος ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ, υπάρχουν πολλές άλλες δίαιτες που προτείνουν παρόμοια ποσοστά για τον ίδιο λόγο.

Το θέμα "δίαιτα" και "διατροφή" είναι πιο σοφό να το βλέπει κανείς ως τρόπο υγιεινής ζωής και όχι ως κάτι το προσωρινό ή ως κάτι που το προσπαθείς για κάποιο χρονικό διάστημα. Όπως και στην φυσική άσκηση, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ. Άλλαξέ το, κάντο πιο αυστηρό, πιο χαλαρό, και τότε είναι που θα δεις τί πραγματικά μετράει και τί έχει αποτέλεσμα επάνω σου.

Κανείς ξένος δεν μπορεί να σου πει τί είναι καλύτερο για εσένα, εκτός από το ίδιο σου το σώμα.

Συνοπτικά:
Δεν είναι διατροφή, είναι τρόπος ζωής.
Γι' αυτό δεν γίνεται να αποτυπωθεί σε μια μόνο σελίδα, καθώς θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το επίπεδο της σωματικής σου άσκησης και γενικότερα συνδεδεμένο με τον χρόνο. Δηλαδή, θα πρέπει να υπάρχουν κυκλικές περίοδοι προσαρμογής.
Μην ζητάς συμβουλές από άλλους, καθώς το σώμα σου είναι μοναδικό! Χρειάζεσαι Δοκιμή και Προσαρμογή(Trial & Error) για να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ μόνος σου το μονοπάτι για τα επιπλέον κιλά που θέλεις.
Μην μένεις σε αριθμούς. Φρόντισε να είναι ισορροπημένο σε συστατικά ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ και όχι το σύνολο των γευμάτων της ημέρας.

Άρχισε ως εξής: (Πρώτα απ' όλα σκίσε αυτό που έχεις κάνει). Μετά κάνε τα εξής:
Διατροφή για Ιανουάριο που κάνω Όγκο και θέλω να βάλω κιλά, Διατροφή για Φεβρουάριο που κάνω .... Διατροφή για Ιούλιο που κάνω Γράμμωση και θέλω να χάσω λίπος. Θα πρέπει δηλαδή μόλις τελειώσεις να έχεις 12 (ή και περισσότερα) προγράμματα διατροφής λίγο διαφορετικά μεταξύ τους, που δεν θα έχουν μόνο γραμμάρια και θερμίδες, αλλά θα είναι συνδεδεμένα με έναν σαφή στόχο και μια σαφή προπόνηση.

gpol
23-02-07, 17:02
everydaypanos δεν καταλαβαινω τον λογο που postares αυτα. Πρωτα απολα του λες να μην ζητα συμβουλες απο αλλους, ενω εσυ του δινεις συμβουλες για θεμα που δεν ζητησε.

Ο φιλος εχει σαφη στοχο, οπως του λες και αυτο ειναι να βαλει κιλα. Πως τωρα θα βαλει θα κιλα, χωρις να υπολογισει τον μεταβολισμο του και τις θερμιδες που δεν χρειαζεται .... δεν ξερω, να μας το εξηγησεις.

Πολυ καλα κανεις ο φιλος και σημειωνει σε παρενθεσεις γρ πρωτεινης, υδατανθρακων και λιπους, γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να πας να κανεις προπονηση bodybuilding εχοντας φαει 50γρ υδατ ή 300 θερμιδες. Ακομα μετα απο την προπονηση πρεπει να ξερει και ποσους υδατανθρακες και πρωτεινη θα φαει το παιδι, ωστε να αναπληρωση το γλυκογονο του και να θρεψει τους κατεστραμμενους μυς του. Ενα τετοιο ισορροπημενο σαφη πλανο επιβαλλεται, για καποιον που εχει εναν στοχο. Αν διαφωνεις με κατι απο αυτα που του προτειναμε να το πεις; Δηλαδη ειναι λαθος που του λεμε να αντικαταστησει τη ζαχαρη με συνθετους υδατανθρακες, ή να τρωει <καλα> λιπη;;; Πρεπει να το δοκιμασει πρωτα για να δει πως θα αντιδραση το σωμα του;; Γιαυτο υπαρχουν οι εμπειρεις... για να διορθωνουμε τα λαθη. Αν εχεις να κανεις καποια συγκεκριμενη επισημανση να το πεις, μην γενικολογεις ειναι το πιο ευκολο.

Οταν αργοτερα το παιδι παει για γραμμωση, τοτε θα μιλησουμε για αλλη διατροφη ... μεχρι τοτε εχουμε καιρο.

Φιλικα

everydaypanos
23-02-07, 23:50
Είναι πολύ γλυκό να το παίζεις "έμπειρος". Προσπαθώ να το αποφύγω.

Σχολίασε αυτά που είπα και μην αλλάζεις θέμα. Εγώ λέω πως το πρόγραμμα γυμναστικής δεν είναι κάτι που το "βλέπουμε" όταν έρθει ώρα. Διαμορφώνεται από τώρα για όλο το χρόνο. Πρέπει να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κύκλους και θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το πρόγραμμα γυμναστικής που κάνει.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ Α4 ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ. ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ link ΣΤΟΝ MUSCLEBOSS ΕΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ 100ΓΡ ΑΥΓΟ, 20 ΜΠΑΝΑΝΑ Κ.ΛΠ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ.

asdf
24-02-07, 00:16
Ρε Πανο δεν ειμαι και κανας χρονιος σφιχτης για να μπορω να προσαρμοζω την διατροφη μου οποτε θελω, δηλαδη εννοω οτι δεν εχω βασεις για να μπορω να κανω αυτο που λες... την διατροφη την παρεθεσα ετσι ωστε να δημιουργηθει ενα πλαισιο γυρο απο το σκεπτικο μου για να μπορεσω και να δω πως θα κινηθω... το οτι δεν εχω βαλει ας πουμε πχ σωλομο καθολου δεν σημαινει οτι δεν τον εχω στην διατροφη μου απλα το θεωρω αυτονοητο οτι θα το αντικαταστησω με το κοτοπουλο κτλ κτλ κτλ ....και να σου πω και κατι αλλο επειδη το μυαλο μας δεν πειθαρχειτε ευκολα (με συνεπεια το στομαχι) πρεπει να του βαλουμε καποιους κανονες ετσι λοιπον με το να εχω μια εικονα στο τι πρεπει να τρωω δεν μπορω να ξεφυγω ευκολα. εγω παντος καταλαβα τι θελεις να πεις...

και btw ετσι οπως παραθετεις την αποψη σου 'θα εχει πλακα' να βλεπεις θερμιδομετριτες και διατροφολογους... :wink:

gpol
24-02-07, 02:54
Σχολίασε αυτά που είπα και μην αλλάζεις θέμα. Εγώ λέω πως το πρόγραμμα γυμναστικής δεν είναι κάτι που το "βλέπουμε" όταν έρθει ώρα. Διαμορφώνεται από τώρα για όλο το χρόνο. Πρέπει να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κύκλους και θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το πρόγραμμα γυμναστικής που κάνει.



αμα καταλαβες εδω μιλαμε για διατροφη ογκου και οχι για προγραμμα γυμναστικης. Και ακομα περισσοτερο σαν μεγαλυτερος που εισαι, θα επρεπε να προτεινεις κατι. Εσυ τι κανεις;;;; του λες σκισε οτι εγραψες, και ξαναγραφτα. Καμια προταση;; Και κυριως πες που ειναι στο λαθος στη διατροφη που προτειναμε;;;;.
Πανο αν προσεχες καλυτερα δεν ειπα τιποτα ουτε για μπανανες, ουτε για αβγα. Εγω πει κατι που ειπες μετα εσυ, ποσες θερμιδες πρεπει να εχει και τι αναλογια πρωτεινης/υδαταν/λιπων πρεπει να εχει η διατροφη του.
Το πιο ευκολο πραγμα ειναι να "κατηγορεις" τους αλλους, αλλα το δυσκολο ειναι να προτεινεις και αυτο που προτεινεις να ειναι σωστο (πραγμα που προυποθετει πολυ διαβασμα)
Ακουμε τις προτασεις σου, περα απο το να σκισει το χαρτι ή να κανει 12 διαφορετικα διατροφικα πλανα για ολο το χρονο. Αυτο ειναι αστειο
ASDF --> ακολουθα αυτο το προγραμμα πιστα, και ελα μετα απο 2 μηνες να πεις τα αποτελεσματα σου, ας κανουμε ολοι υπομονη μεχρι τοτε!...

asdf
24-02-07, 03:07
Hehe Eγινα πειραματοζωο :army2:

Gasturb
24-02-07, 03:09
Είναι πολύ γλυκό να το παίζεις "έμπειρος". Προσπαθώ να το αποφύγω.

Σχολίασε αυτά που είπα και μην αλλάζεις θέμα. Εγώ λέω πως το πρόγραμμα γυμναστικής δεν είναι κάτι που το "βλέπουμε" όταν έρθει ώρα. Διαμορφώνεται από τώρα για όλο το χρόνο. Πρέπει να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κύκλους και θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το πρόγραμμα γυμναστικής που κάνει.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ Α4 ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ. ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ link ΣΤΟΝ MUSCLEBOSS ΕΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ 100ΓΡ ΑΥΓΟ, 20 ΜΠΑΝΑΝΑ Κ.ΛΠ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ.

Everydaypanos

1. Aπό όσο ξέρω τον gpol δεν το παίζει 'εμπειρος' αλλά απλά θέλει να βοηθήσει το παλλικάρι, οπότε ας μην καταφεύγουμε σε εύκολα συμπεράσματα που ίσως 'προκαλούν' τον άλλον.
2. Όπως το έχουμε πει ξανα κ στους κανονισμούς τα κεφαλλαία δεν επιτρέποντε και κραταμέ τον τόνο της 'φωνής' μας χαμηλά.

Gt

gpol
24-02-07, 03:16
εγω gas ακομα περιμενω να ακουσω τα λαθη μου , και τις προτασεις του για την διατροφη ογκου. Βλεπεις εμαθα απο πολυ μικρος οταν λεω οτι κατι ειναι λαθος, να γνωριζω πιο ειναι σωστο.

gpol
24-02-07, 03:18
Hehe Eγινα πειραματοζωο :army2:

μην λες χαζομαρες! κανεις αυτο που θα επρεπε ο καθε ενας να κανει. Βαζω καποιον στοχο και προετοιμαζομαι οσο πιο σωστα μπορω για να τον πετυχω!

Gasturb
24-02-07, 03:26
Hehe Eγινα πειραματοζωο :army2:

Άμμα θέλεις τόσο να γίνεις έχω ένα stack που θέλω να πάρω οπότε στο δίνω σε εσένα πρώτα να δω επιδράσεις :green:

gt

gpol
24-02-07, 03:39
asdf -> για να σου ελλατωσω τις αμφιβολιες , διαβασε και την αποψη ενος μεγαλου, εν ονοματι brawny για την διατροφη ογκου http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=5695&highlight=#5695

asdf
24-02-07, 17:27
Οταν παω θα παρω την πρωινη δοση πρωτεινης η μονο πολυβιταμινη και νερακι ?

Για πόση ώρα αερόβια?

Gt


1 με 1.5 ωρα

asdf
25-02-07, 18:51
Επειδη ειναι πολυ δυσκολο να κανω 6 γευματα την μερα μπορω να ενσωματωνω το 5ο στα 3 και 4 ?
και btw επειδη ειναι ορισμενες φορες αρκετα αηδιαστικο να τρως 100γρ ρυζι μπορω να συμπληρωνω καποιες φορες ορισμενες φορες με δεξτροζη η τελος παντον με κατι αλλο (αλλο να τρως 200γρ πατατα και αλλο 100γρ ρυζι ειναι απαισιο )?

gpol
25-02-07, 19:14
με δεξτροζη δεν ειναι και οτι καλυτερο. Η δεξτροζη ειναι απλο ζαχαρο με πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη, ενω τα αλλα ειναι συνθετοι υδατανθρακες. Καλο ειναι μετα την προπονηση (περα απο το μεταπροπονητικο γευμα) να εχεις αλλα 2 γευματα με υδατανθρακες, μιας και πας για ογκο

asdf
25-02-07, 19:15
για την ενσωματωση τι προτεινεις ?

gpol
25-02-07, 19:30
Προτεινω να μην την κανεις για τον λογο που σου εξηγησα. Μηπως μπορεις να βρεις καποιον αλλο συνθετο υδατανθρακα, που μπορεις να τον φας ανετα, αντι για ρυζι (εφοσον δεν μπορεις τοσο ρυζι) ?

asdf
25-02-07, 19:40
για το κατεψυγμενο καλαμποκι τι λες ?

gpol
25-02-07, 19:54
Καλαμπόκι κατεψυγμένο
*******************
Στα 100 Γραμμάρια:

Θερμίδες :88
Πρωτείνες σε gr :3
Λίπος σε gr :1
Υδατάνθρακες σε gr :21
Κυτταρίνη σε gr :1
Χοληστερίνη σε mg :0
Ασβέστιο σε mg :5
Σίδηρος σε mg :1

λιγοι δεν ειναι οι υδατανθρακες στα 100γρ???

ajax
25-02-07, 19:55
το εχω σχεδον καθε μερα στο διαιτολογιο μου......

asdf
26-02-07, 00:29
Ναι οκ καμια εναλλακτικη ειναι αναγκαιο το θεμα.... :|

gpol
26-02-07, 00:35
αν το συνδιαζες (σε μεγαλυτερη ποσοτητα) με φετες ολικης αλεσεων (τοστ) ??? Εχουν αρκετους υδατανθρακες (οι τεσσερις φετες περιπου 50γρ) και λιγο λιπος

asdf
10-04-07, 15:40
Τωρα τελευταια συζητιεται στο φορουμ οτι πρεπει να καταναλωνουμε 30γρ πρωτεινης σε καθε γευμα περιπου, αληθευει ?

Gasturb
10-04-07, 15:41
Γιαυτό έγραψε ο Gpol δεν το διάβασες??

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1154

Gt

asdf
28-12-07, 21:30
Μετα απο αρκετο καιρο χρησης τις παραπανω διατροφης ηρθε ο καιρος να γινει ενας μικρος επαναπροσδιορισμος μιας και τα κιλα ανεβηκανε (92 κιλα αισιος) και οι απαιτησεις στις προπονησεις ειναι πιο μεγαλες. Παραθετω λοιπον το νεο καθημερινο μου διατροφικο πλανο :

Πρωτο :
1,5 scoop whey
70 γρ βρωμη
5 γρ κρεατινη

1 ωρα μετα :

1 πολυβιταμινη
2 καψουλες Ωμεγα-3


Δευτερο :
Πιτακι Βρωμης με 6 ασπραδια και 2 κουταλιες μελι


Τριτο :
120 γρ τονος με ντοματα και μια κουταλια ελαιολαδο
250 γραμμαρια πουρες


Πριν την προπο
5 γρ κρεατινη
4 καψουλες BCAA
25 γρ δεξτροζη


Μετα την προπο
5γρ κρεατινη
1 cal C Vita
40 γρ δεξτροζη
40 γρ μαλτοδεξτρινη
2 scoop whey

Τεταρτο:
100 γρ κοτοπουλο ψημενο
100 γρ μπασματι με λαχανικα και μιση κουταλια λαδι απο λαχανικα
και σαλατα


Πεμπτο :
200 γρ μοσχαρισια
100 γρ noodles (11 γρ πρωτεινης και 62 γρ υδατανθρακα /100 γρ προιοντος)


Εκτο:
45γρ Καζεινη
1 Τοστ με 2 φετες κοτοπουλο μια τυρι
2 καψουλες Ωμεγα 3

Το παραπανω διατροφικο προγραμμα ειναι για περιοδο loading και οταν περασουνε οι 5 μερες η ημερισια δοση της κρεατινης θα πεσει στην μια η οποια θα ειναι μετα την προπονηση μονο. Επισης οταν δεν ειναι μερα προπονησης με βαρη αφαιρουντε η πολυβιταμινη καθως και τα shakes μετα την προπο.

gpol
28-12-07, 21:38
"1 ωρα μετα :

1 πολυβιταμινη
2 καψουλες Ωμεγα-3 "

θα ελεγα να τα βαλεις με το πρωτο γευμα, δεν βρισκω λογο να τα παιρνεις αργοτερα. Να πεις οτι


Το μελι να υποθεσω το βαζεις 2ο γευμα για να ειναι πιο γευστικο το πιτακι? :)
Την πολυβιταμινη μην την αφηνεις ποτε

Μια χαρα μου φαινεται !

asdf
28-12-07, 21:45
Το μελι να υποθεσω το βαζεις 2ο γευμα για να ειναι πιο γευστικο το πιτακι? :)
Την πολυβιταμινη μην την αφηνεις ποτε

Μια χαρα μου φαινεται !


Το μελακι ναι μπαινει καθαρα για λογους γευσεις :P . Οσο για την multi επειδη ειναι Opti-men εχει λιγο τσιμπημενες αναλογιες σε σχεση με τις ευρωπαικες (βλ Νexgen της Reflex) και αυτο ειναι που με οδηγησε στο να την βγαλω μηπως και ειναι Τοο much...

KATERINI 144
28-12-07, 21:48
Τεταρτο:
100 γρ κοτοπουλο ψημενο
100 γρ μπασματι με λαχανικα και μιση κουταλια λαδι απο λαχανικα
και σαλατα

εδω μια ένσταση, είναι λίγο 100γρμ κότα, και μάλιστα στο δεύτερο γεύμα μετά την προπόνηση, καν τα τουλάχιστον 150.
και στο πρωινό λιγα τα 70γρμ βρώμη, καν τα 100.

ολα τα άλλα οκ τα βλέπω. :awesome:

gpol
28-12-07, 21:53
Προσεκτικος και σωστος ;)

KATERINI 144
28-12-07, 22:01
Τωρα τελευταια συζητιεται στο φορουμ οτι πρεπει να καταναλωνουμε 30γρ πρωτεινης σε καθε γευμα περιπου, αληθευει ?δική μου γνώμη είναι πως σε ολα τα γεύματα (μιλάω για νατουραλ αθλητές) είναι υπέρ αρκετά 30-35γραμ πρωτεΐνης, ίσως μόνο στα 2 μεταπροπονητικά γεύματα να μπορείς να απορροφήσεις περισσότερα γραμμάρια πρωτεΐνης.
(40-45γραμ.) :chinese:

asdf
28-12-07, 22:08
Thnx παιδες ολες οι παρατηρησεις σας ευστοχες :awesome: .... μακαρι ολα να πανε καλα :)

Gasturb
04-01-08, 05:33
Θα πω συγκεντρωμένα κ εγώ τι πιστεύω μεσα στα οποία έχουν πει κ τα παιδιά παραπάνω.

1. πολυβιταμίνη με την whey
2. κάνε την βρώμη 100 γρ
3. 15 γρ κρεατίνη γιατί? μείνε στα 10 γρ - αφαίρεσε του προπονητικού
4. μετέφερε το ωμέγα 3 απο το πρώτο στο δεύτερο γεύμα
5. στο τρίτο βάλε λαχανικά
6. να προτιμάς την ολόκληρη βρασμένη πατάτα από τον πουρέ
7. 15 λεπτά πριν την προπόνηση προτιμώ 20 γρ whey από bcaa
8. μεταπροπονητικά βάλε λίγο άλάτι συν ένα χάπακι χρώμιο για την ινσουλίνη
9. ανεβασε απο 100 σε τουλάχιστον 180γρ το κοτόπουλο
10. καλά τα noodles αλλα έχε υπόψην ότι με το gi δεν τα πάνε κ πολύ καλά
11. στο 5 λαχανικά
12. στο 6 γιατί η γαλαπούλα?
- πρότίμησε λινέλαιο αντί για κάψουλες
- πρόσθεσε λαχανικά
13. πρόσθεσε πρωϊ κ προ του ύπνου 1+1 γρ C

Gt

asdf
04-01-08, 19:01
---

nickos46
04-01-08, 20:36
ένα γραμμάριο είναι 1000mg έτσι η κάνω λάθος.. :???:


ποια βιταμίνη c έχει την περισσότερη ποσότητα σε mg ξέρει κανεις

RUHL
04-01-08, 20:55
:


ποια βιταμίνη c έχει την περισσότερη ποσότητα σε mg ξέρει κανεις

Ναι 1 γραμαριο =με 1000 mg

Τωρα η αλλη ερωτηση σου γιατι μου φενεται καπως αστειο δεν μπορω να πω ακριβως :lol: επειδη δεν καταλαβα τι ρωτας παντως τα πορτοκαλια δεν εχουν :geek: :D


:shifty: Εγω περνω μια βηταμινη C των 1gr μου ειπαν οτι εχει περισσοτερα mg απο αυτη του 0,5gr :shifty: :green: :P

ioannis1
04-01-08, 22:29
παρε την cal-c-vita apo to farmakeio.μονο 1.5 εχει και ειναι 1000μγ.

asdf
20-01-08, 17:23
6. να προτιμάς την ολόκληρη βρασμένη πατάτα από τον πουρέ
10. καλά τα noodles αλλα έχε υπόψην ότι με το gi δεν τα πάνε κ πολύ καλά
Gt

6.Γιατι οχι πουρε ??

10.Aπο αυτον τον πινακα http://www.weightlossresources.co.uk/diet/gi_diet/glycaemic_index_tables.htm
το GI μακαρονιων και noodles ειναι ιδιο, οποτε νομιζω τι να τρως noodles τι μακαρονια ενα και το αυτο.

Gasturb
20-01-08, 17:36
6. είναι επεξεργασμένη τροφή

10. η αλήθεια ειναι ότι έπρεπε να διευκρινήσω εδώ. Υπάρχουν noodles σε μορφή μακαρονιών κ η άλλη που είναι τυποποιημένα σε στερεή μορφή κύβου κ τα σπάς σε μικρότερα κομμάτια πριν τα βάλεις στο μικροκυμάτων. Η πρώτη ειναι σάφώς καλύτερη οπότε να την προτιμάς.

Gt

asdf
21-01-08, 20:06
6. είναι επεξεργασμένη τροφή

Gt


:???: Δλδ οταν μασας την πατατα για την φας απο μη επεξεργασμενη γινεται επεξεργασμενη ???

Gasturb
21-01-08, 20:22
Με την ίδια λογική τι πατάτα, τι πουρές, τι 'πατατάκια' όλα στο στόμα γίνονται άμορφη μάζα.

Asdf..

Αλλο μάσημα τροφής κ άλλο χημική επεξεργασία αλλοιώνοντας τα φυσικα χαρακτηριστικά της αρχικής της μορφής.

Δεν μπορώ να το πω πιο απλα.

Gt

asdf
21-01-08, 20:34
χημική επεξεργασία αλλοιώνοντας τα φυσικα χαρακτηριστικά της αρχικής της μορφής.
Gt

Χημικη επεξεργασια πρεπει να εννοεις την προσθαφαιρεση υλικων στην αρχικη μοριακη συνθεση του προιοντος.
Με το να πολτοποιεις την ΒΡΑΣΤΗ (γιατι αναφερθηκες σε πατατατακια) πατατα νομιζω πως δεν γινεται κατι τετοιο.

Gasturb
21-01-08, 20:47
Πουρέ εννοούμε συνήθως - κ αυτό κατάλαβα - τους έτοιμους που ειναι χημικα επεξεργασμένους.

Τώρα αν εσυ τις βραστές τις πολτοποιείς οκ.

Gt

RUHL
21-01-08, 20:50
Πολυ καιρο εμεινες αγγλια μου φενεται ελα να σε ταισω σπιτικο πουρε :food: :green: :P

asdf
04-03-08, 20:42
Μου τελειωνει το Ωμεγα-3 και σκεφτομαι να το αντικαταστησω με Flax Oil. Τι λετε ???

RUHL
04-03-08, 23:27
ενταξη δεν τρεχει τιποτα μερικες μερες στο πρωινο βαλε 2-3 κιντρινα απο αυγο =Ω3 και την νυχτα αμα κανεις την πανω διατροφη βαλε φυστικοβουτυρο η αμυγδαλα η λαδι

και τα καριδια εχουν σε μεγαλυτερα αναλογια μεσα τους Ω3 οπως και τα σπορια απο κολοκυθα τα ασπρα αν δεν κανω λαθος :green:

Sourlas
05-03-08, 15:12
Asdf... Προτείνω να ξεκινήσεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη και βλέπείς στον δρόμο τις μικροαλλαγές. Στα μόνα σημεία που δεν συμφωνώ είναι στο μεταπροπονητικό γεύμα - λιγα τα 100γρ κοτόπουλο, κάντα 200-250γρ - και επίσης στα noodles.Αντικατέστισέ τα με ρυζάκι. Αυτά προς το παρόν. Περιμένουμε να μας πείς πως πάς.

asdf
12-03-08, 14:50
Οντως Sourla ηταν λιγο και πια η μεριδα κοτοπουλου σε ολα τα γευματα εχει γινει 200-250g οπως επισης αντι για noodles τρωω udons :awesome: ... Και το πιο σημαντικο 100αρισα πριν 2 βδομαδες :wink:

asdf
22-04-08, 01:32
Eπειδη ειδα οτι οτι ειχα ξεφυγει σε θεμα παχους -νομιζω-(πεταξα μαγουλακια :) ) μειωσα τους υδατανθρακες (τις τελευταιες 2 εβδομαδες) μου ως εξης :

στο 1ο απο 100γρ βρωμης το εριξα 70γρ
στο 2ο απο 100γρ βρωμης το πηγα 120γρ
στο 3ο απο 130γρ basmati το πηγα στα 100γρ
στο 4ο το ιδιο με το 3ο
στο 5ο απο τα 100γρ udons το γυρισα στα 250γρ πατατα ή 100γρ πλιγουρι
στο 6ο 2 φετες του toast- μιλαμε παντα για μαυρο ψωμι-.

Δεν ξερω αμα επραξα σωστα για αυτο περιμενω γνωμες

:bounce:

Gasturb
22-04-08, 01:56
σορρυ που ρωτάω asdf αλλα εισαι σε περίoδο fouskotin ή xefouskotin (aka όγκου ή γράμμωσης)?

asdf
22-04-08, 01:58
Ογκου - φαριν απ δλδ

Gasturb
22-04-08, 02:02
η πιο σωστη απαντηση θα προελθει απο εσενα asdf υπολογιζοντας τι θερμίδες χρειάζεσαι σε συντήρηση κ τι σε όγκο. Γιατι κ να πουμε 2 αντι 4 δεν νομίζω ότι θα ηταν κ το καλύτερο για σενα. Αποψή μου

Gt

asdf
22-04-08, 02:07
Το καλουπι μου ειναι παρα πολυ κακο για bb και αυτο νομιζω επηλθε απο την ασχημη διατροφη αρκετων ετων και επισης απο την καθιστικη ζωη...Τσιμπαω πολυ ευκολα λπος δυστυχως και πρεπει να προσεχω :roll: αλλα νταξει θα ξανακανω calculations να δω τι θα γινει :cursing:

asdf
22-04-08, 02:20
Ok..εκανα υπολογισμους βγαινει 3888 θερμιδες, οποτε ακολουθω το διατροφικο πλανο-πλαισιο του Πανου στο αρθρο για διατροφη ογκου..Πανω κατω αυτο ακολουθουσα και πριν με μικροδιαφορες τις ταξεως των 20 - 30 γρ σε ορισεμενες τροφες

billys15
22-04-08, 10:46
Eπειδη ειδα οτι οτι ειχα ξεφυγει σε θεμα παχους -νομιζω-(πεταξα μαγουλακια :) ) μειωσα τους υδατανθρακες (τις τελευταιες 2 εβδομαδες) μου ως εξης :

στο 1ο απο 100γρ βρωμης το εριξα 70γρ
στο 2ο απο 100γρ βρωμης το πηγα 120γρ
στο 3ο απο 130γρ basmati το πηγα στα 100γρ
στο 4ο το ιδιο με το 3ο
στο 5ο απο τα 100γρ udons το γυρισα στα 250γρ πατατα ή 100γρ πλιγουρι
στο 6ο 2 φετες του toast- μιλαμε παντα για μαυρο ψωμι-.

Δεν ξερω αμα επραξα σωστα για αυτο περιμενω γνωμες

:bounce:

Μηπως θα ηταν καλυτερα να εχεις στο πρωτο γευμα την περισσοτερη βρωμη?

toula_nomikou
22-04-08, 11:07
Για μενα δε πρεπει και το δευτερο γευμα να εχει βρωμη βαλε το τοστ σου στο 2 γευμα με 4 φετες γαλοπουλα χωρις τυρι με λιγο ανθοτυρο αν θες στο τελευταιο γευμα βαλε ασπραδια η τονοσαλατα με ρυζι νομιζω οτι ειναι καλυτερο 100γρ ρυζι εννοεις αβραστο ετσι?

asdf
22-04-08, 12:19
Yeap, 100γρ αβραστο

asdf
28-04-08, 15:58
Επαναπροσδιορισμος με στοχο την λιγοτερη αυξηση λιπους. Υποψη ειμαι 100kg αρα θελω κοτνα στις 4000 θερμδες.



Πρωτο :
30 gr πρωτεινης απο whey
60 γρ βρωμη
1γρ Vit C


1 ωρα μετα :
1 πολυβιταμινη
2 καψουλες Ωμεγα-3


Δευτερο :
100 γρ μαυρο ψωμι (το γερμανικο εκεινο που ειναι σαν παστα...με λιγα λογια το ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ)
8 ασπραδια
2 κουταλιες ελαιολαδο


Τριτο :
30 gr πρωτεινης απο whey
100 γρ βρωμης σε νερο


Πριν την προπο

5 καψουλες BCAA



Μετα την προπο
500mg Vit C
45 γρ δεξτροζη
45 γρ μαλτοδεξτρινη
45 gr πρωτεινης απο whey
5 καψουλες BCAA


Τεταρτο:
200 γρ γαλοπουλα αψητη
100 γρ Basmati (αψητο) με λαχανικα


Πεμπτο :
200 γρ μοσχαρισια (αψητη)
250γρ βραστη πατατα + 2 κουταλιες σισαμελαιο ή 80γρ Basmati (αψητο) με λαχανικα
500mg Vit C

Εκτο:
250γρ Cottage cheese
24 gr πρωτεινης απο whey
100γρ σταφυλια (μπορει και παραπανω :P)
2 καψουλες Ωμεγα 3

Το παραπανω διατροφικο προγραμμα ειναι για περιοδο "Καθαρου" ογκου (ως προς τα λιπη) με σκοπο την αυξηση νε μεν της μαζας αλλα και της οσο δυνατον λιγοτερης κατακρατησης λιπους. Ελπιζω να παει καλα.... :bblifthard:

Spyro D
28-04-08, 16:54
Πολυ καλο μου φενεται....εκτος απο κανα 2 λεπτομεριες...αλλα ρε παιδι μου..............πολυ φαι!!!![καλο ειναι αυτο!!!απλα απο καποιο καιρο κ μετα εγω...... :puke: :puke: :puke: :puke:

RUHL
28-04-08, 17:34
1 ωρα μετα :
1 πολυβιταμινη
2 καψουλες Ωμεγα-3

Γιατι?? αφου καλυτερη αποροφηση εχει μαζι με τα γευματα

μετα την προπονηση ετσι μια προταση μολις αφησεις κατω τα βαρη παρε BCAA(καλυτερη αποροφηση παλι) +bitamine C μετα απο 10 λεπτα κανε το μοιγμα με τα υπολοιπα

100γρ σταφυλια γιατι φρουτο πριν τον υπνο? η ποσοτητα μου φενεται μεγαλη παντως :geek:

2 καψουλες Ωμεγα 3 δεν φτανουν για να καθηστερησουν την αφομειωση πρεπει να βαλεις + λαδι η φυστικοβουτυρο αμυγδαλα καρυδια ξερεις (στο πριν τον υπνο)

Ποσα κιλα εισαι? τωρα? καπου ειδα 100? πλακα κανεις?
τι υψος εχεις πρεπει να εισαι τουλαχιστον 1,94 αν δειχνεις ετσι με τοσα κιλα?

asdf
28-04-08, 17:57
Τα BCAA παιρνω μολις αφηνω τα βαρη. Πολυβιταμινη και αυτα οκ μαζι με το φαγητο.





2 καψουλες Ωμεγα 3 δεν φτανουν για να καθηστερησουν την αφομειωση πρεπει να βαλεις + λαδι η φυστικοβουτυρο αμυγδαλα καρυδια ξερεις (στο πριν τον υπνο)


Σε τι ποσοτητες αναφερεσε ?

1.98 ειμαι :)

RUHL
28-04-08, 19:57
1,98 :banghead: :banghead:

Τελος παντων καμια 20-30 γραμ απο αμυγδαλα η φυστικοβουτυρο περιπου 15 γραμ λιπους

asdf
28-04-08, 20:40
Εχεις προβληματα με το υψος και χτυπιεσε ? :geek:

RUHL
28-04-08, 22:09
oχι αλλα για να φενεσαι "ογκοδης" μαλον πρεπει να πας στα 120 κιλακια αυτο :green: :P :P :P :P :P :weights:

asdf
28-04-08, 22:37
ασε το ξερω :| ..... btw ζυγιστικα σημερα .... 102kg :box1:

RUHL
28-04-08, 22:41
εγω θα σου ελεγα κατσε μερικα χρονια στον ογκο :box1: :box1: εγω τουλαχιστον αυτο εκανα τον πρωτο καιρο :rabbit:

asdf
28-04-08, 23:02
Που κολαει αυτο που ειπες τωρα ?? :rabbit:

RUHL
29-04-08, 00:58
στον τωρινο μυικο ιστο που εχεις :idea: :idea: :idea: :idea: :green:

asdf
02-05-08, 16:50
Σκεφτομαι να εισαγω καποια καινουργια συμπληρωματα οπως glutamine για παραδειγμα με την προυποθεση να βοηθηθω.

Την περιοδο αυτη καταναλωνω :

Whey
Multivitamin
BCAA
MAltodextrin
Dextrose
Green Tea eExtract
Vitamin C.

Προτεινετε τπτ περα απο αυτα ?

RUHL
02-05-08, 20:07
http://imageshack.gr/files/y6cy8uo8r7t8zw98h799.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=y6cy8uo8r7t8zw98h799.jpg)

:chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese:









:turtle:

asdf
02-05-08, 23:17
Tι μ*****α αμα δεν την πεταξεις θα σκασεις .... :rabbit:

KATERINI 144
02-05-08, 23:21
+1 :awesome:










:green:

RUHL
02-05-08, 23:22
εσυ ζητησες κατι παραπανω :sneaky: :sneaky: τι σου φτεω εγω :green: :green: :green:

asdf
04-05-08, 01:09
Για καρνιτινη τι λετε?? πεταμενα λεφτα ?

dreads
04-05-08, 03:30
ενταξει νομιζω για το κοστος της δν αξιζει τοσα ,με τα βασικα εισαι μια χαρα..
Λ-αργινινη,αμινοξεα,πολυβιταμινη,συνενζυμο Q10.

RUHL
04-05-08, 11:09
παρε Λ-τυροσινη καλυτερα :sneaky: σου κοβει και την πεινα

asdf
17-10-08, 20:10
Νew nutrition log :

Πρωτο :
32 gr πρωτεινης απο whey
70 γρ βρωμη
500mg Vitamin C


Δευτερο :
70γρ ψωμι καναβης ( http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/712800_Sunnyvale_Hemp_Sprouted_Bread__400g.html)
9 ασπραδια
1 κουταλια ελαιολαδο
1 καψουλα Ομεγα 3
1 Multivitamine


Τριτο :
180γρ γαλαπουλα
70γρ μαυρο ρυζι μπασματι με λαχανικα
1g Vitamin C


Μετα την προπο
25 γρ δεξτροζη
30 γρ μαλτοδεξτρινη
2 scoop Whey
1g Vitamin C
5gr BCAA
5gr Glutamine
5gr Creatine
200mcg Chromium

Τεταρτο:
150 μοσχαρισιος απαχος κιμας
150-200γρ γλυκοπατατα με λαχανικα

Πεμπτο :
150-180 γρ σωλομος
Πρασινα λαχανικα FULL
1 κουταλια ελαιολαδο

Εκτο:
Zma
100γρ Cottage cheese
1 scoop Musclemilk
1 χουφτα καρυδια
1 καψουλα ομεγα 3

Steve KinG STyLe
17-10-08, 20:28
Εμενα μου αρεσει!!!Αρκετα προσεγμενο :awesome: :awesome: Περιμενω με ανηπομονεσεια νεες φωτος!!!



ψωμι καναβης

:shock:

slaine
17-10-08, 20:45
το τρίτο είναι πριν την προπόνηση? πόσα κιλά είσαι?

asdf
17-10-08, 20:54
Συνηθως η προπονση ειναι μετα το 4ο. 93kg ειμαι αυτη τι στιγμη

peris
17-10-08, 20:58
στοχος asdf ποιος ειναι?γραμμωση να υποθεσω ε?

asdf
17-10-08, 20:59
Gain φυσικα

peris
17-10-08, 21:02
Gain φυσικα οτι αυτο?ελληνικα αν θες

asdf
17-10-08, 21:04
Ογκος man

peris
17-10-08, 21:07
να ρωτησω και κατι τελευταιο ποσες θερμιδες ειναι αυτη η διατροφη?δεν ειναι λιγο φτωχη για ογκο εννοω στον υδατανθρακα φτωχη και ιδιαιτερα για σενα που εισαι 93 κιλα?ρωταω ετσι φιλικα παντα

asdf
17-10-08, 23:02
Προερχομαι απο ενα καλοκαιρι το οποιο ναι μεν στεγνωσα αρκετα τις τροφες μου αλλα δεν μπορω να πω οτι το επιπεδο της διατροφης μου ηταν αυτο που επρεπε. Απο 103kg επεσα στα 87. Εχω ξεκινησει απο τις 13 του Σεπτεμβρη σε σοβαρους ρυθμους και ετσι για να μην αυξησω αποτομα το fat μου το παω προσεχτικα. Καθε βδομαδα ανεβαζω ποσοτητα κατα 200-250 cal.

slaine
18-10-08, 02:05
ίσως να ήταν καλύτερα να ανέβαζες κάθε 2-3 βδομάδες και ας ήταν πιο απότομη η μεταβολή...

asdf
22-10-08, 00:21
Μια γευση απο τα στερεα μου γευματα :) :


ΠΡΩΙΝΟ
http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00575.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00575.jpg)

Αυτο ειναι το ψωμι απο καναβη


ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00576.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00576.jpg)


Η συνταγη βρισκεται ηδη στο μονταζ, οποτε περιμενετε νεο video. Αποτελειται απο μαυρο ρυζι, λαχανικα και γαλοπουλα


ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00578.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00578.jpg)

NASSER
22-10-08, 00:31
Μπραβο asdf πολυ καλο! Ετσι πρεπει να ειναι τα γευματα πανω κατω :awesome:

Steve KinG STyLe
22-10-08, 14:27
Μια γευση απο τα στερεα μου γευματα :) :
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00576.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00576.jpg)

Η συνταγη βρισκεται ηδη στο μονταζ, οποτε περιμενετε νεο video. Αποτελειται απο μαυρο ρυζι, λαχανικα και γαλοπουλα


Την περιμενω πως και πως!!!!!! :army2:

everydaypanos
25-10-08, 02:44
Μετά από καιρό θέλω να πω κάτι.
(Όπως κατάλαβες θα πω κάτι που παλιά δεν το πίστευα)

Εγώ σκέφτομαι πια ότι είναι λάθος να έχεις στόχο να ανεβοκατεβαίνεις 5 κιλά κάθε χρόνο αλλάζοντας την διατροφή και την προπόνησή σου αλλά να έχεις 1 πρόγραμμα που θα το κάνεις όλο τον χρόνο και στο οποίο δεν θα κάνεις δραστικές αλλαγές σε επαναλήψεις, διατροφή και γενικά συμπληρώματα. Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω, οι περισσότεροι, όπως και ίσως εσύ τελικά ποτέ δεν πέφτεις σε 8% σωματικό λίπος παρόλο που το έχεις κάθε χρόνο εδώ και ας πούμε 5 χρόνια ως στόχο. Κάθε φορά οι πιο πολλοί τρώνε, χοντραίνουν και το καλοκαίρι χάνουν 2-3 κιλά και αν πάρουν κάνα τρελό λιποδιαλύτη πέφτουν 4 κιλά (σε βάρος όμως της υγείας τους). Λέω δηλαδή ότι θα πρέπει να βάλεις στόχο να μειώσεις το ποσοστό λίπους σου αμέσως, από τώρα, και να το έχεις ως βάση πάνω στην οποία θα εναιβοκατεβαίνεις λίγο κάθε χρόνο. Αρχίζοντας από την διατροφή σου και τις πολλές θερμίδες που περιέχει και στη συνέχεια προσαρμόζοντας την προπόνησή σου έτσι ώστε πότε να μην είσαι με καθόλου αερόβια και ποτέ με πάρα πολύ αερόβια.

Θα σκεφτώ περισσότερο τη νέα θεωρία μου και θα την εκφράσω καλύτερα στο μέλλον.

Αυτά.

everydaypanos
25-10-08, 02:52
Το ψάρι στο μεταπροπονητικό σου μου φαίνεται ότι είναι άψητο και γενικά δεν κάνει ο σολωμός για μεταπροπονητικό γεύμα. Έχει πολύ λίπος και λίγη πρωτεΐνη. Εξάλου είναι και ακριβό για καθημερινή χρήση.

(το παραπάνω σχόλει το έκανα για να δείξω ότι ο δικός μου σολωμός είναι καλύτερος
http://photos-g.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v203/232/121/550443943/n550443943_366374_7799.jpg)

tezaman
25-10-08, 03:26
γιατί το κάρβουνο είναι καλύτερο από το medium rare? ίσα ίσα ποιο πολλά Ω3 :D

κ γιατί να έχει λίγη αερόβια στο πρόγραμμα του?

RUHL
25-10-08, 10:05
Σολομος ανα 113 γραμ πρωτεινη 31 υδατ 0 λιπος 13 (πηγη θερμιδομετριτης vita)http://imageshack.gr/files/wupgutowhifzdw6yicwc.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=wupgutowhifzdw6yicwc.gif)http://imageshack.gr/files/wupgutowhifzdw6yicwc.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=wupgutowhifzdw6yicwc.gif) :rabbit:
Ασε που ειναι ωμεγα 3 σε καλο ποσοστο

asdf κανε τα δικα σου εσυ ξερεις καλυτερα απλα μια μικρη παρατηρηση απο μενα βγαλε την σαλατα απο το μεταπροπονετικο γιατι οι ινες μειωνουν τον γλυκεμικο δεικτη και ακομα και δεξρο να φας μπορει να πιασει 30 GI(πχ) και αντι για ριζυ πατατουλα


:^^: :wave:

Βαλε και λιγο λινελαιο να συμπληρωσεις λιπος καπου διαβαζα επαναφερει την πεσμενη τεστο (το λιπος γενικα μετα την προπονηση)

SOLID
25-10-08, 11:06
Σολομος ανα 113 γραμ πρωτεινη 31 υδατ 0 λιπος 13 (πηγη θερμιδομετριτης vita)http://imageshack.gr/files/wupgutowhifzdw6yicwc.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=wupgutowhifzdw6yicwc.gif)http://imageshack.gr/files/wupgutowhifzdw6yicwc.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=wupgutowhifzdw6yicwc.gif) :rabbit:
Ασε που ειναι ωμεγα 3 σε καλο ποσοστο

asdf κανε τα δικα σου εσυ ξερεις καλυτερα απλα μια μικρη παρατηρηση απο μενα βγαλε την σαλατα απο το μεταπροπονετικο γιατι οι ινες μειωνουν τον γλυκεμικο δεικτη και ακομα και δεξρο να φας μπορει να πιασει 30 GI(πχ) και αντι για ριζυ πατατουλα


:^^: :wave:

Βαλε και λιγο λινελαιο να συμπληρωσεις λιπος καπου διαβαζα επαναφερει την πεσμενη τεστο (το λιπος γενικα μετα την προπονηση)


Με προλαβες dude πανω που πηγα να κανω ποστ.Τι λετε ρε πως ο σολωμος δεν εχει πρωτεινη????Ελεος!!!!!!!!!! :drunken: :drunken: :drunken: :drunken:

everydaypanos
25-10-08, 11:23
6 ουγγιές σολ. = 170.10 γραμμάρια.
Σε αυτά έχει 34γρ. πρωτεΐνη και 18 γραμμάρια λίπος από τα οποία τα 4 κορεσμένα(κακά λίπη που ημερησίως δεν πρέπει να ξεπερνάν τα 20γραμ.)
Ο σολωμός έχει πρωτεΐνη, αλλά αυτό δεν είναι το μόνο που έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι και τί άλλο έχει μαζί με την πρωτεΐνη και το λίπος που περιέχει είναι πολύ. Ενώ ας πούμε το lean chicken ή στήθος κοτόπουλο ας πούμε έχει μόνο 3.5% γραμ. λίπος από τα οποία το 1 είναι κορεσμένο. Τέλος ο σολωμός είναι ακριβός.

Για μεταπροπονητικό γεύμα δηλαδή ΔΕΝ είναι το ιδανικό/τέλειο/προτεινόμενο. Είναι απλά ΟΚ.
Εγώ τρώω σολωμό ως βραδινό τις μέρες που δνε παυ γυμναστήριο και ο δικός μου δεν είναι κάρβουνο. Είναι κοκκινισμένος στο ταψί και μετά στον φούρνο όπως τον κάνει και ο Ramsey, και πάω στληχοιμα ότι είναι πολύ πιο καλή συνταγή από νερόβραστος με λεμόνι όπως στην φωτό.
:)

("το λίπος μετά την προπόνηση κάνει καλό στην αναπλήρωση τεστοστερόνης" = μπούρδες)

peris
25-10-08, 11:54
quote everydaypanos[ Κάθε φορά οι πιο πολλοί τρώνε, χοντραίνουν και το καλοκαίρι χάνουν 2-3 κιλά


αυτο το χοντραινουν πως το εννοεις? αμα θες να βαλεις μυικη μαζα αμα προσεξεις πανω στη διατροφη θα βαλεις λιγο λιπος οποτε το χοντραινουν που λες ειναι αστοχο αλλο να βαλεις 5-6 κιλά μυικα και αλλο 5-6 κιλα λιπους εχει διαφορα

RUHL
25-10-08, 12:14
6 ουγγιές σολ. = 170.10 γραμμάρια.
Σε αυτά έχει 34γρ. πρωτεΐνη και 18 γραμμάρια λίπος από τα οποία τα 4 κορεσμένα(κακά λίπη που ημερησίως δεν πρέπει να ξεπερνάν τα 20γραμ= μπούρδες)
fixed


ναι συμφωνω με σενα :^^: :awesome:

H καλυτερη πηγη ειναι ο σολομος 4 κορεσμενα χααχ δεν πρεπει να ξεπερνανε τα 20? αντε ρε? τι μαθαινεις καθε μερα

για δωσε λιγο και την πηγες σου να δουμε

για την τεστο
Consume only “GOOD FATS” in your diet plan and eat/drink about
30 GRAMS IMMEDIATELY after your workout to elevate POSTWORKOUT
testosterone levels!

πηγη optimum anabolics jeff anderson

και τωρα πηγαινε πιες μια whey :wave:


Τέλος ο σολωμός είναι ακριβός.
Αγωραζε ποιο λιγα συμπληρωματα απο ελλαδα και θα σου φανει φτηνος



*α για πες το βελτηστο την βελτηστη πηγη πρωτεινης στο μετα προπονετικο γευμα να δουμε τι χασαμε :chinese:

everydaypanos
25-10-08, 12:24
Θα το σκεφτώ το θέμα και θα σου απαντήσω πιο μετά.
(ας μιλήσω για εμένα γιατι γι' αυτό είμαι ειδικός, και εξ άλλου μ' αρέσει να μιλάω συγκεκριμένα)
Εγώ, από προσωπική πια εμπειρία, έχω δει ότι αυτό το πλάνο δεν δουλεύει και ότι τελικά κάθε χρόνο βάζω συνέχεια μυϊκά κιλά (78κιλά, 85κιλά, 92κιλά, 97 κιλά στο τέλος του όγκου κάθε χρόνο εδώ και τέσσερα χρόνια) και το ποσοστό λίπους μου πάει κάθε χρόνο προς τα πάνω. Το ποσοστό λίπους μου δηλαδή κάθε χρόνο, ενώ την άνοιξη καλοκαίρι που κάνω γράμμωση πέφτει σε σχέση με τον χειμώνα, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ % ΛΙΠΟΥΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΕΡΣΙ. Έτσι τώρα είμαι στο 23% και πολύ πιο δυνατός.

Αυτό είναι όλο λάθος και άκυρο. Και φοβάμαι ότι εκτός από θέμα διατροφής που θέλει ας πούμε βελτίωση, είναι προβληματικό και το όλο πλάνο του όγκος γράμμωση. Γενικά νομίζω ότι εάν δεν είναι επαγγελματίας ΒΒ δεν έχεις λόγω να κάνεις δραστικές αλλαγές στην προπόνηση-διατροφή σου.

Το πρόβλημα ειδικά είναι ότι ενώ ανεβαίνεις μυϊκά στον όγκο σου μεγαλώνει η όρεξη και η λεμαργεία και στην γράμμωση δεν προλαβαίνεις να προσαρμοστείς... Και αυτό είναι πρόβλημα.

peris
25-10-08, 12:31
ρε φιλε αναλογα με τους στοχους του καθενος εγο πχ μπορει να θελω να γινω σαν τον coleman και συ σαν τον ρουβα τι λεμε τωρα :cyclops:

everydaypanos
25-10-08, 12:31
6 ουγγιές σολ. = 170.10 γραμμάρια.
Σε αυτά έχει 34γρ. πρωτεΐνη και 18 γραμμάρια λίπος από τα οποία τα 4 κορεσμένα(κακά λίπη που ημερησίως δεν πρέπει να ξεπερνάν τα 20γραμ= μπούρδες)
fixed


ναι συμφωνω με σενα :^^: :awesome:

H καλυτερη πηγη ειναι ο σολομος 4 κορεσμενα χααχ δεν πρεπει να ξεπερνανε τα 20? αντε ρε? τι μαθαινεις καθε μερα

για δωσε λιγο και την πηγες σου να δουμε

για την τεστο
Consume only “GOOD FATS” in your diet plan and eat/drink about
30 GRAMS IMMEDIATELY after your workout to elevate POSTWORKOUT
testosterone levels!

πηγη optimum anabolics jeff anderson

και τωρα πηγαινε πιες μια whey :wave:


Τέλος ο σολωμός είναι ακριβός.
Αγωραζε ποιο λιγα συμπληρωματα απο ελλαδα και θα σου φανει φτηνος



*α για πες το βελτηστο την βελτηστη πηγη πρωτεινης στο μετα προπονετικο γευμα να δουμε τι χασαμε :chinese:

Και ο γιατρός που πληρωνόταν από την MARLBORO (τσιγάρα)πριν 20 χρόνια έλεγε ότι το κάπνισμα κάνει καλό στην υγρεία εάν είσαι ενήλικας. Δηλαδή μόλις τελειώσεις την προπόνηση δεν προκαλείς ήδη έκκριση τεστοστερόνης; Αφού αυτή η ορμόνη είναι που προκαλεί την αντίδραση του οργανισμού για την αποκατάσταση της μυϊκής "ζημιάς" που έγινε στην προπόνηση. Το να φας λίπος δηλαδή λες(jeff anderson) ότι κάνει κάτι που ούτως ή άλλως θα έκανε ήδη από μόνο του το σώμα (Ανέβασμα του επιπέδου τεστοστερόνης στο σώμα).

everydaypanos
25-10-08, 12:38
O Coleman o ίδιος στο νέο του DVD λέει ότι δεν θα κάνει πια ΔΡΑΣΤΙΚΕΣ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ όπως παλιά. Παλιά δηλαδή έκανε όγκο και πριν τους αγώνες έκοβε το λίπος του (ένας θεός ξέρει πως). Τώρα λέει θα αλλάξει αυτή την τακτική γιατί δεν είναι υγιεινή και βασικά συμφωνώ αφού όσο "ανεβαίνεις" επίπεδα η αυξομείωση που μπορείς να κάνεις είναι πολύ μεγάλη. Μπορεί δηλαδή (όπως εγώ) να βάζεις και να χάνεις πολύ όγκο σε ένα έτος που δεν είναι σωστό. Και όσοι θέλουν μοντέλο στυλ σώμα, και αυτοί ποτέ δεν θέλουν να βάζουν όγκο που να μην είναι "καθαρός" (μόνο λίπος δηλάδή). Άρα γιατί όλοι εδώ μέσα φιλοσοφούν σε αυτό το φόρουμ για το όγκος το χειμώνα και γράμμωση άνοιξη καλοκαίρι;

tezaman
25-10-08, 12:50
όγκο που να μην είναι "καθαρός" (μόνο λίπος δηλάδή). Άρα γιατί όλοι εδώ μέσα φιλοσοφούν σε αυτό το φόρουμ για το όγκος το χειμώνα και γράμμωση άνοιξη καλοκαίρι;

Κάτσε ρε Πάνο ποιος βάζει όγκο εδώ μέσα που μεταφράζεται μονάχα σε λίπος?
δλδ με σκληρή προπόνηση και στεγνή διατροφή με αρκετές θερμίδες δεν γίνετε να βάλεις περισσότερο λίπος από μυς.. και στο κατω κάτω αν δείς πως λιπώνεις εύκολα καλό θα ήταν να πάρεις τα μέτρα σου και όχι να συνεχίσεις έτσι...

RUHL
25-10-08, 12:50
Το ποσοστό λίπους μου δηλαδή κάθε χρόνο, ενώ την άνοιξη καλοκαίρι που κάνω γράμμωση πέφτει σε σχέση με τον χειμώνα, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ % ΛΙΠΟΥΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΕΡΣΙ. Έτσι τώρα είμαι στο 23% και πολύ πιο δυνατός.

Αυτό είναι όλο λάθος και άκυρο. Και φοβάμαι ότι εκτός από θέμα διατροφής που θέλει ας πούμε βελτίωση, είναι προβληματικό και το όλο πλάνο του όγκος γράμμωση. Γενικά νομίζω ότι εάν δεν είναι επαγγελματίας ΒΒ δεν έχεις λόγω να κάνεις δραστικές αλλαγές στην προπόνηση-διατροφή σου.

Το πρόβλημα ειδικά είναι ότι ενώ ανεβαίνεις μυϊκά στον όγκο σου μεγαλώνει η όρεξη και η λεμαργεία και στην γράμμωση δεν προλαβαίνεις να προσαρμοστείς... Και αυτό είναι πρόβλημα.

oταν τρως μ****ες στον ογκο ετσι ειναι ανεβαζεις το λιπος αυτο συμβαινει οταν δεν ξερεις να ελεχνεις την ινσουλινη κατα την ημερα και δεν ξερεις που να χωσεις ποσο υδατανθρακα η ποσο σε περνει (αν τρως καθαρα)
Αν πηστευεις ογκος=πιτσες σουβλακια σε συνχη βαση τοτε οκ και εκει αποτυχανεις

Κανενας δεν κανει δραστικα αν θελει να ειναι σωστος(τουλαχιστον αυτα προτηνουμε στο φορουμ) αν ξερεις να ελενχεις το απο πανω και δεν κλεβεις(συχνα τουλαχιστον επειδη και το κλεψημο εχει την θεση του=λεπτινη και αυτο πρεπει να το κανεις σωστα και ειναι απαρετητο)
Τωρα αν ανεβασεις σε ενα χρονο 20 κιλα(χωρις να προηγηθηκε καποια περιοδος αρκετης αποχης) τοτε δεν εισαι σε σωστο δρομο.

για τον σολομο

Fish, Fresh: Salmon, pink, cooked, dry heat
Serving Size: 100
Nutrition Facts
Calories 149
(Kilojoules 623)
% DV**
Total Fat 4.4 g 7%
Sat. Fat 0.7 g 4%
Cholesterol 67 mg 22%
Sodium 86 mg 4%
Total Carbs. 0 g 0%
Dietary Fiber 0 g 0%
Sugars -
Protein 25.6 g
Calcium 17 mg
Potassium 414 mg
http://www.calorieking.com/foods/calories-in-fish-fresh-salmon-atlantic-farmed-cooked-dry-heat_f-Y2lkPTM4OTQwJmJpZD0xJmZpZD03MDc5NCZlaWQ9MzM2NTExMjgyJnBvcz0xJnBhcj0ma2V5PXNhbG1vbg.html
http://www.nutritiondata.com/facts/finfish-and-shellfish-products/4112/2
Fish, salmon, sockeye, cooked, dry heat
100 γραμ
11 λιπος
2 saturated
πρωτεινη 27
Fats & Fatty Acids
Amounts Per Selected Serving
%DV
Total Fat
11.0
g
17%
Saturated Fat
1.9

Monounsaturated Fat
5.3g

Polyunsaturated Fat
2.4g
Total Omega-3 fatty acids
1424
mg

Total Omega-6 fatty acids
113
mg

ακομα ενα με 2,1 γραμ ωμεγα 3 στα 100 γραμ ψαριου
http://www.nutritiondata.com/facts/finfish-and-shellfish-products/4112/2


asdf στο μαμησαμε το τοπικ αν θελεις να τα σβησω πες
:clown2:

RUHL
25-10-08, 12:57
Και ο γιατρός που πληρωνόταν από την MARLBORO (τσιγάρα)πριν 20 χρόνια έλεγε ότι το κάπνισμα κάνει καλό στην υγρεία εάν είσαι ενήλικας. Δηλαδή μόλις τελειώσεις την προπόνηση δεν προκαλείς ήδη έκκριση τεστοστερόνης; Αφού αυτή η ορμόνη είναι που προκαλεί την αντίδραση του οργανισμού για την αποκατάσταση της μυϊκής "ζημιάς" που έγινε στην προπόνηση. Το να φας λίπος δηλαδή λες(jeff anderson) ότι κάνει κάτι που ούτως ή άλλως θα έκανε ήδη από μόνο του το σώμα (Ανέβασμα του επιπέδου τεστοστερόνης στο σώμα).

Ωραια απαντηση μπραβο :rocking:

Οταν τελιωσεις την προπονηση τα επιπεδα τεστοστερονης σου ειναι τοσο χαμηλα που φτανουν τα επιπεδα ενος ευνουχησμενου ανδρα

Καπως πρεπει να τα ανεβασεις και να μειωσεις και την κορτιζολη δεν θα τα κανει μονος ο οργανισμος(οχι τοσο γρηγορα τουλαχιστον)

τσιμπα και ενα πακετο τσιγαρα να γουσταρουμε πολυ ευστοχο παραδειγμα :rocking:
γιατι και ο anderson τα "περνει" απο την επησημη παγκοσμια βιομηχανια καλου λιπους που ειναι στον κοσμο


and the clean bulk continue :wcourt: :weights: :inandout: :food:

everydaypanos
25-10-08, 12:57
Θα πω άλλη φορά για εμένα και τί πρόβλημα έχω. Όπως επίσης και για το "πάρε κάνα συμπλήρωμα από έξω για να σωθείς".

Εγώ βρήκα για τον σολωμό στο http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/protein/ (Harvard School of Public Health Nutrition Source is to provide timely information on diet and nutrition for clinicians, allied health professionals, and the public.)

Και επειδή δεν πολυγουστάρω τα καφενείο στυλ συζητήσεις την κάνω για τώρα. Αλλά θα επιστρέψω με υλικό για να σωθούν και άλλοι από την δικτατορία του "κάνω όγκο/γράμμωση κύκλο κάθε χρόνο εδώ και 400 χρόνια και ακόμα δεν είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, τί να κάνω;"

RUHL
25-10-08, 13:04
τι κριμα που ειναι μονο 1 λινκ και εγω εχω ποσταρει ηδη απο 3 σελιδες πανω κατω τα ιδια βγαζουν και μπορω να ποσταρω και αλλα
Οποτε υπολογηστε την πιθανοτητα λαθους στην σελιδα "που απλος τα λεει" χωρις να ειναι καποια εξηδηκευμενη

οπως επησης δεν λεει τι ειδους σολομου ενω εγω ποσταρα 2-3 ειδη


Θα πω άλλη φορά για εμένα και τί πρόβλημα έχω. Όπως επίσης και για το "πάρε κάνα συμπλήρωμα από έξω για να σωθείς".
οχι δεν ειπα να σωθεις αλλο ελεγα αλλα δεν ηταν εκει το θεμα ηταν καθαρα επιθεση :2guns: και ειρωνια
αυτα :army2:

everydaypanos
25-10-08, 13:06
@RUHL, Α και σου πα ότι εγώ είμαι καλύτερος από αυτόν στην φωτό στο προφίλ σου;

RUHL
25-10-08, 13:07
Αλλά θα επιστρέψω με υλικό για να σωθούν και άλλοι από την δικτατορία του "κάνω όγκο/γράμμωση κύκλο κάθε χρόνο εδώ και 400 χρόνια και ακόμα δεν είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, τί να κάνω;"

Καλα ανοιξε τοπικ να μηλησουμε δημοκρατικα χωρις ειρωνιες προσβολες με επιχηρηματα :2guns: :rifle: :1laugh: κτλ (λεμε τωρα :green: θα γηνει μια προσπαθεια :lol: )

Ηδη το καναμε το τοπικ :chinese:

RUHL
25-10-08, 13:10
@RUHL, Α και σου πα ότι εγώ είμαι καλύτερος από αυτόν στην φωτό στο προφίλ σου;

στα @@ μου 23% λιπος boy χαχαχααχ φερε υλικο να μηλησουμε δεν με ενδιαφερει πως εισαι αλλα τι εχεις να προσφερεις στο φορουμ

αλλα σιγουρα μπορεις να το αποδηξεις :cyclops: :drunken: :rocking: αλλα και παλι στα @@ οποτε σε καθε περιπτωση :wave: :^^:

tezaman
25-10-08, 13:16
23% λίπος εμένα μου κάνει κάτι σε μπάκα πάντως :clown2:

RUHL
25-10-08, 13:26
Δεν σου κανει ειναι εδω μηλαμε πανω απο 115 cm μεση


α βρηκα το μεταπροπονετικο του πανου


Εγώ αμέσως μετά την προπόνηση τρώω ένα σάντουιτς με τόνο & μέλι. Είναι και το τελευταίο γεύμα που τρώω, οπότε πάω για ύπνο μετά από λίγες ώρες.

Κατα τη διάρκεια της ημέρας πάντως, τρώω σχεδόν με κάθε μικρο-γεύμα και ένα φρούτο.

αυτα ειναι :bowdown: και απο γευση και απο βελτιστο


τωρα εξηγητε το ποσοστο ειπα και εγω

Εγώ προτιμώ να παίρνω και από τα 3 είδη πρωτεΐνης. Whey, Gainer, Casein. ΈΤο θέμα όμως που ας πούμε με βασανίζει είναι πότε να παίρνω την κάθε μια έτσι ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα.

Πολλοί λένε άσε την Whey και μείνε στην Mass, άλλοι το αντίθετο. Εγώ παίρνω την Casein πριν το κρεβάτι, την Whey στην μέση της ημέρας(gym πάω απογεύματα), και mass το πρωΐ.

Το πρόβλημα μου φαίνεται εντοπίζεται στην ώρα του gym, αφού εαν πάει κανείς απόγευμα-βράδυ θα χάσει την whey ή την mass, και θα πρέπει να πάρει την καζεΐνη.

tezaman
25-10-08, 13:47
ώστε έτσι εξηγούνται όλα 8)

Άλεξ καμία συγγένεια με τον τριανταφιλόπουλο?? :D

RUHL
25-10-08, 14:03
τον μακη λες :P :green:

εχει ενα κουμπακι λεγετε μακης(αναζητηση) μπηκα να κρινω τα ποστ εχω ελευθερο χρονο σημερα

βοςς τι θα γηνει βαλε αριστερα να επιλεγοντε τα ποστ και τα τοπικς που εχει κανει καποιο μελος ουτε τα δικα μου δεν μπορω να βρω :smash:

peris
25-10-08, 15:01
@RUHL, Α και σου πα ότι εγώ είμαι καλύτερος από αυτόν στην φωτό στο προφίλ σου;

αμα εισαι καλυτερος βαλε φοτο να δουμε ετσι με λογια του αερα να λες ειμαι καλυτερος απο τον αλλον και να τον υποτιμας επειδη διαφωνεις μαζι του σε κατι ειναι κακοπροαιρετο και εγω ειμαι ο mr olympia αν το παμε με τα λογια αλλα επειδη πισω απο την ανωνυμια του pc λες οτι θες απο αυτο και μονο εγω σε θεωρω πιτσιρικα στο μυαλο βαρεθηκα να ακουω τετοιες μαλα**ες :banghead: :banghead: στα λογια ολοι καλυτεροι ειναι στη πραξη ομως κανουν τις κοτες :banghead: :banghead:

tezaman
25-10-08, 15:03
είναι κακό που έσκασα στα γέλια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fotis_Patra
26-10-08, 15:08
Eπειδη topic εχει ξεφυγει κατα πολυ απο το αρχικο του θεμα, κλειδωθηκε προσωρινα, και θα σας παρακαλουσα να εχετε τον ελενχο ωστε την επομενη να μην χρειαστει να ξανα σβησω post

asdf
27-10-08, 03:01
Τι να πω.... καταφερατε ενα τοπικ 3 χρονων να το κανετε οτι νανε, εισται τουλαχιστον μεγαλα καρναβαλια. Θερμη παρακληση, σε περιπτωση που θελετε να συνεχισετε την συζητηση σας για σολωμο μετα την προπονηση και για το αμα ο Ρουλις εχει περισσοτερες γνωσεις απο τον οποιοδηποτε Πανο απλα φτιαξτε ενα αλλο τοπικ! :spank: :spank: .

Τωρα θελω να απαντησω σε 2-3 βασικα :

Κοιτα Ρουλι τα λαχανικα μπαινουν επιτηδες διοτι, το αναβολικο παραθυρο ειναι ανοιχτο max 2 ωρες. 60 λεπτα για να πιεις το μεταπροπονητικο ροφημα, 20 λεπτα να κανεις ενα ντους, και αλλα 40 να το χωνεψεις εισαι χαλαρα στις 2 ωρες, οποτε μετα το παραθυρο σου ειναι κλειστο και πρεπει να προσεξεις πολυ την ινσουλινη μιας και μιλαμε για ενα απο τελευταια γευματα της ημερα. Ε τα λαχανικα λειτουργουν σαν ρυθμιστης +χρωμιο ... Simple.

To αλλο εχει να κανει με τον σωλομο.... Δεν ξερω τι ερευενες μπορειτε να βρειτε εγω παντος ξερω οτι ο σωλομος εχει πολυ υψηλα ποσοστα πρωτεινης και ειναι πλουσιος σε ΩΜΕΓΑ 3 οποτε ειναι ιδανικος για οποιοδηποτε γευμα.

Ενα ακομα ετσι σχολιο στον πανο.... Ψητος ειναι ο σολωμος και οχι βραστος. Τον πεταω πανω σε καυτο αντικολητικο τηγανι για 2-3 λεπτα κ γινεται ετσι.

Κλεινοντας ΤΟ CHEAT ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ : DONER KEBAB with chips and mayo


http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00581.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00581.jpg)

RUHL
27-10-08, 09:11
στο πρωινο και μετα την προπονηση θελεις αναπληρωση γλυκογωνου οποτε λαχανικα εξω αν θελεις ρυθμησει σε υδατανθρακα εχεις ξεφυγει απο τα ορια που χωρανε στο σωμα σου και οτι και να βαλεις δεν σωνεσε οποτε λιγοτερο carb χωρις σαλατα το αναβολικο παραθυρο δεν υπαρχει :green: εκτος αν ενοεις ολες τις επομενες ωρες

α ναι το χρωμιο δεν κανει τιποτα :lol: οποτε μην στηριζεσε πανω του

simple bodybuilding by ruhl copy right 2008



ωραια αρχησε παλι η μαχη :rifle: εγω λεω να το παμε στα οφφ τοπικ τις επομενες μαχες :shoot: :1laugh: :2guns:

asdf
03-11-08, 02:47
Παντα ετοιμοπολεμος για την επομενη ημερα :rolf: :


http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00730.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00730.jpg)


http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00733.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00733.jpg)

tezaman
03-11-08, 11:17
ωραίος ο μαν :D τα 500 χαπάκια εκει τι είναι? τα ανιμαλ?

napstor
03-11-08, 23:48
μιλαμε,πολυ γμτ αυτο με τα σκευη που κουμπωνουν.δεν το εχω ξαναδει.θα παω να αγορασω ενα τετοιο να το παιρνω στο σχολειο 8)

KATERINI 144
04-11-08, 01:43
πράγματι πολύ καλο το σκεύος. ( ^^ τη σχολίο λες?!, δασκαλος σαν το Γιαννη και συ?!)

slaine
04-11-08, 02:25
μαθητής είναι ρε

tezaman
04-11-08, 02:29
μαθητής είναι ρε

ταβανόπροκα 8)

KATERINI 144
04-11-08, 02:41
Γιατί δεν αφήνεται να απαντήσει αυτός?! :D μετα ειναι το ζουμί!! :moderator:

asdf
04-11-08, 20:00
Εγω να απαντησω?

KATERINI 144
04-11-08, 23:09
οχι γιατί ξέρω τη μπινελίκια θα μας ρίξεις :pale: (και καλά θα κάνεις) :^^:

Steve KinG STyLe
13-01-09, 22:37
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00576.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00576.jpg)

Η συνταγη βρισκεται ηδη στο μονταζ, οποτε περιμενετε νεο video. Αποτελειται απο μαυρο ρυζι, λαχανικα και γαλοπουλα


Εγω ακομα αναμενω την συνταγη :) :shifty: Οποτε μπορεις man θα με βοηθουσες τρελα

JohnyB
13-01-09, 22:50
μιλαμε,πολυ γμτ αυτο με τα σκευη που κουμπωνουν.δεν το εχω ξαναδει.θα παω να αγορασω ενα τετοιο να το παιρνω στο σχολειο 8)

Οντως κορυφαια που μπορουμε να βρουμε τετοια?????? :???:

asdf
14-01-09, 00:34
Δεν κυκλοφορει στο Ελλαδισταν. Μου το φερανε απο χωρα της Ανατολης :D