PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος στον συνδεσμο ωμου-στηθους



-Nikolakis-
07-03-10, 23:30
καλησπερα παιδια!
Θα ηθελα τις αποψεις σας για το εξης...
εδω και 20 ημερες οταν σφιγγω το στηθος μου κλεινοντας τα χερια μου,σαν να κανω δηλαδη cross over αλλα με κλειστους αγκωνες,με ποναει το σημειο που ενωνει την μπροστινη κεφαλη του ωμου με το στηθος,στην αριστερη πλευρα..ακριβως δηλαδη πανω απο το σημειο που τελειωνει το πανω μερος του δικεφαλου....
Οταν κανω στηθος(να σημειωσω οτι το γυμναζω μια φορα την εβδομαδα με πιεσεις στον ισιο παγκο,στον επικλινη,διζυγο και ανοιγματα στον ισιο παγκο,3 σετ με τις reps απο 12-8.)αν πιασω τη μπαρα με ψιλοκλειστη λαβη ειμαι οκ...αν ομως την πιασω με κανονικη προς ανοιχτη τοτε στο τελικο πανω μερος της κινησης με τσιγκλαει...στο διζυγο δεν με ποναει,και στα ανοιγματα δεν μπορω να παω αρκετα χαμηλα....Δεν με γα....ει στον πονο απλως ποναει αισθητα οταν κανω τα παραπανω....
Μηηηηηπως ξερετε τι μπορει να ειναι????:unsure:
Μηπως ειναι καμια θλαση???

Υ.Γ.δεν εχω τραυματιστει ποτε ξανα οσο γυμναζομαι..:unsure::unsure:

Machiavelli
08-03-10, 11:04
Σταμάτησες καμιά βδομάδα την προπόνηση;

KATERINI 144
08-03-10, 12:50
ισως εχει δημιουργηθεί καποια μικρη φλεγμονή, καλα θα ειναι να το ξεκουράσεις λιγο, εστω και προληπτικά γιατι το 90% απο τους ββερς πρόβλημα με τους ώμους εχει.

Jeik
08-03-10, 13:10
φίλε μ το ίδο πρόβλημα είχα..με είχε αφήσει ένα μήνα έξω..μετά ανέβασα πολύ ώμους σε κιλά και άρχισα να παίζω σιγά σιγά πάλι τα κιλά για στήθος και τώρα δεν με ξαναπονάει..ξεκούρασε το,βάλε καμιά βολταρέν και παίζε στήθος με λίγα κιλά..

-Nikolakis-
08-03-10, 13:51
οποτε,θα βαλω για 15 μερες voltaren και θα το ξεκουρασω για λιγο καιρο...θα το γυμναζω πιο ελαφρια σε σχεση με πριν.
Φιλε Μachiavelli δεν το ειχα ξεκουρασει καθολου.δεν υπηρξε δηλαδη εβδομαδα που να μην το ειχα γυμνασει αλλα μλκια μου γιατι μπορει να παθαινα τπτ πιο σοβαρο.Ευχαριστω πολυ παιδια...!!!

Machiavelli
08-03-10, 14:14
Καμιά βδομάδα σταμάτα τελείως καλύτερα (κάνε κάνα τρέξιμο μόνο), δεν αξίζει το ρίσκο, μικροπράγματα βέβαια, αλλά αν σε 1 χρόνο πάθεις 4 μικροπράγματα και δε το σταματήσεις, στο 1 θα σε βαρέσει καλά και θα κάτσεις εκτός κάναν μήνα και είναι μαλακία. Εξάλλου διακοπή μιας βδομάδας στις δέκα καλό κάνει.

KATERINI 144
08-03-10, 15:05
Καμιά βδομάδα σταμάτα τελείως καλύτερα +1.

masistas
08-03-10, 17:12
Έχεις εντοπίσει πότε προκλήθηκε το πρόβλημα; Από το σημείο που σε πονάει πιθανόν να έχει ζοριστεί ο τένοντας της κλειδικής μοίρας του μείζονα θωρακικού μυός. Είναι λογικό που σε πονάει στην ανοιχτή λαβή, επειδή τότε δουλεύει το έξω μέρος του θωρακικού.
Στην εικόνα φαίνεται μια ρήξη του τένοντα αυτού. http://img695.imageshack.us/img695/7149/tearintendon.jpg
Στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό, γιατί τότε θα είχες και πρήξιμο στην περιοχή και πολύ έντονο πόνο.
Ίσως να είναι μια μικρή θλάση.
Ξεκούρασέ το, απόφυγε κάθε άσκηση που ζορίζει το σημείο και αν επιμένει ο πόνος πήγαινε σε έναν ορθοπαιδικό που είναι και ο μόνος που μπορεί να κάνει σωστή διάγνωση.

-Nikolakis-
09-03-10, 02:54
Έχεις εντοπίσει πότε προκλήθηκε το πρόβλημα; Από το σημείο που σε πονάει πιθανόν να έχει ζοριστεί ο τένοντας της κλειδικής μοίρας του μείζονα θωρακικού μυός. Είναι λογικό που σε πονάει στην ανοιχτή λαβή, επειδή τότε δουλεύει το έξω μέρος του θωρακικού.
Στην εικόνα φαίνεται μια ρήξη του τένοντα αυτού. http://img695.imageshack.us/img695/7149/tearintendon.jpg
Στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό, γιατί τότε θα είχες και πρήξιμο στην περιοχή και πολύ έντονο πόνο.
Ίσως να είναι μια μικρή θλάση.
Ξεκούρασέ το, απόφυγε κάθε άσκηση που ζορίζει το σημείο και αν επιμένει ο πόνος πήγαινε σε έναν ορθοπαιδικό που είναι και ο μόνος που μπορεί να κάνει σωστή διάγνωση.

φιλε εισαι μεγαλος!!!εκει ακριβως με ποναει...αρα βαρη την επομενη εβδομαδα!!!!!
Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

racingman
15-03-10, 23:27
για να μην ανοιξω καινουριο θεμα, με εχει πιασει και εμενα ενας πονος ψηλα αριστερα στην πλατη και δεν λεει να φυγει.ποναει αρκετα καποιες φορες ειδικα οταν πηγα να κανω πιεσεις για ομους δν μπορουσα και σταματησα...και στην χαμηλη κωπηλατικη με ενοχλουσε....

masistas
16-03-10, 01:14
Αν σε πονάει στο σημείο που δείχνει η εικόνα, τότε θα είναι ο τένοντας του τρικέφαλου που ζορίστηκε. Σε αυτή την περίπτωση υποτίθεται ότι μπορείς να κάνεις κωπηλατική και ασκήσεις τρικεφάλων με λιγότερα βάρη χωρίς ιδιαίτερη ενόχληση. Μπορεί όμως το πρόβλημα να είναι στην άρθρωση του ώμου οπότε είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. Κατάλαβες σε ποια άσκηση συνέβη;
Ό,τι και να 'ναι πάντως λίγη ξεκούραση ποτέ δεν κάνει κακό. ;)
http://img714.imageshack.us/img714/1871/backfe.jpg

racingman
16-03-10, 15:34
οχι δεν με ποναει ακριβως εκει,αλλα στον μυ που φενεται στην εικονα με ενα πρασινο χρωμα........με επιασε σε ασχετο χρονο οχι στην προπονηση...

Plus
17-03-10, 02:41
Είχα το ιδιο προβλημα με τον arnold για αρκετο καιρο αλλα επειδη ειμαι απιστευτα βλακας/πισματαρης οπως το παρει κανεις,δεν βγηκα εκτος,εκανα κανονικες προπονισεις. Μετα απο 3 βδομαδες περασε τελειως. Ομως επειδη δεν ηθελα να το ξαναπαθω (δεν ειναι κατι ιδιαιτερο παρα μονο μια σπαστικη ενοχληση) βρηκα οτι δεν προκληθηκε απο ασκηση ωμων,αλλα απο την ασκηση παγκο (μπαρα) επικλινη. Ισως εφτεγε κακη προθερμανση η' απλα ετυχε,δεν ειναι και αδυνατο να συμβει σε εναν αθλητη κατι τετοιο οσα μετρα και να περνει. Συμβουλη μου να μην το αφησεις,αλλα να γυμναζεις πολυ ελαφρια (συντηρηση) τον επικλινη για λιγες ημερες. Οι κρεμες δεν νομιζω να βοηθησουν.

Αν ομως νιωθεις οτι δεν μπορεις,παρε λιγες μερες εκτος και αφοσιοσου στα ποδια σου και στα χερια (ετσι ειχε κανει ενας φιλος μου),μου αρεσε σαν ιδεα αυτο εμενα τουλαχιστων. :toast:

Plus
17-03-10, 02:44
Racingman,σε πολλους τυχενει αυτο,το βλεπω καθημερινα στο γυμναστηριο. Αυτο ειναι ητε απο ασκηση πλατης οπισθολαιμια/μπροσθολαιμια πλατης ητε απο ανοιγματα αλτηρων σε επικλινη παγκο για πλατη. Πιασιμο ειναι,θα φυγει με τις μερες,με εχει πιασει 2-3 φορες. Απλα τωρα οτι ασκηση και να κανεις για πλατη η' για ομους σχεδον θα σε ενοχλει καπως.

CHRIS1996
05-10-16, 23:40
Γεια σας,εγω εχω μια απορια.Περιπου το μαρτιο αρχησε να με πονα λιγο το αριστερο στηθος εκει που τελειωνει ο ωμος και ξεκιναει το στηθος ας πουμε. Επισης αμα το πιεσω λιγο ενα σημειο στα πλευρα περιπου εχει ενα τσουξιμο.Αλλα πηγα σε παθολογο πρωτα απο ολα εκανα αιματολογικες εξετασεις τεστ κοπωσεως, ακτινογραφια θωρακα και ειναι ολα τελεια.Ε μετα ο παθολογος μου ειπε να παρω ενα χαπι το μπρουφεν γιατι ελεγε οτι πιθανο να ειανι θλαση,το πηρα δε περασε ποτε τελειως συνεχισα τη γυμναστικη αλλα ξαναεμφανιστηκε . Πηγα μετα στους γυμναστες του γυμναστηριου και μου εδειξαν κατι διατασεις τη μια φορα και κατι ασκησεις με λαστιχα την αλλη και παγο αλλα δε ξερω μετα απο 4-5 με αυτα αρχισε να ποναει περισσοτερα.Μετα πηγα σε ορθοπεδικο και μου ειπε να παρω και αυτος το μπρουφεν για 5 μερες και να ξεκουραστω για καμια εβδομαδα και να ξαναπαω αρχες οκτωβρη. Τα εκανα αυτα ψιλοκαλυτερευσε αλλα οχι και κατι το ιδιαιτερο.Και οταν ξαναπηγα μου ειπε ξεκουραση. Το τελευταιο μηνα πηγαινα γυμναστηριο μονο για ποδια και κοιλιακους δεν ενοχλουσα καθολου αυτη την περιοχη και για μιαμιση εβδομαδα δεν το εχω κουρασει καθολου ουτε γυμναστηριο εχω παει αλλα αυτο δε φευγει. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ναι αυτο?.Δηλαδη ειναι μια ενοχληση εκει μεταξυ ωμου και στηθους που μερικες φορες με κανει να θελω να παρω βαθια ανασα για να αισθανθω καλυτερα . Ειπα να ρωτησω και δω μηπως εχετε καμια ιδεα.