PDA

Επιστροφή στο Forum : Red bull στην προπόνηση



Mountain
08-02-07, 22:39
Παιρνω εδω και 10 ημερες κρεατινη καθαρη και εχω δει ηδη διαφορα στη προπονηση.
Πριν 4 ημερες πανω στον πειραματισμο εβαλα σε ενα σεικερ πρωτεινη,κρεατινη και red bull.
Την πρωτη φορα το ηπια κανα μισαωρο πριν την προπονηση και εκανα απιστευτη προπονηση και τις αλλες 3 μαζι με την προπονηση επινα και το ροφημα.
Εχω διαβασει οτι το red bull λογο των συστατικων του εχει την ιδιοτητα να στελνει κατευθειαν στο αιμα οτιδηποτε παιρνεται παραλληλα με αυτο γι αυτο και στα party τις εφεδρινες τις παρινουνε μαζι με red bull.
Δεν ξερω πως σας ακουγεται αλλα απο την εμπειρια μου και μονο σας λεω οτι ειδα διαφορα πανω στην ενταση της προπονησης και στα βαρη που σηκωνα.
Εχω παρει και red bull σκετο παλιοτερα πριν απο την προπονηση και αν και ειχα τσιτες δεν ειδα αυτα που ειδα τωρα.

Βεβαια δεν εχω σκοπο να το κανω καθε μερα αλλα στις βαριες προπονησεις 1,2 φορες την εβδομαδα λεω να το εφαρμοσω.

Για να ακουσω την γνωμη σας οσο χαζο και αν σας φαινεται αυτο που λεω θελω ελευθερα την αποψη σας.
Αλλωστε αν το ακουγα και εγω χωρις να το εχω κανει θα γελαγα.

Υστ.την τελευταια φορα το αραιωσα το to red bull μεσα στο σεικερ με νερο για να ειναι πιο ελαφρυ.

gpol
08-02-07, 22:44
στα party τις εφεδρινες τις παρινουνε μαζι με red bull.


εγω κατι αλλο ηξερα μαζι με red bull :drunken:

stevengr
08-02-07, 23:18
στα party τις εφεδρινες τις παρινουνε μαζι με red bull.


εγω κατι αλλο ηξερα μαζι με red bull :drunken:

Ισχυει και αυτο.

Revan
09-02-07, 00:31
^^ Τι άλλο ρε παιδιά? Διαφωτίστε με λίγο.

tasosfit
09-02-07, 03:55
πανω σε αυτο το θεμα θελω μα ρωτησω και εγω κατι.

Παιρνω εδω και 10 ημερες κρεατινη καθαρη και εχω δει ηδη διαφορα στη προπονηση.
Πριν 4 ημερες πανω στον πειραματισμο εβαλα σε ενα σεικερ πρωτεινη,κρεατινη και red bull.
Την πρωτη φορα το ηπια κανα μισαωρο πριν την προπονηση και εκανα απιστευτη προπονηση και τις αλλες 3 μαζι με την προπονηση επινα και το ροφημα.
Εχω διαβασει οτι το red bull λογο των συστατικων του εχει την ιδιοτητα να στελνει κατευθειαν στο αιμα οτιδηποτε παιρνεται παραλληλα με αυτο γι αυτο και στα party τις εφεδρινες τις παρινουνε μαζι με red bull.
Δεν ξερω πως σας ακουγεται αλλα απο την εμπειρια μου και μονο σας λεω οτι ειδα διαφορα πανω στην ενταση της προπονησης και στα βαρη που σηκωνα.
Εχω παρει και red bull σκετο παλιοτερα πριν απο την προπονηση και αν και ειχα τσιτες δεν ειδα αυτα που ειδα τωρα.

Βεβαια δεν εχω σκοπο να το κανω καθε μερα αλλα στις βαριες προπονησεις 1,2 φορες την εβδομαδα λεω να το εφαρμοσω.

Για να ακουσω την γνωμη σας οσο χαζο και αν σας φαινεται αυτο που λεω θελω ελευθερα την αποψη σας.
Αλλωστε αν το ακουγα και εγω χωρις να το εχω κανει θα γελαγα.

Υστ.την τελευταια φορα το αραιωσα το to red bull μεσα στο σεικερ με νερο για να ειναι πιο ελαφρυ.

Φίλε μου το red bull δεν κάνει απολύτως τίποτα τουλάχιστον απο οτι είναι γνωστό στούς επιστημονικούς κύκλους. Το πιθανότερο είναι να σε σπινταρε η ιδέα οτι το είχες πιει!Μην σου φαινεται παράξενο, τα placebo έχουν κάνει ... θαύματα!!!
Το ανθρακικό λεγεται οτι διευκολύνει την γρηγορότερη μεταφορά στο αίμα, αν και δεν το γνωρίζω και δεν το πολυασπάζομαι.Αν ξέρει κανείς ας μας πει.

Elliot
09-02-07, 04:30
καλημερα παιδια σε ολους

αν κοιταξεις τα συστατικα του ρεντ μπουλ θα βρεις προφανως την ταυρινη αναμεσα σε αυτα γνωστο αμινοξυ!

δες την περιεκτικοτητα του ρεντ μπουλ για να σε πιασει ενα ρεντ μπουλ πρεπει να πιεις ενα κασονι για να παρεις 1000 μιλιγκραμ ταυρινη.

δοκιμασε πριν την προπονηση C.G.T KAI θα δεις αποτελεσματα.

η ακομη και σκετη ταυρινη...

καλη συνεχεια..

ajax
09-02-07, 13:22
παιδια οταν ειμουν εθνικη στο καρατε μας εδιναν 10-10 και τα πιναμε αλλα βγαζαμε και 5 ωρες προπονησεις...τωρα προφανως ηταν η πολυ καφεινη που μας επιανε...α ακομα εμενα με επιανε το στομαχι μου so becarefull

Mountain
09-02-07, 22:11
δοκιμασε πριν την προπονηση C.G.T KAI θα δεις αποτελεσματα.


Αν με διαφωτιζες λιγο τι ειναι αυτο.

gpol
09-02-07, 23:01
δοκιμασε πριν την προπονηση C.G.T KAI θα δεις αποτελεσματα.


Αν με διαφωτιζες λιγο τι ειναι αυτο.

λογικα ειναι κρεατινη, γλουταμινη και ταυρινη

asdf
09-02-07, 23:05
Το red bull εχει απαγορευτει αν δεν κανω λαθος σε ολες τις ευρωπαικες χωρες εκτος της ελλαδος...αυτο δεν σας λεει κατι...??

ajax
09-02-07, 23:12
Γιατι καποιοι εξυπνοι το επιναν με αλκοολ.......

alexmafia2
09-02-07, 23:27
και τι γινεται που το πινεις με αλκοολ? παντως εγω το εχω σινδιασει με αλκοολ αρκετες φορες!

gpol
09-02-07, 23:28
Γιατι καποιοι εξυπνοι το επιναν με αλκοολ.......

αχ... και να ηταν μονο αυτο :lol:

billys15
09-02-07, 23:52
Το red bull εχει απαγορευτει αν δεν κανω λαθος σε ολες τις ευρωπαικες χωρες εκτος της ελλαδος...αυτο δεν σας λεει κατι...??

Ρε συ τοσα χρονια υπηρχε το red bull και δεν δημιουργηθηκε κανενα προβλημα.Τους ηρθε κι αυτους να πουν οτι κανει κακο.Τι να πω.Ισως αυτοι που επαθαν κατι να το επαθαν απο τη μεγαλη καταναλωση.Και με την κοκα κολα μπορεις να παθεις κατι αν πινεις πολλα κουτακια τη μερα.Δεν σημαινει ομως οτι ειναι επικυνδινη,ετσι;

Να κανω και ενα εξτρα σχολιο.Ασχετα με το αν ειναι βλαβερο ή οχι,το οτι απαγορευτηκε σε ολες τις ευρωπαικες χωρες πλην της Ελλαδας ειναι ενα δειγμα οτι κατι δεν παει καλα σε αυτο το κρατος,αφου επρεπε να απαγορευτει,βαση της διαταγης,αλλα αυτο ποτε δεν εγινε.Καλα τα λεγα εγω οτι τα πραγματα βρισκονται σε κατασταση "ο,τι να ναι"....Εδω και πολλα χρονια...

asdf
10-02-07, 01:26
Οτι να ναι ειμαστε εμεις μπιλυ.... ζητε σε ενα τριτοκοσμικο κρατος και περιμενετε να σας προστατεψει τι να πω μονο ενας αφελης θα ειχε πιστη στο κρατος μας,...κοιταξτε λιγο και εξω απο τα συνορα σε χωρες οπου τουσ σεβονται τουσ πολιτες και σαφως ειναι 100+ χρονια μπροστα απο εμας το απαγορευσαν χωρις 2η σκεψη...οποιος θελει να κανει κακο στον ευατο του ας συνεχισει την καταναλωση οταν ομως ερθει το πληρωμα του χρονου θα χτυπιεται...

tasosfit
10-02-07, 01:34
Σιγα ρε παιδιά, μην ειστε σιγουροι για την προστασια που περεχουν οι προηγμενοι.....
Εμεις τουλαχιστον ειμαστε πιο ελευθεροι.
Το καπνισμα γιατι δεν απαγορεύουν οι 100+ χωρες αυτο δεν κανει κακό?
Αστε ρε παιδια....games,games,money,money,money............

Gasturb
10-02-07, 05:57
Το red bull εχει απαγορευτει αν δεν κανω λαθος σε ολες τις ευρωπαικες χωρες εκτος της ελλαδος...

Λάθος.. αυτό ισχύει για την Γαλλία διότι 'πιάνανε' οδηγούς υπο την 'επίρρεια του red bull'.. Στην αγγλιά όχι μόνο απαγορεύεται αλλά βρίσκεις αλλά 10 τέτοιου τύπου red bull σε διάφορα χρωματάκια (κόκκινο, κίτρινο, πράσινο, μπλε) κ με το αντίστιχο πάντα design (διαβολάκια, ταύρους, verbal κτλ..). Εννοείτε ότι η περιεκτικότητα δεν παραμένει στα 330ml αφού 'Red bull' προιόν της Coca cola κυκλοφορεί σε 500ml κ μια αλυσίδα super market το βγάζει σε μπουκάλι του 1 lt.... Αν υπάρξει ποτέ ημέρα που θα απαγορεύσουν το red bull στην αγγλία εγώ θα γίνω καλόγερος..

Gt

Gasturb
10-02-07, 05:58
Γιατι καποιοι εξυπνοι το επιναν με αλκοολ.......

αχ... και να ηταν μονο αυτο :lol:

:rabbit:

Gt

Gasturb
10-02-07, 05:59
και τι γινεται που το πινεις με αλκοολ? παντως εγω το εχω σινδιασει με αλκοολ αρκετες φορες!

Πράγματι Vodka +Red bull ή JD+Red bull είναι πολύ δημοφιλή κ ωραία αλλά άκουσα ότι η ταυρίνη με το αλκοόλ μπορεί να προκαλέσε καρδιακή ανεπάρκεια 'οποτε το θελήσει' χωρίς καμμία προηγούμενη ένδειξη. Σωστό ή λάθος αν έχει κάποιος έγκυρες πληροφορίες κ όχι 'ραδιο αρβύλα' (πιθανώς να είναι κ το δικό μου) ας ποστάρει.

Gt

Polyneikos
28-07-08, 18:06
παιδια να πω και εγω κάτι;; γενικα πίνω red bull αρκετα χρόνια, δεν μπορω να πω επιστημονικα αν κανει ζημια ή όχι, αλλά του έχουν αποδοσει θανατους σε ατομα στην Αγγλία σε rave parties & κλαμπς και δεν μας είπαν παράλληλα ποσα ekstacy pills & lsd είχαν καταναλώσει τα εν λόγω άτομα;;
Δηλαδή αν ξεραθεί καποιος και δίπλα του βρεθει ενα αναψυκτικο δεν θα εξεταστει για τίποτα άλλο;
Όσο για τους οδηγούς που ανεφερε ο φιλος των φορτηγών είναι γνωστο ότι μεγάλο ποσοστο οδηγων και τις μπυρίτσες τους πίνουν και τα τσιγαράκια τους κάνουν οπότε ένα αναψυκτικο πάλι δεν αποτελεί προβλημα.
Καλό θα ήταν να μας πει κάποιος επιστημονικα όμως για τα e που έχει το εν λόγω αναψυκτικο πόσο επικινδυνα είναι ή μπορει να γίνουν αν θελουμε να είμαστε σοβαροι και αξιοπιστοι και όχι για τις ταυρίνες και τις βιταμίνες που έχει γιατι ειδικά στο συγκεκριμενο φορουμ πιστεύω όλοι παιρνουμε συμπληρώματα,δεν περιμαναμε να πιουμε ρεντ μπουλ για να πρωτοδιαβάσουμε αυτες τις ουσίες !!!

giannis64
28-07-08, 19:33
εδω και αρκετο καιρο σε πολλα μαγαζια οι μπαρμαν δεν σε σερβιρουν οινοπνευμα+ red bull. το πολυ πολυ να τα ζητησεις και να σου τα δωσουν χωρια και να τα κανεις εσυ οτι θελεις για να να βγαλουν τον :spank: απο την ευθηνη. εχει αποδηχτει πως η μιξει με οινοπνευμα φερνει καρδιακα προβληματα. φοβερους παλμους αν ζορηστεις. μην σκεφτεις με τιποτα να το κανεις μιχ με εφεδρινη. ισως παρεις την καρδια σου παραμασχαλα.

TRIANTAFYLLOU
28-07-08, 20:18
+1 :thumbup:

Zylo
14-04-10, 00:21
σορρυ αν το εβαλα σε λαθος τομεα αυτο το ποστ....αλλα πιστευω εδω ταιριαζει καλιτερα....ας το μεταφερει καποιος αν ειναι λαθος!!!

το redbull εχω ακουσει οτι σου αυξανει την αντοχη(οχι στο τρεξιμο αλλα γενικα να αντεχει το σωμα σου περισσοτερο) και οτι η μεγαλη δοση απο αυτα αποτελει κατι σαν ντοπινγκ(δλδ 3+ redbull καθε μερα) λογω της ταυρινης...

Eddie
14-04-10, 00:33
Γατι η Ταυρινη τι ειναι,φαρμακο?Αμινοξυ ειναι!Και σιγα ποσο ταυρινη εχει το Red bull..πολλοι παιρνουν Ταυρινη μαζι με αλλα συμπληρωματα γιατι ειναι πολυ ωφελιμη.Προσωπικα εχει τυχει αρκετες φορες να πιω 3Red bull το βραδυ γιατι αποφευγω το αλκοολ.Εχει 45 θερμιδες/100ml,πολυ λιγες!!

Σε καμια περιπτωση παντως δε το χρησιμοποιησα ως ενεργειακο ποτο η διεγερτικο.Προτιμω τον καφε.

Polyneikos
14-04-10, 11:16
Μεταφερθηκαν τα ποστ σε ηδη υπάρχων τόπικ,παρακαλω να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση.
Check also this στην ενότητα Yγεία / Tραυματισμοί / Αποθεραπεία (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=24)
Ερευνα για Red Bull (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3019&highlight=bull)

Johnny21a
15-04-10, 00:11
Πρωτον το ανθρακικο πιστευω οτι θα σε φουσκωσει και θα σε δυσκολεψει στην προπονηση και δευτερον θυμαμαι παλιοτερα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που ελεγε οτι το ανθρακικο μειωνει την δυνατοτητα απορροφησης πρωτεινης καθως και την πρωτεινοσυνθεση

Polyneikos
15-04-10, 08:29
Ενα pick up ενεργειας σου κανει,σαν να φας 5 κουταλιες ζαχαρη καθως και διεγερση λόγω της καφεινης,τιποτα λιγότερο,τίποτα περισσότερο παιδια,,Και αν δεν εχω πιει red bull στην ζωη μου....Οποιος βεβαια είναι ήδη caffeine addicted μπορεί να μην καταλαβει και τίποτα πινωντας το...

Polyneikos
15-04-10, 08:31
δευτερον θυμαμαι παλιοτερα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που ελεγε οτι το ανθρακικο μειωνει την δυνατοτητα απορροφησης πρωτεινης καθως και την πρωτεινοσυνθεση

Το εχω διαβασει και εγω,πιστευω πως ισχυει..

Michaelangelo
17-04-10, 18:45
Το red bull εχει απαγορευτει αν δεν κανω λαθος σε ολες τις ευρωπαικες χωρες εκτος της ελλαδος...αυτο δεν σας λεει κατι...??

Ψέμα! Που το άκουσες? Μένω Φινλανδία και αυτή τι χρονια που είχα πάει Σουηδία, Εσθονία, Νορβηγία μέχρι και Ιταλία, παντού όχι μονο Red-Bull είχανε αλλα και καμια 10ria ανταγωνιστές του παρόμοια προϊόντα!


Πρωτον το ανθρακικο πιστευω οτι θα σε φουσκωσει και θα σε δυσκολεψει στην προπονηση και δευτερον θυμαμαι παλιοτερα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που ελεγε οτι το ανθρακικο μειωνει την δυνατοτητα απορροφησης πρωτεινης καθως και την πρωτεινοσυνθεση

Το δεύτερο ισχύει, το πρώτο όχι!

Michaelangelo
17-04-10, 18:49
Εγώ έχω soda-streamer (κάνει το νερό ανθρακούχο) και κάνω το δικό μου Red-Bull είτε περνώντας energy drink συμπυκνωμένο για το soda-streamer και βάζοντας του ταυρίνη, είτε με σκόνη γκουαρανά-καφεΐνη-ταυρίνη k.t.l.


Πολύ καλύτερο και οικονομικό και βάζω τις δόσεις που θέλω! ;)
Περνώ πάντα μαζί με λίγη ασπιρίνη πριν κάνω εξαντλητικά αερόβια αθλήματα (ποδόσφαιρο-floorball k..tl.) Συνισταται ανεπιφύλακτα! :thumbup:

trypasss
18-04-10, 22:55
Περνώ πάντα μαζί με λίγη ασπιρίνη πριν κάνω εξαντλητικά αερόβια αθλήματα (ποδόσφαιρο-floorball k..tl.) Συνισταται ανεπιφύλακτα! :thumbup:

καφεϊνη + ασπιρινη ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ... παρακαλω πολυ να προσεχουμε τι ποσταρουμε..... "Η συνήθης πρακτική των μπόντι μπίλντερς είναι η λήψη συνδυασμού καφεΐνης (αυξάνει την κινητοποίηση λιπαρών οξέων), ασπιρίνης (παρεμπόδιση προσταγλανδινών και αποτροπή δημιουργίας θρόμβων από τα κινητοποιημένα λίπη που δεν κάηκαν) και εφεδρίνης (αύξηση θερμοκρασίας, κινητοποίηση λίπους κι αύξηση της ικανότητας για προσπάθεια) το πρωί, με άδειο στομάχι, πριν από αερόβια προπόνηση. Ο συνδυασμός αυτός είναι αποτελεσματικός αλλά λόγω των πιθανών παρενεργειών του δεν συνίσταται στους απλούς ασκούμενους. ΜΗΝ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ!"
"Μερικά σκευάσματα έχουν τον συνδυασμό εφεδρίνης-καφεϊνης-ασπιρίνης.Οι παρενέργειες είναι πολλες.Υπερένταση,αϋπνία,τρέμουλο,αυξημένη λιμπιντο,συχνουρία.Σε μακροχρόνια λήψη μπορεί να δημιουργήσει parkinson,νεφρική ανεπάρκεια,καρδιακά προβλήματα."

ο συνδιασμος καφεϊνης(coca cola) - ασπιρίνης χρησιμοποιουταν σε διαφορα σχολεια του ΕΣ οπως Σ.Υ/Κ - Καταδρομων κτλ για να αντεχουν οι εκπαιδευομενοι περισσοτερο αλλα σε καποιους συναδελφους που ειχαν την προδιαθεση τους δημιουργησε καρδιακα προβληματα..

παιδες δεν νομιζω οτι ειστε επαγγελματιες bodybuilder.... αν δεν κανετε μια προπονηση με το 100% της εντασης δεν νομιζω οτι θα παθετε κατι....
οπως λενε και οι πιο μεγαλοι "υγεια να εχουμε και ολα τα αλλα...."

beefmeup
18-04-10, 23:14
καλα κ σωστα αυτα που γραφεις bro,αλλα λογικο ειναι να δημιουργησε προβληματα σε ατομα με προδιαθεση..το λαθος ηταν δικο τους που τα επερναν(οτι επερναν τεσπα)κ δεν ηξεραν που παταγαν οσον αφορα την υγεια τους..

σε καποιον που δεν εχει προβλημα,δυσκολα θα του δημιουργησει η ασπιρινη(πλην ισως του στομαχικου),προβλημα,εκτος αν κανει καταχρηση.οι παρενεργεις που γραφει το αρθρο που ποσταρεις,για εφεδρινη κλπ,ειναι για μακροχρονιες ληψεις,κ κανεις δεν λεει ποσο μακροχρονιες..ειναι λιγο αοριστο κ γενικο.οχι οτι δεν υπαρχουν παρενεργειες ετσι??απλα για καποιον που ξερει τι κανει,δεν υπαρχει προβλημα νομιζω;)

τωρα για να επανελθουμε στο αρχικο ποστ.το ρεντ μπουλ ειναι ενας μυθος κ μισος..το μονο που σου δινει ενεργεια απο αυτο ειναι οι υδατανθρακες που εχει μεσα(ζαχαρη)..οι δε συνδιασμοι red bull με αλκοολ,ειναι το ιδιο με το αλκοολ μαζι με κολα η σπραιτ..η μονη διαφορα ειναι η καφεινη..

sTeLaKoS
18-04-10, 23:21
Παραθέτω 3 ποστ του bane σε άλλο τόπικ σχετικά με το Redbull.


Απορώ πως ανυσηχείτε τόσο για το Red Bull ενώ καταναλώνετε άφοβα NO explode, SP250 κ.τ.λ. με 5πλασιες(και βάλε) ποσότητες καφείνης και ταυρίνης και απλών υδατανθράκων.


Είναι κακή, πολύ κακη ιδέα μα ΠΑΡΑ πολυ κακή ιδεα να συνδυάζεις αλκοολ με stims


Για να μην γράψω μια σελίδα(βαριέμαι :p ), με απλά λόγια αυτός ο συνδυασμός κάνει "πάρτυ" στο ΚΝΣ και το Καρδιαγγειακό.
Αν υπάρχουν case reports με άτομα που οδηγήθηκαν στο νοσοκομείο, απαγορεύσεις και άρθρα ηλιθιων δημοσιογράφων που διαβάλλουν το Red Bull σε αυτόν τον συνδυασμό οφείλονται.


Ερευνα για Red Bull (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3019&highlight=bull)

Michaelangelo
18-04-10, 23:42
καλα κ σωστα αυτα που γραφεις bro,αλλα λογικο ειναι να δημιουργησε προβληματα σε ατομα με προδιαθεση..το λαθος ηταν δικο τους που τα επερναν(οτι επερναν τεσπα)κ δεν ηξεραν που παταγαν οσον αφορα την υγεια τους..

σε καποιον που δεν εχει προβλημα,δυσκολα θα του δημιουργησει η ασπιρινη(πλην ισως του στομαχικου),προβλημα,εκτος αν κανει καταχρηση.οι παρενεργεις που γραφει το αρθρο που ποσταρεις,για εφεδρινη κλπ,ειναι για μακροχρονιες ληψεις,κ κανεις δεν λεει ποσο μακροχρονιες..ειναι λιγο αοριστο κ γενικο.οχι οτι δεν υπαρχουν παρενεργειες ετσι??απλα για καποιον που ξερει τι κανει,δεν υπαρχει προβλημα νομιζω;)

τωρα για να επανελθουμε στο αρχικο ποστ.το ρεντ μπουλ ειναι ενας μυθος κ μισος..το μονο που σου δινει ενεργεια απο αυτο ειναι οι υδατανθρακες που εχει μεσα(ζαχαρη)..οι δε συνδιασμοι red bull με αλκοολ,ειναι το ιδιο με το αλκοολ μαζι με κολα η σπραιτ..η μονη διαφορα ειναι η καφεινη..


+1 φιλε μου!
Με κάλυψες πλήρως σε ότι ήθελα να απαντήσω στον τρύπας.

Φυσικά ΚΑΙ θα το συστήσω ανεπιφύλακτα! Γιατί σε μένα κάνει δουλειά ρε φιλε στην κάρδιο-προπόνηση όπως και να το κανεις! Τώρα αν ο άλλος έχει προδιαθέσεις k.t.l. ξέρει από monos tou ti kanei και τι όχι! Παρενέργειες σε normal άτομα δεν θα κάνει ποτε! Εννοείτε ότι αυτά δεν τα χρησιμοποιείς κάθε μέρα για να μην συνηθίσει ο οργανισμός σε καφεΐνες k.t.l. αλλα αυτά ήδη εννοούνται. Δεν νομίζω αυτοί που διαβάζουνε να είναι άσχετοι, e?
Εξάλλου δεν είπα ότι για τις ποσότητες ούτε τίποτα.

Τώρα όμως beefmeup, ποσο είναι μύθος το red-bull θα διαφωνήσω. Γιατί εγώ το πίνω p.x. χωρίς ζάχαρη. Ίσως βεβαια να είναι και η καφεΐνη που με τσιτώνει μαζί με την ασπιρίνη και λοιπές μαλακίες και δεν είναι η ταυρίνη. Πάντως τα αποτελέσματα καλά είναι.


ps: Να σημειώσω ότι μόλις μου ''περνάει' η ενέργεια του Red-Bull, είμαι τόσο κομμάτια όσο θα ήμουν αν δεν το έπινα και που χρησιμοποίησα δυνάμεις που δεν είχα.

beefmeup
18-04-10, 23:43
αδερφε,τα χω διαβασει ηδη..αυτο που ξερω εγω ειναι οτι οντως ειναι κακη ιδεα να συνδιαζεις αλκοολ με διεγερτικα..αλλα τι ειναι διεγερτικα??ειναι κ η καφεινη ειναι κ οι μεταμφεταμινες..το"διεγερτικα"ειναι πολυ γενικο κ αοριστο,παλι..

οι ερευνες ολες ΔΕΝ ειναι συμπερασματικες...εχω διαβασει τραγικοτητες οτι η καφεινη σου διαστελει τα αγγεια κ τραβας περισσοτερο αλκοολ,κ κατι τετοια"επιστημονικα" σε ερευνες..

τα case reports,παλι ειναι πολυ αοριστα κ γενικα..που ανεφερεται η γενικη κατασταση της υγειας τους πριν πανε στο νοσοκομειο απο ρεντ μπουλκ αλκοολ??που λεει αν ειχαν "κουμπωσει"τπτ εκει που τα πιναν με τους κολητους τους??

εγω προσωπικα (κ το μισο φορουμ ειμαι σιγουρος) εχω καταναλωσει καποιες φορες αυτον τον συνδιασμο..δεν προσεξα τπτ,περιεργο,αλλα απτην αλλη υπια 1-2 ποτα ετσι??δεν κατεβασα ολη τη ρωσια σε βοτκα..

επισης,μια προσφατη ερευνα(που βαριεμαι να ποσταρω)σχετικα με το ρεντ μπουλ,χωρις ζαχαρη,εδειξε οτι ΔΕΝ εχει αποτελεσμα σε αθλουμενους οπως το κανονικο,κ το συμπερασμα της ηταν οτι ΜΑΛΛΟΝ την ενεργεια στη δινει η ζαχαρη που εχει μεσα..κ οχι η..ταυρινη,που λενε καποιοι γιατροι.

Eddie
19-04-10, 00:50
Προσωπικα,διαφορα σε ενεργεια και τσιτες δεν εχω δει καμια.Οπως δεν βλεπω και με -λογικες ποσοτητες- καφε.Ο μονος λογος που το πινω,ειναι το βραδυ για αντικατασταση του αλκοολ,πολλες φορες λογο αλκοτεστ,επειδη εχει πολυ λιγες θερμιδες σε σχεση με ενα ποτο,μολις 45cal/100ml ενω το sugar free μονο 14cal/100ml.Καθαρα για πρακτικους λογους.