PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόκκινα μάτια



Orc
09-03-10, 15:48
Παιδιά μια ερώτηση. Τον τελευταίο καιρό που έχω αυξήσει τα κιλά παρατηρώ μετά το τελευταίο σετ συνήθως τα μάτια μου στον καθρέπτη και είναι κατακόκκινα. Μετά απο λίγο περνάνε βέβαια. Εδω και μια εβδομάδα το δεξί μάτι μου είναι κόκκινο και δεν περνάει. Λέτε να είναι η πίεση απο την προσπάθεια? Αλλεργικός δεν είμαι. Σας έχει τύχει? Τι κάνετε?

Rise above
09-03-10, 17:43
μήπως δεν αναπνέεις σωστά στην προπόνηση?

-Nikolakis-
09-03-10, 19:19
το πιο πιθανον εινα να εχεις σπασει καποια μικροαγγεια του ματιου σου....Μην ανυσηχεις,δεν ειναι τιποτα,απλα συνηθισε το..!!!:bbbiceps::bbbiceps:Το εχω παθει και γω 3-4 φορες..Και βγαλε την ανασα σου σωστα οπως ειπε ο φιλος παραπανω...Εκει που δινεις,εκει βγαζεις και την ανασα...απλη λογικη ειναι..!!!Και εκει που χαλαρωνεις,εκει εισπνεεις..Ειναι λιγο δυσκολο να συγχρονισεις τις ανασες σου σε αρμονια με την ασκηση που κανεις γιατι οι περισσοτεροι τεινουν να κρατουν την αναπνοη τους εκει που πρεπει να τη βγαζουν...αλλα αν το καταφερεις θα σηκωνεις λιγο περισσοτερο επειδη θα οξυγονωνετάι σωστα ο μυς που γυμναζεις...

Orc
09-03-10, 19:53
Έχετε δίκιο. Νομίζω δεν εμαθα ποτέ σωστές αναπνοές στην άσκηση. Συνήθως κρατάω την ανάσα μου την ώρα που σηκώνω τα βάρη και μετά σηκώνομαι και αντικρύζω ένα δράκουλα μπροστά μου χωρίς να υπερβάλλω:(

Machiavelli
10-03-10, 14:35
Συνηθισμένα πράγματα, αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στα μάτια μη σε ανησυχεί.

_kwstas_
10-03-10, 21:01
Δεν υπαρχει προβλημα.. θεμα πιεσης ειναι.. θα το συνιθισεις.. σε πολυ μεγαλα κιλα υπαρχει περιπτωση μεχρι και η μυτη να ανοιξει..

Orc
10-03-10, 21:42
Ακούστε τωρα σύμπτωση. Σήμερα έκανα zapping και πέφτω στο φικιώρη τον τρελλογιατρό. Του στέλνει ένας μήνυμα και τι του γράφει? Έκανα προπόνηση με βάρη και έπαθα αποκόλληση ματιού. LOL!

aaabasilis
13-03-10, 18:36
μηπως πινεις κανα τσιγαρο και κοκκινιζει το ματι?αν συνοδευεται και απο ενα συναισθημα ευφοριας και χαλαρωσης τοτε αυτο ειναι..

Orc
13-03-10, 22:25
μηπως πινεις κανα τσιγαρο και κοκκινιζει το ματι?αν συνοδευεται και απο ενα συναισθημα ευφοριας και χαλαρωσης τοτε αυτο ειναι..
Μπα δεν έχω πιεί ποτέ μου αν και δεν κατακρίνω τα παιδιά που πίνουν. Μήπως είσαι όμως λίγο καραγκιόζης? Μήπως λεω.

GEORGEXX1
13-03-10, 23:08
H Γνωμη μου ειναι οτι σε καποιες ασκησεις
ζοριζεσαι πολυ, και εχωντας κλειστο των στομα
δηλ:χωρις εκπνοη,η κραυγη,δινεις την πιεση ολη
στο κεφαλι.
Δεν εσθανεσαι τα μινιγκια δηλ στα πλαγια να
χτυπανε οι φλεβες στο κεφαλι σου;;

Orc
13-03-10, 23:20
Αυτό ακριβώς νιώθω george. Το καλό είναι πως σε δύο προπονήσεις κατάφερα και ελέγχω την αναπνοή μου χωρίς να κοκκινίζω. Ξεφυσάω σαν το φυσερό. Το κακό είναι πως τώρα σηκώνω τα ίδια κιλά αλλά πολύ πιο δύσκολα. Έχω βοήθεια όμως απο ένα φιλαράκι που πάμε μαζί.

GEORGEXX1
13-03-10, 23:26
Αυτό ακριβώς νιώθω george. Το καλό είναι πως σε δύο προπονήσεις κατάφερα και ελέγχω την αναπνοή μου χωρίς να κοκκινίζω. Ξεφυσάω σαν το φυσερό. Το κακό είναι πως τώρα σηκώνω τα ίδια κιλά αλλά πολύ πιο δύσκολα. Έχω βοήθεια όμως απο ένα φιλαράκι που πάμε μαζί.


δεν ειναι δυσκολα,η τεχνικη της αναπνοης
ειναι μεγαλο κεφαλαιο.
παιδια που γνωριζουν παραπανω πραγματα
πρεπει να γραψουν κατι για το θεμα αυτο
εχει συμετοχη μεγαλη στην προ...
αλλα δεν το εχουμε καταλαβει
καρδια,πνευμονες,αιματωση,οξυγωνο.

TRIANTAFYLLOU
19-03-10, 02:23
η αναπνοή είναι το βασικότερο στοιχείο στην προπόνηση πάσης φύσεως και γενικότερα το οξυγόνο είναι ζωή χωρίς αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε επιδόσεις ούτε τίποτε , αυτό είμασταν τυχεροί που το μάθαμε απο τον αργύρη τσοπουρίδη αλλα και το νερό , βασικότερα όσο το φαγητό .

στην προπόνηση με βάρη η σωστή αναπνοή είναι σημαντική και πρέπει πάντα στο δύσκολο μέρος της άσκησης να εκπνέουμε , η εισπνοή πρέπει να γίνετε στο εύκολο μέρος το αρνητικό .

ένας που δεν έχει μάθει στον σωστό τρόπο αναπνοής πιθανόν να δυσκολεύεται και να νομίσει ότι αναπνέοντας σωστα σηκώνει λιγότερα κιλα η ζορίζετε περισσότερο.

η αναπνοή είναι μια κίνηση που πρέπει να γίνετε ενστικτωδώς και μηχανικα , όταν σκευτόμαστε και προσέχουμε τον τρόπο, εκεί χάνουμε και την συγκέντρωσή μας άρα δυσκολευόμαστε περισσότερο με τα κιλα .

ο σωστός τρόπος αναπνοής όταν γίνετε ενστικτωδώς έχει θετικά αποτελέσματα στην απόδοση