PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλίας Παγιαννίδης



Pagiannidis Yannis
09-03-10, 20:17
http://www.youtube.com/watch?v=0tOEkqA4p_U&feature=player_embedded

Polyneikos
09-03-10, 20:55
Πολύ σπανιο βίντεο,να υποψιαστω ότι είστε συγγενεις,πατέρας σου ίσως;Καταπληκτικο!!
Ο Ηλίας Παγιαννιδης περα από πολύ καλός αθλητης της εποχής του είχε γραψει το βιβλιο "Εισαγωγη στο σύγχρονο bodybuilding",το 1987,βιβλίο σταθμος ειδικα για την εποχή που κυκλοφόρησε.Respect.:clap:
υ.γ. Καλως ήρθες στο φόρουμ,περνα αν θες από την Ενότητα Νεα Μελη να συστηθεις.

Muscleboss
09-03-10, 21:54
Πολύ καλό βίντεο!!! Ευχαριστούμε. Μας μετέφερε πολλά χρόνια πίσω :clap:

Μηπως ξέρουμε από ποιόν αγώνα είναι?

ΜΒ

jGod
09-03-10, 22:18
καταρχας το βιντεο πιστευω οτι ειναι οντως η αποδειξη για το οτι το bbing ειναι τεχνη! μια ερωτηση τωρα οσον αφορα τους πιο εμπειρους..αυτο το σωμα ειναι natural? η δικια μου απαντηση ειναι 'πιθανως ναι'

Pagiannidis Yannis
09-03-10, 22:39
Καταρχάς συγχαρητήρια για το φόρουμ κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Ναι,ο Ηλίας είναι πατέρας μου.Το βίντεο είναι από το Mr Βόρειος Ελλάς του 1984.

Haris Pilton
09-03-10, 22:44
καταρχας το βιντεο πιστευω οτι ειναι οντως η αποδειξη για το οτι το bbing ειναι τεχνη! μια ερωτηση τωρα οσον αφορα τους πιο εμπειρους..αυτο το σωμα ειναι natural? η δικια μου απαντηση ειναι 'πιθανως ναι'

Απιστευτα αρμονικο και συμετρικο σωμα,και εν τελη το bb ειναι και τεχνη.


Μακαρι να ειναι natural,αλλιως εχω πλασματικους στοχους.

flexakis
09-03-10, 22:51
καταρχας το βιντεο πιστευω οτι ειναι οντως η αποδειξη για το οτι το bbing ειναι τεχνη! μια ερωτηση τωρα οσον αφορα τους πιο εμπειρους..αυτο το σωμα ειναι natural? η δικια μου απαντηση ειναι 'πιθανως ναι'
Η ουσια δεν ειναι αν ειναι natural,αλλα ειναι ενα σωμα αποδεκτο νομιζω ακομα και απο ανθρωπους που δεν εχουν ασχοληθει ποτε με γυμναστικη στην ζωη τους.
Παλια ολοι ηταν στα ιδια κιλαπανω κατω περιπου(80kg) γι αυτο και δεν υπηρχαν κατηγοριες fitness και Bodybuilding.
Tωρα για να παιξεις bodybuilding πρεπει να εισαι ''Τransformers''.
Πραγματικο αγαλματενιο κορμι.
Respect στον μεγαλο δασκαλο-συγγραφεα Παγιαννιδη Ηλια.

Polyneikos
09-03-10, 22:52
Καταρχάς συγχαρητήρια για το φόρουμ κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Ναι,ο Ηλίας είναι πατέρας μου.Το βίντεο είναι από το Mr Βόρειος Ελλάς του 1984.

Καλως ηρθες Γιαννη στην παρέα και ελπίζουμε να μας διαθεσεις και άλλο υλικο από τον πατερα σου ο οποιος βρεθηκε σε αλλες εποχες του αθληματος,πιο ρομαντικες και αγνες.
Οποιοδήποτε στοιχείο θα μπορουσες να μας παραθεσεις (συμμετοχες,τίτλοι) που αφορουν την πορεία του πατερα σου είναι καλοδεχουμενο.

savage
09-03-10, 23:38
καταρχας να πω οτι το βιντεο ειναι καταπληκτικο,το ποζαρισμα τρομερο και το σωμα του Ηλια Απολλωνιο,στα χναρια του ενος και μοναδικου Frank Zane.




Μακαρι να ειναι natural,αλλιως εχω πλασματικους στοχους.

Χαρη και να μην ειναι natural,δεν τρεχει τιποτα.Βαλε στοχο το δικο μου σωμα.Ειναι 1000% natural(χαχαχαχα αυτη ηταν μια εκρηξη μετριοφροσυνης:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::P:P:P:P )

TRIANTAFYLLOU
09-03-10, 23:48
Καταρχάς συγχαρητήρια για το φόρουμ κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Ναι,ο Ηλίας είναι πατέρας μου.Το βίντεο είναι από το Mr Βόρειος Ελλάς του 1984.


τον θυμάμε αυτόν τον αγώνα ποζάριζε και πολύ ωραία και να δωσεις χαιρετίσματα στον μπαμπά σου γνωριζόμαστε πολύ καλά και ήταν απο τους καλύτερους εκφωνητες στούς αγωνες που κατέβαινα ειδικα στούς πρώτους .

και ξέρω καλα όλη την ιστορία με το βιβλίο εισαγωγή στο σύγχρονο bodybuilding ήταν τότε κάτι σαν ευαγγέλιο του ββ , πολύ χρήσιμο και με σωστές πληροφορίες γι αυτούς που θελαν να κατεβούν σε αγώνες :clap::clap::clap::clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
09-03-10, 23:55
Η ουσια δεν ειναι αν ειναι natural,αλλα ειναι ενα σωμα αποδεκτο νομιζω ακομα και απο ανθρωπους που δεν εχουν ασχοληθει ποτε με γυμναστικη στην ζωη τους.
Παλια ολοι ηταν στα ιδια κιλαπανω κατω περιπου(80kg) γι αυτο και δεν υπηρχαν κατηγοριες fitness και Bodybuilding.
Tωρα για να παιξεις bodybuilding πρεπει να εισαι ''Τransformers''.
Πραγματικο αγαλματενιο κορμι.
Respect στον μεγαλο δασκαλο-συγγραφεα Παγιαννιδη Ηλια.


+10000:thumbup::thumbup::thumbup:

Pagiannidis Yannis
10-03-10, 00:08
Καλως ηρθες Γιαννη στην παρέα και ελπίζουμε να μας διαθεσεις και άλλο υλικο από τον πατερα σου ο οποιος βρεθηκε σε αλλες εποχες του αθληματος,πιο ρομαντικες και αγνες.
Οποιοδήποτε στοιχείο θα μπορουσες να μας παραθεσεις (συμμετοχες,τίτλοι) που αφορουν την πορεία του πατερα σου είναι καλοδεχουμενο.

Με χαρά να σας παρέθετα στοιχεία,απλά με το ζόρι αντλώ πληροφορίες απ'τον Ηλία για το παρελθόν του ως αθλητή του Bodybuilding,όπως και κριτή αγώνων.Ίσως ο ίδιος θελήσει στο μέλλον να συμμετάσχει στο φόρουμ.Θα κοιτάξω για φωτογραφικό υλικό.Έχω αναμνήσεις απο εκείνη την περίοδο,αν και πολύ πιτσιρικάς τότε και θυμάμαι μεγάλους αθλητές που είχαν περάσει απ'το σπίτι κι απ'το γυμναστήριο μας όπως ο Σπύρος Μπουρνάζος κι ο Βασίλης Ζαχείλας,καθώς και ξένους.Ότι υλικό βρω θα το ανεβάσω.

TRIANTAFYLLOU
10-03-10, 00:21
Με χαρά να σας παρέθετα στοιχεία,απλά με το ζόρι αντλώ πληροφορίες απ'τον Ηλία για το παρελθόν του ως αθλητή του Bodybuilding,όπως και κριτή αγώνων.Ίσως ο ίδιος θελήσει στο μέλλον να συμμετάσχει στο φόρουμ.Θα κοιτάξω για φωτογραφικό υλικό.Έχω αναμνήσεις απο εκείνη την περίοδο,αν και πολύ πιτσιρικάς τότε και θυμάμαι μεγάλους αθλητές που είχαν περάσει απ'το σπίτι κι απ'το γυμναστήριο μας όπως ο Σπύρος Μπουρνάζος κι ο Βασίλης Ζαχείλας,καθώς και ξένους.Ότι υλικό βρω θα το ανεβάσω.


με τον μπουρνάζο ήταν και φιλαράκια και με τον ζαχείλα μάλιστα είχαν κανει και κάποιες φωτογραφήσεις παλια απ ότι θυμάμε με τον σπύρο , μην ξεχάσεις τα χαιρετίσματα :thumbup::thumbup:

Pagiannidis Yannis
10-03-10, 00:34
με τον μπουρνάζο ήταν και φιλαράκια και με τον ζαχείλα μάλιστα είχαν κανει και κάποιες φωτογραφήσεις παλια απ ότι θυμάμε με τον σπύρο , μην ξεχάσεις τα χαιρετίσματα :thumbup::thumbup:

Αύριο λογικά θα μιλήσω μαζί του τηλεφωνικώς(μένει στην Κρήτη)και θα του τα μεταφέρω.Τον Ζαχείλα τον είδαμε πρόσφατα στο γυμναστήριο του στο Βόλο.

TRIANTAFYLLOU
10-03-10, 01:14
Αύριο λογικά θα μιλήσω μαζί του τηλεφωνικώς(μένει στην Κρήτη)και θα του τα μεταφέρω.Τον Ζαχείλα τον είδαμε πρόσφατα στο γυμναστήριο του στο Βόλο.


το ξέρω γιάννη τελευταία φορα που είχαμε μιλήσει ήταν κρήτη απλα επειδη είχα χρόνια να μάθω νεα γι αυτο ρώτησα , όσο ήταν θεσσαλονίκη βλεπόμασταν ακόμη και βράδυ στο μαγαζί , πολλα χαιρετίσματα :thumbup::thumbup:

KATERINI 144
10-03-10, 14:30
Καταρχάς συγχαρητήρια για το φόρουμ κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Ναι,ο Ηλίας είναι πατέρας μου.Το βίντεο είναι από το Mr Βόρειος Ελλάς του 1984.συγχαρητήρια στο πατερα σου και σε σενα που εβαλες το βιντεο :clap::clap::clap::clap:

καλος ηρθες στο φορουμ.

flexakis
10-03-10, 14:56
Αύριο λογικά θα μιλήσω μαζί του τηλεφωνικώς(μένει στην Κρήτη)και θα του τα μεταφέρω.Τον Ζαχείλα τον είδαμε πρόσφατα στο γυμναστήριο του στο Βόλο.
Γιαννη περιμενουμε υλικο,και του Ηλια αλλα και απο αλλους ξενους αθλητες διοτι υπηρξε και δημοσιογραφος στο περιοδικο superman.

Pagiannidis Yannis
10-03-10, 19:44
το ξέρω γιάννη τελευταία φορα που είχαμε μιλήσει ήταν κρήτη απλα επειδη είχα χρόνια να μάθω νεα γι αυτο ρώτησα , όσο ήταν θεσσαλονίκη βλεπόμασταν ακόμη και βράδυ στο μαγαζί , πολλα χαιρετίσματα :thumbup::thumbup:

Ηλία μετέφερα τους χαιρετισμούς σου,ο πατέρας μου είπε τα καλύτερα για σένα και ανταποδίδει.Τον ενημέρωσα και για το Bodybuilding.gr και υποσχέθηκε να μου στείλει κάποιες φωτογραφίες για να ανεβάσω όταν βρει χρόνο,διότι τώρα είναι πολύ αποσχολημένος,καθώς χτίζει τα καινούργια ενοικιαζόμενα διαμερίσματα του στην Κρήτη(από το bodybuilding το γύρισε στο house building).Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και ιδιαίτερα τον Flexakis ο οποίος με παρότρυνε να αναρτήσω το βίντεο.

TRIANTAFYLLOU
10-03-10, 20:04
Ηλία μετέφερα τους χαιρετισμούς σου,ο πατέρας μου είπε τα καλύτερα για σένα και ανταποδίδει.Τον ενημέρωσα και για το Bodybuilding.gr και υποσχέθηκε να μου στείλει κάποιες φωτογραφίες για να ανεβάσω όταν βρει χρόνο,διότι τώρα είναι πολύ αποσχολημένος,καθώς χτίζει τα καινούργια ενοικιαζόμενα διαμερίσματα του στην Κρήτη(από το bodybuilding το γύρισε στο house building).Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και ιδιαίτερα τον Flexakis ο οποίος με παρότρυνε να αναρτήσω το βίντεο.


τον ευχαριστώ πολύ γιάννη και τωρα που είσαι στο φόρουμ θα μαθαίνω και νεα του η αν έρθει κατα πάνω καμια φορα θα χαρω να τα πούμε κι απο κοντα και γιατι όχι αν έχει χρόνο ας μπεί και στο φόρουμ , όλο και κάτι θα έχει να πεί γιατι ανήκει στην παλιά σχολη του ββ όπως και γω βέβαια που τα βλέπαμε διαφορετικά τότε τα πράγματα , άλλωστε και τα σώματα τότε ήταν πιο ρεαλιστικά και τού εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνει :thumbup::thumbup:

vAnY
10-03-10, 20:09
Πολυ μου αρεσε το βιντεο, πραγματικα "απολλωνιο" σωμα.... εκεινη την εποχη ηταν πραγματικη τεχνη το ΒΒ...τωρα κατα τη γνωμη μου εχουμε ξεφυγει εντελως...:P

D.ANTONIADIS
10-03-10, 22:20
APISTEFTOS POSEUR,EXO AKOMA TO VIVLIO TOY PROTOPORIAKO GIA EKINI THN EPOXI ARGOTERA TON SINANTISA STHN THESS PRAGMATIKOS DASKALOS TOY BODY KAI XARMA OFTHALMOU OTAN PAZARIZE,ALL THE BEST.

NASSER
10-03-10, 23:59
Ευχαριστουμε τον Pagiannidis Yannis για αυτο το αφιερωμα και ελπιζουμε να εχουμε και αλλο υλικο, καθως τα μελη του φορουμ αγαπανε την ιστορια του bodybuilding και τους ανθρωπους που εχουν προσφερει στο αθλημα.
Χαρα μας να εχουμε και τον Ηλία Παγιαννιδη στη παρεα μας και να συμβαλει στο εργο του φορουμ :welcome:

Levrone
11-03-10, 00:33
απιστευτο βιντεο, απο αλλες οντως εποχες!

Το βιβλιο του κυριου Παγιαννιδη ηταν το πρωτο βιβλιο για bodybuilding που μπηκε στο σπιτι μου. το εχω διαβασει κοντα 3 φορες.

Muscleboss
11-03-10, 01:36
Εκείνο που πρέπει να παρατηήσουμε σε αυτό το βίντεο είναι οι αντιδράσεις του κοινού. Τα χειροκροτήματα, τα σφυρίγματα, το πως ζητωκραυγάζει ο κόσμος στις πόζες , από την αρχή ως το τέλος, τα ξεσπάσμάτά του και στο τέλος η αποθεώση του αθλητή.

Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό της εποχής που δεν το συναντάμε σήμερα. Τότε ο κάθε αθλητής είχε το "φανατικό" κοινό του, φίλους, γνωστούς αλλά πολύ περισσότερο αγνώστους, που περίμεναν να τον δούν στη σκηνή και να φωνάξουν για αυτόν. Υπήρχε μια αλληλεπίδραση μεταξύ αθλητή και κόσμου...

Το bodybuilding είχε "οπαδούς"... ο αγώνας ήταν "ντέρμπυ"...

Σήμερα για να χειροκροτήσει το κοινό πρέπει να το ζητήσει ο εκφωνητής...
Νομίζω μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι παλίοτεροι που τα έχουν ζήσει από πρώτο χέρι..

Και επειδή έχω μια μικρή εμπειρία, καθώς είχα κατέβει σε αγώνες στην πόλη μου, με πολλούς φίλους στο κοινό, όταν ο αθλητής στην σκηνή ακούει φωνές επιφημίας και το κοινό να τον εμψυχώνει πραγματικά απογειώνεται. Ακόμη και θέση να μην καταφέρει να πάρει, όταν το κλίμα που λαμβάνει στην σκηνή είναι θερμό, αρκεί να τον ανταμοίψει.

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
11-03-10, 02:06
Εκείνο που πρέπει να παρατηήσουμε σε αυτό το βίντεο είναι οι αντιδράσεις του κοινού. Τα χειροκροτήματα, τα σφυρίγματα, το πως ζητωκραυγάζει ο κόσμος στις πόζες , από την αρχή ως το τέλος, τα ξεσπάσμάτά του και στο τέλος η αποθεώση του αθλητή.

Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό της εποχής που δεν το συναντάμε σήμερα. Τότε ο κάθε αθλητής είχε το "φανατικό" κοινό του, φίλους, γνωστούς αλλά πολύ περισσότερο αγνώστους, που περίμεναν να τον δούν στη σκηνή και να φωνάξουν για αυτόν. Υπήρχε μια αλληλεπίδραση μεταξύ αθλητή και κόσμου...

Το bodybuilding είχε "οπαδούς"... ο αγώνας ήταν "ντέρμπυ"...

Σήμερα για να χειροκροτήσει το κοινό πρέπει να το ζητήσει ο εκφωνητής...
Νομίζω μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι παλίοτεροι που τα έχουν ζήσει από πρώτο χέρι..

Και επειδή έχω μια μικρή εμπειρία, καθώς είχα κατέβει σε αγώνες στην πόλη μου, με πολλούς φίλους στο κοινό, όταν ο αθλητής στην σκηνή ακούει φωνές επιφημίας και το κοινό να τον εμψυχώνει πραγματικά απογειώνεται. Ακόμη και θέση να μην καταφέρει να πάρει, όταν το κλίμα που λαμβάνει στην σκηνή είναι θερμό, αρκεί να τον ανταμοίψει.

ΜΒ

πόσο δίκιο έχεις ρε πάνο σ αυτο που λές , έτσι ακριβώς όπως το λές είναι εγω το εχω ζήσει και το πρίν και το τώρα και γι αυτο μπορώ να έχω άποψη .

δεν θα ξεχάσω την πρώτη φορά που κατέβηκα σε αγώνα με συνολικα 4 μήνες συστηματική προπόνηση το 86 ( πιο μπροστα έκανα όπως και ο μπουρνάζος με κάτι τσιμέντα και σίδερα και κάτι άξονες απο ενα χαλασμένο κάρο) .

σε εκείνο τον αγώνα εκφωνητής ήταν ο ηλίας ο παγιαννίδης είχε γίνει στην καβάλα που τότε ήταν σαν την μεκα του ββ αφού είχε ήδη μεγάλα ονόματα και πρωτοπόρους του ββ , το θέατρο του διοικητηρίου ήταν κατάμεστο και αν δείτε το βίντεο απο κείνο τον αγώνα εκείνο που κάνει εντύπωση είναι οι φωνές και το ζεστό κλίμα που υπήρχε για όλους τους αθλητες , εγω προσωπικα όταν βγήκα είχα τράκ και όταν άκουγα τον κόσμο να φωνάζει απο κάτω ηλία μου έδιναν δύναμη , που στο κάτω κάτω ήμουν με τα σημερινα δεδομένα φίτνες , απλα εντυπωσίαζα μόνο με την γράμμωση , αυτα τωρα δεν συμβαίνουν σε τέτοιο βαθμό και ήμουν και πρωτοεμφανιζόμενος.

ο ηλίας ο παγιαννίδης ήταν απ ότι θυμάμε η αιτία να δίνετε ο τίτλος του καλύτερου ποζέρ ,όπως και το έπαθλο του πλέον μυώδη (που αυτό το έπαιρνα άσχετα αν μια φορα είχα πάρει την δεύτερη θεση) γιατι είχε καθιερώσει το ποζάρισμα σαν τέχνη , απλα τότε υπήρχε το κλασικό ποζάρισμα όπως και στο βίντεο πού εβαλε ο γιάννης του πατέρα του .

καταλαβαίνετε λοιπόν την χαρά μου όταν μετα απο τόσα χρόνια να ακούω και να διαβάζω για τον ηλία και έστω μέσο του φόρουμ να μαθαίνω νέα του απο τον γιό του .

γιατι είναι αυτο που λέω πως άσχετα απο αγωνες και σωματική κατάσταση όταν εκτιμάς κάποιους ανθρώπους όσα χρόνια και αν περάσουν ακόμη και να χαθούμε πάντα θα σέβεσαι και θα εκτιμάς , είτε έχουν μπράτσα είτε όχι γιατι η αξία ενος ανθρώπου είναι αναλλοίωτη στον χρόνο , ενώ οι μύς δεν είναι παντοτινοί .

και μακάρι να ξανακυκλοφορούσε και το βιβλίο αυτο , γιατι ακόμη και τωρα είναι χρήσιμο και έχει σωστες οδηγίες για αγωνιστική προετοιμασία με απλα και ξεκάθαρα πράγματα , ενοείτε χωρίς αναφορα σε ουσίες και αας .
είχε και ωραία εικονογράφηση με αθλητές της εποχής :clap::clap::clap::clap:

flexakis
11-03-10, 13:31
πόσο δίκιο έχεις ρε πάνο σ αυτο που λές , έτσι ακριβώς όπως το λές είναι εγω το εχω ζήσει και το πρίν και το τώρα και γι αυτο μπορώ να έχω άποψη .

δεν θα ξεχάσω την πρώτη φορά που κατέβηκα σε αγώνα με συνολικα 4 μήνες συστηματική προπόνηση το 86 ( πιο μπροστα έκανα όπως και ο μπουρνάζος με κάτι τσιμέντα και σίδερα και κάτι άξονες απο ενα χαλασμένο κάρο) .

σε εκείνο τον αγώνα εκφωνητής ήταν ο ηλίας ο παγιαννίδης είχε γίνει στην καβάλα που τότε ήταν σαν την μεκα του ββ αφού είχε ήδη μεγάλα ονόματα και πρωτοπόρους του ββ , το θέατρο του διοικητηρίου ήταν κατάμεστο και αν δείτε το βίντεο απο κείνο τον αγώνα εκείνο που κάνει εντύπωση είναι οι φωνές και το ζεστό κλίμα που υπήρχε για όλους τους αθλητες , εγω προσωπικα όταν βγήκα είχα τράκ και όταν άκουγα τον κόσμο να φωνάζει απο κάτω ηλία μου έδιναν δύναμη , που στο κάτω κάτω ήμουν με τα σημερινα δεδομένα φίτνες , απλα εντυπωσίαζα μόνο με την γράμμωση , αυτα τωρα δεν συμβαίνουν σε τέτοιο βαθμό και ήμουν και πρωτοεμφανιζόμενος.

ο ηλίας ο παγιαννίδης ήταν απ ότι θυμάμε η αιτία να δίνετε ο τίτλος του καλύτερου ποζέρ ,όπως και το έπαθλο του πλέον μυώδη (που αυτό το έπαιρνα άσχετα αν μια φορα είχα πάρει την δεύτερη θεση) γιατι είχε καθιερώσει το ποζάρισμα σαν τέχνη , απλα τότε υπήρχε το κλασικό ποζάρισμα όπως και στο βίντεο πού εβαλε ο γιάννης του πατέρα του .

καταλαβαίνετε λοιπόν την χαρά μου όταν μετα απο τόσα χρόνια να ακούω και να διαβάζω για τον ηλία και έστω μέσο του φόρουμ να μαθαίνω νέα του απο τον γιό του .

γιατι είναι αυτο που λέω πως άσχετα απο αγωνες και σωματική κατάσταση όταν εκτιμάς κάποιους ανθρώπους όσα χρόνια και αν περάσουν ακόμη και να χαθούμε πάντα θα σέβεσαι και θα εκτιμάς , είτε έχουν μπράτσα είτε όχι γιατι η αξία ενος ανθρώπου είναι αναλλοίωτη στον χρόνο , ενώ οι μύς δεν είναι παντοτινοί .

και μακάρι να ξανακυκλοφορούσε και το βιβλίο αυτο , γιατι ακόμη και τωρα είναι χρήσιμο και έχει σωστες οδηγίες για αγωνιστική προετοιμασία με απλα και ξεκάθαρα πράγματα , ενοείτε χωρίς αναφορα σε ουσίες και αας .
είχε και ωραία εικονογράφηση με αθλητές της εποχής :clap::clap::clap::clap:
Hλια μου να αναφερω οτι το βιβλιο ''ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΣΥΝΧΡΟΝΟ BODYBUILDING'' κυκλοφορει ακομη και σημερα το εχω δει σε πολλα βιβλιοπολεια,και το πουλουσαν και στην sportexpo που εγινε στην αθηνα τον Σεπτεμβριο στον αγωνα τις NABBA.
Eιναι οπως τα λες η ''Βιβλος'' του bodybuilding.
Οποιος θελει να το πω απο ποιες εκδοσεις ειναι,ας μου στειλει p.m. για να μην θεωρηθει διαφημιση.

Muscleboss
11-03-10, 13:39
Άκη μη φοβάσαι, δεν είναι καθόου διαφήμιση... αν δεν στηρίξουμε τους ανθρώπους του χώρου ποιους θα στηρίξουμε... για αυτό είναι το φόρουμ.

Το βιβλίο είναι των εκδόσεων SALTΟ και μπορεί κάποιος να το αγοράσει και σε διάφορα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία του διαδικτύου.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9783&stc=1&d=1268303950

ΜΒ

Levrone
11-03-10, 13:40
ετσι ακριβως!!! :thumbup:

flexakis
11-03-10, 15:13
Άκη μη φοβάσαι, δεν είναι καθόου διαφήμιση... αν δεν στηρίξουμε τους ανθρώπους του χώρου ποιους θα στηρίξουμε... για αυτό είναι το φόρουμ.

Το βιβλίο είναι των εκδόσεων SALTΟ και μπορεί κάποιος να το αγοράσει και σε διάφορα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία του διαδικτύου.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9783&stc=1&d=1268303950

ΜΒ
Σωστός:thumbsup:

Polyneikos
11-03-10, 15:15
+1000 !!

TRIANTAFYLLOU
11-03-10, 17:31
Hλια μου να αναφερω οτι το βιβλιο ''ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΣΥΝΧΡΟΝΟ BODYBUILDING'' κυκλοφορει ακομη και σημερα το εχω δει σε πολλα βιβλιοπολεια,και το πουλουσαν και στην sportexpo που εγινε στην αθηνα τον Σεπτεμβριο στον αγωνα τις NABBA.
Eιναι οπως τα λες η ''Βιβλος'' του bodybuilding.
Οποιος θελει να το πω απο ποιες εκδοσεις ειναι,ας μου στειλει p.m. για να μην θεωρηθει διαφημιση.


αυτό πολύ καλό άκη γιατι εγω είχα 2 βιβλία και τα εδωσα να τα διαβάσουν και δεν τα ξαναπήρα ποτε , όπως και πολλα ακόμη και παλιές κασέτες απο αγωνες και αυτο θα το ξαναπάρω να το έχω στην βιβλιοθήκη μου :thumbup::thumbup:

m3ssias
13-03-10, 08:33
Δέν ξέρω αν υπάρχει κάπου κάποιο βίντεο ή φωτογραφίες απο αγώνες που έπαιζε ο ήλιας ο παγιαννίδης μαζί με τον προπονητή μου τον Μενέλαο Μπαιμπούτη.....Σε κάποιο αγώνα μάλιστα είχαν έρθει κάι οι 2 δεύτεροι!!

Pagiannidis Yannis
13-03-10, 13:36
Δέν ξέρω αν υπάρχει κάπου κάποιο βίντεο ή φωτογραφίες απο αγώνες που έπαιζε ο ήλιας ο παγιαννίδης μαζί με τον προπονητή μου τον Μενέλαο Μπαιμπούτη.....Σε κάποιο αγώνα μάλιστα είχαν έρθει κάι οι 2 δεύτεροι!!

Το συγκεκριμένο βίντεο είναι απ'αυτόν τον αγώνα,Mr Βόρειος Ελλάς 1984.Στο τέλος του αγώνα οι οπαδοί του Μενέλαου ανεβαίνουν στη εξέδρα και τον σηκώνουν στους ώμους.

m3ssias
13-03-10, 18:19
Το συγκεκριμένο βίντεο είναι απ'αυτόν τον αγώνα,Mr Βόρειος Ελλάς 1984.Στο τέλος του αγώνα οι οπαδοί του Μενέλαου ανεβαίνουν στη εξέδρα και τον σηκώνουν στους ώμους.

Μήπως Γι'αννη τυγχάνει να υπάρχει στο αρχείο σου τπτ υλικό απο ακείνο τον αγώνα με τον Μενέλαο και τον πατέρα σου??

Pagiannidis Yannis
13-03-10, 19:05
Μήπως Γι'αννη τυγχάνει να υπάρχει στο αρχείο σου τπτ υλικό απο ακείνο τον αγώνα με τον Μενέλαο και τον πατέρα σου??

Ο πατέρας μου έχει όλο το βίντεο,αλλά μένει στην Κρήτη κι εγώ Θεσ/νίκη.Τον επισκεύτηκα πρόσφατα όπου είδα ολόκληρο τον αγώνα,το μόνταρα και πήρα μόνο το κομμάτι του ελεύθερου ποζαρίσματος του.Το βίντεο υπάρχει,αλλά δυστυχώς δεν το έχω στην κατοχή μου τώρα :(

Pagiannidis Yannis
16-11-10, 02:05
Ηλίας Παγιαννίδης- Σπύρος Μπουρνάζος

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=18309&d=1289862172

Muscleboss
16-11-10, 03:09
Πολύ ωραία φωτογραφία. Σε φοβερή κατάσταση και οι δύο. :bbbiceps:

Γιάννη σε ευχαριστούμε πολύ! Ελπίζω ότι υλικό πέφτει στα χέρια σου να το μοιράζεσαι μαζί μας. :clap:

ΜΒ

Polyneikos
16-11-10, 09:36
Παγιαννίδης & Μπουρναζος στα ντουζενια τους !!Classic photo !!:clap::clap:

flexakis
16-11-10, 09:58
Aχ ρε Γιαννη τι μου θυμησες...τις παλιες καλες εποχες που βλεπαμε στο γυμναστηριο τους τοπ αθλητες εποχης και περναμε εμπνευση.:bowdown:

TRIANTAFYLLOU
16-11-10, 18:05
ωραία και ιστορική φωτογραφία , μας γύρισε χρόνια πίσω , ο ηλίας είχε πολλες φωτο με τον σπύρο και κοσμούσαν και περιοδικα της εποχής , τον θυμάμε πολλες φορές και εκφωνητή στα μρ βόρειος Ελλάς :clap::clap::clap:

Polyneikos
17-09-11, 23:23
Nα φρεσκαρω το αφιερωμα στον Ηλια Παγιαννίδη με καποιες σπανιες φωτογραφίες του.
Να σημειωσω ότι ο Παγιαννίδης περα από αθλητης ήταν πολυ δραστηριος στον χωρο,βοηθουσε στις διοργανωσεις των ιστορικων πρωτων Μρ Οδυσσεια που πραγματοποιοντουσαν από τον Χρηστο Τσολακη και το περιοδικο Σουπερμαν.Μαλιστα τους εκφωνουσε κιολας.
Επίσης αρθρογραφουσε στο περιοδικο Superman,επαιρνε συνεντευξεις κτλ.
Ειχε πολυ καλη φιλία με τον Σπύρο Μπουρναζο,τον ειχε συνοδευσει μαλιστα στην προοετοιμασία του στην Γερμανια για το Μρ Yφηλιος της WABBA το οποίο γινόταν στην Ρωμη το 1984 και φυσικα στην Ρωμη.
Από τους ιδεολογους του χωρου,ειχε όραμα για το αθλημα.

Η πρωτη του εμφανιση,Μr Ελλας WABBA 1980


31222

31223

31224

31225

muscleseeker
23-09-11, 19:16
Η ουσία είναι οτι ο άνθρωπος είναι άγαλμα,συμμετρικώτατος και με ποιοτικούς μύς,αν είναι ή οχι natural θα το κρίνουν οι πιο εμπειροι,γνώμη μου είναι οτι οποιος βάλει σαν στόχο να πετύχει κάτι και προσπαθησεί γι αυτό με ολη του τη δύναμη θα το επιτύχει:bowdown::bowdown:

flexakis
26-10-11, 12:57
Κατα τις προσφατες φθινοπορινες μου διακοπες στην Κρητη,ειπα να επισκεφτω το δασκαλο μου,που τα τελευταια χρονια ζει μονιμα εκει ακι ασχολειτε με ενοικιαζομενα δωματια.
Αφου με ξεναγησε στα φανταστικα δωματια τα οποια κατα το μεγαλυτερο μερος τα εφτιαξε ο ιδιος,μου επιφυλαξε μια εκπληξη:''θυσιασε'' ενα δωματιο και εφτιαξε ενα μινι γυμναστηριο στο οποιο γυμναζεται τον ελευθερο του χρονο.
Οπως θα δειτε και στις φωτο,ειναι μικρο αλλα με οργανα και ιστορια που σε παραπεμπουν σε αλλες εποχες.
Moυ ειπε πολλες πληροφοριες για τα παλια οπως και κατι που δεν ηξερα,οτι το 1985 μαζι με Μπουρναζο και Μπατη,εκαναν επαφες και ενεργειες για να φερουν την ΝΑΒΑ στην Ελλαδα.
Οπως και οτι διετελεσε πρωτος προεδρος αυτης.
Ταξιδεψε μονος σε ενα Universe στην αυστρια με τρενο!!! βρηκε τον τοτε Αγγλο προεδρο και εφεραν την NABA εδω.

332733327433275332763327733278

Muscleboss
26-10-11, 13:09
Άκη ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ για αυτο το υλικό και την ενημέρωση που μας έκανες για τη σήμερινή ζωή του Ηλία Παγιαννίδη. :clap:

Αυτές οι αναφορές στη σημερινή κατάσταση των παλιών πρωταθλητών είναι πολύ ενδιαφέρουσες και μακάρι να έχουμε και άλλες.

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
26-10-11, 15:53
μπραβο Ακη ωραίο υλικό και χαίρομαι που είναι καλά και φαίνετε ο Ηλίας και πραγματικα πολύ όμορφα και παραδοσιακά τα δωμάτια που έχει κάνει , φαίνετε το μεράκι που έβαλε
μακάρι να έρθουν βολικά τα πράγματα να επισκευτούμε αυτό τον όμορφο χώρο :toast::toast:

αυτο που λές για την ΝΑΒΒΑ εγω το γνωριζα ότι είχαν γίνει ενέργειες με τον σπύρο τον μπουρνάζο για την εκπροσώπηση στην ελλάδα , αλλα μετα στην πορεία δεν είχαν ευδοκιμήσει

S. KTISTAKIS
26-10-11, 16:10
Απιστευτος ανθρωπος με αγαπη για το αθλημα και πικρια για την εξελιξη τις αντιμετωπησης που εχουν οι αθλητες την τελευταια 10ετια και βαλε !

Προσωπικα νοιωθω ΔΕΟΣ που μεσα στην τροπαιοθηκη ενος τετοιου αθλητη βρισκεται ενα αγαλματακι - Κτιστακης........

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=33300&stc=1

flexakis
26-10-11, 19:36
Στελιο περιμενα σχολιο :-)
Μεγαλο πραγμα να εχεις τροπαια απο το '80 μεχρι και σημερα,εστω και τιμης ενεκεν.
Τα αξιζει οπως και ολοι οι αθλητες της εποχης εκεινης που χωρις χρημα και μεσα καταφερναν ενα αποτελεσμα αποδεκτο ακομη και σημερα.

chrisberg
01-11-11, 18:07
Απιστευτος ανθρωπος με αγαπη για το αθλημα και πικρια για την εξελιξη τις αντιμετωπησης που εχουν οι αθλητες την τελευταια 10ετια και βαλε !

Προσωπικα νοιωθω ΔΕΟΣ που μεσα στην τροπαιοθηκη ενος τετοιου αθλητη βρισκεται ενα αγαλματακι - Κτιστακης........

Kαι 'γω για το fresh air (Αποσμητικό χώρου)
ρε Σταλάρα αυτό έχεις να πείς για ένα τόσο μεγάλο δάσκαλο!!!

Pagiannidis Yannis
11-11-11, 23:37
Αφού έπεισα τον πατέρα μου να ρίξει μια ματιά στο Bodybuilding.gr,μετά από ώρες μου τηλεφώνησε και μου είπε
"Γράψε: Από τον Παρθενώνα ως σήμερα χτίστηκαν δισεκατομμύρια κτήρια, μεγαλύτερα, ψηλότερα, εντυπωσιακότερα...
Ο Παρθενώνας όμως είναι το αρχιτεκτονικό θαύμα...Ούτε οι πυραμίδες, ούτε το Μάτσου Πίτσου, ούτε το Σινικό τοίχος, ούτε το Empire state building, ούτε ο πύργος του Άιφελ.
Έτσι και στο Bodybuilding. Ο ωραιότερος άνδρας που περπάτησε σ'αυτό τον πλανήτη είναι ο Arnold Schwarzenegger κι ο ωραιότερος άνδρας που γέννησε η Ελλάδα είναι ο Σπύρος Μπουρνάζος."

Στη συνέχεια ο πατέρας μου,μου άφησε έναν υπαινιγμό ότι κάτι συγγράφει για το Bodybuilding και την ιστορία του αθλήματος,αλλά δεν ήταν αρκετά σαφής.
Τελειώνω επισυνάπτοντας τρεις φωτογραφίες του Ηλία από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην Κρήτη (Οκτώβρης 2011)

34155

34156

34157

TRIANTAFYLLOU
14-11-11, 02:15
μια χαρά είναι ο Ηλίας και καλα έκανες Γιάννη και τον δελέασες , γιατι άνθρωποι σαν τον Ηλία , έχουν γνώση και άποψη πάνω στο άθλημα και στον χώρο μας γενικότερα και το γνώρησαν στην πιο αγνή του μορφή .

καθε κουβέντα και συμβουλή και κάθε φώτο είναι σημαντική απο έναν άνθρωπο που για χρόνια πρόσφερε στο άθλημα :clap::clap::clap:

flexakis
14-11-11, 15:13
μπραβο Ακη ωραίο υλικό και χαίρομαι που είναι καλά και φαίνετε ο Ηλίας και πραγματικα πολύ όμορφα και παραδοσιακά τα δωμάτια που έχει κάνει , φαίνετε το μεράκι που έβαλε
μακάρι να έρθουν βολικά τα πράγματα να επισκευτούμε αυτό τον όμορφο χώρο :toast::toast:

αυτο που λές για την ΝΑΒΒΑ εγω το γνωριζα ότι είχαν γίνει ενέργειες με τον σπύρο τον μπουρνάζο για την εκπροσώπηση στην ελλάδα , αλλα μετα στην πορεία δεν είχαν ευδοκιμήσει
Ηλια σχετικα με το θεμα ΝΑΒΒΑ,το μετεδωσα και περιμενω απο τον Παγιαννιδη ενα fax ως απαντηση για περαιτερω αποσαφινηση.
Με παρακαλεσε μολις γινει η συνταξη και μου το στειλει, να το ποσταρω εγω γιατι δεν εχει προσβαση στο ινετρνετ.

flexakis
04-12-11, 17:23
Παραθέτω παρακάτω ενα χειρόγραφο,όπως μου απεστάλη απο τον Ηλία Παγιαννίδη το οποίο με παρακάλεσε να ανεβάσω:

"ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ - ΜΕΡΟΣ Ι"

Φίλε Άκη

Ξεφύλλισα το Site "Βodybuilding.gr" και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον. Φρέσκια πληροφορία θες, κατεψυγμένη θες, είναι όλα μπροστά σου.
Κι αυτό μ'έκανε να αναπολήσω και να συγκρίνω τα δικά μου πέτρινα χρόνια , που περιμέναμε την έκδοση του "Αθλητή" για να πάρουμε κάποια συνήθως παρωχημένη, αμφιβόλου αξίας πληροφορία και να δούμε εξώφυλλο κάθε Γάλλο, Ιρλανδό, Ισπανό ερασιτέχνη της κακιάς ώρας (Λες και ήταν αρχή του Ζαπατίνα "Ποτέ Έλληνας εξώφυλλο!"). Παραμέσα ασπρόμαυρες φώτο με μπόλικο κόκκο και ρεπορτάζ που τα πάντα παρουσιάζονταν ρόδινα. Όλοι ωραίοι,όλοι γίγαντες κι ένα σπορ που "όπου να΄ναι μπαίνει στους Ολυμπιακούς".
Διαφημίσεις για το θαυματουργό twister,πρωτεΐνη "Protivol" (τα λιοντάρια δεν τρώνε χορτάρια έλεγε η λεζάντα) και "Formula 7" που παίρνεις 7 κιλά σε 14 μέρες! Τριαλαρίμ-τριαλαρόμ. Για τον απλό παρατηρητή του θεματος όλα πήγαιναν καλά.
Αγώνες μια φορά το χρόνο (αν και το 1981 ξέχασαν να τους κάνουν με αποτέλεσμα να είμαι 16 μήνες σε δίαιτα μπας και ανακοινωθεί κάτι και δεν είμαι έτοιμος), το περιβόητο Mister Ελλάς και τίποτα άλλο. Να θες να αγωνιστείς,να δείξεις τους καρπούς των προσπαθειών σου και να μην υπάρχει τίποτα...μόνο ο καθρέφτης και μερικοί γλάροι (κατά το γλαρώνω) στο γυμναστήριο.
Και τέλος πάντων, γινόταν o αγώνας. Απ΄τα χαράματα όλοι oι γκαυλωμένοι, μια έξω από το Χίλτον, μια έξω από το Rex, μια έξω από το Αθήναιον να ρίχνουν κλεφτές ματιές ο ένας με τον άλλο, σε τι κατάσταση κατεβαίνουν.
Κι άντε με την τσίμπλα στο μάτι ζέσταμα, γιατί ο γκουρού της διοργάνωσης τα θέλει όλα τέλεια. Κι απ'την πολύ τελειότητα το 1980 στο Rex οι προκριματικοί τελειώνουν στις 4 το απόγευμα (φασαρία ο Μπουρνάζος με τους διοργανωτές "γιατί να μην παίξει ο Κούκος στην τάδε κατηγορία και γιατί ο Ζαφειρόπουλος να'ναι guest poser και παρε τον Μπαϊμπούτη που μπέρδεψε τα φυστίκια με τα lasix λιπόθυμο στις πρώτες βοήθειες) και "στις 7 να είστε όλοι εδώ"... Ζαπατίνας.
Φτηνό ξενοδοχείο στην Ομόνοια, λίγη δήθεν ξεκούραση και πίσω πάλι, όλοι άσπροι σαν το γάλα (Δεκέμβρης γαρ) και κάποτε ο αγώνας αρχίζει.
Απαγορεύεται αυστηρά η φωτογράφιση (οι φωτογραφικές μηχανές κατάσχονται στην είσοδο) , η μουσική στο ελεύθερο ποζάρισμα είχαμε ακουστά ότι υπάρχει μόνο στην Αμερική και στο πάνελ της κριτικής επιτροπής εικαστικοί καλλιτέχνες, γλύπτες, αρχιτέκτονες , σκιτσογράφοι, ένας καθηγητής εργοφυσιολογίας κι ένας μετρ του Χίλτον ονόματι Γκαζέπογλου !!! Δηλαδή σαν να λέμε οι απολύτως ειδικοί.
Και κάποτε ο αγώνας αρχίζει. Και να τα τζουνιορ και να ο guest poser,διάλειμμα. - "Να ετοιμάζονται οι ψηλοί". Βγαίνει η χαμηλή κατηγορία. Έτοιμη η μεσαία να σκάσει στη σκηνή!..Stop!
Παρουσίαση ελληνικών χορών από το λύκειο Ελληνίδων. - "Ρε παιδιά πότε βγαίνουμε;" - "Δεν ξέρω...πάντως να είστε έτοιμοι"
Να μην το πολυλογούμε, βαθιά μεσάνυχτα ο αγώνας τελειώνει. Το ντενεκεδάκι (έπαθλο) παραμάσχαλα και πίσω στη μοναξιά του "αλκοολικού"επαρχιώτη bodybuilder.
Πίκρα για το αποτέλεσμα, παράπονα για τη διοργάνωση, αγανάκτηση για το που πάει αυτό το πράγμα που έλαχε να αγαπήσω. Ένα κάρο πράγματα να πάνε στραβά και συ να μη μπορείς να κάνεις τίποτα.
Να βλέπεις το φάλτσο και απλά να το βουλώνεις γιατί αν πεις και κατι δεν πρόκειται να δεις φωτογραφία σου στο περιοδικό με τίποτα. Και αν πεις δεν με νοιάζει, πάω αλλού ,εκεί την πάτησες διπλά.
Η IFBB, άλλο πανηγύρι! Να δεις το περιοδικό "Δυναμικά Σπορ" και να σαλτάρεις. Όγκος περιοδικού ίσαμε ένα εικοσάφυλο τετράδιο. Φωτογραφίες αθλητών που τα ονόματα από κάτω γράφονταν δια κληρώσεως. \
Ποια προβολή και ποια πληροφόρηση! Οι υδατάνθρακες λεγόταν "υδρογονάνθρακες" το άζωτο (nitrogen) γράφεται "νιτρογόνο" και βάστα καρδιά μου.
Διοργάνωση του αγώνα (όποτε αυτός γινόταν) πάντα στο President. Επίσης οι ψηλοί δεν μπορούσαν να σηκώσουν το κύπελλο ψηλά γιατί θα έβρισκε στο ταβάνι.
Πρόεδρος , Τριανταφυλλίδης. Απορούσα πάντα γιατί τους έλεγαν προέδρους. Ποιος τους εκλέγει;Τίνων προεδρεύουν; Είναι πραγματικό αστείο να το σκεφτεί κανείς. Πρόεδρος σημαίνει συμβούλιο, εκλογικό σώμα, εκλογές με λίγα λόγια, κάτι που παραπέμπει στη δημοκρατία, ένα προϊόν εκλογής κάποιων ανθρώπων.Τέλος πάντων.
Το μεγάλο κλάμα όμως στην ιστορία του Σπορ ήρθε με αλεξίπτωτο που μετέφερε κάποιον απίθανο τύπο ονόματι "Θύμιος Περσίδης". Άνθρωπος εντελώς άσχετος με το bodybuilding (δήλωνε judoka) είδε πιθανόν πεδίο για μπίζνες (θα μου πεις και οι άλλοι τι είδαν; ) και όρμησε θυελλώδης (τι θυελλώδης δηλαδή που ήταν ένα κι εξήντα και μπορεί να λέω και πολύ!). Μ'αυτόν τα είδαμε όλα! Περιοδικό του bodybuilding με εξώφυλλο Ninja!
Αγώνες που ήταν ο ίδιος παρουσιαστής, stage manager, έβαζε μουσική, (καμιά φορά πετύχαινε και τη σωστή-να δείτε έναν Μεντή έτοιμο να τον πλακώσει επί σκηνής), έδινε τα έπαθλα, κανόνιζε τα φώτα και πριν την έναρξη ήταν και στα εισιτήρια. Άντε γεια!
Αλλά φίλε Άκη δεν ήταν μόνο αυτά. Το χειρότερο ήταν η έλλειψη αξιοκρατίας και αναγνώρισης.
Ο Μπουρνάζος, ο καλύτερος με διαφορά αυτής της εποχής, δεν είδε ποτέ εξώφυλλο, προβολή, συνέντευξη σε κάποιο περιοδικό που εξέδιδαν οι εν λόγω. (εξώφυλλο μπήκε όταν εγώ έγινα συντάκτης του περιοδικού Superman).
Ο δε "Αθλητής", μετέπειτα "Bodybuilding", συνέχιζε να έχει εξώφυλλο κάτι αγράμωτα κρέατα ή φακιδιάρικα κοκκινιτρίχικααγγλάκια.
Εξαίρεση λαμπρή το εξώφυλλο μετά το MR Ελλάς του 1980 με τους Μπατή-Βεϊσάκη).

"ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΞΩΦΥΛΛΑ ΤΟΥ ΣΠΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΥ"

35865


35866



Μέσα σ'αυτό το περιβάλλον που το έβλεπα,το ζούσα και δεν το άντεχα,συγκρίνοντας το με ότι πληροφορούμουν ότι γίνεται στο εξωτερικό και πιστεύοντας ότι κάτι πρέπει ν'αλλάξει αυτή την κατάντια, άρχισα συζητήσεις βολιδοσκοπώντας απόψεις με τους πάντες. Άρχισα λοιπόν να κουβεντιάζω με Μπουζιάνα, Κούκο, Αβελκίου, Μώρο, Λεβεντέλη, Μακρίδη,Γκίνη, Μπατή κλπ και φυσικά με τους Βορειοελλαδίτες συναθλητές από το ιστορικό υπόγειο Superman στην Ανάληψη, Μπαϊμπούτη, Γεροθανάση, Παπαντώνη και και και.

Τον Σεπτέμβρη του '84 ο Χρήστος Τσολάκης, νεαρός, φερέλπις, άφραγκος αθλητής, βρίσκει τον τρόπο και εκδίδει το πρώτο τεύχος του περιοδικού Superman.
Το γράφω από την πρώτη ως την τελευταία σελίδα και παριστάνω τον συντάκτη. Αυτό κάνει τους πάντες που διψούν για ένα λεπτό δημοσιότητας να μου τηλεφωνούν,να με προσεγγίζουν,να με γλύφουν,μπας και δουν καμιά φωτογραφία τους στο περιοδικό. Η στενή επαφή με όλο τον ενεργό πληθυσμό του Bodybuilding μου δίνει τη βεβαιότητα ότι αγανακτισμένοι είναι όλοι! Εκείνη την εποχή λοιπόν έκανα πολύ στενή παρέα με το Σπύρο. Αν και ζούσε αυτός στην Αθήνα κι εγώ στη Θεσσαλονίκη, ήμασταν συνέχεια μαζί. Κι αν δεν ήμασταν,τηλεφωνιόμασταν σαν τις γκόμενες. Ήταν φυσικό λοιπόν να συζητάμε για την κατάντια της κατάστασης και την ανάγκη αλλαγής.

΄' ΜΕ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΤΟ 1984 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜR.WORLD ΤΗΣ WABBA ΣΤΗ ΡΩΜΗ''

35867


Το 1984 ο Ζαπατίνας κάνει προκριματικούς για το Κόσμος στην Ρώμη. Μετέχουμε τρείς .Εγώ,ο Μώρος κι ο Μπουρνάζος.
Φυσικά αποκλείομαι γιατί ήδη ο Ζαπατίνας που παρακολουθεί την αρθρογραφία μου στο Superman και βλέπει να γεννιέται κάτι ενοχλητικό με αποκλείει αν και είμαι πιό έτοιμος και από τους δύο (όχι καλύτερος…πιο έτοιμος,γραμμωμένος, μαυρισμένος, αφυδατωμένος.) Δεν δέχεται να συμμετάσχω ακόμη κι όταν του λέω ότι αναλαμβάνω εγώ τα έξοδα της συμετοχής μου. Τελικά βρίσκομαι στον αγώνα σαν δημοσιογράφος και βλέπω ότι εκτός από ένα καλό πλασάρισμα θα έκλεβα και κάποιες εντυπώσεις γιατί (μην θεωρηθεί υπερφίαλο) ποζέρ καλύτερο από μένα δέν είδα στήν διοργάνωση εκείνη. Πίσω στην Ελλάδα καταλαβαίνω πώς τουλάχιστων για μένα τά πράγματα είναι οριακά.
Ο αυταρχισμός του ενός και οι πολιτικές κάνουν κουμάντο στον κόπο των αθλητών.Αν εξυπηρετείς συμφέροντα είσαι ο.κ,άν όχι στα άχρηστα. Έτσι,με ΖαπατινοΠερσίδηδες το Σπόρ δεν πάει μπροστά.

Καί κάπου σ’αυτή τη χρονική συγκυρία έγινε αυτό για το οποίο κάθομαι τώρα και σου γράφω. Καλοκαίρι 1985. Άκου ρε φίλε και πάθε πλάκα!
Είμαστε κάπου σένα παράδρομο Αγίας Σοφίας (ξέρω που ακριβώς αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του) με τον Σπύρο , σ' ένα μαγαζί με ρούχα που έχει ένας φίλος του Τσολάκη ονόματι Γιαννακίδης και που είναι Fan του bodybuilding ή μάλλον της φκιακιάς να λέει ότι έχει φίλους bodybuilders (και ποιός δεν ήθελε τότε να έχει παρτίδα με τον Μπουρνάζο που ήταν σα να κατέβηκε από τον Όλυμπο ενας ημίθεος) για να μας δώσει κάτι μπλουζάκια με την φίρμα του μαγαζιού του που λεγόταν ‘’Tifozi’’. Είμαστε καθισμένοι στον καναπέ και περιμένουμε τον Γιαννακίδη και συζητάμε για τα φλέγοντα. Και πες-πες φτάνει η κουβέντα στο ότι πρέπει να κάνουμε κάτι. Δεν μπορεί να βγάζουμε τους πάντες άχρηστους κι εμείς οι ωραίοι να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια. Όλοι προσπαθούν να εξαργυρώσουν την σιωπή τους με μία φωτογραφία στον ‘’Αθλητή’’

- Να πάρουμε την NABBA.
- Kαί πώς θα γίνει αυτό;
- Να μιλήσουμε με τον Heidenstam.
- Και πού θα τον βρούμε;
- Να τον πάρουμε τηλέφωνο.
- Ποιο τηλέφωνο;
- Πληροφορίες,ΟΤΕ,132.

Το περίπτερο είναι ακριβώς έξω από το μαγαζί και τηλεφωνώ.

- ‘’Ναι παρακαλώ,Οscar Heidenstam Λονδίνο.’’ Ο τηλεφωνητής μου λέει το νούμερο.

Κοιτιόμαστε για λίγο με τον Σπύρο και μου λέει,’’Πάρε’’.
Το επόμενο λεπτό,από τό περίπτερο στον παράδρομο της Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη,μιλούσα μέναν θρύλο του παγκόσμιου bodybuilding στην Αγγλία…..τον Oscar Heidenstam.

- ‘’Σας τηλεφωνό από Ελλάδα. Είμαι αυτός και η κατάσταση εδώ είναι αυτή.Τί χρειάζεαι για να εκπροσωπηθεί η NABBA στην Ελλαδα;’’
Απάντηση: "Δεν υπάρχει πρόβλημα.Για να αποδείξετε την σοβαρότητα των προθέσεων σας, σας περιμένω τον Σεπτέμβρη στο Γκράτς της Αυστρίας στο Mr Κόσμος ’85 που θα διεξαχθεί και το παγκόσμιο συνέδριο της ΝΑΒΒΑ."
Όταν συνήλθαμε από το σόκ,άρχιζε η μεγάλη περιπέτεια.
Πρώτος ενημερώθηκε ο Μπατής. " Πήραμε το ο.κ. Τά πράγματα είναι απλά: Πάμε στο Γκράτς το Σεπτέμβριο και φέρνουμε την ΝΑΒΒΑ. Με κύριο όπλο τό περιοδικό,με όλους τους αγανακτισμένους επιφανείς bodybuilders της Ελλάδας καί τον Σπύρο,τέλος……είμαστε αρχηγοί.’’
Ο Μπατής παρόλη την συντηρητικότητα που τον διέκρινε και το ότι ήθελε να τα έχει καλά μέ όλους έκανε την υπέρβαση: ''Μέσα.''
Να μην τα πολυλογώ (που τα πολυλογώ,αλλά πραγματικά αυτές οι μνήμες θέλουν τόμους για να αποτυπωθούν) μετά από ένα ατελείωτο ταξίδι με τραίνο,φτάνω στο Γκράτς όχι με τον Σπύρο και τον Μπατή όπως είχαμε σχεδιάσει αλλά με την πρώην σύζηγο μου. (Σαν να ψιλοκολήσανε οι σύντροφοι τώρα που το ξαναμελετάω - λες και δεν πολυπιστεύανε ότι θα τα καταφέρουμε). Την επομένη στο συνέδριο μιλώ με τον Heidenstam .

"Η ΠΡΩΤΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ HEIDENSTAM ΥΠΟ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΤΟΥ LANCE DREHER"


35868


Ο άνθρωπος με παρουσιάζει στους συνέδρους και μετά εκτενή αναφορά στην ατυχή προ ετών συνεργασία του με τον κ.Ζαπατίνα με καλωσορίζει στην πολυεθνή ομόγυρη. Και κατόπιν ενώ έχει χίλια δυό πράγματα να κάνει παρασύρεται σε μια μακρόσυρτη συζήτηση γεμάτη από πάθος και την θέρμη των λόγων μου για το Σπόρ. Δεν ξέρω τι διέκρινε το άτομο αλλά πρίν ολοκληρώσουμε την κουβέντα μου λέει ’’Αύριο θα είσαι κριτής’’
Προσπαθώ να το αποφύγω λέγοντας πως ακόμη είμαι αθλητής, πως είμαι νέος (ήμουν 28 ετών τότε!), πως δεν κολάει εγώ να κρίνω ανθρώπους πού θεωρώ ινδάλματα μου…..αλλά αυτός είναι ανένδοτος: Με γράφει στο κατάλογο των κριτών και μου δίνει επιτόπου την διαπίστευση.

"ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ ΝΑΒΒΑ ΣΤΟ ΓΚΡΑΤΣ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ 1985"


35869


35870




"ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ , ΜΕ ΤΟΝ EDUARDO KAWAK"

35871


Νομίζω πως ζω σ΄ένα όνειρο. Τα υπόλοιπα δεν αφορούν το θέμα μας. Με την επιστροφή μου στην Ελλάδα αρχίζει η δράση.
Μίστερ Βόρειος Ελλάς στην Καβάλα με τον Κώστα Μαστροθανάση (φίλε Ηλία Τριανταφύλλου εκεί σε πρωτοείδα σαν αθλητή.Ήταν εξ άλλου ο πρώτος σου αγώνας)
Και για να απαντήσω στο "γίναν κάποιες προσπάθειες αλλά δεν ευωδόθηκαν’" που γράφεις κάπου σχετικά με την ΝΑΒΒΑ σε παρακαλώ κοίτα τις φωτογραφίες σου απ’αυτό τον αγώνα. Πίσω σου στην λεζάντα της διοργάνωσης γράφει ‘’ΝΑΒΒΑ ΙNTERNATIONAL’’.

"ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ ΤΟΥ 86 ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ.ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΟ ΓΡΑΦΕΙ NABBA INTERNATIONAL"


35872


Mίστερ ΟΔΥΣΕΙΑ στην Αθήνα με τον Χρήστο Τσολάκη. Νικητής ο Σάκης Τσιλιγκούδης. Με τους νικητές Τσιλιγκούδη, Γουλτίδη και Μώρο πάω στο Αμβούργο στο Μr Europa 1986. Στήν ομάδα ενσωματώνεται ο Αργύρης Τσοπουρίδης πού είναι ήδη στην Γερμανία. Μετέχει επίσης η αθλήτρια Αντριάνα Καπώνη.

"ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΥΣ ΤΣΟΠΟΥΡΙΔΗ ΚΑΙ ΓΟΥΛΤΙΔΗ ΣΤΟ ΜΡ ΕΥΡΩΠΗ 86 ΣΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ."


35873


35874


35875


Είμαι κι εκεί κριτής και μάλιστα όλων των κατηγοριών γιατί η κρίση μου στο Μr Κόσμος ικανοποίησε τον Heidenstam. Tον ίδιο χρόνο μετέχουμε στο Mr Universe του Λονδίνου με τους Μπατή και Μπουρνάζο.
Σ’ αυτή τη διοργάνωση αρχίζω και νιώθω το αγαπημένο παιδί του Heidenstam μιάς και βλέπω το όνομα μου στους 10 Vips στο πρόγραμμα της διοργάνωσης και μου δίνεται η τιμή να απονείμω τα έπαθλα στους νικητές.

"ΜΠΑΤΗΣ, ΠΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ,ΣΑΜΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΗΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ,ΟΜΟΓΕΝΗΣ ΕΞ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ) ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΣ"

35876


"ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟ MR. UNIVERSE 86 ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ"

35877



"ΜΕ ΤΟΝ OSCAR HEIDENSTAM ΚΑΙ ΤΟΝ ROY DUWAL ΣΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ."

35878

(ΤΕΛΟΣ 1ου ΜΕΡΟΥΣ)

flexakis
04-12-11, 17:23
"ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ - ΜΕΡΟΣ ΙΙ"
(...Συνέχεια)

Τον επόμενο χρόνο Μίστερ Οδύσσεια 1987 καί μέ τους νικητές Γουλτίδη, Κώστα Μπουρνάζο καί Σάκη Τσιλικούδη κατεβαίνουμε στο Mr. Europe στην Ρώμη.


"ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΟΥΛΤΙΔΗΣ ,BASIL FRANCIS(Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ),ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΣ,ΣΑΚΗΣ ΤΣΙΛΙΚΟΥΔΗΣ ,ΗΛΙΑΣ ΠΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ"

35880


"ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΜΙΣΤΕΡ ΕΥΡΩΠΗ 87 ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ"


35881


Εκεί συμμετέχω στο παγκόσμιο συνέδριο της Ομοσπονδίας και γίνομαι έξω φρενών για τις θέσεις των συνέδρων που το κυρίαρχο θέμα είναι οι μπίζνες.
Επιστροφή στην Ελλάδα και διοργάνωση του Mr. Βόρειος Ελλάς 1987 με νικητή τον Βασίλη Ζαχείλα.
Κι όλα τα παραπάνω με την σφραγίδα της ΝΑΒΒΑ. Ελπίζω να έγινε σαφές ποιος έφερε την ΝΑΒΒΑ στην Ελλάδα.
Αλλά κάπου εδώ η ιστορία τελειώνει: Το βράδυ των αγώνων Mr. Βόρειος Ελλάς 1987 του οποίου ήμουν παρουσιαστής είπα από μικροφώνου ότι παραιτούμαι από κάθε αξίωμα και ιδιότητα σχετικά με το bodybuilding (πρόεδρος της ένωσης και ιδιοκτητών γυμναστηρίων, εκπρόσωπος της NAΒBA, συντάκτης του SUPERMAN). Το γιατί αφορά εμένα και τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι το bodybuilding.
Όσοι είναι μέσα στα πράγματα ξέρουν. Ο χώρος βρωμάει. Μερικοί που είναι καιρό μέσα έχουν συνηθίσει την μυρουδιά φαίνεται και δεν τους ενοχλεί. Εγώ είχα μάλλον ευαίσθητη μύτη.
Πάντως ότι υπαινίσσομαι για τον χώρο, δεν αφορά το bodybuilding σαν άθλημα σαν σπορ σαν τρόπο γύμνασης και ιδέα. Το bodybuilding είναι το ευγενέστερο των αθλημάτων, είναι Τέχνη.
Είναι μια μοναδική συνύπαρξη Τέχνης και άθλησης και ακόμη πιο μοναδική γιατί δημιούργημα και δημιουργός είναι είναι το ίδιο πράγμα.
Αν αυτό το καταλάβαιναν οι φαρμακοκέφαλοι ηγέτες του Σπόρ κι έδιναν περισσότερη σημασία στην έκφραση και την παρουσία παρά στο κρέας,τότε οι αγώνες θα γίνονταν πιθανόν σε χώρους όπως το Ηρώδειο και το Μέγαρο Μουσικής και θα έμοιαζε με καλλιτεχνικό γεγονός κι όχι με ζωοπανήγυρι.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Ηλίας Παγιαννίδης

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:

"ΜΙΣΤΕΡ ΟΔΥΣΣΕΙΑ 85"

35882



35883


''ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ '84 ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ 'ΑΘΛΟΣ' ΜΕ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΣΤΕΡ ΑΜΕΡΙΚΑ ΑΛ ΝΤΙΣΙΕΝΑ "

35884

"ΜΕ ΤΟΝ ΘΡΥΛΙΚΟ JOHN GRIMEK ΣΤΟ MR WORLD 1985 ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ"


35886

35885

"ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΚΤΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΟΤΑΝ Η ΝΑΒΒΑ ΕΙΧΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΝ ΥΠΟΦΑΙΝΟΜΕΝΟ''

35888


35887

35889


35890

"ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ"

35891


35892

TRIANTAFYLLOU
05-12-11, 02:43
κατ αρχήν να πώ ότι διάβασα όλο αυτό το κείμενο , τόσο ευχάρηστα σαν να διάβαζα ενα πολύ ωραίο βιβλίο και ο λόγος είναι ότι με ξύπνησε μνήμες και με συγκίνησε αφάνταστα , γιατι πραγματικά αντικατοπτρίζει εκείνη την εποχή και δεν γίνετε να είναι πιο αληθινός ο Ηλίας

ξεκαθάρησε και κάποια πραγματα που δεν θυμομουν καλα , αν και ο πρώτος αγώνας που συμμετείχα ηταν αυτός της ΝΑΒΒΑ με εκφωνητή και παρουσιαστή τον Ηλία Παγιαννίδη , όπως σωστα θυμάτε και ανέφερε στο κείμενο.

ήμουν και γω ιδεολόγος και είχαμε κάποια όνειρα που μας τα τροφοδοτούσαν , ότι κάποτε θα είμαστε όπως όλα τα αθλήματα και θα γίνουμε ολυμπιακό άθλημα , δεν ασχολούμασταν με κουτσομπολιά ειδικα εμείς απο επαρχία , αλλα εκείνα τα χρόνια όπως οι περισσότεροι δεν είχαμε και πάρα πολυ φωτογραφικό υλικό , δεν είναι όπως τωρα με την τεχνολογία και τις ψηφιακές που μπορεί κάποιος να έχει απο εναν αγώνα περισσότερες φωτο απο όσες εμείς όλη μας την ζωή , αυτο ασφαλώς είναι απο τα καλά της εξέληξης και τεχνολογίας

την γνώμη μου για τον Ηλία την εχω πεί πολύ πρίν γιατι αν υπήρχαν καλοπροαίρετοι άνθρωποι να στηρίξουν την προσπάθειά του και όχι να υποσκάπτουν , αλλα να στηρίξουν αυτά που είχε ονειρευτεί και τούς στόχους του ,δεν θα είχε παρετηθεί απο την προσπάθειά αυτή .

μάλιστα ώς συντάκτης κειμενογράφος και ακόμη ώς εκδότης βιβλίου είχε προσφέρει πολλα στο άθλημα και στην ανάδειξή του , το είχα αναφέρερει άλλωστε για το βιβλίο του ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΒODYBUIDING

δεν ξέρω αν διαβάζει το φόρουμ αλλα να του μεταφέρεις Ακη τους χαιρετισμούς μου και να τον ευχαριστήσεις για τις μνήμες που μου ξύπνησε και σ αυτούς βέβαια που εζησαν εκείνες τις εποχές , το χάρισμά του ώς κειμενογράφος φάνηκε ακόμη μια φορα σ αυτό το κείμενο :clap::clap::clap:

grtech
05-12-11, 08:19
Αλλά κάπου εδώ η ιστορία τελειώνει.
Το βράδυ των αγώνων Mr. Βόρειος Ελλάς 1987 του οποίου ήμουν παρουσιαστής είπα από μικροφώνου ότι παραιτούμε από κάθε αξίωμα και ιδιότητα σχετικά με το bodybuilding (πρόεδρος της ένωσης και ιδιοκτητών γυμναστηρίων,εκπρόσωπος της NAΒBA,συντάκτης του SUPERMAN).
Το γιατί αφορά εμένα και τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι το bodybuilding.
Όσοι είναι μέσα στα πράγματα ξέρουν.
Ο χώρος βρομάει.Μερικοί που είναι καιρό μέσα έχουν συνηθίσει την μυρουδιά φαίνεται, και δεν τους ενοχλεί.
Εγώ είχα μάλλον ευαίσθητη μύτη.
Πάντως ότι υπαινίσσομαι για τον χώρο,δεν αφορά το bodybuilding σαν άθλημα σαν σπορ σαν τρόπο γύμνασης και ιδέα.
Το bodybuilding είναι το ευγενέστερο των αθλημάτων είναι Τέχνη.
Είναι μια μοναδική συνύπαρξη Τέχνης και άθλησης και ακόμη πιο μοναδική γιατί δημιούργημα και δημιουργός είναι είναι το ίδιο πράγμα.
Αν αυτό το καταλάβαιναν οι φαρμακοκέφαλοι ηγέτες του Σπόρ κι έδιναν περισσότερη σημασία στην έκφραση και την παρουσία παρά στο κρέας,τότε οι αγώνες θα γίνονταν πιθανόν σε χώρους όπως το Ηρώδειο και το Μέγαρο Μουσικής και θα έμοιαζε με καλλιτεχνικό γεγονός κι όχι με ζωοπανήγυρι.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Ηλίας Παγιαννίδης


flexakis (Πάνο) πολλά μπράβο για το κείμενο που παραθέτεις - μεταφέρεις από τον Ηλία Παγιαννίδη να του δώσεις χαιρετισμούς και να του πεις ο λόγος του φωλιάζει στο μυαλό και τις καρδιές τον ανθρώπων που έχουν την ίδια γνώμη - ευαίσθητη μύτη, άτομα εντός αλλά και εκτός του χώρου του bodybuilding και οτι οι σπόροι του αγώνα του δεν πήγαν χαμένοι.

Giannis12
05-12-11, 17:19
Πόσο ωραίος λόγος! Πραγματικά, άσχετα που δεν έχω ζήσει τίποτα από αυτά και είμαι σε τελείως διαφορετικές εποχές με μικρή ηλικία,αυτό το κείμενο ήταν τόσο αληθινό που με ταξίδευσε τόσο ώστε να μπω στο πετσί του κ. Παγιαννίδη!!!
Ένα μεγάλο μπράβο από μ'ένα, ασήμαντος στο άθλημα μεν (ούτε αγώνα δεν έχω παρακολουθήσει ακόμα δυστυχώς) αλλά ήθελα να το πω γιατί το αξίζει! :clap: Ένας ακόμα που προσέφερε! αλλά έχω μια απορία σ'όλα αυτά,

: Το βράδυ των αγώνων Mr. Βόρειος Ελλάς 1987 του οποίου ήμουν παρουσιαστής είπα από μικροφώνου ότι παραιτούμε από κάθε αξίωμα και ιδιότητα σχετικά με το bodybuilding :unsure:

Εφόσον έκανε τόσα για το άθλημα και ενώ ήταν από τους "καθαρούς"-"δυνατούς" του χώρου γιατί παραιτήθηκε έτσι και δεν προσπάθησε να συνεχίσει ώστε να δώσει και αυτό το κάτι που έλειπε ?
Αν είπα κάτι λάθος να με συγχωράτε γιατί δεν είμαι μέσα στα πράγματα όπως προείπα, απλά το έχω απορία!
Πάραυτα και πάλι μπράβο.

TRIANTAFYLLOU
05-12-11, 19:53
Πόσο ωραίος λόγος! Πραγματικά, άσχετα που δεν έχω ζήσει τίποτα από αυτά και είμαι σε τελείως διαφορετικές εποχές με μικρή ηλικία,αυτό το κείμενο ήταν τόσο αληθινό που με ταξίδευσε τόσο ώστε να μπω στο πετσί του κ. Παγιαννίδη!!!
Ένα μεγάλο μπράβο από μ'ένα, ασήμαντος στο άθλημα μεν (ούτε αγώνα δεν έχω παρακολουθήσει ακόμα δυστυχώς) αλλά ήθελα να το πω γιατί το αξίζει! :clap: Ένας ακόμα που προσέφερε! αλλά έχω μια απορία σ'όλα αυτά,

: Το βράδυ των αγώνων Mr. Βόρειος Ελλάς 1987 του οποίου ήμουν παρουσιαστής είπα από μικροφώνου ότι παραιτούμε από κάθε αξίωμα και ιδιότητα σχετικά με το bodybuilding :unsure:

Εφόσον έκανε τόσα για το άθλημα και ενώ ήταν από τους "καθαρούς"-"δυνατούς" του χώρου γιατί παραιτήθηκε έτσι και δεν προσπάθησε να συνεχίσει ώστε να δώσει και αυτό το κάτι που έλειπε ?
Αν είπα κάτι λάθος να με συγχωράτε γιατί δεν είμαι μέσα στα πράγματα όπως προείπα, απλά το έχω απορία!
Πάραυτα και πάλι μπράβο.

δικαιολογημένο το ερώτημά σου , αλλα απλή και εύκολη η απάντηση , για να κάνεις κάτι και να ευδοκιμήσει , χρειάζεσαι και κάποια στήριξη και συμπαράσταση απο κάποιους ανθρώπους που πιστεύεις σ αυτούς και τούς θεωρείς δικούς σου και με ίδια ιδεολογία , για να μπορέσεις να μην ασχολείσε με πράγματα μικρά και που θα έπρεπε να είναι δεδομένα και να ασχολείσαι με πιο ουσιαστικά που έχουν να κάνουν με την προώθηση και καλλιέργεια του αθλήματος και την διοργάνωση αγώνων

ακόμη χειρότερα βέβαια είναι όταν νομίζεις πως έχει δίπλα σου συνεργάτες και συνοδοιπόρους και κάποιοι απο αυτούς είναι απλα για το θεαθήναι , εκεί απογοητεύεσαι ξενερώνεις και δεν έχεις κουράγιο να ασχοληθείς , απλα πράματα είναι

γιατι για να πετύχει ενας άνθρωπος με οράματα και ιδέες , σε όποιο τομέα και να είναι και επιχειρηματικό , πρέπει να έχει δίπλα του τούς σωστούς ανθρώπους και συνεργάτες , γιατι αλλιώς θα το βουλιάξει το καράβι , γιατι την ζημια αν έχεις εχθρούς και τούς ξέρεις δεν θα σου την κάνουν αυτοί αλλα αυτοί που θεωρείς συνεργάτες και παράγοντες αλλα δεν λειτουργούν έτσι , μετα μπαίνουν στη μεση και διάφορα πισώπλατα μαχαιρώματα και χαλάει όλη η ιδέα , απλα είναι τα πράματα

flexakis
08-12-11, 15:19
1985 Saarbruken Germany.
Mετά την νίκη του Σπύρου στο Mr Europe,Ηλίας Παγιαννίδης εκπρόσωπος της ΝΑΒΒΑ Ηellas.

Roby Schedel εκπρόσωπος της Γερμανίας,Σπύρος μπουρνάζος,Pierro Venturato και ο αδελφός του Massimo Venturato, που βγήκε δεύτερος μετά τον Σπύρο.


36114

Polyneikos
16-12-11, 21:23
Ακη ευχαριστούμε για την κίνηση που εκανες να αναζητησεις τον κ. Παγιαννίδη και να μεταφερεις το μηνυμα του.Τιμη μας να φιλοξενούμε δηλωσεις του στην σελίδα μας.
Σαφως οι απόψεις του μας ενδιαφερουν καθως αποτέλεσε από τους "εργατες" του αθληματος ,με πολύπλευρη προσφορα σε πολλα επίπεδα
(αθλητης,διοργανωτης,συγγραφεας,αρθρογραφος,παραγοντας) και εχει αφησει το στίγμα του στο αθλημα.
Εγω με την σειρα μου θα ηθελα να μοιραστω καποιο προσωπικο υλικο του Σπύρου Μπουρναζου,με φωτογραφιες του Ηλία Παγιαννίδη,από την εποχη που διατηρουσαν στενοτατη φιλία και ανταλλασαν αποψεις για το άθλημα,όπως προαναφερθηκε.
Οι παρατηρητικοι θα δείτε ότι υπάρχουν και αφιερωσεις σε καποια σημεια των φωτογραφιων...Θεωρω ότι αξίζουν να υπάρχουν δημόσια στο φόρουμ για τους αναγνωστες του :bodybuildinggr::thumbup:

36741


36742


36743


36744

Dreiko
16-12-11, 21:55
πολυ ωραιες φωτογραφιες κωστα,που αποκτουν ακομα μεγαλυτερη αξια με τις αφιερωσεις που εχουν επανω....:clap:

TRIANTAFYLLOU
18-12-11, 02:27
o Ηλιας με τον Σπύρο είχαν μια πολύ δυνατή και ειλικρινή φιλία και αυτές οι αφιερώσεις το αποδεικνύουν , εγώ όμως προσωπικά το γνώριζα καλύτερα γιατι ο Κώστας ο Μαστροθανάσης όπου γυμναζόμουν στο γυμναστήριο που είχε με τον Τσοπουρίδη , μου έλεγε όλα τα νεα που μάθαινε απο τον Ηλία και πάντα μου μιλούσε με τα καλύτερα λόγια , άλλωστε άνθρωποι σαν τον Ηλία παγιαννίδη ήταν πολυτέλεια και κόσμημα στον χώρο του ββ , είχαν να δώσουν άλλη αισθητική και αίγλη στο ββ , με μεγαλύτερη αποδοχή στο ευρύ κοινό .

Απλα σαν νέος αθλητής στο χώρο τότε αν τα έλεγα αυτα δεν θα είχαν τόση αξία, γιατι όταν λέμε πράγματα χωρίς να υπάρχει κάποιο συμφέρον όπως πχ αθλητή παράγοντα , έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και δεν φαίνετε σαν γλύψιμο και κολακεία .

αρκεί να δεί κάποιος ενα βίντεο αγώνα που παρουσίαζε ο Ηλίας και θα καταλάβει , απο το πόσο σωστη ήταν η παρουσίαση και απο τις ιδέες που τον χαρακτήριζαν και εκπροσωπούσε , πόσο διαφορετικό θα μπορούσε να είναι το ββ και να αντιμετωπίζετε όπως όλα τα αθλήματα και όχι να θεωρούμαστε τα μαύρα πρόβατα του αθλητισμού .

άλλα όπως είπε κι ο Ηλίας , η δεν την αντέχεις την μυρωδιά και την κάνεις , η την συνηθίζεις :clap::clap:

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 16:44
37585

37586

37587

37588

37589

37590

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 16:49
37591

37592

37593

37594

37596

37595

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 16:53
37597

37598

37599

37600

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 17:05
37601

37602

37603

37604

37605

37606

37607

37608

37609

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 17:18
37610

37611

37612

37613

37614

37615

37616

37617

37618

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 17:35
37619

37620

37621

37622

37623

37624

37625

37626

37627

37628

37629

37630

37631

37632

37633

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 17:57
37634

37635

37636

37637

37638

37639

37640

37641

37642

37643

37644

37645

37646

37647

37648

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 18:03
37649

37650

37651

37652

37653

37654

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 18:09
37655

37656

37657

37658

37659

37660

37661

37662

37663

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 18:13
37664

37665

37666

37667

37668

37669

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 18:17
37670

37671

37672

37673

37674

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 18:22
37675

37676

37677

37678

vaggan
08-01-12, 20:30
πω πω καταιγισμος τρομερες φωτο:clap::thumbup::shock:

Polyneikos
08-01-12, 21:08
Πλουσιο το φωτογραφικο υλικο που μας προμηθευσε ο Ηλίας Παγιαννίδης μεσω του γίου του..
Τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα που εμπιστεύεται το φόρουμ μας για την δημοσίευση αυτου του σπανιου υλικου...
Φυσικα ειμαι σίγουρος ότι ακομα πιο "πλουσιες" ειναι οι ιστορίες που κρύβονται πίσω από καθε φωτογραφία και μπορεί να μας αφηγηθει καποια στιγμή ο κ. Παγιαννίδης :clap::thumbup:

vaggan
08-01-12, 21:49
Πλουσιο το φωτογραφικο υλικο που μας προμηθευσε ο Ηλίας Παγιαννίδης μεσω του γίου του..
Τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα που εμπιστεύεται το φόρουμ μας για την δημοσίευση αυτου του σπανιου υλικου...
Φυσικα ειμαι σίγουρος ότι ακομα πιο "πλουσιες" ειναι οι ιστορίες που κρύβονται πίσω από καθε φωτογραφία και μπορεί να μας αφηγηθει καποια στιγμή ο κ. Παγιαννίδης :clap::thumbup:αυτο ειναι το κυριοτερο:thumbup:

Pagiannidis Yannis
08-01-12, 21:51
Το φωτογραφικό υλικό που βρήκα στα αρχεία του πατέρα μου,το υπολογίζω στα 50 κιλά! (έχει ψώνιο με τη φωτογραφία)

vaggan
08-01-12, 22:00
Το φωτογραφικό υλικό που βρήκα στα αρχεία του πατέρα μου,το υπολογίζω στα 50 κιλά! (έχει ψώνιο με τη φωτογραφία)φιλε μου ειναι υπεροχο αλλα αν μπορεις εμπλουτισε το και με καμια ιστορια ξερω οτι γινομαι απληστος αλλα υπαρχουν πολλα ατομα στο φορουμ που λατρεψαν τις διαπλασεις εκεινης της εποχης και θελουν να μαθουν οσα περισσοτερα μπορουν ευχαριστουμε και παλι:)

TRIANTAFYLLOU
09-01-12, 03:22
καλα έχω μείνει άφωνος με το υλικό που έχω δεί , όλη η ιστορία του ββ , αν πώ να γράψω ονομαστικα όλους αυτούς τούς αθλητές που έχω δεί που όλοι ήταν μεγάλα ονοματα της εποχής , είναι ολόκληρη σελίδα με την λίστα αυτή , κάποιους μερικοί δεν τους ξέρουν κάν αν και πρωταγωνιστούσαν σε ολύμπια , απλα εναν που γνώρισα και δεν τον έχω δεί πουθενα στο φόρουμ είναι ο γερμανός ο χούμπερτ μέτζ και τον ξέρω γιατι ήταν ο δάσκαλος του τσοπουρίδη στη γερμανία .
αυτές που είμαι εγω είναι όντως απο τον πρώτο αγώνα και είχα 4 με 5 μήνες προπόνηση σε γυμναστήριο , πρίν έκανα με κάτι τσιμέντα και κατέβηκα μετα απο παρότρυνση του κώστα μαστροθανάση χωρίς δίαιτα και ζήτημα αν είχα πάρει απο συμπλήρωμα ενα κουτι πρωτείνη , απλα μου έκανε τρομερή εντύπωση το αρχείο του Ηλία και είμαιθ σίγουρος ότι έχει πολύ ακόμη.

πολύ οργανωτικός και για μένα και πολλούς ακόμη εκείνης της εποχής θεωρούταν μορφή του αθλήματός μας και πιστεύω αν είχε την απαιτούμενη στήριξη και συνέχηζε να προσφέρει το άθλημα του ββ θα είχε μεγαλύτερη αποδοχή και άλλη τροπή , γιατι όσο όρεξη και οραμα να έχει κάποιος , ένας κούκος λένε δεν φέρνει την άνοιξη :clap::clap::clap:

flexakis
10-01-12, 20:17
Μερικοι συμμετεχοντες στους διαγωνισμους Ολυμπια ειναι:Chris Dickerson o oποιος κερδισε τον τιτλο το '83,Rich Gaspari,Lee Labrada,Bob Paris,Robby Robinson,και μερικοι που κερδισαν τον τιτλο του Μr.Universe :Tony Emot,Steve Michalik και πολλοι αλλοι.

goldenera
02-08-12, 22:36
Εκπληκτικό το θεματολόγιο του Κου Παγιαννίδη, με πανέμορφες φωτογραφίες και νοσταλγικές ιστορίες από το παρελθόν! Τί λόγια να βρει κανείς για να περιγράψει τη συμβολή του, στο σιδερένιο άθλημα στην Ελλάδα, που και εγώ τυχαία σήμερα διάβασα και έμαθα λεπτομέρειες εδώ. Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που όταν πρωτοασχολήθηκα με το ΒΒ είχα την τύχη να μου προτείνουν το βιβλίο του Κου Ηλία, το οποίο με κατανοητό και εμπεριστατωμένο τρόπο με μύησε στις βασικές αρχές που διέπουν το άθλημα. Το βιβλίο το συμβουλεύομαι κατά καιρούς και παρόλο που έχει περάσει καιρός από τότε που πρωτοεκδόθηκε παραμένει επίκαιρο και προσωπικά το συστήνω σε όποιον θέλει ένα οδηγό και σύντροφο στο ταξίδι για την επίτευξη του σώματος που ονειρεύεται.
Διάβασα ότι υπάρχει πολύ υλικό ακόμη, όπως έγραψε ο γιος του Κου Ηλία ο Γιάννης, και θα ήταν μεγάλη χαρά να μας χάριζε κι άλλο από το υπέροχο αυτό υλικό. Επίσης διάβασα ότι ίσως κάτι ετοιμάζει ακόμη ο Κος Ηλίας σχετικά με το σιδερένιο άθλημα (ένα νέο βιβλίο ίσως?). Έχουμε κάτι νεότερο γι'αυτό? Πάντως όπως είπε και ο Ηλίας ο Τριανταφύλλου το κείμενο που μετέφερε εκ μέρους του Κoυ Ηλία ο flexakis, ήταν σαν να ξετυλίγονταν το κουβάρι ενός μέρους από την ιστορία του ΒΒ στην Ελλάδα, και σίγουρα θα αγόραζα αμέσως ένα βιβλίο το οποίο θα αναφερόταν τόσο σε παρόμοιες ιστορίες ή ίσως μια αυτοβιογραφία με αναφορές και στις τεχνικές προπόνησης και διατροφής του Κου Παγιαννίδη. Μακάρι.........

TEFAAtzis
03-08-12, 01:30
Εκπληκτικό το θεματολόγιο του Κου Παγιαννίδη, με πανέμορφες φωτογραφίες και νοσταλγικές ιστορίες από το παρελθόν! Τί λόγια να βρει κανείς για να περιγράψει τη συμβολή του, στο σιδερένιο άθλημα στην Ελλάδα, που και εγώ τυχαία σήμερα διάβασα και έμαθα λεπτομέρειες εδώ. Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που όταν πρωτοασχολήθηκα με το ΒΒ είχα την τύχη να μου προτείνουν το βιβλίο του Κου Ηλία, το οποίο με κατανοητό και εμπεριστατωμένο τρόπο με μύησε στις βασικές αρχές που διέπουν το άθλημα. Το βιβλίο το συμβουλεύομαι κατά καιρούς και παρόλο που έχει περάσει καιρός από τότε που πρωτοεκδόθηκε παραμένει επίκαιρο και προσωπικά το συστήνω σε όποιον θέλει ένα οδηγό και σύντροφο στο ταξίδι για την επίτευξη του σώματος που ονειρεύεται.
Διάβασα ότι υπάρχει πολύ υλικό ακόμη, όπως έγραψε ο γιος του Κου Ηλία ο Γιάννης, και θα ήταν μεγάλη χαρά να μας χάριζε κι άλλο από το υπέροχο αυτό υλικό. Επίσης διάβασα ότι ίσως κάτι ετοιμάζει ακόμη ο Κος Ηλίας σχετικά με το σιδερένιο άθλημα (ένα νέο βιβλίο ίσως?). Έχουμε κάτι νεότερο γι'αυτό? Πάντως όπως είπε και ο Ηλίας ο Τριανταφύλλου το κείμενο που μετέφερε εκ μέρους του Κoυ Ηλία ο flexakis, ήταν σαν να ξετυλίγονταν το κουβάρι ενός μέρους από την ιστορία του ΒΒ στην Ελλάδα, και σίγουρα θα αγόραζα αμέσως ένα βιβλίο το οποίο θα αναφερόταν τόσο σε παρόμοιες ιστορίες ή ίσως μια αυτοβιογραφία με αναφορές και στις τεχνικές προπόνησης και διατροφής του Κου Παγιαννίδη. Μακάρι.........

Εχω διαβασει και γω το βιβλιο καθοτι μου το δωρησε το χειμωνα φιλος και πραγματικα εχω να πω τα καλυτερα.Ακομα και αν η εκδοση του εγινε πριν απο 20 χρονια γραφει πραγματα που ισχυουν μεχρι και σημερα και σου δινει να καταλαβεις με τον πιο γλαφυρο τροπο ευκολα και κατανοητα αυτο που θελει να πει.Μακαρι να εχουμε καποιο καινουριο βιβλιο του οπως ειπες και εσυ goldenera

goldenera
05-09-12, 01:42
52993

ADTT
03-02-13, 13:55
Αγορασμένο το 1993 στα πρώτα μου βήματα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Ηλία!

61074

goldenera
25-01-14, 19:46
Χρόνια πολλά στον Γιάννη Παγιαννίδη με υγεία! Επ'ευκαιρίας, ελπίζω να έχουμε συνέχεια κάποια στιγμή των πολύ όμορφων φωτογραφιών του σπουδαίου Ηλία Παγιαννίδη από αγώνες μιας παλιάς ρομαντικής εποχής:thumbup:

ΑΘΛΗΤΗΣ
19-04-16, 13:45
Ένας άνθρωπος που άφησε ανεξίτηλο το σημάδι του στην ιστορία του αθλήματος, ως αθλητής αλλά και ως καταπληκτικός ποζέρ. O Ηλίας αγάπησε πραγματικά το bodybuilding και σε όποια ευκαιρία του δινόταν προσπαθούσε να το ανεβάσει επίπεδο.
Στο περιοδικό των εκδόσεων ΑΘΛΗΤΗΣ Bodybuilding τεύχος Νο2 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-02/)- Φεβρουάριος 1985, υπάρχει μία συνέντευξη του, που την παραθέτουμε παρακάτω.

Από το blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

104411
104412
104413

goldenera
20-04-16, 20:20
Ευχαριστούμε για ακόμα μια φορά τον ΑΘΛΗΤΗ για τη διάθεση συνεντεύξεων από υπέροχους αθλητές όπως ο Κος Ηλίας Παγιαννίδης!!!

goldenera
20-04-16, 20:30
Βιάστηκα να αναρτήσω το προηγούμενο σχόλιο μου εκφράζοντας τις ευχαριστίες μου στον ΑΘΛΗΤΗ για την δημοσίευση της συνέντευξης. Διαβάζοντας έπειτα λεπτομερώς το άρθρο κατάλαβα πόσο σύχρονες και ουσιώδεις είναι οι απόψεις του Κου Παγιαννίδη τόσο σε ότι αφορά επιμέρους θέματα του σιδερένιου αθλήματος όσο και σε ότι αφορά τη νοοτροπία και τη στάση ζωής του. Πραγματικά αποτελούν κατά τη γνώμη μου πρότυπο και μάθημα ειδικά για τους νεότερους, και ας έχουν εκφραστεί πολλά χρόνια πριν. Κάποιες αξίες και ιδέες τελικά ισχύουν διαχρονικά;)

TRIANTAFYLLOU
20-04-16, 20:40
ο Ηλίας υπήρξε μορφη του Ελληνικου ββ , ειδικα σε μας απο Βόρειο Ελλάδα που τον γνωρίζουμε και προσωπικά , εγω τον θυμάμαι απο τον πρώτο μου αγώνα σαν παρουσιαστή και θεωρώ είχε να προσφέρει πολλα στο άθλημα αν δεν ξενέρωνε και είχε αποστασιοποιηθεί μετα απο κάποια χρόνια .
είχε ιδέες και όρεξη να υλοποιήσει αλλα χωρίς σωστούς ανθρώπους δίπλα σου που απλα να πραγματοποιούν όσα λένε είναι δύσκολο

TChris
11-05-16, 23:15
Οι 4 τελευταίες γραμμές του κειμένου του κυρίου Παγιαννίδη έχουν μεγαλύτερο όνομα και περισσότερη βαρύτητα απο "αράδες" ατελείωτες.
Αποσύρθηκε με τους δικούς του όρους και κανόνες.Ασυμβίβαστος και ιδεολόγος
Μπράβο και πάλι μπράβο

Spiros Maragakis
18-11-16, 14:00
Πρόσφατα επισκέφθηκε τον Ηλία στην Κάτω Ζάκρο ο Στέφανος Σαμιωτάκης, από το X-TREME STORES Ηρακλείου, στα πλαίσια μιας συνεργασίας στα όργανα γυμναστικής όπου έχει στο χώρο του.

Μας μετέφερε την εικόνα του Ηλία, έτσι όπως την ξέρουμε όσοι από εμάς έχουμε την τύχη να τον έχουμε γνωρίσει προσωπικά. Φιλόξενος, εύστοχος σε ότι λέει με γνώσεις πάνω στο άθλημά μας.

111619

ΑΘΛΗΤΗΣ
16-03-17, 13:42
Στο περιοδικό των εκδόσεων ΑΘΛΗΤΗΣ bodybuilding & fitness, τεύχος No 20 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-fitness-20/) – Φεβρουάριος 2017, υπάρχει αφιέρωμα στον Ηλία Παγιαννίδη.

Από το blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

114197

Muscleboss
19-03-17, 03:55
http://www.youtube.com/watch?v=0tOEkqA4p_U&feature=player_embedded

bump στο 1ο ποστ με το εκπληκτικό βίντεο...

αν ο Σπύρος Μπουρνάζος χαρακτηρίστηκε σαν ο Έλληνας Arnold, μήπως ο Ηλίας Παγιαννίδης θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο Έλληνας Zane?

TRIANTAFYLLOU
20-03-17, 23:12
Ο Ηλίας χωρίς να είναι ο τεράστιος και ούτε είχε προδιαγραφες για να γίνει τέρας , είχε αισθητική στο σώμα του και εντυπωσίαζε , γιατι ήταν ένα σώμα όπως άλλωστε στην πλειοψηφία εκείνη την εποχή , όπου ήταν σώμα κοινής αποδοχής , δεν θα έλεγε κανείς ότι δεν μ αρέσει έτσι είναι υπερβολικό και αποκρουστικό , η να αρέσει αυτο το επίπεδο μόνο σε σκληροπυρηνικούς
Απο κεί και πέρα όμως δεν αρκούσε μόνο η σκληρή δουλειά που έριχνε και η πειθαρχία για να φτάσει σ αυτο το επίπεδο αλλα και το θέμα της προβολής και πως θα αναδείξεις το σώμα σου
Και εκεί ακριβώς είχε αναγάγει το ποζάρισμα σαν τέχνη και έδινε μεγάλη σημασία σ αυτο και γι αυτο και στο βιβλίο του έκανε αναφορές για την σωστη τεχνη του ποζαρίσματος
Γιατι δεν αρκεί να έχει ωραίο και γυμνασμένο σώμα κάποιος αν δεν μπορεί να το αναδείξει αγωνιστικά πάνω στη σκηνή με τον καλύτερο τρόπο

Επίσης αν έβρισκε κίνητρο να παραμείνει ενεργά ακόμη στο χώρο , πιστεύω είχε πολλα ακόμη να προσφέρει :thumbup:

Polyneikos
15-07-21, 14:09
Μια φιλία 5 δεκαετιών: Σπύρος Μπουρνάζος - Ηλίας Παγιαννίδης!

Ο Ηλίας γνωρίστηκε με τον Σπύρο στο γυμναστήριο του Κωστογλάκη, τέλη της δεκαετίας του ΄70 και εκεί αντάλλαξαν για πρώτη φορά απόψεις για το άθλημα και την κατάσταση που επικρατούσε στις 2 μεγαλοπόλεις μιας και ο Ηλίας κατοικούσε στην Θεσσαλονίκη.
Στην πορεία ως αγωνιστικοί αθλητές , έχοντας την δίψα και το όραμα για το άθλημα που αγάπησαν και υπηρέτησαν, συναντήθηκαν αρκετές φορές στις διοργανώσεις είτε ως αγωνιζόμενοι είτε ως θεατές.
Χαρακτηριστικές φωτογραφίες από το Mr Βόρειος Ελλάς στο Ράδιο Σίτυ το 1982 (το πρώτο του θεσμού) όπου ο Ηλίας αγωνίστηκε στην Ψηλή κατηγορία ενώ ο Σπύρος μετά την στρατιωτική του θητεία την περίοδο 1980-1981, "τίναζε την σκουριά" από πάνω του φορώντας ξανά αγωνιστικό μαγιό, πραγματοποιώντας ένα guest posing.
Xαρακτηριστικές φωτογραφίες επίσης από παραλία της Θεσσαλονίκης το 1980, με Σπύρο Μπουρνάζο, Ηλία Παγιαννίδη, Δημήτρη Παπαντώνη, Παύλο Γεροθανάση και Μενέλαο Μπαϊμπούτη.

Η φιλία του Σπύρου και του Ηλία "έδεσε" περισσότερο όταν ξεκινάνε το 1984 να πάνε στην Γερμανία στον φίλο τους Νίκο Καρανικόλα, ώστε ο Σπύρος να προετοιμαστεί για το Παγκόσμιο της WABBA στην Ρώμη. Ο Ηλίας επίσης σε φανταστική φόρμα, όπως μαρτυρούν οι φωτογραφίες (χαρακτηριστική εκείνη με τα ραντάκια με το λογότυπο Tifozi) , επιλέγει την ιδιότητα του συνοδοιπόρου σε αυτή την προετοιμασία αλλά οι φωτογραφίες τον δείχνουν εξαιρετικό.
Την επόμενη χρονιά, 1985, διοργανώνεται για πρώτη φορά το Mr Οδύσσεια στην Θεσσαλονίκη στο Φιλίππειον, αυτή την φορά ο Ηλίας σε διοργανωτικό ρόλο, καθώς ήδη αρθρογραφεί στο SuperMan του διοργανωτή και δραστήριου Χρήστου Τσολάκη, ενώ είναι ο εκφωνητής του αγώνα που συναντήθηκαν τα μεγαλύτερα ονόματα εκείνης της περιόδου.
Ο Σπύρος Μπουρνάζος , νικητής της Ψηλής κατηγορίας αλλά και Γενικός Νικητής!

Η πολυσχιδής προσωπικότητα του Ηλία, τον βρίσκει το 1986 να πραγματοποιεί ταξίδια και συναντήσεις με τα ανώτερα στελέχη της διεθνούς ΝABBA, ώστε να εκπροσωπήσει την ιστορική αυτή Ένωση στην Ελλάδα, ενώ παράλληλα πραγματοποιούνται και οι πρώτες οργανωμένες διεθνείς αποστολές σε αγώνες της NABBA με τον Σπύρο Μπουρνάζο, Φραγκίσκο Μπατή, Ανάργυρο Τσοπουρίδη, Γιώργο Γουλτίδη, Σάκη Τσιλιγκούδη.
Στην πορεία ο Ηλίας αποσύρεται από τα αγωνιστικά δρώμενα, δηλώνοντας απογοητευμένος, καθώς είχε διαφορετική οπτική για το άθλημα της σωματοδόμησης , παρατηρώντας τα δρώμενα και τις εξελίξεις. Φυσικά η γνωριμία και η φιλία με τον Σπύρο Μπουρνάζο παρέμεινε απαράμιλλη αναπτύσσοντας οικογενειακές σχέσεις.

40 χρόνια αργότερα, βρισκόμενοι πλέον στο 2021, ταξιδεύοντας κάποιος στο ανατολικότερο σημείο της Κρήτης στην Κάτω Ζάκρο στο Λασίθι, θα έχει στο νού του να αναζητήσει τα ερείπια της αρχαίας Μινωικής πόλης και τις ωραίες παραλίες που διαθέτει η περιοχή. Βλέποντας κάποια πέτρινα καταλύμματα πιθανόν να επιδιώξει να φιλοξενηθεί.
Αυτό όμως που σίγουρα δεν θα αντιληφθεί εξαρχής , είναι ότι σε έναν εσωτερικό χώρο που έχει διαμορφωθεί ένα ιδιωτικό γυμναστήριο - προσωπικής επιμέλειας του Ηλία Παγιαννίδη - φιλοξενούνται στους τοίχους του στιγμές απο τις σημαντικότερες περιόδους της αναγέννησης του Ελληνικού αγωνιστικού bodybuilding. Όποια φωτογραφία κι αν κοιτάξεις, κρύβει και παράλληλα αποκαλύπτει μια πολύ ωραία ιστορία.
Οι σύγχρονες φωτογραφίες του 2021 δείχνουν τον Σπύρο Μπουρνάζο να προπονείται με τον μικρότερο γιό του Ηλία, Στρατή Παγιαννίδη, συνδέοντας τον χωροχρόνο μιας ισχυρής φιλίας, με τον ιδανικότερο τρόπο : Mέσα στο γυμναστήριο !

Γερμανία 1984 , προετοιμασία για το Mr Kosmos της WABBA στην Ρώμη

135219


135220



Γυμναστήριο BBC - Κορδελιό, στο γυμναστήριο του Παγιαννίδη με τον Al Disiena, ιδιοκτήτη 2 γυμναστηρίων στην Καλιφόρνια και guest poser στο Mr Βόρειος Ελλάς 1984


135221


Τάσος Μώρος - Νίκος Καρανικόλας - Σπύρος Μπουρνάζος - Ηλίας Παγιαννίδης

135222

Mr Βόρειος Ελλάς 1982

135223


135224


135225

Γυμναστήριο BBC - Κορδελιό, στο γυμναστήριο του Παγιαννίδη, με τον Νίκο Κρόμπα


135226



Παραλία Θεσσαλονίκης 1980 - Ηλίας Παγιαννίδης , Σπύρος Μπουρνάζος

135227


Παραλία Θεσσαλονίκης 1980 - Σπύρος Μπουρνάζος - Παύλος Γεροθανάσης - Δημήτρης Παπαντώνης - Μενέλαος Μπαϊμπούτης - Ηλίας Παγιαννίδης

135228

Mr Οδύσσεια 1985

135229


ΝΑΒΒΑ Μr Universe 1986 - Aγγλία
Φραγκίσκος Μπατής - Ηλίας Παγιαννίδης - Σάμυ Ιωαννίδης - Σπύρος Μπουρνάζος - Κώστας Μπουρνάζος


135230

1984 - Προετοιμασία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της WABBA Ρώμη
Σπύρος Μπουρνάζος - Νίκος Καρανικόλας - Ηλίας Παγιαννίδης


135231

Polyneikos
15-07-21, 14:17
Σπύρος Μπουρνάζος - Στρατής Παγιαννίδης- Ιούλιος 2021

135232

135233

135234

135235


135237

135238​

135236

Polyneikos
23-08-23, 09:48
Hλίας Παγιαννίδης - Σπύρος Μπουρνάζος 1978 - 2023:
Μια γνωριμία 45 ετών με αφετηρία το 1978, στο γυμναστήριο του Γιάννη Κωστογλάκη στην Αγησιλάου 28 (το πρώτο του Κωστογλάκη, μετά μεταφέρθηκε στην Κεραμεικού & Κολωνού).


142827

142828

142829

Εκεί ο Ηλίας ανεβαίνοντας τα σκαλοπάτια του γυμναστηρίου, είδε ασπρόμαυρες μεγάλες φωτογραφίες του Σπύρου που υπήρχαν , χωρίς να γνωρίζει ποιος είναι και εκεί αντάλλαξαν τις πρώτες τους κουβέντες για το αγαπημένο τους άθλημα.

Η πορεία των ετών τους βρίσκει να κάνουν παρέα είτε στην Θεσσαλονίκη, ο Ηλίας είχε ανοίξει το πρώτο του γυμναστήριο στο Κορδελιό, το BBC (μετέπειτα Άθλος) ενώ και ο Σπύρος έχει ανοίξει το δικό του, στην Τροίας 28.

Η προσωπική φιλία που υπήρχε, τους βρίσκει μαζί στην προετοιμασία του Μπουρνάζου στο Μόναχο για τους αγώνες στην Ρώμη, το Mr Kosmos το 1984 της WABBA και στο Mr Ευρώπη στην Γερμανία το 1985 όπου εκεί ο Παγιαννίδης έχει αναλάβει και τον ρόλο του δημοσιογράφου & φωτογράφου, για την κάλυψη του ρεπορτάζ για τα περιοδικά Σούπερμαν και Αθλητή.


142830

142831

142832

142833

142834


Δραστήριος ιδιαίτερα και με "δίψα" για το Bodybuilding o Παγιαννίδης κάνει πολλά ταξίδια στην Ευρώπη ως εκπρόσωπος της ΝΑΒΒΑ στην Ελλάδα και σε αποστολές ενώ παράλληλα είναι Πρόεδρος της Ένωσης και ιδιοκτητών γυμναστηρίων Βορείου Ελλάδος και συντάκτης του περιοδικού SuperMan καθώς και εκφωνητής αγώνων μέχρι που εγκατέλειψε.

O ίδιος αποτελεί ρομαντικός και ιδεολόγος αναφέροντας χαρακτηριστικά : "Το bodybuilding είναι το ευγενέστερο των αθλημάτων, είναι Τέχνη.Είναι μια μοναδική συνύπαρξη Τέχνης και άθλησης και ακόμη πιο μοναδική γιατί δημιούργημα και δημιουργός είναι το ίδιο πράγμα."

142835

Ο Ηλίας Παγιαννίδης είχε γράψει το βιβλίο "Εισαγωγή στο σύγχρονο bodybuilding",το 1987, βιβλίο σταθμός για την εποχή εκείνη και με αρκετές επανεκδόσεις.

142836

Ο Παγιαννίδης επισκέφθηκε τον Αύγουστο 2023, μετά από πολλά χρόνια , το γυμναστήριο του Μπουρνάζου, στιγμές που αποτυπώθηκαν και σας μεταφέρουμε!

TRIANTAFYLLOU
26-08-23, 03:01
τι ωραίες αναμνήσεις , τι ωραία χρόνια ήταν τότε
Τον Ηλία τον πρωτογνώρισα το 86 απο κοντα , (γιατι τον ήξερα σαν αθλητή πρίν μερικα χρόνια )όταν συμμετείχα στο Μρ Βόρειος Ελλάς και ήταν εκφωνητής παρουσιαστής και για μας ήταν η μορφή που ήταν συνδεδεμένη με τους αγώνες και την παρουσίαση, είχε όνειρα για το άθλημα και απογοητεύτηκε και γι αυτο αποσύρθηκε ενω ήταν τόσο ενεργός και ήθελε και είχε δυνατότητες να προσφέρει
Και εννοείτε απο τούς πρώτους που είχα αποκτήσει το βιβλίο του που τόσο απλα και κατανοητα σε έβαζε στο αγωνιστικό ΒΒ
Και πάντα φίλοι κολλητοί με τον Σπύρο
Να είσαι καλα ρεπόρτερ μας που μας ενημερώνεις για τα δρωμενα στον χώρο :thumbup: