PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτογραφιες μου.



Giannhs.
16-03-10, 21:16
Πρωτου ξεκινησετε το κραξιμο να σας πω δυο λογια.Ξεκινησα την γυμναστικη(γιατι ββ δεν το λες) :p πριν 13-14 μηνες γιατι ημουν πολυ αδυνατος 59-60 κιλα και τωρα ειμαι στα 69-70 με υψος 1.80 περιπου 17 χρονων και ειδου τα αποτελεσματα.

[

savage
16-03-10, 21:23
γιατι να σε κραξουμε?μια χαρα εισια για οσο καιρο κανεις.λιπος δεν εχεις,εχεις ενα αρκετα καλο μυικο καθορισμο,μονο λιγος μυικος ογκος ακομα σου λειπει,εφοσον φυσικα εχεις κατι τετοιο ως στοχο.απλα μην κανεις το λαθος να κανεις ογκο για τον ογκο.βαλε ποιοτικα μυικα κιλα.η ηλικια σου και ο μεταβολισμος σου σε βοηθανε σε αυτο.τρωγε σωστα και συνεχισε τη γυμναστικη και good things will happen for ya!:thumbup:

Giannhs.
16-03-10, 21:27
γιατι να σε κραξουμε?μια χαρα εισια για οσο καιρο κανεις.λιπος δεν εχεις,εχεις ενα αρκετα καλο μυικο καθορισμο,μονο λιγος μυικος ογκος ακομα σου λειπει,εφοσον φυσικα εχεις κατι τετοιο ως στοχο.απλα μην κανεις το λαθος να κανεις ογκο για τον ογκο.βαλε ποιοτικα μυικα κιλα.η ηλικια σου και ο μεταβολισμος σου σε βοηθανε σε αυτο.τρωγε σωστα και συνεχισε τη γυμναστικη και good things will happen for ya!:thumbup:
1 ευχαριστω για τα καλα σου λογια
2 οταν λες ογκο για τον ογκο λες να μην τροω σαβουρα και να παρω ογκο σε λιπος?
η σαβουρα χαλαει την γραμμωση μονο επειδη περνουμε λιπος η και για αλλον λογο?

giannis64
16-03-10, 21:29
σαβουρα= λιπος λιπος λιπος. μακρια!!!!

Giannhs.
16-03-10, 21:38
σαβουρα= λιπος λιπος λιπος. μακρια!!!!
ε θα τρελαθω θα πηδηχτω απο το παραθυρο!!!!
τι ειναι καλυτερο να συνεχισω να τροω και λιγη "σαβουρα" η να την κοψω?
αμα δεν φαω και λιγη σαβουρα δεν βγαινω κανω και kick boxing εχω και παρα παρα παρα πολυ καλο μεταβολισμο δηλαδη αμα τροω "καθαρα" μονο θα πεσω σε κιλα.το εχω δοκιμασει.Δηλαδη τι με συμβουλευετε να κανω?

savage
16-03-10, 21:39
να τρως μονο καλα(αν αυτο ειναι εφικτο),αλλα πολυ περισσοτερο.τοτε δε θα χανεις κιλα,πιστεψε με

Giannhs.
16-03-10, 21:45
να τρως μονο καλα(αν αυτο ειναι εφικτο),αλλα πολυ περισσοτερο.τοτε δε θα χανεις κιλα,πιστεψε με
ειμαι γυρω στις 3.500 θερμιδες καθημερινα χωρις λιγη σαβουρα δυσκολα τα καταφερνω.οσο για πρωτεινη περνω γυρω στις 130-150 την ημερα και αρκετο υδατανθρακα.

Machiavelli
17-03-10, 01:11
Πάρε έναν κακάο χωρίς ζάχαρη και χτύπαγε το με βρώμη όποτε νομίζεις ότι θες κάτι παραπάνω αντί για σαβούρα.
Έχεις πολύ καλό καλούπι. Καλή συνέχεια.

TRIANTAFYLLOU
17-03-10, 04:51
είσαι πολύ καλός και μπράβο σου , επειδή και γω κάποτε είχα το ίδιο πρόβλημα με σενα μόνο που εγω μετρημενες έτρωγα μέχρι και 6000 θερμίδες αλλα έκαιγα παρα πολλες στην δουλεια και αν έτρωγα μόνο νερόβραστα και σωστα δεν θα εβαζα γραμμάριο

γι αυτό μην μπερδεύεσαι καθόλου και τρώγε τα σωστα πράγματα όπως σου λέν και τα παιδια , δηλαδή το βασικό είναι να παρέχεις στον οργανισμό σου αυτα που χρειάζεται να χτιστεί και απο κεί και πέρα δεν λέμε να τρώς καθε μερα πιτόγυρα και πίτσες , που θα φας και τέτοια , εγω χωρίς αυτα δεν ζούσα , εσύ απλα πρόσθεσε θερμίδες τρώγοντας ξηρούς καρπούς , φουντούκια αμύγδαλα φυστίκια , ενδιάμεσα απο τα γεύματα για να πάρεις θερμίδες επιπλέον , απλα ελέγχεις τα αποτελέσματα και βλέπεις πως αντιδρα το σώμα σου αν βλέπεις ότι γεμίζεις λίπος κάνεις περικοπές , αλλα πιστεύω αν έχεις τον μεταβολισμό που λες δεν θα έχεις πρόβλημα .

αν δείς ότι δεν βάζεις ανάλογα ανεβάζεις , υπάρχουν σώματα και οργανισμοί που αν τρώνε σωστα και άπαχα δεν βάζουν με τίποτε , την πρώτη φορα που εκανα δίαιτα να κατεβω σε αγώνες όπως φυσικα όλος ο κόσμος , έγινα τόσο χάλια που μου είπε αυτος που θα με κατεβαζε τωρα άστο δεν έμεινε τίποτε είσαι και ψηλός που να πας , που εγω έτρωγα πάλι καμια φορα και σαβούρα και όταν άρχησα να τρώω κανονικα γέμισα και τελικα κατέβηκα σε αγωνες , γι αυτο το λέω να καταλάβεις ότι όλοι οι οργανισμοί δεν είναι το ίδιο , απλα πειραματίζεσαι μέχρι να μάθεις το σώμα σου και να ξέρεις πως αντιδρα .

και όταν αυτός ο πειραματισμός συνοδεύεται απο γνώσεις που μπορείς να πάρεις και απο το φόρουμ , θα έχεις πιο ασφαλή αποτελέσματα :thumbup::thumbup:

Giannhs.
17-03-10, 15:10
είσαι πολύ καλός και μπράβο σου , επειδή και γω κάποτε είχα το ίδιο πρόβλημα με σενα μόνο που εγω μετρημενες έτρωγα μέχρι και 6000 θερμίδες αλλα έκαιγα παρα πολλες στην δουλεια και αν έτρωγα μόνο νερόβραστα και σωστα δεν θα εβαζα γραμμάριο

γι αυτό μην μπερδεύεσαι καθόλου και τρώγε τα σωστα πράγματα όπως σου λέν και τα παιδια , δηλαδή το βασικό είναι να παρέχεις στον οργανισμό σου αυτα που χρειάζεται να χτιστεί και απο κεί και πέρα δεν λέμε να τρώς καθε μερα πιτόγυρα και πίτσες , που θα φας και τέτοια , εγω χωρίς αυτα δεν ζούσα , εσύ απλα πρόσθεσε θερμίδες τρώγοντας ξηρούς καρπούς , φουντούκια αμύγδαλα φυστίκια , ενδιάμεσα απο τα γεύματα για να πάρεις θερμίδες επιπλέον , απλα ελέγχεις τα αποτελέσματα και βλέπεις πως αντιδρα το σώμα σου αν βλέπεις ότι γεμίζεις λίπος κάνεις περικοπές , αλλα πιστεύω αν έχεις τον μεταβολισμό που λες δεν θα έχεις πρόβλημα .

αν δείς ότι δεν βάζεις ανάλογα ανεβάζεις , υπάρχουν σώματα και οργανισμοί που αν τρώνε σωστα και άπαχα δεν βάζουν με τίποτε , την πρώτη φορα που εκανα δίαιτα να κατεβω σε αγώνες όπως φυσικα όλος ο κόσμος , έγινα τόσο χάλια που μου είπε αυτος που θα με κατεβαζε τωρα άστο δεν έμεινε τίποτε είσαι και ψηλός που να πας , που εγω έτρωγα πάλι καμια φορα και σαβούρα και όταν άρχησα να τρώω κανονικα γέμισα και τελικα κατέβηκα σε αγωνες , γι αυτο το λέω να καταλάβεις ότι όλοι οι οργανισμοί δεν είναι το ίδιο , απλα πειραματίζεσαι μέχρι να μάθεις το σώμα σου και να ξέρεις πως αντιδρα .

και όταν αυτός ο πειραματισμός συνοδεύεται απο γνώσεις που μπορείς να πάρεις και απο το φόρουμ , θα έχεις πιο ασφαλή αποτελέσματα :thumbup::thumbup:
με αλλα λογια και με λιγη σαβουρα γινεται δουλεια αλλα αμα γινεται με ποιοτικες θερμιδες τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ καλυτερα σωστα?ε οποτε θα δοκιμασω να κοψω καπως την σαβουρα και να τροω πιο ποιοτικα να δω και αν θα χασω/βαλω η μεινω στα ιδια κιλα.

TRIANTAFYLLOU
17-03-10, 18:01
με αλλα λογια και με λιγη σαβουρα γινεται δουλεια αλλα αμα γινεται με ποιοτικες θερμιδες τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ καλυτερα σωστα?ε οποτε θα δοκιμασω να κοψω καπως την σαβουρα και να τροω πιο ποιοτικα να δω και αν θα χασω/βαλω η μεινω στα ιδια κιλα.


ακριβώς και είπαμε δεν ισχύουν όλα για όλους , εγω όπως είπα αν δεν ετρωγα σαβούρα δεν έβαζα γραμμάριο , το σημαντικό είναι όπως έγραψα να τρώς σωστα και ισοροπημενα και το αν σε οφελεί η σε πειράζει η σαβούρα θα φανει στην πορεία , αλλα το θεμα είναι να μάθεις να τρώς σωστα και το φαγητό δεν είναι δηλητήριο να φας δηλαδή μια φορα πιτόγυρο και να χαλάσεις .

είπαμε τα ακραία και εξτρίμ πράγματα γίνονται για κάποιον σκοπό όταν είμαστε για κάποια διοργανωση να αγωνιστούμε

εσυ παρακολουθείς το σώμα σου πως συμπεριφέρετε και πράτεις ανάλογα με το αποτέλεσμα για πιο σίγουρα

Polyneikos
17-03-10, 19:35
Γιαννη συγχαρητηρια ,εισαι πολυ καλος ,ειδικα για την ηλικία σου και με καλα ωραία σωματικα χαρακτηριστικα,μικρή μεση,ανοικτη πλάτη.
Με την εμπειρια σιγα σιγα θα μαθεις το σωμα σου και πως αντιδρα αλλα ως προς τις ποιοτικες τροφες υπάρχουν κανονες και δεν μπορουμε να παρεκλινουμε κατα πολυ αν θελουμε τα τελεια αποτελεσματα.
Φυσικα λόγω ηλικιας,μεταβολισμου αλλά και σωματότυπου αυτα ίσως σου φαινονται ασκοπα προς το παρονω αλλα από τωρα πρεπει να βαλεις τις βασεις.:thumbup:

Giannhs.
17-03-10, 19:39
Γιαννη συγχαρητηρια ,εισαι πολυ καλος ,ειδικα για την ηλικία σου και με καλα ωραία σωματικα χαρακτηριστικα,μικρή μεση,ανοικτη πλάτη.
Με την εμπειρια σιγα σιγα θα μαθεις το σωμα σου και πως αντιδρα αλλα ως προς τις ποιοτικες τροφες υπάρχουν κανονες και δεν μπορουμε να παρεκλινουμε κατα πολυ αν θελουμε τα τελεια αποτελεσματα.
Φυσικα λόγω ηλικιας,μεταβολισμου αλλά και σωματότυπου αυτα ίσως σου φαινονται ασκοπα προς το παρονω αλλα από τωρα πρεπει να βαλεις τις βασεις.:thumbup:
ευχαριστω και να ειστε σιγουροι θα το ψαξω και θα το δουλεψω πολυ ακομα,εχω και τοσο κοσμο εδω να με συμβουλεψει. :)
το μονο που με "τσουζει" λιγο ειναι οτι ακουσα πως λογο της προπονησης με βαρη υπαρχει καποιο προβλημα με το υψος.Ειναι αληθεια η ενας ακομα μυθος και αυτος?και αν ισχυει για τι διαφορα μιλαμε? 1-2 εκατοστα η παραπανω?

savage
17-03-10, 19:53
μπα δεν ισχυει

Polyneikos
17-03-10, 19:56
Σε αυτο το ζήτημα οι γνωμες είναι λίγο διχασμενες,αυτό που θα μπορουσα να σου προτείνω και σίγουρα δεν θα χασεις από μυικη αναπτυξη αλλά και θα είσαι πιο σίγουρος είναι να αποφευγεις να κανεις ασκησεις που εμπεριεχουν καθετη κίνηση,όπως πχ τα σκουωτ με μεγαλα φορτία διότι ίσως σου παρεμποδίσουν την αναπτυξη,όχι να την ανακόψουν αλλα σίγουρα δεν μπορω να στο πω με πόντους.Τουλαχιστον είσαι ήδη 1,80 !!:P

Giannhs.
17-03-10, 20:05
Σε αυτο το ζήτημα οι γνωμες είναι λίγο διχασμενες,αυτό που θα μπορουσα να σου προτείνω και σίγουρα δεν θα χασεις από μυικη αναπτυξη αλλά και θα είσαι πιο σίγουρος είναι να αποφευγεις να κανεις ασκησεις που εμπεριεχουν καθετη κίνηση,όπως πχ τα σκουωτ με μεγαλα φορτία διότι ίσως σου παρεμποδίσουν την αναπτυξη,όχι να την ανακόψουν αλλα σίγουρα δεν μπορω να στο πω με πόντους.Τουλαχιστον είσαι ήδη 1,80 !!:P
1,80 σε μια οικογενεια που ολοι ειναι 1,90+ σαν το μαυρο προβατο νιωθω :p

Polyneikos
17-03-10, 20:37
Χα,χα,ενταξει,μην ανησυχεις,είσαι ακομα 17 και μπορείς να ψηλωνεις ακομα και μεχρι τα 21.Θα τα φτασεις.:thumbup:

Giannhs.
17-03-10, 20:39
Χα,χα,ενταξει,μην ανησυχεις,είσαι ακομα 17 και μπορείς να ψηλωνεις ακομα και μεχρι τα 21.Θα τα φτασεις.:thumbup:
ελπιζω γιατι αμα ειναι να χασεις υψος που θα το εχεις ολη σου την ζωη πιστευω αξιζει να περιμενεις λιγο για να κανεις βαρη.

Niiick
18-03-10, 02:04
Να αποφευγεις ασκησεις που επιβαρηνουν καθετα τον αξονα του σωματος.
Βλεποντας το σωμα σε ανατομικη θεση διακρινονται τρια επιπεδα κινησης το οβελιαιο το μετωπιαιο και το οριζοντιο. Και στα τρια επιπεδα κινηματικης λοιπον, ασκησεις που επιβαρυνουν κατακορυφα τον αξονα του σωματος πρεπει να αποφευγονται.
Ο λογος ειναι οτι πιεζονται οι μεσοσπονδυλιοι δισκοι. Η σπονδυλικη στυλη αποτελειται κατα κανονα απο 33 σπονδυλους, με τη σειρα 7 αυχενικους, 12 θωρακικους, 5 οσφυικους,5 στο ιερο οστο και 4 (3-5) στο κοκκυγα.
Οι σπονδυλοι αυτοι εχουν μεταξυ τους δισκους που βρισκονται κολλημενοι στους σπονδυλους.
Οταν εφαρμοζεται ενα καθετο φορτιο αναπτυσεται καποια πιεση. Ο μεσοσπονδυλιος δισκος προσπαθει να μεταφερει τα φορτια απ το ενα σπολδυλικο σωμα στο αλλο και ετσι συμπιεζεται. Το σπογγωδες σωμα συμπιεζεται και παραμορφωνεται απο την κατακορυφη φορτιση. Σκεφτειτε το σαν ενα wettex με νερο το οποιο πιεζεις απο πανω.
Γι αυτους που θα επιμεινουν οτι με σωστη εκτελεση ολα καλα ειναι, αλιμονο παντα μιλαμε για τελεια εκτελεση αλλιως μας απασχολουν ακομα σοβαροτερα ζητηματα, να συμπληρωσω και αυτο. Οταν καποιος ειναι ολη μερα ορθιος κατακορυφη φορτιση υφισταται η σπονδυλικη στυλη και απο το βαρος του σωματος και συμβαινει αυτο που αναφερθηκε στους μεσοσπονδυλιους δισκους. Για αυτο και οταν καποιος ξυπνησει εστω και απο εναν 3ωρο υπνο 8α ειναι πιθανεστατα και 2 εκατοστα υψηλοτερος αφου οι δισκοι ανακτησαν το μεγεθος τους. Σκεφθειτε λοιπον τι συμβαινει οχι μονο με το σωματικο βαρος αλλα και την εξωτερικη επιβαρυνση με 150 κιλα στο σκουοτ.
Αυτες ειναι βασικες γνωσεις κινησιολογιας οι οποιες δειχνουν οτι αυτες οι ασκησεις οπως τα καθισματα εκτελουνται υπο πολλες προυποθεσεις, μια απο αυτες και η ηλικια.
Πηρα ευκαιρια απ την ερωτηση του παιδιου,επρεπε να κανω αυτο το μεγαλο ποστ ελπιζω να ημουν κατανοητος.

savage
18-03-10, 03:33
πολυ ωραιο ποστ νικολα!!:clap::clap::clap:

Giannhs.
18-03-10, 15:29
Να αποφευγεις ασκησεις που επιβαρηνουν καθετα τον αξονα του σωματος.
Βλεποντας το σωμα σε ανατομικη θεση διακρινονται τρια επιπεδα κινησης το οβελιαιο το μετωπιαιο και το οριζοντιο. Και στα τρια επιπεδα κινηματικης λοιπον, ασκησεις που επιβαρυνουν κατακορυφα τον αξονα του σωματος πρεπει να αποφευγονται.
Ο λογος ειναι οτι πιεζονται οι μεσοσπονδυλιοι δισκοι. Η σπονδυλικη στυλη αποτελειται κατα κανονα απο 33 σπονδυλους, με τη σειρα 7 αυχενικους, 12 θωρακικους, 5 οσφυικους,5 στο ιερο οστο και 4 (3-5) στο κοκκυγα.
Οι σπονδυλοι αυτοι εχουν μεταξυ τους δισκους που βρισκονται κολλημενοι στους σπονδυλους.
Οταν εφαρμοζεται ενα καθετο φορτιο αναπτυσεται καποια πιεση. Ο μεσοσπονδυλιος δισκος προσπαθει να μεταφερει τα φορτια απ το ενα σπολδυλικο σωμα στο αλλο και ετσι συμπιεζεται. Το σπογγωδες σωμα συμπιεζεται και παραμορφωνεται απο την κατακορυφη φορτιση. Σκεφτειτε το σαν ενα wettex με νερο το οποιο πιεζεις απο πανω.
Γι αυτους που θα επιμεινουν οτι με σωστη εκτελεση ολα καλα ειναι, αλιμονο παντα μιλαμε για τελεια εκτελεση αλλιως μας απασχολουν ακομα σοβαροτερα ζητηματα, να συμπληρωσω και αυτο. Οταν καποιος ειναι ολη μερα ορθιος κατακορυφη φορτιση υφισταται η σπονδυλικη στυλη και απο το βαρος του σωματος και συμβαινει αυτο που αναφερθηκε στους μεσοσπονδυλιους δισκους. Για αυτο και οταν καποιος ξυπνησει εστω και απο εναν 3ωρο υπνο 8α ειναι πιθανεστατα και 2 εκατοστα υψηλοτερος αφου οι δισκοι ανακτησαν το μεγεθος τους. Σκεφθειτε λοιπον τι συμβαινει οχι μονο με το σωματικο βαρος αλλα και την εξωτερικη επιβαρυνση με 150 κιλα στο σκουοτ.
Αυτες ειναι βασικες γνωσεις κινησιολογιας οι οποιες δειχνουν οτι αυτες οι ασκησεις οπως τα καθισματα εκτελουνται υπο πολλες προυποθεσεις, μια απο αυτες και η ηλικια.
Πηρα ευκαιρια απ την ερωτηση του παιδιου,επρεπε να κανω αυτο το μεγαλο ποστ ελπιζω να ημουν κατανοητος.
επειδη το ειχα ξανακουσει τωρα κανω σκουωτ με 20 κιλα μονο και τα βαζω δισετ με leg extention.Τα 20 κιλα λες να κανουν κακο? αμα ειναι να τα βγαλω αλλα μετα πως θα κανω ποδια? :/

Machiavelli
18-03-10, 15:39
Εγώ όταν άρχισα συστηματικά τα βάρη σταμάτησα να ψηλώνω αρκετά απότομα σε εποχή που έπαιρνα σταθερά ύψος. Και δεν έκανα και πολύ έντονα, στα πλαίσια του μπάσκετ.

Giannhs.
18-03-10, 16:03
Εγώ όταν άρχισα συστηματικά τα βάρη σταμάτησα να ψηλώνω αρκετά απότομα σε εποχή που έπαιρνα σταθερά ύψος. Και δεν έκανα και πολύ έντονα, στα πλαίσια του μπάσκετ.
δεν ξερεις αμα θα ψηλωνες σιγουρα...Πωωω με ανχωσατε ασχημα τωρα..

-beba-
18-03-10, 16:12
Giannhs μπράβο σου.:clap::clap::clap:
Είσαι πολύ καλός. Συγχαρητήρια.:clap::clap::clap:
Τώρα το πρόσεξα το τόπικ..................μπράβο σου και πάλι.

Niiick
18-03-10, 21:06
Το θεμα ειναι η σχεση κοστους-ωφελειας. Οταν μπορεις να γυμνασεις τον μυ που θελεις με καποιους τροπους γιατι εσυ να διαλεξεις τον πλεον επικυνδινο?

thanks savage.

Giannhs.
18-03-10, 21:14
Το θεμα ειναι η σχεση κοστους-ωφελειας. Οταν μπορεις να γυμνασεις τον μυ που θελεις με καποιους τροπους γιατι εσυ να διαλεξεις τον πλεον επικυνδινο?

thanks savage.
ποιες αλλες ασκησεις εκτος του σκουωτ δεν κανει?γιατι επαθα "φρικη" με αυτα που διαβασα.Ε αναγκαστικα leg extention μονο για ποδια.

albertob30
18-03-10, 22:03
ποιες αλλες ασκησεις εκτος του σκουωτ δεν κανει?γιατι επαθα "φρικη" με αυτα που διαβασα.Ε αναγκαστικα leg extention μονο για ποδια.

μην κανεισ καθολου πιεσεις ομων. μονο εκτασεις κανε. κανε φουλ πλατη που βοηθαει κιολας..πολλες διατασεις και να κρεμιεσε απο μονοζυγα στο τελος της προπονησης και δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

εγω στην θεση σου θα περιμενα να μεγαλωσω λιγο για να χωθω στα βαρη παντως. αποψη μου μην με κραξετε

Giannhs.
18-03-10, 22:27
μην κανεισ καθολου πιεσεις ομων. μονο εκτασεις κανε. κανε φουλ πλατη που βοηθαει κιολας..πολλες διατασεις και να κρεμιεσε απο μονοζυγα στο τελος της προπονησης και δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

εγω στην θεση σου θα περιμενα να μεγαλωσω λιγο για να χωθω στα βαρη παντως. αποψη μου μην με κραξετε
και οτι εχω κανει να παει χαμενο? :(
και εχω μια εντυπωση οτι πιεσεις ομων κανει το μπροστινο κομματι του ωμου και οι εκτασεις το πλαινο ισχυει η ετσι μου φενεται?

TRIANTAFYLLOU
18-03-10, 22:34
Να αποφευγεις ασκησεις που επιβαρηνουν καθετα τον αξονα του σωματος.
Βλεποντας το σωμα σε ανατομικη θεση διακρινονται τρια επιπεδα κινησης το οβελιαιο το μετωπιαιο και το οριζοντιο. Και στα τρια επιπεδα κινηματικης λοιπον, ασκησεις που επιβαρυνουν κατακορυφα τον αξονα του σωματος πρεπει να αποφευγονται.
Ο λογος ειναι οτι πιεζονται οι μεσοσπονδυλιοι δισκοι. Η σπονδυλικη στυλη αποτελειται κατα κανονα απο 33 σπονδυλους, με τη σειρα 7 αυχενικους, 12 θωρακικους, 5 οσφυικους,5 στο ιερο οστο και 4 (3-5) στο κοκκυγα.
Οι σπονδυλοι αυτοι εχουν μεταξυ τους δισκους που βρισκονται κολλημενοι στους σπονδυλους.
Οταν εφαρμοζεται ενα καθετο φορτιο αναπτυσεται καποια πιεση. Ο μεσοσπονδυλιος δισκος προσπαθει να μεταφερει τα φορτια απ το ενα σπολδυλικο σωμα στο αλλο και ετσι συμπιεζεται. Το σπογγωδες σωμα συμπιεζεται και παραμορφωνεται απο την κατακορυφη φορτιση. Σκεφτειτε το σαν ενα wettex με νερο το οποιο πιεζεις απο πανω.
Γι αυτους που θα επιμεινουν οτι με σωστη εκτελεση ολα καλα ειναι, αλιμονο παντα μιλαμε για τελεια εκτελεση αλλιως μας απασχολουν ακομα σοβαροτερα ζητηματα, να συμπληρωσω και αυτο. Οταν καποιος ειναι ολη μερα ορθιος κατακορυφη φορτιση υφισταται η σπονδυλικη στυλη και απο το βαρος του σωματος και συμβαινει αυτο που αναφερθηκε στους μεσοσπονδυλιους δισκους. Για αυτο και οταν καποιος ξυπνησει εστω και απο εναν 3ωρο υπνο 8α ειναι πιθανεστατα και 2 εκατοστα υψηλοτερος αφου οι δισκοι ανακτησαν το μεγεθος τους. Σκεφθειτε λοιπον τι συμβαινει οχι μονο με το σωματικο βαρος αλλα και την εξωτερικη επιβαρυνση με 150 κιλα στο σκουοτ.
Αυτες ειναι βασικες γνωσεις κινησιολογιας οι οποιες δειχνουν οτι αυτες οι ασκησεις οπως τα καθισματα εκτελουνται υπο πολλες προυποθεσεις, μια απο αυτες και η ηλικια.
Πηρα ευκαιρια απ την ερωτηση του παιδιου,επρεπε να κανω αυτο το μεγαλο ποστ ελπιζω να ημουν κατανοητος.

αυτο ισχύει για μέγιστες επιβαρύνσεις βέβαια και υπερβολες στα βάρη αλλιως δεν κονταίνει κανείς με τίποτε και η ανάπτυξη δεν σταματάει με τίποτε , εκτός υπερβολών στην προπόνηση όχι μόνο με βάρη και καταβολισμό σε μικρής ηλικίας παιδια , τα έχουμε πεί σε κάποια τόπικ , πως ακόμη και στον στίβο η πολεμικές τεχνες όταν ενα παιδί η προπόνησή του δεν είναι υπο παιγνιώδη μορφη και είναι υπερβολική , μπορεί να έχει συνέπειες στην ανάπτυξη του .

οι μύς όταν επιβαρύνονται έτσι γίνονται πιο δυνατοί και μεγαλώνουν το ίδιο ισχύει και για τον σκελετό σε περιπτωσεις έλειψης βαρύτητας αδυνατίζει ο σκελετός και η οστεική μάζα .

γι αυτό στην ηλικία των 17 απλα όχι μέγιστες επιβαρύνσεις και λάθος εκτέλεση των ασκήσεων

και άλλο να μιλάμε για ημερήσια καθετη επιβάρυνση για ώρες και άλλο στιγμιαία με ενα μεσο βάρος, αυτο δεν επηρεάζει με τίποτε η μάλλον επηρεάζει θετικα δυναμώνουν και οι μυς αλλα και οι χόνδροι που δέχονται το ερέθισμα , γιατι αν είμαστε υπερβολικοί δεν πρέπει ούτε άλματα να κάνουν τα παιδια ηλικίας 17 ετών γιατι αναπτύσονται κάθετες δυνάμεις πολλαπλάσιες του μέγιστου βάρους που μπορεί κάποιος να σηκώσει και ενα 17χρονο παιδί δεν είναι και μωρό , εγω εχω φίλο που 17 χρονών πήγε άρση βαρων και τωρα με ρίχνει ενα κεφάλι

Niiick
18-03-10, 22:56
αυτο ισχύει για μέγιστες επιβαρύνσεις βέβαια και υπερβολες στα βάρη αλλιως δεν κονταίνει κανείς με τίποτε και η ανάπτυξη δεν σταματάει με τίποτε , εκτός υπερβολών στην προπόνηση όχι μόνο με βάρη και καταβολισμό σε μικρής ηλικίας παιδια , τα έχουμε πεί σε κάποια τόπικ , πως ακόμη και στον στίβο η πολεμικές τεχνες όταν ενα παιδί η προπόνησή του δεν είναι υπο παιγνιώδη μορφη και είναι υπερβολική , μπορεί να έχει συνέπειες στην ανάπτυξη του .

οι μύς όταν επιβαρύνονται έτσι γίνονται πιο δυνατοί και μεγαλώνουν το ίδιο ισχύει και για τον σκελετό σε περιπτωσεις έλειψης βαρύτητας αδυνατίζει ο σκελετός και η οστεική μάζα .

γι αυτό στην ηλικία των 17 απλα όχι μέγιστες επιβαρύνσεις και λάθος εκτέλεση των ασκήσεων

και άλλο να μιλάμε για ημερήσια καθετη επιβάρυνση για ώρες και άλλο στιγμιαία με ενα μεσο βάρος, αυτο δεν επηρεάζει με τίποτε η μάλλον επηρεάζει θετικα δυναμώνουν και οι μυς αλλα και οι χόνδροι που δέχονται το ερέθισμα , γιατι αν είμαστε υπερβολικοί δεν πρέπει ούτε άλματα να κάνουν τα παιδια ηλικίας 17 ετών γιατι αναπτύσονται κάθετες δυνάμεις πολλαπλάσιες του μέγιστου βάρους που μπορεί κάποιος να σηκώσει και ενα 17χρονο παιδί δεν είναι και μωρό , εγω εχω φίλο που 17 χρονών πήγε άρση βαρων και τωρα με ρίχνει ενα κεφάλι


Εγω δεν μιλησα για το 17χρονο παιδι,ειπα καποια πραγματα που ισχυουν ανεξαρτητου ηλικιας και στην αρση βαρων εντασουν 17 χρονων παιδια στην ανδρικη κατηγορια αλλα ουτε αυτο με απασχολει εαν ειναι σωστο ή οχι.

Με ολο το σεβασμο να σας απαντησω. Μιλουμε για κατακορυφη/επιβαρυνση,δηλαδη οταν ειμαστε ορθιοι με αλλα λογια αυτο συμβαινει σε ολους μας και για ολη τη ζωη μας. Εαν ειναι κατι να επηρρεασει αρνητικα αυτο βεβαια και θα ειναι η εξωτερικη επιβαρυνση και πολυ λιγοτερο οι δυναμεις που ασκουνται στο κατακορυφο αξονα του σωματος κατα την ορθια σταση.
Το οτι οι μυες θα δυναμωσουν και θα μεγαλωσουν με επιβαρυνση αυτο ειναι σωστο.Οι χονδροι και τα λοιπα μαλακα μορια επιτρεψτε μου να εχω μια επιφυλαξη ως προς το πως θα αντιδρασουν. θα μεγαλωσει και ο σκελετος? Το οτι σε ελλειψη βαρυτητας θα ελλατωθει η οστικη πυκνοτητα δεν το καλαβαινω ακριβως αλλα η οστικη πυκνοτητα θα συμβει και στην οστεοπενια δεν καταλαβαινω.Επισης προπονηση με αντιστασεις με παιχνιωδη μορφη επισης δεν εχω ακουσει αφου δεν ειναι αθλοπαιδια ωστε να αποκτησουν οι ασκησεις της παιχνιωδη μορφη.Αλματα που να φερουν τοσες μεγαλες κατακορυφες δυναμεις δε μπορω να σκεφτω εκτος απο καθετα πλειομετρικα αλματα αλλα παλι σε καμια περιπτωση δε θα ειναι τοσο τραγικα τα νουμερα.

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι οπως σωστα υποθηκε ολες οι μορφες ασκησεις μονο θετικα στοιχεια εχουν να προσφερουν και τα αλματα και τα βαρη αρκει να λαμβανουμε υποψην καποιες ιδιαιτεροτητες.

TRIANTAFYLLOU
19-03-10, 00:55
Εγω δεν μιλησα για το 17χρονο παιδι,ειπα καποια πραγματα που ισχυουν ανεξαρτητου ηλικιας και στην αρση βαρων εντασουν 17 χρονων παιδια στην ανδρικη κατηγορια αλλα ουτε αυτο με απασχολει εαν ειναι σωστο ή οχι.

Με ολο το σεβασμο να σας απαντησω. Μιλουμε για κατακορυφη/επιβαρυνση,δηλαδη οταν ειμαστε ορθιοι με αλλα λογια αυτο συμβαινει σε ολους μας και για ολη τη ζωη μας. Εαν ειναι κατι να επηρρεασει αρνητικα αυτο βεβαια και θα ειναι η εξωτερικη επιβαρυνση και πολυ λιγοτερο οι δυναμεις που ασκουνται στο κατακορυφο αξονα του σωματος κατα την ορθια σταση.
Το οτι οι μυες θα δυναμωσουν και θα μεγαλωσουν με επιβαρυνση αυτο ειναι σωστο.Οι χονδροι και τα λοιπα μαλακα μορια επιτρεψτε μου να εχω μια επιφυλαξη ως προς το πως θα αντιδρασουν. θα μεγαλωσει και ο σκελετος? Το οτι σε ελλειψη βαρυτητας θα ελλατωθει η οστικη πυκνοτητα δεν το καλαβαινω ακριβως αλλα η οστικη πυκνοτητα θα συμβει και στην οστεοπενια δεν καταλαβαινω.Επισης προπονηση με αντιστασεις με παιχνιωδη μορφη επισης δεν εχω ακουσει αφου δεν ειναι αθλοπαιδια ωστε να αποκτησουν οι ασκησεις της παιχνιωδη μορφη.Αλματα που να φερουν τοσες μεγαλες κατακορυφες δυναμεις δε μπορω να σκεφτω εκτος απο καθετα πλειομετρικα αλματα αλλα παλι σε καμια περιπτωση δε θα ειναι τοσο τραγικα τα νουμερα.

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι οπως σωστα υποθηκε ολες οι μορφες ασκησεις μονο θετικα στοιχεια εχουν να προσφερουν και τα αλματα και τα βαρη αρκει να λαμβανουμε υποψην καποιες ιδιαιτεροτητες.

οχι δεν καταλαβες τι ενοούσα η προπόνηση υπο παιγνιώδη μορφη γίνετε σε μικρότερες ηλικίες δηλαδη πιο χαλαρα χωρίς αυξημένη πίεση στα παιδια και για να γίνω κατανοητός γιατι δεν μπορω αλλιώς θα πω ενα παραδειγμα , ενας προπονητης ταεκβοντο επειδη του άρεσε να τον λένε καλό προπονητη τα παιδάκια τα ξέσκιζε στην προπόνηση τα είχε κάνει κομάντα , τα ξυπνούσε 6 η ωρα πρίν το σχολείο πήγαιναν για τρέξιμο μετα σχολείο το απόγευμα προπόνηση

το αποτελεσμα έπαιρναν μετάλια και αυτος χαιρόταν που τον έλεγαν καλό προπονητη (γιατι οι άλλοι προπονητες δεν τα πίεζαν τα παιδια και οι προπονήσεις γινόταν σοβαρες μεν αλλα σαν παιχνιδάκι όχι αυστηρα) το αποτέλεσμα όταν έγιναν έφηβοι και νεανίδες ενω αυτα τα παιδια ότι είχαν να δώσουν το εδωσαν και μάλιστα με πολλα προβλήματα τραυματισμων ειδικα στα γόνατα, τα άλλα που έβγαιναν δεύτερα μετα άρχησαν να τα πλακώνουν στην προπόνηση οι προπονητες και τους εφαγαν στη στροφη

στο θεμα με τα βάρη απλα θα δουλεύουν με το 50%η και 40%του βάρους που μπορούν να σηκώσουν και με σωστή εκτέλεση και ζέσταμα και αποθεραπεία , δηλαδή αν σηκώνει πχ στο σκουώτ 100 κιλα για 3 επαναλήψεις , θα βάλει μόνο 40 η και λιγότερο βάρος που αυτό όταν μπαίνει στιγμιαία όσο κρατάει ενα σετ δεν είναι δυνατόν να σταματήσει την ανάπτυξη και να τον κονταίνει , αυτό μόνο ο προκρούστης μπορεί να το κάνει , εκτός αν μπεί σε κανενα κουτι περιορισμένων διαστάσεων και είναι συνέχεια μεσα και δεν μπορεί να μεγαλώσει

τώρα σκεύτηκα ενα παραδειγμα για να καταλάβετε τι ενοώ οι αστροναύτες σε έλειψη βαρύτητας για μεγαλο χρονικό διάστημα χάνουν οστεική μάζα και γι αυτο εφευρίσκουν τρόπους να γυμνάζονται για να δυναμώνει και ο σκελετός

η γυμναστική με βάρη σε καμία περίπτωση ενω έχει φαινομενικα να κάνει με τους μύς δεν αφήνει ανεπηρέαστο τον σκελετό , δεν είναι δυνατόν κάποιος που σηκωνε 50 κιλα να φτάσει να σηκώνει 150 και οι χόνδροι οι σύνδεσμοι και τα κόκαλα να είναι το ίδιο αφου λέμε ακόμη και στις μεγάλες ηλικίες τα βάρη δυναμωνουν τα κόκαλα και είναι φάρμακο κατα της οστεοπορωσης ειδικα στις γυναίκες .

και ενας 17 χρονος που θα κάνει πχ ώμους καθιστός με πίεση πάνω απ το κεφαλι με μπάρα για 4 σετ πχ δεν είναι δυνατόν αυτό να συμπιέσει τους χόνδρους και να κονταίνει εφόσον γίνετε για κάποια δευτερόλεπτα κάθε φορα , αλλα με αυτόν τον τρόπο δεχόμενοι το ερέθισμα δυναμώνουν και αυτοί καθώς και οι σκελετικοί μύς

επίσης ανέφερα το άλμα γιατι με αυτή την λογική ενα επιτόπιο άλμα έχει πολυ μεγαλύτερη επιβάρυνση σε κιλα απ ότι να κάνει πιέσεις ώμων πχ ενα σώμα 50 κιλών απο ύψος 80 εκατοστα μέχρι και διπλασιάζετε το βάρος δεν ξέρω πόσο ακριβώς αλλα σίγουρα είναι περισσότερο απο τα κιλά που λέμε ότι επιτρέπονται σε κάθετη πίεση , γι αυτο και είπα υπο προυποθέσεις .


ένα άλλο παράδειγμα για το ότι με την προπόνηση δυναμώνουν και σύνδεσμοι και χόνδροι πάντα υπο προυποθεσεις σωστη διατροφη κτλ , είναι το γεγονός ότι σε αθλητες που χρησιμοποιούν αας κόβονται πολύ συχνα τενοντες και σύνδεσμοι και αυτο γιατι δυναμώνουν πολύ γρήγορα οι μυς μη φυσικα και υστερουν οι τένοντες

Giannhs.
19-03-10, 00:55
μην κανεισ καθολου πιεσεις ομων. μονο εκτασεις κανε. κανε φουλ πλατη που βοηθαει κιολας..πολλες διατασεις και να κρεμιεσε απο μονοζυγα στο τελος της προπονησης και δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

εγω στην θεση σου θα περιμενα να μεγαλωσω λιγο για να χωθω στα βαρη παντως. αποψη μου μην με κραξετε

Βγηκαμε λιγο εκτοσ θεματος αλλα τελος παντων.Θα παρω ενα μονοζυγο σπιτι η πορτα εχει ανοιγμα 80 εκατοστα κοντα.Ειναι αρκετα για ελξεις με ανοιχτη λαβη?

TRIANTAFYLLOU
19-03-10, 01:05
Βγηκαμε λιγο εκτοσ θεματος αλλα τελος παντων.Θα παρω ενα μονοζυγο σπιτι η πορτα εχει ανοιγμα 80 εκατοστα κοντα.Ειναι αρκετα για ελξεις με ανοιχτη λαβη?


μπορεί να μην είναι το ιδανικό γιατι αυτό έχει να κάνει με το ύψος ενας ψηλός θέλει μεγαλύτερο άνοιγμα αναλογικα , αλλα πάλι καλό είναι κάνει δουλεια εκτός αν έχεις καμια πόρτα με μεγαλύτερο άνοιγμα αλλα συνήθως αυτό είναι το άνοιγμα που εχουν οι περισσότερες πόρτες

Machiavelli
19-03-10, 14:48
δεν ξερεις αμα θα ψηλωνες σιγουρα...Πωωω με ανχωσατε ασχημα τωρα..

Σαφώς δεν το ξέρω, αλλά όπως είπα ψήλωνα σταθερά, συνέχιζα να παίζω μπάσκετ και σταμάτησα κάπως απότομα. Υπάρχουν τόσοι πολλοί τρόποι να γυμναστείς, δεν είναι ανάγκη να κάνεις βάρη έστω έχοντας την υποψία ότι μπορεί να σου στερήσει μερικούς πόντους στο ύψος από τη στιγμή που θες να ψηλώσεις κι άλλο. Να στο πω αλλιώς, εγώ θα πω στο παιδί μου να μην κάνει βάρη πριν τα 18-19.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Niiick.

Giannhs.
19-03-10, 15:27
Σαφώς δεν το ξέρω, αλλά όπως είπα ψήλωνα σταθερά, συνέχιζα να παίζω μπάσκετ και σταμάτησα κάπως απότομα. Υπάρχουν τόσοι πολλοί τρόποι να γυμναστείς, δεν είναι ανάγκη να κάνεις βάρη έστω έχοντας την υποψία ότι μπορεί να σου στερήσει μερικούς πόντους στο ύψος από τη στιγμή που θες να ψηλώσεις κι άλλο. Να στο πω αλλιώς, εγώ θα πω στο παιδί μου να μην κάνει βάρη πριν τα 18-19.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Niiick.
εεεε δεν ειναι δα και τοσο ευκολο να γυμναστεις χωρις βαρη.Καποια στιγμη ασκησεις οπως τα push ups δεν κανουν δουλεια.Α κατι ασχετο τωρα που ειπα push up αμα τα κανεις με το ενα χερι κανει καθολου δουλεια η ειναι μονο για μοστρα?

Machiavelli
19-03-10, 16:41
Δεν εννοώ push ups. Τρέξιμο, αλτήρες χαλαρά για να δυναμώνουν τα χέρια, να παίζεις κάνα μπάσκετ, κάνα ποδόσφαιρο, τέτοια.

TRIANTAFYLLOU
19-03-10, 17:51
η γυμναστική με βάρη είναι αυτή που όταν γίνετε σωστα βοηθάει στην ανάπτυξη σε εφήβους αλλα και στην αποφυγή τραυματισμών για τα παιδια που ασχολούνται με μπάσκετ , βόλευ και ποδόσφαιρο , τώρα αν τα μπερδεύεται με άρση βαρών τι να πώ , εγω πίστευα η λέξη βάρη δεν τρομάζει πλέον , αν το έλεγα αντιστασεις ίσως να ακουγόταν πιο γλυκά .

εμενα ο γιός μου παίζει μπάλα είναι 10 αλλα σε 2 χρόνια απαραίτητα θα κάνει ασκήσεις με βάρη για γενική δύναμη και νευρομυική συναρμογή , γιατι στην μπάλα όλα τα παιδια σακατεύονται λόγω κακής προπονητικής και περισσότερο έλειψης σωστής αποθεραπείας και διατάσεων .

δεν μπορώ να διανοηθω να κάνει μόνο με αλτηρακια να δυναμώσουν τα χέρια και να μην κάνει για τα πόδια η για στήθος και πλάτη όταν είναι βέβαια στην ηλικία 14-15 αλλα με τρόπο σωστο και συγκεκριμένες ασκήσεις , γιατι τα χέρια θεωρούνται άξια εκγύμνασης μόνο για να φοράει κοντομάνικο και να φαίνονται τα μπράτσα , απλα γιατι ο κορμός τα πόδια και οι ώμοι είναι σημαντικότερες μυικές ομάδες απο τα χέρια .

είναι σαν έτσι όπως είμαι εγω 120 κιλά να δείτε κάποιον με ψηλοτακουνες γόβες , άχρηστα και τα κιλα και η δύναμη του κορμού αφού οι γόβες με το παραμικρό θα σπάσουν , αυτο μεταφορικα για την σπουδαιότητα κάποιων μυικών ομάδων

ένα άλλο παράδειγμα είναι που έρχονται παιδια στο γυμναστήριο που θέλουν να περάσουν στρατιωτικες σχολές η αστυνομία η τελως πάντων εκεί που το υψος είναι κριτήριο και κάνουν γυμναστικη για να ψηλώσουν και μάλιστα έχουν και αποτελέσματα και τελευταία είχα μια κοπελίτσα που ήθελε μισό πόντο .

επίσης είχα παιδάκι 9 χρονών που δεν τον κρατούσαν τα πόδια του , είχε γεννηθεί πρόωρα η μητερα του καθηγήτρια και φίλη μου , μου λέει ηλία κάνε κατι δεν μπορεί ούτε να τρέξει δεν τον κρατάν τα πόδια του αυτό έχει καμια 15 χρόνια τωρα

λοιπόν τον έβαζα και έκανε ασκήσεις διατατικές για πολύ ώρα και μετα πηγαίναμε στην αίθουσα του αερομπικ έπιανε την μπάρα στον καθρέφτη και μόνο με το βάρος του εκανε καθήσματα και μετα ξανα διατάσεις σιγα σιγα άρχηζα να του βάζω επιπλέον βάος αλλα στην μεση του φορούσε μια ζώνη που προσαρμοζα βάρη με άμμο , απλα το βαρος πίεζε στην λεκάνη και κατω δεν ζόριζε σπονδυλική μετα απο αρκετούς μήνες άρχησε να στηρίζετε στα πόδια του και μετα τον εβαλα στο ταεκβοντο όπου άρχισε να τρέχει κανονικα και επειδή εκαναν πολλες διατάσεις είχε ελαστικότητα και περπατούσε πλέον κανονικα χωρίς να πέφτει

τωρα είναι ολόκληρος άντρας και με ευχαριστει και αυτός και η μάνα του γιατι αν δεν ασχολούμουν μαζί του γιατι έπρεπε την ωρα που ερχόταν να κάνουμε μαζί δεν γινόταν να κάνει μόνος του , ηταν βέβαια πολύ κουρστικο για μενα , αλλα χαιρόμουν και γω για το αποτέλεσμα .

άλλα πρέπει αν τον δώ να πω τον αιμίλιο να ποστάρει και να πεί την γνώμη του για τα βάρη και παρεπιπτόντως το παιδί αυτό μπορεί τωρα και με ρίχνει ενα κεφάλι . αντε εμένα να με πείσετε οτι τα βάρη δεν είναι ευεργετικά για τους εφήβους. εγω πράγματα που τα βλέπω στην πράξη δεν με συγκινεί κανένα βιβλίο , ο καθενας ας λεει την άποψή του και όπως είπα η υπερβολη στούς πιτσιρικάδες δεν ενδείκνυτε σε κανένα άθλημα όχι μόνο στα βάρη